ZONDAG 29 JANUARY I860. VEERTIENDEN JAERGANG. - W 701- Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER G FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 28 January 1880. MIE ZINGEN VAN LEUVEN Want ziet Ondertusschen bestatigen tvy Eene verrasssing. Bender lil. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 -» Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 »-0U. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 3-10. Mecli. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 LeuvT hien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-UO Verv Land StTru>ën,5-35 S-30 9-35 3-05 6-00 Gend8-25—12-20—2-50—3-05—6-00—8-05 rGcnd, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-05 6-00 le klas langs Dendermonde. Kortryk, Monscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 5 12-20 0-00 3-05 -6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-^5—5-20—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30. fj Bergen, Quievrain 7-450 00— 2-15—5-20 e lede staen al de konvoys. Te idgcem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te «yseggm stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0 00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45en0-ÜO des avonds. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsbergoo, Ath 6-50 9-25 —3-000-00. VAN ATF! NAER Geeraerdsbergon, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20«-». Lessen. Geeraerdshergen, Ninove Aelst, 6,-306-UO10-»4-20—0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10» 4-20 - »-». Genil, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN «END NAER Audenaerde 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 - 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-C5 VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 7-35 1-4») 5-» »- 1. Mcch.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Onze geëerde inschryvcrs, die nog over 1859 en vroeger niet voldaen hebben, worden vriendelyk verzocht ons hunnen abonnemeritsprys franko te doen geworden zoo haest mogelyk. Wy komen op'den uytslag dezer kiezingen terug omdat den zegeprael der orde, der vryheyd en regtveerdigheyd niet alleen plaetselyk is of zich uytbreyd over het distrikt Leuven alleen, maer wel omdat dien zegeprael belangryk is voor geheel 't land, het is immers den zegeprael van deze, die het werk van 1850 willen bewaren legen de inbreuken der gene, die onze grondwet en onze vryheden willen vernietigen, tegen de inbreuken dergene, die willen be sturen door dwingelandy en alleenheersching, tegen 't ge weld van deze die, als zy niet eenen schyn van wettigheyd vinden, brutaellyk de kasseysteenen opbreken en met dezelve alles willen verpletteren. Dezen zegeprael zal terugwerken op de Conservateurs- party van geheel Belgiën en doen gevoelen clat, met een weynig moed en eendragt onder de goeden, het gemakkelyk is de revolulionnaire liberaterspartv, de oude orangistery, den socialislenhaspel, immers al de vyauden van het Calho- licismus, die den godsdienst in hel slyk willen versmachten, te overwinnen. Deze kiezing heeft aen T land veel geleerd, zy heeft bewezen dat voor deze, die aen 't hoofd der zaken staen, alle middels goed zyn, als zy maer konnen dienen om het tyrranniek bestuer, te verlengen of er eenige kracht aen te geven. Wie heeft er immers iels onregelmatig, of onregelmatiger gevonden in de kiezing van Leuven van jtiny lest, dan in andere kiezingen, welke, dan ook plaets gehad hebben en goedgekeurd zyn geworden Niemand heeft daerin iets gevonden, men had niets konnen ontdekken, als de fameuse berekende petitie voor den dag kwam, waerin het parlementaire despotismus eene schynreden vond om een onderzoek vast te stellen. Dat dezen in de parlementaire jaerboeken onbekenden akt van onregt, door de fanatiekelyk liberale meerderheyd volvoerd is geworden, dit moet niemand verwonderen, byzonderlyk sedert dat wy de manoeuvres der li'oeraters- iactie kennen, maer als men gezien heeft dat het ministerie in die vryhevdsmoordende samenspanning heeft mede gewerkt, wy vragen welken eerbied, welk ontzag men nog kan hebben voor een gouvernement, 't welk zich tot dit punt komt verlagen Hadden de ministers zich onzydig gehouden in de beraedslaging over het onderzoek, hadden zy het ontëerend en van leugens krielende verslag van Ronifacius niet ondersteund en goedgekeurd, men zou hebben konnen gelooven dat zy eene zoo schreeuwende buylensporigheyd afkeurden. Maer neen de ministers hebben gewild dat men hun kende gelyk zy waren, te weteji koppige partygeesten, voorstaenders van het despo tismus, verdrukkers der minderheyd. Dit is 't geen de redevoering van Rogier, eenige oogen- blikken voor de stemming over de besluytsels van het verslag Defré, duydelvk heeft bewezen, redevoering, waerin den huylenlandschen minister van binnenlandsche zaken, volgens zyne gewoonte, de conservateurspartv durfde beschimpen en als't ware onder den-spotiach van eenen ouden schoolvos wilde doen bukken. En wat zegde Rogier tot de Conservateurs der kamer Wel, wat doet u de vernietiging der ieuvensche kiezing, gy zegt dat gy zeker zyl dat eene herkiezing u wederom eene meerderheyd zou geven en zelfs eene nog grootere meerderheyd? Die woorden op eenen schimploon en met den spotlach op de lippen gezegd, hadden klaerblykelyk eene bedekte bedoelingdie Rogier niet zocht te verbergenmaer weynig wist hy, weynig dacht hy dat hy den proleet speelde en dal zyne woorden tot roede zouden gediend hebben om hem te geesselen. De Conservateurs van het arrondissement Leuven waren zoo zeker dat zy eene grootere meerderheyd zouden behaeld hebben in de tweede kiezing, dan het land overtuygd was dat de eerste kieziug regelmatig- en wettiglyk geschied was. Doch in antwoord op den schimptoon van Rogier, zou het volk hem konnen vragen 1° hoeveel de onregtveer- digheyd, den walgelyken partygeest, hel komplot tegen de eerste kiezing gekost hebbenwat het land daermeê gewonnen heeft De antwoord dat dit alles aen 't land meer dan een half millioen franks gekost heeft, en dat wel zonder 't minste nut, zonder 't minste voordeel, in tegendeel, dat onëer en schande daerdoor op onze instellingen neergestort zyn, dat goed regt, billykheyd, waerheyd en treÖelykheyd brutaellyk onder de voeten gestampt zyn geweest, die antwoord, zeggen wy, zou Rogier misschien niet in verlegenheyd gebragt hebben, omdat hv van de verkwisting van 's lands penningen geen hoegenaemd cas maekt, maer de eontribu- tiebealers zouden hem wel toegeroepen hebben doet dit niets aen u omdat gy aen het schotelken zit, omdat gy er jaerlyks 21 DUIZEND FRANKS, zonder de gekwetste te rekenen, kont uyilekken, omdat gy op uw gemak zyt, 't is voor ons te ongelukkiger dat wy moeten ten prooy geworpen zyn aen de willekeurigheyd, aen het despotismus van eenen kasseyminister, en daerby nog de gebrokene potten van zvne grillen moeten betalen, dit zal niet blyven duren, al moesten wy met onze handen yzer breken. De laslen- betalers zouden hem nog andere antwoorden hebben konnen toedouwen, die wy hier niet mogen neêrschryven, omdat er gierenoogen op ons en onze konfraters geclurig gestaerd zyn, die welligt eerder dan iemand denkt iiaer eftekt gausch en geheel zullen verliezen. Pauca intelligenti. Zekere berigten baren ons de meeste bekommernis nopens den toestand van 't land, men zal later zien wat het zal gewonnen hebben met het liberatersministerie, met de liberaterswetten, met de liberatersmeerderheyd, met de willekeurigheyd en het verdrukkend despotismus, waer door het gekluysterd en in de schandelykste slaverny gedompeld ligt. Wachten wy het af, maer "als de bombè zal losbersten, 't zal verloren gekermd zyn, 't zal dan ook eene voltrokkene daedzaek wezen Dat den zegeprael van Leuven eenen zegeprael is van openbare zedelykhevd, die hel eersteen het uoodzakelykste is voor het behoud der Staten, en die het liberatersgeweld ons nogtans wilt ontrooven, om ons heen te voeren naer land, eenen doolhof van wanorde en regeringsloosheyd. De openbare zedelvkheyd bestaet hier nog in 't zy is nog sterk en levendig, maer zv moet beschermd worden tegen eenen verraderstrek, waeronder zy eensklaps zou kunnen bezwvken. En wat heeft zy gedaen in de kiezing van Leuven De grootste zaek die men hier nog gezien hebbe want boveil alle regtbauken of tribunalen, boven alle hoven van beroep, boven het hof van verbrr-kwig zelfs is er een ander hof van verbreking of Cassatie 't w"ê!k onwederroepelyk vonnist, en dit laetste hof is de openbare denkwyze, is het kiezerskorps, is het volk. Nu, het volk heeft hier uylspraek gedaen tegen 1" Den invloed van het gouvernement, 't welk alles heeft ingespannen om het kiezerskorps eene andere beslissing te doen nemen 2° Tegen de beloften van subsidiën, plaetsen, eerambten en gunsten 5° Tegen de drukking 'van hospicie besturen, arm besturen, gemeente besturen van verschillige izroote steden 4" Tegen alle byzonder geweld van eene stoutmoedige en onbeschaemde party, die niets onziet, als zy wilt haer doei van overheersching bereyken 5» Tegen de verleydingen, tegen de leugens, tegen den laster van eene omgekochtte drukpers, die voor geld zelfs hare ziel zou verkoopen 6° Tegen eene samenspanning van alle invloeden, van alle maglen, van alle drukkingen, van alle sluch van be- dreygingen 7» Tegen de listen, legen de intriguen, tegen de verra- derstrekken, tegen de vleyeryën van' kiesjagthonden, hon gerige plaelszoekeps, ministersslaven en alle soorten van dooi slepen ïas, t welk van schalkheyd, bedrog en deuge— nietery zoekt te leven enz Ja, tegen dit alles heelt het kiezerskorps te worstelen gehad, en omdat het bezield en beheerd was met en dooi de openbare zedelykheyd, heeft het de voor allvd geheu- gensweerdige beslissing genomen van het onregt fe her stellen en het zelve sehandelyk tegen zyn evgen'zelven te doen liegenlniquitas meiitita est sibi'. Was er eene plaels waer de ministeriele kandidaten mogten hopen van boven te liggen, 't was wel te Leuven waer de meerderheyd, ten voordeele der Catholyken in de kiezing van juny lest, zoo kleyn was, dat er nauwelyks een dozyn stemmen le verplaetsên waren ja, daer moeten de ministeriele kandidaten met grond hopen te zegepralen ingezien byzonderlyk al de magl, al den invloed, al 't ge weld, al de listenal de intriguen, al de verleydingsmiddele* en aenloksels, die er voor hun gebruylU zouden worden maer zy zyn bedrogen, deerlyk bedrogen, en hunne at Koking was des de schandvlekkender, omdat zv, nu dat er MEER kiezers waren, veel MINDER stemmen bekomen hebben, en met al den toestel der gouvernementele en administratieve magt onder eene verpletterende veroor deeling des volks gevallen zyn. Ziet daer wat de openbare zedelykheyd in de natie kan le weeg brengen, als zy door het onregt, door de pli"tice miskenning der overheden, hy 't volk verjongd, aengenierd en opgebeurd word. O Cat holy ke landgenotenverlaet toch dien magli- gen hefboom niet, klampt er u aen vast uyt al uwe krachten, verjongt, versterkt, verfrischt dit edel gevoelen, door de eendragt, door den eerbied voor onze instellingen door eene onverbrekelyke getroinvheyd aen de groote principen van Godsdienst, Grondwet en'Vaderland en wy zeggen 't u aen uwe eene zyde zullen er duvzeud vyanden vallen, en tien duyzend aen uwe andere zvde*. Cadent d latere tup mille et decern mülia a dextris 'tuis De tyden zyn akelig, moeyelyk, onrustwekkend, en'zv zullen het welligt nog meer worden, maer gewapend met de overtuyging van het goede, gewapend met de zucht naer waerheyd en regtveerdigheyd, zal het kwade 11 niet Ge naken, non accedet ad te malum, gy zult zegevieren en zelfs de magtigstn, de vreeslykste, de onverschrokkenste vyanden verpletterenConculcabis konem et draconem. De goedkeuring der laetste kiezing van Leuven is d la vapeur geschied; den dag na de kiezing wierden er twee benoemingen, deze van MM. De Man en Landeloos met haeste, zonder omzien, stank pede, goedgekeurd, de twee andere zouden het van gelyken, op den zelfden 'oogenblik geweest zyn, hadden de gekozenen hunnen kerstenbrief naer de Kamér gezonden. Er was eene volmaekte overeen stemming, onder al de leden der Kamer, de liberale voor vechters hadden hunne wapens weggeworpen, Bonifacius had gedurig het spook van zyn verslag voor de oo™en hy zag de verplettering der leugens, der lasteringen, 'der valsche beschuldigingen en al de schoone dingen, die uyt zyne pen of uyt die van zyne Ega, gevloeyd waren, en die zyne vrienden, tot schande van 't liberulismus, vooi'eomp- tant geld aenveerd hadden. Het ministerie zelf had zynen sabel in de vuylgemaekte scheede gesteken en riep vrienden, seffens de gekozenen aenveerd, geene komplil meuten gemaekt, wy zyn geklopt en gepriegeld dat d» wulfels op ons lyf staen, lacl. ons den vrede van Villafranca maken en ons onnoozel laten alsof wy slechts een oordjes panneken gebroken hadden, dit is dén besten middel om onze bloedige schande te doen vergeten en om de gazetten van bas étagefle klerikale bladen al gauw kontent le stellen, want 't is te vreezen dat wy gaèn gezweept "e- geesseld en doorbakkeld worden, dat het er-ue maledictie zal zyn om hooien en gevoelen. Wat meer is, ei word gezegd dat ons gedrag in hoogere kringen volk'omentlvk word afgekeurd en dat Bonifacius er byzonderlyk met zvne ge weet wel, gestaen heeft Deze verhaesting der liberalen had in de tribunen eene groote verwondering gebaerd, elkeen was verwonderd dat deze goedkeuring au pas de course geschiedde, zonder de minste aenmerking, zonder eenige legenspraok, zonder geknor, zonder gemor. Men vroeg hoe 't kwam dat de geneygdheden der Kamer zoo subietelyk veranderd waren hoe de kozakken des onderzoeks zoo niet eenen keer zacht moedig als lammtkens waren geworden. Niemand kon deze schielyke parlementaire omkeering bcgrypen, liyzo derlvk in legenwoordigheyd van eene zoo vreëdc als onlii-i mhertme afkoking, alle man had zich verwacht dat Jupiter Rosier zyne vreeslykste donders zou hebben doen losbersten3 en dat den Vulkanns Defré zyn grofste aembeeldrinviek -0 hebben doen spelenMaer 't was mis, »ii, iionde!' bleven stom, alle ermen cn beenen waren vei ap' spieren en zenuwen stonden verdroogd, 't was n i v bóez- j nytvaerd van de leegste klas, waer zelfs de 111; ..tellen e"

De Denderbode | 1860 | | pagina 1