ZONDAG 1 APRIL I860. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 710. Vertrekuren uyt de Statie Aelst 1VAER 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyi yerschilji rersciiillige Statiën. AELST, den 51 Maert i860. Afschaffing der Octroyën. Voegen wy daerby Nog eenen ha'tclyken kant. Wat zal M. Frère zeggen ien(Got.) Ch. Simon. üflrtQerm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 Lokeren 5-35 8-30 12-30 6-00 -00. Brussel 7-54 9-30 1J-0 3-05 5-30 8-10. ïech Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 LeuvTbienLuyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 V'erv Land StTruvên,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Geod 0-25—12-202-50—3-056-008-05 3 Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00— 3-05 6-00 le klas langs Dendernionde. Korlryk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-Ó5 -6-00. Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-455-20-»-0-00 SkirGeerardsh. Ath, 7-45 2-15 5-30 3 Bergen, Quievrain 7-450-002-155-20 Te LEDE staen ai de konvoys. Te idegem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te GYSEGEM stil al de konvoys uvtgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's mnrg. 4-20 en 0-00 's avond3 Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. CLIQUE SUUM. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30—®-». Ninove, Geerardsbergeu, Ath 6-50 9-25 - 3-00 0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20«-». Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-200-00. Brussel (langs Denderleeuw; 6-3010-» 4-20—»-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Audenaerde, 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30—2 00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 7-35 l-4l) 5-» Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 (1. Mech.) 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. 5-00 6-05 DEN DENDERBODE De bombe door het liberael gouvernement op den buyten geworpen beeft geheel 't land in rep .en roer gesteld. Overal heeft zy de geesten ontrust. Men heeft schoon zich q> de constitutie te beroepen, die wilt dat alle Belgen gelyk zyn voor de wet en byzonderlyk geene voorregten toelaet in materie van belastingen, het is door de onder vinding maer al te klaer bewezen dat het liberalismus naer geene regten, naer geene vryheden ziet, welke de grondwet ons waerborgt, liet wilt als dwingeland handelen, en als het zyn despotismus niet weltiglyk kan doen gelden, neemt het toevlugt tot het kasseygeweld. Het inzigt van het libe ralismus met zyn nieuw belastingstelsel is middel zoeken om een deel van Belgiën onder zyne zweep te doen bukken én de buytenbevolkingen te verdrukken, die niet willen meewerken om vryheyd en godsdienst ten onder te brengen. Een liberael blad schetst op de klaersle wyze het plan van 31. Frère en van het liberaters gouvernement af. Den Ec&nomiste Beige van 17 paert zegt In i860 stelt het gouvernement de verdeeling der <r belastingen voor op zulker wyze, dat zy ten profyte der octroygenieenten eene OiNREGTVEERDIGE PRIVILE- GIE vaststelt op den openbaren rykdom. Dit nieuw werk i is beweenlyk. Volgens liet ministerieel ontwerp mag men door 4 1/2 millioenen zielen doen betalen, en eerst en vooral met die betaling het enkel millioen zielen der octroysteden begunstigen Het is ten profyte der groote steden het onbegrypelykste voordeel daerstellen in de verdeeling van die algemeene som, en nogtans de millioenen, die deze som zullen daerstellen, zullen voor 't grootste deel <i komen uyt de belastingen op het bier, op den kaffó en op den genever van den buytenmensch Het weldaed der afschaffing van de oclrovregteri koopen ten pryze van eene gedrochtelyke onregtveer- digheyd, dit konnen wy niet willen, er zvn andere middelen om het zelfde doel te bereyken. Uier is het masker te weten de vurige begeerte van eyndelyk eene volkslievende en van alle kanten gevraegde a hervorming te verwezenlyken. Wat het masker bedekt is de versterking der gouvernementele magt, eene myn a gegraven onder onze gemeentevryheden, eene hatelyke ver- drukking van den buyten ten profyte der groote steden... Ja, voegen wv daerby dat bet de ongelukkige werklieden slagtollcren is, die aen de steden alles verschatten, wat deze noodig hebben om haren luxe, hare grillen en capricen te voldoen. Het is de arme boeren den laetsten druppel zweet nytpersen om in de steden kostelyke gebouwen, prachtige kommediën, gazlicht, expositiebatimenten, con certszalen, effene straten enz. te maken, terwvl zy, boeren, in 't modder, in de duysternissen, in onbruikbare stralen enz. moeten plodderen, immers het is den "buyten veroor- deelen tol betalen en eeuwig in de ellende te' blvven, 0111 aen de steden pracht, gemak, rykdom en alle voordeden le verschatten Ziet men niet dat M. Frère, in zyn fanatiek liberalismus, den buyten wilt kastvden omdat dezen met de liberaterssecte niet meêspaut Ja, dit ziet men klaerlvk, want dit fameus ontwerp zal den buyten pramen voor de 3/4 te vergelden in de samenstelling eener som van SA millioen franks om de octroyën der steden te konnen afschaffen. Er zyn 78 octroysteden, die nauwelyk-s een millioen inwooners bevatten en aen deze zal men I S millioenen van de I geven er zyn integendeel 2460 gemeentens, welke 3 1/2 millioenen zielen bevatten, en nogtans zullen deze slechts 3 millioenen van de ILfl ge- "!eten Dit is de schandélykste onreglveerdighevd die wy ooyt gehoord of gezien hebben Men gaet het den getingel) boer, den armen werkman, den klevnen burger afpersen, om den grooten, den rvken, den verkwistenden stedeling met hoopen naer 't hoofd te werpen. In plaets van 't geld te zoeken waer het is, in plaets van de ver pletterende jaerwedden van de hooge staetsambtenaers, te besnoeven, die in weelde en rykdom zwemmen, die gedurig zitten te droomen en aen grillen denken om hun t leven nog zoeter en aengenamer te maken, die de helft van hun leven overbrengen in brassen en smeeren, in dans- partyën en kontediën, in wandelen ryden, jagen of andere uuttelooze tydverkwislingen en plaisieren, in plaets van de jaerwedden dier mannen te verminderen te beginnen van de hoogste en te gaeu tot deze die maer vier duyzend franks trekken, in plaets van den oorlogsbudget te verminderen, in plaets van de dwaze versterkingen van Antwerpen naer de tnaen te zenden, in plaets van aen de inrigting eener onnoozele zeemagl te denken, in plaets van duyzende ver kwistingen le vermyden om de hatelyke octroyregten te konnen afschaffen, gaet men tot den boer, tot den werkman, tot den armen en men perst hun eenen gedwongen penning af op hun druppelken, op hun tasken katte, op hun pintje bier!Wat meer is, men ruineert den armen land bouwer al de byzondersle onderstandstakken des Iandbouws te vernietigen men ruineert den armen werkman al hem zyn werk te ontnemen, en dit alles, 0 schande om de steden te bevoorregten, te begunstigen en te verryken Men kan het volk niet meer verbitteren dan door zulke schreeuwende onregtveerdigheden En dit heeten de ministeriele wierookers LIBERALISMUS VOORUYT- GANG VOLKSGELUK En gy, buytengemeentens, onthoud het wel, gy zult betalen, om de steden met uw geld 111 al hare grillen van luxe, pracht, verkwisting enz. kosteloos te laten Jeven, maer gy zult ook uwe evgene octroyën, de octroyën die gy nu betaelt, blyven betalen, want de 78 steden met haer ÉEN millioen inwooners zullen 11 millioenen trekken, terwyi gy 2460 gemeentens met uwe DRY EN HALF millioenen inwooners slechts DRYr millioenen zult te verdeelen hebbenStelt gy u aen 't werk niet om seffens 2460 petitiën, krachtdadige protestatiën. mannelyke rekla- men naer den koning zelf te zenden, gy zult het slagtoffer worden van den liberalen haet, van de liatelykste onregt- veerdigheyd die er kan uytgedacht worden Hoe meer wy het wetsontwerp overwegen, hoe hatelyker het ons voorkomt. Luystert, landgenoten De octroysteden zullen uyt de I I millioenen eene som ontvangen die gelvk staet met deze welke de octroybelas- tingen in 1839 zullen opgebragt hebben. Aldus hoe meer uytgaven, hoe meer verkwistingen eene ectroystad gedaen heeft, hoe dieper zy zich vrywilliglyk in lasten gestéken heefthoe dikkerhoe grooter hare brok van dén liberalen koek zyn zalHoe meer eene buyten- gemeente zal gespaerd en gezorgd hebben, hoe kleyner haer deel ook wezen zal. Hadden die en gene buytenge meentens ook kostelyke scholen gebouwen, arni"estichten opgeregt, schoone gemeentehuizen met kostelvke meubels gemaekt en aengekocht, immers hadden zy een'en dikkeren budget gemaekt, zy zouden meer getrokken hebben, liet zyn nu liet gespaerzaem bestuer, het zuynig gebruyken der gemeentepenningen, de omzigtige uytgael' van 't geen alleen noodzakelyk was, welke 1111 gaen gestraft worden. Integendeel, het zyn de verkwistingen, de nuttelooze uyt gaven, de fantaisiedepensen, de griTiige geldverkwistingen aen theaters en kommediën, aen danszalen en concerts gebouwen, aen sinecuren of te vet betaelde plaetskens enz. enz. die gaen beloond en aengemoedigd worden. Men zet gewoonlyk die wat spaert, die wat zorgt, die wys en profytig leeft, vind wat, maer hier is 't juyst het te«en- strydige de verkwisters zullen vinden en vee! vinden, de spaerders, de zorgers zullen niets vinden dan lasten' verhooging van eontrihutiëu, en vermindering in hunne winsten W y zeggen het dus ronduyt dat de buytengemeentens zich de nagelen uyt de vingeren zouden mogen byten omdat zy gespaerd, gezorgd en profytig bestuerd hebben, in plaets van dobbe! en dik te verkvvistepIs dit niet hatelyk en zelfs hoogst béspottelyk In 1848 zyn de buytengemeentens in hare politieke be langen gekwetst met 3! kiezers op 1000 inwooners aen de steden te geven, terwyi de buytengemeentens er maer 11 kregen op 1000 in i860 worden die zelfde gemeentens in hare tvdeiyke belangen verpletterd, liet Werk van onregt in 1848 begonnen gaet dus in 1860 bekroond worden.....7 I11 1833 stelde M. Jaqnes in de kamer nagenoeg liet zelfde ontwerp voor dat M. Frère nu voordraegt. M. Liedts toen finantieminister, zegde Het ontwerp van M. Jacques heeft voor doel de octroy- regten ten laste der staetskas te leggen. Dit zouden 12 <1 a 13 millioenen ten laste van den staet worden. De steden eens gewend in de staetskas te komen putten, zouden geene rekening houden van de vermindering der staets- revenuen. Dit ware een verfoeyelyk stelsel ivaertegen het gouvernement zich zal verzetten. Het is te denken dat M. Frère aen M. Liedts zal anlwoorden Besten vriend, weet gy wel dat het liberalismus voor zinspreuk heeft andere lydenandere bezorgdheden kon er 111 uwen tyd met de groote zweep op den boer niet gevallen worden, t is dat den tyd nog niet gekomen was. Maer vandaeg zyn wy meester en doen wy 't geen ons oelielt. Wy hebben eene meerderheyd waervan wy zeker zyn en dilmael gaet het er door, De steden moeten wy onder ons bedwang honden want wy zullen de borze altvd vast hebbenJ Wy denken echter dat M. Frère het zoo gemakkelyk niet zal hebben, want hoe liberael de meerderheid ook zy nog zal zy de oogen moeten openen. Ziet hier'wat tegen stand het ontwerp gaet ontmoeten M. Simon, notaris le Doornyk en Gerant eener magtme societeyt van fabrikanten van beetsuvker, komt den vol genden brief aen de landbouwers te sturen Ten gevolge der voordragt van het wetsontwerp op de k uvtroyënt welk de nationale suykernyverheyd met eenen VOLSLAGEN ONDERGANG hedreygt, beriglenwy de landbouwers dat wy ons gedwongen vinden van ulle verbintenis voor het aenkoopen van beetwortels af te De centrale societeyt van landbouw, verschrikt over de noodlottige gevolgen voor den landbouw, heeft eene alge meene vergadering by dringendheyd bveengeroepen, om maetregels tegen zommige bepalingen des ontweros te nemen. De suykerfabrikanlen van geheel 't land zyn tot het zeilde doel tegen zondag te Antwerpen bveengeroepen. Alles wat ivy over de verhooging der accynsregten, over de noodlottige gevolgen voor den landbouw, voor de vet- leggers, voor de burgers wegens de schrikverwekkende verhooging der vleesehpryzen boter enz. enz. gezegd hebbenword dageiyks door alle onafhanglyke bladen ondersteund en bygetreden, de rampzalige gevolgen, die den Denderbode voorspeld heeft, worden als onvermyd'elyk aenzien, byzonderlyk nu dat het vee reeds zoo raer en zoo duer is. Word de wet gestemd, boter en vleesch zullen meer dan het dobbel kosten en daerby nog niet verkrygbaer zyn de boeren zullen byna niets meer konnen koopen, zy zullen alles aen 't voedsel hunner beesten moeten skmt- offeren, de winkels, de herbergen, de nyverheydsdoende persoouen zullen schroomelyk te lyden hebben," met en woord, deze wet zal den landbouw verpletteren en de. steden zullen dan ondervinden ofzv zonder don boer zullen konnen bestaen. Wacht het maer af gy, liberale winkeliers gy, liberale herbergiers, gy liberale "gazettiers, gy onder steuners van een klubspolitiek enz. gy zult benevens de Catholyken der steden en den buytenmensch met de liberale zweep tot den bloede toe overgeesseld worden zonder genade.....Dit zal u dan leeren liberael zyn Wy zullen malkanderen spreken. In den loop der tegenwoordige maend, zyn reeds nenen-en- negemig petitiën, den wettigen koers van liet gouden geld vra gende, do Kamer toegekomen. Zy wierden haer gezonden uvt sleden en gemeenten van al de provintiën, degene van 1 uvk uvtgenomen. De beweging in dien zin word algemeen zy is reeds zoo krachtdadig, dat een ministerieel blad, de Independence, vrvdag zegde, dat het gouvernement ivelhaest uyt nood zou moeten toostaen hetgene het nu weygerde te geven." Alzoo meenen ivy het ook, en hoe hardnekkig don tegenstand van 51. Frère ook zy, zal hv het moeten onderdoen voor den algemecnen wil, want er is niet eene goede reden ivelke zich tegen devraeg van gansch het land verzet: de nationale Bank alleen, uyteygenc baetzuchtigheyd, ivilt het anders, en 51. Frère die deze Bank heeft geslicht," ondersteunt haren onregtveerl digen eyseh. Het kapitael der Nationale Bank beloopt maer tot «S millioen franks, en zy geeft voor 100 millioen franks bankhriefkens uvt waervan zy den intrest binnenpalmt. Nu om zulk eene roótè som Bankhriefkens te kunnen uytgeven, moet men noodzakelyk den overvloed van geld verivyderen, en byzonderlyk van het "ouden geld, 't ivelk weynig plaets neemt en e'cne groote weerde°heeft - hadde het wettigen koers, het gouden geld zou meer gezocht

De Denderbode | 1860 | | pagina 1