PILLEKENS. begonnen en zy willen het voltrekken, maer dat zy het welen, eëi- de uytvaert der Kerk, waerop zy rekenen, zal geschieden, zullen zy reeds lang in het stof der vergetelheyd en schande begraven liggen... -j liet Verbond van Aelst neemt de verdediging op zich van de inschryvinglystcn, die in llelgiön in omloop zyn voor hel millioen geweeren gevraegd door den ilaliaenschen oproermaker Garri- baldi, generael van het berucht bloedmonster Mazzini. Wy dach ten dat er in onzen konfralor toch uogeenige scliaemte zal, maer hoe deerlyk zyn wy bedrogen, als wy hem hooren zeggen dat het italiaensch volk zoo wel het regt bezit zich als onafhanglyke natie in te rigten, dan wy, lielgen, ju 1830 gehad hebben, en dal het aen de religie en aen de Kerk MOET heel onverschillig wezen of het den koning van Piemont zy, die heersche over ltaliëu, dan welden keyzer van Oostenryk ol'de prinsen zyne lyftrawanten. Onze revolutie van 1830 vergelyken met den hatelyken oproer van Italiën, is de Belgen schandvlekken, is hun den stempel der eerloosheyd op het voorhoofd branden. Wie heeft er onze revo lutie gemaekt en vvaerom? De trelïelyke liberalen gezamenllyk met de catholyken, en dit wel omdat wy verdrukt, gepluymd en op alle manieren in onze vryheden en godsdienstige hellingen gemarteld wierden, omdat wy hier onder eene haletyke dwinge- iandy van 't proteslautismiis nioesleu bukken, omdat de onver- draegzaemheyd, den vraekroependen partygeest van 't gouverne ment zoo verre gingen, dat wy eerder als lurksche of russische slaven dan als bescbaefde incnsehen behandeld vvierdeu. Wie heeft er den oproer in Italiën bewerkt Eene bende baenstroo- pers, eene bende dieven, eene bende roovers en moordenaers, die in 1848 de stad Roomen hebben overweldigd, derzeiver kostelykheden en schatten hebben gestolen do gouvernemenls- penningen ingezakt, de burgers gestroopt, buytengowoone con tribution geligl en met al dit geld schampavie gespeeld. En waerom stoken zy thans nog oproer? Uyt liaet tegen hel pausdom, tegen de Kerk, tegen luier gezag, die, krachtens de principen van regt- veerdigheyd, zulke gruwelstukken veroordeelen en tegenkanten. Deze gezegdens komen plechliglyk bekrachtigd te worden door de merkweerdige encycliek van den Paus zelf, en wy gelooven dat deze getuygenis toch wat meer weerd is dan de vo'orgeving van eenen verfoeyden broodschryver. Eu wat meer is, er is hier geene kwestie van Piemont, of Oos tenryk alleen, liet geld voornamelyk de bezittingen des H. Stoels, waerin 200 millioenen catholyken zooveel regt hebben dan dë Italianen zelve. Dit Is 't geen de grootste sehryvors, de diepgron digste geleerden van geheel Europa, zoo protestanten als catho lyken, aenneineu, verdedigen en met kracht en klem ondersteu nen. Maer waerom serieus daerovcr geredeneerd met een ongelukkig verblind ezelsblad, aen welks knoeyers men vrv en vrank hot schoonste eertilikaet mag geven dat zy nooythet minste verstand, uooyl de minste gezonde rode gesloten hebben en in dit vak, onder de eerlykste van gansch liclgién, op den eersten rang mogen gesteld worden. Doch zoo gaet het: gelyk den botsten slypsteen aen 't mes snede eu scherpte geeft, zoo kan den onnoozelen hel verstand vaii den vvyzen oefenen en meer «nderrigl geven, dan den. zot aen den wyzen kan lesten. Eene tweede verdediging neemt het Verbond op zich. Wy eu geheel de wereld, die klaer ziet, hebben do libcralers meer- maels beschuldigt dat zy den scepter en troonen willen ver- bryzelen, immers dat zy vyanden zyn van het monarch® stelsel. Daerovcr toont het Verbond zich verwonderd eu zegtdat de italiaensche liberalen troon en. scepter opdragen aen Vjclor- Emmanuel... Kneukelhoelang zal zou Vielor-Emmanuel scepter eu troon behouden Zoolang hy de inziglon der revolutionnairen ■zou inwilligen, zoolang by Kerk, Godsdienst, Kloosters en Priesters zou kwellen en van alle vryheyd berooven, zoolang hy de Catholyken den laetslen stuyver zou afpersen oin de hebzuch tige, de geldgierige liberaters-revoluiionnaire de handen te vullen, zoolang hy hun allo winstgevende pla'etskens, alle voor deden en profyten zou jonnen, immers zoolang hv de liberators., revolutionnairen zou meester laten gelyk zy hier zyn. Die gasten zyn immers overal dc zelve Alles voor hun en voor hun alleen, uiets voor een ander, als die gasten hunne zakken konnen vullen, hunne familïën placlsen, hunneaenhangers bevoordeeligen en alles inslikken, dan honden zy zich stilmaer met den oogenblik dat zy dit niet konnen, zyn woelgeestcry, oproer, wederspau- aigheyd, samenzvveeringen, komplotlen maken, tieren, lasteren on schreeuwen hunne wapens. En dit verwondert ons niet, het goede regt, de Ireflclykhëyd, de ware onderdanigheyd zyn hun onbekend, zy zyn als die vergiftigende vliegen, die gedurig op vuyligheyd azen en nergens ander voedsel zoeken. Goede redens aen die kerels voordragen, is roozen stroeyen 'voorde zwynen. deze wentelen zich in den drek, in de morsighcyd, daermeê bekreunen zy zich niet, als hunnen drafbak maer aliyd voorzien is, Om de waerheyd te verbloemen dat de iiberalers-francma- (ons-revoUitionnairen vya'tiden zyn van den troon, en de Catho lyken de steunpilaren van den troon en het behoud der Staten, komt het Verbond vertellen dat de Catholyken hier in ons land den troon van Joscphus II hebben willen omverrewerpen, dat zv in 4848 met de republiekanen samengespannen hebben? tegen Lodewyk■Philips, dat zy den troon van Napoleon III bedreygen etc. etc. Verdiende dezen óngerymden zeever eene ernstige antwoord, wy zouden er eenen wydloopigen artikel tegen schry- ven om er al de valschhovd, al de logontael, al het bedrog van te doen uylschynen, maer 't ware verlorene moeyte met zullien kamper, die noch kennis van geschiedenis heeft, noeti regtzin- nigheyd bezit, noch de waerheyd wilt, ernstig geredeneerd. Noglans wy zullen hem vragen Wie heeft er in 48*48 ingeschreven voor de plunderaars en brandstichters der Tuilcrios? De Gendsche liberate!1::, van welke er mi een groot deel,, door het libcrael ministerie, in de belangrykste ambten gestoken zy.u. Wie heeft er Joscphus II, Napoleon 1, Willem I, Napoleon lil meest ondci- steund cri den oproer tegengehouden Do Catholyken, en dit zoolang die vorsten aen de Kerk, aen den godsdienst, aen de geeslelyke vryheden niet dékten.- Maer zoohaest die monarken, gelyk Joscphus 11 don koster begon te spelen, zoohaest hy zich begon te bomoeyen met de sacristy, met liet huyshouden der- klooslers en zelfs met de keuken der pastors, hebben de Catho lyken dien kerel laten ioopen en hy is, door zyne eygeno dwaes- beden, 't land uylgeschopt. Zoohaest Napoleon L Willem! en Napoleon 111 de hand aen den godsdienst gestoken hebben, zoohaest zy de vryheden der Kerk hebben aengelast zoohaest zy pan's, bisschoppen en priesters hebben beginnen te chagrinercn en hunne gewetens geweld aen te doen, zoohaest zy, met een woord, de gedane beloften en aengegane verbintenissen ver broken hebben, zvn.de Catholyken tegen die vorsten opgestaen, én onthoud het wel, konfralbr. wy. zullen ook ópstaen indien wy de zelfde redens hebben. De Catholyken willen getrouwe onder danen zyn maer zy willen ook geene slaverny verdragen, eu j aldus kont gy eenigzins gelyk hebben, en als eene lafheyd als eene ouuytwischbare schande, als eene pliglige eerloosheyd zouden.wy het aenzien, moesten de Catholyken hunnen godsdienst laten vervolgen, hunne geesleljke belangen laten verdrukken en hunne Moeder, de H. Kerk, door v\ie het zy, laten onlëeren. Hebt gy dit verstaen Zoo niet gy moogt spreken, wy zullen er op terugkeeren. Het volgende artikelken, ontleend aen den Ami de VOrdre maekl zinspeling op eenige geruchten die de verledene week te Brussel in omloop waren, en volgens welke er een kabinet moest te stand komen dat men liet chineesch ministerie zou noemen De geruchten ecner aenstaende ministeriële verandering zyn zeer verspreyd in de politieke salons van Brussel. MM. 41. De Brouclicre, End, Pirmez en Sabatlier zouden deel maken van het nieuw ministerie. v Daeruyt zou volgen dat M. Tesch, die, zoo men zegt, sedert lang wensclit zyne plaets te mogen verlaten, zynen wensch zou voldaen zien. Men doet ons de namen niet kennen van de twee andere mi nisters die met hem uyt het ministerie zouden treden. Den eenen ware zeer waerschynlyk. M. Van der Stichelen of ware het mis schien M. Rogier of M. den baron de Vrière. Een liberael blad deelt een portret meê van de liberalen, het welk niet zeer geflatteerd is, maer dat toch vol waerheyd moet zyn, aangezien het door eenen liberael zeiven word gemaekt Liberael zyn, wat is dat toch Wy zyn overtuygd, dat het grootste getal libéralen zeiniet weel wat «"liberael zyn is. En 't is ook onze schuld niet dat er zooveel ijlhoofden onder de men- schenzyn. Er bestaen twee klassen van liberalen, namelyk: libe ralen met.den naem en liberalen met der daed. De eerste klas of de liberalen met den naem, zyn de talryksteDIE I.00PEN MAER MEË EN SCHREEUWEN EN ZYN VOOR ALLES IN STAET als men 't maer den naem van liberael geeft, al was 't de grootste dwinge- landy der wereld... Verder zyn er redeneerende liberalen, zegt het blad, en dat gelooven wy heel geernemaer het blad zelf zegt, dat die de minste in getal en de schreeuwers integendeel in groote meer- derheyd zyn. Het is dus door deze laetste dat, volgens het libe rael blad, hetwelk hierin regtzinnig is, het land op dit oogenblik bestierd word. Wy hebben gesproken van de byeenkomst die maendag laetst heeft moeten plaets hebben te Doornyk, door de koophandelaers en nyveraers dier stad, om te beramen over de moeyelykheden te weeg gebragt door het buyten koers stellen der fransehe gou den munt in ons land. In eene redevoering door M. Louis Dumortier in die vergade ring uytgesproken, treft men de volgende meldensweerdige aenhaling aen Wy hebben in ons land 300 millioen fr. loopende munt noo- dig. Den belgisohen Staet heeft om 43 millioen fr. vyffranksstuk- ken geslagen, waer er ons de helft meer van overblyft. Dus zouden wy maer '22 millioen belgische munt meer hébben, in plaets van 300 millioen. De petitie welkers opstel door de vergadering is aengenomen geworden, eyndigt aldus. Wy komen u verzoeken dat gy tusschen Vrankryk en Belgiën de gemeenschap van muntstelsel weèr in voegen zoud brengen, waeruyt laetstgemelde land zulke groote voordeelen getrokken heeft. HUWELYK VAN GARIBALDI Wy lezen in een hollandsch blad Er is verschillige malen in du bladen meldinggemabkt van een huwelyk,, dal door Garibaldi gesloten zou zyn. Nu eens wierd dit berigt geloochend, dan weder van eene andere zvde beves tigd. Ziehier wat er van deze zaek is. Wy ontleenen de medege deelde byzonderheden aen eenen brief, ons door een onzer vrien den uyt Italiën geschreven. Tc Como, in Lombardien, woont eenen zekeren markies Ray mond], die meermaels in staelkundige samenzweëringen betrok ken is geweest en met alle krachten de revolnlionnaire party ondersteuiH. Den markies leeft in openbaer overspel niet de echigenolc van eenen zadelmaker, die zich in de gevangenis bevind. By deze dame heeft hy twee dochters, waervan eene reeds mot den zoon van Garibaldi gehuwd is. De tweede een meysje van zeldzame schoouheyd, won het hert van den gene rael, die werkelyk met haer in huwelyk trad. Kort ria deze'pleg- tigheyd veranderde echter zyne gezindiieyd jegens haer. liet was hein gebleken dat zy eyndelyk niet een ander had behooren te huwen en die ander moet, na'er men veilt eenen adju dant vrfb Garibaldi zeiven geweest zyn. Den laetslen heeft waer schynlyk voor bet huwelyk niet vermoed dat zyne jonge bruyd, reeds zoo vroeg, zich een weerdige dochtor barer moeder zou loonen. Garibaldi is door dit voorval zeer druk op de tong gekomen, en tlit mael niet in het karakter van held. Daer het belacheiyke van zynen toestand als echtgenoot nog vermeerderd zou zyn geworden, wanneer hy, zoo als sommigen hem aen- raedilen, zynen adjudant tot een tweegevecht had uytgedaegd, oordeelde hy dat het best wat er hem te doen stond was zich uyt Como te vervvyderen, waer hy zyne jongo gade achterliet zonder haer tot weerziens toe te roepen. BETOOGINGEN TEN GUNSTE VAN DEN U. STOEL. Men loost in de Köln. Zeilung Den iiontiiis van den Paus te Weenen lieert dezer dagen 3000 guldens ontvangen, schier uytsluytelvk voorlskoniende van den prolestanlscheu adei van Mecklemburg en bestemd om aen den Paus overgezonden te worden. Mop leest in den Ami de la Religion Gansch Ierland heeft zich met nadruk over do pauzelyke kwes tie verklaerd, en op het o'ogenblik dat wydeze regelen neerschry- ven, word er in elke kerk en kapel des evlands eene omhaling voorden Sl-Pieters-Pemiing gedijen, welke, naer men verzekert nagenoeg een millions franks zal opbrengen. ygf BE BIGT AEN DE LANDBOUWERS VAN HOFSTAD li EN ANDERE GEMEENTEN. Het Hof van Cassatie komt, bv arrest van 4 Augusty 183!), te beslissen dat het voorbyryden vóók den stack, waer den bareel geplaetst is, noodzakelyk is (indispensable) oin gehouden te zyn het bareelregt te betalen. Diensvolgens, en by voorbeeld, zyn vry van bareelregt alle degene welke van den steenweg van Lede en Wichelen, voorby den staek niet ryden, maer zich wenden naer den kant van Dender- rnoiide. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. P. te Liedederke. (4 fr. Idem van M. P. te Maria-Laethem 6 fr. —Idem van 51. P. te Denderwindeke 12 fr' Idem van 51. V. te Boom 6 fr. Idem ven MM. P. te Meerbek» en Neyghem elk 6 fr. Idem van 51. V. G. te Humme-Zog«e 6 fr Idem van MM. D \V. en V. D. V te Grembergen elk 6 fr Idem van M. P. te Maria-Lierde 6 fr. Idem van M. S te Mar- tens-Lierde 6 fr. Er is ons een briefje uyt Ninove toegezonden, 'twelkwv in ons aenstaende N' met eenige uytleggingen zullen mefldeelcn. M. S. uyt A. Ik houdc my aen mynen eersten brief. Wilt er zoo niet, gy moet het Weten. M.V. 51. te B. 't is te veel. Kont gy geene andere voor- waerden stellen, aenzie myne vraeg als nietig. By koninglyk besluyt van 15 februarv- isM. J. Lamquet besuierder der gevangenis van Aelst, van deze bediening ont slagen, met vermogem om zyne regten op pensioen te doen gelden. Een koninglyk besluyt van 10 february aenveerd het ont slag van 51. C. Van Kerckhove, ontvanger'der regtstreeksche belastingen en aecynsen te Evergem, met vermogen om zvne regten op pensioen le doen gelden. 51. J. Van der Beken, ontvanger der regstreeksche belas tingen en accysen te Sottegem, word in dezelfde boedanighevd benoemd le Oslende. M. J. De Neef, ontvanger der douanen en accvnsen van 4<>« klas te Korlryk, is benoemd in dezelfde hoedanighevd t» Sottegem. M. L. Collignon, ontvanger der regstreeksche belastingen 'en aecynsen le Onkerzele, word in dezelfde hoedamgheyd verplaelst naer Swevezele. De kies-kollegien der helrt van de kantons des ryks als ook degene waer er nieuwe raedsheeren zullen moeten benoemd worden, in uytvoering der nieuwe wet, zullen van reglswege byeenkomen den maendag van Siuxen, 28 mey, ten evnde over te gaen tot de kieziug van leden voor de negen provintiale raden zoo als door de wet van 30 april 4836, vereysebfword. Wy vernemen met genoegen dat de inschrvving voor St-Pielers Penning in geheel hel land van Waes den grootsten byval vind eenige dagen geleden, hebben er te Melselo niet mill dan 2626 persoonen zich laten insehryven zoo gaet het ook in al de andere gemeenten. Maendag nacht had er op de Kooypoort te Gend een treurig tooneel plaets. Eene vrouw, die sedert eenigen lyd teebens van: Itrankzinnigheyd gaf, was binst den naehl opgestaen en bnvten gegaen. Haren man, die haer spoedig achterna" kwam gelooiien gelukte erin haer te Vatten op het oogenblik dal zy in de Scheld» wilde springen doch door eene schielylte beweging «eraekt zy los en volbrengt haer droevig voornemen. Den man. hoewel niet kunnende zwemmen, springt zvn# vrouw achterna, en beyden gingen te samen versroooron (ben den nachtwaker, opliet geroep van den man toegesneld'er in slaegde dezen laeisten le redden. Wat de ongelukkige vrouw betreft, men had dynsdagnoen nog haer lyk niet terug gevonden Men spreekt als eerlang moetende plaets hebben van d» Je koopveyling van een zeer schoon en uytgeslrekl landgoed in Oost-Vlaenderen, gemeente Wannegcm, gelegen, welk al niet mill dan 130 a 440 heklaren grond beslaet. Het fcyt is zeldzaem genoeg in Vlaenderen op dat men er zich eenigen tvd van te voren mede bezig boude en elkeen er over het zyne zegge Het kasteel heeft eene alleraongenaemste ligging. Men wilt van thans af weten dat zekeren vernuften of gelukkigen nyvoraer reeds een oog heeft op de bekoorlykbeden van dUsëhoon ver- blyf, Doch wy moeten er byvoegen dal er meer dan eenen is die door deze bekoorlykheden zal aengelokt worden en volgeern 7 a 800,000 fr. zal willen verwisselen legen eene in komst van 43,000 fr., boven den koop nog het bezit genietend» van dit schoone kasteel, dat schynt gemaekt te zyn om aen elkeen le behagen. Indien de gendsche nyveraers aerzelen, zal men het goed by verschillige loten verkoopen en de nalatenschap zal er niet door te tyden hebben. Het zal in dit geval gpenc som van zeven of acht honderd duyzend franks niet meer zyn, die men er uyt zat trekken, maer wel van negen honderd duyzend en welligt een millioen franks. Do beklare grond aen zes duyzend en zelfs zeven duyzend franks, is iets dat tegenwoordig in Oost-Vlaenderen niemand meer moet verwonderen. Zelfs voegt men erby dat men zich moet hacslen om ze heden aen dien prys le nemen, wilt men z» geen acht en negen duyzend franks moeten betalen het toeko mende,jaer. Men leest in een brusselseh blad De aanhouding van den burgemeester en dc twee schepene* van Elterbeeck, in de omstandigheden die elkeen thans kent heeft in onze stad eenen diepen indruk verwekt. Den .burgemeester van Ettcrbeke is M. Cammacrts eene» 70-jarigen onderling; de twee schepenen zvn MMNicaise Luytens. Alle dry zyir brave en treflelyke landbouwers. Volgons bepalingen van artikelen 488 en 189 der strafwet kan de misdaed waermede zy beschuldigd zyn de straffe der opsluyting of die der deportatie te weeg brengen. De kiezingen voor de burgerwacht van Etterbeek zvn thans aengekondigd legen donderdag aenstaende. Indien zv zonder tegenstand geschieden, zal het ingespannen vervolg, zegt mea ingetrokken worden. Nog vyf inwooners der gemeente zyn heden door dc* onderzocks-regler onderh'oord geweest, Het assisen hof heeft by verstek, tot de doodstraffe ver wezen zekeren Pieter Van Streydonek, oud 27 jaren, landbouwer te Assenede, uyt hoofde van brandstichting en verseheyden# dieften, begaen met verzwarende omstandigheden in 1835 4837 en 1839, te Ooslacker, Ertvelde en Assenede Sedert eenige dagen word er te Brussel van niets anders gesproken dan v n eenen allerstoutsten diefstal die in 't palevs des Rollings, te Laken, zon gepleegd zyn. Eene royspendul» en twee kostbare schilderyen zyn behendiglyk wegge«oo- cheld geworden, zonder dat menden dader to't hier toe heelt kunnen achterhalen. Dc pendule echter isrternggevonden in dea Berg van Bermhcrligheyd. Het hof van assisen onzer provincie heeft den 29 february eene morgend- en eene avondziiling besleed om de diefte en do moordpooging te onderzoeken waermede Bcnediotus Pellomau oud 28 jaren, schiptrekker, geboren en wooncude te Wichelen' beschuldigd wierd. Uyt den beschuldigings-akt blykt, dat in den nacht van 24 tot 22 september 1839, er gerucht gehoord wierd op den zolder vaa don landbouwer Van Wezemael, te Audegem, en dat dezen ontwnekt zyntle met eenen stok in de hand, dc oorzaek van dit gerucht ging opzoeken. Wanneer hy buyten htiys kwam zag hy voor hem twee mannen, den eenen en tien anderen geladen met eenen zak. Hy riep hun toe, maer zy beantwoordden hem met eene pistoolscheut. Den boer, alhoewel in hel aengezigt gekwetst

De Denderbode | 1860 | | pagina 2