PILLEKENS. worden dan de barïkbriefkens, uyt hoofde zyner innerlyke weerde. Dat wilt de Bank niet, en om dat zy hare tegenwoordige winst zou blyven genieten, wederstael 51. Frère aen de regtveerdige vragen van het land. Daer ligt den knoop der zaek en elders niet. liETOOGING DES BIS DOMS VAN GEND TEN GUNSTE VAN DEN II. VAI)EU. Het hoofdkomileyt van St-Pieters-Penning dezes bisdoms is, verledene week, by Mgr. Gonella, nuntius van den H. Vader, te Brussel, eeue zeer gewigtige zending gaen aflegger.. Het lioofd- komiteyt heelt namelvk een verslag der werkingen der ver- schillige komitevten ae'n Z. II. den afgezant van Zyne Heyligheyd den I'aus gedaen, en hem terzei ver tyde met de ingezamelde penningen een adres overhandigd oin aen den 11, Vader over- gcmaekt te worden. Ziet hier dit adres Zeer Heyligen Vader, De Catholyken van hel bisdom Gend, hebben met veront- weerdiging en dróefheyd vernomen de heyligschendende acnsla- gen die° legen uw wettig gebied bogaen zyn geweest. 5Iel de gansehe aen hun eygen krachldadigheyd, vervvyzen zy den rampzaligen opstand van een deel der Kerkelyke Staten zy protesteren tegen de lasterende en trouwiooze beschuldigingen waervan den 1*1. Stoel het voorwerp is zy keuren openlyk en zonder voorbehouding af allen aenslag gedaen tegen de dryvou- (iigc en onschendbare kroon van Koning, van Opperpriester en van Vader, mat welke de goddelyke Voorzienighevd het hoofd van den Stadhouder van Jesus-Chrislus omschoren heeft. Om zoo veel mogelyk den smaed te herstellen, welken ondankbare en uwe weldaden vergetende kinderen u aengedaen hebben, komen wy, zeer Heyligen Vader, in den naem der Catholv'ken van Vlaenderen, u de hulde aenbieden van onze verknëchlheyd, van onzen eerbied, van onze onwankelbare getrouwhevd. Wy hebben de grootschheyd bewonderd, wy hebben den naem gebenedyd van den doorluchtigen Opperpriester, die de geloofsleer der Onbevlekte Ontvangenis van de Moeder Gods afkondigde onze bewondering is nog dieper, onze gene- eenheyd nog vuriger, wanneer wy den zelfden Opperpriester, mei eëne heylige krachldadigheyd, tegen misdadige aenslagen het geheyligd erfdeel der Kerk en de reglen van twee honderd mitlioenen 'Catholyken zien verdedigen. Ja, zeer Heyligen Vader, 'wv hebben u bemind in den vrede en in den luyster wy be minnen u nog in de dróefheyd en in den nood de herten die den zegepraèl van den Palmezondag begroet hebben, blyven u getrouw op de treurige voetpaden van den Kalvarieberg. c. Als onderpand dezer gevoelens, leggen wy aen den voet van uwen aposlelyken troon den Sl-Pieters-penning neêr. Al de klassou der bevolkingen hebben te samen gespannen om aen TJwe Heyligheyd dezen tol van dankbaerheyd en van verknoebt- licvd aen te bieden. St-Pieters-penniug is den denier van den rvken, van den armen, van de weduwe, van de wees; 'Us den denier van den landbouwer, van den ambachtsman, van den werkmenseh kortom, zeer Heyligen Vader, 't is den denier van al uwe kinderen. Moge dit bewys van onwankelbare liefde van dry honderd dertig duyzend Catholyken nengenaem wezen aen hei hert van Uwe Heyiigheyd, en onder zoo vele oorzaken van pvn en dróefheyd, hem eenige vertroosting en vreugd verschaffen. Melden geest nedergoknield voorde voeten Uwer Heyligheyd, bidden wy Haer van op het bisdom Gend en byzonderlyk op de insohrvvers van St-Pieters-penning uwe aposlelyke zegeningen te willen storten. C, Gend, den 40 maert I860. (Volgen de handteekem). Ineen zyner voorgaende K™ zegt het Verbond dat wy ten (mregte klagenpver.de vryhoydssehending van den predikstoel, omdat de kamers niet hebben toegelaten van den predikstoel eene politieke tribuen te maken, waer men de mannen en de akten der verschillige adminisiratiên des lands kon lasteren en beledigen. Wv protesteren tegen deze aentyging uyt al de krachten van ons gemoed -en zeggen luydop dat dezen, die hot straffeloos beneficie van den laster will inroepen, eenen snoodaerd is. Wat wv voor den predikstoel gevraegd hebben, is de zeilde vryheyd, die thans gegeven is aen aen alle man, zoowel aen treffelvkè gazetliers als aen oude rasphuysbrokken, die mei de gloevënde relikwie der justicie van achter op den rug gezegend zvn »eweest, te weten de vryheyd van berispelyke, slechte, verdervende, of verleydendc aklcn te mogen laken en openlyk afkeuren, om aldus de geloovigen le konnen wapenen legen de verderfslisten en strikken van zedelooslieyd, die het franeniapoiis- liberalismus zoo overvloedig gebruykt en spant om de bevolkingen te liberaliseren of van hel catholyk geloof af te trékken. Ziet daer wat wy gevraegd hebben en wat wy nog vragen, in plaets van, gelyk 't Verlonil zoo schaemteloos zegt, de vryheyd van te mogen lasteren. Dat den priester, die zwaren zieligst te dragon heefl, zvne kudde legen alle bedrog, legen alle goddélooze listen vryweg moge wapenen, dal hy vryweg het kwaed moge be straffen en deszelfs noodlottige gevolgen voorkomen, is eene heylige vryheyd, die hy noodig heeft en die hy, ondanks alle mensehelyke wetten, zai gebruyken, omdat hy weet dal hv eerder oen God dan aen de meuschen moet gehoorzamen. Doeh dit is eene vryÈeyd waervan de boozen niet willen, omdat de vryheyd van het goéd het kwaed verhindert, en als het kwaed verhinderd word, de heerschnppy der boozen in duygen valt. Er zyn twee zaken die men niet vlak in 't gezigt durlt zien le weten, de zon en de dood. Nu is er eene derde Ingekomen, doch die den logenaer of den valsehaerd alleen niet durft bekvken die derde zaek is de WAERHEYDVeritas odium parit, de waerheyd baert haet maer alleen bv den boozen. Het Verbond jnycht met handen en voeten, met kop en achterste het noodlottig ontwerp toe op de afschaffing der octrovën. Als men dit prulbladje hoort afgeven, stralen regiveer- dighevd, billykhevd, gezond oordeel, voorzigligheyd, wysheyd ruymschoots in het wetsontwerp doormet een woord, men zou zeggen, volgens 't Verbonddat er voor Belgiën, uyt die wet, een nieuw tydslip van geluk, bloey en voorspoed gael opdagen, en dat de glorie van ons land lot aen de locht gael stygen. Van den anderen kant is 't waerlyk geestig om zien hoe 't Verbond legen de klerikale bladen schermt met slok en degen, met sabel en llenret, met pistool en geweer om deze neêr le vellen en gansch af te maken, immers den konfrater doet zooveel geweld, dal wy vreezen dat zvn lyveken zal afkomen en wy er do meeste moeytè zullen meê hebben om hem op zyn effen le brengen. Zulke v'er- slaofdhevd verdient waerlvk een heler lot. jammer is 'i dat er niet een 'beetje, persoonlyk verstand by zit en dal hy nog al zyn geknoeysel uyt andere liberatersgazetten moet copiercn 51aer dén konfrater peyst waerschynlyk dat alhoewel den duyvel noch koeyën, noch geyten bezat, hy nochtans wel boter en kaes verkocht."Indien 't ministerie met zulke kwanten de volksopinie moet naer zich trekken, wy beklagen hetzelve, want het kent het oud spreekwoord nietwacht u van de vraek eens magtigen, van eenen volksoproer, van zotten in eene engte gesloten, van eene weduwe die drymael getrouwd is geweest, van den wind, die door een gat blacst en van dommerikken die u verdedigen.... 5Iaer zai 't Verbond ons zeggen, Denderbode, waerom wedcr- legtgyonze redens niet? Ons antwoord is gereed, konfrater, omdat uwe redens geene redens zyn, 'l is enkel gezeeyer, en voor gezeever hebben wy geene wederlegging Aen zeeveraers doet men enkelyk eenen 'zeeverdoek aen en men laet ze allyd voortzeeveren, er is daerloe geen ander middel. Ten anderen eenen ezel *t hoofd wassehen, is zoo wel verlies van zeep, dan de klok luyden voor de dooven, schoone schilderyëntoonen aen blinden, te drinken geven aen die zal zyn, en roozen strooyen voor dezwynen verlies ïsvan lyd en arbeyd. .-. Konfrater kyk eens'in 't volgende spaensoh spiegelken en zie eens wel of gy uwen persoon daerin niet zult vinden Dezen die niet beleefd is als hy 20 jaer telt, noeh sterk als hy or 30 heeft, noch ryk als hy er '40 bereykt, noeh slim als hy er 50 is, zal nooyt beleefd, noch sterk, noch' ryk, noch slim wezen. Quien d viente no es gutan, ni d Irienta tiene fuerca. ni d qmrenta riqueza, ni a ciqiienta expcriencia, ni sera galan, ni fuerte, ni rico, ni prudente. Wy schryven don spaenschen tekst niet voor u, zulde, kon- fraler, want daerv^n hebt gy verstand gelyk nen os van eyers te pellen, maer voor deze uwer liberale vrienden, die wel weten hoe zy spaensch geleerd en geenzins in dees spiegelken te kyken hebbënquiaures liabet audiat, dit is te zeggen dat dezen die eene exteroog heeft wel weet waer zy staet. Men leest in de Etoile Beige Den beer der westerlyke Alpen is nog niet geschoten en reeds heeft den keyzerlvken' jager over zyn vel beschikt. Volgens inlichtingefi, welke ons uyt Parys toekomen, zon Napoleon 111 besloten hebben Savoyën tot onderkoningschap te geven aen den prins Jean-Joseph, de K. II. aux petits cruchons. is Dit zou eenen middelweg zyn, welken is uytgedacht, om de verontrustte teergevoelighevd der mogendheden te bevredigen. Savoyën zon geene provincie van Vrankryk, maer slechls een aanhangsel van dit land zyn. ts Deïi keyzerlvken prins zou op 18j»rigen leeftyd tot het onder-koningschap geroepen wórden. Van nu af tot dien tyd zal er nog veel water onder de brng der Var doorstroomen Een brusselseh Wad deelt de volgende byzonderhoyd mede. Wy komen te hooren zeggen van eenen gewoonlyk goed inge- liehtèn persoon dat het ministerie een wetsontwerp heefl doen opstellen over den eygendom der kerkhoven Daer den Koning sedert zoo lang geene kabmets-raden meer byeenroept, welke hy zelve voorzit, hebben de ministers hel besluyt genomen van aen Zyne Majesleyl, door eenen bemiddelaer, voormelde wets ontwerp te doen "bestellen, opdat liyhet zelve zou gelieven te onderzoeken en hen vervolgens magtigen het zelve in de Kamer aen te bieden. Den Koning zon aenslonds en nog alvorens het le lezen, geant woord hebben Is het nog eenen brandstok dien men in de- Kamer wilt werpen om de tweedragt aen le vuren. Hebben wy ci er niet reeds genoeg De koophandel-kamer van Doornyk, geraedpleegd zynde over de kwestie van het gouden gc-ld, heeft tnel eenparige stemmen, behalven twee, verklaerd, dat er groote redenen bestaen om, in het belang van den koophandel en van de nyverheyd, wettigen koers aen"de fransche gouden munt te geven. Indien wy goed onderrigt zyn, is een dergetyk advies gegeven geworden door byna al de koophandel-kamers van '1 ryk. CORRESPOXDEXTIE. Ontvangen van M. V. E. te Zele 6 fr. Idem van 51. V. A. to Antwerpen 14 fr. 10 c. Vriend V. A. Ik bedank n wel over uwe herfelyke dionstwilligheyd. Op my moogt gy ook altvd rekenen, het za'l my plaisir doen lTEd te konnen nuttig zyn. Idem van 51. V. te Hamme fr. 1,50. Zeer geachlen vriend D. R. uyt Z. Gy zult met uw mandaet voortaen 'leen en 'tander krvgen. Wy zullen niet ky ven. Als ik u in 't korl een bezoek afleg zullen wy over de zaek handelen. Vriend L. uyt G. Ik ben niet konnen komen. Er is iets onverwachts voorgevallen dat my belet heeft. Dvnsdag avond is er te Hofstade eene tweewoonst afgebrand de schade word op "200 fr. gerekend. Volgens den Bien Public, beloopt het getal inschrvvers op den Sl. (helers-Penning, in Oost-Vlaenderen alleen, tot'S30,S43. Het bedrag der ingeschreven sommen, 108,023 fr. 31 centimen. Onverminderd deze giften, wierd voor eenige dagen in het sekre- tariael des Bisdoms le Gend, eene inteekeuing geopend die reeds de 80,000 fr te boven gaet. Ten gevolge van eenen twist, heeft eenen sergeant van het 12° linie in garnizoen te Dendermonde, aen eenen anderen ser geant eenen sabelhouw toegebrngt, welke aen (lezen eene diepe wonde aen den hals veroorzaekt. Vrydag rond 10 uren des avonds, was er eenen persoon binnen een hnvs der KeyzerTtarelslrael te Gend geslopen en had zich in de kamer der dienslmcyd weggestoken. Doch echler wierd hy door deze en hare meesteres betrapt en nam het oogenblik van haren schrik te baet om al spoedig hel hazenpad to kiezen. De dame en hare twee dienstffioyden durfden niet meer binnen hun hnvs blyven en riepen van hiiylon hulp in, toen 51. G. De Vdie jiivst len naergange kwam, by gebrek aen polilie, twee burgers ging halen die het hnvs hewaekten lot dat hy erin gelukte drv nachtwakers byeen ie krvgen, met dewelke hy eene nauwkeurige opzoeking deed door gansch het hnvs dóch hunne poogingen kwamen op niets uyt, en alleeiiiyk bestatigden zy dat er eene venslerruyt uytgenomen was en dat onzen kerel, die gewis met geene goede inzigten konnen binnen gekomen zyn, geene medepligtigen had. wy vernemen dat 51. Van Dormael, gedeputeerden van Leuven,'byna geheel hersteld is van de ziekte die hem gekwollen heeft. 5Icn heeft te Brussel uyt de vaert getrokken het lyk van den genoemden Jndocus Van Houlhem, oud 53 jaren, woonende te Okeghem, Oost-Vlaendcren. 5!en vermoed dat. dezen onge- lukkise'n by'toeval in het water zal gesukkeld zyn. Dff korrelt tionnele regtbnnk van Gend, beeft in haro verhooron tan 22, 23 en 24 dezer, de volgende veroordeelirigen nylgesproken Pieter Van Aerde, oud 47 jaren, werkman le Cend, tot eene maand gevang, voor diefte. Frans Bonduel, oud 15 jat en, te Gend, lol 3jaren opsluyting in een verbeteringstnivs, voor diefle. Anglist Vnn Beleghem oud 36 jaren, huisschilder te Nazareth, lot 1 nraend gevang, voor bele diging jegens ,1e gendarmerie in de uytoefening barer bediening. Bern. Van der Haeghen, meubelmaker te Gend, tot 3 jaren gevang en 100 franks boel, voor aflroggelarv. - Pieler Ysehaert, uud 36 jaren, werkman le Moerbeke, tot 13 maonden gevang, voor tliefle. Jlelanie Van Al, oud 34 jaren, zonder bedryf te Gend, tol 4 maanden gevang, voor -misbruik van vertrouwen. Leo Frnncel, oud 26 jaren, landbouwer te Baevgem tot 6 maendett gevang voor mishandelingen. Rosalie Do Smet, oud 40 jaren, wasschersse te Gend, tol l maend gevang, voor diefte, Philip Keukelacre, oud 18 jaren, werkman le Gend, tot 6 maeudeu gevang voor diefte. Lodewyk De Winter, oud 21 jaren, werkman te Gend, tot 3 jaren gevang en 5 jaren bewaking, voor valsclt schrift. Karei Lagrange, oud 43 jaren, werkman te Nazareth, tot 14 dagen gevang en 6 fr. boete, voor honldiofte. Maendelyks hoort men, dat er eene groote hoeveelheyd brieven, door de slechte en onduydelyke opschriften, niette hunner bestemming geraken. De oorzaek hiervan is grootendeels toe te wyten aen de onkundige baslaerd-Vlamingeu, die zich aen de dolzinnige franschgezindheyd overgeven, en door hun gebrekkig schryven, worden, tot eygene schade en geld-ver- liezing hunner ouders, familie en vrienden van hunne brief wisseling beroofd. Zièhier letterlyk een adres van eenen te Brussel woonenden vlaemschen jongeling Poere Monzjeur Josephus Van den Bleekcn Dommistïksjé Mhoffenier tot Sintswiblebos by Antwerpen. Waerom toch schryven zy liever geen vlaemsch Het getal schelmstukken schynt op eene ruyme schael ins de s'.reken van Gend te vermeerderen, na de menigvuldige |aen- slagen op het leven en den eygendom onlangs in West-Vlaende ren gepleegd, schynt de provintie Oost-Vlaendcren ook haer aen- deel in boosdoeners te moeien opleveren. Onlangs meldden wy verscheydene stoutmoedige dieften, deels- ten klaren dage zelfs, binnen onze stad gepleegd, zonder dat tot hiertoe de daders ontdekt geworden zyn nu meld men ons ecii' schelmstuk, welk de dieften van vroegere tyden herinnert, en in den naeht van 26 tot 27 dezer te Saffelaere gepleégd is. Tussehen 10 en 12 uren 's avonds zyn dry zvvarlgemaekt man nen met kielen gekleed, langs eene achterdeur die men vergeten had le vermaken, in de keuken gedrongen van den landbouwer Petrus Van de Vyvere, op het gehucht Moleneynde aldaer; Den man was afwezig. De «vrouw Van de Vyvere, Justine Van Denterghem, oud 31 jaren en. de dienstmeyd Stephanie Uyttendaele, oud 19 jaren, bevonden zich alleen le huys. Eenen der booswichten heeft de meyd onmiddelyk by te keef gegrepen. De vrouw is in bezwyming gevallen Twee der schel men zyn mei het licht in de Kamer gedrongen emhebbben aldaer bv middel van valsehe sleutels eene kleenkas opengebroken,, waeruyfc zy het volgende hebben gestolen twee linnen geldzak ken bevattende twee- goudstukken van 10 franks en hef overige in stukken van vyffranks, eene som. uytmakende van omtrent de 500 franks twee goueten ringen met knopjes, waervan het eene knopje van eenen dezer ringen los is en een \vevnig ge schonden eenen gouden ring, omringd met 6 of 7 diamant- steenen, een- diamauteflkruys met gouden ketingr en twee ge bloemde wollen- vrouwen halsdoeken. Deze diefte sehynt sleehls een tiental minuten te hebben ge- duerd. De vrouw en dienstmeyd heweeren twee der misdadigers te hebben herkend het zouden bewooners van Saffelaere zyn. De justicie heeft z;ch Ier plaets begeven en een regterlyk onder zoek is begonnen en zal met yver worden voortgezet. Niettegenstaende het koud en bitsig weder dat wy aenhon- dendlyk hebben, zyn reeds de eerste zwaluwen aengekomen. Het adres van de studenten' der calholyke Universiteyï van Leuven aen den Heyligen Vader, is verleden donderdag naèr Roomen opgezonden. Hel getal handleckens beloopt tol 530. Men schryft uyt Leuven Wy vernemen dat er op bevel! der hoogere overheyd een regterlyk onderzoek begonnen- is, door het parket onzer stad, tegen de scbandelyke liedekens die op Karnaval zyn uytgedeeld geworden, zonder naem van opsteller of drukker, welke liedekens meest den godsdienst en het byzonder leven der acht- baerste mannen aenrandden. Naer ons- dunkens zal het voorde justitie gemakkelyk zyn de opslelleFs en uytdeelers te kennen, aengezien volgens besluyt in date 13 february i860,, door M. Luesemans genomen, het verboden was van eenig schrift of druksel uyt te deelen dat niet vo&rafgaeitdelyk door de politie gevi seerd en goedgekeurd was. Wel is waer dat M. Luesemans dit reglement niet heeft doen nakomen, en de wetten zyn overtreden geworden onder deoogen en met de wele der politie van geheel de stad. Mgr. Sacré, van Merchtem, voorzitter van het belgisch geeste- lyk kollegie te Roomen, tot eere Kamerling van den Paus benoemd den 14 february lestleden, komt van wege den Heyligen Vader eene nieu we bevordering te bekomen. Hy is overgèbragt tot de klas der geheyme sur numeraire Kamerlingen zyner Heyligheydden 15 dezer maend. De brouwers van Diest hebben aen de Kamer aenmerkingen voorgedragen tegen het wetsontwerp op de afschaffing der oc troy regteh. Men kondigt de dood aen van den burgemeester van Rous- selaere, M. Mansuelus Spillebout, deze week overleden in den ouderdom van 84 jaren. Den gemeenteraed van Doornyk heeft in zyne ïaetste zit ting besloten, dat hy aen de senaleurs en volksvertegenwoor digers van het arrondissement waervan deze stad de hoofdplaets is, kritische opmerkingen zou toesturen over het wetsontwerp der oklrooyën. Een groot ongeluk is over dry dagen gebeurd te Quevy-le* Petit, op de spoorwcglvn van Hautmont. Twee werklieden die met het onderhoud der schuynten gelast waren, trokken langs den yzeren weg, met elk eene zware lading takkebossen op hunnen rug. Om zich tegen den snydenden wind te behouden, hadden zy hunne neusdoeken rond hun hoofd ge wonden. Zulks was ongelvvyfeld de oorzaek waerom zy het gerucht niet hoorden van een konvoy dat in volle snelheyd kwam aengestoonul. Beyde persoonen wierden op de-sporen geworpen en letterlyk in twee gesneden. Zy laten, den eenen dry, en den anderen vyf kinderen achter. Eene geesteryke vrouw heeft gezegd, sprekende van den Koning van Piemonl er ter gelegenheyd des afstands van Savoven: Hy is begonnen met het kind te verkoopen (de prinses Clotilde), en nu verkoopt hy ook de wieg. Donderdag zyn MM. Cen J. D. S..., uyt Meenennaer Roomen vertrokken voorzien van een adres voor den Paus getee- kend door een groot getal inwooners van Meenen, om hunnen eerbied voor den Heyligen Vader en hunne verkleefdheyd aen de belangen der Heylige Kerk te betuygen.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2