ZONDAG 22 JANUARY I860. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 700 Vertrekuren uyt de Statie Aelst AAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 21 Januari 1860. Iets dat veelbeleekenend is. HET WORD LICHT. Wat uytwerksel ziet men DEN BUYTEM. Denderm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 -».9>jGend, Brugge, Osteude 8-25 12-20 0-00 Lokerun 5 35 8-30 12-30 6-00 »-00 Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Mcch. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Leuv T hien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 3-05 -6-00 le klas langs Dendermonde. Kortrvk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 - 6-00. ««v, ...x... uu,. x,., „x. x. -v, Doornvk, Ryssel (langs Alh 7-455-200-00 Verv Land StTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30, Gend 8-25—12-20—2-5U—3-05—6-00—8-05 j. Bergen, Quievrain 7-45—0 00—2-15-5-20 e Lede staen al de konvoys. Te IDEGEX staen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. «Staen le gïsegem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-60 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. VAN LOKERKN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30 »-». Ninovc, Ceerardsbergen, Ath G 50 9-25 -3-000-00. VAN ATlt NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20■-». Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-200-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 4-20- »-» Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audenaerde 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 - 11-30—2 00 5-05—"-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05»-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst) "7-15 7-35 l-4l) 5-» »- (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE vOnze geëerde inschryvers, die nog over 1859 en vroeger niet voldaen hebben, worden vriendelijk verzocht ons hunnen abonnementsprijs franko te doen geworden zoojiaest mogelyk. Men weet met welke hardnekkigheyd de liberale minis ters en hunne sleepdragers den paragraef van het art. 84 der gemeentewet hebben bestreden en vernietigd, omdat hy aen de stichters van (liefdadigheydswerken het regt toekende van byzondere bestuerders te benoemen, die met de uytvoering en de bewaring dezer fondatiën zouden belast zyn. Nu, deze schandelyke vryheydsmoord komt met eene openbare veroordeeling geslagen te worden, die het bloedigste ailront bevat, dat eene party kan ont vangen. Z. M. den koning Leopold, zoo schryven al de belgischc gazetten, komt een liefdadigheydswerk in de Staten van zynen broeder te stichten, waeraen hv een bezet gegeven ll ee ft -van IIONDEIUO - owvau- en tevens den naem van KONDATIH-LHUPOLD. Den doorlueiiligen geve:- heeft gewild dat deze fondatieals buigerlyken persoon gehouden en dooi' BY/UiNUDKh, BESTUERDERS, verheven tot den rang van Corporatie, zou opgedreven worden. Tot nu toe heeft den Moniteur deze hoogst gcwigtige tyding r.iet gelogenstraft. Den Hertog van Coburg heeft zich verhaest deze gitte, op de hooger vermelde conditiën, te aenveerden, en aen den edelmoedigen gever alle waerborgen te verzekeren ter uytvoering en vereeuwiging van dit uytstekende liefde werk. Hy heeft eerst aen deze fondatie de hoedanigheyd van burgerlyken persoon gegeven, dit is te zeggen dat dees hospilie zal mogen goederen aenkoopen, giften aenveer den en zich vereeuwigen ganscli buyten de oflicieele tns- scbenkomst van het gouvernement van Coburg. Ten twee den, den Hertog heeft goedgekeurd dat dit hospitie zal bestemd worden door mannen, welke den doorluchtigen "ever zelf zal benoemen, en niet door gouvernementele ambtenaers, die de vryheydsmoordcnde wet aen de Belgen oplegt. En cvndelyk, om "die byzondere bestuerders aen te moedigen ên hunnen iever voor het welzyn des lydend nienschdoms aen te prikkelen en voornamelyk om dit erf goed den armen te doen aeugroeyen, zyn er aen de be stuerders dezer fondatie byzondere privilegiën geschonken die aen de Corporation verleend worden. Corporation lloe slecht gaet dit woord in de ooren van zekere ministers klinken Wy zyn verwonderd dat de uiinisterieeie maconnieke drukpers niet al schandael schreeuwt, of dat zy niet reeds samengespannen zy om vloeden van tranen te storten over die beweenlyke neder- laeg Maer zy zal wel te doen hebben, den bloedigen kaekslag is gegeven en onmogelyk zal 't zyn de uytwerksels van dees feyl te vernietigen, 't is eene openbare veroor- deelin", eenen regstreeksehen blaem, eene schandvlekkende afkeuring der vryhéydsmoordende wet, waermede de libe- raters Belgiën bezet "hebben al den geest en de letter der grondwet met de voeten te trappelenHet is luydop tegen de liberatersparty zeggen Ik heb geen vertrouwen in de bestuerlyke of goiivernementele liefdadigheyd, gelyk zv ingerigt is door MM. Tesch-Frère-Rogier, en gelyk gy, liberalen, dezelve, door uwe stemmen, bekrachtigd hebt, want '1 is eene vryhevdsmoord, eene hutelyke dwingelandy, die aen liet arm, ongelukkig en lydend menschdom alleen atlernadeeligsl is. Wy wenscheu den hertog van Coburg van herten geluk over zyne genomene maetregels, hy begrypt dat.het lioogst noodzakelvk is het erfgoed der armen te doen aengroeyën, liy ziet dat de kiem van het socialismus zich uytbreyd en dat het oogenblik nadert op 't welk de noodlydenden tot de gouvernementen zullen zeggen geeft ons wat wy noodig hebben, geeft ons een deel van den budget, dien gy verkwist in mitlelooze uytgaven, om er u creaturen, aenhan- gers eu vriendekeus mede te maken. G hebt u, lang genoeg de openbare schatkist, ten uwen profyte, uytgeput, 't moet nu onze beurt eens zyn enz. enz. Er zyn twee middelen, die door de vyanden der Kerk gebruykt worden om ze te bevechten. Deze twee middelen zyn de listigheyd en 't geweld. Wy hebben dit ten allen tyde gezien, wy hebben dit namelyk ontmoet voor den val van Napoleon den I. Dezen gevoelende dat hy 't Opperhoofd der Kerk in zyne politieke inzigten, door listige middelen, niet kon doen deelen, heeft het geweld gebruykt en den eerbiedweerden Pius VII van gevangenis naer gevangenis doen slepen. Van daeg wilt men meer, men wilt aen den Paus zyne tydelyke magt ontrooven, die Hy wetliglyk en regtveerdiglyk, sedert meer dan duyzend jaren, bezit. Om dit doel te bereyken, word hel geweld nog niet gebruykt, 't zyn de listen die men in 't werk stelt en daertoe schryft men eene brochuer, die eene gansch nieuwe politiek bevat dan men eerst beloofd en openbaerlyk beleden had. Dit nieuw middel heeft echter niet gepakt, irt tegendeel, het heelt veel bygedragen om de Catholyke zaek te bevoor- deeligen en veler oogen te openen. Ook heeft de antwoord zich niet laten wachten meer dan 120 schriften zyn aenstonds in alle deelen der wereld verschenen, en 't 2yn niet alleen bisschoppen en priesters, die in 't worstelperk getreden zyn, maer verscheydene hooge wereldlyke geleerde ïftfyDCW'ftuinrè ""rtyisieAcijut: luiemcu wei 18 maKcu ten voordeele der tydelyke magt van den Paus. M. Villemain, die zich uyt de letterkundige en politieke wereld verwvderd had, is eensklaps uyt zyne ruslplaets gesprongen en openbaerlyk in eene brochuer komen protesteren tegen de politiek, in de eerste brochuer vervat, welke dan ook letterlyk vergruysd is geworden. Men kondigt ook eene antwoord aen van den beruchten staetsman, M. Thiers, en men twyfelt geenzins of zy zal verpletterend wezen. De zaken moeten wel eenen hoogst ernstigen toestand aenbieden dan dat dezen oud-minister van Vrankryk, hv die noch legitimist noch ultramontaen is, noodig geoordeeld heeft tegen het revolutionnaire schrilt te velde te trekken en er in zoo strenge bewoordingen tegen uyt te vallen want, men schryft uyt Parys dat M. Thiers zich uyt al de kracht van zyn gezond verstand verzet tegen de ontwerpen die, al het Pausdom le be is. dreygen, alles in Europa 't onderste boven keer en. Te Brussel is ook eene antwoord verschenen onder titel van Pius IX en zyn Pausdomdoor eenen staetsman. Den schryver bewyst dat de brochuer Den Paus en 't Con gres geen ander doel heeft dan het Pausdom gansch mag- teloos te maken en de geestelyke en tydelyke magl van 't hoofd der H. Kerk te vernietigen. De leerstelsels der keyzerlyke brochuer zyn, zegt den staetsman in kwestie, gemeene formulen van eerbied en achting en zelfs van verknochtheyd en gehoorzaemheyd, maer die, gelyk het klaer blykt, een genomen besluyt verbergen van namelyk dc Roomsche Kerk in 't herte aen le randen, Juyst bet tegenstrydige van 't geen de rampzalige staet- kunde van keyzer Napoleon verwacht had nauwelyks is zyne noodlottige brochuer verschenen, of al zyne vrienden vallen hem af, die te voren zyne verdedigers waren, zyn d'eerste en d'ergste om hem te beschuldigen, al de ware vrienden van regt en waerheyd staen legen hem op en nemen den schild' in d'hand om den H. Stoel te beschermen; nooyt zag men meer geestdrift, nooyt zag iaën schoonere proteslatie ten voordeele der Kerk, nimmer heeft men eenstemmigere samenspanning ontmoet om de trouwlooze ontwerpen der vyanden van de Kerk te beslryden, nimmer heeft 't geloof zich schitterender opgedaen dan nu, zoodat wy met trotschhéyd en dankbaerhevd mogen zeggen dat de Kerk van Christus in 't midden der trouwloossle en boos- aerdigste aenrandingen, zegevierend is. Dit alles hebben wy le danken aen de deftige houding, die den Grooten Pi us IX in deze hoogst moeyelyke. omslan- heden aen den dag legt. Pius XI versleet wonder wel al de i strikken die men hem spant. Dezen roemryken Paus heeft de gelegenlieyd van het nieuvfjaervisiet waergenomen om j zvne meening nvt te drukken over liet trouwloos schrift en aen den 'franschen generael Goyon en geheel zynen i oITiciersstafle Roomen in garnizoen, te zeggen dat j liy vuriglijk wenscht dat het doorluchtig opperhoofd van 1 't franscli leger de valschlieyd moge erkennen van zekere princtpendezer dagen, uytgegeven in eene brochuer welke men een monument van jammerlyke schynheyligheyd V heeten samenweefsel van tegenslrydiyheden mug Dit was de strenge beoordeeling die den H. Vader uytsprak als Generael Goyon lot Hem de volgnnde woorden bad gezegd Wy komen, Allerheyligsten Vader, op nieuw en ultt/d ''aetvurighe.yd aen de voeten van uwen dobbelen troon van 1 OPPERPhlhSmil EN VAN KONING, om aen Uwe ""y'meyd, ter gelegenlieyd van 't nieuwjaer, de nieuwe verzekering te brengen van onzen diepen eerbied en van onze verknochtheyd enz. Wy onderlynen in 't dobbel de woorden van dobbelen troon van Opperpriester en koning, omdat zy eene afdoende antwoord zyn op de famcuse brochuer, eu omdat zy klaer- Jyk bewyzen dat de politiek tegen den Paus door het leger niet gedeeld word, gelyk wy ook mogen verzekeren dat zv de goedkeuring niet heeft van het grootste deel der fransche natie en van vele hooge stuelsmannen. De demissie van munster Walewski, welken echter in nauwe verbintenis met den keyzer slaet, is hiervan een luydsprekend bewys. Overigens hebben de krachtdadige woorden van den P^usaliemaskm^fgerukt, en heeft de moedige waerheyd. dom'mag ër zicli over beroemen en moet de Alvoorzienig- lievd bedanken, Het is te hopen, byzonderlyk voor de fransche natie, dat haer opperhoofd de oogen openc als het nog tyd is, i'ooraleer de hand der Regtveerdigheyd met al haer gewigt op hem valle; men heeft nog niet vergeten wat Z. H. Pius VII zoo onregtveerdiglvk te verduren gehad heeft, maer men heeft ook niet vergeten welke de straf geweest is van hem, die zyne magt misbfuykende, dien edelen Paus zoo onweerdiglyk vervolgd en liet instrument van zyn marteldom geweest heeft. De geschiedenis is daer en allyd heeft zy aen te stippen gehad dat dezen, die den Stad houder Christi vervolgd heeft, tydens zyn leven zelf, gestraft is geweest en de natiën 111 wee en droefheyd ge dompeld heeft. De zelfde oorzaken hebben de zelfde uytwerksels Men schryft uyt Hcrzelc aen den Denderboie Als de ouders onder hunne kinderen, als de onderwyzers onder hunne leerlingen, de landbouwers onder hunne dienst boden en de fabrikanten en ambagtmans onder hunne werk lieden lieve kinders maken, 't is te zeggen den eenen, zonder groote en klaerblykendc redens, meer beminnen en bevoordeeligen als den anderen," dan hoort men aenstonds een geknor, dan ziet men een gedurig misnoegen onder die kinders en leerlingen, die dienstboden en werklieden. In plaets van liefde en vriend schap, zyn er afgekeerdheyd en vyandschap, in plaets van zorg en leerzaemheyd zyn er verkwisting en luyaerdy, in plaets van vivt en iever, lafhertigheyd en verwaerloozing. Ce uylneming van persoouen en de byzondere genegenheden, dewelke op niets steunen dan op willekeurigheyd, zyn eene pest en ongeluk in de famiiiën, in de pensionaten, in do collegien, in de fabrieken en in alle liuyzen zy zyn d'oorzaek van verdeeldheden, van liact cn nyd en dikwyls 'van schande en ondergang van magtige huyzen en bloeyende gestichten. Gelyk hel gaet in '1 kleyn onder de famiiiën zoo is 't ook in 't eroót onder hel volk ten opzichte van zyn gouvernement. Zoo haesl het volk ziet dat zyn gouvernement een deel van het Land, eene soort van persoouen, eene gezindlieyd raerkelyk bevoor- deeligt, aenstonds begint dat volk te klagen en te knorren en Daer middels te zoeken om het besluer tegen te werken en le doen vallen. Het is het geen men hedondacgs ziet en hoort op den liuyten. De buvtenlieden zyn misnoegd en verbitterd omdat sedert 1830, de steden in alles bevoordeeligd zyn in benoemingen, in subsidiën, in belastingen, in wetten voornamelyk in de kieswet en bwonderlvk in openbare werken. Inderdaed, onze wetgevers Hebben, ten voordeele van de steden, al over de SffltS millioenen gestemd voor het leggen van yzenvegen twee dozynen mil lioenen voor dc Maes om Luyk te verfraeyen en do eygendommen van zekere famiiiën te verbeteren enz. enz enz. Al die millioenen of de croosen daer voor komen uyt de alge- meene kas van liet Land. Wy buytenlieden, hebben daer in zoo veel en zelfs meer moeten betalen als de stedelingen, want de sleden moeten nooyt iels vooruytgeven als er ten haren voor deele en gemak groole steenwegen, vaerten of yzenvegen door onze gekozene toegeslaen worden.

De Denderbode | 1860 | | pagina 1