Welke zyn hunne middels PILLEKENS. Om dit heylig oogwit te bereyken, zeggen d'eene, moet den Paus binnen zyn Roomen blyven en onbeweeglyk aldaer blyven zitten op zyne steenrots. De Priesters, her halen d'andere (d'onze zulde) binnen hunne kerk, bezig met liet woord Gods te verkondigen. En dan zulde zien dat den Paus groot, den priester, den godsdienst bloeyend zal zyn !I! 'T is spy tig dat den salanieken steert der eene en d'ezelsooren der andere zoo verre uyt hun heylig boven- gewaed steken om onze duyvelsehe rnzigten te bereyken, peyzen zy, (zy zeggen het ook al eens) mag den Paus geenen onafhaukelyken koning meer zyn, den priester geenen vryen burger, al zoo zal het geestelyk besttier van den Paus belemmerd, den zedelyken en geestelyken invloed van den priester gedwarsboomd worden. En krakden toer is gespeeld. Wy hebben den godsdienst in het modder ver smacht Gy ziet hun inzigt is hel zeilde, de middelen die zy daertoe bewerkstelligen trekken ook goed op malkaer. Die middelen zyn ginter lasterschriften en Comedien, gètuyge About, Dclaguerounière bis, de kaerte treklster enz. mén vind alhier iets dergelyk, Bonifacius en Iman en moeten voor geene francmagons wyken, en geheel de zaek van Leuven is niet anders dan een comediespel. Wat doet men nog? Men stopt aldaer den mond aen bisschoppen, goede sehryvers, alhier luyslert men den priester afin de sacristy, in den biechtstoel, en men stopt hem den mond op den predikstoel. Alhier ook verwenscht en tergt men de goede drukpers, wat er alhier en aldaer de gemoederen ophelpt, zyn twee buytengewooue talenten: Dupanlonp, bisschop van Orleans, en Du mortier, represen tant van Rousselaere, beyde vergruyzen alle schyn- en drogredens, bewyzen en verdedigen het regt. Dit niet- tegenstaende moet men niet voorzien, (indien de Voor- zienigheyd er niet tussehenkoml) dat de Roomsche kwestie aldaer den zelfden uytslag zal hebben gelyk de Leuvensche kwestie alhier? En dat hun congres al zoo onpartydiglyk zal te werk als onze commissie? Wy beginnen te zien waer wy zyn, maer wy zyn nog verre van te weten waer wy naertoe gaen. De ministeriele bladen en kiesjaglhonden zyn reeds aen 't werk om de kieziugen te Leuven in den liberalen zin te doen aytvallcn. Zy beginnen reeds aen middelen te denken om de kiezingen, indien zy tegen hunne verwachting uytvallen, te ver nietigen. Maer wy moeten de kiezers van '^arrondissement Leuven verwittigen dot dit eenen francma^onslist is, de Iiberaters- party gebruykt deze intrigue om de Catholyken te ontmoedigen, om ze benauwd te maken en van de stembus verwyderd te houdenDat de Catholyken die gasten maer vierkant uyt- lagchen, goed op hunnen post zyn en de slool'buyzen in gercedheyd houd»3ii om het stietbeentje van die heersch- en hebzuchtige liberaters te versieren. Als de Catholyken zich v/el verstaen, gelyk wy hopen, zal de werking voor hun een kleyn kostje zyn en 't zal aen de afkokelingen net slaen. Naer men zegt, zou het zeker zyn dat het ontwerp van een belgisch leger naer China te zenden eene ernstige opvatting is. Men moet'welen dat Engeland maer weynig soldaten heeft, en «lat het. dus de onze zou willen gebruyken om de chinesche kastaniën met belgische vingers uyt het vuer te halen. Indien het zoo is zal er kwestie zyn te weten of de belgische zoo gereed zullen zyn vyf a zes duyzend mylen af te leggen om tegen de HoLtentotten te gaen vechten en er hun vel te laten, tot "plaisir van onze liberale ministers. Indien men er Rogier en zyne aenhangeis naer toe zond, 'l ware misschien een middel om er van verlost te worden. Maer den exschoolvos zal al slimmer zyn, 'tis hier voor my al tegoed, zegt hy, ik zal ik dit reysje van' plaisir voor de liefhebbers laten, zulke voorstellen zyn by my zoo willekom als den eersten dag van den vasten, ik eet en'drink te geern, byzonderlyk als ik eene zoo welvoorziene bibliotheek voor niet kryg. Het schynt dat ens liberael ministerie op den zoek is naer eene nieuwe soort van melkers, die het belgisch koejken, zonder pyn of smerten, het laelste druppelken weten uyt tc trekken. De reden hiervan is dat er overgroote sommen, ho'open millioenen gaen noodigzyn om oorlogschepen, stoomlregatten, kannoneer- feooten te maken voor de expeditie van China, want men moet weten dat de Belgen die onkosten zelve zouden moeten be talen Indien Rogier die fyne melkers niet vind, wy zouden hem aenraden naer Engeland te gaen. Daer zyn er daer in over vloed te vinden, die hunne proef in Indien gedaen hebben, die •neyndig schatryk geworden zyn, die de indiaenscbe koeykens tot vallens, tot stervens toe drooggetrokken hebben. De Éngel- schen hebben een spreekwoord dal zegt.In eens anders schotel is het altyd 't vetste. Maer de Belgen hebben ook een en zegsen De broek lappen en 't garen en 't lapsel toegeven, is eenes/dwaes- heydWy komen er niet tusschen. Niets hebben leert en"doet sparen. In een anlwerpsch liberael blad VUnion commerciale, lezen wy de volgende lydingcn, die wy opnemen zonder de echtheyd er van te waerborgen Uyt Brussel word ons gemeld, dat de itoodige gelden tot het 'zenden en onderhouden van een krygskorps naer China aen tic Kamers by 't hernemen van den Wetgevenden zittyd zullen gevraagd worden. Al'de persooneu aen wien den .Koning van dit ontwerp gesproken heeft, zyn overtuygd gebleven dat Z. M. het belgisch leger wilt doen deel nemen aen hel werk dat de engelsch-fransche wapens in het uylerste Oosten gaen ver- rigten. 'T is den Koning die het gedacht van het ontwerp heeft opge vat hy is het die de eerste openingen gedaen heeft hy 't key- zcrlyk gouvernement en 't londensehe kabinet ter toevoeging van een belgisch aendeel bv het krvgsleger. Z. M. is overtuygd*! schryft men ons, dat Celgiën die gclegenhëyd moet waenicmen om het bewys van politiek leven te geven in de uytvoeiing van 'zyn ontwerp ziet helde bepaeklelyke bevesliging* onzer natio- uale ouafhankelykheyd. Wal de kwestie van politiek regt be treft, hel schynt dal de geraadpleegde mogendheden het feyl niet aenzien hebben als eene schending onzer onzydigheyd. Den olTicielen Moniteur van Vrankrvk kondigt op zyne eerste bladzyde aen het hoofd dor buylëiilandsche lydingcn, liet artikel af van den londener Morning-Posl op het ontslag van Walewski. Hierin ziet men een nader bewys der nauwere toetreding tus schen de kabinetten van Parys en Londen. In hel artikel van het engelsch blad word duydeiyk gezegd Keyzer Napoleon is beslist om gezamentlyk met Engeland vooruyl te gaen in het vraegsluk van Italië. Er is, op dezen oogenblik geene andere gewiglige kwestie aen het dagorder aen de zaken van Italië moet derhalve de verwydering van graef Walewski worden toegeschreven Nu zal er niet meer geaerzeld worden ten gevolge der samenkomst van Villafranka. ïs er een Kongres, dan zal de politiek van Vrankryk's hoofd te samen werken mei de hand die zal uytvoeren. Is er geen Kongres, dan is er ook geene tusschenkomst, en Italië zal plaets kunnen nemen onder de volkeren van Europa Den Morning-Post gelooft overigens dat er geen Kongres byeen zal komen. Te Roomen schynt hetzelfde gevoelen le heerschen en le Weenen en Berlyn houd men het voor zeker, dat er immers voor Paesehen, geene vergadering van gevolmagtigdcn zal plaets hebben. In sommige salons verhaelt men dat Keyzer Napoleon de zaken van Italië, kost wat kost, zoo spoedig mogelyk wilt regelen, omdat hy binnen kort eenen zwaren krisis voorziet in den Oos ten aldus eerst Italië afgewerkt, en dan begonnen aen Kon- slanlinopel. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. D. W. te Michelbeke 6 l'r. Idem van M. G. te Maria-Hoorebeke 12 fr. Idem van M. D. F. le Audenaerde 12 fr. Idem yan M. M. te Heusden 6 fr. Idem van M. G. le Erwetegem 6 fr. Idem van M. V. 0. le Godveerdegem 6 fr. Idem yan M. M. le Nieuwenhove 12 fr. Idem van D. C. te Elin- gen 3 fr. Idem van M. D. B. le Denderleeuw 18 fr. Idem van M. P. te Lanaecken 6 fr. Idem van M. le Buggenhout 3 fr. Idem van Jofv. De M. te Hamme 6 fr, Idem van MM. V. le St Pauwels 6 fr. Idem van M. Van G te Waesmunster 6 fr. klem van M. D. V. te Wieze 18 fr. Idem van M. D. le Moore- gem 12 fr. Idem van M. C te St Lievens-Haulem 6 fr. Idem van M. D. B. teMeirelbeke 42 fr. K. V. Komt zondag toekomende niet. Non adsum. M. G. uyt de Iv, straet te S. er zal aen uwe dringende reklaem regt gedaen worden ik heb nu de oorzaek der nalatig- heyd gevonden. Koninglyke besluylen van 8 January kondigen de volgende benoemingen af tot leden onzer koophandelkamer. MM. F. Lioltier, fabrikant te Geeraerdsbergen G. De Gheesl, olieslager, en A. Van Langönhove, bankier, beyde le Aelst, J. B. Frederick-Droissard, yzerkoopman te Sottegem. Woensdag is hier te Aelst eenen schaliendekker, A. De Backer genoemd, oud 32 jaren, van een dak gevallen en het hoofd verbryzeld. Men heeft nog slechts een lyk opgenomen. Den ongelukkigen laet eene weduwe en dry kinderen achter. M. J.-B. Van Wassenhove, 'pastor te'Orroir, is in dezelfde hoedanigheyd naer Eist verplaetst, in vervanging van M. Rom mel, onlangs overleden. Den heer J.-A. Rommel, geboren te Audenaerde den 2 february 1799, sedert 1843 pastor te Eist, is er den 4 dezer overleden. De gemeente Appelterre, by Ninove, is voorleden zaterdag hel tooneel geweest van een afgryzelyk ongeluk. Den heer Prieels, cygenaer van eenen watermolen, had, om zeker werk- luyg te slypcn, den bovensten steen van zynen molen tegen eenen muer gesteld, toen eensklaps den riem die den molensteen vast hield in stukken sprong en dezen met al zyn gewigt omver viel op den ongelukkigen die zelfs den lyd niet had oirTeenen enke len schreeuw uyt te werpen. Toen men den steen opnam vond men het lyk van Prieels gansch plat gepletterd in de houding die hy genomen had om zyn werk ie verrigten, namelyk op zyne knien. Het slagtoffer laet eene weduwe met tieD kinderen achter. Den 7 dezer, rond 11 uren des avonds, zyn de genaemde F. E. Van Eecke, bakkers te Evergem, aengepakt geweest op de openbare baen door zes kerels derzelfde gemeente die hen mishandeld en stokslagen hebben toegebragt. De 'twee gebroeders hebben verscheydene wonden bekomen, die echter niet gevaerlyk zyn. Zondag laelst was den genaemden F. Do Raet, oud 33 jaren, schoenmaker te St-Nikolaes, in goede gezondhe'yd naer de hoogmis gegaen. Onder de mis viel hy plotseling neder wierd dooreenige persoonun buylen de kerk gedragen, en gaf aen- stonds den geest. Men schryft deze schielyke dood toe aen eene overhaestin<>' in zynen gang, om by lyds bovengenoemde mis te komen by3- woonen. Wy mogen de kunstenaers en liefhebbers van kunstverza melingen aenkondigen dat het belangryke schilderyen-kabinet der edele familie d'Haue de Slcenhnyze, in de Veldslraet te Gend, omtrent den aenstaenden Paesehen openbaer verkocht zal worden. Onder hot '40tnl merkwoerdige stukken dier aloude en ryke verzameling treft men de volgende kostbare, oorspronkelvkc tafereelen aen De Kruysing van Christus, door MurilloDe Verryzenis des Heeren, door P. L. Rubens Water en vuer, door Breugel (de twee tegenhangers, Lucht en Aerde, bevinden zich'in 't ka binet des Konings van Beyeren.) Twee Dieren-tafeveelen, door Van de Velde een oorspronke- lykc TUiaenen een der beste tafereelen van Snyers. Wy voorzien dal talryke vremde liefhebbers elkander de stukken van hel kabinet-d'Hune de Steenhuyze zullen be twisten. Uyl al de overige gedeelten van ons bisdom meld men dat het werk van St-Pieters-pennilig zich met eene ongeloollyke snel- heyd voortzet, niellegenslaende al het geroep en getier der on godsdienstige dagbladpers. Eene dame die eenen doorluchti- gen naem voert in den Catholyken adel onzes lands, ze^l den Bicn Publicschryft ons uyl Vrankryk dat zy met gclukslelling die belooging van het diep geloof der catholyken van ons Vlaenderen gezien heeft, en er haer aendeel wil bedragen door eene offer gift van 300 franks. Eenen belgisehen priester, die zich voor eeni- ge maenden le Parys bevind, heeft ons tot helzelde doeleynde eene som van 100 fr Loegezonden. Men meld de dood van Z. H. den heer de Prilly, bisschop van Chiffons. Den 7 dezer is den genoemden F. Van Acker, landbouwer te Haesdonck, te Leveren van zyne kar gevallen en hel hoold onder de wielen verpletterd. Hy was dood op den slag. Men verzekert dat er eerlang te Brussel een fransch vlug schrift gael verschynen, onder den titel van Oproep lot de catholyken, en welk een antwoord zou zyn op de broehuer den Puus en hel Kongres. Te beginnen van 12 february tot den 25 maert opvolgende zullen er alle zondagen openbare lessen voor het snoeyen der fruytboomen gegeven worden in de hofbouvvschool van Gend- brugge by Gend de vlaemsche lessen zullen plaets hebben van 10 tot 41 uren des morgens en de fransche van 11 tot 12 uren. Een terugbriefken zal kosteloos in de statie van Gend worden afgeleverd, om langs den yzeren weg van den Staet naer huys weer te keeren, aen de hoveniers die deze lessen zullen volgen. Degene die deze leergangen verlangen by te woonen, moeten er de aenvraeg van doen, voor den 25 dezer loopende maend january, aen den gouverneur hunner provintie. Den besluerraed der akademie van schoone kunsten Yan Antwerpen brengt ter kennis van de kunstenaers, dat er in 1860 eenen grooien pryskamp van schilderkunde zal geopend worden, waervan den laurcaet gedurende vier jaren een pensioen zal verleend worden van 2500 fr. Dezen pryskamp zal beginnen den 8 mey aenstaende. Alle kunstenaers, Belg of genaturaliseerd, die den ouderdom van 30 jaren niet heeft bereyk kan mededingen. Het getal mededingers is* bepaeld op zes byaldien het getal ingeschrevene kunstenaers dit getal overtrof, za'l er eenen voor- bereydenden pryskamp zyn. Buylen den grooten prys zal eenen tweeden prys en een* eervolle melding verleend worden. Den tweeden prys bestaet in eene gouden medalie ter weerd» van 300 fr. Hy kan ook in verdeeling worden toegekend, even als de eervolle melding. In een voorgaende nummer hebben wy aen den Universel, een feyt ontleend wegens de zaek Everaerd. Onze lezers zullen zich herinneren dal er spraek was van een vonnis onlangs uyt- gebragl door de régtbank van Dendermonde, tot doelwit hek- bende zekere *persoonen onder de Yaderlyke erfgenamen van Everaerd te doen aennemen, en dat deze regtbank de kosten van dil proces zou berekend hebben lot de sohroomlyke som van honderd veertig duyzend franksden eerloon der heeren advokaten niet medebegrepen. Ziehier hoe een blad, la Belgique judiciairedit gezegde van den Univcrscl wederlegt Eene diergelyke beweering, zoo kwoedwillig voor het bel gische magistraet en onze balie, verdient eene krachtdadig» prolestalie. Alvorens zulk eene zwaerwigtige aentyging in zyn» kolommen op le nemen, zou den UniverseI er eerst de nauwkeu- righeyd van dienen onderzocht te hebben.'T is't gene waer mede w.y ons belast hebben, en ziehier wal wy bevestigen mo gen Een vonnis der reglbank van Dendermonde, van 6 augusly 1857., heeft meer dan 80 erfgenamen in de vaderlyke lyn vaii onderhavige erfenis toegelaten tot den dag van heden, 't is l» zeggen sedert meer dan twee jaren lang, is er nog geen eenen slael van avoué aen eene prysbépaling onderworpen geweestzoodat het vonnis zelfs nog de onkosten niet heeft kunnen berekenen. Zoo als men ziet zyn wy nog ver van de 140,000 fr. waervan den Universel gesproken heeft. De zaek is tegenwoordig in beraed- slaging voor het hof van appel van Gend. Het artikel van den Universel is in alle punten valseh. Men schryft uyt Antwerp3n Men bemerkt dat er sedert de» 4 dezer maend een inlandsch schip, van Wetteren gekomen met poer, in de Schelde blyft liggen ter hoogte van Austruweel. Dit poer is bestemd om overgeladen te worden in een ander schip, eene engelsche goelet, die nog in den kom ligt. Met rede slaefc men verwonderd dat de overheyd iulk eene gevaerlyk lading zoo lange laet liggen op den gewoonlyken doorweg dér stoom- booten. Den beruchten hollandschen sterkundigen Bome heeft een vlugschrift uytgegeven, wuerin hy aenkoncligt dat de ver- maerde steertsler van Karei den V, welke in 1558 verscheen by de dood van dien Keyzer, in augusty 1869 moet te voorschyi komen. Men leest in de Union van Kortryk Maendag laetst waren er op onze markt rondleurders die aea den prys van 10 centimen, om in de waerheyd te blyve» zouden wy er moeten byvoegen dal zy ze voor niets uytdeeidea aen al wie ze nemen wilde, boeken te koop stelden'van een» snoode zedeloosheyd, in wrelke den hatelyksten laster wierd uytgekraemd tegen'de geestelyken en kloosters. De Geschiedenis van de schelmstukken der Pauzen en het Huyselyk leven der Kloos terlingen waren dc boeken die men meest zocht af te steken, te» eynde des te beter de driften te voldoen dergenen die dez» rondleurders betalen. Dit alles, gelyk men ligt kan denken, was voorafgegaen en vergezeld van eene omslandigheydsrede over het orelinismus der buyler.lieden, en het toekomende geluk dat het volk zal genieten van zoohaesl het verlost zal zyn van d» plaeg der kloosters en dat het catholyk geloof in het slyk zal versmacht zyn En dit alles wierd uygekraemd in 't midden der openbare plaets Voor de eer der rnwooners onzer stad moeten wy zeggen, dat die redevoeringen onthaeld wierden gelyk zy het verdienden, het is te zeggen met den volkomensten afkeer.' Te Luyk ook word er een adres aen den Paus onderteekend. In hetzelfve bemerkt men deze voortrelïëlyke regelen Gy hebt kinderen die in u eenen Vader beminnen, eene» Opperpriester eeren, eenen Koning eerbiedigen en die met hunne huldebewyzen de drydubbele kroon omringen die gy voor d» zaligheyd der wereld en het geluk des menschdoms op uw hoold draegt. In den namiddag van 31 december 11. is de gemeente Zeel. hem, het schouwlooneel geweest eener bloedige worsteling tusschen eene bende houlstroopers en de veldwachters van Lum- men en Zeelhem. Die twee dienaers der openbare magt, op hun ne ronde zynde, ontmoetten een twaelftal bessembinders mees tendeels behoorende tot de gemeente Scherpenheuvel, bezig zynde met de jonge beplanting van eenen bosch te verwoesten. Zonder aenzien voor het getal en ofschoon bekend met het gewel- dadig karakter van die kerels, ging den veldwachter van Lum- men hun toe en groep eenen der stroopers aen. Maer seffens sprongen de anderen by, gewapend kapot te maken. Op dat ge schreeuw kwam den veldwachter van Zeelhem bygesprongen, ea ziende in wat gevaer zynen kameraed was, aerzelde hy niet vuer te geven op de stroopers. Eenen van deze viel door den kogel getroffen. De bende nam de vlugt, den gekwetsen medenemen de naer de gemeente Mcldert, alwaer den staet zyner wonde hem verpliglte te blyven liggen. Maendag heeft den instruktieregter van het arrondissement Hasselt vergezeld van den heer substitnet van den prokureur des konings, van zynen greffier en geregtsgeneesheer Lenaerts, ziek ter plaets begeven om over te gaen tot een eerste onderzoek. Men zegt dat den toestand van den geblesseerden niet erg is. Elkeen pryst den moed welken de veldwachters in die gevaerlyke ontmoeting getoond hebben.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2