Het Verbond zeevert dat er met T afschaffen der octroyën, geen verschil meer zal beslaen tusschen de burgers er. de boerenWat den onnoozelaerd daermeê wilt zeggen, weten wy niet, maer 't geen wy maer al te wel weten, is dat, indien deze hatelyke, parlydige en onregtveerdige wet doorgaet, den boer voor den steeman zal betalen, zonder dal den steeman voor den boer betaelt. Is 't- Verbond zoo arm van geest dan dat liet deze voor iedereen tastelyke zaek niet gevoelt, dat het zich liever bezig houde met konynon te versleerlen dan met gazet schryven, deze bezigheyd zal aen 't bladje beter passen dan artikels te schryven voor zaken, waerover het kan oordeelen gelyk nen pladys over een stuk muziek. Ter gelegenheyd der vermindering van 30 ten -100 die het gouvernement op den vervoerprys der houillekolcn langs den yzeren weg van Dender-Waes voornemens is toe te staen, alsmede van het aenkomen alhier der troepskinderen uyt de school van Lier, laet het Verbond al wederom eene kwade lip hangen legen onze representanten, en steekt de lol'irompel ten voordeele zyner patroonen, die hier, in verschcydene achtereenvolgende kiezingen, ondanks alle geweld, alle bcdrcygingcn, beloften en alle soorten van vremde middelen, decrlyk zyn afgekookt. Wy willen voor heden den konfrater in de errinnering zyner droevige lotgevallen niet stooren, maer wy raden hem aen voorzigtig te zyn en niet te veel in dat potje te roeren, want hy zou ons kon nen pramen oude zaken te ontsluyeren, waervan 't gezigt hem onnengename oogenblikken zou veroorzaken. Hy moet immers bv ondervinding weten dat '1 vuer met vuer niet gebluscht word, en dat zommige vogels gemakkelyk zonder netten konnen gevangen worden, byzonderlyk als zy tot het kalkoenras behooren, voor welk de zweep meer dan genoeg is. Vanen intelligenlidit is te zeggen als de zonne onder is, dat er veel beesten in de schacFuvve zyn. Wy lezen in verseheydene fransche en vlaemsche dagbladen 't be Midden-Landbouw-Maotschappy van Belgren, voorgezeten door den baron du Koy dc Bliequy, komt onder vorm van petitie aen de Wetgevende Kamers eene krachtige proteslatie in te zenden tegen het wets-ontwerp lot afschaffing der gemeente- octroyën, zooals het door M. Fière-Orban komt voorgedragen te worden. De Landbouw-Maelschappy, doet in dit stuk ernstige vrees uytschynen wegens het lot waermede door gemelde wetsont werp bedreygd worden zekere takken der landbouw-nyverheyd, tot welke alleen M. den minister van finantiën zynen toevlugt neemt om, gelyk by zegt, den afgrond der octroyën op te vullen. Een der voornaemste punten welke de petitie doet uylschy- nen is dat, byaldien de Wetgeving hel haer aengebodene ont werp nennecnal, zy juyst een der weldaden zal te keer gaen welke M. Frère beeft aengeduyct als het gevolg moetende wezen van de afschaffing der octroyën. Eenen buytengcwoonen opslag van het vlceseh zou daer uyt voortspruyten, omdat het ontwerp noodzakelyk ccne groole vermindering gael te weeg brengen in bel bronwen en stoken, iets wal overeenkomt met eene vermindering, in gelyke verhouding, van de teelt en hel vetten der slaglbeésten 1 men weet immers dat hel den draf en de spoelingen zyn die de voornaemste grondstoffen der voeding van het vee uytmaken. De stokers van beetwortels naer het stelsel Champonnois hebben in hunne vergadering van 23 maert, insgelyks door M. den baron du Roy de Rlicquy voorgezeten, eene andere petitie aen het belgiscli Parlement toegezonden, waervan de besluytsels in alles overeenstemmen met degene welke de Midden-Landbouw- Maetschappy heeft aengeboden. Eh wel, Verbondwat zegt gy hiervan Zyn dit misschien ook ongerymdheden en armen raes Ziet gv nu niet dat de gedachten èh zienwyze van den Denderbode hier lettcrlvk gevolgd worden? Bemerkt gy nu niet dat den Denderbode den "eersten van al de gazetten des lands de kwestie der octroyën op haren waren grond gebragt en gekend heeft. Dit heeten wy de kwestie verstae», als wy zien dat geheel de onafhanglyke drukpers, de bevocgdste maetschappyën, de diepgrondigste onderzoeken onze denkbeelden bytreden en er het onderwerp hunner proles- tatiën moeten van makenWaer zyt gy nu, onnoozelen sukkelaer, met uw artikel uyt den Akkerbouw gecopieerd. Ha Nu zult gv zwygen en uwe slaepmuts over d'oogen trekken, maer 't publiek zal niet zwygen, het zal oordeelen De' brouwers der arrondissementen van Leuven, Charleroy, Dinant, Philipville, Nivelles etc. houden talrvke vereenigingèn en stellen krachtdadige protestation op tegen het hatelyk en onregtveerdig wetsontwerp van M. Frère-OrbanWefhaesl zal geheel '1 land tegen die schreeuwende schande opstaen En de liberaleisbladjes vertellen op allo loonen dal dit ontwerp onverbetei'lvk is om Belgiën in een luvlekkerland te herschep penDroevigen stiel van gehuerden schryver te zyn Zyne Eminentie den kardinael aertsbisschop van Mechelen heeft eenen herderlyken brief uytgegeven om aen zyne dioce- sanen bet werk van Sl-Pieters-Penning aen te bevelen. Dien brief eyndigt aldus ci Als hoofd der Kerk, heeft den Paus hulpmiddelen noodig om de onkosten te dekken van een bestuer dat zich uytstrekt" tot al de landen der wereld voegt daerby het bestuer van de wereldlyke zaken der Pauselyke Staten en de buylengewoonc maetregclen welke men op dit oogenblik gedwongen is le nemen om er de openbare rust te verzekeren, en gv zult moeien bekennen dat indien delasten des Pausdoms steeds groot zyn, zv hedendaegs ook uytnemend lastig moeten wezen. Beroofd van de aenzienlykc hulpmiddelen welke de ryke Legatiën van Bolotiiën, Ravenna en Ferrara opleverden, is liet pauselyk gou vernement verpligt zich andere hulpsommen te verschaffen, om hoofd te bieden aen de uytgaven die in de huydige omstan digheden onontbeerlvk zyn geworden. Nogtans, alhoewel ten meerderen doelc de belastingen min hoog zyn in de Kerkelvke Staten dan in eon:g ander land van Europa, zon het thans moc'ye- lvk en zelfs gevaerlyk wezen dezelve to willen verhoogèn. Zal den Hevligen Vader, in zulken nelcligen oogenblik, te ver geefs rekening maken op de verknochlheyd van zooveel geeste- lvke kinderen, welke hy niet ophoud het levendigste belang toe te dragen Gewis neen, en zelfs hangt er hunne eer van af hunnen welbeminden Vader niet te verlaten, ontbloot van dc noodige middelen om zynen dubbelen last te dragen. Zy moeten als het mogelyk is, zich ten zynen opzigte zoo edelmoedig toonen, dat hy méér goed kunne doen dan eemgen anderen vorst, en de hem onderhoorige landen de voorspoedigste dei- wereld maken, zoo onder hel stoffelyk als onder hel politiek, wetenschappelvk, zedelvk en godsdienstig betrek. Wy hebben hel volle betrouwen. Onze Welbeminde Diocesa- nen, dat, zoo- als'gy het in 181-9 gedaen hebt, gy u wederom zult'welen te onderscheyden door uwe vurighevd om gullierlig den eersten herder uwer zielen ter hulp te komen, welken sinds dit tydslip, zooveel nieuwe titels op uwe verkleefdbeyd ver worven heeft. Volgens der. Ami de la Religion,' zou de aenkomst van generael de Lamorieière te Roomen reëels vruchten hebben gedragen. De mnzzininensche aenleyders hebben spoedig kunnen zien, dat het beroep van manifestatie- of oproermaker gevaerlyker zal worden, en dat hetzelve voorlaen veel cfuerder zal kosten aen de kleyne schatkist, welke door de insehryvingen van Londen wierd gevuld. Hel bovenstaende word bewezen door de volgende regels, wélke door den Ami de la Religion worden medegedeeld In eenen brief, door den generael uyt Roomen aen eenen zyner vrienden gezondeu, schryft hy Toen ik hier aenkwam, koste eenen oproermaker dertig sous thans kost hy dry franks. Het is le verhopen, cat die verbooging zal blyven voortduren. Om te doen zien op welke onregtveerdige basis de vve8 steunt die de.octroyën afschaft, is het genoeg dat men oprekene hoe veel elke stad of gemeente, waer er een octroy besla'et, jaerlyks krygen zal van het gouvernement uyt den geldpot welken met de.oordjes van allen samengesteld is Ziehier hoeveel elke stad jaerlyks per inwooner zal krygen Brussel, fr. 17-56. Audenarde, fr. 6-28. Luyk, 14-4K Thienen, Cl 5-98. Gend, 43-34. Lier, cc 3-91. Antwerpen, cc 42 d'2. Diest, ft 3-36. Bergen, 42-13, Tongeren, cc 3-33. Leuven, u 11-18. Lokoren, ft 5-31. Verviers, 40-99. Aelst, cc 5-26. Hoornyk, cc 9-G6. Turnhout, U 3-04, Dendcrm. cc 9-48. Meenen, 5-00. Ostende, cc 9-29. Blankenb. ft 4-62. Hasselt, cc 9-16, St-Truyden, 4-40. Namen, 9-16. Dixmude, 4-29. Mechelen, 8-90. Poperinghe cc 3-37. Brugge, c< 8-81. Aerschot, ft 3-24. Arlon, cc 8-64. Maesyck, a 3-44. Hoey, 7-81. Geeraerdsb. cc 3-08. Nieupoort, 7-43. Ror.sse, cc 2-87. Spa, 7-24, Ninove, 2-72. Veiirne, 7-43. Rousselaere 2-21. Yper, 7-10. Vilvoorde, 1-54. St-Nikolaes, 6-88. Temsche, cc 4-24. Kortryk, ft 6-83. De gem,en zonder octroy 70. Gemakkelyk is het om zien hoe dat de Belgen, welke door de de ConsitLutie voor de wel gelyk gesteld zyn, ongelykelyk zullen betaeld worden door Bf Frère dewyl eiken Brusselaer 17 frs. 36 c. zal krygen, zal eiken bevvooner van eer>e landelyke gemeente slechts 70 eentimen bekomen En nog behoort men te aenmerken dal dit cyfer van 70 cenlimen per inwooner eene middelmact is voor al dè gemeenten zonder octroy, zoodanig dat er velen zyn welke niets zullen ontvangen. Onder welk opzigl men ook het wetsontwerp van M. Frère onderzoeke, vind men dat het de grootste onreglveerdigheyd tot basis heeft. CORRESPONDENTIE. Genehten vriend V. D. K. uyt G. gy zyt nog 5 franks schuldig. Ik meld u dit op uwe vraeg. Het laetsle is uw by onoplettendheyd gezonden. Geëerden vriend uvt E. ik bedank u over uwe welwillend- heyd. Zond gy de goedheyd eens hebben my te schryven wie die gazetleurders zyn, van waer zy komen en wat zy zoo al afgeven ik verwacht een briefje van u en groet u vriendèlyk. Ontvangen van M. V. D. M. Neder-Eename 12 fr. 25 cent. Den 14 dezer zag onze start eenen zyner weerdigsle en acht- baerste inwooners ten grave nederdalen. M. Simons, overleden in den ouderdom van 71 jaren, was een eerlyk en dengdzaem manterwy.l hy, door zyne genegenheyd jegens zyne" mede burgers, eenieders vriendschap lot zich trok, zagen wy hem zyne pliglen van ontvanger der belastingen, tollen en neeynsen met eene onbekende neerstigheyd volbrengen. Gedurende 40 jaren heeft M. Simons dienst aen ons vaderland bewezenmaer nauwe- lyks genoot hy zyn pensioen en begon in eene zoete vreugd zyn leven door te brengen, toen eensklaps de dood aen dit volkomen geluk een hinderpael kwam stellen. Zulk een verlies heeft de herten van al de inwooners der stad en byzonderlyk van zyne vrienden die zynen goeden aerd konden schatten, in eene di'epe droefheyd gedompeld. Den 16 dezer is er een begin van brand onlstaen in de fabriek van wollen en kalgenen sargiën van M. J. Philips-Glazer, le Dendermondc. Dank aen de spoedige hulp heeft men het vuer by lyds kunnen uytdooven doch vele koopwaren zyn bescha digd* geworden. De verliezen worden op i000 fr. geschat. Alles was verzekerd. Men gelooft dat een phosphorken door onoplet tendheyd op den afval van katoen geworpen, dezen brand zal veroorzoekt hebben. Men schryft ons uyt Laerne, 19 april. Gisteren woensdag om 4 uren des namiddags is er over onze gemeente een onweder gedreven den bliksem is op twee plaetsen gevallen, op de eerste heeft hy weynig of geene schade veroorzaekt, maer op de tweede heeft hy den sleencn windmolen van den heer Aman twee zylen ontrukt, den windmolen ver- bryzeld en aen den molen verdere schade toegebragtdie gezamentyk wel op 1000 a 1200 franken konnen genomen worden de yzeren ketting der vange, die vader Aman eenige minuten le voren aenhing langs welke den bliksem schynt nedcrgeloopcn te zvn is wel in honderd plukken De steenkolen die voor bet gebruyk des huyzes in den molen lagen waren geheel den vloer door versprèyd. Den bliksem schynt op deze en op het yzer byzonderlyk zyne rol gespeeld te hebben daer er bvna geen yzer aen den .molen is dat niet min of meer gcraekl is. Daer den molen op den oogenblik verlaten was zyn er geene persoonlvke ongelukken le betreuren. De korrektionnele reglbank van Gend heeft in hare zittin gen uytgesprokcn de volgende vonnissen Alphons Van den Hove, oud 13 jaren, koeywachler te Meirel- beke, om tot den ouderdom van 18 jaren in een verbeteringshuys te worden opgesloten, uyt hoofde van dienslbode-diefte. Sophie Wiemeersch, oud 24 jaren, zonder bedryf en vaste wooning, tot dry dagen gevang en 3 jaren bewaking,'voor diefte. Felicila Servois, vroedvrouw te Watervliet, tol 3 franks boete en de kosten, en in geval van niet betaling lot 16 dagen gevang- zitting, om te laet de geboorte van een kind verklaerd te hebben. M. De Brouekere, burgemeester te Brussel, is gisteren na eene kertstondige ziekte overleden. Op de jaermarkt van kruyskensberghad men een kind van 8 jaren zooveel geneveF te drinken gegeven dat het niet ineir gaen noch staen kon, en den volgenden nacht stierf. Maendag heeft den heer Hermus, doctor te Berlaer, de lykope- ratie gedaen, waerby bestadigd wierd dat de kluer der ingewan den geheel zwart was. Wy lezen in een biusselseh blad Wy hebben reeds de verhopingen doen kennen welke den generael Lamorieière op Belgiën koestert. Menigvuldige aenvver- vingen geschieden thans op verseheydene punten onzer provin ciën, en zelfs le Brussel, voor rekening van het pauselyk leger. Eene som van 760 fr. word verzekerd aen eiken persoon, die dienst aenneemt. Een deel dezer som word komplant betaeld. De vertrekken geschieden langs Duytschland. Men verzekert ons, zegt hetzelfde blad, dat verseheydene offi cieren van ons leger aen onzen minister van oorlog onbepaeld' verlof zonder soldy gevraegd hebben, ten eynde zich naer de Pauselyke Staten te begeven, om aldaer, onder de bevelen van generael Lamorieière, de pauselyke troepen in te riglen. Den budjel van oorlog voor 1861, die thans aen de leden- der Kamer is uytgedeeld, is berekend op eene middelbare magt van 40,115 man en 8,760 peerden. den budjel is bcgrooLaop 32 millioen 252 duyzend 620 fr., dat is 39,130 meer clan in 1860. Allyd yerhoogingen van lasten Meer dan de dry vierden der belgisclie suykerraffineerders- hebben eene petitie in omloop gebragt aen den minister van finantiën, om le vragen dat den suyker geheel afgeseheyden zoude worden van de wet op de afschaffing der octroyën. Den Monileur de la Brasserie doet den uylslag kennen- der' poogingen door de buytenbrouwers byM. Frère gedaen; uyt het zeggen van gemeld blad, zouden deze heeren redens heb ben om te verhopen dat hunne stappen niet nutteloos zullen geweest zyn. Na hunne opmerkingen aenhoord Le hebben, heeft VI. den minister hun verzekerd dat hy geenszins de belangen dei- brouwers vyandig was, integendeel dat hy volkomen beschikt was hun aengeiiaem te wezen, voor zoo veel hem daertoe de mogelykheyd zou aengewezen worden. 'T is het geen men gaet trachten te doen in eene tweede ver gadering der brouwers van liet platteland welke maendag te Brussel zal plaets hebben. Maendag laetst hebben de heeren' burgemeesters der landelyke gemeetens van het dislrikt Kortryk alsook de heereit provintiale raedsheeren, voornamelyk degenen die de belangens- van den buyten verbeelden, eene kommissie van vyf leden be noemd, gelast met de kwestie van de afschaffing der octrovëit te onderzoeken, en le zien tot hoe ver de belangen van den buyten betrokken liggen in het ernstige vraegstuk waermede de Kamers zich binnen weynige dagen gaen bezig te houden hebben. MM. J. Slorme, notaris en burgemeester, te WaereghemVan de Venne, notaris en burgemeester, te SvveveghemPollet,, burgemeester en brouwer, le Herseaux Andries, burgemeester, le Cuerne, en Van Ackere, burgemeester, te Wevelghem, zyn tot leden dier kommissie benoemd. De inwooners van Hal hebben aen de stedelyke regering, eene petitie gezonden, om haer te verzoeken dat zy een adres1 zou willen stemmen, om te protesteren tegen het geV.amentlyke des wetsonlwerps over de afschaffing der gemeente-oetroyën, door M. den minister van finantiën voorgelegd, omdat, moest het zonder grondige veranderingen geslenurworden, het de noodlottigsle gevolgen zon hebben voor de landelyke gemeen- tens des lands in het algemeen, en voor cle stad Hal in het byzonder. Men schryft uyt Ronsse Onzen gemeenteraed heeft ge- weygerd een dankadres te teekenen voor M. Frère, ter gelegen heyd van zyn wetsontwerp tot afschafliing der octroyën, Wy lezen in den Journal d'Anvers De zware ziekte van dewelke M. Coomans, afgeveerdigden van Turnhout, sedert omtrent zes maenden is aengeclaen, laet hei» nog niet toe zyne kamer le verlaten, maer sinds eenige dagen is zynen gezondhevdsloestand merkelyk verbeterd, en men mag verhopen dat den achtbaren volksvertegenwoordiger zal kunnen deel nemen aen de beraedslaging over de octroyën, stof welke hy ten gronde bestudeerd heeft. Wy vernemen dat M. Coomans, hoe vyandig hy ook zy aen de octroyën, zich zal verzetten tegen het ontwerp van M. Frère, als zynde eenen geneesmiddel die veel slechter is dan het kwaed zelf! Van eergisteren af erkende men reeds te Brussel dat den zittyd der Kamers voor juny aenstaende niet zal kunnen gesloten worden, indien men wilt dat de byzondersle wetsontwerpen die thans ter studie liggen, onderzocht en gestemd worden. De werken aen de versterkingen van Antwerpen die'sedert eenigen lyd maer heel langzaem voortgingen, gaen thans vlytig vooruytgezet worden. Van heden af gaen er duyzend liniesoldaten te Asti-uweel aen het werk gesteld worden. Den gemeenteraed van Lodelinsart- heeft met eene groote meerderheyd geweygerd een dankadres te teekenen voor M. Frère ter gelegenheyd zyns wetsontwerps tot afschaffing der' octroyën. De korrekttionnele reglbank van Kortryk heeft in haer ver hoor van 11 april, zich beziggehouden met eene eerste zaek van vrywillige slagen en.verwondingen toegebragt aen Lodewyk Gallens, ten gevolge.der kiezingen die lestleden te Dadizeele1 hebben plaets gehad. Dry kerels zalen op het banksken der beschuldigden, namelyk; 4° Jan Dumoi-tier, 2° Engel Develtere, 3° Isidoor Florquin. De reglbank heeft den eerstgenoemde» vrygesproken de twee anderen zyn verwezen geworden elk tot 20 franks boet en solidairlyk tot de kosten van het proces. Eene andere zaek die veel zwaerwigtrger'is, en in welke de liberale aenleyders hebben laten zien dal zy beter dan iemand den naem van slokslagers verdienen, zal eerlang ook voor deze regtbank opgeroepen worden. Volgens het schynt zou den toe stand van het slagtoffer, welk nog allyd te Moorseele ligt, nog niet zeer voldoende zyn. Men schryft nvt Doornyk a Het onderzoek in de. zaek der moord van Bury word vïytig voortgezet en lalryke getuygen worden eiken dag onderhoord. De zuster van den betigden Svlvie Harchies (en niet Dorchies zoo als men eerst geschreven had) ligt gevaerlyk ziek sedert den dag der dood van J. Doven en der aenhouding van haren broeder. Zy is woensdag beregt. Het is thans stellig er 4 persoonen aengehouden zyn, be schuldigd van den mooi'daenslag op de weduwe Dubois'en den diefstal die by haer gepleegd is. Den eenen is koolmynwerker te Marcinelleden tweeden aerdewerker by de spoorwegmaetschap- py van CouilleLden derden is groentekoopman te Couillel en den laetsten arbeyder te Cotiillet. Men heeft hun alle vier in de gevangenis van Charleroy in het gevang opgesloten. De vermoe dens die op hun drukken zyn, naer men beweert, zeer zwaer.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2