ZONDAG 6 HEY I860. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 71.5 Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER. 6 FRANKS 'S JA1ÏRS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 5 Mey 1860. De dankadressen en de petitiën voor en tegen de nieuwe octroywet. Het is wel waer. Eene nieuwe veroordeeling. Het leger van den Paus. Veroordeeling van het Arinbureel van Oordegem. iwlmm 5-20 8-30 11-55 12-20 3-10 6-10 ®«<™L Brugge, Ostende 8-25 - 12-20 (WIO— lieren 5-20 8-30 12-20 6-10 .-00- 3-10 —6-101" klas langs Deudernioucle. Brussel 7-45 0-0 12-15 3-10 5-45 8-30. Mpcli Brus. Antw. 5-20 8-30 12-20 3-10 6-10 LeuvThienLuyk 5-203-3012-20 3-10 6-10 Vprv LandStTru\ën,5-20 8-30 12-20 3-10 6-10 6eud 8-25—12-200-003-106-10—8-20 Bergen, Quievrai» ,-45—0-00- 2-33 - 5-45 Kortrvk, Mousoroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3 10 - 6-10. Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-45—5-45—0-00 Nin.Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5 45, Te lbdb staen al de konvoys. Te idegem staen deie vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10-10 4-35 0-00 en dete vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te «ïsegem stil al de konvoys uytgenomen deten vertrekkende vanjkelst 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. JitBPii te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10-10 's morg. 4-35 en 0-00 's avonds Van Denderleeuw 0-00 8-10 's morg. 2-80 6-00 en 0-00 des avonds. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst €-50 12-0 3-00 /-20 Ninove, Geerardsbergcn, Ath 6-50 12-0 3-000-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 40-104-35—•-. Lessen. Geeramlsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-104-35—0-0. {Brussel (langs Denderleeuw6-3010-10 4-35 Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-104-350-0. VAN GEND NAER Audenaerde, 9-25 2-25 7-45, NAER Aelst, 7-0 41-30 00-« 2-20 J- 0 7-40. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-20 5-20—7-30. Ninove, Geeraeidsb, Atb (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussels Aelst) 7-15 11-50 2-0 5-10 7-45 I. Mech.) 5-45 9 10 12-45 3-35 6-40. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 2 00 5-10 7 45 DEN DENDERBODE M. Frère en met hem zynen eersten bureelschryver, JU. Adam, van welken den achtbaren heer Rodenbaeh in de kamer eens zegde dat dezen den eersten man van de wereld niet was, die twee groote mannen, zeggen wy, zuilen nog lang van hun doen spreken, ter oorzaek der ulgemeene revolutie, die er in de magt en in de belastingen der gemeente gaet plaets hebben. Men zal byzonderiyk van die twee mannen spreken, ais men de uytwerksels zal gevoelen van de iinanciere combinatie, die den duo Frère- Adam op den gelukkigen belgischen grond zal gezaeyd hebben. bit groot werk heeft voorlgebragt wat het onverinydelyk moest voortbrengen, te welen veel lawyt in 't land, veel geschryf, veel geklap, veel geknor en gemor, eene alge- meene onrustige beweging, bit is hier gewoonlyk het uitwerksel van allen akt, die alle gekende gebruyken afscliaft, de Grondwet versmaed, verscheurt en ais een onbruykbaer en versleten meubel op den zolder doet werpen. Van den anderen kant heeft dit werk een nieuw inachien doen uytvinden 0111 wetten te doen doorgaen, namelyk liet stemmen van dankadressen aen den geld- minister. Op liet dak van M. Frere is eenen regen van die airessen gevallen, en, 0 wondere zaek zy waren alle op eenen vorm of leest geschoeyd, zoodanig dat men mag zeggen dat de adreszenders aile met de zelfde gevoelens en gedachten bezield waren. Moeyelyke menschen, die alles verkeerdelyk willen uytieggen, zullen misschien zeggen dat die gelukwen- schingsschriften de ware redens der aenkleving van de onderteekenaers niet bevatteden, dat de ondersteuning van liet werk Frère-Adara slechts liet uylwerksel is der liberale kalkoenzweep, want dat het waerlyk eene liberale regtveerdigheyd is de buvtengenieentens te doen betalen voor de stad, de fantaisiën, de grillen, den luxe, de pracht en de capricen der stedelingen op den rug der buyten- bewooners te leggen, Maer dit zyn klerikale grolpotten, die nooyt kontent zyn, die niet kounen verdragen dat den boergepluymd en dat den stedeling mét den boer's pluy- mea gekleed worde. Den boer mag zyn hoofdgeld wel blyven betalen, hy is 't nu gewend, en wat geeft het aen het liberalismus dat de buytenbevolking nog wat meer daerby opljrenge, zy is immers een zoo vruchtbaer melk- koeyken, hetwelk zich tot vallens toe laet uytpersen. Ja,'tis wel waer dat er reeds over de vier honderd protestation van buytengemeentens naer de Kamer ge zonden zyn tegen het ontwerp van Frère-Adam, maer wat verstand'hebben de boeren daervan In de 78 steden, die dankrdressen zenden, woont immers al 't verstand van Belgiën, daer ziet men bokkebaerden, favori's, knevels en meer andere teekens van kenhissen te veel om te melden. Men moet ons niet komen opwerpen dat de prolestatiën der buytengemeentens krachtig, geredeneerd zyn en onwederleggelyke daedzaken bevatten, die den minister zoo stom zetten als nen visch, terwyl de dankadressen noch redenering, noch gegrondheyd, noch bewyzen, noch daedzaken bevatten, dieonwerping ware al te kinderachtig: de Slapheyd of verslaefd kalkoengeknoev der steden bestaet maer in de hersenpan der klerikalen en den minister blyft maer stom, als hy van buyten eene verkrop- pille krvgt omdat dit de moeyte niet weerd is er van te spreken. Wy zullen den boer maer laten kakelen, zegt M. Frère, de steden zullen d'eyers eten. De drukpers echter houd zich ook met de zaek bezig, en 't is daerin dat M. Frère bedrogen is. Den man had gepeysd dat hy op zyne twee ooren zou mogen slapen, in afwachting dat, op eene korte beraedslaging in de kamer, er seffens eene stemming d la vapeur zou volgen. Maer ongelukkiglyk voor M. Frère de drukpers heeft niet ge slapen £11 is de rust van den tweeden belgischen Appelius komen stooren. Geheel 't land door waekt de drukpers, zy toont zich zoowel door brochuren als door gazetten, zy rand het werk van M. Frère aen, zv doet er de schreeu wende onregtveerdigheyd van uytschynen en bewvst omve- derleggelyk dat het ontwerp van M, Frère eene volkomene pluymery van den buyten daerstelt. liet is voornamelvk de calliolyke drukpers die zich met kracht en klem verzet tegen 'de schaiidelyke verdrukking van den buyten, tegen de vernieling der' byzoudersle laudbouwelenienten, tegen de uylhougering van den werkman en den kleynen burger. Het is wel waer dat de liberale drukpers ook haer besie doet en wel zou willen de redeneringen der catholyke gazetten wederleggen, maer zy gevoelt dat het niet kan pakken en daerom bepaelt zy zich op aile loonen der muziekgambe aflezingen dat liet werk van M. Frère schoon, deftig, vooruytgaende, vrygezind, libera:! enz. enz. is en dat deze die zich tegen hetzelve verzetten klerikalen zyn, lichtdom- pers, achteruytkruypers en vyanden van 't progrès. Als de catholyke drukpers ontwikkelt, onderzoekt en ontleed, dan zwygt de iiberaterspers, of zy antwoord met den- schreeuw gy zvt klerikalen, gy zyt aen de papen verkocht, en daermeê is alles voor de liberale gapers wederlegd Een nieuw werkje komt te Brussel te verscbynen, waerin de octroykwestie grondig behandeld word, Het zegt onder andere dat de nieuwe wel de rampzaligste gevolgen zal hebben voor geheel 'l landdoor de prysverhooging der eetwaren van eerste noodzakelykheyd. De verschillige uytslagen recapitulerende der officiële cyfers van MM. Frère en Adam, zegt den schryver van bet werkje, is de gevolgtrekking, van den eenen kant, dat de voorwerpen van eerste noodzakelykheyd voor de werkende klassen der 78 octroysteden zullen ontlast zyn voor eene somme vanIr. 6,600,000 Van den anderen kant, zullen de zelfde voorwerpen voor geheel 't land overbelast zyn met som van fr. 10,250,000. De in- wooners der 78 octroysteden, het vierde der btvolking van Belgiën, zullen bet vierde deel dezer overbelasting moeten dragen te wetenfr. 2,557,500 De steden zullen dan onbelast worden voor de som vanfr. 4,042,500 Terwyl de inwooners der 2460 buyten- jemeenten zullen meer belast worden voor de voorwerpen van eerste noodzakelykheyd met eene somme van nagenoeg fr, 7,672,500 Het zyn de cyfers zelve van M. Frère die deze gevolg trekking klacr bewyzen. Dat de liberale bladen hierop antwoorden maer wy hooren al dat zy zullen zeggen dien cyferwinkel is ina'er nest, wy willen ons daer niet meè bezig houden, gy zyt klerikalen en daermeê amen en uyt... Wy kounen hier al de magtige bewysredens van den schryver niet aenhalen, maer wv durven zeggen dat deze die het werkje, getiteld Examen critique du projet de loi sur l'abolition des octrois communaux, zullen lezen, zullen moeten bekennen dat het wetsontwerp er gansch als onregtveerdig, ongervmd, grond- en redeloos door ver- gruysd is. Wy laten hier de besluytredens van dit ver standig schrift volgen. Deze zyn zoo afdoende, dat, indien er nog eenige vryheyd in de liberale rangen bestaet, zy diepen indruk zullen maken op deze die, door hunne stemmen, het ontwerp moeten aenveerden of verwerpen. Ziet hier deze besluytredens Het ontwerp van 't gouvernement is 1° Tegen de Constitutie 2° Het is onredekundig in zyn vertrekpunt, want het behoud de hoofdgelden in de buytengemeentens 5° Het lost de kwestie niejop, integendeel het yerplaelst ze, maekt ze mocvelyker en zwaerder. Den schryver bewvst hier dat het werk van M. Frère niet alleenlyk den Stempel draegt der schandelykste onregtveerdigheyd "en dei' schreeu- wendste partydigheyd, maer zelfs dat het zonder de minste stevigheyd is. 4" Het is gansch onregtveerdig zoo voor de samenstelling van het gemeene fonds van 14 miliioenen franks als voor de verdeeling van dit fonds 5» Het verhoogt, in plaets van ze te verminderen, de belastingen op de voorwerpen van eerste noodzakelykheyd voor de werkende klassen 6° Het is inconstitulionneel omdat het de vryheyd en de magt der gemeente vernietigt 7° Het is antinationael, want de belgische natie wilt noch onregtveerdigheyd, noch partydigheyd, noch privilegiën in de belastingen. Zy wilt dal regtveerdigheyd en onpartv- digheyd in de' verdeeling der openbare contributiën vol- komentlyk gebruykt worden. Dc catholyke wereld a en schouwt met belang de gesteltenis en den gang der zaken in de Pauselyke Staten. De houding van den edclmoodigen Lamoricière in zyne hoedanigheyd van opper bevelhebber der pauselyke soldalen, verwelft van dag tot dag eene vermeerdering van staelkundig belang. De calholvke volkeren beginnen te begrypeu dat inderdaed de maetschap'pv, de beschaving en het christendom in gevaer zyn, indien zy krachtdadig zich niet gaen verzetten tegen het helsche stelsel der voltrokkene daedzaken, tegen den geest van oproer en om wenteling. Den oproep gedaen door den kloekmoedigen Lamori cière beroert liet catholyk Europa Vrankryk, Duylscbland, Spanje, Oostenryk, Napels, Ierland zenden hunne zonen zich scharen onder het vaendel van orde, beschaving en godsdienst. Belgien zal zich niet laten overtreffen, onze edelste familiën hebben reeds hare kinderen ter hulp gezonden aen haren alge- mennen Vadereen talryk leger maèkt zich bercyd om naer Italiën te vertrekken. Onze catholyke familiën mogen gerust zyn, te Hoornen beveelt als minister van oorlog eenen edelen Belg, Mgr. de Mérode, en de Eerw. heeren P. De Sutter en Er. Vyt, thans onderpastors te Aelst, zullen onze belgische soldaten vergezellen in Italiën in hoedanigheyd van Aelmoeseniers van het leger. (Land van Waes). Het hof van appel dezer provincie komt een vonnis uyt te spreken, 't welk van 't grootste belang is. Wy zullen hier in korte woorden den inhoud der zaek meededen. Men dient tc weten dat de fondatiën van kerkelyke dienstel) (die ten laste van het armbesluer van Oordegem moeten geschie den) van in de 17 en 18 ecuwen tot nu toe altyd zonder onder breking en legenspraek door de heeren pastors van Oordegem, zyn gecelebreerd geweest, en door de armmcesters belaeld', golyk blykl uyt do jaorlyksche rekeningen van het armbesluer, tot in het jaer 1854 medebegrejien. By deze diensten worden gevoegd brooddeelingen aen den armen. Tol 'net bekostigen van die diensten en deelingon wierden door de fondateurs landen en geldsommen aen het arm besluer gegevenMaer dit order van zaken stond zekeren Meester niet aen. Hy wilde met eenen pennentrek alles afschaffen. Den 21 Maert 1833 wierder dan een besluyt genomen waerin gezegd wieid Dat aengezien den oorsprong 'dier gefondeerde diensten niet gekend is, als daervan geen titels of bewyzen bestaende, de armmeestors voor het toekomende uyt dien hoofde niets meer zullen betalen. Na lange en vruchtelooze onderhandelingen desaengaemlc inct de permanente deputatie, verklaert deze ton laelsten onbevoegd te zyn, en de zaek aen de burgerlyke reglbank te moeten onder worpen worden. Dit heeft het kerkbestuer gedaen, en zoo te Dendermonde als te Gend eenen volkomen zegeprael behaeld. Ziet hier het vonnis van het gcndsch hof, den 20 april 1800 uylgesproken In zake ran liet arinbureel ran Oordegem, appelerende TEGEN Dc Kerkfabriek van Oordegem, gedagvaerde Aengezien den president en leden uylmakende het weldadig heidsbureel der gemeente Oordegem geen hoegenaemd gevolg hebben gegeven aen het appel, dat zy gedaen hebben tegen bet vonnis geveld door de reglbank van 1"'" aenleg van Dendr r- monde, den 15 april 1839, bv exploit van deurwaarder Kir.'.-oir, gedagtóekend den 2 september van 't zelfde jaer, geregistreerd' zich zelfs niet aengebodon hebbende voor liet hof onfer hunne' middels van appel Ie doen gelden Aengezien het blykt uyt de stukken ten processe voorgebragt dat zy dit appel hébben ingegaen. zonder er door de permanente deputatie van den provincieraed toe gemagtigd le zyn geweest Aengezien zy, aldus handelende, de administratieve wetten en den art. 1032 van het wetboek der burgerlyke regtsvorderin» hebben overtreden en dien ten gevolge de palen van Imu mandaet en hunner maglen te buytengegaen dat het in die omstandigheden regt cn billyk is hun PERSOONLIK de onkosten te doen dragen veroorzaekt door voorzegd appel Om die redens hel hof, gehoord hebbende Mynheer den eersteil advokaet-generael Donny, in zyn advies, geefl dofnul tegen de appelantón. verklaert het appel niet ontvangelyk en veroordeelt den President en leden uylmakende hel weldadig- lieydsbureel der gemeente Oordegem PERSOONLYK tot de boete en proceskosten. Wv zvn nieuwsgierig IC weten wat do liberatery hierop zal zeggen'en of dit pilleken de heetekoppen, die altyd eenen pastor op den neus, eenen pater op de voeten en eene non in de keel hebben, niet een weynig zal genezen. Wy wachten naer verdere inlichtingen.

De Denderbode | 1860 | | pagina 1