dezelve met het modder der spotterny te bezwalken. Nu, *t is dit zelfde kettersche slyk, welk den Siècle heelt byeen- gevaegd, om het wederom op de thans uytgesprokene ex communicatie te werpen, en 't is ook dit zelfde modder, dat het Verbond, opraept, om zyne lezers met den Paesschen op te dienenKonfrater, wy willen u zoo zeer niet verfoeyën dan beklagen, want weet het wel, gy zoo min als andere ontëerders van 't kerkelyk gezag zult de uytboeling dier schroomelyke godsversmading ontgaen vroeg of laet zal dien akt van boosheyd u zoodanig drukken, dat gy moeyelyk zult weten waer u te keeren of te wenden. Wacht het maer af En gy, inwooners van Aelst en omliggende, gy lezers en ondersteuners van het Verbond, weet het ook dat gy een deel van deze verantwoordelykheyd zult dragen en dat gy weieens aen God en aen uw geweten rekenschap zult té geven hebben van de medewerking, die gy aen het ver- spreyden van zulke gruwzame goddeloosheden verleend licht Den volgenden brief uyt Roomen hebben.wy dynsdag morgend van eenon onzer vrienden, wiens geschrift ons' wel békend is, ontvangen. Wy golooven onze lezers aengenaem te zyn met hun denzelvon meê te deeien. Wy verzoeken onzen geachten Room- schcn correspondent ons nu en dan eeitige regelen te willen sturen, en zullen er hem hoogst daukbaer over wezen. Roomen, den 26 Maert 1860. Mynheer Byl, Uwen DenderbodB zie ik hier over de Alpische gebergten 200 al eens «net vermaek vincfe ik er in uwe gevoelens, die gy van over twintig en meer jaren 200 moedig verdedigde nogtans moet ik dikwils de schouders optrekken ziende dat het nieuws van ons Italiën 200 gebrekkelyk en soms 7.00 al wat nevens de ware wnerhevd is. Ik wil u wat mededeelen waervan ik al de echtheyd zal bewyaen 200 gy iemand vond die het in twyfel iou willen trekken maer ik weet niet of gy het zult willen overnemen, omdat den brief niet onderteekend is, nogtans zult gy wel de oorzaek hiervan kunnen raden -r onze voelbcrgersl en w-el namelyk die van den voorschoot grond naby de Puuslyke Staten gelegen, maken geen biechtpunt van de brieven te openen, en av hebben zooveel uylzeudelingen, zoodat het voorzigtig is wanneer men, ten bonnen koste, de waerheyd wilt zeggen, den naem niet te doen kennen. Gy zult wel gelezen hebben dat, op het feest van St-Pietersstoel te Roomen den 18 January, de Romeynen aen den II. Vader willende een bewys van aengekleefdheyd geven, den senaet, de municipalitevt en de rooiusche prinsen, In verscheyde deputation verdeeld. Hem hiinae pe- trouwigheyd gaen bewyzen zyn, en verklaerd hebben dat zy voor Hem goed en bloed ten besten zouden gesteld hebben. Onze liberaters biervan wevnip te vreden, wildon, razend van spyt. aene'tegendrnaonstratie doen, dewélke fiauwelyk uytbrak des zondags en maendags daerna, maer schoon gestild en verspreyd wierd door eenige pauselyke dragonders. Over eenigo dagen heeft het gouvernement de papieren in beslag ge nomen van eenen republiknen, die in den II. oorlog van verleden'jaer had gevochten en naer zyne familie terug kwam. Onder deze papieren vond men een echt stuk, 't geen bewyst dat die vryhevdsmanneu 800 Scudi besteed hebben, dat is omtrent 430U fr. om twee*avonden wat zattekoppen te doen roepen achjer de fransche soldaten, die den taptoe sloegen,en die al te samen voor een 20tal dragonders de vlugt namen als of haentje pek hun op de hielen had gezeten. Gedurende de niaend moert komt Z. II. alle vrydagen in St-Pieterskerk de H. Reüquiën eeren. lederen keer waren er dit jaer met duyzende persoonon, om zoo aen Z. 11. hunnen eerbied en hunne aengekleefdheyd te betoonen. Dit was iederen keer voor deze heetekoppen eene brok die zy niet konden inslikken noch verteeren. Wat nu gedaen Op St- Joseph den PATROON van hunne levendige hevligen Mazzini en Garibaldi pinpóu zy alle buyten de poort Porta Pia wandelen, en terwyl de poliiie°de oogen daerop had, kwamen er andere in den Corso, 'de byzonderslo wandelplaets der stad, onder het roepen en schreeuwen van'oproeripe zaken en gezangen, willen onrust verwekken. Twee moedige gendarmen grepen er twee bv de kraeg en zetten ze moedig achter d> n grendel maer hetzelve met twee andere willende doen gehikte het hun niot zelfs wiérden zy uytgefluyt, maer deze soldalen vi den Paus, die men elders zoo flauw geloofd te zyn, verslonden dit op eene andere manier zy ontbieden hulp, en met 25 man te voet en vvf te peerd, na deze rnststoorders. «erscheyde mael tot het order geroepen te hebben, maer vruchteloos, hebben zy de menigte, die zoo men ze<»t wel 1000 a 1500 sterk was, up zoo eene wyze tot de rust geroepen, dat 10 minuten .laerna op den geheeien Corso, die weyiiig min dan een kwartier lang is, geene levende ïiel méér te vinden was; want de nieuwsgierige kozen het hazenpad, de uytgekochtte zogen dat het niet pluys was en de heete koppen den straffen arm der gendarmen voelende, hadden liever hun Tel te bewaren. Onder de gekwetste zegt men dat er eenige byzondere vremde ratten ayn. In eene kroeg des avonds van deze zaek sprekende, zegde een man der leege klas Ik ga naer den Corso niet meer. En waerom Omdat myn vel my meer dan 50 bnjocchi (fr. 2,69 cent.) weerd is. Ik heb maer tyflig bnjocchi gehad om er te gaen schreeuwen Die secte had reeds ingang in de universiteyt der Sapienza gevonden. Mauudag 19 dezer, na de mis, begonnen zy den Te Delm te zingen voor de aenhechling der Romagnn, maer al de studenten vei lieten do kapel, en de heetekoppen, zeer weynig in getal, verschrikt door de moedigheyd'van den rector, moesten hun gezang staken, zy genieten reeds den loon van zulk werk. Gisteren Z. II. volgené gewoonte, naer de kerk der Minerva gaende. vond van aen het Vatikaen tot aen de kerk eene haeg van volk, buyten- gewoon groot in getal, die alle, op zyn voorbyryden op de knie'n vallende met hooge stem zynen zegen vroegen en riepen "Leve Zyne lleyligheyd Leve Onzen II. Vader Leve Pius. Het zelve had plaets in het terug- keeren. Wat zullen zy hiervan zeggen onze gelukbrengers Gisteren avond hadden zy eene andere zaelc bereyd zoo zy uytgestroeyd hadden, om hun over de gendarmen te vreken maer zy hebben zich niet durven loten zien. Ook de gendarmen schenen er uyt zeer wel gesteld om hun nog eenen boterham te bereyden. Dat de heetekoppen het toch eens verstaen, zy zullen zoo gemakkelyk niet gelukken. Ik ben enz. Uwen ooimoedigen en toegenegen vtiend. Ik heb de vaste hoop dat den AJgoeden, die mv alreeds honderd mael wedergegeven heelt wat ik voor Hein vei laten heb, beweegd door de gebeden van myne medebroeders missionnaiissen, door de smeekingen der geloovigen en door de misofferingen, die in de twee kerken, welke ik tot zyne glorie gebouwen heb, opgedrngen zullen worden, my welhaest, na de dood, het rvk der hemelen zal geven. Uwen zeer genegen vriend eu bioeder in X. P. WARL0P. Adrian, Lenawee den 1 February 1860. Eene andere .briefwisseling niet min belangryk is ons toever trouwd geweest wy mogen er de volgende regelen van meê- déelen. Uyttrek van eenen brief aen den zeer eerweerden heer P. Kindekens vic. gen. en rector van het Amerikaensch seminarie tot Leuven a Dit jaer nog eens wensch ik u eenen zaligen vosten en eenen zaligen Paeschen. Ik zal u deze wenschen niet dikwils meer vernieuwen, myne jaren zyn verdwenen, myne krachten vergaen, en ik heb boegenaemd geene gezondheyd meer. Al wat ik nog bekwaem ben te doen, is met groote moeyte het heylig sacrificie der misse opdragen zoodat ik mag oordeelen uyt allo deze teekenen dat de dood naby is. Ik hen no<* altvd' woonachtig met uwen beminden broeder en zeer te vreden, daer is niets dat my ontbreektik heb Jiet zoet vertrouwen dat den goeden Jesns die al lange jaren in de missiën mynen getrouwel gezel geweest heeft, op myn afsterven mynen krachtigen steun zal zyn om mynen loon te wezen voor de eenwigheyd. Eene zaek alleen die my bezwaert nu dat mvne missiën Clinton, Frenchtown, Blessfield het beste vooruylzigt hebben en dat men tot Cambridge eene kerk gaet bouwen en deze van Adrian vermeerderen, dat gy nog niemand hebt tol Leuven om het begonnen werk voort te zetten. Moge gy my aankondigen dat met den toekomenden Sinxen eenen priester voor myne missie gaet gewyd worden, of dat gy ergens van eenen heer onderpastor weet, die eene schoone plaets in Belgiën wilt verlaten om eene schoonere in den hemel te vinden dan zou ik met de grootste dankbaerheyd de woorden van den ouden Simeon herhalen nunc dimittis set-rum tuumDomine, secundum verbum tuum in pace. Allerhande gissingen worden gemaekt over de reys welke den hertog van Braband naer Konslanlinopel ondernomen heeft. Het Journal de Bruxetles zegt dat die reys hoegenaemd met het politiek geen betrek heeft. T is mogelyk voor wat hel buyten- landsclie politiek betreftmaer is hel ook aldus gelegen yooi het binnenlandsehe politiek CORRESPONDENTIE. Ontvangen van SI. C. te Kemseke 6 fr. Idem van SI. II. tc Slekene 6 fr. - Idem van SI. V. SJ, t&Temsche 6 fr. Idem van M. W. te Thollembeeek 12 fr. tot 31 Xber 1860. Sf. \V. V. 0. is by my niet geweest maer hy mag komen als by wilt. öntv. van SI. V. 1). V. te Pepingen 3 fr. Idem van 51. D. te Antwerpen 6 fr. Idem van SI. D. V. te Audenaerde 12 fr. lot 31 Xber 1860. Eenen brief ons over de expositie van Denderleeuw toegestuerd moeten wy tot het aenstaende H' verschuyven. De genaemde Maria Theresia De Brouwer werkvrouw le Erondegem, heeft hier ter stede op 24 maert lest eenig geld gevonden. Dezen die het verloren heeft mag het reklamëren bv M. Sehoekaert, landmeter te [Erondegem. Deze brave en deftige vrouw heeft ons dringend verzocht deze bekendmaking te doen Zulken trek van eerlyldieyd en IreffeJyke onbactzucbtighevd is allen lof weerdig. De volgende landbouwers en vetleggers onzer Vlaenderen hebben pryzen bekomen in den wedstrvd van Brussel voor het vet vee Ossen van l' klas. Spanoghe, te Dendermonde, 430 fr. en eene zilveren medalie (2e premie), voor oenen os van gekruvst Durhamseh ras, wegende 863 kilos, oud 2 jaren en 6 maendên Janssens, te Berlaere, 200 fr. en eene zilveren medalie (3e premie), voor eenen idem, wegende 816 kil., oud 2 jaren cn 40 maenden. Ossen van 2" klas. Gantois, te Leysele, ISO fr en eene zilveren medalie (3' premie), voor eenen os van gekruvst ras wegende 1013 kil., oud 3 jaren en 2 maenden. Dezelfde voor de ossen van 3« klas, Ie premie, 300 fr. en eene vergulde meda lie, voor eenen os van gekruyst ras, wegende 862 kil oud 3 jaren en 2 maenden. Veersen. Janssens, te Berlaere, le premie, 400 fr. en eene vergulde medalie, voor zvne Durhamsehe veers van zuvver bloed, wegende 742 kil., oud 2 jaren 8 maenden. Gantois voornoemd, 3 premie, 130 fr. en eene zilveren medalie voor eene Durhamsehe veers, wegende 724 kil., oud 2 taren en 8 maenden. Schapen van 2« klas. Eenige premie, Sliehiels, té Kieidreeht 123 fr. en eene zilveren medalie, voor eene kudde vau 10 scha' pen, Leieester-ras, wegende te samen 102S kil. Verkeus van groot gestalte. 1» premie, 123 fr. en eene zilveren medalie, aen Degroot, te Wondelghem, voor een inlandsch zwvji wegende 357 kil., oud 2 jaren en 4 maenden. 2» premie 75 fr. en eene zilveren medalie, aen Blanquart, te Calcken voor oen inlandsch verken, wegende 321 kil., oud 2 jaren 'en maenden. Verkms van lleyn gestalte. Ingeis, te Ertvelde 123 fr en eene zilvere medalie l« premie, voor een verken van Derbv ras wegende 267 kil., oud 1 jaer en 9 maenden. Tack ibidem' 75 fr. en eene zilvere medalie (2« premie), voor een idem' wegende 293 kil., oud 1 jaer en9 maenden. Eene schoone kans gaet zich eerlang aenbicden voor de liefhebbers van violen. Omtrent het midden dezer maend gaen er te Gend twee achtereenvolgende verkoopingen plaets hebben waerin er 21 violen zullen opgeroepen worden, allen beboorendé tot de soorten gezeyd Stradivarius, Guarnerius, Slaggini Amati Albani, Ruggeri, Granzini, Testore en Gaglioni. Alle déze speeltuygen komen voorts van twee liefhebbers le Gend overleden. Den minister van finantiën verwittigt de belanghebbenden dat den eersten trimester van i860 der pensioenen van alle slach betaelbaer is, te beginnen van 10 dezer, by de agenten van den schat, in de verschillige arrondissementen des ryks on acnborl der noodige stuks. De wachtgelden ten laste van den Staet zullen insoelvks be- taeld worden te beginnen van den zelfden date. In zyne zitting van zaterdag laetst, heeft den gemeenteraed van Brussel met 21 stemmen tegen 6 het ontwerp aengonomen wegens de verplaetsing der Zuyder statie, die zal gebouwd wor den bnylen do stad, voorby den Boulevard. Sleer dan 800 brouwers hebben de vergadering bwewoond die zondag laetst te Brussel heeft plaets gehad. Het" bureel is samengesteld geworden, en elke provintie is er in verteeen w.oordig door dry leden. 6 Vervolgens is or besloten geworden, tevens dat de ntmighevd van de afschaffing der octroyën herkend word, van te»en liet voorgestelde stelsel to protesteren. Poogingon in dien zin zullen aengewend worden by SI. don minister van finantiën Den oortogsraed van Oost-Vlaenderen hoeft in'zyn verhoor van Dynsdag den genaemden Willem Putman, geboren te Sinte Ni koines, soldaét-remplapant by de grenadiers, veroordeeld tot 6 jaren dwangarbevd, vervalliug van den militairen stand en de proces-kosten, als overtuygd van dieften met inbreek binst den nacht van 3-6 february laet.stleden, in dc kerk der stad tinto Nikolaes. Putman had zich in gemelde kerk laten sloyten, des avonds van 3 february, en 's auderdaegs morgens, rond 6 uren bv bet openen der deuren, was hy er met de opbrengst zvner'dieft™ uytgetrokken. Zie hier een ïneldeiisweerdig feytde Nationale Bank heeft over veertien dagen doen aenkondigen dat zy de fransche "oud stukken zou ontvangen tegen fr. 19-85, in betaling der schaden die zy in te vorderen heeft. Ten zelfden tycle als zy een manchet geeft op het een of het ander harer liulpkantooreii voe»t zv'e,- deze woorden by Betaelbaer in goud. Op deze wyze doet de Nationale Bank dus eene winst van IS c op ieder goudstuk, en 't is den kleynen koophandel die er len slotte alle de kosten van draegt. Als iels regtveerdig vraegt men dat de Nationale Bank aen pan zou ontvangen met de eene hand lief goud dat zy aen niri geeft met de andere- 1 <- Het is geenszins de Nationale Bank, zoo ais wy liet hier boven volgens een brusselsch blad verkeerdelyk zeggen maer maer wel de Algemeene Maetschappy tot bevordering der'nvver- geftf °P ha'e asenten mandaten uytgeeft betaelbaer in yüudtn -kT®" korektionnele reglbonk Gemi heeft in hare verheofen n ^0, SU en dl maert laetst veroordeeld Amelie Van de Buiie, «ed. (.'aliens, oud 52 jaren, herbergierster te kind Imendei1 S0™G en 16 franks boet, soor mishandeling van ten Pelagie De Clerck, hnysvromv Tressens, 41 jaren, dienstmetd te Wner- schoot, tot eene maend gevang voor diefte. bonbretlanlpe' 32 ''are°' das'°0°er le 6 maenden gevang, voor Emmanuel De Croook, ond 31 jaren, laetst woonende te Reckem iot b maenden gevang, voor bonbreuk. 1 ictor De Ridder, ond 46 jaren, landbouwer te Scheidewindeko, tot 44 dagen gevang voor mishandelingen. Pieler Van de Walle, oud 46 jaren, en Jan Blanckaert, oud 55 laren, bevden wevers te Waerschoot, den eersten tot 1 maend gevanr en óei tweeden tot 3 maenden zelfde straf, voor houtdiefte. Karei Ketels. 27 jaren dagloon,-r te Crnysbautem, tol 3 maenden gevang en 16 fr. boete, voor vrywilhge slagen. Leopold Vergotle, 27 jaren, horlogieronker te Gend, tot 1 iaer s en 5t) fr. boet, voor misbruvk van vertrouwen. r gevang Jacob Minnaet, 67 jaren; ti.nmermansgast te Gend, tot 1 iaer aevana en geduiende 5 jaren uytsluyting buyten alle roogdy of deelneming aen lamrueruden, voor aenslag op de eerbaerheyd. Jan De Jonge, 42 jaren, werkman te Gend, tot 14 dagen gevang, voov vrvwilhge slagen. Ferdinand De Kinderen, oud 14 jaren, cigarenmaker te Gend, tot 4 iaten opsluyting tn een korrektiehuys, voor diefte. Frans Sa.at betemlimler te Maldegem, tot 14 dagen gevang en 6 ft. boet of eene nieuwe gevangtitting van zeven dagen, voor boutdiefte 1)0 schoone steertster, gezegd do komeet van Karel-tten- Vyfden, welke eenen hollandsehen sterrekundigen ten langstén voor I860 aenkondigde, begint zich eyndelyk te vertoonen. 0» dit oogenblik bevind zy zich in hel gesternte van den Stier nabv tle plaets waer de geleerden gelooven.onlangs de middènsteF ontdekt te hebben rond dewelke alle de konstellatiën draevën en niet vervan de schoone ster Aldebaran, ook genoemd het'Oüff van den Slier. Slen kan de steertster gemakkelyk zien van ten 8 1/2 ure de» avonds, als men zich naer het zuyd oosten keert en het hoofd opheft om het uytspaosel in eene schier loodregte rigting te beschouwen. Overigens hlyft zy zigtbaer een groot gedeelte van den nachi, in verschillige rigtingen des hemels, volgens het uer dat men ze wilt waernemen. Tydens de laetste loting voor de militie had in Brussel- oen grappig vooral plaets. Eenen jongeling, den genaemden Hendrik V^ers, had eenen leegen nummer getrokken en was dus veroordeeld om gedwongen met den kalfspooi in de hand het soldaten-ambacht te gaen doen Den jongen had zoo eenen diepen afschrik van soldaet te worden dat hy schier radeloos van wanhoop was. Ik wil, ik zal geen soldaet worden, zey hy met de tranen in de oogen ik woVnog liever kapucien en loop myn leven lang met bloote voelen Dit hielp echter niet, en den tyd der inlyving naderde met groote stappen. Op eens dacht hy in zyne wanhoop een middeltfe gevonden te hebben om van den ratatouille af te geraken. Hv lieö uytstrooyen dat hy wilde trouwen met bet rneysie daflreni 2,000 fr. voor zyne afkooping kon bezorgen. Den eersten dag, geen nieuws, er kwam geen enkel trowvziek poesken met splingt. Den tweeden dagverliep, enden loteline begon over den uytslag te wanhopen. Maer den derden daegde er redding op. De meyd van zyn logement kwam hem zeggen dak er beneden in Ttzykamerken eene vrouw wachtte die hem wensch- te te spreken. Het hert van Hendrik klopte dat men 't eene straet ver kon hooren hy kwam beneden in 't kabinet en vond er een hef poesken van 55 jaren met 4,000 franks in de eene hand er haer leeder maegdenhertje in de andere. Bevend sprak de jeugdige »chooneJongen lieer, ge verlangt eene dochter ten huvvelyk met 2,000 fr. Zy mag niet hoven de 30 zyn, luyden uwe konditiën, maer ik heb gemeend dat met bet dubbel der gevraea- de som ook het dubbel der jaren er door konr en dus kom ik mek myn geld, myn hert eene onbevlekte faem en eene liefde zot) vurig dat ge er uw handen zoud aen verzcngelen, tot u is den koop toegeslagen Den jongeling zou wel gewenscht hebben dat hy in eenen zoutsteen veranderde, gelyk de vrouw van Loth hy beza* hek wyf met groote oogen, en zeyNeen mammezel, ge kunt me met dienen, dan word ik nog liever soldaet en laet me van den kaporael doodranselen De jeugdige schoone behield baer hertje en Henri Vulners wierd soldaet. Men schryft uyt Antwerpen \Yoensdag avond heeft men te Borgerhont aengehouden de vrouw van Bauwel, geboren M. Th. Weerts, beschuldigd van haer 6-jarig dochterken te verkerkeren gezet te hebben. Ziehier hoe men de zaek verhaelt Weduwe zelve en moeder van verscheydene kinderen, was av op nieuw in den echt gelreden met eenen weduwaer, die een dochterken had van zyne eerste vrouw. 'T is op dit schepselken dat die ontaerde vrouw al hare vreedheyd uytoefende. Indien hetgeen men zegt waer is, hield zy het op eenen zolder gesloten alwaer het geen ander voedsel kreeg dan dry aerdappelen per dag. Men voegt er by dat, op het oogenblik zyner verlossing, bek ongelukkig kind, nog van geheel den dag geen voedsel had 'ont vangen, en dat het door de vuyligheyc! opgeëten wierd. a Den vader, door eene schuldige zorgeloosheyd, wist niets van het gedrag zyner vrouw. Toen by's avonds Ybuys kwam van zyn werk en naer zyn kind vroeg, antwoordde zv liera, Oh het lievelingsken is al lang slapen. Men zegt dat het slagloffer dier booze behandeling in eenen netelachtigen toestand verkeert. Men heeft het naer het gasthuys gedragen. Men schryft uyt Antwerpen, 3 april «Het graven der vestingen inde polders en andere streken rond onze stad begint reeds zyne droevige gevolgen te doe-o gevoelensinds vier dagen zyn er in het militaire hospitael niet minder dan 250 soldaten binnengebragt, allen door de boosaer- dige koorts aengelast. cc Onder de burgery begint die plaeg zich ook weder te ver- toonen, en degene die nog niet geheel hersteld waren sinds ver leden zomer, vallen er wéér op nieuw in en zien er uyt als leven de dooden. In een onzer laetste nummers hebben wy gemeld ctat gansch cle hofstede bewoond door Francies Van Laere, te St-Ni- kolaes, was afgebrand dit onheyl, aen vele andere opvolgende heeft "V an Laere en zyn huysgezin in de diepste ellende ae- dompekl. Den tegenspoed schynl in dit huyshouden te heerschen sinds verscheydene jaren wierd Van Laere dennoodzakelyken steun van eene zuster die thans weduwe is met vyf kinderen. Hierby ver voegde zich een verlies van 1600 franks. Daerna stortte de plaeg op zyne stallen neder, welke alle ledig gemaekt wierden vier* koeyen, een rund, dry verkens moest men in de aerde delven. vAehtervoIgens zyn er aen den pachter eenige stukken land onttrokken geworden. Verders rukte de dood dry teedere kin-

De Denderbode | 1860 | | pagina 2