ZONDAG 1 JANUARY I860. VEERTIENDEN JAERGANG. Nr 697. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 51 December 1859. Het schandael is voltrokken. De onthouders. Eene opmerking. Waevin hebben zy geluht Benderm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 LokerelT 5-35 8-30 12-30 6-00 -00. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10 Mocb Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTril ven,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-25-12-20-^50-3^05- 6-00-8^05 j? Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 &-05 -6-00 lc klas langs Dendemionde. Kortryk, Mouseroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-00. Dooinyk, Ryssel (langs Ath 7-455-200-00 Nin.Geerard6b. Ath, 7-45 2-15 5-30 L Bergen, Quievrain7-450-002-15—5-20 „M slaen al de konvoys. Te «DECEM slaen deie vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en detc vertrekkende ran Denderleeuw al de convoys. terïSEcmu stil al de konvoys oytgonoraen deren vertrekkende van Aelst 9 35 des morgeus en 0-00 's avonds en van Ilendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds, m Ie Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. CUIQUE SUIJM. VAN IiOKKUEN NAER Dcndermonde, Aelst 6-5° - 9-25 3-00 _5-30~*-*• Ninove, GeerPrdsbpr6en, Ath 6 50 - 9*25 -3-00-0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, ^keren 6-30-40-4-20—«-» Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-U010-» 4--0 0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 4-20-»-» Gend, Brugge, Ostende 6-30- (langs Lede.) 10-» 4-20— 0-00. VAN GEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. NAKn Aelst, 7-00 8-45 00-. 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEE NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30-2-00 5-05-7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 7-35 1-4 5-. (1. Mech.) 6-. 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7 15 - 7-55 -11-50 1 -40 5-00 - 6J>5 - DEN DENDERBODE Onze geëerde inschryvers, die nog over 1859 en vroeger niet voldaen kebben, worden vriendelijk verzocht ons hunnen abonnementsprijs fremku te doen geworden zoo haest mogelgk. Tot schande van 't land, komt de liberale dwingelandy haten akt van onregtveerdigheyd te voltrekken, hy zal door alle beschaefde volkeren al» een ongehoord schandael in de wetgevende vergaderingen aengeboekt worden. De Parlementaire Iribuen van Belgiën is met eene onuytwis- bare vlek bezoedeld, die zoo veel te meer verergerend is, omdat de ministers er in meegewerkt hebben. Maer waerom ons daerover verwonderd Mogl men wel iets anders verwachten van eene meerderheyd en van een ministerie, die hunnen oorsprong aen 't kasseygeweld verschuldigd zyn Hunne aenkomsl is immers voorgegaen door den oproer, door de verwoesting, door de schelm stukken van Jentniappes. Sedert dat in de Kamer den oproerigen kreet van Week met de kloostersgeweêrgalmd heeft, sedert dal er de meerderheyd straffeloos is beledigd geweest, heeft de wetgevende vergadering hare zëdelyke kracht en weerde verforen, de dwingelandy en de schending onzer instel lingen hebben er plaets genomen, de politieke zedelykheyd is er volkomen uvt verhuysd. ofschoon men meermaels de woorden van politieke eerlykheyd en zedelykheyd hebbe durven stellen in den akt, waerdoor de kiezing van Leuven is vernietigd geworden. Goeden Hemel! Wie zou het konnen gelooven dat eeuen kerel, die het figuer van eenen bloedzuchtigen moordenaer groolsch en aenbiddelyk vind, die de verheer- lyking werpt op eenen walgelyken zeeroover, die de on- schendbaerheyd des oproers als sociael princiep stelt, die de hevligschending versclioont, als zy maer de heyhghcyd der catholyke grondleer treftdie dé gruwelyke stoutmoedigheyd verregtveerdigt (in Italiën), als zy wel gehikt, wie zou liet konnèn gelooven, zeggen wy, dat zulken kerel bekwaem zv regtzinniglyk over eene catholyke kiezing te oordeelen en de politieke eerlykheyd durve inroepen. En nogtans 't is het verslag van zulken man, dat onze liberalen voor riglsnoer hebben aengenomen, 't is onder 't vaendel van zulken man, dat er zich 58 liberale leden der Kamer geschaerd hebben om de kiezing van Leuven te vernietigen. Het land moet de mannen kennen, die tegen en voor deze vernietiging gestemd hebben wy laten hier hunne namen volgen opdat de nationale denkwyze hun beoordeele gelyk zy verdienen. Hebben voor de vernietiging gestemd MM. Allard, Ansiau, Carlier, Coppieters, Crombez, Dantrebande, David de Bail'let Latour, de Bast, de Boe, de Breyne, de Bronc- kart, Ch. de Brouckere, de Florisone, Defré, de Gottal, Deliège, de Moor, de Paul, de Rongé, Devaux, de Vrière, d'Hoffschmidt, Dolez, Frère-Orban, - Frison, Goblet. Grosfils, Guillery, Hymans, Jacquemyns, Jamar, Joseph Jouret, Martin Jouret, Koeler, Lambry, ChqileS L'ebeau, Mauilins, Moreau, Muller, Nevt, Orban, Oris, Pierre, Victor Pirson, Rogier, Sabatier," Saeyrhan, Savnrt, Tesch, Alph. Van den Peereboom, E. Van den Peereboom, Van der Stichelen, Van Iseghem, Van Leempoel, Van Volxem, Vervoort. Hebben tegen gestemd: MM. Dechamps, de Chetrtinnes, de Decker, de- Haerne, d« Liedhkerke, de Mérode-VVes- terloo, de Montpellièr, de Muelenaere, de Naeyer,"de Pilteurs-Hiegaerts, de Ruddere, Desmaisières, de Sntedt, de Terbecq, de Theux, -B. Dumortier, 11. Dumortier d'Ursel, Faignart, Janssens, Jullipt, Le Bailly de Tilleghem, Maglierman, Mercifr", Moncheur, Notelleirs, Nothomb, Pirmez, Rodenbach, Rover-de Belir, Snoy, Tack, Thibaut, Thienpont, Van den Branden de Reeth, Van der üonckt, Van Overloop, Van Renynghe, Vermeire, VeVwilghcn, Vilain Xllll, Wasseige. Hebben zich onthouden MM. H. de Brouckere, de Renesso, Qrandgagnage. Gelyk men ziet waren de achtbare vertegenwoordigers, die d'éer "van 't land redden, ten getalle van 42, zoodat er slechts eene meerderheyd is van 16 stemmen, die deze rampzalige zaek heeft doen doorgaen. Die meerderheyd zou op verre na zoo groot niet geweest zyn, had het minis terie niet met al zyne magl op die stemmiqg gewogen. Onder de 42 moeten wy met lol' doen opmerken den naem van M. Pirmez, die ofschoon lot de liberalen behoorende, zyn geweten geen geweld heelt willen aendoen, en den moed gehad openlyk te verklaren dat er geene de minste reden bestond om die kiezing le vernietigendat zy zeer regelmaliglyk had plaets gehad, zonder de minste omkooping, en dat alles gegaen was gelyk in andere kiezmgen, die door de Kamer goedgekeurd zyn geworden Van de dry, die zich onthouden hebben, is 'l M. De Brouckere die de reden hunner onthouding heeft afgegeven. Deze reden is curieus. Men oordeele Zy hebben de kiezing niet konnen ongeldig verklaren, omdat zy ze niet aenzien als nietig. Aldus zy aen- zicn ze als regelmaliglyk geschied. Maer zy zouden tegen de hcsluylselen der onderzoekscommissie gestemd hebben, hadden zy niet gevreesd dat men heden o/ later uyt hunne stemming voor gevolgtrekking zou genomen hebben dat zy de kiesmanaeuvres niet afkeuren waerop zy zinspeling gernaekt hebben. Zv aenzien de kiezing als regelmaliglyk geschied, zy vinden in ziel en geweten dat zy niet ongeldig is, en nog tans zy willen dezelve niet goedkeuren! Wie zal die rede nering verstaen, tenzy men een afzonderlyk geweten aen die liberale regters toekenne Deze getuygenis werpt wel eene bloedige afkeuring op deslemming der 58, doch wat laten deze zich aen eene afkeuring gelegen, als zy maer hun doel bereykt hebben. Zulke daedzaken moeten aenstippen, is den val eener parly, die meester is, of wel der vernietiging onzer instel lingen, het verlies van ons nalionael rogt en den ondergang des lands voorspellen. Het een of't ander zal men onder vinden, het onregt doel iemand zyne magt verliezen, ol' wel het dood hem teenemael. Wat er hier nog al opmerkensweerdig is, is dat eenen minister, wevnige oogenblikken voor de stemming, het woord genomen heeft om een bewys te meer le geven van de verfoeyelyke parlementaire hypocrielery, waer loe de liberaters alleen bekwaem zyn. Den individu in kwestie, vremdeling, dien de revolutie tegen Willem, opgeraept heeft, is aen de conservateurs komen zeggen De vernietiging der kiezing is geen ostrucismus voor de gekozenen van Leuven. Indien gy over eene zoo groote meerderheyd beschikt, welnu, zy zul getrouw blijven aen hare gekozenen. Deze zullen hier lerugkeeren gansch <t geheel gezuyverd van alle vermoedens. Dit is zoo een groot ongeluk niet Ah 1 dit is zoo een groot ongeluk niet Wel 't zal aen het land de somme van 500 DUYZEND FRANKS kosten, het heeft aenleyding gegeven tot de schandelyksle versma ding tegen den godsdienst en zyne bedienaers, liet Ireeft eene zoo schreeuwende onregtveerdigheyd bekrachtigd, dat dè grondvesten onzer parlementaire instellingen uyteen geschikt zyn, en dat het 't vrye en eonstiluUonneel Belgiën onder den last der dwingelandy zal doen bezwyken, indien 't volk zich nog langer door de maconnieke party lael geesselen En is 't wel aen u, vremdeling, hier le komen spreken van zuyvèren Bezie eerst uwe eygene tronie en begin maer voor een half stooksel zeep. te zorgen om ze te wasschen Is 't aen deze welke de besluytselen van het partydig verslag gestemd hebben, 't geen krielt van zulke zware leugens en valschheden, dal ze niemand buyten de Kamer, zou durven uytdrukken, uyt vrees van door de regtbanken tot groote straffen veroordeeld te jvorden, is 't aen deze dat het past van zuijveren te spreken Had de onderzoeks commissie een feyt, maer een enkel feyt van kiesomkoopery of bedrog konnen goed maken, byzondèrlvk als het legen eenen priester zou geweest zyn, den tclegraef zou niet- haestig genoeg konnen werken hebben om den pligtigen, door de gendarmen, te doen van zyn bed halen en naer het prison sleuren. En nogtans, gy, liberaters, durft de conservateurs zoo schandelyk beledigen, uytschuyfelen en lasteren Gelyk den achtbaren en moedigen heer Dumortier bet a, liberalen, openlyk gezegd en bewezen heelt, zonder dat gy hem hebt konnen antwoorden of wederleggen, ailes wat gy aen de Conservateurs van Leuven te laste legt, dit hebt gy zelve bedreven, en gy komt u in de kamer voorstellen als het afbeeldsel der maegdelykheyd en der deugd gy bied u aen als vlekloos en gy werpt de versmading op de gekozenen van Leuven, die," volgens uw eygen verslag, reyn en gansch onpligtig zyn. Gy hebt den art. 215 van hel strafwetboek geschonden met de lysten in de kiesbureelen ai te rukken, gy hebt het geld van den armen en van de schatkist gebruykt om de kiezingen ten voordeele der liberalen te doen uytvallen, en gy wilt eene zuyvering voor deze, die gy gedwongen zyt als lvekloos te houden Maer het is niet alles uwe intriguen en manoeuvres hebben nog een ander doel gehad, datgene van een wets ontwerp voor te dragen om daer door de vryheyd van kiezen teenemael te ketenen. Gy zoud het listig stelsel dei' alpba- betische orde willen invoeren, om door de stedelingen alleen de kiezingen te laten doen en de buytenkiezers ten vollen buyten te cvferen, met de thans bestaende moeyelyk- heden lienmael té verdobbelen, en de liberale intriguen even zooveel le vergemakkelyken. Maer, onthoud het wel, liberale dwingelanden, 't is nog zoo verre niet. Om op het ongeregtig vonnis tegen de kiezing van Leuven terug te komen,' zeggen wy dat de vonnisveiling nog niet uytgeput is. De openbare denkwyze van 't land is nog daer, den kiesjury van Leuven beeft nijg te spreken, en dit is bet gereglshof Sat in laetste ressort uytspraek doet. Ten dezen titel behouden de processtukken al hunne weerde en belang; wy hebben, om zoo te zeggen, de zekerheyd dat al de krachten der liberatery vereenigd met deze van het mi nisterie zullen magteloos zyn tegen de poogingen der- verdedigers van onze godsdienstige en burgerlvke vryheden; in deze gansch en geheel te vernietigen zullen de liberalen thans niet gelukken maer waerin zy nu gelukt hebben, is in het vry uytbraken van al hunne galle tegen den catholyken godsdienst en tegen deszelfs priesterdom. Dit was ook geheel het politiek doel dat de liberalen en 't mi nisterie beoogden. Dat de Catholyken van Belgiën het maer wel weten, 't is hunnen godsdienst, die het mikpunt is van 't magonniek liheralismusom deszelfs invloed te verlammen, worden er noch laster, noch leugens, noch bedrog, noch valschheden gespaerd, niets word verwaerloosd om den priester hatelvk te maken. Het liheralismus wiit, ten allen pryze, dat hy in de kerk blyve om mis, vespers en lof te zingen, en dat hy aen de liberalen do zorg overlate de geloovigen le verzedo- loozen, zonder dat den priester er hindernis kome aen stellen. Den priester moet zwygen, l'huys blyven of gedurig vespers en lol' zingen, als de liberaters iuyclop uytroenea en in hunne werken schryven dat den CATHOLYKEN GODSDIENST MOET ONTËERD, UYTGEROEYI) EN IN HET SLYK VERSMACHT WORDEN. ■Het liheralismus wilt aen den priester zyn burgerregt ontrooven het eyscht dat, als er eenen belgisehen burger priester gewyd word, hy geencn burger meer zy ten zv om vespers en lof te zingen en ook om, gelyk de andere bur gers, de zware lasten van den staet te betalen. Maer boe lang zou hy vry vespers eu lol' zingen, indien de liberaters voor goed meester waren? Zy zyn hem nu al gaen aenranden op zvnen preekstoel, in zvnen biechtstoel, in zyn kiesregt, nu dat zy nog wat opzigt hebben en hunne ergste plannen moeten verduyken, wat zou het zyn, indien zy geene vreeslyke samenspanning der geloovigen te duch ten hadden? Wal het z.on z.vn? Wel het liberatersgespuys zou welhaest de dagen en nren stellen op welke den priester MAG mis of lof doen, het zou 't getal keerseh bepalen, die aen den autaer mogen branden, liet zou de registers eu orgelpvpefi aenduydon, die mogen spelen, het zon wc'iigt zelfs knerten aen zommige paeschkwanten en aerdige huwelyksliefhelibees geven, waerop zou geschreven slaen Goed voor de absolutie, goed om getrouwd te worden Wat er van zyde liberatery zal schoon hare dwingelandv in 't werk te siellen hebben, de priesters zullen hunne pligten beseffen, zy zullen hunne politieke regten doen gelden, zy zullen gebruyk maken van de vry (te Jeu hun, voor inin'geld, door de Constitutie gewaerborgd, z.y zullen spreken, raedgeven, kiezen eu voor de kiezing werken zoo-

De Denderbode | 1860 | | pagina 1