Garribaldi-Mazzini lyst. PILLEKEm. OCTROYED. BULLETYN DER PATENTEREN DER SPELDE WERK SCHONEN. Hoe hebben zy, op den persoon van den ongelukliigen kolonel Anvili, de uylnoodiging bekraehtigd door bun gedaen aen al de aenbangers der gevallene gouvernementen van naer hunne haerdsteden terug te keeren DOOR DEN PONJAERI), en deze die den ponjaerd gebruykt hebben, beroemen zich op hunne ongestraftheyd. Hoe beletten zy de bevolkingen der Legation, die nog onlangs l'ius IX met zoo veel liol'de en geestdrift bejegenden, vryelyk hunnen wil te doen kennen Door den Ponjaerden myne tegenstrevers konnen aen goede bronnen pullen om zich daer van te verzekeren. Aldus zou den Italiaenschen Penning, dien men ons vraegt, niets anders zyn dan den PENNING VAN DEN PONJAERD Ik protesteer overigens tegen de belediging, die MM. L. Defré en consoorlen toebrengen aen onze treflelyke revolutie van 1830 al dezelve gelyk te stellen aen den italiaenschen oproer van 1839. Die mannen kennen luin land niet. Ik heb in de beweging van 1830 deel genomen en ik durf aen MM. Defré en Goblet, toen ter lyd nog jongens van d'eerste broek, zeggen dat de liefde tot de vryheyd* by de mannen van dit tydslip eene geheel andere zaek was" dan den liael legen de godsdienstige geloofsleeringen en de driften des herten. St-Joos-len-Noode, 9 macrl 1860 F. JALHEAll. 7,iet hier de mannen die deze rampzalige lyst geteekend hebben MM. L. Defré, graef L. Goblet, Ch. Carlier, J. De Bonne, Fr. Van Mennen, drukker-uytgever, Ad. Demeur, advokael, Fr. Ilaeek, nyveraer, P. Van Humbeek, advokael, E. Dansaerl, avoué G. Tiberghien, professor by de vrye Universiteyt, Eug. Van liemmel, id Nestor Considérant, letterkundigen, Aug. Couvreur, id., L. Dubois, kunstschilder, E. Roger, doctor, Ch. Potvin, A. Ladrie, advokael, Fred. Tliys, J. N. Colard, koopman, Gust. Jottrand, advokael, J. Gamporino, ingenieur-gezigtkundigen, II. Verboeckboven, nyveraer, A. Rogier student in de region, Desalle, koopman, Guil Rensou, A. J. Simon, koopman, Alb. Lacroix, Em. Moyson, Alf. De Poorter, C. Pousset, advokael, Eerd. Eenens, rentenier, Aif. Martha, student in de medecyncn, Jules Franqui, doktor in de regten, sekrelaris, J. Pauwels, schalbetuaerdcr. Onder de namen die de Mazzini-Garribaldi lyst geteekend hebben, vind men dengenen van zekeren Considérant, opsteller der Indépevdance en lesgever in de militaire school te Brussel. Ware het ministerie hel niet eens met de makkers van Mazzini het zou heden maelregelen nemen tegen eenen ambtenaer die wapens verschaft aen de revolutiemakers om de familie der aertsbertogin van Braband te bevechten het zou den heer Considérant afstellen maer hel ministerie is blyde over die revolutionnaire betooging. Behalve nog vele andere bewyzen, is zyne gedoogzaemheyd wegens den opsteller der Indépendance «enen van de klaerste zyner medepligtighéyd. e. Het Verbond trekt natuerlyk nog allyd de party der italiaen- iche revolutionnairen en zegt dat hef de hatelyke afschetsing, welke den Denderbode van de ilaliaensehe omwenteling gemaekl heeft, niet zal wederleggen. Wy gelooven u, konfrater, omdat er geen'wederleggen aen is, en omdat alle treffelyk man dien dievm- moordenaars- en rooversboel te wel kent. Maer gy komt ons vertellen dat de Souvereynen, de gouvernementen van Europa, de diplomaten van hel kongres van Parys, en den Paus zelf beurtelings vorklaerd Hebben dat de gouvernementen waervan hier kwestie is, zeer gebrekkelyk waren, radikale hervormingen vereyschtcn, en als oiibckwaem wierden beschouwd om langer lo blyven besturen. hit. is eene gratuite of vrywilhge voorgeving, die wy ook •ratnitelvk of vrywilliglyk loochenen, quod gratis asserilur, gratis hcqatur, ie meer omdat iiw gezegde op geen enkel bevvys steunt. Integendeel,'t geen wy over, de revolutie van Roomen in 1848 hebben gezegd, namelyk dat er door de revolutionnairen niets anders gedaen is dan gestolen, geroofd, geplunderd, gebrand en gemoord, dit steunt op daedzaken en feyten, die gy niet kont loochenen en daerom zegt gy dat ge ze niet zult wederleggen. Dat er in de italiaeusche gouvernementen konden verbeteringen ingevoerd worden, dit is mogelyk, in ons tand en overal konnen er ook ingevoerd worden. Maer watverstaen zommige liberale ïfhrvvclaers door verbeteringen Zyn 't misschien do volgende 1»' Halelyke graf- en bloedzuygerswellen 2° Aen de steden 3d 3 kiezers op 1000 inwooners geven en aen de buylengemeenten Wop 1000 3° De kiezers van buylen 3, 6, 8 en 10 mylen doen alleggeii om hun bu'rgerregt te konnen uytoefenen, lervvyl de stedelingen nevens hunne deur liet zelfde regt konnen waer nemen -4° aen de steden al het prolyl en de voordeden van den budget'laten inpalmen en den boer maer goed achten om Ic betalen en allyd tc betalen 3° In alle plaetsen en ainhlcn niets anders dan liberalen noemen, en de catholyken op alle wyz.cn verdrukken 0" Schendige patenlcn afpersen van geestelyke kantwerkscholen, uyt hacl tegen de kloosters, zonder er naer te zien dat de arme kantwerksters alleen dezen hatelyken lol moeten betalen 7° Gepraemde geldleeningen ligfeu om aen,.liberale vrièndckens dikke suhsidiën te konnen geven om vremde bankroe tiers te vérryken, 0111 onnoozeje hloemekenskweekers in hun vet te helpen 8° Aen dwaze bderenscliolon, die onder den spotlach van het publiek bezwykcu, Donderde duyzende franks verkwisten; 9» Hel geld der Catholyken besteden om goddelooze ondcrwysge- stichten te betalen, oiii godsverloochenende professors ryke jaer- wedden le "even, om dejougbeyd in de prineipen van het vert.erf- Ivl- liberalismus op te kweeken; 10" Koslclyko kavalkaden, reuzen- nrocessiên domme exposition van rapen, preyën, ajuynen enz. fnrietcii zonder d: t deze, in weerwil dor hoopen goud, die zy verslinden het minste voordeel opleveren; 11° IJe burgers koslelvke èn nuttelooze kleeren doen koopen oin snldaelje te sneien' en ze aen dwangkorveën onderwerpen; 12°, 13°, 14° en nog veel meer andereAls bel zulke verbeteringen zyn, "frater dan zal geheel de wereld, uylgciiomen de hongerige •hotelkeosgaslen en bndgetvreters, u daervan bedanken. Maer het zVn allcmael die vyDien stuyvers nietden 'italiaenschen .„er is niet bewerkt' om verbeteringen in het bestuer dier landen tc brengen, men ziet hoe alle vryheden daer geketend zyn daor de libera tors, boe alle goed vervolgd en verdrukt word, 1 ne zeer de wihekenrigheyd. de dwingelandy en den moordpriem daar'tegenwoordig lieerschen alles wal den oproer beoogt is voor goed meester tc geraken, om zyne zakken te vullen, zyne I iflen te. voldoen en hoven alles, 't is eene gezworene tnek van het Wiestelsel om Godsdienst en Kerk ten gronde le verdelgen, nnph "deze beschuldiging zal 't Verbond niet aonveerden, maer ook niet wederleggen, voor blmljes van dien kaliber is ar men kwaed, als hel maer tegen de papen is. 5 'I Is al goed wat by doet, dim men bemint; t ls al kwaed dien men Intel wal lig begint. Het prulblad uyt de Kerkstfaet kan maer moeyelyk ver kroppen en 't maekl zich boos omdat wy onze revolutie van 1830 geenzins in vergelykenis willen gesteld hebben met den moord- brand- plunder en roofzuchfigen oproer van Ilaliën. Wy willen den konfrater in zyne liefde en genegenheyd voor den italiaeu- sclien dievennest, en in zynen walgelyken afkeer tegen de lyde- lyko bezittingen des Pauzes niet slooren, dit hangt by zommige menschen af van den smaekof van de goesle en daerovcr ware het verloren getw ist met liet Verbond. Wy houden het met den Paus, met onzen hoogst eerbiedweerden geeslelyken Vader, die de bewondering uytmaekt van gansch de aerde, wy houden het met Item en zyn bereyd voor Hem ahe sacrificiën te doen houd 't Verbond hot liever met Mazzini, Garribaldi, Ricasoli en andere kwanten in 1, het moet het weten, Pafeetio» ne s'impose pas, elk is daerin vry, gelyk zekere vuylo vliegen, die liever op vremde pateen dan op suyker en honing azen. Zy konnen zich ook onder 't meervoudig rekenen gelyk den carölus, die mol en onder een groot getal appelcienen de rivier afdreef en lioovcerdig uylriep Wy komen afDoch welhacsl was hy vaneen gevallen en zyn overschot moest achter blyven Den minister van financiën heeft zaterdag in de Kamer een wetsontwerp voorgedragen strekkende om de octroy- regten af te schaifen. Dees vraegstnk is van 't allergrootste belang en dient diepgrondig gestudeerd le worden. Wy hebben er vour ons deel, schikkingen in gevonden die wv uyt al onze krachteu zullen moeten tegenkanten en bestryden. Indien men zekere schendingen van regten, zekere partydigheden en nadeelige bepalingen kan doen verdwynen, wy zouden hoogst te vredeu zyn indien het willekeurig stelsel van d'octroyen kon verdwynen. Wy zullen onze bemerkingen bybrengen. Wy lezen in den Bien Public Men weet dat de liberale drukpers onder hare bescherming beeft genomen de inschryving voor het milliocn geweeren door Garibaldi gevraegd om Midden-Ilaliën in opstand le brengen. Het belgisch liberalismus moet ont.el\vyfe!d een aanhangsel geven aen de alom gekende inschryving voor de plunderaers van february 1848. Is hel waer, gelyk men ons verzekert, dat de inschryving voor het miilioen geweeren weerklank gevonden heeft in de univer siteyt van Gend Als stellig herigt men ons dat er onder de heeren studenten eene lysl in omloop is, en dat zy reeds een zestigtal handleekens draegt. Zulks zou ons overigens niet ver wonderen het schandael der begraving van Dufranne en de revolutionnaire redevoeringen Ier. dier gelegenheyd uylgebragt, hebben ons reeds genoegzaem ingelicht nopens den geest die een deel onzer universiteyls-jongelingen bezielt. Er is kwestie van in gansch Vlaenderen eene petilionnering in te rigten tegen de willekeurige maelregelen van M. Frère nopens de kantwerkscholen. De petition zullen gezonden worden aen Z. K. H. den hertog van Braband, den verdediger der bel- gische nyverheyd, en aen den Senaet. Aen de Kamer wilt men geene petitiën meer zenden de meer- derheyd is daer met lyf en ziel aen het miuisterie verslaefd en het is tot den erfgenaem van den troon en tot den Senaet dat men zieh wenden zal. De Pnlric van Brugge heeft in een harer laetste nummers den volgenden brief afgekondigd. Derzelver wclsprekeudhevd zal al degene raken die niet bezield zyn met eenen blinden haet tegen" den godsdienstigen invloed: er is kwestie vaneen ge slicht, model van liefdadigheyd 'l welk uvtmunlende diensten heeft bewezen aen de volkryke gemeente die 't geluk heeft het zelve te bezitten, en dal zich thans ook geslaglofierd ziet aen den afkeer dien M. den minister van finanliën legen de kloosters heeft opgevatM. Frère legt hetzelve eene potent op van meer dan 400 frank, tot spyt der wet, tot spyi van het administratieve regtslelsel sinds omtrent veertig jaren gevolgd. Ziedaer den loon die door den den minister wórd gegeven aen dc mensch- lievende hemelingen, die op éénen dag aen hunnen evennnesten meer goed doen clan al de francmagons, al de doctrinaire libera len doen binst geheel hun leven. Wy laten hier den brief volgen': Thielt, 6 maerl 1860. Mynheer kdcu Opstel'er, Er bestoet in onze gebeurle een kloosterwelks menschlievende ondernemingen geene palen kennen. Geslicht door de chrislelyke liefdadigheyd en door haer vruchlbaor gemaekl, opende hel eene scliuylplaels voor den ouderdom, een hospilael voor de zieken, scholen voorde kleyne kinderen het deelde soep uyt aen de noodwendigen, en belastte zich hel speldewerken aen le leeren aen de arme meysjes. Tydens den krisis der linnen, stelde het klooster in de placts dezer kvvynende nyverheyd eene andere familicnyverheyd welke hel de kinderen der gomeete aenlecrde gedurende hel jaer van hongersnood in de Vlaenders, was het dit klooster byna geheel alleen dal de gemeente bovrydde legen de ellendeop hel tydslip der hesmettelyke ziekte die onze bevolkingen hy menigte uyt het levtnrukle, waren do zusters van liet" klooster de ziekendiensters in de arme huttekens en eenige van haer stierven als slagtolfcrs barer zelfsop- oflering. Na het ophouden der ziektetoen er zoo vele weezen in hunne leedere jeugd in- dc velden ronddwacklen reglle liet klooster een weezen hu vs op al waer de jonge meysjes die noch vader noch moeder meer hadden aenveerd, verzorgd en opgek-vveekt worden. Om zyn werk van liefdadigheyd te hekroo- nen, kwam het kloosterover dry jaren, de besturen ter hulp om lelterlyk do bcdelary in de gemeente uyt té roeyen, en tol hier toe, dank zy de ervarenheyd der zusters in het vormen der spel- dewerkslers, en dank aen de winst die deze door dit werk aen hare ouders bezorgen, is dien kanker volkomelyk uyt den weg geruymd do gebrekkelyken worden in het geslicht aenveerd en het Ivdcn heeft opgehouden. 't Is niet noodig dit klooster le noemen iedereen kan het ge- makkelyk raden. Het is gekend in hoogrre kringen door ver- scheydéne verslagen overgezonden op een tydslip toen den naeni van klooster nog als geen schelmstuk wierd gerekend. He welMynheer den Opsteller, alswanneer Zyne Majesleyt, onzen welbeminden Koning, zich eens dejaerboeken van hel liefdadig klooster hom weer zullen in hel geheugen gebragt wor den, indien Zyne Majesleyt inhei gedacht krygtvan aen zynen minister te vragen welke vergoeding deze heldinnen van Vla en. deren ontvangen hebbenzal M. Frère, minister van finan- tien, konnen antwoorden Sire, door myne bevelen, hebben M. M. G. ontvanger, en M. Koels, kontroleur der belastingen, aen de speldewerkschool van (tul klooster voor het jaer van genade 4859, eene patent opgeleyd van 444 frank Tücentimen- deze palent is behandigd geweest den 49 february I860, mei c< waerschouwing dat zy zonder uylstel moest betaeld worden. Wy hebben haer aengekondigd dal het ten dien pryze het klooster zal vry slaen van het goed le plegen. Ziedaer hoe men onder het bestuer van MM. Frère, Tesch Rogier, de Vrière en Van der Stichelen de goede werken beloont! Aenveerd, enz. HANDELS-TRAKTAET. Het handelstraklacl, dat lusschen Vrankryk en Engeland ge sloten is, dreygl ons moeyelykheden op don hals te zullen halen met een van de twee gezegde landen, en dit voor meer dan eeDen lak onzer nationale nyverheyd. M. Rodenbach had dan groot gelyk, toen hy over eenigt dagen in de Kamer de aendacht van het ministerie en zyner kolle- gas riep op den slechten toestand waerin den uytvoerhandel opzei' suykeryboonen naer Engeland vervallen isr*ten gevolg# van de verandering der voorvvaerderi in het handels-traktaet opziglens den invoer van dit produkl in Engeland. Uyt door ons aengenomene inlichtingen blykt, dat den prvi der'suvkeryboomen van 20 a 25 fr. per 400 kilos, gcdaeld ig op 45. Te Brussel kan men moeyelyk begrypen dat den handel in suykei-y (hilterpeën) voor Belgiën ooyl van groot belang worden kan. De kwestie word in een gansch ander oogpunt, in West- Vlaenderen beschouwd, en voornamelyk te Brugge, van waer den uytvoer gebeurt. M. de Vrière heeft dus, behalve de reden van algemeen-belang, nog andere redens genoeg om zich met die kwestie bezigt# houden. Men verzekert ons, doch het feyt verdient bevestigd te wor den, dat de engelsche wet, welke dien handel overhoop werpt, den 40 february, in de Kamer aengeboden wierd, en reeds dea daeropvolgenden dag uylvoerbaer was. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. V. D. S. te Baerle 48 fr. Idem van jofvr. V. D. D. tc Pamel 4,50. Vriend L. uyt 0. ik zal de nalatenheyd herstellen. Vriend C. uyt L..wel bedankt. Vriend L. uvt N. ook bedankt de corde Tydgebrek belet or.s verscheydcne politieke aennmeiiingen. pillekens etc. neer te schryven. Wy verschuyven dit alles yoor het aenstaende Nr. Op den eersten zondag van den Vasten is er in de kerk va» Smetlede met veel plegliglieyd opgeregl den Kruysweg door de* Eerwcerden Paler Alphonsus Recollect, die een zielroerende sermoen heeft gedaen het welk lang in de geheugenis der inwooners zal blyven dezen Kruvsweg is geschilderd door M. Anseele te Gend, en mag onder de schoonste gerekend worden die in het dislrikt van Aelst te vinden zyn. M. P. Foubert, gediplomeerden normalist in de Normaal school'te St-Nikolaos, is te Meerbeke benoemd, als gemeenïe- onderwyzer, in vervanging van zynen vader C. B. Foubert, ontslaggever. Den eerw. heer Hulpiau, hyzonderen priester te Gend, i» eergisteren morgend schielyk overleden. By koninglyke besluylen van 12 maerl, worden de onk slaggevingen aenveerd 1° van M. J. B. D'Huyvetler, zyner bedieningen van notaris ter residentie van Wannegem-Lede/ 2° van M. C. Lesseliers, zyner bedieningen van notaris ter residentie van Beveren. Hel gouvernement heeft, zaterdag aen de Kamer een» allerhelangrykste wet aengeboden, namelyk degene nopens d# gansche afschaffing der stedelyke oklrooyregten. Dit wetsont werp verdient met de grootste aendacht onderzocht le worden, want het staet in verband met de finantiën van hel land eu va» al de steden. M. den minister van 't inwendige heeft aen de gemeente besturen en verifikateurs van maten en gewiglen eenen omzend brief gerigt over de toepassing van het tientailig stelsel. In de spoorwegstandplaels van Esschen is woensdag ee» jnmmerlyk ongeluk voorgevallen. Eenen haenwachler met nam» Wauiers, bevond zich te naby de spooren toen er eenen koop- warenlreyn voorbyreed Den ongelukkigen wierd door eene* 'van de cylinders der lokomolief aengegrepen en tusschen d# wielen getrokken. Geheel eten langen treyn waggoDs reed km over het lichaem. Toen den laetslen waggon voorhy was raepte men een yslyk vermorzeld lyk op, waeraen vele stukken ontbraken, die me* verder op de baen terug vond naermate ze van do wielen waren gevallen, waeraen zy waren blyven hangen. Den veron gelukten loet eene vrouw en een kind achter. Den verkoop, by liciiatie. der brusselsche bladen de» Observaleur beige, den Journal de la Belgique, den Courher de le Dyle en de Térnps, die dynsdag, om twee uren, in de Kamer der Notarissen moest plaels hebben, door ministerie van M. Broustin, lieèft nieuwe vertragingen ondergaen. Na lezing van hel lasteD- kohier, is den deurwaarder Guyol twee nieuwe beletsels kome* beleekenen, gegrond, volgens hel schynl, op kwestiën vaa waorborg. Ten gevolge dezer beteekening hebben den notaris en zyna omstanders gedurende een uer en half beraedslaegd. Evndelyk heeft M Broustin aengekondigd dat men lol den verkoop ging overgaen, op de pryszelting van 5000 fr. De ophoogingen ware» 4 00 fr. Er was eenen enkelen bieder, M. E. Fetis, tegenwoor dige^ hesluerder van den Observaleur beigevoor 5100 fr., bene vens eene jaerlyksche rent van 45,000 fr., te leveren aen M. Sterckx, en andere lasten. Gebruyk makende van het vermogen hem door het lasten- kohier verleend, heeft den notaris verklaerd dat deze toewyzing voorloopig was en de definitieve toewyzing zou plaels hebbe» op maendag 19 maert. Nog een slagtoffer van den sterken drank Eene vodden- racpsler van Idegem, welke alle dagen te Geeraerdsbergei kwam en er zelden uyt ging zonder zich tot aen de keel in den genever gebaden te hebben, bevond zich zaterdag nogmaelsby het naerTmys keeren, in zulk eenen toestand, wanneer omtrent de gemeente Schendelbëke gekomen, zy plotseling op den grond viel* om niet meer op te staen. Zy was dood. Den gemeenleraed van Audenaerde komt eene belangryk» beslissing le nemen. Hy heeft in zyne laetste zitting, met 7 slem- men legen 2, eene petitie ondersteund, welke de afschaffing d#r burgerwacht vraegt.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2