PILLEMEJMS. .-. De afschaffing van hel Catholyk dagblad den Univen in Vrankfyk, heefl eene geestvervoering, by 'l Verbond van Aelst le weeg gebragt. Zoo blyde, zoo konlont, zoo verheugd, zoo jubelend, is dit prulblad, dal vvy voor eene verslandsverbyslering vreezen, wel le verstaen, als er verslandsverbyslering mogelyk is by kwanten, die van kindsgebeente onnoózelheyd met 't pond en dwaeslieyd met d'elle opgedaen hebben. Wat er van zy, den konfrater komt ons vragen boe wy de liefde en den eerbied, die wy aen de belgisehc Constitutie verschuldigd zyn, overeen brengen met degenegenhevd die wy beluvgen voor den UNIVERS, welken aen onze Constitutie en vryheden vyandig was. Onze antwoord is dood eenvoudig Nooyt hebben vvy de gedachten van den Univen opziglens eenige punten onzer Constitutie en onzer vryheden goedgekeurd, aenveerd of beleden, en nog, versta ons wel Verbond, verslooten en verwerpen wy die gedachten uyt al de krachten van ons gemoed, en dit wel 0111 onze Constitutie en vryheden uyt ganscher hertc le omhelzen en aen te kleven. Maer als Catholyk blad, als blad, T welk de regten der Kerk, den godsdienst, de reglveerdighevd en de waerheyd zoo krachtdadiglyk, zoo moediglyk, zoo deftiglyk heeft verdedigd en voorgeslaen, dat het daervoor op de bres gestorven is, als blad, 't welk voor zyn talent en diepgrondige geleerdheyd het eerste op den eersten rang van hel journalismus van geheel de wereld stond, en 't hoofd kon bieden aen al de francmncons en liberalersbladen, die dagelyks bet licht zien, als dusdanig betreuren vvy de afschaffing van den Univers en aerzelen niet te zeggen dal deszelfs val eene ware ramp voor de zaelt der waerheyd en regtveerdigheyd is. Wat meer is, hel is krachtens onze liefde voor onze Conslitu- tionnele vryheden, dal wv geene woorden hard genoeg vinden om de brutale afschaffing'van den Univers naer onzen wille schandvlekkenMaer wat willen vvy er aen doen, vvy moeten dit schandgcdrag aen 't Verbond vergeven, want het is van ouds geplogcn dat zelfs de lafberligstcn liet ongeluk durven beschimpen en beledigenMiser, vel iynavissmo cuique Indibrio csl Dat groote, sterke, geleerde tegenstrevers, bladen van verstand cri kennissen, zich over den val van den Univers ver beugen, en de afschaffing goedkeuren, dit zouden vvy nog al verstaen, omdat den Univen hun alle, zooveel zy waren, te pletteren klopte. Maer dal een volslagen nietig prulblad de verpersooniykle dwaesheyd, de vuyligheyd in speciedaerook komt aen lo-juychen, dit is 't geen ons onverdragelyk zou voorkomen, wisten vvy niet wiens portret het Verbond zal zien, als het in het volgende spiegel ken durft kykeu Den ouden Leeuwhet Wild Verken, den Stier en den ezel. Als iemand zynen ouden rang verloren heeft, dient by tot speeltuyg zelfs aen den lafberligstcn. Eenen Leeuw onder den last der hooge jaren gedrukt, was op hel punt van le sterven. Een Wild Zwyn naderde en, door eenen geweldigen tandslag, vreekle hel een oud ongelyk. Vervolgens trad den Stier op en doorstak met zyne moordende hoornen, het ügehaem van zynen vyand. Zoohaest den EZEL gezien had dat men straffeloos den Leeuw mogt beledigen, schoot hy loc en verbryzelde hem het hoofd met eenen slag Den Leeuw zegde al stervende ik heb mol vêrontweerdiging verdragen dat de moedigen mv beledigden, maer 't schynl my tweemael le slervengedwongcn te zyn van y, ezel, de schandvlek denialucr, dien smaed te ondergaen liet Verbond zegt datwy den Univers den TOLK NOEMEN DER H. KERK IN VRANKRYK. Wy verzoeken deu konl'raler ons het Nr aen te vvyzen, waerin den Deuderbodc die woorden geschreven heeft. Als hy ons dit N* niet kan aenvvyzen, dan zullen wy 't regt hebben'hem op hel voorhoofd het schandmerk van openharen onbeschaemden LEUGENAER lebranden, cndilzullen vvy doen al er hem een pilleken Camfer by te voegen om zyne zieke hersens wal te versterken, want den sul uyt het Verbond is zoo blind of onnoozel geworden, dat hy in zynen geest, zoowel eene koey op uen kriekelaer heeft zien zitten, dan opgemelde woorden in den Dcnderbode te hebben gelezen. Ter gelegenbeyd der beraadslaging over den budget van 't inwendige, aen het artikel, '1 welk eene jaerlyksche subsidie verleend aen de eervv. Paters Bollandisten voor het drukken der Acta Sanctorum, delevens der Heyligen, is er in de kamer nen trootcn man, met name Louwieken Heymans, opgestnen en heeft teeen dit geleerd en hoogst achtingsvveerdig werk beginnen te zeeveren fa, zeeveren, want er past geen ander woord aen. Om eenen geestbckrompen Calembourg of woordenspeling te konnen maken, stelde by Joannes-BonusJan den Goeden, over door Jambon (hesp), en vertelde dal alles wat er op dien heyligen in de Ada Sandorum, geschreven was, onnoozclheden en bcuze- iarven waren. Maer MM. Dumorlier en Taek hebben den onnoo- zelen brussclschen representant seffens by d'ooren gepakt, hem doen zien dat hv eenen volslagen ezel was, en hem zoodanig 't boop gefribbeld, dat hy om genade snieekle. Doch vvaerom was Hoymansken zoo bitter tegen Joannes Bonus Mvtgevallen Waerom vergeleek hy dien heyligen aen eene verkenshesp Waerom loonde hy er zooveel afkeer van Dit is daerna uylgekomen Hoymansken is eenen jood, en men weet dat de Joden, volgens hunne wet, geen verkensvleesch mogen eten Èn vvaerlyk men ziet het aen zyn onnoozel lyveken dat hv van "lit kloek vleeseh moet afblyven en zich gestadiglyk voeden mei po,i en puawmm kalfvleeseh, ge weet wel van die gasten van overmorgen dry dagen oud. Maer wat willen vvy ze^en kalverhursens zyn wel goed om saus le maken, als men er andere ingrediënten bydoel, alleen zyn zy niets vveerd ten zy om zakken te plakken. Wal zouden dan de hersens van 't joodsch Hevmnnsken gelden, als zy nog verre onder de kalverhersens in weerde staen Dit laten vvy aen de Brussel a ers over le beslissen, wv houden 't liever met eene lekkere schel hesp, en al die geenen jood of niet scrofulous is, zal van ons gedacht zyn. Ï11 de gemeente Sehcldcwindekc is de verontweerdiging der inwoon ers 'algemeen over de woorden door Rogier en den eendschen afgeveerdigen Van de Peereboom in de kamer uytgc- anroken Rogier byzondcrlyk heeft zich van hatolyke beschul digingen die gansch ongegrond waren, bediend en den gemeen- teraed afgeschetst als ware hy eene slavcntroep, die onder de zweep van M. den senateur Vergauwen het hoofd bukt. Met een woord als men den schoolvos Rogier hoorde afgeven, zou men gezegd' hebben dat er niemand treffelyk en onaP>anglyk is dan hy endezvnen alleen. Maer hoe komt het dan dat de twee of dry aanhangers van het liberatersboelken, noteert wel, twee of dry, want er zyn er niet meer in geheel de gemeente Seheldewin- deke hce komt het, vragen wy, dat die gasten niet alleen le Scheldewindeke, maer in al de naburige parochiën mets konnen Hoe komt het dat alle man hun den rug keert en van hunne Rogiers of Barnumspolitiek walgend is Het is maer in zeker zoet etablissement dat die mannen een beetje op hun gemak zyn, daer mogen zy alle soorten van vremde paternosters aflezen en met zoo veel pinten begieten als zy willen. Te Scheldewindeke echter moeten zy braef zyn, zy mogen van achter de gordyn zitten te loeren gelyk uylen, in afwachting dat zy er meester worden. Doch het is zeker dat zy nog al lang zullen wachten, want, volgens vvy vernomen hebben, zal de overgroote meer- derheyd, de 99/100 sterk en onbevveeglyk blyven om de halelyke Rogierspoliliek vlak in d'oogen te zien, in afwachting ook dat deze onder 's volks verachting bezwyke. Wy verhopen dat den achtbaren Jieer senateur Vergauwen de schandelyke beschuldi gingen deftig zal roskammen en aen de verdrukkers onzer ge meen tevryheden doen zien dal de Belgen wel getrouwe onder danen zyn doch geene slaverny willen vei dragen. Wy zullen op de zaek van Scheldewindeke lerugkeeren, want vvy hebben gehoord dal er gaen krachtdadige mnetregeis ge nomen worden, om het ministerieel despotismus duchtig te keer te gaen. Kloek aen, Scheldevvindekenaers, violenta non durant, 't geweld kan niet duren en vvelhaest zult gy van den liberaters- bros verlost geraken. Mynheer den Opsteller van den Denderbode Met 't trommelken gewonnen en met 't fluiljen verspeeld: zegt 'toud spreekwoord en dit blyft vvaerheid. Hoort en oordeelt: Ik ging laelstmaeïnaerSollegem langs de kerkhofplaets en toen ik aen de plaets van het oud kerkhof gekomen was, zag ik met verwondering alles verwoestde oude boomen uitgekapt, den grond opgedolven, op lagen getrokken en met diepe grachten doorsneden, en lusschen deze grafspuinen allerlei sperreboomljes. Ik dacht alreeds dat. men, nietlegenslaende de wet, daer eene sperrekweekery had opgeregt. (Want ik meen le weten dat de gemeente Soltcgem dezen grond van den armen luiert, en als-de pachter niet kan betalen krygt hy zyn verlof, dit zou aen Sotlegem ook wel eens kunnen overkomen), toen ik eindelyk in de verre verte, tusschen de hoorntjes en deelt verzonken eeiien grafsteen ontdekte, die my myne dwaling deed zien. Maer nu tot Sottegem gokomen zynde, en nieuwsgierig gelyk alle boeren, vernam ik bel volgende Een Soltegemmer te Parvs zyn fortuin gemaekt hebbende, liet na zyn dood aen den armen zyner geboorteplaels eene som van 12,000 francs; eenige leden van 't armbesluer gingen dien schat naer Parys haïen, niets treffelyker. Maer onge- ltikkiglvk eer. van hun, grondvrocter of onderaerdseben water afleider verbaesd en verdoold (gelyk bet aen de buitenmensehen gebeurt als zy naer stad gaen) door al de grandiose dingen der groote stad, heeft aen zvne medeburgers ook iets grandiose willen geven. Ik denk dat hy te Parys op het schoon kerkhof van Pcre Ladiaisevoor de ziel van den weldadiger* Soltegemmer is gaen bidden, en dat by daer, dit grandiose gedacht, 't welk hy zoo vvondcrbaer komt uitlevverken, gekregen heeft, van tot Sottegem ook n'en pcre Lesise te maken. Ongelukkiglyk zulke kaprissen kosten geld, want ik heb hooren zeggen die nieuwe in de serre gekweekte sperrekens wel vyf en tien franks 't stuk kosten maer, de Itinders hebben geld en de kramers rente, sommige zeggen zelfs, maer dit zyn kvvaetongen, dat den armen van Sottegem aen de gemeente n'en cadeau'van acht honderd franks gedaen heeftik heb liever te peinzen dat het eene leening is, waer van intrest en kapitael in de andere wereld belaelbaer zyn men zegt noglans dat de gemeenleraed, op zulke brokskens verlekkerd, het zelve van de hospicien zoude willen S Gelukkig zyn de arme die zulke rykc giften doen kunnen' Den volgenden briefis aen 't Verbond toegestuerd. Men verzoekt ons denzei ven ook le willen afkondigen, ver zoek waeracn wy volgeern voldoen. Aen den Opsteller van bet Verbond van Aelst. Mynheer, slechts heden treffen wy uw blad aen van zondag laeisl, alwaer melding is gemaekt van hel treurig ongeluk, de verledene week aen onzen beweenden broeder overgekomen Een persoon was van onzen t'wege bezonderlvk' gelast al de effekteu van waerde en handelspapieren, welke wy wisten dat de overledene op zich moest hebben by het vinden des lyks, re<rt- slrecks in onzen naem, over le nemen en dit alles is ons door hem, den zélfden dag, in volle orde en met de loffyksle zor» ter hand gesteld geweest. Ofschoon de treffelykheyd en het oprecht karakter van be doelden persoon genoegzaam gewaardeerd zyn, aanzien wv het echter als eene pligl, alhier deze verklaring le doen, opdat het duistere, welk hel laetsle paragraef nws artikels bevat, geen hel minste achterdenken meer zoude kunnen overlaten. Gelief deze regelen in uw aenstnende nummer over te nemen en aenveerd ondcrlusschen de verzekering onzer achting. l Geteekend D. Wambacq en Broeders- Esschene, 14 February I860. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. M. 0. te Meldert, de somme van 42 franks, betalende over 7 onzer geachte vrienden uyt bet Audenaerdsche Deze manier van betalen is deftig. M. en vriend V. D. R, te Rillaer, gy hebt my gevrae^d (ot wanneer M. V. J. voor u betaald heeft. Antwoord tot l^onrv 1839. Onlv. van-J. J. V. H. le Wetleren 9 fr. Vriend P. nvt K. zeg eens aen wantje dat ik hem met d'eerste gelegenhevd, een sausken li la Heymans, dit is te zeggen wat kallhersens met wat scholelvvaier aangelengd zal voorzetten eu dit wei omdat hy zyne commissie zoo slecht gedaen heeft' ik zal nota houden van uwen brief en gy verdient een schelle van d'hesp, omdat gy exact zyt. Vriend V. A. uw mandaat van 28 fr. is my toegekomen De ontbrekende Nrs zult gy reeds bekomen hebben, zoo niet een lettertje antwoord. S. V.. P. Het gewigt van het nieuw stuk van 5 centimen zal 2 1/2 grammen zyn het stuk van 10 centimen zal er 4 ween en dat van 20 centimen (j. De grootte van elk dier stukken is bopaeld op 17 1/2 millimeters voor de stukken van 3 centimen, 20 1/2 millimeters voor die van 10 centimen, en 22 1/2 millimeters voor die van 20 centimen. Niemand zal verpligt zyn in betaling le ontvangen meer dan 5 fr. in nikkelmunl, noch meer dan 2 fr. in koperen maer het gouvernement zal in de kassen van den Slaet de aenveerd in mogen van toelaten in groolere hoeveelheden, in betaling der belastingen en gelyk wy het reeds gezegd hebben, zal de nieuwe munt ook kunnen uytgevvisseld worden tegen zilveren geld, voor sommen welke het gouvernement zal bepalen en in de bureelen die het zal aeuduytfeu. De munten welke het ontwerp; voorstelt te vervangen, ver beelden eene som van fr. 3,379,791,. verdeeld- als volgt stukken van 3 e. voor eene weerde van 2,644,679 stukken' van 10 c., voor fr. 3,08,913 zilveren stukskens van 20 c. voor fr. 626,-189. Dew^l de belgisehe kleyne-munt die tegenwoordig in den handel is op verre na niet voldoende1 is, en dat men- allengskens het «remd billioen die in onzen handel.geslopen is-, zal moeten ver vangen, rekent het gouvernement dat in min dan 3 jaren tyds men voor 5 a 6 millioen1 nikkelmunt zal moeten slaen, en de fabriekatie nadien voortzetten op eene mindere schael, om naer behoefte den handel te gerieven. Het gouvernement zal dé tvdstippen bepalen op welke de stukken van 5r 10 en; 20' centimen zullen ophouden wettigen koers te hebben. Daer zal ten minsten dry maenden tyds ver gund' worden om- déze stukken in de Stadskassen- te doen uyt- wisselen. Onder de petitiën, welke dynsdag in de Kamer zyn neder- gelegd, is er eene van eenige persoonen (kluchtspelers uyt Brussel, by welke gevraegd word om de noodige som te ver- leenen voor de uytgave op honderd duyzend exemplaren der kan- tate van L. Hymans Sonnez dairons, tonncz tambours op de kolom van het Kongres. Volgens men. van eenen anderen kant verzekert zou deze infame rapsodie tydens den karnaval aen de kindermeyden en straetbcngels uytgedeeld worden door de gedienstige Pierrots en Arlekyns, de weerdige beschermers van zoo een geniael gevrocht. Brievenpost. Gedurende de maend january 11860, zyn; er 4382 brieven ter zyde gelegd, uyt hoofde van gebrekkige adres sen. Van dit getal zyn er 2794 kunnen verzonden worden aen de destinatarissen ofwel teruggeven aen hunne schryvers 1388- zyn op de administratie berustend gebleven. De korrektionnele regtbank van Gend heeft in hare zittin gen van 10 en 11 dezer de volgende veroordeelingen uytge- sproken. Frans Versleys, oud 29 jaren, dienstknecht te Eeeloo, tot 1 jaer gevang en 16 fr. boete, voor vrywillige slagen en verwon dingen. Benedikt Van Damme, oud 21 jaren: dienstknecht; Frans Stals,. oud 21 jaren, en Lieven Stals, oud 23 jaren, beyde laetste werk- i lieden le Loochristy, den eersten lot 3 maenden gevang, en de twee andere elk tot 1 maend derzelfde straffe, en alle tot 16 fr. boete, voor vrywillige slagen en verwondingen. Jan Karei Hoste, oud 15 jaren, werkjongen te Gend, tot 14 dagen gevang, voor diefte. Karei Van. Hoorebeke, oud 48 jaren, kommissionnaris te Gend, tot 2 jaren gevang en 50 fr. boete, als overtuygt van* diefstal. Konstant De Wilde, oud 36 jaren, metsersknaep, te Meirei- beke, tol 3 maenden gevang, voor diefte» Colette Bordelu, huysvrouw Van de Voorde, oud 40 jaren, te Gend, lot 8 dagen gevang voor vrywillige slagen. Denys De Schamphelaere, oud 23 jaren, werkman te Ooster- zeele, tot 3 maenden gevang en 16 fr. boete, voor vrywillio-e- slagen en verwondingen. Joseph Versgemoed, oud 57 jaren, mulders-gast te Gend, tok 14 dagen gevang, voor mishandelingen. Caroline Govaertr zeggende zich Maria Van Hemelryck te- noemen, oud 29 jaren, naeysler te St-Jans-Molenbeek, tot een gevang van een jaer, overtuygd van diefte en dragen van eenen; valschen naem. Eergisteren morgend is te Gend een nieuw ongeluk gebeurd; uyt hoofde der onvoorzigtigheyd van de ouders, die kleyne kin deren l'huys alleen laten. Op Ter Platen was een 6 jarig kind alleen gelaten by een wichtje van 1/2 jaer. Het eerste heeft met I vuer gespeeld en de wieg van het tweede in brand gestoken. Toen men ter hulp snelde, was het arm schepselken deerlyk ver brand, en korts nadien gaf het den geest, na ysselyke smarten te hebben doorgestaan. Het is te vreezen dat deze'nieuvve lesr even als de menigvuldige andere welke dezelve hebben voor- gegaen, de moeders niet zullen ontmaken van de gevaerlyke en lackbare gewoonte van kleyne kinderen onbewaekl te laten. Den 11 dezer heeft men te Landeghem, in een vertrek liet doode licbnem van een pasgeboren kind ontdekt. De jus'titie heeft zich ter plaets begeven, en Melanie Danneels, oud 28 jaren,, naeysler in die gemeente, is naer het gevang le Gend overgebran onder verdenking van kindermoord. De middensektie gelast met het onderzoek des wetsont- werps wagens eene nieuwe bedeeling der provintiale raedsbee- ren, beeft de aeneming voorgesteld, zonder eenige opmer- kingen. Zondag is in de kerk van Ledeberg een kindje overleden juyst op het oogenblik dat den eerw. heer onderpastor bezig was met hel le doopen. Men schryft uyt Antwerpen, 12 february Gisteren morg^n'd zyn er omstreeks 60 grondeygenaers va» den 5e wyk van Antwerpen en van Berchem by M'. den notaris- Van Sulper geroepen, om aldaer kennis te bekomen van de aan biedingen door het gouvernement gedaen voor de gronden die moeten ingenomen worden tot het opregtcn der nieuwe om- heyning. Biltere klachten hebben zich in deze byeenkomsl doe» hooren. Zekere aenbicdingon door het gouvernement gedaen bedragen nauwelyks de dry vierden van de weerde d'oor de belanghebbenden betaeld, by eene openbare verkooping, nauwe- 1 lyks een jaer geleden door eenen notaris gedaen. Men schryft uytEecloo De delfwerken aen onzevaert gaan steeds vooruyi. Het strenge gelyde heeft aen die werken niet veel vertraging toegebragl. Op dezen oogenblik zyn er omtrent 230 delvers aen het werk. Dit getal groevt dagelyks aen, dewvt er gedurig werklieden toekomen, welke vragen om aen die wer ken gebruykl te worden. Men schryft uyt Antwerpen, 15 february Nog een slagtoffer van den sterken drank Eenen genaemdon Vries, woonende in de vierde wyk, ging gisteren de weddin"- aen met eenige zyner kameraden, dat by eenen halven liter gene°- ver zou uytdrinken zonder het glas eens van den mond te nemen. Ofschoon zyne makkers, op liet kapittel der herbet gkunsten van geen klevnïje vervoerd zyn, vonden zy de weddingschap,' die Vries hun voorsloeg, genoegzaem buytengewoon om ze aen te gaen. Zy legden op slaenden voet hunne centen byeen en Begaven zich mat Vries Daer eene herberg. Daer vroegen zy een hallliters- glas vol genever en reyklen het aen Vries over. Dezen bragt bet aen de lippen en goot het zich wezenlyk in de keel, zonder eens le klokken, dat is zonder eenen oogenblik adem te scheppen gedurende al den tyd dat hy dronk. Zyne kameraden waren juyst bezig met ter zyner eer op maet in de handen te kletsen, toen Vries eensklaps zonder bewustzyn achterover op den vloer nederviel. Men verhaestte zich hei» op te beuren en al de zorgen toe te dienen om hem lot bezinnm» terug te brengenmaer niets hielp. Ten eynde raed, nam me! den kerel op en bragt hem naer Sinte-Elisabelhs-gaslhuys. Ook daer vermogten al de hulpmiddelen der kunst niets. Den zatlap

De Denderbode | 1860 | | pagina 2