ZONDAG 25 MAERT I860. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 709. Vertrekuren nvt de Statie Aelst NAER 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 24 Maert I860. Afschaffing der Octroyregten. Eenige opwerpingen Wat zegt men in den vremden Let wel op, Landgenoten. Is 't daermeê alles Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3 -05 6-001° klas langs Dendermonde. Kortryk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-Ö5 -6-00. Doornvk, Rysscl (langs Ath 7-455-200-00 Nin. Geerardsb. Alh, 7-45 2-15 5-30 en, Quievrain7-450-00— 2-155-20 Dmitam. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 Sèrén 5-35 8-30 12-30 6-00 „-00. Rnisse" 7-51 9-30 11-0 3-05 0-30 8-10. c Bru». Anlw. 5-35 8-30 9-35 3-08 6-00 I euv T hier I-uyk 5-358-30 9-35 3-05 6-UO V 18ndgtTruvën,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Genrl 825—12-202-503-05 6-00 8-05 staen nl de konvoys. Te idecem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. te gysegem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. IllU'Ö- til Bti te Santbergen de vertrekken nvt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 t Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. CUIQUE SUIJM. i 0-G0 's avond5 VAN LOREREN NAER 5 Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30»-». Ninove, Geerardsberjjen, Ath 6-50 9-25 —3-000-00. VAN ATI» NAER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20—«-». Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-200-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 4-20—»-». Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audenacrde 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, /-00 8-45 00-» 2-15 4-45 /-35^ VAN BRUSSEL NAER I Aelst, Gend 7-35 - 11-30—2 00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 7-35 1-4:) 5-» »- (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 - 1-40 5-00 6-05 DEN DENDERBODE Den finantieminister komt in de kamer een wetsontwerp voor le dragen van 't grootste belang voor geheel 't land, wetsontwerp, 't welk de grondige afschaffing van een der oudste belastingen, deze der oetroyên, bekrachtigt. Oen uvlleg dien den minister geeft over deze hervorming, begint met dees vonnis De octroyën zyn eene plaeg voor onze samenleving. Zy belemmeren den vryen gang der nyverhryd en des koophandels. Dees vraegstuk, ofschoon M. Frère er zeer ligt zy over gestapt, is zoo ernstig, dat geheel 't land, op deszelfs verschyning, als met verstomming geslagen is geweest. Wy gaen hetzelve onderzoeken en zonder vrees de voor gevingen ontmoeten, door welke men min klaerziende heeft poogen te blinddoeken. De octroyën zyn eene plaeg voor de samenleving zegt den liberalen ministermaer vooraleer te veroordeelen, zou men hem niet mogen zeggenzie eerst of liet 'l misbruyk van 't princiep der belasting niet is, 't welk eene p.aég daerslelt? Ten anderen, waerom zyn de stadsoctroyën ingesteld Is het niet om aen de sleden de middelen te verschaffen tol het dekken dor uytgaven, die zy uytsluy- telyk doen in liaer eygen belang en voor hare eygene nooclzakelyklieden Het moet natuerlyk en regtveerdig voorkomen dat, als de steden uytgaven doen uytsluytelyk ten haren voordeele en welzyn, zy er zelve den lust van dragen. Dit is den geest, het doel der inngting van de octroyregten, welke de constitutie bekrachtigd heeft. Mcii laet aen de steden de mngt die regten zoo hoog te stellen dan zy willen indien de regten te hoog gesteld of slecht verdeeld worden, dit is aen de sledelyke besturen toe te wyten, en daerin konnen de kiezers voorzien als zy willen, zv hebben hunne lasthebbers maer af te danken en betere te"benoemen. Men betaelt deze contributie gelvk men bet goedvind en gelyk de fortuyn van iedereen toelaet, want zy is gesteld op de verbruyking, en de verbruyking kan men inkorten of uytbreyden. Dit is, by gevolg de meest vrye van alle belastingen, niemand kan er toe gedwongen worden Maer, zal men zeggen, er zyn voorwerpen van d'eersie noodzakëlvkheyd, welke men niet kan missen. Doch de sleden zyn niet verpligt die voorwerpen met regten te skiën, zy konnen gemakkelyk andere middelen vinden om bare uytgaven te dekken met namelyk reglen le stellen op zaken die van d'eerste noodzakelykheyd niet zyn en slechts door de begoedde klassen verbruykt worden. Men zal nog zeggen dat de voorwerpen van LUXE ontoereykend zullen zyn om al de uytgaven te dekken, welke de steden doen. Men kan daerop zeer gemakkelyk antwoorden doet zoo veel nuttelooze verkwistingen niet, zyt gespaerzanier, zaeyt naer den zak, gelyk eenen treffe- lyken familievader doet. Eene derde opwerping is dat de octroyregten voor de steden den prvs zullen verhoogen van de voorwerpen, die er meê geslagen zyn. Dit is het noodzakelyk gevolg van alle belastingen. In den prys der eetwaren moeten de belastingenwaermeê zy geslagen zyn, berekend wor den. Maer voor de octroyën, gelyk wy zoo even gezegd hebben, staet het vry er gebruyk van te maken of niet, voor andere belastingen ol contribution is het zoo niet, deze moet men betalen, willen of nietEn voegen wy er by, door bet ontwerp in kwestie, zal men de pryzen der voorwerpen, die voor den werkman en den armen ononlbeerlvk zyn, zien klimmen, om den ryken der steden te begunstigen Men brengt eene vierde opwerping voor de verdeeling der octroyregten is noodzakelyk ongelyk den geringen werkman, die slechts met zwoegen en zweden aen den kost geraekt, betaelt voor eenen flakon wyn zooveel regten dan eenen ryken die 20,000 fr. inkomen heeft. Maer hebben alle accynsregten niet hetzelfde nadoelig gevolg'' Het verschil lusschen den armen en den ryken bestaet niet in het beloop van de regten, maer wel in de hoeveellievd, die den ryken meer dan den armen verbruykt. Het grootste verwyt dat men echter tegen de octrov- regten doet, zyn de knevelaryën, de kwellingen en lastige plageryën, waeraen men de inwooners der steden onder werpt. Maer is er wel eene belasting die dezen moeyelyken kant niet heeft? Zyn do accynsbelastingeu niet veel lastiger en meer kwellend. Zyn de visieten in de nyverheyds- gestichten, de moeyelykheden om niet te zeggen de fiscale onnoozeiheden en forinaliteyten, waervan de minste ver- waerloozing met groote boeten gestraft word, niet veel meer kwellende en onverdraeglykere maetregels dan de helling der octroyreglen, welke kan geschieden zonder dat men plageryën moet in 't werk stellen Ziet nog wat het is met de douaenregten kan er wel eene vergelykenis gesteld worden tusschen de heffing van deze en de octroy- belastingen, voor wat de plageryën en gêne aengaet waeraen den deklarant onderworpen is? Wy aerzelen niet dus te zeggen dat het octroyrrgt minst kwellend is, dat het de regtveerdigste belasting is omdat het dezen alleen treftdie er zich ongedwongen wilt aen onderwerpen. M. G. De La Tour, afgeveerdigden bv het wetgevend korps van Vraukrvk, in een werk dat liy over de octroy- belasting heelt uytgegeven, heeft eerst in princiep vast gesteld Dat de beste belastingen zijn deze waeraen 't land gewoon is, die betaeld worden met kleyne dedendie op iedereen i wegen in êvenredighèyd zyner uytgaven en welkers gebruyk meest aen t volk voordeelig isHy voegt er by Dat van alle belastingenhet octroy het regtveerdigste en 't best gebruykte isverre dan van het aen te randen, moet het gouvernementden algemeenen voogd der natie, a het met eerbied behouden en zich bepalen er de misbruylten a en overdrijving van te beletten. Verscheydene vrerode dagbladen spreken in den zelfden zin en hebben zich verhaest, op de verschyning van M. Frère's werk, het zelve af te keuren. Ziet hier hoe den Monde, opvolger van den parysschen Univers er over spreekt De belgische gemeenten zullen geenen by zonderen budget meer hebbenhaer bestuer zal overgaen in de handen van den stactHet is door de REGELING DER STOF- FELYKE RE LANG EN en door de heffing der belasting dal de VÉÏHEYD 1IER GEMEENTE ZICH OPEN- BAERT. Men vraegt met welk regt men de penningen van a den Staet zou gebruyken aen uytgaven die hem niet aen- gaen. Is dit een nieuw stelsel't welk zich ontwikkelt en a Belgiën in den weg der CENTRALISERING voortdry ft? DIT IS DE GED WONGENE BESLUITNEMING VAN HET HE DEN DA GS/C II LIBERALISM UShet zal aen Belgiën ZYNE LA ETSTE EN BESTE VRY HEDEN ontrooven welke zyn de gemeentevryheden, 't erfdeel van een roemryk verledeneDe octroyrogten, die belastingen zyn van verbruyking, zyn de regtveerdigste, zy worden vrywillig betaeld, en daer zy de dagloonen regelen, heeft de werkende klas der steden er niet door a te lydenWat er voor Belgiën allerernstigst is, is dat, a door de afschaffing der octroyën, de plaetselyke politie vervangen word door de politie van den Staet. Elke stad moet zichzelve besturen. Dat de gemeenteraden het behoud of de afschaffing hunner octroyën vaststellen volgens dat zy nuttig of voordeelig oordeelen in 't belang der plaetselykhèdèn, ziet daer den geest der belgische constitutie. Den geldelyksn staetsaenslag, tot welken het gouvernement de Hamers uytnoodigt, is in eenen geheel anderen geest opgeval en brengt eenen grouten slag toe aen a die belgische constitutiewelke de liberalen voor taek genomen hebben le ONTAERDEN EN TE VERNIE- TIGEN Wy zullen bier bvvoegen dat, indien al de steden, welke, in verwisseling der inkomsten, die zy uyt bare iygene revenuen plagten te trekken, voortaen alles zullen te ver wachten hebben van de openbare schatkist en van de welgezindhevd der ministers, die niet altyd zeer scrupuleus zyn in materie van verdeelende regtveerdigheyd, de steden, zeggen wy, veel van hare initiatief en geheel hare onafhang- lykheyd zullen verliezen. En dees eonstilutionneel voorregt afstaen of zich laten ontnemen, is eene onvoorzigtiglievd, die later op de bitterste wyze zal beklaegd worden want de steden zullen niet meer vry wezen, hare gemeenlevrv- heden zullen gansch vernieligd zyn door eene gedurige staetskontrole, en den budget eyndelyk zal haren oppersten reg ter zyn. Het is daer dat het venyn van M. Frcre's ontwerp in zit, hy wilt alle constilutionnele magten in de niagt van 't gou vernement versmelten, hy zoekt het uytsluytendste despo- tismus, hy wilt dat alles van 't ministerie afliange en voor hem de knie buvge, want hy zal de riemen der borze in d'liand iiouden en gedwongen zullen de gemeenteraden zyn in alles en voor alles te dansen gelyk de ministers zullen sclmyfelenPast dus op, steden, want spreekt en protesteert gy niet tydelyk op de krachtdadigste wyze, gy zult gevangen zitten in den valstrik dien men u gaet spannen. M. Frère zegt vervolgens dat de octroyën den vryen gang van handel en nyverheyd belemmeren. Maer waerdoor wilt hy de octroyën vervangen Wy gaen het zien en 't zal gemakkelyk zyn te bewyzen dat" het bezonderlvk zvn ontwerp is 't geen den vryen gang van handel en nyverheyd zal verlammen. Den handel van onze comraerciele metropool, Antwerpen, heeft niet lang gewacht zvne klagtstem en protestatiën tegen de wet Frère le doen hooren. Ziet hier wat den Antwerpschen handel zegt M. den minister schynt zich weynig met de belangen der nyverheyd en des koophandels onzer stad te be- v kreunen eene nyverheyd heeft te Antwerpen eenen scliyn behouden van den voorspoed, dien zy voorlyds genoothare voortbrengsels verschaffen nog eenig voed- sel aen onzen zeehandel, die nyverheyd moet dus ver- dwynen. De voorgestelde wyziging aen de suykers ware noodlottig voor den handel en de nyverheyd van dit produktwy zullen meer zeggen, zy zou ruinerend zyn en zy zou eenen der laetste takken van onze zeebeweging en uytvoerhandel ten gronde verdelgen Ziet daer een eerste vonnis geveld tegen het werk van M. Frère. Nogtans Antwerpen heeft een octroy, en het kan ooordeelen over het verschil tusschen deze belasting en bet nieuw stelsel, waermeê M. Frère het land wilt begiftigen. De stad Antwerpen verklaert zonder omweg dat den uytvoerhandel eenen doodslag krygt door de wet Frère en dat deze den volslagen ondergang zal te weeg brengen van eene nyverheyd, die eenen der byzonderste levenstakken van onzen uytvoer en der voornaèmste elementen onzer bandelsuytwisseling daerstelt. Men zou konnen zeggen dat liet meer dan genoeg is, maer er zit nog wat anders achter, 't welk wy 'hier gaen doen begrypen. Wy bevelen de volgende bemerkingen in de aendaciit onzer lezers. Wy zeggen ronduvt dat de wet van M. Frère eene doodèlyke wonde zal toebrengen aen andere nyverheden des lands en voornamelyk aen den landbouw, en dit weder om ai den ryken te begunstigen ten nadeele van den onge- lukkigen werkman. Het is eene onbetwistelyke daedzaek, die antwoord op alle bespiegelingen of theoriën van zoogezegde staetshuys- boudkundigén, dat, als men eenen nyverheydstak met al te zware lasten slaet, dezen in zynen gang 'verlamd word, er door verkwynt en meermacls gansch te niet gaet. Dit is 't geen wy gezien hebben in de accynsregten op de sfoke- ryën. Men heeft deze reglen gedurig en 7.00 bovenmate verhoogd, dat den zwaren taxe op de fabricatie van genever bet getal der stokeryën en bvzonderlyk de klevne of buytenstokeryëndeze die meest voor den landbouw werken, heeft doen verminderen. Door de wet van 9 jnny 1853 is de quotiteyt der accyns regten voor eiken dag werkens vastgesteld óp eenen fr. SO cent. den hectoliter beslag, 't welk, middelmatig genomen, komt op 50 ten honderd op de weerde der produkten! Als deze verbooging van regten opgekomen is, heeft men de werkingen der kleyne buytenstokeryën zien verminderen. Door de nieuwe wet van Frère zal de quotiteyt der accyns regten beloopen tot ticee franks 43 cent. den hectoliler beslag, verhooging van ©5 ccnlimen of 40 ten honderd meer, en '1 geen ten minsten zal komen op 30 ten honderd der weerde van de produklen aen eenen gewoonen prvs genomen Als men 7.00 moedwillig verpletterende reglen op eene fabricatie heft, mag men niet zeggen dat men ze wilt vernietigen En nogtans 't is eene nyverheyd die het voor- naemste element is voor den landbouw. Wat zal er van de exploitatie onzer dorre heyden ge-

De Denderbode | 1860 | | pagina 1