ZONDAG 15 JANUARY 1860. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 699- AELST, den 14 January 1860. Vertrekuren uyl de Statie Aelst NAER 6 FRANKS 'S JAKRS. Vertrekuren uyt verschillige Statiëu. A en de Catholyken van de stad en 'l land van Aelst. Hoe durven zy van belastingen spreken Slotrede of gevolg rekking. Deo dag van heden. Seiutemi. 5-35 8-30 9-35 13-30 3-05 6-00 Lokeren 5-35 8-30 12 30 6-00 -00. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-06 5-30 8-10. Sec*. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 LeuvT hien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv LandStTruvën,5-35 8-30 9-35 3-0545-00 Geud 8 25-12-20—2-50—3-05—6-00-8-05 Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3 05 6-00 le klas langs Dendernioode. Kortiyk, Mouscroen, Uyssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 -6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-200-00 Sin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30 5g Bergen, Quievrain 7-450-00— 2-15—5-20 e lede staen ai de konvoys. Te idecem staen dete vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te GYSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsberöen, Ath 6 50 9-25 -3-000-00. VAN ATÏI NA ER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20 Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-200-00. Brussel (langs Denderleeuw] 6-30 10 4-20 i-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 $-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 VAN DENDERMONDE NAER Brusscl l. Aelst) 7-15 7-35 1-4!) 5-» »- (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7 15 7-55 —11-50 1 40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Onze geëerde inschryvers, die nog over 4859 en vroege]' niet voldaen hebben, worden vriendelyk verzocht ons hunnen abonnementsprys franko te doen geworden zoo haest mogelyk. Onder dezen titel, is er vrydag der afgeloopene week, •met den ialen avond en diep in den nacht een schrift onder de deuren der inwooners onzer stad gesteken, waerin den schandigsten priesterhaet den voorrang betwist aen de wal- gelyksfe goddeloosheyd. Gelyk men kan denken, draegt dit stuk den naem van den schryver niet, en enkelyk stael. er van onder in kleyne letters den naem op van eenen vremden drukker, zonder aenduyding van plaets, uyt welke het herkomstig is. Deze omstandigheden toonen duydelyk aen dat de schryvers of opstellers, alhoewel zeer waerschynlyk tot onze stad behoorende, zich niet durven laten kennen, omdat zy voorop verzekerd zyn dal de algemeene volks verachting hun zou verpletteren. De liberaters noemen zich mannen des lichts, en zy zoeken de duysternissen des nachtszy zeggen dat zy openlyk hun vaendel opsteken, en zy verschuylen zich achter onbekende vremdelingen of achter de naemloosheyd. Wat er van zy, wy gaen eenen korten oogslag op dit werk van duyslernis werpen en er eenige regelen op antwoorden. Gelyk men reeds zal geraden hebben, is dit schandschrift gerigt tegèn het doorluchtig WERK VAN Sl PIETERS PENNING, 't welk, in weerwil van de helsche poogingen der goddeloozen, eenen schitterenden byval ontmoet alle straten, alle wyken, ryken en armen, grooten en kleynen teekenen met vreugde, Weynig'1, zeer weynige uytzonde- ringen worden er aengetroffen, de brave Aelstenaers ver- slaen dat zy hunne aenkleving aen den 11. Steel van Roomen teekenen en hierdoor eene nooyt volprezene openbare belydenis doen van eerbied, kinderlyke liefde en verkocht- heyd voorden 11. Vader, wiens herte thans met zooveel snierlelyke bitterheden overgoten word. Eere zy u, dry- mael eere, achtbare stadsgenoten, voor dien groeten, voor ditjn moedigen akt van geloof, vooc dien glanzenden akt van godsdienstigheyd, die u, wy durven het ronduyt zeggen, op de tretfelykste wyze zal aengerekend en honderdmael vergolden worden, Men zegt in dit smaedschrift dat het altyd geld is voor den godsdienst geld om te doopen, geld voor de kerk gangen, geld om te trouwen, geld om te sterven, geld om uyt het vagevuer verlost te worden, geld voorde conlYerièn van O. L. V., van Stc Anna, van Sl Antonius, van Sle Bar bara, van den Roozenkrans enz. enz. enz., juyst alsof daer iemand toe gedwongen wierd. Wel wilt gy daeraen niet geven, liberalers, houd uw geld, niemand zal hel u afpersen, het staet u zelfs vry het liever le geven aen zedeschendende komediën, aen verderflyke volksballen, aen goddelooze gazetten, aen medaliën, aen huyzen, aen nyverheyds- tropliées voor Rogier geeft uw geld aen bras-en drink- partyën, aen klubsen en francmaconslogiën, aen inschry- vingen voor de werken van den kerkdief Marnix, eyndelyk geeft het aen 't onderhouden van zaken die wy hier niet willen noemen, maer die menige familie ten gronde ruine ren en beladen metonëer en onuylwishare schande Geeft uw geld daeraen, belyd dit alles openly!;, verergert duerdoor steden en gemeenten, stapelt schandalen op schandalen, dit kan u niemand beletten, doch, laet, in een land van vryheyd, elkeen gerust zyne' geringe offergift doen om openlyk te belyden dat liy Roomsch-Cathblyken is en de pyrilyke hertgrieven van den algemeenen Vader der Ghristenheyd wilt lenigen Hoe de liberaters-francmacons in hun lafhertig schimp schrift durven spreken over belastingendit begrypen wy niet hoe zv de vrywillige giften der catholyken voor het onderhouden hunner kerken hunner priesters, hunner goddelyke diensten enz. belastingen durven heetcn, dit verstaen wy niet, terwyl nooyt iemand daer toe gedwongen word. Maer wilt gy weten, liberaters, watjer belastingen, hate- lyke belastingen mogen geheeten worden, belastingen, die 't volk met tegenzin betaelt, die 't volk vermuledyd en verwenscht Wilt gy het weten, wy zullen het u zeggen. Luystert, het zyn 1° De gedwongene leeningen, die men betaeld heeft, om liberale verkwistingen te doen, zoo alskool-ajuyn- prey-knol- en savoyexpositiën om reuzenfeesten en pro cession, schilder-en verfkoten te betalen om aen hoopen bankroetiers, bloemekenskweekers, vremden bucht hon- derde duyzende franks subsidiën te geven om nuttelooze paleyzen, komediën, hotellen enz. te bouwen om dwaze boerenscholen en verderflyke jodenscholen in le rigten enz. 2° De hatelyke bloedzuygersbelasting, de belastingen op den tabak, op het bier, op den genever, op het zout, immers alle belastingen, die den armen geringen burger zoodadig drukken, dat hy zich meermaals het noodzakelyke moet onttrekken om genoeg vylfranksstukken naer den ontvanger le konncn dragen. 5° De schandelyke liberale belastingen, die de Belgen zullen te betalen voor de impopulaire en natieruinerende versterkingen van Antwerpen, die de onrust en den kommer zoodanig onder 't volk versprevd hebben, dat geheel 'l land er door geschokt geworden, en in vreeden angst er de gevolgen van verwacht. 4° De onbegi ypelyke patentbelastingen op de kantwerk scholen, waer de arme kinderen, den ongelukkigen werk man alleen de slagtoflers zullen van zyn. 5° De schreeuwende geldverkwisting die er gedaen is om schooljongens-fabriekwerkers- en kaeygastenexpositiën te houden. 6° De belasting, die wederom op handen is, om zee- en oorlogschepen le maken voor het onzvdig Belgiën, 't welk niemand mag aenranden, op straf van zyne nationaliteyt te verliezen. 7° De millioenen, die Belgiën jaerlyks betaelt, om een goddeloos onderwys te onderhouden, en professors te be zoldigen, die God loochenen, die de religie, in schriften, in boeken, in leerstoelen lasteren, vervalschen en schan- delvk door den modder slepen. 8° De verpletterende sommen, die de Belgen moeten nytgegeven om kostelyke garde-civiek-uniforms te koopen, 't geen wy hier noodig hebben gelyk vuer in onze oogen. 9° De gedurige verhoogingen van patentbelastingen, die de burgers worden opgelegd om aen een geheel leger nuttelooze foennelekkers ryke jaerwedden te geven. 10° De onbermhertige contributieverhoogingen die onop- houdelyk gevraegd worden om pensioenen le betalen aen amblenaers die, ofschoon nog kloek en'struysch, gedwongen worde;n kostelyke pensioenen te aenveerden, ten eynde nieuwe creaturen to konncn beloonen en aldus het libèrael stelsel te versterken. 11°, 42°, 15°, 14° en nog veel meer andere liberale be lastingen, die wy hier zouden konnen aenhalen, deze moogt gy gispen en laken, gy vnlksvorleyders, maer daervan zult gy u wel wachten, daerover zwygt gy, omdat gy als opeters van 't land, als uytzuygers der scha t kis, daervan uw paert en deel hebt, dit kont gy wel verdragen omdat er daerdoor water op uwen molen komt. Maer eenige vrywillige centimen voor de Kerk, voor den priester, voor den gods dienst, ah deze roeren u de gal, deze verbitteren uw gemoed, omdat liet verkankerd is door den haet, door den afkeer tegen alles wat goed en heylig is. Doch, onthoud het wel, en gy ziet het maer al te klaer, uwe akten van duvsternis, uwe akten van bedrog, verleyding en nenhitsing tegen God en zyne Reik, zullen geenen weergalm hebben in 't gemoed van deftige Catholyken, deze verachten uwe snoodheden en roepen u toe Wy willen de Kerk hier op aerde voor onze Moeder, omdat wy verlangen God, hierna tot Vader te verkrygen vreest water Juliaen den Aposfael is overgekomeu, als hv 't bloed uyl de wonde zvner zyde grypende, het naer den hemel wierp en zegde NEÉM, GALILEÊR, GY HEBT MY OVERWONNEN. Het tmemloos laster- en smaadschrift zegt dat, indien den St Pieters-Penning moei dienen om de wereldlyke lieeFsehzuclit en inzigten van 't Pausdom de hand le ieenen om vryheyd le versmachten om volkeren en burger oorlog le betalen en te ondersteunen, het de pligt des Catholyken als Christen en Vaderlander is, geen deel te nemen aen de inscbryving, want liet een werk der duyster nissen en van den duyvel ware Wy zullen aen de vermomde scliryvelaers zeggen dat de Catholyken geene godsdienstlessen te ontvangen hebben van goddeloos gebroed, van kerels, die eene party aenban- gen, die liet catholieismus in 'l slyk wilt versmachten, die deze eerloosheyd openbaer belyd, schrvft en predikt'. De Catholyken van Aelst protesteren tegen die boosaerdige Ivslerzucht, zy verfoeyën die uytwazeiningeii des duyveïs en zy zeggen Wilt gy lessen geven, gaet ze geven in uwe lranemaconslogiën, die broeynesten van verderf en schande gaet ze geven in de klubsen, waer de eerloosheyd dikwils den presidentszetel bekleed, gaet ze geven in koten en kaveeten, waer gy liet vrye woord zult hebben om alles wat godsdienstig en goed is te bezwalken en te bemodderen gaet ze eyndelyk geven in die sluipvergaderingen, waer er tegen godsdienst, tegen priesters, tegen de Kerk samen gezworen word, waer eerloozen lasler, lengenvol bedrog en schroomelyk volksbederf gesmeed wordenGaet daer uwe lessen geven, daer zult gy aenhoorders en mede- phgtigen vinden. Wat ons betreft, wy luysteren naer de waërheyd, wy luysteren liever naer 't goede en dit zullen wy u bewvzen met in massa en in geestdrift te teekenen voor Sl Pieters-Penning. Wy weten liet w. l, wy Catholyken, dat deze woorden, deze openbare belydenissen, deze dnvzende handleeke- ningen van geloof n zullen doen knerstanden van woede; maer wy.laten ons daeraen niet gelegen, wy zullen ons inschepen met St Pieter, omdat wy verzekerd zyn dan in rust en veyligheyd te varen wilt "gy u met den duyvel inschepen, dit staet u vry, maer ziet wel toe dal gy onge hinderd aen land geraekt, daervoor hebt gy echter honderd duvzend vreezen legen eene hoop Hel is't Pausdom niet dat de burgeroorlogen ondersteunt en betaelt en do vryheyd versmacht, dit is de taek der Maz.ziiiigasten, dit is de laek der franemaconsseote, dit is de taek der dwingelandige doclrinarissen. Deze kerels willen de vryheyd voor z.icli alleen, de vryhevd om kwaed, om boosheyd en schande te plegen, maer zy willen de vrvhevd om goed le doen, om treffelyk te zyn aen anderen oniröoven De bnrgeroorlegen zyn't werk van' liberale revolutionnairen van brigands, van grondwetschenders, van kaol kanaillevolk mei geele handschoenen, wy hebben dit gezien tydens de schanddagen van mey 18S7, wy zien het 1111 in Ilaliën wy zien t in alle landen, waer den oproer den schrik onder de vreedzame burgers verspreyd. Jlaer wy zullen ons (hier tegen wapenen, wy zullen op onze hoede zyn, ons inrigten en der wyze gereed houden, dat wy alle geweld door een tiendubbel tegengeweld zullen konnen verstooten. Een vriendenhand deelt ons de volgende bemerkingen mede: Moe en beu van gedurig al dat slecht nieuws in de .uizet ten le lezen, zei ik my wat te pevzenmaer niyne gedachten zyn al zoo droevig als myne lezingen. Ziel hier hier wat er my al le hinnen schiet De Curbonarissen en de vrymefsèlaers zyn al een volk 'l is zeker dal zy alle van den helschen duyvel bezeten zvu! D'eene randen het hoofd der H. Kerk aen, den Paus d'aiidere doen de priesters, hare bedienaers onophoudehk den duyvel aen. Alle willen de christen leer, den godsdienst het catliolyk geloof iu't modder versmachten. 'T een ziet' men in Ilaliën, 't ander ziet men by ons gebeuren. Ware liet niogelvk, een jong te vinden dat beter op zvne nioèr trekt dan de leuvensche kwestie in Belgiën gelykt aen de Rooinsche kwestie in Ilaliën 'K en peys 't niet. Het bewys hiervan is sclirikkelyk gemakkelvk. Wat wilt men iu Ilaliën? De wereldlyke inagl van den iPaus vernie tigen. Wat wilt men alhier? Den priester zvn burgerregt afnemen. Wie wilt er dat? De carbouarissen aldiier de fraiicmafons alhier. Zyn zy dan vyanden van den Paus,'van de priesters, van de H. Kerk, van den godsdienst, fieen dat niet, d'eene niet meer als d'andere, zy zeggen hel zelf' zy zwoeren bv voorschoot en truweel. Wat willen zv dan'' Enkelyk den Pausen de priesters ontlaste-u van alle wereld lyke en bot'gerlyke zorgen om uytsluytelyk te kunnen bezig zyn met de zaligheyd der zielen, gy ziet'wel, 't zyn kvveze s, zy zyn in den regel der francmapons of der carbona- 1 i zv mat mm cfnontr IC i.CAnlü mw laers /.yu in ucit icgci uw ii tiuwiiiu^uns ui uer caruona- rissen, die met min streng is. (Groote mannen weten er van te spreken.)

De Denderbode | 1860 | | pagina 1