ZONDAG 11 MAERT i860. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 707. Vertrekuren uyt de Statie Aelst A I Jl 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uvt verschilliee Statiën, AELST, den 10 Maert 1860. Programma van Napoleon's- Gouvernement. Onze manier van zien. Eenen blik verder. Leest ess oordeelt. Dendfsrm. 5-35 S-30 9-35 12-3Ü 3-05 6-00 - Lokeren 5 35 8-30 12-30 6-00 -00. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Sech.Bnis. Antv». 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 i puv x hien Luyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruyen,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 fiend &-*>5—12-202-503-056-008-05 jg Bergen, Quievrain 7-450-00— 2-15—5-2( i?Gend, Brugge, Osteude 8-25 -12-20 0-00— 3 -05 -6-00 le klas langs Dendernionde. Kortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05 - 6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-^55-20—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30 20 Xe [BOE staen al de konvoys. Te idegem staen dete vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. ktaen te cysec.f.m stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 morgens en «men te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's mnrg. 4-20 Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. ivonds, 0-00 's avonds VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 - 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardshergen, Ath 6 50 9-25 3-000-00. VAN AT'" NAER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20«-». Lessen. Geera«-rdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-200-00. Brussel (langs Denderleeuw; 6-3010-» 4-20 »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN r.END NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35-, VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 - 11-30-2-00 5-05—'7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-<0 5-05 »-. VAN OEN'OEKMOMIE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 7-35 1-4 5-» »- (I. Mech.) 6- 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 - 1 40 5-OU - 6-05 DEN DENDERBODE 1 Onze geëerde inschryvers, die nog over 1859 en vroeger niet voldaen hebben, worden vriendelyk verkocht ons hunnen abönnementsprys franko te doen geworden zoo haest mogelyk. Dees officieel programma beeft zeer veel gelykenis met 6e naemlooze brochuer. In dees stuk, voor de wetgevende magt, by derzelver opening, door den keyzer, afgelezen, worden er iuzigten en ontwerpen vooruylgesteken, waeraen nieu niet stellig sclivnt te nouden, maer waerin den wil genoeg/.aem uytoedrukt word voor deze, die den grond van den zak kennen. Men schynt zich onder de bescher ming te stellen van den vrede, maer als men de keyzerlyke mievoering van t begin tot het eynde ieest, schynt dien vrede niet een oorlpgskleed omhuld. Men gevoelt dat den geest gevrongen is, dal er de gedachten in ronddwalen met eene buytengewoone onrust, het effekt werkt terug op den lezer en de vrees ingegeven door de ernsligheyd der gebeurtenissen, die men zou wijlen verbergen, schynt te vergroeien. VVy hebben van iemand zeer gelöofsweerdig, die de keyzerlyke zitting heeft bygewoond, de volgende beschryving van het uytzigt der vergadering, terwyl de keyzerlyke redevoering gelezen wierd, hooi en afgeven Al de zinsneden waerin er over den VREDE gehandeld wierd, zyn met geestdrift toegejuycht geworden. Al de zinsneden waerin den keyzer met eer bied over den Paus sprak, wierden insgelvks met levendigen geest- drift onthaeld. Men kon duvdelyk zien dat geheel de a vergadering er hertelyk deel in nam. Den paragraef, waerin Napoleon den koning Victor- Emmanuel heeft aengespoord de regten van den H. Vader te eerbiedigen, wierd diep gevoeld en heeft de algemeene goedkeuring, door warme en geestdriftige handklakkin- gen, verworvenDe woorden betrekkelyk de gods- dienstige gisting zyn met eene koude onverschilligheyd onthaeld geweest. Men hoorde iluysteringen en men zegde iu de tribunen Wie is er de'schuld van En op het oogenblik dat de woorden onbezonnen gisting onder de geloovigen, uvtgesproken wierden, hebben de kar- dinalen, die zich langs de regter en linker zyden van den troon bevonden, teekens van afloochening gedaen Het programma van gespaerzaemheyd heeft geene enkele betooning verwekt. Men scheen te zeggen dat het eene groote sloutmoedigheyd was alzoo te wagen den nyverheydsvoorspoed in gevaer te brengen van een zoo groot land, hetwelk zich, door het beschermstelsel, in een zoo groot weizyn bevond. Om dit uytzigt te volledigen, heeft men in de diplo- nialieke tribuen bemerkt dat den engelschen Ambassa- deur weynig te vreden scheen over de keyzerlyke rede- voeringen op de trappen van den Louvre bevonden zich verscheydene uytstekende generaels, die uyt de vergadering kwamen en verklaerden c/at zy den oorlog als onvermvdelyk aenzagen. Wy deelen byzonderlyk dat uytzigt der wetgevende vergadering nede omdat wy denken dat het nauwkeuriglyk het gedacht en de gevoelens der o.ergroote meerderheyd der fransche natie uyldrukt nopens de gewiglige gebeur tenissen, die dagelyks plaets grypen, en omdat er geenen middel is iets te weten door de onafhanglyke drukpers, welke aldaer op de tyranniekste wyze gemuylband is. Wy hadden tol over eenige dagen nog altyd de hoop gekoesterd dat alles zou heter toegegaen zyn dan men algemeenlyk niet grond vreesde maer sedert dat wy de keyzerlyke redevoering gelezen hebben, bellen wy meer naer de vrees voor den oorlog. Een leekeu dat ons daertoe de meeste onrust baert. is dat de italiaensche revolutie, de revolutie van het Mazziniscli Carbonarismus goedgekeurd wordhet ongelukkig en onheylspellend woord VOL- 1R0KKENE DAEDZAEK, aenzien wy er als den stempel van. De Calholyke zaek, de zaek van den H. Stoel, de zaek van twee honderd ruillioenen Catholyken de gansche aerde door verspreyd, word rampzaliglyk verlaten door dien, die zich den oudsten zoon der Kerk noemt, en die, met de magt in d'hund, deze Kerk laet overweldigen door de helschste secte die de aerde ooyt gedragen heeft, j Men durlt zoo verre guen te zeggen dut men in tegen- woordighevd van g'heel Europa den koning van Piemont aengeraden heeft de regten van den li. Vader te eerbiedigen. Wy vreezen dat deze lormuel bedied het stelsel van ver zachtte berooving met de nameiyke voorbehouding van opperleenheerschap. Eene briefwisseling uyt Rnomen van 25 febry, door de Patrie van Parys afgekondigd, verklaert zich hieromtrent nog al ronduyt, 't geen bewyst dat dezen die in in 't open- baer dezen raed geeft, geheel 't geheym wist der komedie, die men van wederzyds met overeenkomst speelde. Na de weygering door den II. Stoel gedaen van Romaniën te verwisselen tegen een grondgebied ge- nomen in eenen naburigen Staet, is er eenen voorstel van wegens gardiniën door eenen kapellaen van het hof van Turyn aengebragt, zegt. den korrespondent. Den koning van Piemont, in eenen eygenhandigen brief, heeft aen den IT. Stoel voorgesteld" aen hem, koning van Piemont, het bezit van Romaniën, Ombriën en Marchen van Ancona af te staen, onder besprek dat Piemont den regtstreekschen eygendom des II. Sloels over die pro- vincién zal erkennen en mits de jaerlyksclfe betaling van eenen tol, dien liet Pauslyk gouvernement zelf zou mogen bepalen. Onnoodig te zeggen dat den H. Vader geweygerd heeft dien voorslel te aenveerden en den galanten koning tot de Pauzelyke bulle heeft verzonden. Men ziet dat de secte alle middelen gebruykt om het hof van Roomen te be driegen en alle listen in 't werk stelt in afwachting dat iiet geweld zal komen om de Staten van den H. Stoel in te palmen. En dit alles zou gebeuren zonder dat den keyzer daer iels zou van weten Allons done, dit is te onbezonnen zulks aen iemand te willen wys maken. Gelooft men aldus de intriguen der secte te bemantelen met te zeggen dat men eenen raed gegeven heeft om de regten des Pauzes te waerborgenmen vergist zich grootelyksden minst klaerzienden gevoelt dal het eene ellendige advokatenstreek is waervan niemand de dupe zyn kan. Om de komedie Ce voltrekken, komt den franscheri vorst zeggen dat hy in vrede en goede verstandhouding is met al de Staten van Europa. Maer gaen wy eens rond Europa, en men zal bevinden dat hy met niemand iu vrede is, dat alle Stalen in onrust, in angst Verkeeren en zich tot den oorlog voorbereyden. Zyn eygen land verkeert zelfs in de grooiste ongeruslheyd. Men schryft immers uyt Parys Men spreekt hier van de ontzaggelykste krygsloerus- tingen en men haelt als daedzaek by dat de verzendingen van oorlogsmateriee! sedert eenige dagen op de noorder if lyn opgeschorst, wederom begonst zvn. 5,500 bomben zyn namelvk naer Ryssel gestuurd en dit is maer een kleyn detail van een uytgestrekt verdedigingsstelsel dat in regel gebragt word. Men sprak ook te Parys van de mobilisering der nationale garde, aen welke men onderriglers van 't leger zou geven en welke men zou opvornien net als waren de geallieerde legers van Europa reeds aen de grenzen van Vrankryk. Ülschoon deze tydingen niet officieel zyn, schynt het ons echter dat den staetkundigen gezigleynder niet zuyver is Mogten wy in onze vrees bedrogen zyn. Den franschen Keyzer roept den vrede nvt, maer tegen wil en dank van iedereen zou hy de hand willen legden op Savoyën en Nissa, en dit wel omdat die twee land streken hem voordeelig zyn om z.yne grenzen te verze keren. Daerop antwoorden de eugelsehe ministeriele dagbladen Den Keyzer verklaert dat het zyne pligt is, in 't he it lang der veyligbeyd zyner grenzen, deze klevne ver- tt grooting te verwezeulyken-. De woorden reklameren en terugeysschen, dooi' welke hy dezen akt van zynen kev- zerlyken wil kenschetst, doen 't gedacht opvatten van eenen voorafgaendelvkeii titel en scltynen aen te duvden dat den Keyzer weërneemt, 'l geen eertyds aen Vrankrvk toehoordeMaer den zeilden titel en dezelfde uicu- menten, getrokken uyt tie naluei lyke gepustheyd, koniien de fransche grenzen zeer verre geleydenen er zou a niet veel in de zinsnede van de keyzerlyke redevoering moeten veranderd worden om ze toepasselyk te maken aen eenen der buurden van den Rhyn Wy zullen er byvoegen dat, voor wat Belgiën betreft, de z.eltde argumenten konnen dienen om van ons Kyk eene aen hechting aen liet groot Keyzerryk te'maken, byzon derlyk indien Vrankryk en Engeland moesten ruzie krvgen en de versterkingen van Antwerpen tot voorwendsel kwamen dienen In Duylscldand heeft het keyzerlyk manifest evenmin vredelievende gedachten doen ontstaen. De Gazette de Cologne bevat de volgende regelen Alle Staten van Europa hebben liet iegt en zelfs de pligt zich te vereenigen om Vrankryk zelfs niet gewéld, te beletten zich te vergrooten. Het roovcn van Savoyën is eene zoo zotte als slechte daed indien den afstand plaets heeft, zal geheel Europa, zedelyker wyze tegen Vrankryk samenspannen, en iu deze algemeene veroor- deeling van het tegenwoordige zal bei de geschiedenis van liet verledene konnen weervinden, liet schynt dat gelyk de Bourbons, de Bonaparten niets geleerd en niets vergeten hebben. Ais den keyzer durft zeggen dat de alarmkreten der Catholyken onbezonnen en driftig geweest zyn. dan mag men hem sloutelvk antwooiden dat hy grootelyks moet verblind of door driften vervoerd zyn om i.iet te gevoelen wat al kwaed er aen de Calholyke Kerk loegebragt word. Ily laél, by voorbeeld, als hy liet beletten kan, een groot deel der kerkelyke domcynen 'door de goddclooze rev'olu- tionnairen overweldigen, en hy verstaet de onrast der Catho lyken nietHy laet om die beyligschendeude rooverv te ver- schooneu, zich opvyzen of wilt aen anderen opvyzcii dat de iiiwooners- vragen en wenschen van het pauslyk bestuer afgescheyden te worden, en over te gaen lot liei dwiiige- landig en bedorven bestuer der Carboiiaris. Wel dal hv eens naer Romaniën gaet, by zal er vernemen dat liet geenzins den weuscli is der inwooners, maer dal het de agenten zyn van Piemont, die er den oproer tegen het wettig gezag gestookt en aengeblazen hebben. En om den kelk van bilterheyd ten gronde aen Pius IX. te doen uytdrinken, gaet hy toelaten dat er eene kiezing gebeure, waeraen men den naem van vrye en volksgezinde kiezing zal geven, terwyl zy door den ponjaerd der Carbo- nam zal bewerkt worden,'ponjaerd, die over het lot der geroofde Staten zal beslissen. Wy zouden onze bemerkingen tegen het keyzerlyk manifest verder konnen uylbreyden, maer wy gëlooven er genoeg van gezegd te hebben om de strekkingen te laten bcoordeelen, byzonderlyk als men ziet dai er voor liet godsdienstig ambt geene vryheyd meer is, als men ziet wal vervolging er ontstaet, hoe" de bedienaers der religie gedwarsboomd worden in de nytoefening hunner pligten, als men ziet dat liet leger zeis beroofd word van het geestelyk brood, dat tol zyne sterkte, tot zyne verzede- lyking en getrouwlieyd dienen moet. En dan is men verwonderd over de groote beweging onder 't priesterdom en de CatholykenMen zat misschien nog meer verwonderd zvn als de band Gods eens zal neerkomen, want de onfeylbare waerheyd heeft gezegd dat liet geweld der Hel niéts zal vermogen legen de Kerk, die tot het eynde des tyds zal blyven staen. Men schryft uyt Roomen, 29 february Al de inlichtingen die ons uyt de Marschen en Ombriën toekomen, loontii aen dat de uytzendelingen van Cavour en van de geheyme genootschappen, aldaer in volle be weging zyn en vurig werken om de gemoederen tegen het pauslyk gouvernement te verbitteren en ze tot opstand te verwekken. Te Peruzza, hebben de aanstokers met gebeetp liandsvollen geld gegeven, oin eenige Jiandteekens in ie zamelen op bet adres dat zy aen Napoleon gezonden hebben. Den baes uyt een kóffyhuys beeft 50 roomsche kroonen ontvangen om er zynen naem op te stellen. Dit fcyt is stellig. In de Legatiën is de nieuwe kiesktiniedie voor de be- paeldelyke aenliechting by Piemont reeds in gang gestoken naer men ons verzekert. Ai de genen die men verdacht houd van in eeii£u legeqstrvdigen vin ie willen stemmen worden met den moordpriem bedreygd dezen is immer' den kruchtigslen middel om de vry leyd en de re»lzin- nigbeyd der stemmingen te verzekeren.

De Denderbode | 1860 | | pagina 1