Kijkt door den bril. EENEN BORGER. 't bier zich lieten wachten, en in eene drooge schaemte, met peirsblauwe lippen van haet en spyt, met t'hoopgetrok- kenegelaetstrekken van oneer en veroordeeling, moest het liberalismus zyne dobbele schande verkroppen en zwygend belyden dat deze laelste kiezing juyst geschied was gelyk de eerste, met dees enkel verschil, dat de kiezers, door hunne plechtige stemming, gezegd hadden Wech met de hypocrietery Wech met den liberatersboel Wech met de Bonifaciussen Wy kennen ze nu, zy hebben hunnen tyd gehad gelyk de braeinbeziën en den stokvisch. Hoe meer wy de overliaesting van liet ministerie en der liberale meerdèrheyd in het goedkeuren der laetste kie zingen van Leuven, overwegen hoe min wy ze verstaen. Het is waer, de reden die \yy hooger aenhulen als nvt eene nog al zekere bron komende, is nog al doorslaende, maer wy koenen niet gelooven dat zy alleen magtig genoeg geweest hebbe om zulke plechtige, zulke openbare, zulke ontëerende belydenis en zulke subietc omkeering te weeg te brengen. Er moet dan eene bedekte oorzaek bestaen, die wy niet kennen, eene oorzaek van geheymenis, eene oorzaek die den kwant van Arras misschien in zvn bestaen bedreygt. Wat het zy, wy willen er niet naer zoeken, den uytslag is ons genoeg, liet is wel waer, het ministerie kan gedacht hebben dat het met deze buytengewoone welwillendheyd, met deze oubegrypelyke toegeving, met deze rouwhertige schuldbekentenis den onvergeeflvken misslag zal bedekken van uyt de schatkist een half mil'lioen te hebben laten ver spillen, om- schandael te verwekken, om Belgiên en zyne nationale wetgeving te eomprometteren, maer dien schand- aktzal blyven bestaen zoolang wy een onafhanglyk volk zullen zyn, hy zal ten eeuwigen dage bewyzen hoe wille- keuriglyk, hoe tyranniekelyk het arrondissement Leuven in I80Ó onder een l'ramacons-kasseyministerie van zyne volksverbeelders is beroofd gebleven gedurende al den'tyd dat de rampzaligste, de noodlottigsle wetten zyn gemaekt geweest, dien sehandakt zal onophoudelyk doen zien dat het onbetitelbaer ostracismus tegen de achtbare gekozenen van Leuven, eene openbare, eene onverregtveerdigbare, eene onuytleggelyke schending der grondwet is geweest. Altyd zal 't land zich errinneren en het verslag van Boni face Defré, en de eerschendende beschuldigingen, en de lasteringen, en de leugens, die in de Kamer gewêergalmd hel,hen, het schreeuwend onregt van het onderzoek en van de vernietiging der eerste kiezing, zal als een onuytwisch- baer brandmerk op het voorhoofd van 't liberalismus geprint blyven. De stemming heeft aen de gekozenen van juny eene veel grootere meerderheyd gegeven, zy hrefl bovendien bewezen dat, als de goeden, als de catholvken zich willen verstaen en elkander de hand leenen, het hun meer dan gemakkelyk is om de intriguen der liberatery te vervdelen, om 't geweld der boozen te overwinnen, om de revolulionnaire princiepen te verpletteren en 'l vader land tegen de. regei ingslooslieyd en bygevolg tegen zynen val te vrywarenVerstaen de catholvken dit nu niet, dan is 't verloren geschreven om liet hun heter te doen verstaen Men schryft uyt Geeraerdsbergen aen den Venderbode Ik heb in uw geëerd hlad verscheyde artikels gelezen die geschreven waren om de verbeteringen te vragen der Communi- eaticn voor den Buy ten. Ik beken met den schryver dier artikels dat liet noodzakelyk is van naer alle statiën, zoo veel mogelyk reglstreeksche steen wegen te maken ten voordeele van den Btiylen, op dat elk een «enen geuiakkelyken toegang zou hebben tot d'vzerwegen, die gelevd zyn voor" het algemeen welzyn. Ik ben zelfs van gedaciit dat die wegen moeten gemaekt worden, gansch en geheel ten koste van de Provinciën en liet Gouvernement, en dat liet eene «nregtveerdigheyd is van de buytenlieden hier voor de 2/5 der bekostiging ii te doen vooruyt lietalen, om raden dat vvy slede-, lingen, bok niets vooruyt belaeld hebben in onze menigvuldige en kostelyke middels vuil communicatie. Maer 't en is niet noodzakelyk dat er zoo veel statiën zyn tusschcn onze stad en Ninove. ben afstand tusschen Geeraerds bergen en Ninove is niet grooter als den afstand tusschen Aelst en Ninove Nogtans is er maer eene slatie (te Deuderleeuw) tusschen AelsL en Ninove en daer zyn er dry (te Santbergen, hlegoin en Scliendclbeke) tusschen Geeraerdsbergen en Ninove. Dry'statiën is toch wat veel! ofwel eene toch wat weynigtus schen Aelst en Ninove. Er is hier ongetwyffetd eene faut of misgreep begaen, die moet hersteld worden. Het is te pevzen dal het Gouvernement de statie van Idegem zal vviHen afschaffen omdat zy maer 2 a 3 kilometers algelegen is van Santbergen en Soliendeiheke. In dees geval zou het voor den oogenblik niet noodzakelyk zyn van eeuen steenweg te maken van Weiteren naer Idegem langs Hautem,Hcrzele, Essch'.SteenhnyseenVloerzogem. Deze zaek inoot vooraf onderzocht en vastgesteld Worden, want als de steenwegen zullen geleyd zyn naer Santbergen, idegem en Sehendelbeke, dan zal hel te laet zyn om d'ecne of d'andei'C slatie af te schaffen. Ik heb deze regelen geschreven omdat de studie van den steenweg van Watteren naer Idegem aireede begoust is, den welken niet reg en reden aenzicn word als eene der uoodzakelyksle werken, die moeten 'gedaen worden indien de slatie van kle'gein behouden word. Borger Louis. BOERENBEOORDEELING. Hen geleerden kanonik de Haerne, volksvertegenwoordiger, komt een werkje van 73 bladzyden in 't licht te geven. Het draegt voor titel Orer Chinabeschouwd in zich zelf en in zijne betrek- Unqi n met Europa. Pil schril! zal ongetwyfeld by liet geleerd publiek veel byval yimh n. Niet alleenlyk is het in eenen goeden scliryflrant opge- steld, maer het onderscheyd zieh nog door een aantal merkweer- diffe b> zonderheden en opmerkingen die' iodoreuns nieuwsgie- ri'die'd opwekken en voel belang opleveren, onder het opzigt Heb "ion ige veranderingen die China seliynl ie moeten onder rum" door" den drang van byzoudere. omstandigheden. M. de Haerne doet ons hel bestier kennen van dit wonderbaer land hy handelt breedvoudig over zyne zeden, gebruyken, gewoonten, godsdienst en tael. Hy leert ons in wcike betrekkingen China verkeert opziglens de monarchiën van Europa, en wat men moet verwachten van den invloed der christcne beschaving aen welker beheer het zich niet meer ontrekken kan. Hy loont de hinder palen aen, die men overkomen moet wilt er eene beschaefde natie van maken. Den aenstaenden oorlog waerraede China bedreygd word, van den kant der Engelschen en Franschen, welken oorlog niet missen kan van in dit overgroot keyzerryk grondige verande ringen te verwezenlyken, geeft aen liet werk eene byzondere weerde, en wekt noodzakelyk de uieawsgieriglieyd op. Men voelt dat de aendacht van het publiek niet meer vremd kan blyven aen de aenstaende en, zoo liet seliynt, onvcrmydelyke lotgevallen eener natie, die meer dan dry honderd millioen ingezetenen telt. Eene zekerer en breedvoudiger kennis van China is by de ge leerde eene noodzakelykheyd geworden. Het werkje van den geleerden representant voldoet ruymscbools aen deze nood- wendigheyd. Dit boekje in 8° is niet schoone letter gedrukt by M. H. Goemaere, te Brussel. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. C. te Zeveren 18 fr. M. en geschten vriend C. zyn die 18 franks voor myne dry inscliryvers uwer parochie Indien ja, dan zal uwe stilzwygendheyd my tot berigt dienen zoo neen, een woordje als 't u belieft. Voor 't overige zal ik zorgen. Ontvangen van onzen liertvrieDd V. D. V. te Brussel 6 fr. Ik ook, M. V. D. V. wensche u alles wat gy kom verlangen. Mille, gratias.Idem van M. D. te Diekeie il franks. Idem van M. 1. S. J. te Antwerpen 6 fr. Idem van jofvr. B. C. te Caleken 6 fr. Idem van M. De R. te Maeter 6 fr. Een ministerieel besluyt van 25 january luyd aldus Art. 1. Alle slach vanjagt zal ophouden toegelaten te zyn, te beginnen van 3t dezer maend, te middernacht. Art. 2. By afwyking van voorgaende artikel, blyft dejagtop hel water en het trekwild in de moerassen en langs" do stroomen en rivieren, open tot en niet medebegrepen den 1 mey, in alle de provmtiën. En de jugt met windhonden (jagt met hoorn en geroep zonder vuerwapetis), tot den 15 april aenstaende, niet begrepen in de provintion Antwerpen, Braband, West-Vlaenderen, Oosl-Vlaende- ren, Henegouwen, Limburg, Luxemburg en Namen. De kiezing van MM. Van Dormael en Beeckman, van Leuven is goedgekeurd, en de vier vertegenwoordigers hebben den vereyschlen eed afgelegd. Onder de verzoekschriften die dynsdag in de Vertegen woordigers-Kamer ontledigd geworden" zyn door eenon der sekretarissen, is er een dat hoogst de aendacht dient to boeyen. Wy willen spreken van het vertoogschrift waerby een zeker getal inwooners van Selieidevvirideke zicli beklagen, om dat er sedert den 27 October 185/ nog geenen burgemeester aen hunne gemeente gegeven is geworden. De bedieningen van burgemeester worden er oytgeoefend door eenen schepen daer is ook geenen tweeden schepen en nog- tans waren al de gemeenteraadsleden by eenparigheid gekozen geweest bv de Iticzingen van 27 October 1857, iets waoruyt'men mag besluyten dat de party-oneenigheden in die gemeente nog eene onbekende zaek zyn. Wy gelooven te weten dat er al niei min dan 100 gemeenten zyn in gansch het land, die zich in den zeilden toestand bevinden als Scheldewindekc. M. H. Dumorlier heeft.ovcr deife petitie een spoedig verslag gevraegd, welk bevolen is geworden. Men schryft uyt Dendermondc Wy hebben in den beginne dezer week een beklagelyk schouw spel bygewoond. Eenen matroos van eet? engel'selï schip, dal alhier in lossing heeft gelegen, had by eenen winkelier eenige oranje-appels gestolen. Hen dader wierd op het schip gevat en, nadat men hem eerst met eene geknoopte koord wel et singe n had, wierd hy met eene ketting onder de armen van's middags lot omtrent 1 uren nadien aen den mast opgehangen. Alle slechte daden verdienen naer behooren gestraft te worden maer de straffen moeten in evenredigheyd zyn, en de reglbanken zyn daer 0111 deze toe ie passen maer vvy gelooven dat eenen seheepskapiteyn, zoo min als eenen officier, hier 111 Belgie het regt lieert eenigen hoogenaemden persoon Ie mishandelen, al is dezen matroos of soldael. De daders van slraHtare feyten moeten aen het geregt overgeleverd worden, en de reglbanken alleen mogen straffen toepassen. De willekeurigheytl word in België niet gedoogd, en wy verwonderen ons dat eene openbare mis handeling, zoo als den zeekapiteyn aen zynen matroos heeft doen ondergaen, geen vervolg heeft Ie weeg gebr gt. De engelsche natie, die zich over hare instellingen en vooruyt- gaug zoo hoog beroemt, is ons ai wederom een staelken van dien vooruytgang en hare dwingende handelvvyze komen geven. Maandag rond 11 des avonds, was Ie Gend gansch de Artcveldeplaets in rep en roer; de nachtwaker» hadden'brand ge blazen en spoedig was de politie te boen. Elkeen kwant buyten'en begaf ziclt naer de Visschery, van waer men van tyd lot tyd eeni ge ligte vuerspfankels zag afgedreven komen. Maer eenen politie agent die voorop geloopen was, keerde ai spoedig terug met de tyd mg dat er geenen hoegenaemclën brand te zien was! be vtter- sprankels die men had zien opslygen kwamen voort van stroo dat nten op eenen hoop kali, had gelegd, in eene schuer achter de nieuwe Sie-Annakerkcrk, om denzclfden legen den regen te beschutten; den kalk echter was beginnen blusschen, liet slrooy was in brand gekomen enden vviild blies de vonken in de lucht. Men schryft uyt Gend, 18 janimry A propos van karnaval Eene miietseliappy stelt zieh voor, in het openbaer een spiegelgevecht te houden van Chinezen, de broek opgestroopt, en de .lanteernë op bet hoofd, gelyk 111 het Hcmelseh Keyzerryk den slrydword aengegaen. Aspercien. j- Om eenon overvioedigen oogst van asper sion te hebben, moet men rond het eyndo van maert, de bedden met zout bestrooyen. Dit middel werkt ook voor andere planten goed. De korreklionnele regtbank van Gend heeft in hare zillin- gen van 19,20 en 21 dezer de volgende veroordeelingen uylgo- sproken. Karel-Louis Meiresonne, oud 23 jaren, weVer te Waerschool, tot eene maend gevang, voor diefto. Bruno Gillis, landbou- wour lo Ooslerzele, tot 11 dagen gevang, voor vrywilligo slagen. Maria Buyle, wed. Walgraeve, oud 60 jaren, werkvrouw te Moerebeke, tot 8 dagen gevang, voor houtdiefle. Leopold Van der Bruggen, oud 27 jaren, slotmaker te Gend, lot 6 dagen gevang, voor vrywillige slagen. Domien Van Damrae, oud 41 jaren, werkman te Meirebeke, tot 6 dagen gevang, voer diefto van steenen. Karei De .laegher, oud 30 jaren, wever, zonder vaste wooning, lot 15 dagen gevang,,voor vervreemding van bergbriefkens. Catherine Van Lokere», 16 jaren oud mode- maekster, en Catherine De Vos, vrouw Van Lokeren, oud 47 jaren, zonder bedryf, beyde te Gentl, de eerste tot eene maend gevang voor medepligligheyd in de diefte door hare dochter be gaen. Pieter De Boevcr, oud 27 jaren, houtzager, te Genti tot 2 maenden gevang, voor planken te stellen. Ivo Vaii Veerdegem en Pieter Van dë Velde, beyde werklieden 'te Eecloo, tot, 6 maenden gevang ieder, om geerst gestolen te hebben. Het hof van Cassatie1 beeft maendag, 23 dezer, de voor- ziemngverworpen van Willem Van Driessehe, oudschermmeesler te Brussel, door de assisen van Braband ter dood verwezen' voor pooging tot brandstichting en moorj gepleegd in het St' Michiels-kollegie te Brussel, in 1858 en 1859, op den Eerw. P De Coster, oversten des gestiebts. De korreklionnele regtbank van Bergen heeft gisteren morgend haer vonnis uytgesproken in de zaek der vreeslyke ranip die den-31 mey 1858 heeft plaets gehad op den yzeren weg van Bergen naer Manage. Den konvoy wachter De Witte is veroordeeld geworden tot 1 jaer gevang, 500 fr. boete, voor de burgerlyke party (huysgezin Sohier), die eene som van 40,000 fr bad geeyscht. By toepassing vat» art. 1384 van het bnrgerlyk wetboek, is de Kompagnie van voormelden spoorweg burgelyk verantwoorde- lyk verklaerd van het ongeluk gebeurd door ,de onvoorzi«tig- iieyd van De Rudder, een harer bedienden. Men gelooft algemeeniyk dat M. de pFokurenr des Konings tegen dit vonnis in beroep zal gaen, dewyl hy zich voor de vrv- spraek der beyde beligtten verktaerd had. liet kollegie van burgemeester en schepenen van Aude- naerde heeft eenen brief ontvangen van wege den minister van 's lands werken, hy welken dezen hoogen ambtenaer laet weten dat by maendag de deputatie van den gemeenleraed in gehoor zal ontvangen, ten eynde aldaer in zyne tegenwoordigheyd met de bestuerders van don yzeren weg Heriegouwen-Vlaenderen over het daeralellen der slatie te handelen. Men weel dat het sledelyk bestuer van Audenaerde een aen- bood van 30,000 franks heeft gedaen. teil eynde de slatie op het grondgebied der stad te zien plaetsen. De deputatie door den rand benoemd zal aen de uytnoodi- ging van den heer minister volkomen. De Universitoyl van Leuven komt een groot en onherslel- baer verlies te doen in den persoon van M. E.-J. Delfortrie, voor zitter van 't kollegie Maria-Theresia, professor der fakultêyt van wysbegeerte en lelteren. M. Delfortfie is aldaer ten 1 ure overleden. Zaterdag laetst is te Waereghem overleden in den ouder dom van 80 jaren. M. Ferdinand Storme, in zyn leven notaris oud-burgemeester en oud lid der provinliale'Staten van Hol land. Onlangs hebben wy gemeld dat booswichted buyten de Aiitwerpschepooi'l, te Diest, den beer G. Wellems, van" Molen stede, aeugerand, en hem het geld dat hy op zich had ontno men hebben. Thans meld men uyt Diest eenen tweeden soortge- lyken aènslag. Zekere L. Hacken is de verleden» week buyten de Hassellsehe poort, te Diest, om 7 uren des avonds, aeugerand geworden. De booswichten waren dry in getal. Terwyi den eenen aen Mackcn 5 Ir., vroeg, sloegen de twee andere hem met stokken op het hoofd, dat hy het bewuslzyn verloor en ter aerde stortte. Men heeft hem vervolgens 150 Ir., die hy op zich had,1 afgenomen: Hv kent geenen enkelen der kwaeddoeners, doch het geregt schynt op hun spoor te zyn. Wy gelooven het publiek te moeten waerscbouwen tegen zekere bedriegers, die van tyd tot tyd onze omstreken bezoeken met geen ander doel dan onze goedwillige lieden ie foppen. Ziehier eenen nieuwen trek Eene dame, dio niet anders dan duytsch schynt te spreken, en van eenen laelman vergezeld is, bied zich met veel beleefdheyd aen 111 voorname huyzeu, en vraegt madame te mogen spreken. Madame komt te \oorschyn weldra bied de vremdelinge zie!» aen als lynwaed-koopvrouw, regtslreeks uyt Sileziën komende met eene groole party koopwaren, die zy in liolgiën wilt ver- koopen, maer, eene buytengewoone omslandigheyd dwingt liaer spoedig naer beur land terug te keeren, en om al Uit goed niet te moeten medenenien, iets wat groole kosten te weeg zou brengen, heeft zy besloten alles te verknopen aon eenen ge- riugen prys. Alsdan opent zy hare pakken, neemt er stalen uyt enz., tot dat eyndelyk dö vrouw des luiyzes, verbaesd over de fabelachtige pryzen, eenen keus (loet in slaeplakens, neusdoeken, enz., e» niet gereed geld belaeld. Maer bv het eersle wassohen ziet zy, helaesdoch te laet, hoe zy bedrogen is de schoone silesisclic linnen zyn niet ander» dan eën slecht goedkoop gegomd katoen. Dit spel word onder allerlcy gcdaenlen gespeeld somtvds word de doytsche jufl'cr eenen jongen heer, maer den grond der zaek en vooral de oplossing, blyft dezelfde. Aerdafpkls en booken. -t Men verzekert dat de volgende wyze van aerdappelenteelt hëerlyke vruchten voortbrengtMea plant op eenen voet tussehenruyinle stuks palater of wel gansche kleyne aerdappelen, waerin eene boon gestoken is, die met een mes is gekloven De oog der boon moet buytemvaerls gestoken zyn en de kloof welke de boon behelst, moet naer boven ge keerd wezen. De boon alleen schiet uyt den grond op en brengt eenen krachtigen stam voort, welke in overvloed goede prodtik- ten levert. Den aerdappel kiemt, insgelyks, doch zonder loof boven den grond te laten komen al de ontkiomingskraeht ont wikkelt zieh in knollen, die men op don oogenblik van den oogst in veel grooter getal wedervind dat by de gewoone teelten men rekent dat men 1/9 meer aen aerdappelen wint en men be komt ook eenen sohooneren oogst van boor/en. De engelsche bladen melden dat M. Cobden byna geheel zyne forluyn heeft verloren, met ze le plaetsen in aendeelen op de amerikaensche yzeren wegen. Hel Ajhenwum zegt cellier dat de talryke vrienden van den beroemden staclsman reeds inge schreven hebben voor 40,000 p. st., om den heer Cobden "er hulp te komen. Binst den nacht van 22 tot 23 dezer maend, heeft er een zeer hevig gevecht plaets gehad te Vyve-Sl-Bael's. Den genaemde» Constant Vcrschae, werkman te Wacken, hooft by middel van stokslagen, zeer zware wonden ontvangen aen hel hoofd, hy zoo verre dat hy zich in eenen staet. bevind van eene volkomens gevoelloosheyd cn onbekwaem is aen eenige ondervraging le antwoorden.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2