ZONDAG 15 APRIL 1860. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 711 Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER 6 FRANKS 'S JAFRS. Vertrekuren uyt verschil lige Statiën. AELST, den IV April 1860. Beweging ten gunste des H. Stoels. Welk was 't gevolg Bewijzen daervan. Politie der Kerkhoven. PILLEKENS. Demierm. 5-35 8-30 9-35 12-30 3-05 6-00 Lokeren 5 35 8-30 12-30 6-00 »-00. Brussel 7-54 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 LeuvT hienLuyk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Verv Land StTruvèn,5-35 8-30 9-35 3-05 6-00 Gend 8-25-12-20—2-50—3-05—6-00-8-05 Gend, Brugge, Ostende 8-25 —12-20 0-00— 3-05 -6-00 lc klas langs Dendermonde. Kortrvk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-20 - 0-00 3-05 -6-00 Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-^55-200-00 Nin.Geerardsb.Atli, 7-45 2-15 5-30 Bergen, Quievrain7-450-00— 2-155-20 Te iiEDE staen nl de konvoys. Te idecem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 U-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te «ysegem stil al de konvoys uytgenomen dozen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Siaen te SANTBERGEN de vertrekken uyt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en O-CO 's avonds Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-5° - 9-25 3-00 5-30 »-», Ninove, Geerardsbergen, Ath 6 50 9-25 —3-000-00. VAN ATJJ NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20«-». Lessen. Getraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-200-00. Bmssel [langs Denderleeuw; 6-3010-» 4-20- »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN «END NAEK Audcnaorde. 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL AABR Aelst, Gend 7-35- 11-30—2 00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Alh (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VIN OKXDERIUOAÜE V»VR Brussel 1 Aelst) 7-15 7-35 1-4 5-» »- 'I. MeehA 6-» 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 1 40 5-00 6-vi» - DEN DENDERBODE Nauwelyks zyn er tien jaren voorby dat den Paus uyt Rtfbmen naer Gaeta heeft moeten vlugten om welligt het stfhroorolykste gruwelstuk te beletten dat de hel ooyt uytgedacht heeft. De secte van dien tyd was verheugd, zy geloofde dat de laetste uer voor de Roomsche Kerk giifgslaen, zy meende dat de goddelyke instelling gelyk andere menseltelyke werken kan vermolmen en onweder- roepelyk ten gronde stortenMaer de Calholyke wereld wierd eensklaps, als by tooveislag, ontvlamd en leverde een zoo schitterend spectakel op van verknoclilheyd aen St-Pielers-Sloel, dat nimmer de geschiedenis zulke voorbeelden van levend geloof heeft .aengeboden. Men zag zelfs mannen, die tot dan toe beheerscht door-eene kadaverachtige onverschilligheyd, openlvk, op he! zigt des gevaers uytnepen dat het Pausdom 't bolwerk was dei- der zedelijke orde, de waer borg der Koningrijken, den hoek steen van het Europeaensch gebouw Vrankryk, uyt eygene beweging, uyt godsdienstig gevoelen van verkleefdIieyd voor de Kdlke Gods, snelt als den bliksem naer Roomen, verplettert de secte, verlost de eeuwige stad van den Carbonariponjaerd, red den H. Sloel en hersteld den onsterllyken Pius IX in zyne dobbele Souvereyuiteyt De secte was dan gedempt, er hadeenen stilstand plants die echter niet lang duerde Maer, en ziet hier hoe waer de voorzegging van Gods Zone is, dat namelyk de Kel k allyd zal te stryden hebben, 't geen de secle door zichzelve had bewerkt, wierd ver nieuwd door Souvereynen en gouvernementen. De secte aengestookl, men mag het vrylyk zeggen, door het oncatho- Ivk machiavelismus van het engelsch gouvernement, zwoor samen met gekroonde hoofden en, door listen tot nu toe onbekend, gelukte zy in de samenzweering te wikkelen den zelfden magligen Souvereyn, die Roomen reeds gered had. Onder een zoo valsch als trouwloos voorwendsel vergoot men stroomen bloed van een dapper leger, den moed en de onverschrokkenheyd wierden geslaglofferd Tien de godde looste zaek en dit nog al den soldaet te doen gelooven dat hy 't zwaerd trekken moest om eeu verdrukt, volk in vrvheyd te stellen, terwyl het was om den sectarischen opstand te ondersteunen, om den oorlog te dienen dien men aen den StadhouderChristi verklaerd had. Men heeft welhaest gezien dat deze rampzalige intrigue voor gevolg had van alles wederom in de wanorde en regeringsioosheyd te storten, dat niet eene berekening is tonnen verwezenllykt worden, dat den vrede, waerover men zoo hoog geroemd had, verdwenen is, dat de voor teekens van oorlog en tweedragt in al de gouvernementen van Europa ootstaen zyn, en dat zelfs het dryvoudig koniplot is afgevortDe vriendschap, die zoo diep geworteld scheen, is gansch verkoeld, de goede versland houding en verecnigiugsbandeh zyn dermate verslapt of veranderd, dat zelfs onbelumelvke grofheden de Engelsch- Fransche diplomatie zyn komen ontëeren Ziel daer vvaertoe het komplot geleyd heeft met het sectariseh Carbonarismus, verbeeld door zvnen ongeluk- kigen Koning, die zich zoowel door zyn byzonder leven als door zyne rampzalige politiek tegen bet Opperhoofd der Kerk, iu het verderf gestort heeft alles wat er van die schitterende zegepralen en van het kostelyk vergoten bloed is overgebleven, is dat al de Staten, voor welkers vrymaking men zegde te willen stryden, zyn gevallen in de handen der afschuwelykste revolutie en overgeleverd aen de razende woede des burgeroorlog^ en van den onver, zadelvken Carbonariponjaerd. Doch den Uoomschen Stoel, dien men heeft willen neér- hakken en aen al de gruwelen eener moorderssecte over. laten, biyft onbeweegbaer en ziet zich omringd van den onderstand van geheel de Catholyke wereld. Er is niet eene natie van geheel de Christeiiheyd die niet opstaet om dien heyligen schat der Kerk met goed en bloed te verdedigen. Overal toont men, door de solemneelste akten de verknochtheyd aen dien onverganglvken Stoel, van alle kanten komen er offeranden 7,00 wel van soldaten als van ontzaggelyke sommen geld toegestroomd, immers een h ylig vuer beeft de calholyke herten ontsteken en van dit vuer zal God zich bedienen om de vyandeu der Kerk te beschamen en te verspreyden. Wy zullen hier slechts over Vrankryk spreken en zeggen dat het eene zeldzame uytzonderiug is in cle hoog ste politieke en wetenschappelyke kringen iemand te ont moeten, die zich niet voor de Roomscne zaek verklaert in die rangen vind men de meest invloedhebbende mannen en welke zich openiyk libeiaeJ verklaren doch zich langs den kant van Pius IX scharen. Eene parysche briefwisseling verhaelt dat M. De Cor- celles bv den II. Vader is geweest om aen Zyne Heyligheyd de regtzinnigsle en meest verknochlle acnkleving te bewvzen, met de volle verzekering dat hy 's Pauzes zaek ter hei'te nam, dat deze nooyt zou verlaten worden en dat alle weldenkende mensehen zich samenschaerden om ze te verdedigen. Den II. Vader diep getroffen, heeft M. De Coreelles met de meeste leei hei'tigheyd onthaeld en hem omhelzende tegen zyn goed herte gedrukt gelyk eenen vader, die zynen zoon wederziet. Den 11. Vader heeft zich gedurende eene uer met hem onderhouden, en by het uylgaen dezer onderhandeling, heeft den kardinael Anlonelli twee uren roet M. De Coreelles gewerkt. Eenige dagen nadien is den doorluchtigen Generael De Lamoricière aengekomen aen wien gelyke ontvangst is vergund geweest en welken zich dan onmiddelyk in het ministerie van oorlog aen 't werk gesteld heeft. Den Generael kwam van Ancona, waer hv in het pauslyk paleys gelogeerd had hy had de pauslyke troepen ge ïnspecteerd, welkers tenue en gemoedsgesteltenissen hem zeer voldaen hadden. Het gedrag van den Generael word algemeen goedge- kenrd en byzonderlyk in 't leger. De briefwisseling zegt dat zy MM. Uufaure en Duvergier-de iiauranne onder de liberale parly en zelfs M. De Remuzat mag noemen die de handelwyze van den Generael volkomen goedkeuren. Vele jongelingen van de hcogsle familiën zyn naer Roomen vertrokken om zich onder de bevelen van den Generael te stellen. Een zeer groot getal Zouaven, wier dienstlyd nauwelyks geëyndigd is, gaen naer Roomen nieuwen dienst te nemen onder het bevelhebberschap van hem, die den eersten kolonel was van het eerste Zouaven regiment. Een feyt dal ook veelbeteekenend is en bewyst hoe de geesten te Parys opgewonden zyn, is dat de inleekening ten gunsie van den moedigen Bisschop van Orleans, te Parys geopend, eenen onverwachlten uylslag heeft opge leverd. Een adres opgesteld door den Prins Albert de Broglie zal aen den geleerden belyder, in name der ondei- teekenaers, opgedragen worden. Op het kruys zullen de woorden gegriffeld staen, die Pilatus eertyds over den Zaligmaker uvtsprak Nullam in eo invenio causam, ik vinde geene de minste schuld in hem Wat hier ook verdient aengehaeld te worden om te bewvzen hoe strengelyk men te Parys het verbod van de excommunicatie af te kondigen beoordeelt, en welken indruk de excommunicatie aldaer te weeg brengt, is het volgende: In eenen salon van de edelste familien van Parys deelde men aen de kinderen paescheyeren uyt. Als deze uytdeeling gedaen was, wierden de kinderen in eene andere plaels geleyd, en de Meeslersse des huvzes deed eene andere mande veèl grootere evers aenbrengen die aen eenige groote personnagjën aengeboden wierden. Eenen lieer over dit aenbod verwonderd, bedankte zeer vriendelyk de dame en zeyde Iiaer dal hy geenen liefhebber was van chocolaedNeem maer aen, zey de damegy zult misschien meer liefhebber zyn van 't geen er in isEr bleek uyt het onderzoek dat elk der dikke eyers een zeer schoon geschreven exemplaer. van de excommunicatie bevatte Het is aldus dat de bulle, waervan de afkon diging verboden is, overal zul indringen. Reeds hoort men niets anders meer dan Hebt gy de bulle gelezen Ja, en gy dan Ja, ik ookNooyt heeft eenige toegelatene afkondiging zooveel geestdrift verwekt. Dit. is het lot 't geen beschoren is aen eenen akt van onverdraegzaem- heyd en een welverdiend vonnis van veroordeeling tegen liet placet der tydelyke magt in materie van geestelyk reglsgebied. Wy gaen voort met eenige uyttrekken te geven uyt het belang- ryk werk van den geleerden bisschop van Brugge over de politie der Kerkhoven, omdat deze politie meermaels door cle burgerlyke magt aen het geestelyk gezag, zelfs met schandael der gelóovigen betwist word. Het is van belang, zegt den hoogweerden schryver, te bepalen welk den aerd is van '1 polilieregt, welke depliglen zyn der der politie en ook hare palen. IJeze punten vastgesteld, zal het poiitieregt aen het burgerlyk bestuer geene schynreden meer konnen geven inbreuk te maken tegen de regten en pliglen der geestelykbeyd en alle eliioane ten dien opzigte zal onmoge'yk zyn, als de liberale dwingelandv niet alle regt met de voeten stampt. Wy hebben reeds doen zien dat de catholyke Kerkhoven geheyligde plactsen en afhanglykheden zynde der Kerk, ondt-r- worpen moeten blyven aen de geestclyke politie. Het geestelyk gezag oefent op de Kerkhoven de zeilde politie uyt dan in de kerk. De wet is klaer. Volgens een ministerieel besluyt van 21 Pluviosejaer 13, verklaert het fransch gouvernement dat de politie van den eeredienst van deszelfs beoefening uytsluytelyk aen het geestelyk gezag toebehoort. De politie der Kerk, zegt M. Gaudry, in zyn traité de la légis- lalion des culles (tome 1, page 219; is gegeven geweest aen jle pastors door het princiep zelf der vryheyd van eerediensten, en een besluyt des gouvernements van 21 Pluviose jaer V1H, heeft verklaerd dal het zoo zyn moest. Den Pastor heeft de politie van zyne kerkHy is dan, voor deze politic, eenen waren ma- gistraet, die 't regt beeft te oordeelen en te doen uytvoeren alles wat met die magistratuer in verband staet, binnen de palen voorgeschreven door den Bisschop, aen wie byzonderlyk het regt van jurisdictie toehoort. Het fransch gouvernement heeft meermaels aen de meyers, onderprefekten en prefekten verboden in de inwendige politie der kerk tusschen te komen, welke politic, krachtens de wet, toebehoort aen den pastor. Dit is een ministerieel besluyt van 3 april 1806 en van 7 juny 1807. Den minister der eeredicnslen schreef den -16 Maert 1806 aen den prefekt van het noorden De meyers hebben de politie der kerk niet. 7jj mogen er niet eenen aki van gezag dacrslellen By eenen omzendbrief van -17 October 4810 verzoekt den zelfden minister de Bisschoppen aen hunne pastors aen te bevelen dat zy den ingang der kerk moeten weygeren aen de kinderen aengedaen door dc pokken. Dezen maelregel van openbare gezondheyd wierd loeverlrouwd niet aen de meyers noch aen de prefekten, maer aen de Bisschoppen, die hem alleen megten loepassen krachtens hun regt van politie. Dit regt bepaelt zich niet by hel inwendige der kerk, liet strekt zich uyt over alle godsdienstige plactsen. Den art. 9 der wet van 18 Germinal jaer X luyd Den Catholyken godsdienst zal uytgeoefend worden onder het bestuer der Artsbisschoppen en Bisschoppen in hunne bisdommen, en onder bet bestuer der pastors in hunne parochiën. Aldus oefent den Bisschop de politie van geestelyk regt uyt in zyn bisdom, en den pastor in zyne parochie. Het kerkhof dèr paro-. hie valt onder dit regt en onder de gcestelyke politie alleen. Alles wal dc vervulling betreft van den goddelyken dienst, het bestuer en cle bewaking der zaken welke er meé in verband staen, zoo binnen als buylen de kerk, is nytsluytelyk van de bevoegdheyd van eiken pastor in zyne parochie iedereen de burgerlyke en militaire overheden zyn aen cle bevelen des pastors onderworpen. Dit is 't geen Proinpsault bewyst in zyn Diclionnoire raisonné de la jurisprudence civile-ecclésiaslique. De texlen dei* wetten en ministeriele besluyten die wy komen acn te halen zyn afgekondigd toen Belgiën "nog aen Vrankryk vereenigd was. Ons openbaer regt ingehuldigd in 1830 heeft niets aen die principen veranderd; integendeel de Conslituilo heeft ze bekrachtigd met in al hare uyfgestrektheyd cle vrylievd van eerediensten en van clerzelver uvtoefening uyt te roepen. De Kerkhoven zyn dan in Belgiën onderworpen aen degeeslelyke politic het is 't geestelyk gezag dat er het opzigt over heeft, '1 is aen de zorgen der pastors dat die eygeudommen der Ker-k zyn toevertrouwd, cle pastors zyn de hewaerders der Kerkhoven en zy moeten waken dat er geene inbreuken legen gedaen worden. Het Verbond moet ergens in eenen öudkleerkoopersvvinkel of op de voddenmerkt eene vcïsielene leeraersmuts gekocht en zicli op den kop gezel hebben, mot gedacht dat daerdoor zvn waterbrcyn wal zou opstyven en voor wat verstand valbaerzyn want in zyn laetste N' komt den konfrator op eenen doctoraten toon onze artikels over de afschaffing der oclroyën betitelen met dc benaming van armen nies en ongeremdhedenion weder legging durft het. Verbond niet deuken, en dit is g'heel naluérlvk want noten willen kraken als men geene tanden heefl, is eèné verdrietige en onaengename bezighcyd. Het is veel gemakkei) ker (c zeggen Demterbode, gy vertelt ongerymdheden en armen raes dacrop konnen wv niet antwoorden als wy mels anders ver- telleu, koni'rater dan, hoeft gy er u niet meê bezig ie houden

De Denderbode | 1860 | | pagina 1