Verkoojiingvan Bouw- en Hoveniersgroodeii. OVERLEDENEN. Berigt. VERKOOPING I geboortig van Blankenbergtie, en woonende in de Jan-Boonem- straet, achter de Diskalsen te Brugge. Kunnen de Vlamingen dat helpen Zekeren hee's eehen Wael, die te Brugge eenige dagen had doorgebragt, wilde, voor hy zondaf morgend van daer vertrok, nog eens den Hallentoren in gansch zyne groolschheyd bewonderen. Terwyl hy op de Groote Merkt stond, en zyne blikken in de hoogte naer den toren gerigt hield, -kwam er eensklaps iets op zyne regleroog, wraer door hy genoodzaekt was zich naer den grond te buygen en het aengezigt inst beyde handen te bedekken. Hy was als van den donder geslagen Eenen koekoek, of st'ékvogel, was, op het zigt eener troep duyven, regt naer zyne prooy gevlogen, en in zyne vlugt had hy de vryheyd genomen boven het hoofd van den waelschen heer zich van iets zyner geteerde spys te ontlasten het ongeval wilde dat deze, in plaels van op den grond te vallen, vlak op het oog van den Wael viel Eenige persoonen die zynen toestand bemerkten, hadden éérst medelyden met hem maer toen zy zagen dat hy in gramschap schoot en zich veroor loofde tegen de Vlamingen uyt te vallen, omdat eenige straet- bengels met hem sèhertsen, lachten zy herlelyk met het waelsche heerschap, en wenschten hem naer Lapland. Donderdag heeft men onder de gemeente Duffel, op de hoeve van den heer Sloolman, 212 ratten en muyzen gevangen of gepakt met de hand, welke men, met den oogstuyt de sehucr te doen, onder cènen tast koorn ontdektede kat'had er zooda nig veel geknapt, dat zy met hare pooten omhoog uytgestrekt op den grond lag. Men schryl't uyt Kortryk, 1 february De onvoorfciohligheyd van den knaep der beregting heeft dezen morgend byna eenen brand veroorzackt in St-Martens-kerk alhier. By de teiugkomst der Generale Beregting plaelsle hy de nog vonkende flambeeuwen in de gewoonelyke kasmaer eenige ©ogenblikken nadien zag men uyt dezelve eenen dikken rook opkomen, die de verslagenheyd wierp onder de geloovigen die er omtrent zaten. Het was een begin van brand, dal echter al spoedig uylgèdoofd kon worden. Men schryft uyt Kortryk, 31 januaryEen bedroevend ongeluk is gisteren voornoen alhier gebeurd, by de kapel die de PP. Jesuiten in onze stad bezig zyn met bouwen. Den schaliedek ker Casiers zat op het dak aen zyn werk, en wilde naer iets rekken, toen deze beweging zynen voel uyt de ladder deed schie ten en hem in de leegte neerploffen. Den ongelukkigen die eene blinde vrouw achterlaet, heeft slechts een uer zynen vreeslyken val overleefd. Eergisteren namiddag, rond 5 uren, had er te Ledeberg een ongeval plaets dat de noodlottigste gevolgen kon gehad hebben. Eenen vigilant was met een kind naer den doop gereden; toen deze plegtigheyd geeyndigd was en het gezelschap, be- staende uyt vyf persoonen, weer uyt de kerk gekomen en in het rytuyg was gestapt, moest den géleyder omkeeren om heen te ryden, maer 't zy dat vigilant langs den eenen kant te zwaer geladen was, T zy dat den omkeer geschiedde op eene kleyne helling die men aldaer op den weg vind, 't zy ten gevolge van beyde oorzaken te samen, den vigilant sloeg om en 't omme, met peerd, koetsier en alles wat er aen en in was. Aenslonds kwam elkeen verschrikt bygeloopen, niet mccnende of er waren zware ongelukken gebeurd. Doch wel ha est ver dween alle vrees toen eensklaps de bovenste portel openge slagen wierd en men twee of dry menschenkoppen zag uytko- men, die al lachende de omslaenders verzochten eene hand toe te steken om hun uyt hunnen ongcmakkelvken toestand te helpen. Inderdaed de achterwaerster met het kind, den vader, de meter, den peter en het peetjelap, kwamen er alle den eenen achter den anderen frisch en gezond uyt., en na eenige poo gingen gelukte men er in ryluyg en peerd ook op te reglen, en oenen oogenblik later was men weer op weg als ofer niets gebeurd ware. By koninglyk besluyt van 30 january, word M. J. Wiirlh, raedsheer by het hof van appel van Luyk* benoemd tot proku- reur-generael by het hof van appel van Gend, in vervanging van wylen M. Ganser. Men schryft uyt Sweveghem dat er eene ziekte heerscht onder de vrouwspersoonen, en dat er in korten tyd reeds veer tien gestorven zyn. In augusly iaetst, hielden douaniers op de groote baen van Henri-Chapelle naer Herve, twee met brandhout"geladen karren aon de geleyders verklacrden geene belastingschuldige koop waren te hebben. De tolbeambten doorzochten de rytuygen en vonden tusschen het hout 279 dozynen paer saksische kousen, op 3,348 fr. ge schat. Aenslonds wierd alles in beslag genomen en peerd en kar met koopwaren wierden naer hel doiiaenbureel van Henri-Cha pelle gevoerd. Zaterdag morgend zyn de lieereu E...., vader en zoon. voor de korreklionnele reglbank van Verviers veroordeeld •1° Tot verbeuring der 279 paren kousen en het brandhout 2° Tot eene solidaire boet van 12,960 franks of elk derveroor- deeldeclden tot eene maend gevang; 3° Tot al de kosten van 't proces en in geval van niet betaling, tot eene maend gevang. Eenen engelschen drinkebroer.- By eene maellyd die onlangs gegeven wierd in de vvydvermaerde tavern den Anker, le Londen, viel het gesprek op de hoeveelhcyd wyn die eenen man met eenen terug zou kunnen uytdrinkeu. Eenen der tafelge- nooten wedde voor 20 souvereyns dat hy dry flesscheu op die wyze zou uytd tinken. Iemand hem op het woord gevat heb bende, kwam men overeen dat hv 's andertfidaegs zyne kunst zou laten zien. Inderdaed, daegs nadien, na wel ontbeten te hebben, zwolg hy, zonder adem le halen, dry flakons Bordeaux -binnen, die men op voorhand in eenen bowl (kom) had bveen- gegoten. Toen hy zyne wedding gewonnen had, vroeg men hem of hy niet gevreesd had dezelve te verliezen. Och neen ik, antwoordde hy, ik was- zeker van te winnen ik had reeds dezen morgend, eer ik hier naerloe kwam, er de proef van ge nomen. iLSJB. BUYTENLANDSCï! NIEUWS. Londen, maendag, 30 januarv. Men verzekert in de wel ingelichtte politieke kringen, dat het engelseh gouvernement aen Vrankryk gevraegd heeft om zyne troepen uyt Lombardien te trekken De geruchten wegens hel huwclvk van den prins van Oranje met prinses Alix van Engeland, worden bevestigd. Dry stukken van allcrgewigtigst belang worden ons heden aengebragt. 'Zy kondigen een uylnemend gespannen politieken toestand aen en doen groote en aenstaehde gebeurtenissen voorzien. Het eerste dezer stuks is de Encycliek, waerdoor Z. II. den Paus Pius IX aen de catholyke wereld zyn besluyt doet kennen van zyne reglen op de Romaniën geheel en ongeschonden te handhaven. De Encycliek is den plegtigslen vorm welken het Pausdom gebruykt om nu zyne'wenschen,'dan zyne besluytnemingen te doen kennen aen zyne uylgestrekte. kerkvoogdy, -te beginnen van de verhevenste ordening lot de geringste priesterorde. De worsteling is dus begonnen tusschen de catholyke party en den Kcyzer der Franschen. Dezen laetsten geeft er ons een nieuw bevvys van door den L'nivers af te scheden, hel calho- lyk blad by uylmuntendheyd, en als 'L ware den tolk der H. Kerk in Vraukryk. Deze afschaffing is-eencn allergewcldigsten slag aen den calholyken godsdienst in Vrankryk loegebragl, en geen wonder zou het ons baren moest Vrankryk in 't kort heel en gansch in scheuring komen met de Heylige Kerk. Het dekreet van afschaffing, gedagteekend van 29 january en door den franschen Monileur afgekondigd, is voorgegaen van een verslag van M Billault, minister van inlandsche zaken, welk dezen geweldigen maetregel poogt te verregtveerdigen. Het derde stuk heeft betrek op het aenhechlings-ontwerp van Savoyen by Vrankryk. Parys, 31 january, De afschaffing van den Huivershet voornaemste dagblad der Catholyke denkwyze in Vrankryk, is het grootste feyt van den dag. Den Univers had den tekst der Encycliek afgekondigd, door den Paus gezonden aen al de patriarken, primaten, aertsbis- schoppen, bisschoppen en andere aenzienlyke overheden der catholyke Kerk. Zoo als men weet, verklaérd Pius IX in dit stuk, dat hy weygert den raed van Louis Napoleon le volgen om de oproerige provin tien van zynen Staet af te slaen. Hy eyscht de onschendbaerheyd zyner wettige bezittingen en vraegt aen de Chrislenheyd, hare gebeden by de zynen le voegen, tot ondersleuning van den troon en de magt des Stadhouders van Jesus-Christus. M. Louis Veuillot wist voorop, dat hy den tekst der panze- lyke Encycliek afkondigende, het vonnis der afschaffing van zyn dagblad onderteekende. Hy is daerdoor niet afgeschrikt ge worden. In plaets van nuttelooze bemerkingen, heeft hy achter het woord des Opperpriesters het Evangelie van den dag ge voegd. Ziet hier de laetste bladzyde van den onverschrokken schryver Heden, vierden zondag na Dry-Koningendag, waerop wy te Parys den Encyclieken brief van Z. H. Paus Pius IX hebben afgekondigd, bemerken de geloovigen de overeenstemming van het Evangelie met de grootste gebeurtenis welke nu iedereen bezig houd. indien tyd, beklom Jesus eene schuyt, vergezeld zynde door zyne discipelen, en een zwaer on wed er verhief zich op de zee, zoodanig dat de schuyt door de golven overdekt wierd; en Hy, nogtans, sliep. En zyne discipelen naderden Hem, en Hem ontwakende, zegden zy Heere red ons wy vergaen. En Jesus zegde hun Waerom zyt gy zoo vreesachtig, man- nen van zwak geloof? Alsloen opstaende, gebood Hy aen de winden en de zee, en het wierd z«er kalm. Nu de aenwezi- gen waren verbaesd door bewondering, en zy zegden Wie toch is Hy, aen wie de zee en de winden gehoorzamen In de Encycliek spreekt den Paus, geheel het Calholykdom uylnoodigende om met Hem de stem te verhellen, dezelfde woorden UI imperel venlis et martdat hy gebiede aen de win den en aen de zee. Degenen, die er op rekenen dat den tydgeesl zoo gemakke- lyk den geest Gods zal overwinnen, welen niet, hoe zeer het Evangelie hunne plannen zal dwarsboomen. En welk middel om het Evangelie af te schallen Geeft zelfs M. Ruinet volle magt, toch zal hy daerin niet gelukken. Hy zal dien gelufgen van het verledcne en der toekomst niet doen zwygen hy zal de weer klank zyner stem niet verdooven in de herten der menschen. - Den Corrcspondant heeft eene tweede waerschouwing beko men, voor de afkondiging van twee stukken, het eene getiteld de Italiaensche kwestie en de catholyke denkwijze in Vrankryk, getee- kend Aug. Cochin - en het tweedeDen keyzerlyken briefen den toestandgeteekend Albert de Broglie. Het dekreet zegt dat deze artikelen de politiek van Vrankryk lasteren en de driften Opjagen, (sic) Men schryft uyt Weenen, 27 january: Den gepensionneerden luitenanl-feklmaerschalk van Mager- hofer, welken alhier de aenwervingen van vrywilligers voor het pauzelyk leger bestiert, heeft zegt men, van hoornen het aen- bod ontvangen van het opperbevelhebberschap over gansch het romeynsch leger, welk hy aenveerd heeft. I et schynt insgelyks zeker dat er een hulpkorps van riapelsche troepen" den Paus is aengeboden geweest, en dat Z. H. het heeft aenveerd voor 't getal dal er ernstige gebeurtenissen moglen opryzen. Wat er ook van zy, het is zeker dat ons gouvernement geenszins eene aenvallende wending goedkeurt en dezelve als overtollig aenschouwt, omdat het waerschynlyk is dat Sardinien met magtige strydmagten het leger van middel-Italiën zal onder- steunnen. De troepen die te Bolzen liggen, hebben bevel ontvangen om naer Venelien te vertrekken. De gisting duert, volgens de Patrie van Parys, voortover eenige dagen heeft men, terwyl het fransche muziek der jagers op de plaels der Colonna speelde Vivat Napoleonsviva Italia vivat la Franciaviva Villorio Emmanuelle geroepen. De gendarmen poogden le vergeefs de beweging le doen ophouden,die echter zich by geroep bepaeld heeft. Roomen is omringd door Zwilser- sclie en pauselyke troepen als men ze niet in stad doet komen, dan is het dal men vreest aen de Franschen misnoegen te veroor zaken en de bevolking meer en meer in onrust te brengen. Dezer dagen was een meysje op hel punt "moeder le worden hare schande niet willende bekend maken, sprong zy in eenen waterput, doch wierd gered door twee soldalen. Opge- haeld zynde bragl zy een kind ter wereld, dal zal bekend biyven onder den naem van den nieuwen Mozes. Den volgenden dag is het gedoopt met den naem van Victor-Emmanuel. Voor dat den priester tot den doop overging, is kapileyn Morelli nader gelreden, heeft het kind versierd met eenen drykleurigen sjerp en zegde Ik heb het Ilaliaen gemaekt, mynheer den pastor, mackt gy bet Kristen. Madrid, 25 january. Gisteren is door onze expeditionnaire troepen voor Aduana eene redoute aengelegd. Er word thans icverig voorlgewerkt tol den aenleg van nog twee andere redoutes. Èr is eene aen zienlyke hoeveelhcyd levensmiddelen en amunutie ontscheept. Men maekl aenstallen tot het ontschepen van het belegerings geschut. De Mooren hebben de spaensche position trachten le omsingelen. Zy zyn van alle kanten teruggedreven en hebben eene vlag in de handen der Spanjaerdcn gelaten. De divisie Rios heeft de vyandelyke kavalerie gechargeerd. De spaensche artillerie heeft die der Mooreu vernield. Den Romeynsche korespondent van den Londenschen Times zegt, in een schryven van 16 dezer, dat eenen franschen bankier, den heer de Serre, den Paus dezer dagen aengeboden heeft, aen de Romeynsche Schatkist op voor hacr zeer voordeelige en ge- makkelyke voorwaerden eene som van vyfiig millioenen kroonen voor te schieten, maer dat Z. H. voor het tegenwoordig slechts zes millioen van de aengeboden geldeening heeft aengenomen. Volgens denzelfden berigtgever, word te Roomen, en niet zonder grond, verzekerd, dat den Paus eerstdags eene bulle zal uylveerdigen, waerin legen Farini, Garibaldi, Ricasoli, Sar dinië en alle andere vyanden van den Roomschen Stoel, den banvloek word uylgesproken. Te La Celle sur-Loire (Vrankryk) een dorp tusschen Neuvy- sur-Loire op Cosne, bestaet eene afspanning genaemd la Girafe. Die herberg, nagenoeg 200 meters van het dorp afgelegen en van alle andere woonst verwyderd, is gestaen op den weg van Orleans naer Nevers en den nieuwen spoorweg die daer digt by komt, doorsnyd een uytgestrekt veld, dat voor de herberg ligt en er aen toebehoort. Nu, den eygenaer van afspanning en veld, na vruchtelooze poogingen te hebben aengovvend om den yzeren weg van zyne woonst te verwyderen, ziende dat de aerdewerken naderden, heeft aengeboden de werken zelf en op eygene kosten op zynen eygendom uyt te voeren. Zyne aenbiedingen wierden afgeslagen, doch waren weldra toegestaen. By de eerste houweelslagen, toegebragt op den met boomen beplantten grond, vonden de werklieden overblyfsels van een menschelyk lichaem dan die van een ander lyk. Kortom, aen den voet van eiken boom was een slagtoffer begraven. Deze onvoorziene ontdekking die zoo veel misdaden open^ baerde, gaf aenleyding tot een onmiddelyk onderzoek. Het schynt dat den herbergier, om de beschuldigende geruchten "en hel aendenken aen vermoedens, voorlgevloeyd uyt de sehie- lvke verdwyning van vremdelingeu na een' naehtverblyf in zyne afspanningvooreerst goed stand hield en veynzende veronlweerdigd te zyn, ging hy diegenen aenklagen welke zich verstouleden hem te beschuldigen maer zyne dochter, sinds tamelyk lang getrouwd en die zich over eenige maenden had ver hangen, zonder dat men wist waerommaer de ongelooflyke toeneming zyner fortuyn en zyne poogingen om de aerdewerkers van het rampspoedig veld le houden maer den staet der lyken waervan verscheydede sinds korten tyd begraven waren en, zegt men, sporen droegen van de misdaéd of nevens hen teekens van eene stellige herkenning, al die omstandigheden te samen versterkten grootelyks de zware verdenkingen, Ook wierd den herbergier, tot spyt der stoutheyd van zyne houding, aenge- houden met zyne vrouw en zynen zoon, en in't geheym op gesloten. Men zegt dat dit wanschepsel sedert ruym dertig jaren, door zyne goedkoope pryzen, de rondleurders, naeldenverkoopers, scharenslypers, enz., aenloklo en goed outhaelde, doch in hun nen slaep metbarbaerschheyd omhals bragt, om zich meester te maken van den kleynen spaerpot, dien zy hadden kunnen byeea verzamelen. Het is aldus dat men nevens een lyk den slypsteen van eenen scharcnslyper heeft gevonden nevens eenen anderen, eene rondleurders-bael, verschillende tuygen eygen aen het beroep der arme slagloffers, ja zelfs ook eenen ezel die gedood en met zynen meester begraven was. Het schynt dat het getal der aldus gevonden lyken de vyf-ea twintig overtrefthet aengevangen onderzoek is nog niet ten eynde; het zal licht werpen over deze geheymzinnige zaek, welke den schrik in de omstreken versprevd heeft. BURGERENKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyr 4 Vrouwel. 7 P. Verhulst. 1 innend. Mylbeke. M. Delepine, wedé Van der Wegen, tonder l.eroep 6(» j., woonende te Basécles. C. Ravache, man Lenssens! schipper, 71 j-, overleden te St-Jeans Molenbecck. P. Colson/man Bisschop, winkelier, 33 j., lloveoierstrael. M. Geeroins, maend Schoerbeke. A. Van Cauter, dienstknecht. £9 j., woonende le Wichelen* 11. Diirstellcr, gepensianneerden onder-officier, 60 j., Graenmcrkt. Te bekomen by den heer Louts RENNEBOOG, Gouvernements-Veenrt® te Aeist, eerste qualileyt van Rigas en Zeeuwseiie Zaeylyniued, aen eene» matigen prys. Van MEUBELS en verderen Uuisraed, ten Sterfhui ze van Jufvrouw Felicitas De Clercq, ten Begynhove te Aeist. De Notaris D'HUYGELAERE, to Aelst, zal zoo het behoort ten verzoeke der Erfgenamen en Teslamentuitvoerder van jufvr. Felicitas De Clercq, overleden ten Beggynhove te Aelst, open- baerlvk ten haren sterfhuize, den Donderdag 16 February I860, te beginnen om 9 uren voormiddag, verkoopen Alle de er te bevinden Meubelen en verderen Huisraed bestaea- de namelyk in Tafels Stoelen, Kassen, Glas- Koper- Tin- Yzer- en Aerdewerk, sehooncn gemakkclyken Zetel, Printen, Porcelyn. Clcize Kommen, Schotels en Tellooren, Bed-en Venstergordynea Wollen Matras, Pluimen Bed, Hoofdpculuwen en Kussens, Spryon en Spaensche Saergcn, Hemdensj Slaeplakens, Ledekanten "e« meer andere Voorwerpen te veel om hier aen to halen. CEI.EOEH Te Aelst am de Kattestraelpoort, omtrent da Eaplatmle. De Notaris BRECKPOX, te Haelterl, zal, (en verzoeke van die liet behoort, openbaerlyk verkoopen, op Maendag 15 February 18li0, om 3 uren namiddag, ter Estaminet hel Zuegsken, bewoond by d'heer J. Van Ginderdeuren, Ie Erembodegem, buylen de Zoulj^raetpoort van Aelst. Eene party BOUW- en HOVENIFIiS GHO.Nl), gelegen le Aelst. aen de Kattestraelpoort, aen de kalseide van Aelst naer Dendermonde, omtrent de Esplanade, voorheen gexliend hebbende voor Hofstede en in gebruvk geweesl tol 2i December 1859, by d'beer Fruneiscus Van Mol-Meganek, groot ingevolge meling I hektaer 97 aren 79 eenliaren, gekend by kadaster sectie C, N.06 1.047,1047bis en 1.04?, verdeeld in 16 koopen of loten, zoo als by plan zich bevin dende op de bvzondere plakbrieven is aengesvezen. De 16 koopen of loten slatin te samen gebragt pp fr. 21,400,00.

De Denderbode | 1860 | | pagina 3