ÜP1?3 BEKENDMAKING. OVERLEDENEN. Berigt. BEKENDMAKING. VERKOOPING VENDITIE VAN MEUBELS EN WINRELGERIEF eldic aen ten 9 uren en eenige minuten kwam er te Leuven penen bode hulp halen. Eene afdeeling pompiers is er met hel aoodige blusehgerief onmiddelyk naertoe getrokken. Den sneeuw die in overvloed viel en met regen-en hagelbuyen vergezeld was, mackte het vervoer der spuylen zeer moeyelyk men heeft er moeten peerden inspannen wilde men er mede te Wesemael kunnen geraken. Van Leuven zag men aen den gezigteynder de klaerte van den brand. Men verzekerde gisteren dat gansch de kerk, als mede verseheydene wooningen téenemael in assche lagen. De kerk van Wesemael, een dorp voor zyne wyuakkers vermaerd, is eene der rvksle van on^ distnkt. Te Rillaer' is den toren ook in assche gelegd, en bovendien heeft het. vuer in de kerk veel verwoestingen aengerigt. Men schryft uyt Moorslede, 20 february Ziehier eenige inlichtingen over het onvveder dat gisteren over onze gemeente geheerscht heeft Om zes uren hoorde men een doof gerucht in de verte. Wel- haest Loopen de wolken zich byeen, en eensklaps begint het te sneuwen, te hagelen en te regenen, terwyl den donder zyne slagen vermeerdert. Verseheydene kleyne gebouwen zyn omver geworpen, de daken van vele huyzen worden afgerukt en omtrent een honderdtal boomen worden ontworteld. Om zeven uren hoor de men zulk eenen scherpen donderslag dat niemand Uvyfelde of hv was gevallen. Inderdaed weynig daerna was den top van den 'toren in brand en zonder de spoedige hulpzouden wy nog crootere ongelukken te betreuren gehad hebben. Het alarm was algemeen maer niet vruchteloos. Eenieder deed zyn beste om den brand uyt te dooven en gelukkiglyk in min dan twee uren was men meester van dat schrikkelyk element. Men rekent de schade op omtrent vyf a zes honderd frank. Zondag laetst, rond 2 uren des namiddags, was eene ge trouwde vrouw, moeder van twee kinderen, naer hare wooning teruggekomen, in het Bodeux straelje, te Verviers, na den eer- sten°karnavaldag in slemperyen en braspartyen overgebragl te hebben. Et-n half ucr daerna wierden de medebewooners van het huys entsleld door éenen dikken rook en eenen brandreuk die uyt de kamer van gemelde, vrouw7 kwam spoedig drongen zy er binnen en daer ontrolde zich voor hunne oogen een algryselyk tooneel. In 't midden der plaets lag het lyk dier ongelukkige teenemaei verkoold. Men haeslle zich om het vuer uyt te dooven, dat voortdurend de laetste lompen vleesch en kleederen bleef verslindenwat het lyk betreft, naer oordeelens der vreede brandwonden, moest het reeds al lange dood zyn. Men heeft het naer hel hos- pitael gedragen. Volgens eene mededeeling gedaen aen de Kölnisclie Zeitung door den doktor Gartha, ter geiegenheyd Yan den storm van zon dag laetst, zyn die onweders in de maenden van december, January en february zoodanig zeldzaem, dat de waernemingen to Berfyn genomen, sedert 1701 tot 1787, vaststellen dat er binst gansch die tydruymle van ongeveer eene eeuwe lang, slechts zes geweest zyn in december, vyf in january en acht in february. De voornaemsle oorzaek dezer onweders word toegeschreven aen de warme en vochtige lucht die, eensklaps verkoudende, «enen overvloed van eleklrieileyt voortbrengt. BUYTENLANDSCH NIEUWS# Den Progrèseen dagblad van Lyon, kondigt den volgenden brief af, die hem door M. Eugeeu Veuillot is toegezonden Parys, 15 february 1860. Mynheer, Den Progrès heeft de volgende nota opgenomen in zyn lummer van 11 dezer Het gerucht is verspreyd dat den baron Antonini, gezant van het hof van Napels'te Parys, van wege zynen vorst aen M. Louis Veuillotgewezen hoofdopsteller van den Univers eene som van duyzend louis heeft besteld, als nieuwjaersgift. Uwen briefwisselaer is wel haestig, Mynheer, om te ge- Iooven dat de dagbladschryvers om te koopen zyn. M. Louis Veuillot is te Roomenhy zal of deze lastering kunnen versmaden jelvk hy er zoo veel andere versmaed heeft, of wel er u over rekenschap vragen voor de regtbanken maer in zyne afwezigheyd verzoek ik u dat gy in uw blad de logenstraffing zond opnemen welke ik geef aen dit dwaes en ellendig gerucht, dal gy zoo joedwilliglyk aen uwe lezers medegedeeld hebt. Ontvang, Mynheer, de verzekering myner onderscheydenste gevoelens. 'Eügeen Veuillot. Te Parys komt ook het werk van St-Pieters-Penning inge- rigt te worden. Zondag laetst beliep de inzameling reeds "tot 400,000 franks. Eene enkele omhaelster, Mev. Augustine Codera, heeft 130,000 fr. ingezameld. Daer is eenen inschryver van 15,000 fr. namelyk M. den hertog van Escars. De geruchten die tegenwoordig meest byval vinden in Vrankryk, kondigen eene aenstaende verzoening aen tusschen het hof der Tuileriën en het Vatikaen volgens deze geruchten zou Romanièn weer aen het gezag van den Paus onderworpen worden. Tot staving dezer gezegdens verzekert eene briefwisseling datM. graef Pepoh, bloedverwant van den Keyzer Napoleon en die zich op dit oogenblik te Parys bevind, aen Koning-Victor- Emmanuel zyn ontslag zou opgezonden hebben van minister van buylenlandsche zaken van Emilien. Deze geruchten geven wy enkel onder alle voorbehoudingen op des te tvvyfelachtiger komen zy ons voor, daer zy regelregt tegenstrydig zyn met den brief welken de verledene week het fransch.gouvernement aen M. de Gramonl, zynen gezant te Roo men, gezonden heeft, wegens dezelfde zaken. Londen, 18 february. Het blad the Press kondigt aen dat Rusland de engelsche voor dellen wegens de vereffening der italiaensche kwestie verworpen heeft. - Den Univers is zaterdag op nieuw verschenen, onder den ■aem van Ie Monde. Den oud-eygenaer-uytgever van den Univers, M. Taconet, teekent het nieuwe blad in dezelfde hoedanigheyd, en de twee artikels welke de Monde in zyn eerste nummer afgekondigt, zyn ouderleekend door MM. Chantrel en Rupert, twee opstellers van den Univers. In een berigt dat hy den 17 heeft afgekondigd, wenschtM. 'Taconet zich geluk over de welwillendheyd van het gouverne ment, dat hem heeft toegelaten in dit nieuwe werk vergoeding te; viuden van eenen aenzienlyken verloren eygendom, Eene briefwisseling uyt Madrid doet de'voorwaerden kennen hoor het gouvernement des Konings voorgeschreven in antwoord •p de vredesvoorstellen door de marokk ensehe afgeveerdigden «en maerscbalk O'Donnell gedaen. Deze voorvvaerden zyn de volgende afstand van gansch het veroverde grondgebied van ieuta lot Tetuan betaling eener som vau 400 millioen realen tot vergoeding der oorlogkosten volkomcne eerherstelling aen het spaensch Vaendelafstand van een genoegzaem grondgebied in den kring der aen Spanje toebeboorende plaetsendaerslelling Van eenen onzydigen grond tusschen het spaensch gebied en het marokkaensohe verzekering dat de spaensc^e bezittingen in het toekomende niet meer zuilen verontrust worden eyndelyk het regt voor spanje om agenten te onderhouden op de punten van het marokkaensche grondgebied die hem best zullen passen. Den generael Ustarix, drager dezer anlwoord, is den 15 february uyt Madrid naer Tetuan vertrokken. Men schryft uyt Tetuan Wy zyn te Tetuan. Den opper-generael en zynen staf zyn er ten 10 uren 's morgens ingekomen, en hebben er het hoold- kwartier gevestigd. Gy kunt u geen gedacht vormen van het schouwspel dat zich voor onze oogen opdoet. Huyzen welke zyn plat geschoten, meubels welke vernield zyn, pocyer overal rondgeslrooyd en eyndelyk lyken in groot getal. Dit afschuwelyk tooneel was nog verschrikkelyker geworden door den brand, welke de Morokkanen by hunnen aftogt deden ontstaen. Wat er overbleef van de bevolking, ontving den Span- jaerd als eenen verlosser. Vrouwen en kinderen wierpen zich voor onze voelen en riepen Leve de Koningin van Spanje icve de Spanjaerden !en deze ongclukkigen lachten en weenden te gelyk. Den Spanjaerd heeft zich zeer menschlievend getoond. Tetuan is eene vuyle en slinkende stad, met enge en ongekasseyde straten. De huyzen vvaervan de vensters naer den kant van het zuyden gekeerd zyn, hebben twee verdiepingen. Eenige huy zen herinneren de oostersche weelde, door hunne marmeren ornementen en meubels, door hunne balkons, oranjeboomen, foil ley n en, enz. Marseille, dynsdag, 21 february Wy ontvangen tydingen uyt Roomen, lot 18 dezer Eene deputatie samengesteld uyt 25 persoonen, door de Catholyken van Engeland herwaerts gezonden, heeft aen den Paus eene protesiatie aengeboden der geloovigen van dit land den Paus heeft daer eenen uyterstcn troost door gesmaekt. Brieven nyi Boiomen zeggen dal de boeren het pauslyk beheer betreurden en dat het revolutionnair leger versterkingen zou ontvangen. Men zegt dat den aertshertog Maximiliaen aen den Paus 2090 kapolen voor soldalen en eene battery geschut zou gezonden hebben. Madrid, 17 february De Gazette xan Milanen kondigt aen dat by eenen uytval, het garnizoen van Melilla 200 koppen vee genomen hééft. Den gouverneur dier stad de bevelen overtreden hebbende van den opper-generael, van zich aen geenen aenval over te leveren, is afgesteld en zal voor eenen oorlogsraed gebragt worden. Een ander berigt van zelfden date luyd als volgt Men verzekert dat by eenen uytval door het garnizoen van Melilla gedaen, er 53 mannen gedood, 146 gekwetst en 21 ver loren of verdvvaeld geworden zyn. Den Daily Newsorgaen van John Russell, minister van buylenlandsche zaken van Engeland zegt in een zyner artikels, dal, ondanks men algemeen aen den vrede gelooft, den oorlog op nieuw zal uylberslen. En inderdaed, de politieke verwarring word alle dagen grooterwant wy vernemen dat Rusland en Pruyssen de Anglo Fransche voorstellen tot oplossing der itali aensche zaken geensins willen aennemen. Na de opsehorsing van den Univers hebben wy'alwêer eene andere aen te stippen, die van de Brelagne te Sl.-Brieuc, welke te catholyk en te legitimist voor Napoleon was. De Brelagne heeft een adres van dry fransche afgeveerdigden aen den keyzer afgekondigd den minister van binnenlanasche zaken. M. Billaut, aenzietdil adres als strekkende om den oproer te ontsteken in de zoo herkende departementen door hunnen eerbied voor de geestelykhcyd, en heeft by gevolg van Napoleon een dekreet van 15 february bekomen, hetwelk de Brelagne een slot op den mond stelt. Een nieuw staellje van fran sche vryheyd. Twee jagers keerden terug van de jaermarkt van Belleves- vre hunne rytuvgen hielden een weynig stil voor eene herberg van den Abergement-Saint-Jean (Jura), zy stappen af om wat ver- verschingen te gaen nemen en zien daer eenen hond liggen, den hond van den herbergier. Het dier stond hun aen een van beyde vraegt om hem te koopen, den anderen wil hem ook. Den baes weygerteerstmaer welhaest ziende dat hy er eenen goeden slag ging kunnen aen doen, bewilligt hy eyndelyk- zynen epagneul ten pryzen te stellenden hem aen den „meest biedende af te staen* 80 fr. 100 Ir. 150 fr... Kortom, den koppigsten van beyde bied lot 340 fr., hnell 17 Napoleons uyt, telt ze op de ta'lel, springt met zynen epagneul in zyn ryluyg', en ryd in volle galop voort. Maer den hond dien men o et geracdpleegd had, springt onderwege weg en loopt naer zynen ouden meester terug. Den tweeden jager, die nog over zyne ueerlang in de herberg zal te treuren, grypt het dier vast, telt aen den baes nog 20 fr. meer, en in een oogenblik was hy met rytuyg en hond verdwenen. Een uer nadien komt den eersten gansch ontsteld in de herberg aen, men geeft hem zyne 340 fr. terug, doch hy weygert ze te aenveerden, en vertrekt met de beloofle van zyn regt tegen den herbergier voor de regtbank te vervolgen. Londen, woensdag morgend, 22 february. Het Reuter-Office kondigt een berigt af uyt Roomen, in date 21 february, volgens hetwelk den kardinael Antonelli aen M. de Gramonl verklaerd heeft dat hy een antwoord zou geven na daerloe de bevelen van den Paus ontvangen te hebben, en dat dit antwoord naer den nonlius te Parys zou gezonden worden. Men verzekert, volgens dezelfde tydingen, dat den Patfs uyt eygene beweging hervormingen bereyd, die de belooften zouden verwezenlijken door hem vroeger le Gaela gedaen, en dat hy ze zal doen afkondigen wanneer de pauzelyke bezittingen zullen gewaerhorgd zyn. Eene vrecselyke ramp heeft den 17 february plaets gehad op de kust van Barfleur. Den amerikaenschen pakketboot Luna kap. Schannon, den 15 dezer uyt Havre vertrokken naer New- Orleans, is met man en muys vergaen de overblyfselen er van liggen op den zeeover verspreyd. Van de 94 persoonen die zich aen boord bevonden, als passagiers officieren en schipsvolk, zyn er slechts twee persoonen gered De passagiers waren ten getalle van 76, vvaer onder 27 vrouwspersoouen en een zuygende kind. Van de lading der Luna was er maer om 50 a 60 duyzend franks verzekerd. Parys, woensdag avond, 22 febrnary. Het kabinet van St-Petersburg begeert Konferentien voor ie stellen, te samen met Pruysen. Deze laetste mogendheyd schynt beschikt om deze begeerte in te willigen, doch onder zekere voorbehoudingen. -T Dezer dagen is er in de de St-Andries-kazerne, in de Ko- ninglyke stract te Ryssel, eenen hevigen brand uytgeborsten. Niettegenstaande de spoedige hulp nam den brand weldra eene groote uylgebreydhevd en stond geheel bet liuker gedeelte van het gebouw in volle vlam, Eenen laucier die voor eenige dagen in het cachot moest zitten, was vergeten en zoude zonder zyne hulpkreten levend verbrand zyn. Men berekent de schade op 108,500 fr. Al de meubilaire voorwerpen van den onder-muziek, meester van het regemenl lanciers, zyn de prooy der vlammen geworden. Niels was verzekerd. Zihier zegt den Indicateur van Tourcoing, een aerdig voor beeld der genegenheyd die de diereu elkander kunnen toedragen: Eenen jongeling onzer stad, die tegenwoordig Roubaix bewoont, heeft als geschenk van eenen zyner vrienden, officier by de afrikaensche jagers, eenen overschoonen windhond van groot slaeh gekregen. Door een zonderling toeval, kwam eenen fabriekanl van Roubaix in het bezit van een arabisch peerd, dat insgelyks aen dien ruyler toebehoord had, en de eerste mael dal het peerd en den hond elkander onlmoelteden, erkenden zy zich en betoonden eene herlroereude wederzydsehe vriend schap. Hel scheen dat de herinnering van hun vaderland zich in bun ontwikkelde. Men had groote moeyte hen te scheyden en nu, wanneer het peerd verseheydene dagen doorbrengt, zonder zynen vriend te zien, word het droefgeestig, weygert uyt te gaen en vind zyne vrolykheyd niet terug dan na het bezoek van den hond dien men er 'dan ook zooveel mogelyk naer toe zend. BURGERLYREY-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 6 Vrouwel. 7 HüWELYKEN. Fronciscus Vnn Raffelghem, sclirynwerker te Laken, met üfielani* Borms, dagloonster, M. Van Nuffel, wed. De Smet, tonder beroep, 81 j., Mylbeke. •**- A. Fonievn, 4 jVischmerkt. F. Meert, 2j.. Schnerbeke. M. Verleyse» 1, j., Schaerbekc. V. Schollaert, '25 j kantwerkster, Schaerbeke.— V'. Baevegem, 18 j., kantwerkster, Houlmerkt. P. Janssen. 9 mat-nd, Mylbeke. A. Van de Velde, vrouw Pols, hovenierster 40 j., St-Job. M. OHebaut, 6 j., Mylbeke. P. Vangeem, 6 dagen Schaerbeke. M. Franck 6 j., Zonnestreet. A. Van den Bossche, man Scboonjans, winkelier, 74 j Zoutsiraet. F. De flaeck, 6 j., ifoogevesten. M. Wauters, 10 dagen, Mylbeke. M. Van der Eist, vrouw Valckenburgh, kantwerkster, 34 j., Molestraetje. J. temmens, 5 j., Schaerbeke. C. Schoon, 1 j., Hovanierstrnet. J. Mourns, vrouw Van den Broack, bezondere 65 j., Leopoldslraet.G. Amandt, min Robert, schaliedekker, 61 j., Brubandslr. Ter drukkery van den Denderbode belast men zich met het drukken van afBchen, trouw-en doodbrieven, dood- beeldekens, registers, facturen, boekwerken en alles wat verderden drukkerstiel betreft. Men beveelt zich aen de gunst van het publiek wiens vertrouwen men zal trachten te blyven behouden door geringe pryzen, schoon werk en spoedige bediening. De schuldeischers van den heer Camil De Vuyst, land bouwer woonende te Borsbeke, worden uitgenoodigd zoo liaest mogelyk het beloop hunner goedvinsten te willen indienen, ter studie van den Notaris De Vuyst te Borsbeke- MEN BIED UYT TER HAND TE KOOP. Eenen groolen EYGENDOM, bestaende in Bosschen, Meerschen en Landen, ter uylgestrektheyd van rondom de 76 hectaren 68 aren 27 centiaren, waerop twee Pacht hoven gebouwd zyn, geslaen en gelegen op Ronsse en Etichove, gevende een jaerlyks inkomen van 41)00 fr on begrepen de Sperreplanteryen in vollen wasdom. Zich te bevragen by den heer VAN WAMBEKE, Advokaet te Aelst. Door het ministerie van den Notaris VERBRUGGHEN te Aelst' Op Zaterdag 10 Maert I860 ora 3 uren fix na middag, ter Estaminel het Visschershuys te Aelst aen de Visch merkt, ABSOLUET VERBLYF van een Huys en Erve te Aelst in de Ponlstraet, uytmakende den hoek der Klap- slraet: Bewoond by den Evgenaer M. J. F. Jh. Van Nuffel By uytscheydmg van bedreyf en verandering van woonst. TE AELST IN DE PONTSTRAET. Den Notaris Joseph F. M. VERBRUGGHEN, te Aelst residerende zal ten verzoeke en aen de woonst van den heer J. F. Jh. Van Nuffel, te Aelst in de Ponlstraet aen aen den hoek der Rlapstraet, op Maendag l-> Maert 1800 en des noods den volgenden dag, te beginnen 0111 9 uren 's morgens openbaerlvk verknopen eenige Meubels van Huyshouden en Winkelgerief, bestaende namenllyk in Kenkengerief, Gleyre en Tinne Telloeren en-Schotels Glazen, Flesschcn, Koperen Moor, Koffypotten, Steenn Tobberis en Kannen, Aerdewerk, Stoelen, Tafels, Kassen, Banken en eene hoeveelheyd Boeken, al hel Wmkelgtricf, als Toog, Loquetten, Bakken, Vaten. Schalen, Maten, Gewigten, en meer andere mobilaire, alsmede eenig Brandhout.

De Denderbode | 1860 | | pagina 3