worden Hoe zal men voortdurend de magere gronden wel konneo bebouwen, als men de overvloedige meststolfen niet heeft, die uyt de beestenstallen der stokeryën komen Hoe zal men de voor hetslagthuys bestemde beesten vetten, als het produkt der landelyke stokeryën zal ontbreken, welke voorzeker zeer veel van de nieuwe wet zal te lyden hebben? Past op, gv zult het vleesch eenen gang zien gaen. Men zal zeggen dat het de verbruvkers zullen zyn, die de verhooging der regten zullen betalenMaer weet men niet dat de fabricatie van genever gedurig in oorlog is met die onzer geburen, welke ons eene doodelyke concurrentie aendoen. Üe vremde alcohols of spiritussen worden 't land door verspreyd en dien invoer zal oneyndig grooter worden, indien de nieuwe regten aengenomen worden. De concur rentie zal zelfs door Belgen gedaen worden, die hunne stokeryën aen de frontieren zullen maken en met fraude hunne prodrukten invoeren, gelyk men er reeds een koppel kent. Wy zouden onze bemerkingen tegen het fameus ontwerp Frère betrekkelyk de stokeryën verder konnen uylbreyden, maer wy gelooven er genoeg over gezegd te hebben, aenge- zien elkeen wel weet dat de landelyke stokeryën van d'eerste noodzakelykheyd zyn voor den landbouw. Het is het zelve voor het, bier door de wet van 24 december 1855 was het regt 2 fr. 06 c. par hectoliter beslag; door de nieuwe wet word dit regt op 4 franks gebragt, byna honderd ten honderd verhooging op den drank van den werkman. Het kan wel zyn dat men in 't hotel van M. Frère zal zeggen heeft den werkman geen bier, dat hy water drinkeDit zou ons niet verwonderen, want 't is den aerd der liberale weldadigheyd. Den drank van den armen werkman, van den geringen burger, van den ongelukkigen boer, dien men door hooge pachten, den laetslen druppel bloed uytperst om de geld- koffers der stedelingen te vullen, dien drank word met dobbele regten geslagen, en den wyn, den drank der stede lingen, der ryke mensehen, laet men onaengeroerd Ziet daer wat M. Frère en al zyne betaelde bewierookers liberalismus heeten. Wat ons betreft, wy heeten dit elfen af liveralismus of gulzig alleenopslokkismusWy zullen hierop terugkeeren. Publieke Zitting des Gemeente raeds van JSivove van 19 Maert 1860. Onder atidere was er aen het order van den dag eene interpellatie van M. L. Van Steenberghe nopens de deelingen van het armbestuer, welke niet behoorlyk schynen gedaen te worden. Dpi, raed de leden van het armbestuer hiervan kennis gegeven hebbpnde, hebben deze laetste in eene schriftelyke antwoord, welke in de zitting is voorgelezen, willen doen zien dat hun mandaet een mnndaet van ver trouwen is en dat het aen hun is overgelaten de deelingen te doen waer xv het noodig achten. Alhoewel zy in hunnen brief de geaegdens van M. L. Van Steenberghe niet logenstraffen, hesluyten zy enkelyk dat hy door partygeest is aengedreven geweest. Na de lezing van dezen blief doet M. L. Van Steenberghe zien dat het armbestuer ofbankelyk is van den gemeente raed, en dat dezen de werkingen van bet armbestuer moet controleren of anders dat hy aen zyn mandaet zou te kort blyven. Overigens zet M- Van Steenberghe ben ik bereyd met getuvgen te bewyzen dat leden van het armbestuer onderstand geweygerd hebben aen de behoeftige die de vergaderingen van den II. Vincentius bvwoonen, zoo dal ik met volle regt zóu mogen onderstellen, dat niet ik, gelyk de leden van bet armbestuer zeggen, maer wel zy uyt partygeest handelen. Na wydloopig deze kwestie behandeld te hebben, eyndigt den redenaer met een onder zoek op de zaek te vragen. M. De Deyn zegt dat voor de inrigting van het Genootschap van Vincentius, de leden van het armbestuer hunne deelingen deden aen al de armen zonder uytiondering, maer dat sedert de tot stand- koming van deze societeyt volgens hem, het armbestuer moet rekening houden van hetgeen deze societeyt geeft want zegt hv waer zy geeft moet het armbestuer niet geven. Hy voorbeeld als gy twee appt Is te geven hebt waerom niet eenen aen Pier en eenen aen Jef gegeven, in plaets van zo beyde aen Pier-Jef te geven. M. Dc Deyn gnet vooil in zyne zoutelooze bewyzen en doet het volgende kinderachtige vertellingsken. dat liet publiek heeft doen schokschouderen. Ik heb eene liefdadige dame gekend aen wie men een orra huyshoudcn had aenbevoleu en aenstonds berevdde zv een schotel spyzen om ze naer dit arm Iniys te dragen maer op het zelve oogenblik vernam de liefdadige dame dat eene andere liefdadige dame dit arm huvsgezin ter hulp gekomen was en wat d< ed die eerste liefdadige dame Zy gaf de schotel spyzen niet, maer ik moet u zeggen dat nog geene halve ucr later zy nl occasie had de schotel spyzen in een ander arm huvs te dragen, (met dit verschil dat zy waetschynlyk zullen koud geweest zyn,. Ten slotte, zegt den grooten redenaer 't is hieraen dat men ziet hoe men de liefdadigheyd moet oeffenen. liet dunkt mv dat de leden van liet armbestuer hunne giften mogen doen volgens hun gewetenen goeddunken, gelyk Vincentius de zyne doet. Voor alleer te evndigen heeft M. De Deyn gezegd hetgeen hem misschien zoo lang op hét hert lag, dat iedereen wel wist dat de soct'-teyl van inccntius eene politieke societeyt was. M. L. Van Steenberghe herneemt nog eens dat de societevt van den 11. Vincentius geene rekening te doen heeft als aen liaer geweten en aen de inschryvcrs die haer ondersteunen. Dat M. De Deyn zyne aehnoesen mag doen aen wie hy wilt dat dit hem niet kan schillen maer dat hy niet verstaet dat een armbestuer doet wat het wilt, dat zyne werkingen door den gemeente raed dienen gecontroleerd te worden en bvgevolg dat hy aendringt om een onderzoek te doen. Voor wat betreft de ongegronde onderstelling dat do societeyt van Vincentius een politiek bestaenis, het is hier de plaets niet om er over te handelen, maer ik ben bereyd van hieromtrent met M. De Deyn in discussie fe komen als hy wilt. Vervolgens word de vraeg van M. Van Steenberghe naer eene speciale commissie gezonden. (Medegedeeld). Betooging ten gunste van den ïleyligen Stoel. Zie bier den tekst van het adres dat de heeren Studenten van Leuven den Heyligen-Vadcr opgezonden hebben Allerheyligsten Vader, üe leerlingen der Catbolyke Univcrsiteyl van Leuven zyn diep bedroefd by bet zien der schuldige aenslagen tegen Uw werekllyk gezag gerigt. In deze smertelykè omstandigheden is bet voor hun eene pligt van eene schitterende geloofsbelydcnis te doen en hoogelyks hunne onvergankelyke verknoehtheyd aen l'wen persoon te openbaren, en hunnen grondigen eerbied te betuvgen voor de heylige zaek die Gy "met zulke wonderbare kloekmoedigheyd verded igt Leerlingen der vermoerde Universiteyt die zoo veel roem- rvke en kundige leeraers aen de Kerk gegeven heeft, kinderen van eene der Catholykste natiën der wereld, zy hebben de edele overleveringen des voorledenen niet vergeten, zy zullen er aen weten getrouw te blyven. Vol betrouwen in de beloften des Almagtigen, zullen zy tegen bet kwaëd worstelen met de verze kering dal bel zal overwonnen worden en dal zyne poogingen zich zullen komen.verbryzelcn tegen de onwankelbare steenrots waerop de Kerk gegrondvest is. Ondcrtusschen ook zullen zy niet ophouden van vurige gebeden tot den Hemel te sturen, op dat hy geweerdige bei zienelyk Hoofd zyner Kerk te bescher men en verdedigen te midden der gevaren die hem van alle kan ten omringen, en zyne hulp en zegeningen afzenden over den doorluchtigen en eerbiedweerdigeo Opperpriester, vvien den haet zyner vyanden zoo woedend vervolgt en wiens leven slechts eene langdurige marteldood is. Den Paus moet geenen onafhankelyken Souvereyn zyn Deze is de liberale spreuk. Is zv echt Het Giómalc di Romate Roomen geschreven en gedrukt, meld dat sedert ecnigen tyd, gazetten, brieven van alle slach, vragen naer dispensatiën, enz. in de ilaliacnsche Staten nu onder het beheer van den Koning van Sardiniën, opgehouden zyn wal zou bet zyn indien den Paus onder eenen vremden meester moest leven, of Roomen alleen had om daer te leven en te verblyven Hy is nog maer een deel zyner Staten kwyt, en reeds belemmert men zyne vryheyd wal zou bet dun zyn PROCES VAN MGR. DUPANLOUP. Wy ontleenen aen eene briefwisseling uyt Parys de volgende ontleding der voorlreffelyke redevoering door Mgr. den bisschop van Orleans ter zyner verdediging uytgesproken voor de korrelt- tionnele reglbank van Parys. Mgr. Dupanloup begint xvne rede met de geschillen en pennetwisten te herinneren die sedert eer.igen tyd en zoo geweldig over het wereldlyk bestuer van den Paus zyn uytgewisseld hy verklaerl dat zyne onwankel bare overtuyging alsdan, gelyk heden nog, door alle de bisschoppen van Yrankryk wierd medegedeeld. Men heeft my verweten zegt hy, van met te veel hevigheyd de Kerk verdedigd te hebben maer hoe kan ik hebben kunnen nalaten van de bisschoppelykc eer te verdedigen alsdan dot zy snoodelyk beleedigd wierd door de afkondigingen van den constitutionnel Den herderlyken brief vnn Mgr. Rousseau was lot millioeuen lezers gerigt en hy beoogde niets anders dan de verzaking aen de regten van den lleyligen-Opperpriester. Den SIÈCLE toen hy dit stuk in zyne kolommen afkondigde, voegde er by Wy zullen zien hoe den Bisschop van Orleans zal antwoorden Den hoon beving my «1 'l midden myner hoofdkerk zelve 't was eenen zondag, alle de blikken waren naer my gerigt, Daegs nadien waren de aenzienlykste persoonen der stad in het bisdom vereenigd, en elkeen ze^de my Zult gy niet antwoorden Wy hebben hem allen gekend, dien bisschop zonder kracht en karakter, welken men tot voorbeeld aen de Kerk zou willen voorstellen Gy moet ant woorden. lk heb geantwoord ik heb er opgelet van niets anders te zeggen dan de loutere waerheyd ik heb alle de stukken voor my liggen, en ik heb ze allen op nieuw onderzocht en geraedpleegd, en ik heb geschreven met die vryheyd der geschiedenis welke M. Dufaure, mynen nchtbaren ver dediger, gisteren in zulke verhevene bewoordingen bepaeld heeft ja, zoo indien gy de vryheyd aen de geschiedenis niet laet, dan zullen de menschen welhaest niet meer weten wat ondeugd en deugd is. Ik was geschiedschryver neen, ik was meer dan eenen geschied- scbrvver, ik was eenen regter (Uier worden al de aenhoorders diep getroffen door dè stem van den redenaer, die eene treffende kracht aen- neemt, en door de gebaren die eene weerdige ontvouwing nemen.) Ik had de pligt mynen voorzaet voor myne vierschaer te doen vcrschynen en hem te oordeelen, ik heb hem geoordeeld en heb hem verwezen. Dn onvoorzigtige afkondiging had eene bres geopend naer het kasteel leydendc welk ik verdedigde ik stond op de bres, ik verdedigde den doorgang alwaer ik gevoelde dat den vyand ging binnen dringen. Men had van mynen vooizaet eenen grooten prelaet gi.-mnekt, eenen heyligen, een voorbeeld ik mogt niets laten blyven hestaen van dit voor beeld dat men aen het fransch hisschopdom poogde voor te stellen ik wilde niet dat er nog iets van overbleef, en ik verhoop ook dat ik er niets zal van overgelaten hebben. Gisteren hoorde ik met grootc bekooilykheyd van geest, indien echter den geest eene bekoorlvkhcyd gevoelen kan als het hert in droefheyd zwemt, ik hoorde kundige redetwisten en geleerde woorden men heeft meermaels Bossuet aengehaeld op myne beurt zal ik herinneren, dat dezen geleerden schryver een gebruyk prees dot langen tvd in Egypte in voege is geweest en volgens hetwelk de overledene Koningen door de levende Koningen geoordeeld wierdeu. Dit plegtig oordeel dwong dengenen die het uytsprak om gansch zyn leven te denken oen het oordeel dat zynen opvolger eens op zvne beurt over hem zou te stryken hebben. Laet de bisschoppen na hunne dood oordeelen Men beschuldigt ons, de bisschoppen, en gansch de geestelykheyd van ons leven voor aller blikken te willen sluvten. Neen wy vreezen geenszins de hervormingen, alleenlyk by ons, word de menschelyke vryheyd door God bevvaekt maer het leven der eenen dient al tyd tot ondervvys aen het leven der anderen. Het was myn regt van Mgr Rousseau te oordeelen en te verwvzen, gelyk het 't uwe is van my te oordeeden en my te verwvzen indien ik een misbruyk heb begnen. Men heeft my beschnldigd van geweld, en ik hen den man des vreden het grootste deel myns levens heb ik met kinderen doorgehragtik was te. midden van hen als den grooten strvd uvtborst nopens de kwestie der vryheyd van 't onderwys. Eens gelooide ik drft men de mensehen kon bevredigen gelyk men somtyds de krakeelcn der kinderen stilt 't 13 alsdan dat ik myn boek over de Godsdienstige Bevrediging schreef daerin vraegde ik de vryheyd in den vrede ca in de regtveeidigheyd voor allen nooyt ben ik myne rol van bevrediger te buyten gegaen. Men heeft my beschuldigd van in myn bisdom het abonnement in het dagblad l'untyers belet te hebben, lk heb nooyt dit blad verboden, ik heb het bestreden. Ik was geplaetst tusschen eene godsdienstige vyandschap die de bis schoppen van toornighevd en oplooptndheyd beschulnigde, en een gods dienstig geweld dat ons beschuldigde van slapperigheyd. Ik heb Onzen lleyligen-Voder den Paus verdedigd, door de byeenkomst vaneen Kongres te vragen; dit Kongres ik vraeg het nog uyt al myne wenschen, en ik smeek God dat hy ze aenhoore. De zitting word geheveu en uytgesteld tot maendeg voor de uvtspraek. De gemoedsaendoening is algemeen ten gevolge dezer regtsgedingen die door eene zonderlinge samentrefling, aen een uytverkoren toehoorderschap de geheyligde welsprekendheyd met de regterlvke welsprekei dhevd ver eenigd geloond hebben, Z. H. den Bisschop is op alle punten vrygesprokeu, en de aenklagers zyn tot de proces kosten veroordeeld. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. V. B. te St Maria Hoörebeke 12 franks voor 1859 en 1860. Item van M. B. V. L. te St Liev-Essche 6 fr. Vriend S. uyt N. gelieve aen M. B. te zeggen dat ik niet haeslig zyn zal in scriplis te antwoorden. Nescil vox missa reverii, zegt Horaiius, dit beleekent dat zyn voorstel wel schoon schynt, maer schoone appelen konnen ook wel zuerzvn. M. en vriend L. uyt A. wy zullen wachten tot na Paesschen. M. V. B. int G. mits vergoeding is uwe vraeg mogelyk. M. en vriend C. uyt Wachtebeke, de rekening, die' gy my vraegt, beloopt, buyten de uwe, fr. 21 50 c., met de uwe alleen lyk lót nieuyvjaer 25 franks juyst. Deze onzer geabonneerden die over 1858 en 1859 nog niet voldaen hebben zullen in den loop der week de guittancie hunner verschuldigde sommen aengeboden worden. Wy verzoeken hun vriendelijk dezelve te betalen. Al wie Geld voor ons bureel bestemd ontvangen heeft word ook vriendelyk verzocht hetzelve te willen behandigen zoo- haest mogelykopdat er aen de betaeld hebbende inschryvers geene tweede mael betaling gevraegd worde. Voorleden maendag hebben de heeren academieleden in hei kollegie der EE. VV. Jesuiten alhier eene openbare letterkundige zitting gehouden. De droevige tydsomstandighcden, waerin de Kerk zich thans bevind, hadden dit mael die jonge herten, vol van Catholyke verknoehtheyd, ontvlamd. Kavel den Grootenen den II. Stoeldit was het onderwerp der zitting. Het zou onmo- gelyk geweest zyn deze uytgestrekte stof in haer ensemble te omvattenmaer eenen gelukkigen keus in de verdeeling der verschillige compositiën kwam dozen hinderpael uyt den weg ruvmen. Men heeft er zich byzonderlyk op toegelegd de plechtige bekrachtiging te vieren, die Karei den Grooten aen de Roomsche Souvereymteyt vergund had. Het was voor die jonge letterkun digen eenen regtstreekschen oproep doen tot hunnne liefde voor Kerk en Vaderland Ook hebben zy verscheydene mael de voor- treffelyke toehoorders verrukt door de ve'rhevenheyd der ge dachten, door de vurigheyd des gevoels en de zuvverheyd er? kracht der uytspraek. Dezen schitterenden door elkeen der aenvvezigen toegejuyehten uytslag is eene welverdiende be looning voor die wetenschaplicvende poogingen en eene magtige aenmoediging tot ernstigere werken; welke die jonge verstande» later, ter verdediging van al de groote belangen der samenleving, geroepen zyn te ondersteunen. (Medegedeeld). Plaetsgebrek dwingt ons andermael verscheydene aen me r- kinge» en pillen te verschuyven. Men schryft uit Maldegem aen den Dendcrbodc Onze parochie de uitgestiektste van geheel het bisdom, van Gent,, koml in hare tydelyke belangen een sloffelyk verlies te ondergaen, dat alle goede en deugdzame christen onder ons van overlang begeerde, en als vod eene onvermydbare noodzakelykheid aenzag. Ik wil spreken van hel maken eener parochie van den vermae'r- den en zeer bevolkten wyk Cleyt, die op eene uitgestrektheid van ongeveer twee duizend hektaren eene Bevolking telt, die ten minste op 14 honderd zielen mag geschat worden. Nur hetgeen eenieder onder ons voorzag en betrachtte, is eindelyk verwezentlykt en voltrokken, Cleyt is alreeds door koninglyk besluit als parochie erkend. Den yverigen en lofweerdigcn herder M. Van de Velde, oud-ondeFpastor van Eeeloo, dien Z. 11. de bisschop Viin Gent aen het hoofd dezer nieuwe kudde gesteld had, oeffende aldaer, sedert een paer jaren, met zoo veel vlyt en zclfsopoffering, zyne heilige Bedieningen uit, dat het genoegzaei» te voorzien was, dat de voorloopige kape1! die aldaer als uit den grond plotselings was opgerezen, \yeldra ging vervangen worden door eenen prachtigen tempel dezen weerdig aen wien hy moest toegewyd worden. Dit.vvas ook de algemeene wenseh der brave en geloofsvolle Cleylenaers die zich in hunne hoop geenzins bedrogen hebben. Inderdaed ik heb het geluk UI. te mogen melden dat er te Cleyt alreeds eene zeer fraeie kerk is opgeregt, welkers plegtige inwyding heden 19 Maori plaets gehad heeft, lk kom deze aendoenlyke plechtigheid by te wooncn, maer het is rr.y onmo- gelyk UI.'een gedacht te geven van hetgeen ik aldaer gez'ien heb. Deze dag was niet alleen voor Cleyt eene feest -of kermisdag, maer het was de schoonste en blydste dag die misschien- ooit voor Cleyt geweest is of zyn zal. Het dorp was als in een lusthof veranderd van alle kanten wapperden vlaggen en vanen,, het kanon bulderde onophoudelyk, 'vreugd en bl yd schap las men op alle gezichten. Dat de Cleylenaers zich op dezen luistervolle» dag verheugden, omdat zy in hun midden eene zoo voortrcffelyke kerk thans bezitten, zal eeniglyk zonder moeite beseffen, die weet dat vele onder hun verplicht waren eene uer ja zelfs twen uren wegs af te leggen om de goddclvke diensten in hunne voor malige parochiekerk te kunnen bywoonen. Eer dan aen. dezen die- hel kostelyk gebouw, dat komt ingewyd te worden, heeft wete» op te regten. Eeuwige dankbaerheid aen de mildadige chiistene» dié hem in dit. groot en geheiligd werk ondersteund hebben. Lof ook aen de brave Cleylenaers, die zich met zoo veel vlyt alle slach van boroovingen hebben opgelegd om de nooit volprezen# poogingen te ondersteunen van hunnen welbeminden herder. Door koninglyk bcsluyt van 12 maert word den minister van oorlog gemagligd definitieve verlofpassen aen de milicianeu der ligting van 1850 af te leveren. Den Moniteur van zaterdag bevat het volgende koninglyk, bcsluyt: by afwyking van art 4 van het besluyt van 25 January laetslïeden, is de sneppenjngt in al do provintiën geopend, te rekenen van 17 dezer tot den 20 april inbegrepen. Op voorstel van M. B. Dnmorlier, heeft de Kamer der Volksvertegenwoordigers gisteren besloten dat onmiddelyk na de Paesch-vakantien, de beraedslaging zou beginnen over het wet sontwerp nopens de afschaffing der octroyën. Maendag heeft in de Kamer der notarissen, door het minis terie van M. Broustin, de eyndelyke toevvyzing plaets gehad van den Observaieur beige, alsmede den Journul de la Behjique en den Temps, die op den zelfden winkel gedrukt worden. Den notaris na op nieuw lezing gegeven te hebben van hel proces-verbael der voorbereydende toewyzing van. 12 maert. heeft, als naer gewoonte, tot d'rymael gevraegd of er geene lief hebbers waren die meer dan 5100 fr. wilden bieden, hovende overige lasten. Niemand geantwoord hebbende, zyn gemelde bladen voor goed toegewezen geworden aen M. Fetis, bestuerder der likwiderende maetschappy. Krachtens een der besprekken moet den aenkooper, die on middelyk in 't bezit des eygendoms komt, eene borgstelling leveren van 100,000 franks. De Nationale Bank heeft besloten de stukken van 20 franks tc aenveerden provisoirlyk aen den koers van 19 fr. 85 c., in betaling der schulden die zy gelast is in te vorderen. Echter is dezen maetregel niet toepasselyk aen dc stortingen der boekhou ders van den Staet, aen de betalingen in loopende rekening noch ook aen de uytwisselingen voor briefkens. Een der voornaemste geneesheeren van Gend bevond zich zondag morgend in een zonderling en treffende geval geroepen zynde op een schip liggende alhier in de Coupure, by eene vrouw die zich in baerensnood bevond, was hy met deze alleen, den man gegaen zynde om de achlerwaerster le halen. In de kamer waer de kraemvrouw lag stond er nog een bed, beslapen door eenen schipper die sinds eenigen tyd lydende was. Juyst op het oogenblik dat het kind ter wereld kwam, stond den schipper op om aen eene noodzakelykheyd te voldoen maer schielyk zonk hy ineen en stierf. Den geneesheer wist byna niet aen wie den eersten zorg geven, hy snelde den schipper ter hulp, maer zag aenstonds dat hy dood was hy kon dan alleen liet kind en de moeder bezorgen tot dat den vader met de achlerwaerster aen- kwam. die zeer verbaesd waren van een lyk te vinden nevens een nieuwgeboren kind. Het hof van beroep van Gend heeft, in deze laetste dagen, uytspraek gedaen in zake der nalatenschap' van den baron Everaert de Geelhandt. Sommige der moederlyke bloed venvan ten hadden beweerd, dat het testament nietig was het hof van beroep heeft het testa ment goed verklaerd, en bevolen, dal dé verdeeling tusschen de bloedverwanten der moederlyke zyde zal plaets grypen by staken, en niet, by hoofde, zoo als de reglbank van Dendermondè had beslist.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2