bi;ytexkam>s<.ii mei ws. ct hierom niet na van die mannen le vervolgen en eenen der tivee aen le houden, mei behulp der geburen die toegeloopen waren- Wie was dien hvvaedüoener Niemand Kende hem in den florenblik, niaer later wisten zy dal het Josephus Baeyens was, «cbiplrekker le Wichelen, en den anderen zynen medepligtigen, die hel hazenpad gekozen had, den beschuldigden Benedietus Pellcman was. De zakken, dio deze kerels op hun hoofd droegen, waren gevuld mei koorn en meel die zy op den zolder, op den welker) |y by middel van beklimming geraekl waren, gestolen hadden. Om deze misdaed te bedryveü hadden zy op het hof van de weduwe Galle eene ladder geweest nemen, die zy onder de zoldervenster hebben laten staen. De politie van deze dubbele misdaed kennis hebbende, ging snoedi® don tweeden misdadiger opzoeken, en zy vond hem ver doken in het riet dat langs de schelde groeyl. Hy wierd ook jen®ehouden en in weerwil der overluygingen van Baeyens, bleef hy loochenen zich acn die dubbele misdaed pligtig gemaekt te hebben. Zy wielden beyde naer Dendermondo geleyd en opge- slolen in de gevangenis dier stad, alwaer Baeyens zich eenige d.wen later aen de venster vau zynè slaepkamer ophing. Pellcman heeft in zyne loocheningen blyven volherden nog- lans heeft den jury hem pligtig verklaerdj en Set hof heeft hem tot de doodstraf verwezen. Men verzekert ons van versehillige kanten en uyt de stel" ligslc bronnen, zegt den Journal de Bruxettes, dat werklieden dezer stad, nauwelyks genoeg winnende om in hunne eygene behoeften te voorzien, gedwongen geweest zyn, door den mag- tipcn invloed van liberale meesters en met bedreyging van hun werk kwyt te geraken, om in te schryven voor den aenkoop van hetmillióen geweeren van Garibaldi. Dit feyt komt ons zoo schandig en verfoeyelyk voor, dat wy er nog geen geloof kunnen jen hechten. Den krygsraed van Oost-Vlaonderen had Joseph Mees, aoldaet by het 1' kurassiers, geboren te Everghem en oud- schippersknecht, wegens 25 dieftcn tot lOjaren dwangarbeyd, tentoonstelling, verval van den mililairen rang en 10 jaren be waking verwezen. Den beliglen, die substiluant was, was weg- geloopen in july 1859, na het geld te hebben verkwist dat hy voor de nummerverwisseling ontvangen had. Tot december lesl- leden, toen hy aengehouden wierd, had hy zich sleeds verdoken gehouden, 't zy op de koornvelden, '1 zy in de schuren te Ever ghem. Slechts by nachle ging hy uyt en leefde van rauw groen sel en wortels. De dieflen welke hy pleegde, bestonden slechts uyt brood, boter en andere eetwaren. Ingezien de geringheyd der weerde van het gestolene, heeft het militaire hof de straffe verminderd op 5 jarer. dwangarbeyd. M. Ad. Deschamps, minister van Staet, is eenige dagen naer Parys gaen doorbrengen. Een brusselscta blad wilt weten dat hy donderdag laelst door den Keyzer der Franschen zou moeten ontvangen geweest zyn, jen tvien hy voornemens was zelve een exemplaer v; n z"n iaclste vlugschrift te behandigen. De justitie heeft verledene week een bezoek gedaen op het pachthof der gebroeders Van Wassenhove. te Westkerke, en heeft er, in 't bywezen der genaemde Isabella Pynenbrouck, dienst meid van 't buys, navorschingen gedaen, welke ten gevolge hehhen gehad het ontdekken van een boorlingske, hetwelk op den koer in den grond was gedolven. De tekoopveyling der dagbladen TObservaleur, le Journal de Itt Belijitiur, le Temps on le Courtier de la Byte, met gansch hun materieel, is aengekondigd tegen den 5 maer't acnslaende. Als eene gansch byzondere merkweerdigheyd schryft men •ns uyt Aloerbeke, distrikt Aelst, dat in deze gemeente die 334 zielen telt, er sedert den 6 jamiary 1859 lot den dag van heden, dus binnen ecu verloop van 13 inaendon 23 dagen, geen enkel sterfgeval heeft plaels gehad. Dynsdag avond kwamen er eenige heeren te I.uyk van een M masqué en gingen wat ververschingen nemen in eenen res- tntmanlder stad onder hen bevond er zich eenen die zich ver momd had in domino. Zoohaest zy hun avondmael genomen hadden., stonden zy op om te vertrekken, toen den gemaskerden domino in een zakte.... hy was dood, gestorven door het breken «ener slagader. Dezer dagen wilde Philip Courtenis, woonende le Meenen, •p eenen voermanswagen klimmen, rvdendc van Bousselaerè naer Meenen, niettegenstaande hel verbod, van den geievder die onvoorzigtigheyd heeft hy ducr betaeld vallende, is een wiel van den wagen over hem geloopen, en hy beert zoo zware wonden gekregen, dat men voor zyn leven vreest. Men schryft uyt Namen, 25 february Donderdag laelst was het den dag dat de jongelingen le Gembloux voor de militie moeslen loten. Eenon der militiens die in de zael vvaer deze loting plaets had de rust stoorde, wierd door de gendarmen bedreygd doch deze bedreyging bragt jeene aenhouding le weeg. Den avond gekomen z'vnde, en na lange in de herherge gezwalpt te hebben, keerde gemelden jongeling naer Lonzée, zyn dorp, terug, vergezeld van zynen tader. Wat er onderwege plaets had, weet niemand echter gelooft dien dat den vader zynen zoon over zyn kwalyk gedrag moet berispt hebben. Wat ep ook van zy in eene woordenwisseling die tusschen beyden omstond, wierp den onlaerden zoon zich op zynen vader en velde hem neer in den grond. De ooggeltiygen van dit schroomlyk tooneel waren reeds op den vvocstaord gesprongen, maer het was te laet. Den ongelukkigen vader heeft maer een uer de wonden overleefd die hem door zvnen zoon waren tocgebragt. bn Mooiti). Eone afschuwciyke misdaed is gepleegd geworden in de tiohclbakkery van Cbenéleau, op het grondgebied der gemeente Lixhe (I.uyk). De wed: Clerel, 70~jaron oud, bewoont deze bakkery, verwyderd van alle andere wooning, met haren meestergast, den heer .Marquis en dezes vrouw. Laetst- ieden zondag, toen deze zich in den stal begar, ontwaerde zv, op het eerste verdiep, eene ladder tegen do venster die wvd openstond. De vrouw Marquis begaf zich alsdan by hare mees teres, en bemerkte welhaest, aen de wanorde die ér hcerschtc, daler een schelmstuk was bedreven. lnderdaed de weduwe Clcret lag vermoord in haer bed al de meubelen en kassen waren verbroken, hel geld was ver dwenen, maer de hoosdoeners hadden zilverwerk en juweelen van groote weerde daer gelaten. Om do sporen dier misdaed te verbergen, hadden zy by het wegvlugten het bed in brand g'.'Sioscn de gordynen alleen zyn verslonden. Öp het nood geschreeuw, der vrouw Marquis, Kwam haren man toegesneld en ging acnstonds de ovorheyd verwittigen. De kwaaddoeners zyn in het vertrek van het slagtoffer'gekomen by middel van eene ladder, uyt de droogkamer genomen Zy zyn tn de slaepkamer gedrongen en hebben de 'vrouw Cler'et, in haren slaep, met een hall'hout verscheydene slagen op het hoofd gegeven zy hebben haer voorts met do handen ver wurgd. Het yverigste onderzoek is op den oogenblik bevolen. Onge twyfeld zullen de daders van deze yselyke euveldaed welhaest in de handen der justitie zyn. Den moordenaer van den origelhkkigen veldwachter van Bamsdonck is aengehouden en zaterdag laelst met de gendarmen naer Brussel gebragt, alwaer hy, na onderhoord geweest le zyn door M. den inslruktieregter, inliet gevang der kleyne. Karme lieten is opgesloten geworden. 'I is eenen jongeling van 2-1 jaren Frans Van Scheele genaemd, bakker le Londerzeel. Men verzekert dat de hoogere overheyd onderstand zal ver- leenen aen het ongelukkig huysgezin van den veldwachter van Ramsdonck, die het slagtoffer is geworden der uytoefenirig zyner bediening. Op het bal, onlangs te Brugge door den gouverneur der pravintio gegeven, bemerkte men onder de jonge vrouwen die het meest bydfoegon tot do opluystering van het feest, de jonge Mev.'" van Nieuyvpoort. In het begin van den avond ontmoette Mov.'" in de zalen van dun gouverneur eenen geneesheer harer kennis, II. V..., van Ostende, die sedert eenige minuten met haer redekavelde, toen hy een zwart vleksken bemerkte op de wan® der dame. Hy verwittigde haer hiervan, maer zy antwoordde onbezorgd dat het een puystje was. M. V.. nauwer toegezien hebbende, zegde aen Mev.'" dat dit puystje zeer ernstige zorgen vereyschte en dal hy haer aearaedde oumiddelylt liet bal te veriaten, om den warmsten pap dien zy kon verdragen op hare ltaek le laten leggen. Verbaesd over dien onverwachten voorstel, spotte Mev."' met wat zy de overdrevene vrees van den doctor noemde, en gin® voort zieli aen de vermaken van liet feest over te leveren. Maer M. V. verloor haer niet nvt het oog na verloop van eenigen tyd bemerkte hy dat hare w ang opzwol en bel kwacd alle oo®en- blikken scheen le verergeren. Hy keerde hy de jonge dame terug en hernieuwde zyne dringende aenmaningen opdat zy zich zou verw.ydereii en zich door hem laten verzorgen. .Haer niet kunnende overhalen, wende hy zich tot, den echt genoot en zegde hem, dat volgens zyne meening, Mev.'" eene heelmeesterlyke behandeling moest onderstaen, dal het zwart puystje uyt de knek moest gesneden worden. Te minden van het gerucht tn do beweging des hals, die zoo pynclyk afstaken met hunne bekommeringen, veréenigden zy hunne poogingen om de vrouw rede le doen vcrslaen. Al wat zy konden verkrvgen was dat zy het bal zou verlaten, pap opleggen en dat, 's a'nderendaegs langs Ostende naer Nieupoort lerugkeerende, zy (ie verpleging by doctor V... zou gaen laten vernieuwen, 'ij a'nderendaegs kwam Mev'" wezentlyk te Ostende aen, maer den geneesheer sprak haer niet meer van de operatie zy zou nutteloos geweest zyn het kwacd had le veel voorlgang gedaen. De arme jon®e vrouw, eenige uren vroeger nog zoo schitterend van schoonheyd en gezondheyd, keerde ten harem terug om er te gaen sterven, eenen iroosleloozen echtgenoot met dry kleyne kinderen achter latende. Het schrikkelyk kwaod dat haer zoo bliksemsnel graf- waerts voerde, was eene peslzweer van de gevaerlykste soort, waervan hel tloorzH des geneesheers V.... met den eersten oogslag al de ornstigheyd had opgemerkt. Wy hebben, zegt den Journal de Bruxellrs. een dokument van hoog belang aen onze lezers bekend te maken. Het is een stuk hetwelk de dagbladeren ons reeds hadden verkondigd, doch slechls op eene onvolledige wyze eenen brief van den lieer minister van huytenlandsche zaken aen markgraefde Mouslier, afgezant te Weenen, welken brief medegedeeld is aen het fransch dagblad Le Sièle, aen den Conslilulionnel en aen het Journal de Dé- bats. In dat stuk word er gehandeld van de hertogdommen Toska- kanen, Parma en Modena. Den toestand der legatiën, welken daer- in toevallig, docli op eene karakterschetsende wyze aengeraekt word, zal, naer het zeggen van den heer Thouvenel, hel voor werp van eene nadere mededeeling zyn. Den heer Thouvenel zoekt in dién brief de voorstellen van Engeland te doen acnnemen lot grondslag der regeling van da itaüaenschc zaken en deze regeling zou hierin bestaen dat Maliën onnafhankelyk zou verklaerd worden, en dal de onltroonde hertogen, zonder iemands tusschenkomen. zouden zien hoe zy hunne bezittingen zelve zouden terug krygen, wanneer dé eene of andere omslandigheyd hun daerloe de kans zou géven. Wat de Romaniën betreft, dacrover zal Vraiikryk's minister afzonderlyk hand, len, in tusschen is liv niet wel gezind dat het hof van Rooniên, zoo lang gewacht hebbe om veranderingen in zyne regeringswyze in te voeren. Hoe bedekt, hoe verdraeyd, hoe diepzinnig den inhoud van dit diplomatisch stuk ook opgesteld zy, dunkt ons, dat er in doorslraelt den óntzaggelyken iifvloed, welken de houding der Catholyke wereld moet. inboezemen aen de fransche regering. Wanneer twee honderd millióenen Catholyken door de stem hunner Bisschoppen protesteren tegen de opgeregligheden welke men den Paus zou willen doen ondergaen, dan zvn wv niet verwonderd dal den stoutsten en magtigsien Kevzer ér wat op nadenke, eer hy tegen zulken invloed stellig ên dadelyk opkome. Naer het schynt. zouden de antwoorden van Oostenryk, Pruvsen en vooral van Rusland op de vier voorstellen van Enge land den Keyzer der Fransehen bewogen hebben om merkelyke veranderingen loe te brengen aen de grondslagen tot vereffening der Italiaensche zaken, welke de nieuwe engelsche voorwaer- den tot dool hebben. Napoleon 111 zou op zyoe beurt dry voor stellen voörgebragt hebben, volgens luyde'n eener parvssehe briefwisseling waeraen wy de volgende byzonderheden ont- leenen Overeenkomstig met Engeland, zou Vrankryk naer Miianen eenen diplomalisehen agent gezonden hebben, gelast om Ko ning Victor-Emmanuel uyt te noodigen dat hy voor goed het denkbeeld zou laten varen van Midden-ltalieii bv zvne Staten te voegen, behalve weUigl Modena en Parma, Vrankryk echter zou er zich niet tegen vezellen dat er van Toskanen eenen onaf- haukelyken Staet gevormd wierde, Ion voordeele van den jongen hertog van Genua, neef van Zyne Piemonleesche Mnjosteyt. Wat de Homanien hetrcf1, hun lot zou worden toevertrouwd aen'de beslissing eener europeesehe Konferenlie, die deze provintieo zou inrigten in een wereldlyk Vikariaot, waermede zou bekleed worden of den Vorst van Sardinien of dien van Toskanen. Indien het kabinet van Turyn deze voorstellen verstoot, Vrank ryk zou de troepen terug trekken, die tot hiertoe noorderivk Maliën zyn blyven bezeilen, en den Koning Victor-Emmanuel alleen de gevaren laten loopen van eenen nieuwen oorlog met Oostenryk. Parys, 26 february. De Societeyt van den H. Petrus, welker middengenootschap te Lyon is, strekt zich reeds uyt in andere sleden, zoo als Marseille, Bordeaux, Parys, en zal welhaest overal verspreyd zyn. Deze societeyt heeft voor doelwit van, door de krachtdadigste mid dels, mede te werken tot het verdedigen der regten van den H. Stoel. Daertoe, men begrypt het, is er'in Vrankryk moed noodig|; doch hy zal niet ontbreken aen de Catholyken de beweging is bewonderensweerdig, en indien waervan God ons behoede. er eenige zwakhcyd opkwam, zou de vervolging genocgzaem zyn om ze te doen verdivynen. Men schryft uyt Floreniien aen den Journal des Villes et des Campagnes Er zyn reeds veertien protestantsehe scholen open in de stad, omringd van al de bekoorlykheden welke de kèttéry kan gebruy- ken om de eenvoudigen en de zwakken in bare strikken 'le doen vallen; gelduydeeling, bedieningsbeloolten, en 'savoods schoone verlichting aen de deuren, niets word verwaerloosd. Men be merkt reeds den overvloed van het engelsch geld in Midden- 1 taliën. Het revolutionnair gouvernement van Modena komt het genootschap van den Heyligen Vincentius a Paulo af te schaffen in deze stad, om dal ha een oproerig genootschap is. Met goed doen in den naetn der religie, moet naluerlyk oproerig schynen aen menschen die noch g( loof noch wel hébben. Maer als de liefdadigheid een schelmstuk is, is de ondeugd niet verre, meer van eene deugd le zyn, Parys. 27 february. Men kondigt aen dat Mgr. den Bisschop van Orleans aen M. Houland, een antwoord koint te zenden op dezes laelste omschryving aen de leden der hoogere geestelykheyd. Den brief van den prelaet, zegt men, is zeer krachtdadig en breed voerig, De Catholyken komen dagelyks in langsom meerder getal naer de Nontialuer hunne godvruchtige offergiften brengen, om den Heyligen Vader ter hulp te komen. Die zielroerende beweging veroorzackt reeds eenige vrees. By de handeling eener regtszaek voor het krimineel geregts- hof van Finisterre, is een hoogst bedroevend voorval aen het licht gekomen. Eenige jaren geleden waren namelyk twee dag- looners, beschuldigd van diefstal mei braek, tot 20 jaren dwang arbeyd veroordeeld, waerop den eenen in het gevang en den anderen in Cayenne tydens den siraftyd overleden zyn. Het blykt thans dat beyde ongelukkige veroordeelden onschul dig waren, daer dewaie daders van het genoemde feyt dezer dagen door hetzelfde geregtshof zyn gevonnist!. Het gevat is in- tusschen onherstelbaar, en er blyft dus niets anders over, dan aen deze ontdekking openbaerheyd te geven, ten eynde althans de nagedachtenis der onschuldig veroordeelden in eere te her stellen. Men schryft uyt Miianen, 21 february. Te beginnen van 1 maert zal er alhic-r een blad verschynen in 't fransch, onder den titel van le National. Nieuwe aenhoudiugen zyn gedaen voor beloqgingen ten gunste van den Paus. Eene groote vergadering waeraen meer dan zes honderd persooncn deel namen, heeft te Parys plaels gehad, ten eynde aen het bestuer de wenschen der fransche catholyken le doen kennen. De vergadering heeft eene petitie aen den Senaet gestemd en onderteekend. De goddcloosheyd gaet met hare werkingen in de Legatie» voort. De gceslelyken hebben hevel gekregen zich te ontbonden van verder het tydelyk gezag der Pauzen le verdedigen men spreekt van de verbeurdverklaring der geestelyke goéderen. De revolulionnairen wachten maer eene omslandigheyd af om die goederen le plunderen. Men leest in de Correspondance Havas Elf leden der familie van Mgr.' Rousseau, oud bisschop vau Orleans^komen eene aenklagt voor laster in te dienen by M. den prokureur generaal, tegen Mgr. Dupanloup. Onder de elf per sooncn die de klagt geleekend hebben, bevind zich Mev. Bertin oud 83 jaren weduwe van eenen oud-meyer van het 3' arron dissement der stad Parys. Men schryft uyt Madrid, 21 february; Zie hier den tekst van den brief in welken Muley-Abbas den vrede heeft doen vragen aen maerschalk O'Donnell De aonhoudende zegepralen die God verleend heeft aen de christenen, bewyzen dat de regtveerdigheyd al uwen kant is. Ook wenschen wy te weten wat gy wilt eysehen, op dat w y er ons kunnen aen onderwerpen. Op dezeu vredesvoorstel heeft den opper-generael geant woord Myne Koningin en myn land hebben my alhier gezonden om den oorlog te voeren ik heb hem gedaen en ik zal het spansch vaendel blyven doen vooruyttrekken, zoo als men het my bevo len heeft, omdat ik de magt niet heb om den vrede te sïuylen. Maer, ik ga naer het gouvernement Harer Majesleyt de vredes voorstellen overzenden die gy.my doet, en donderdag aenstaen- de, op welken dag ik waerschynlyk een antwoord zal ontvan gen hebben, zult gy mogen terug keeren met de vredesvoorstel len die gy my brengt, en byaldien het mv toegelaten is in onder handelingen te treden, zullen wy de grondslagen leggen van een verdrag. M.S..., ondernemer in do St-Antoniuswyk te Parys. had voor zyn kloyn kind, dal zyne vrouw niet méér kon voeden, en welk li.y niet biïyten buys wilde doen, oene boerenvoedsler geno men, en het kleyulje was friseh en gezond. Eergisteren nacht wierden de in slaep zynde echtgenoten S..., ylings gewekt door een snydend gil van de voedster, wier kamer tegen de hunne was. Aeustpnde springen beyde uyt hot bed, gaen zien wat er omgaet en bemerkten bv de klaerle van het nachtlicht, dal de vrouw haren kweekeling in de armen houd hem met kussen overlaed en zich het hair uytrukt. Maer wat' is er dan? riepen de verschrikte ouders. Myn God! mvn God! antwoord de voedster, den kleynen verroert zich niet meer, ik weet niet wat hy heeft. Be arme ouders nemen hun kind en vinden het dood. lil plaets van het wichlje in zyne wieg te laten, had die vrouw, om zich niet te moeten verontrusten, het nevens haer in bed' geleyd en versmacht. Wat onheylen had men al niet te betreurec door die zelfde oorzaek Madrid, -27, february. Het spaensch eskader heeft Laraehe en Arcilla beschoten en groote schade aen die plaetsen toegebragt. Do spaenscbe vaer- tuygen hebben weynig geleden ADeenlyk voor Laraehe is eenen man gedood en verscheydene gekwetst. Hen zegt dat Rahal ook zal beschoten worden. De redevoering die den Keyzer ter gelegenhevd dep openin® van den franschen zittvd heeft uitgesproken, bevestigd het geeff er gezegd geweest is van de nieuwe schikking, door Vrankryk voorgedragen tot vereffening der italiaensche kwestie, De troonrede drukt in klare woorden 's Keyzcrs wenscb nvt dat Vrankryk de aenhechting van Savoyen noodig üecfl tol bo'l- werk zyner grenzen langs den kant der Alpen. Deze verklarin» zal eenen uytneroenden weerklank hebben en moei, "toolê politieke gebeurtenissen t,o. weeg

De Denderbode | 1860 | | pagina 3