ZONDAG 22 APRIL I860. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 713. Vertrekuren nvt de Statie Aelst KfAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschiliige Statiëu. AELST, den 21 April 1860. Jf. Frère in H Geldministerie. Wat doet men verder II. Frère-Orban en zyne familie. eens den Buy ten. PILLEKENS. BBinierm. 5-36 S-30 9-35 12-30 3-05 6-00 -. ÏÏÏST 5-35 8-30 12-30 6-00 - 00. firiissc I 7-64 9-30 11-0 3-05 5-30 8-10. Tor Anuv.5-35 8-30 9-35 3-08 6-00 Uu,T W.dLmk 5-358-30 9-35 3-05 6-00 Vcrv I siidStTruvën,B-35 8-30 9-35 3-0o 6-00 Ver» ^*25-1.12-202-303-056-008-05 Gend S--5 Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-05 6-001° klas langs Dendermonde. Kortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-05-6-00. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-200-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-15 5-30 rg Bergen, Quievrain7-45000— 2-155-20 staen nl de konvoys. Te idkgem staen dexe vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4-20 0-00 en dezs vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. te CYSEGEW stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 35 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. te Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-30 0-00 10 's morg. 4-20 en 0-00 's avonds Van Denderleeuw 0-00 8-15 's morg. 2-40 5-45 en 0-00 des avonds. CHIQUE SUIJM VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 9-25 3-00 5-30-»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6 50 9-25 -3-00 0-00. VAN ATil NAER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-«4-20«-»• Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-»4-2t)0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30— 10 4-20- »-». Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN CENO NAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-35. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 - 11-30—2 00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-00 5-05 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel I. Aelst) 7-15 7-35 1-4') 5-» »- (1. Mech.) 6-. 9-10 9-55 3-30 6-40. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 - 1 40 5-00 64)5 DEN DENDERBODE Eiken keer dat het liberalismus aen 't roer is, komen kwellende en fiscale afperssingswetten voor den dag. Het is door 't liberalisnius dat 't land met de hatelyke bloedzuygerswet in regie lyn is geslagen, die de kinderen verpletterende regten doet betalen, als zy 't ongeluk hebben hunne ouders te verliezen welke voor hun zorgden. Het is aen 't liberalismus van M. Frère dat wy de onregt- veerdige vervolgingen moeten toeschryven, die thans tegen de kantwerkscholen van arme kinderen gepleegd worden, omdat deze gestichtan bestnerd zvn door engels van liefde, welke aen de arme schepselljes eene schuylplaets, warming, licht en eene godsdienstige opvoeding verschaffen. Sedert den val van koning Willem is 't in Belgiën nooyt gehoord geweest dat de agenten van den fisk zulke tyrannieke dwangmiddelen gebruykt hebben gelyk zy nu gebruyken om de kloosterzusters te kwellen en aen de arme kinderen het stuksken brood uyt de handen te snoeb- ben. Men zou zeggen dat M. Frère zynen woesten schand- kreetWech met de kloostersdoor zyne agenter. wilt ten nytvoer brengen. Nu is't de beurt van de buytenmenschen gekomen de buyjenbevolk.ing is nog te zedelvk, nog te zeer verkleefd aen 't geloof hunner voorouders, het liberael verderf is er nog niet meester van geraekt, daeroin moet zy gestraft en by de borze gegrepen worden, zy moet betalen voor de stede lingen. Niets kan het kopstuk der liberatery weerhouden, hv is zeker van zyne mannen, hv doet ze dansen gelyk hv wilt, -gelyk Cavour, zal hy Belgiên voor het toekomende koorden en binden. Den buytenmensch, den werkman moeten belast, den vryen gang des landbouws verhinderd, de eerste en noodzakelykste elementen van den akker bouw doodelyk getroffen wordenDit alles raekt de iiheraters niet, hun fanatisnms kent geene palen, het ordewoord moet uytgevoerd worden, de secle gaet vooruyt en wilt alles vernietigen. Dees zoo onregtveerdig als partydig en zelfs belagchelyk ontwerp stelt geheel 't land in rep en roer de onafhan lyke drukpers heeft hel in al zyne deelen onderzocht en zegevierend al de drogredens en dwaze bespiegelingen der liberaterspers véfgrnysd en gansch vernietigd ofschoon dees vraegstuk in geener voege betrek hëbbe met de politiek, nog doet er de liberatery het klerikalismus tusschen komen om de slaven de vergulde pille te doen doorzwelgen, en aldus het liberael doel van verdrukkin vau den buylen en van de centralisering der gouvernemeu- telc>magt te bereyken Men stelt alles in 't werk om de stemming in de kamer voor te bereydeu, of om beter te zeggen, om de consciëntie der jaknikkers gerust te stellen. Men heeft eene nieuwe kwakzalverstreek uytgevonden, deze namelyk van geluk wenschingsadressen door de gemeenteraden te doen opstel len. Men onlwaert echter dat die adressen, door hunne fynheyd en verstand niet uytblinkcn, want men telt er onder, die zoo slecht gemotiveerd zyn, dat men klaerlyk ziet dat zy zonder onderzoek, zonder kennis van zaken, zonder te"weten wat men deed gestemd zyn geworden. Een voorbeeld zal bewyzen dat men hier het spreekwoord ab uno disce omneszy zyn "alle van zelfden kaliber, mag toepassen. Meii oordeeie De gemeente Oostacker, die 6000 zielen telt en welkers gemeenteraed een gelukwenschingsadres komt te stemmen aen minister Frère, zal, door de verhooging op het bier alleen, ZEVENTIEN DÜYZEND FRANKS meer alle jaren te betalen hebben 11! Wie zal nu zeggen dat dien gemeen teraed geweten heeft wat hy stemde, als zyne stemming hierop nytkornt dat zy toejuvcht aen eene vermeerdering van lasten beloopende tot 17,000 fr. in't jaer, welke de inwooners van Oostacker alle jaren zullen moeten betalen Doch de liberatery is zoo gauw niet ontmoedigd. Er zvn nog andere middelen in haren fopwinkel. Een liberael prulblad, de Stad Gent, heeft zaterdag eene samenspraek afgekondigd tusschen eenen boer, eenen koster en eenen notaris. De scène heeft nntuerlyk plaets in eene herberg, nu de hoogmis. Den boer speelt de rol van klager, den koster speelt den klerikael en den notaris den advokaet de linie van Gend op Brusselkalk, kolen, steenen en van minister Frère. andere koopwaren zullen gemakkelvker en niet min kost Geheel de wereld gevoelt dat den boer slechts onnoozel- vervoerd worden naer de kantons van Sottegem, Ilerzele heden zal vertellen, dat den koster het klerikalismus zal belagchelyk inaken door ongeryinde gezegdens, maer dat den notaris naluerlyk den fynaerd zal uylhangen, door toeren en DOM slimme streken zal poogen op te vyzen dat de verhooging van contributie, waermeê de bnyten- gemeentens gaen geslagen worden, ganscli en geheel ten voordeele derzelve zal strekken en T geluk der boeren uytmaken. Dit prulgevrochtje der Stad Gent is, zondag lest, by duyzende in de buytengemeentens geworpen, wie dit zal betalen, laet zich geniakkelyk raden. Maer wy hebben vernomen dat dit fopmiddel niet gepakt heeft, niet eenen buytenmensch heeft aen dien liberalen haek willen byten, allen gevoelen te wel dat het eene maijonnieke fopstreek is. Wy zouden nog veel meer over dees onregtveerdig ontwerp konnen uytwyden, maer wy denken dat onze landgenoten het genoeg begrepen hebben. Nogtans willen wy ditniael niet eyndigen zonder hier voor te brengen wat dé gazetten van Namen en Luyk zéggen over de schreeu wende partydigheyd der wet, welke de houillemynen en andere luvksche voortbrengsels, die ontzettende winsten opleveren, van alle verhooging van lasten vryspreekt, om de liberale walen, door de wet van M. Frère-Orban, een millioen te laten winnen. Zie hier wat de luyksche bladen ons meêdeelen M. Frère en zyne familie maken eene maetschappy uyt, in welke er niemand anders deel beeft. Dezelve bestaet uyt de samenvoeging der goederen nagelaten door M. Hendrik Joseph Orban, zynen schoonvader, en is samengesteld uyt 7000 actiën waervan de weerde niet gekend is, maer die schynt zeer groot te zyn. Den liesturenden raed bestaet uyt M. Rossius Orban, voorzitter; M. Frère-Orban, minister Van finantiën, onder-voorzitter bestnerders, MM. Eugeen Orban, Leo Orban en Nagelmakers-Orban, kommissarissen, M. Hendrik Orban, Julius Orban en Simonis-Orban. Men ziet het, 'tis eenen geheelen reessem van Orbans. Die maetschappy bestaet onder den naem van Société de Grivegnée, en men zal gaen zien hoe veel zy te lyden zou hebben gehad, indien M. Frère de lasten van de afschaffing der octroyën had doen 'wegen op de-mineraelkundige nyverheyd gelyk op de landbouwkundige. De societeyt, Waervan iVl. Frère ondervoorzitter is, heeft tót voorwerp Het uyltrekken van houillekolen en van mynerts De bewerking van ruw, gegoten en pioybaer yzer Het maken van ruwen en galvanischen yzerdraed Het maken van stoomketels, van bruggen, van hout werken, v^n schepen. liet koopen en bewerken van zink- en Iood-erts en van zwavelsteenen, en met een woord, al de mynerlsen be staende in de vergunningen die de societeyt bezit of die zy zou kunnen koopen. Verstaet men nu de uylgestrektheyd der voordeeier welke de societeyt geslicht door het stamhuys der Orbans, en de andere luyksche kompagniën die een dergelyk doelwit hebben, zullen trekken uyt het aenveerden van het wetsontwerp aengehoden door M Frère-Orban? Deze voordeden zyn tw eevoudig het een regtstreeks, komen voorts uyt de afschaffing der octroyregten die nu betaeld worden op de houillekolen, het yzer, het ruw en bewerkt zink. Het ander, zydelings, bestaen in de nieuwe lasten uytsluytelyk te leggen op de landbouwkundige nyver- heden, dewyl het billyk zyn zou dat de nyveratrs der societeyt van Grivegnée en hunne vnenden ten minsten hun deel betalen, aengezien zv zoo groot profyt zullen trekken uyt de voorgedragene afschaffing der octroyën. Aldus heeft nogtans M. Frere-Orban niet gedacht, doch men weet nu waerom enz. de merkt van Ilerzele en voornamentlyk die van Steenhuyze zullen er door in gang blyven en aenwinuen de landbouwers zullen er groot nut en gemak door hebben en veie eygendommen er door verbeterd worden en groolere weerde krygen. Nergens en zelden zal het gouvernement en de provincie eenen steenweg gemaekt hebben van zoo groot en algemeen nut en belang. Hierom is het noodzakelyk dat dien weg deftig gemaekt worde, dat is te zeggen sterk en zoo veel mogelyk ellen en regtstreeks van Steenhuyze door Vloersegein naer de statie van Idegern. Het is immers geen werk van een kleyn nut of byzonder welzyn of dat maer 20 of SO jaren moet dienen. Eens wel gemaekt blyft wel gemaekt het moet daerora niet meer kosten en iedereen zal te vrede zvn. Het is niet begrypelyk dat er nog eenen persoon ge vonden word die den weg zou willen leggen van Steenhuyze naer Idegern langs Ophasselt of langs Smeerhebbe. Indien hy langs eene van deze twee gemeenten geleyd word, dan zal dien weg moeyelvker zyn en er zal op eenen afstand van 5 a 4 kilometers eenen omweg gedaen worden van eenen tot twee kilometers. Zulk gedacht stryd tegen het algemeen gevoelen en hedendags gebruyk. Overal wilt men de communicaliën verkorten en vergemakkelyken nooyt hoort men klagten dat de wegen te kort, te regt ofte gemakkelyk zyn, al is 't datzv nog veel geld gekost hebben. Ongetwvffeld komt dit gedacht voort uyt een eygen belang het welk altyd en overal moet wyken voor het algemeen welzyn. Verders, indien het gouvernement en de provincie zich lieten misleyden en dat er besloten word den steenweg te maken van Steenhuyze naer den yzerweg langs Ophasselt of langs Smeerhebbe dan zou het beter zyn van dien steenweg voort te maken van Ophasselt naer Schcndelbeke of van Smeerhebbe naer Santbergen, op deze wyze zou de statie van Idegern niet meer noodzakelyk of nuttig zyn en mogen afgeschaft worden. Dit ware nog eene 'gespaer- zaeinbeyd voor het land. Ondertusschen dat de gemeenten Ilerzele, Essche en Steenhuyze zich d'hand leenen en 't samen werken om eenen sterken, regten en gemakkelyken steenweg te be komen naer den yzerweg, dat zy maer ronduyt zeggen liever geenen steenweg naer de statie van Idegern als eenen onnveg ol eenen misinaekten steenweg. Het gouvernement en de provincie zyn reeds overtuygd dat het noodzakelyk is van eenen steenweg te maken van Wetteren door Hcrzele, Essche en Steenhuyze naer de statie van Idegern. De meting der baen is al begonst. Meer dan 50,000 persoonen gaen hier door in betrek gebragt worden met den yzerweg der Dendervaley en met Vele buytenlieden denken dat, als de octroyën voor de steden afgeschaft zullen zyn, de buytengemeentens ook van hare paroehieoclroyën of plaetselyke belasting zullen verlost zyn. Dit ig gansch mis, de buytcngemeenlens zuilen hare octroyën blyven"betalen gelyk te voren, en zy zullen bovendien nog beta'len voor de steden. Do regten op hot bier, op den azyn, op den genever, op den kaffé zullen merkelyk verhoogen, en daer waer zommige steden zullen groot profyt uyt trekken, zullen al de buytengemeentens buytengewoon veel aen verliezen en moeten betalen om het te kort aen te vullen en de sleden hot geld der boeren te laten verkwisten aen kommedïezalen, concertgebouwen, stadhuvspaleyzen, wandeldreven, lusthoven enz. enz. enz. Dit is hier wederom het oud gekend liedeken Den boer zat 'l al betalen hy zul 'l kakelen hebben en wy zullen de cyers eten. Baes Rogier heeft al wederom een vèrsch middel uytge vonden om 't geld der contribuabelen te verkwisten Den buyten- landscheu minister van binnenlandsche zaken heeft een besluvt genomen aen alle kommediemakers, die een theaterstuk zullen aeneensieken, 't welk drymael gespeeld word, de somme van 200 franks te geven, als het van vier of vvf akten is, en ISO franks als het n:aer van dry akten isBovendien zullen die theater- stukmakers de hcllt van die somme krygen zoo dikwils hun stuk boven de dry keeren gespeeld wordMen moet waerlyk van den verkwislingsduyvel bezeten zyn om zulke schandalige geldverspillingen le konnen uylpeyzon. Maer 't is gemakkelyk riemen snyden" uyt eens anders leder, en weynig scheelt aen Rogier den' droeven arbeyd, dien de geringe burgers en buyten lieden moeten doen om een stuk van vyf franks te winnen als dien minister veel evers ziet, gelooft hy het eene pligt veel dopkens te maken maer 't zyn de burgers en de boerkens die d'eyers moeten voor den dag brengen om ze door do ministers te laten in de panne slaen. Belgicn, waer zyt gy met uw libera lismus gekomen Gy zult het langs om meer ondervinden de liberalen hebben 11 gouden bergen beloofd, maer weldra zullen die beloften met rotte appels in weerde gelyk staen. Aen den ministerielet] nest te Brussel kan men klaerlyk zien wat vogels er in zitten

De Denderbode | 1860 | | pagina 1