OVERLEDENEN. GROOT BERIGT. BERIGT. Berigt. Berigt. VENDITIE YEMIIÏÏE Groote Verkooping BERIGT. Vry willige Verkooping ty., emmeren arn de landbouwers de bepalingen der van 26 ventosejaer IV, voorschryvende bet jaerlyksch uyt- roeven de'r rupsennesten op de boomen, hagen en struyken. Men moet zorgea dat dit voor 20 February geschiede. Om alle nadeelige vertraging voor ie komen, behoort bet dat r bvzondere aanbevelingen door de politie agenten by de in- vvooners gedaen worden. De verauymenden worden zonder ont- zaf gehandeld en de straffen door de wet uylgesproken hun streng toegepast. Zulks is inderdaed noodzakelyk ten eynde de inwooners welke hunne hoornen enz hebben doen zuyveren, door eens anders onaohlzaemheyd geene schade zouden lyden. Ziehier cene vvaerschuwing voor de persoonen die er hun vermaek in vinden de kinderen by hun hoofd van den grond te heffen. Een blad meld dat eenenjpersoon die deze onvoorzigtig- heyd beging er ongelukkig van afgekomen is, de ruggraet van bet kind, brak, en de kleyne ongelukkige plofte morsdood nêer op den grond. Men schryft ons uyt Moerseke, M January De iaschryving van St-Pieters-penning den 11 dezer te Moer seke geopend, draegt reeds 900 ingeschrevenen. Elk huysgezin wilt deel nemen in dit godvruchtig werk, eir hier door zyne kinderlyke liefde en aengekleefdheyd hetuygen aen den H. Stoel. Hoe schoon was het zelfs de armste lieden hunnen gespaerden penning te zien komen aenbieden Men hoorde "deze mot geest drift uytroepen 't is voor onzen H. VaderOm hem te troosten, te helpen, Ie verlossen zouden vvy gcern alles ten besten geven, zelfs hel liefste wat wy bezitten. Dvnsdag inorgend, rond 6 ure, heeft men voor de herberg Hen Wildeman, te Deurne, (Antwerpen), vinden liggen den ge noemden J. Vervlielt, oud 27 jaren, woonende in gemelde ge meente. Hywas het hoofd ingeslagen en baedde in zyn bloed. In weerwil de spoedige zorgen die men hem toedroeg", is by in den avond van denzelfden dag overleden, zonder tot kennis terug gekeerd te zyn. Men verhoopt dat het regterlyk onderzoek dat ingespannen is, de oorzaek dier buylcngewoone dood zal te weten konten. Men schryft uyt Vyve-St-Baefs, f0 january De overstrooming die, sedert meer dan vier weken, onze kostbare landen overdekt, zal onze landbouwers van d'Ooyc eene ontschatbare schade toebrengen. Sinds menigvuldige jaren heeft men alhier zoo veel water niet gezien dan nu. De schoone rogge, de kloeke tarwe die ons zoo veel beloofde ligt te rotten onder het water; het koolzaed die zoo gunstige vrucht voor den landbouwer, is gansch verloren, en de wateren die ons omrin gden dwingen ons op onze hoven te verblyven en geen de min ste gemeenschap te hebben met de geburen, lenzy by middel van een bootje. Onze vurige wensehen zyn dat de hoeren van den Watersloet ons thans komen bezoeken, zy zullen geheel overluygd zyn van de dringende noodzakelykheyd van in dezen droevigen toestand te voorzien. Vrydag is er te Bettinkeonrt, naby fVarcmme, een sehrikke- lyk ongeluk gebeurd. De weduwe Lagasse, bewoont met haren zoon, aen het eynde van het dorp een kleyn huysje. Eensklaps ontstond er brand, en weldra was het geheel huysje in vlammen. Niettegenstaende de spoedige toegebragle hulp kon m.en de oude vrouw niet redden en 's andereadags vond men tusschen de do assche nog slechts hare verkoolde beenderen. Ten gevolge van een onderzoek der politie van Verviers, is tr mandaet van aenhouding uylgeveerdigd tegen don genaem- den L..., beschuldigd van zyne vrouw te hebben willen vergif tigen. Het is de verklaring van deze. welke is komen geluygen dat haren man iets vergiftigend in den koffy had geworpen, dat de politie gehandeld heeft. Den beschuldigden heeft zich vry- willig in de handen van hel geregt gegeven. Twee boerenjongens van Precsa (llongarien), te samen uauwelyks 28 jaren oud, hebben hunnen 30jarigcn broeder vei- moord, omdat hy hen gestraft had. Op den oogenblik dat hy zich te bedde legde, hebben zy hem eensklaps aengerand en met schuppen het hooft! verbryzeld daerna begroeven zy zyn lichaem in den hof. Ongerust dat zy haren oudsten zoon niet moer zag, begaf de moeder zich vyf dagen later naer zyne woo- ning en vond de muren met bloed besmeurd. De jeugdige moor denaren hebben hunne misdaed bekend. De moeder heeft hen aen hel geregt overgeleverd. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Parys, IS january. Men leest in den Moniteur Den Keyzer heeft aen den minister van Staet den volgenden brief geschreven Paleys der Tuylerien, 3 january i860. Mynheer den minister, u Niettegenstaende de onzekerheyd die nog over zekere pun ten der vremde politiek lieerscht, mag men met vertrouwen eene vreedzame oplossing te gernoet zien. Ilel oogenblik is dus gekomen om ons bezig te houden met de middelen geschikt om eene groote dryfveer te geven aen de verschillige takken des nalionalen rykdoms. Met dit doelwit zend ik u de grondslagen van een program, waervan verscheydene deelen de goedkeuring der Kamers zullen moeten verkrygen en over het welk gy met uwe kolle- gas de geschiktste maetregelen zult beramen, om den land bouw, nyverheyd en koophandel de levendigste, kracht by te zotten n Sedert lang kondigt men deze wac-rheyd af, dat men de verruylings-middelen moei vermenigvuldigen wilt men den koop handel doen bloeyen dat zonder mededinging de uyverhevd blyft stilstaen en hare hooge pryzen blyft behouden' die dén voortgang dei verhruyking tegenkanten dat zonder eene voor spoedige nyverheyd die de kapitalen uyleenzet, den landbouw zelve in zyne kindseheyd blyft sluvmeren. ii Alles hangt dus aen een in de opvolgende ontwikkeling der elementen van den openbaren voorspoed. Maer de hoofdkwestie is van te weten in welke grenspalen den'Staet deze verschillende bolaiigens moet begunstigen en wekldanigen voorkeur hy aen ieder derzelvo moet geven. Dus alvorens onzen vremden koophandel te ontwikkelen door do ruvling onzer produklen, moet men onzen landbouw verbeteren en onze nyverheyd ontmaken van alle de inwendige belemmeringen die hem in ondergeschikte voorwaerden houden. Hedendnegs zyn niet atleénlyk onze groote exploitation ver hinderd door eene menigte belemmerende reglementen, maer ook hel wolzyn dergenen die werken, is verre van do evenredig- heyd bekomen te hebben welke het in een naburig land heeft bereykt. üaor is dus maer een algemeen stelsel van goede staetsluiyshoudkunde dat, met den nationalen rykdom te maken, den welstand onder de werkklas kan verspreyden In wat den landbouw betreft, men moet dcnzelven doen deel hebben aen de weldaden der krediets instellingen de bosschen die in de vlakten liggen ontginnen en er andere kwee ken op de gebergten alle jaren groote geldsommen besteden voor gfoote uytdroogings,-bewalerings-en ontginningswerken. Deze werken met dorre landeryen in vruchtbare landbouwen te herscheppen, zullen de gemeenten verryken zonder den Slaet te verarmen, welken bietsten zyne verschotten terugjzal ontvangen door den verkoop van een deel dezer aen den landbouw terug- gegeveue gronden. Om de nyverheyds-produkten te vermeerderen, moet men van alle reglen vryslellen alle de grondstoffen die aen de nyver heyd noodzakelyk zyn, en in deze, uylzonderlyk en aen eenen gematigen intrest, zooals men het reeds gedaeu heeft met den landbouw voor de drainering, de kapitalen leenen, die liaer moeten helpen haer materieel verbeteren. Een der grootste diensten die men aen het land moet bewy- zen, is van den vervoer te vergemakkelyken der voorwerpen van eerste noodzakelykheyd voor den landbouw en de nyverheyd; ten dien eynde zal den minister van openbare werken ten spoedigste mogelyk gemeenschnps-wegen doen maken, welke vooruamclyk tot doelwit zullen hebben de steenkool en de landvette over te brengen naer de piaetsen vvaer de noodwendigheden dezelve vereysehen, en hy zal alles doen wat mogelyk is om de tarieven te verleegen, door eene juyste mededinging'tusschen de kanalen en spoorwegen daer te stellen. De aenmoediging des koophandels door de vermenigvuldi ging dor ruylingsiniddelen zal daer achter komen als een natuer- lyk gevolg der voorgemelde maetregelen. De achtereenvolgende vermindering der belastingen op de waren van groot verbruyk zal dus eene noodzakelykheyd zyn, benevens de vervanging door de bescherm-regten van het in- of uytvoerverbod, dat onze handelsbetrekkingen doet stremmen. Door deze maetregelen zal den landbouw eenen aftrok vin den voor zyne voortbrengselsde nyverheyd, van ai hare inwen dige belemmeringen ontmaekt, door het gouvernement gehol pen en door de mededinging aengestuwd, zal voordeelig tegen de vremde produktcn kunnen opkomen, en onzen koophandel, in plaets van te sluymeren, zal eene nieuwe bewegingskrachl krygen. liegeerende eerst en vooral dat het orde in onze finanliën behouden blyve, zouden wy om derzelver evenwigl niet te slooren, deze verbeteringen volgender wyze kunnen bekomen De sluyting van den vrede heeft toegelaten het beloop dé leening niet teenemael uyt te putten daer blyft er van eene aunmerkelyke som hescliikbaer, welke by andere hulpbronnen vcreenigd, ongeveer de 160 millioen bedraegt. Met aen het Wet gevende Korps de magtigiug te vragen om deze soinme aen groote openbare werken toe te passenen dezelve in dryjaer- termynen te verdeelen, zou men ongeveer 30 millioen per jaer hebben, le voegen by de reeds aenzienelyke sommen die uyt dien hoofde jaetlyks op 't budget gebragt worden. Deze buylengewoone hulpbron zal ons niet alleenlyk liet spoedig volmaken der spoorwegen, kanalen, bevoerbare'wegen steenwegen en havens vergemakkelyken, maer bovendien ons nog toelaten om op korteren tyd onze kathedralen, kerken, enz., op te rigten, en weerdiglyk de wetenschappen, kunsten en letteren aen te moedigen. Om het verlies te vergoeden welk 's ryks schatkist oogen- blikkelyk zal gevoelen door de vermindering der regten op de grondstoffen en waren van groot vertier, levert ons budget de hulpbron der aflossing op, welke het voldoende is op te schor sen tot dat de openbare inkomst, vermeerderd door de uytbrey- ding des koophandels, toelate van op nieuw de aflossing te doen werken. ic Aldus, in 't kortAfschaffing der regten op de wol en ka toenen. Achtereenvolgende vermindering op de suykers en koffv Krachtdadig voortgezette verbetering dergemeenschapsé wegen Vermindering der tolregten op de kanalen, en diensvol gens algemeene verleeging der vervoerkosten Leeningeii aen den landbouw en de nyverljeyd Groote werken van opeubaer nut Afschaffing van het verbod van in. of uytvoer Koophandels verdragfti met de vremde mogendheden. Deze zyn de algemeene grondslagen des programs waerop ik u verzoek de aendacht in te roepen uwer kollegas, die zonder vertoeven de wetsontwerpen znllen moeten gereed maken, be stemd om hetzelve te verwezenlyken. Ik ben er van overtu'ygd dit program zal den vaderlandslievender! onderstand verwerven van den Senaet en liet Wctgevend-Korps, die niets zoo zeer be trachten dan met piy een nieuw tydvak van vrede in tc huldigen en er van de weldaden aen Vrankryk te verzekeren. Waerop ik God bid dat hy u in zyne lieylige bewaernis behoede. Napoleon. Parys, 16 january. Mgr. Dupanloup, bisschop van Orleans, bcreyd een nieuw werk tegen den brief van den Keyzer en alles voorspelt dat deze antwoord zeer doorslaende zyn zal. Verleden zaterdag had zekeren heer F.... al zyne bloedver wanten en vrienden ten eten gevrnegd. Gedurende liet mael toonde hy zich zeer opgeruymd. Bv het nageregt vroeg hy het woord en zegde Ik heb er aengehouden u allen le vereeni gen, om u eene gewigtigo mededeeling tc doen. Het jaer is goed voor mv geweestik heb aenzicnlykc winsten gedaen en vind my zeer gelukkig. Ik wil myn geluk doen doelen aen mvne bloed verwanten en vrienden. 'T isdaerom dal ik u vereemgd heb. Ik ga aen ieder van ti een geschenk doen, dat, hoop ik, u geluk zal aenbrengen zonder het aendeel te rekenen dal ik u in myn tes tament voorbehoud, wil ik dal gy van my eene gedenkenis" licht -. wacht my eenige minuten, ik ga de verrassing bereyden. F... ging in zyne slaepkamer, en terwyl de genoodigden duy- zend gissingen maekteu nopens wat hy hun voorbereydde, ver liep er een half iter. Nogtans durfden de tafelgasten F..! niet onderbreken, en zy begonnen te 1 chen en le schertsen. Na ver loop van een uer verloren zy geduld en gingen aen huns gast heersdeur kloppen zy riepen, en geen antwoord ontvangende kregen zy kwade vermoedens. De deur langs binnen gesloten hebbende gevonden, moesten zy de hulp van eenen smid inroe pen, om ze open te breken. Een droevig schouwspel wachtte hen in de kamer, waerin zy doordrongen. F... was verhangen en aen de koorde waervan hy zieh bediend had was een brielken gespeld, waerop men las Vrienden, ik verlang dat de koord van den verhangerien verdeeld worde, in gelyke deelen om geene afgunsligen te maken, tusschen myne bloedverwanten n en vrienden, die ik verzoek myne begrafenis hy te woonen. Vaerwei. BURGERLYKEN-STAND. 14. GEBOUllTEN. Mannelyk 7 VliOUWKL. 7 HUWELYKEN. Carolus Librecht, brouwersgast, inet Maria Meert, dienstmeyd. V. Van Neck, 4 j Schaerheke. P. Dc Lamns, rvedr De Geyter,, ronder beroep. 8t j., Schaerheke. G. Foncé, 3 j., Verkensmerkt. C. De Pierre, 13 dagen, Schaerheke. J. Cornand, i j., Straetjen ronder eyude.J. Bonibeeck, wede Van don Broeck, ronder beroep. 65 j., Langeiidderstr. C. Bampelberg, Schoolonderwvster, 48 j., Begynhof J. Boónen, 1 j., Iloogevesten. J. Meersman, Kaloendrnkker, 48 j.. te Antwerpen overleden. M- Cornells, I maend Mylbeke. B. Heymaa vrouw Roeland, ronder beroep, 35 jMylbeke. J. POOT-E KM AN, Fabrikant en Negotiant in Lynicaet te Aelstop de HoutmerktNr 4. Heeft de eer hel publiek kenbaer te maken dat er by hem te be komen zyn alle soorten van Liqueuren aen de pryzen zoo als volgt Genièvre, Liter fr. 0-80 0-90 ld. id. -1-00 Rooden Bitter, id. 0-80 Hollandschen Bitter, id. 1-00 1-15 Anys, id. 0-65 0-80 Anisette, id. 1-50 2-25 Munte, id. 0-65 1-10 1-50 Crème van Munte, id. 2-00 2-50 Franschen, id- 1-10 1-50 id. van Montpellier, id. 1-50 2-00 Punch, id. 1 10 1 50 2-00 2-25 Cognac, id. 2-00 2-50 3-00 3-50 Rhum van Jamaique, id. 2-00 2-50 3-00 3-25 Witte Curacao, id. 1-50 2-00 2-25 Rooden id. id. 1-50 2-00 2-25 Schiedam, id. 1-25 1-75 Parfait amour, id. 1-30 1-50 Absinthe Suisse, id. 5-00 3-50 Groenen Absinthe, id. 0-90 1-10 1-25 Rooden id. id. 0-90 1-10 1-25 Boonikam, id. 0-85 1-70 3-40 Indien men meerder als 5 liters neemt is er eene groote ver mindering van prys. Hy hoopt van door de goede hoedanigheyd en den eivielea prys de gunst van eenieder te bekomen. Te bekomen by J. REPS. Mout Koei te Aelst, l»te qulititeit van Haze- lecre Tonnebandei» van alle sluch, als ook een assortiment van noordsche Sparren aen de geringste pryzen. Eerste kweliteyt Rigas Tounexaed, by B. De C0N1NCK-M0YERS0EN. in de Nieuwstraet te Aelst. Te bekomen by den heer Louis RENNEBOOG, Gouvernements-Veeartg te Aelst, eerste qnaliteyt van Rigas eu Zeeuwsche Zoeylynzaed, aen eenen maligen prys. Van 120 koopen Hoppepeiesen en groote Sperren te Aeltre in Loov'eld tegen den yzerenweg op Gend en naby de brugsche vaert. Op Donderdag 2 February 1860 om 9 uren. Doorliet ambt van den Notaris GOEMINNE, te Aeltre. Van zware Sperren, te Mana-Aeltre in het Egypteveld. Op Maendag 13 February 1860 om 9 ui en. Door het ainbt van den Notaris GOE MINNE le Aeltre. Fan 56 koopen zwacr Hoogs!ammige Iianada BOOMEN, op den lloorenbleets loyli Krevel/mek te Erpe. Op Vrydag 10 February I860, van 9 uren 's morgens, zal Deurwaerder RINGOiB. namens wie het behoort, opeubaer vendi- tie honden van 56 zware Kanada Boomen, staende te Erpe Hoe- i renbleets wyk Krevelhoek of hel geseheed van die gemeente met i Lede, en digt aei: den steenweg vail Lede naer Aelst en bygevolg zeer gemukkelyk voor den transport. De koopers zullen voor principael zes maenden tyd van beta ling genioten, mits te stellen wel gekende solvabele medekoo- pers or borgen, en betalende het ordinair ongeld j De tot dies genegen begeven zich dag. uer en plaets aen de» eersten koop van waer men zal beginnen na lezing der contitien. WT VERANDERING VAN WOONST. Fr. BAURLZ-CAUDRON, Winkelier in de Roosenmarynstrnet te Aelst, brengt ter kennis van het geëerd publiek dat hy van woonst komt le ver anderen en alsnn gevestigd is in de zelve stiael N° 2. alwacr men altvd zal vinden een groot assortiment van Katoenen, CaUennetten, Demilen enz. Hy beveelt zich in do guust van eenieder. Eener HOFSTEDE en LOOTING op Poepenrode te Aelst- Mylbeke. Da Notaris D'llUYGELAERE, te Aelst, zal ten verzoeke van Augustine Vercanim'-n en vronw Joanna Catliariua Vau der Vincken, te Aélsl-M |- beke, openbaerlsk verkoopen je Huis piet Koeistal, Verkenskot. Beerput en Grond, groot 28 centiaren, gestnon en gelegen le Aelst-Mylbeke op Poepenrode oen steenweg naer llerdersem, palende aen den steenweg, oen de hofstede van Francies Van der Vincken, Jacol.us Vander Hcyden en den heer Judocus Decock. 2C Lenen daer bv gelegen Logting, groot 4 oren 10 centiaren, palend# aen Francies an dt r Vincken, de we.ltme Petrus Jacobus D'Hondt, dc erven Beeckman eu Jacobus Van der lleyden met uyt weg op de Bossche-, SllDoor de verkoopers bewooud en gebruikt, die olies met de betaling der koopsom oen de beschikking >nn de koopers znllen verlaten. ZITDAGEN. l„,tel Maendag 6 PeLr)1 ,860 Verblyf Maendag 20 Talkens om 4 uren namiddag ter herberg het SLOT aen de Melenstraet- poort te Aflst. Vror nlle verdere inlichtingen zich te vervoegen ten kanloore van toor- noemden Notaris. 3 ai en op» den van

De Denderbode | 1860 | | pagina 3