PILLEKENS. Over twee :i dry maenden lachle on spotte het Verbond van Aelst met het werk van St-Pieters-Penninghet wist er nen g'heelen hoop zeever op te vertellenhet daegtle ons uyt te leggen waeroin St-Pieters-Penning hier in Aelst, in Gend en hier en daer in Vlaenderen gevraogd wierd en niet in de AValenslreken; of het geloof der Walenslreken versehillig was van dit der Vlaender» en meer anderen rimram, waerop vvy ons niet ge- weerdigden te antwoorden, omdat wy voorzagen dat de uytkomst zich welhaest zelve zoude belasten het Verbond en andere schurft- bladjes van zelfden kaliber harde kaekslagen te geven. Nu dat het werk van St-Pieters-Penning niet alleen in geheel Belgian macr ook in Vrankryk, Uuytschland, Pruyssen, Ierland, Holland, Oostenryk immers in geheel Europa en zelfs in Amerika de verbazendste uytslagen oplevert en de schitterendste getuygenis geeft der eenheyd van het Catholyk geloof, nu word het Verbond en zynen aenhang zoo woedend, dat het, gelyk een kwaedaerdig dier,' iedereen zou willen hyten. Zullen wy nu ook met den konfrater lagchen cn spotten? Wy zouden het konnen doen. rnaer wy zullen liever compassie hebben met den sukkelaer en denken dal het cenen ongelukkigcn stiel is altyd te moeten bassen of het baet of niet. Doch wat willen wy er aen doen, 't Verbond peyst dat als het de Kerk of den Paus hatelyk inaekt, beschimpt of lastert, het honing meet voor de liberaters en dat het dan toch ook wel zyne vingers mag lekken. Wy staen dit toe, fcaer hel moet toch niet te grof gaen. Wy zullen den konfrater wat stof tot lekken gaen geven. inzynlaetste N' jammert onzen konfrater gelyk nen hond, die met de zweep afgedroogd word, en dit wel omdat er in ons land gebedeld word voor de voortplanting van 't geloof, voor de kleyne Chineeskens, voor de Universiteyt, voor de broeder schappen van den H. Joseph, van Ste-Appolonie enz. enz. enz., terwyl men met dit geld zooveel en zooveel welvaert en goed zou konnen stichten, indien men er een nuttig gebruyk van maekte. Dat onzen konfrater en al zyne aenhangers maer gerust zyn, voor al die goede werken zullen zy niet lastig gevallen noch gepraemd worden wie dapraen deel neemt doet het volgeern, ongedwongen en vrywillig. Maer zoo is het voor de Calholyken niet. Als de slaels-en stadsontvangers de contributiebilletten rondzenden, dan is 't betalen van moelens, of de belastingen regt-of onregtveerdig zyn, zoo niet, seffens het lafelken voor de deur. Wy zien tegenwoordig byna alle dagen voorbeelden dat de meubels van arme nonnekens publiek verkocht worden, omdat zy wevgeren de schandelyksle afpersingen te betalen. Zy hebben schoon te zeggen het'gouvernement verkwist het geld der burgers aen vuyle kommedicstukken, aen verderflyke joden scholen, aen verslaefde gazetten, aen goddelooze professors en aen vyf en twintig andere zaken die wy hier niet noemen willen. Maer word daer naer geluyslerd We! neen 1 Leggen of uytge- spannen, zegt den fisk, en dan is het brutael geweld selï'ens gereed om te pakken en meè te dragen. Indien al 't geld, dat zoo nutteloos en lot schandael van 't land verkwist word, byeenge- raspt en nuttig besteed wierd, wat al goed, wal al welvaert zou men er niet ïiieê konnen stichtenMaer de zuygers der schatkist, de liberale bassers, de hongerige broodknoeyers zouden de lip laten hangen en moord en brand schreeuwen, want men zou in hun vel snyden. Die kerels willen dat de schapen Lot op de hnyd de wol afgedaen worden, maer 't moet lot hun prolyl strekkenHoe meer worsten den hond ziet, hoe meer hy kwispelsteert en den neus opfronst, maer als zy weggezet worden, hoe lastiger en boozer hy word. Als er liberalen zyn (en er zyn er zoo schrikkelyk veel,) die hunne knechten en meyssens byna geen eten geven, die aen armen of kerk nooyt een duyt besteden, doch die altyd geld genoeg .hebben om' zeker pluymend gedierte te onderhouden, om serren te betalen, vvaer zy vremd en levend fyn fruyt in kweeken, om bassins te maken, waerin zy dikwils verscbillige soorten van slokelbaggen, chamara's, bombardische en andere, konnen vangen, dan 'is er niet eenen Catholyken die daer tegen rekiameert, zy lalen elk vry en zelfs gaen zy daer nooyt iets vragen, omdat het toch zou verloren gevraegd zyn. Maer waerom laei hel Verbond hun ook niet vry hunne aelmoesen te geven waer zy willen Indien al 't geld, dat de boozen in slechligheyd en vuyle schandalen verkwisten, jaerlyks byeen ware, wat al goed zou men dnermeê niet konnen stichten, wat al hongerige magen zou men daermeê niet konnen voeden, wat al ongelukkige en bedrukte herten zou men daermeü niet konnen vertroosten.... Indien al 't geldMaer wy mogen met indien's niet verder gaen, want wy zouden moeten'te veel vieze registers trekken en den konfrater zou van zyne vrienden wel eene vermaning in het onderste van zynen menseh konnen krygen om Jat hy ons op dien thema geholpen heeft. Wy zullen ons voor heden bepalen hem te zeggen dat hel allergevaerlykst is steenen te werpen als de vrienden zelve een glazen dak hebben. MEN IS ONS BOELTJE AEN 'T VERGALLEN. In den Nord leest men het volgende Laelstleden dynsdag, 17 april, heeft den Keyzer de commis sie der gallische grondbeschryving (topographic) by zich op de Tuilerien doen komen, zamengesteld uyt de heeren de Saulcy, presidentArnédée Thierry, Quigniau, Alfred Maury, Cheruel de Coynard, Viollel-Leduc, Gustave Roland, Alexandre Bertrand en Alfred Jacobs. Na dat Z. M. de commissie bedankt had voor den reeds door haer volbraglen arbeyd, dat is te zeggen, van de kaerten van Galliën ten "tyde van Cesar, heeft zy zich lang bezig gehouden met de commissie over de belangrykheyd der studiën die do teruggave van het vertedeue ten doel hebben. Dit onderhoud heelt niet minder dan vyf kwartier uers geduerd, vvaeruyt men kan opmaken welken levendigen indruk het op het gemoed gelaten heeft van degenen die de eer hadden er by tegenwoordig te zyn. De Etoile zegt hierop Men weet dat Galliën vroeger bestond uyt het tegenwoordige VRANKRYK met BELGIËN. Het had voor grenzen in het noorden en oosten DEN RI1YN en de ALPEN, in het zuyden de Middcl- landsche zee en de Pyrencën, in het westen den Oeeaen Tydens de overweldiging van Cesar, onderseheyddo men in Galliën twee partyën het Romeynsche gewest, ook gezegd Gillia braccahi, wegens de broeken die de inwooners droegen het vrye öf hairige Galliën aldus genaemd wegens de lange hairen die de' inwooners droegen, en dat vrye Galliën bevatte Belgiën Is het alleen de topografische teruggave van het verledene die Napoleon 111 beoogt, of zoude het zyn voornemen wezen, door over do teruggave van liet verledene te spreken, zich naer Julius Cesar te regelen en ons de fnmsche broek aen te geven (Grondwet). ■IIHI i_J.mii DER BELGEN TOGT NAER ROOlMEN. le Stroof. Stem der Brabanponne.) Op, Belgen, op, te wapen heldenzonen In Belgen hert herleve vacTren moed Het ure sloeg nu weder het te toonen, Dat voor 't geloof, gy moedig stort uw bloed 'T is Godes zaek die ons nu roept ten stryde, 'T is Godes Kerk verdrukt door vreemd geweld Refrain Dat 't leeuwenvaen ons nu vvedrom geleide, Triomf voor ons op 't zalig oorlogsveld 2e Een schandgebroed, met bloedig zvvaerd in handen, Rand 's Pauses Stoel en Roome's Staten aen Het wil 't geloof der oude Belgenlanden Met smaed en schand' in 't modder nederslaen Neen, Belgen, neen, dat zulks uw hert niet lyde, Bestormen wy dit roekeloos geweld Retrain Dat 't leeuvenvaen enz. 3e Zou dwingelandy dan Pius troon beklemmen Zou Christus Bruid met hoon zyn overlaen Neen, Belgen, roept, met donderende stemmen, De vlaemsche leeuw zal roovery verslaen Het Belgen bloed zal slroomen 't rfHen tyde, Zoo lang de vyand niet zy neêrgeveld Refrain Dat 't leeuwenvaen enz. 4e Wy snellen dan naer Roome's schoone velden. Tot weinig tyds, vaerwel o Vaderland In 't hert niets meer als 't fiere vuer der helden, 'T gezegend wapen weder in de hand, Door zwaerd en schielgedonder vliegt ten stryde Hoort 't krygsbazuin dat reeds de zegen meldt Refrain Dat 't leeuwenvaen enz. 5e 0 Vaderland ontferming zult gy vinden, Door uwe zonen op 't geloofs altaer Dat d'helle dan hen woedend wille slinden Het hemelszvvaerd erkent geen' evenaer Met d'Engelen dan, o Belgen, weêr ten stryde Tot dat de faem uw' zegeprael vertelt Refrain Dat '1 leeuwenvaen enz. Te Luyk heeft zich een merkensweerdig fcyt opgedaen in de laetste zitting van den gemeente raed dezer stad, heelt het bureel van weldadigheyd den oorlof gevraegd om voor de regt- bank te mogen brengen de francma<?ons-logie dier stad, die weygert van hem te behandigen eene som van 3000 fr. opgebragt dóór een muziek-feest ten voordeele van den armen door ge melde logie gegeven. De Luyksche francmasons willen dan de liefdadigheyd door hen zeiven beoefenen, zonder de lusschenkomst van liet welda- digheyds-bureel te gebruyken zy verstaen zeiven de uytdeelers te zyn van hunne giften maer begaen zy aldus de groole zonde niet welke zy aen de catholyken verwyten Worden zy aldus de apostels niet der vryheyd van liefdadigheyd Wy vermeemen van ja, en de zaek is overigens onbetwislbaër. OH5-5 U!l!1 CORRESPONDENTIE. Uyt Braband is ons eenen brief toegezonden over eene zaek die wy eerst moeten onderzoeken. Vriend A. uyt G. ik kan Maendag te Dendermonde niet zyn. Eene zaek van belang roept my elders. Stel dus uwe reys acht dagen uyt. M. S. uyt B. Neen, het is den 26. M. G. uyt B. Ja, als alles betaeld is, eerder niet. De volgende heeren van ons arrondissement zyn door het lot als jurés aengewezen MM. E. Callcbaut, gemeente-raedsheer, te Aelst. K. Levion- nois, fabriekant, te Aelst. E. Meert, fabriekant, te Aelst. In den nacht van 1 tot 2 dezer heeft, in eene herberg op de Houtmerkt alhier een gevecht plaets gehad lussehen de genaemde J. B. Bernard en P. Delanoy, soldaten van het depot des gidsen- regiments. Den eersten heeft twee messteken in den buyk ont vangen en is dadelyk naer het hospitael gedragen. Den pfigtigen is in de handen der justitie. Het leven van den gekwetsten is niet in gevaer. Men schryft aen den Denderbode 2 Mey Zondag 22 april heeft er te Ilaesdonek,"in den namiddag een schrikkelyk onweder geheerschtin het midden van eene storting van hagel en sneeuw zag men eenen bliksem de donkere wolk doorsnyden, en twee a drymael rond het kruys van den toren slingeren, en verdvvynen in het bovenste vensterken. Aenstonds zag men van beneden rook en vlam, en de brandklok bragtelkte beei^; men zond aenstonds om de brandspuyten naer Beveren. Eenige beraemden den toren onder den vuerkolk •af te zagen, en hem brandend beneden te laten vallen, (hetgeen over 100 jaren nog op den zeiven toren met goeden uytval gepleegd is.) Anderen spraken van andere middelen, terwyl er reeds eenige moedige jongelingen den toren v\ aren opgeklom men welhaest bevonden zy zich voor hel midden der vlammen, die lot dan toe niets hadden aengedaen als het planken ven sterken, en die zich door den wind geheel naer buytcn keerden. Men vond middel om het af te haken, en het brandend op de kap van de kerk te doen vallen, waer het in de goten, nog vol hagel en sneeuw aenstonds gebluscht was. Ér bleef dan van den brand niets meer over dan de vonkende stylen, die het vensterken hadden gedragen, en de minste hóeveelheyd water was genoeg om die uyt te blusschen. Maer ongelukkiglyk door hunne haeste hadden zy zich naer boven begeven, zonder eenig ander water dan het geen zy in blazen droegen, en de gevaren pramende, maekten zy er gebruyk van, en dit met zoo goeden uytslag, dat men de brandspuylen kon gaen opzeggen, dat men zagen en bylen om den toren omverre te werpen, wederom kon naer huys dragen, en dat elk zvn pintjen kon gaen ledigen daer de brandklok hen van afgetrokken had. Het werk van St-Pieters Penning, begint zich langsom meer in het land uyt te breyden. Men meld uyt Leiwen, Lier en Thicnen, dat het werk aldaer ook komt ingesteld te worden, en met den grootsten bvval vereerd word. Mgr den bisschop van Namen heelt het ook in gansch de uytgestrektheyd zyns bisdoms. Eenige dagbladen verwyten aen MM. Pirmez en Laubry dat zy van hunne kollegas der linker zyde afseheyden, in de kwestie der oclroyën. Wy vragen voor eerst of het wel redelyk zou zyn dat er, voor kwestien van dien aerd, eeneregter of eene linker zyde ware. En ten tweeden of men by voorbeeld klerikael zou w'orden als men, gelyk M. Pirmez, den wensch uyt van eene volkomene go- lvkheyd te zien daerstellcn, in de verdeeling van den gemeente fonds tussehen de stedelyke en plattelandsche gemeenten M. D. Van Houck, onderpastor van St-Martens, te Ronsse, is benoemd tot pastor van Orroir, (arrondissement Audenaerde). Men spreekt te Brussel van tot opvolger van M. Ch. be Brouckere, M. Verhaegen te benomen, zoowel voor het burge meesterschap als voor de volksvertegenwoordiging. Men vreest echter grootelyks dat den man nog niet beraden is in het politiek leven terug te keeren. Men schryft uyt Audenaerde Sedert eenige dagen word er hier van niets anders meer gesproken dan van het voornemen dat den graef van Vlaenderen zou betuygd hebben van het prachtig kasteel van Wanneghem- Lede te koopen. Dit kasteel naby Audenaerde gelegen, zou tot zomerverblyf dienen aen Z. K. H. Twee bouwkundigen van Brussel zyu alhier aengekomen om dit slot en de er van afhan gende landeryën te bezigtigën. Wanneghem ligt maer een uerken van Peteghem, welke oud- tyds diende tot lustslot aen de merovingische Koningen en later ook aen de graven van Vlaenderen. Het kasteel wierd later, in de dertiende eeuw veranderd in een klooster van Urbamsten, genoemd de abtdy van Ste-Clara en Reaulieuwaervan er heden nog slechts de puynen overblyven. 'T is eene der aengenaemste liggingen des lands. Den liberalen klub van Brussel heeft aen alle zyne leden eene omschryving gezonden, tot doel hebbende de verdeeldhe den te doen eyndigen welke verleden jaer de kiezingen geken merkt hebben. Ten gevolge van een nauwkeurig onderzoek, welk klaer- lyk de gevaren heeft doen zien van bier te tappen uyt metalen pompen en buyzen, heeft den gemeenteraed^van St-Joost-ten- Noode, op uytnoodiging daertoe gedaen door den minister van 't inwendige aen alle de gemeenten des ryks, het volgende by- voegelyk reglement, voor de politie der herbergen gestemd Na verloop van twee jaren, te rekenen van den dag der af kondiging van het tegenwoordige reglement, is hel aen allen slyter van dranken of likeuren ter gemeente van St-Joost-ten- Noode, verboden van voor den verkoop dezer dranken koperen, looden of andere metalen pompen te gebruyken. De overtreders zullen gestraft worden met eene boet van 5 tot 15 fr. en een gevang van 1 tot 5 dagen, afzonderlyk of te samen, volgens de omstandigheden. By hervalling zal het maximun der straffen toegepast worden. Dezer dagen hebben de pryskampen plaets gehad tussehen de leerlingen der lagere scholen van verscheydene kantons van Henegouwen, en, even als voorleden jaer, hebben de leerlingen van de Broedersscholen zich byzonderlyk weten te doen onder- scheyden. By deh pryskamp tussehen de leerlingen van het kanton Dour, zyn de vier eerste pryzen behaeld geworden door kinderen der Broedersschool van Dour. By den pryskamp tussehen de leerlingen van het kanton Boussu, heeft de Broederschool van Quaregnon vier benoemin gen behaeld den 2en, 3en en 4en prys met eenen accessitde Broedersschool van Boussu bekwam dry pryzen den 6cn, 7ön en 8en, met eenen accessit. Deze voortreftëlykc uytslagen betuygen hoogelyks ten gunste van het onderwys door de Broeders der Christelyk Leering ge geven, en hersiellen op eene schitterende wyze de lasteringen waermede den liuet en de verblindheyd van hel goddeloos libera- lismus het zelve poogen ten onderen te helpen. De korrektionnele regtbank van Gend, heeft in hare zit tingen van 26, 27 en 28 april de volgende veroordeelingeè uytgesproken Ivo De Meester, oud 28 jaren, landbouwer te Nokere, tot 4 maenden gevang en eene boete van 16 franks, voor vrywillige slagen en verwondingen. Eduard Den Haeze, oud 22 jaren, schipper te Meirelbeke, lot 10 dagen gevang, voor mishandelingen. Hendrik De Taeye, oud 29 jaren, herbergier te Baeleghem, lot -14 dagen gevang, voor vrywillige slagen. Pieler D'Hondt, oud 34 jaren en Constant Lauwer», oud 29 jaren, beyde te Middelburg, elk tot eene maend gevang, voor aftroggelary. Karei Lodewyk De Looze, oud 51 jaren, werkman te Ruysse- lede, tot 7 dagen gevang en 3 fr. boete, voor overtreding der boschwet. Angcline De Craene, oud 11 jaren en Jan D'Hossehe, oud 14 jaren, beyde zonder beroep te Gend, elk tot 20 dagen gevang, voor dielte. Frans Wielemans, oud 58 jaren, werkman te Dickelvennc, tot 8 dagen gevang, als overtuygd van iemands's anders duyven gedood en mede gedragen te hebben. Karei Derie, oud 40 jaren, winkelier te Eecloo, tot 14 dagen gevang, voor misbruyk van vertrouwen. Over eenigen tyd ondervond men in Belgiën een grool gebrek aen centen. Dit kwam hicruyt voort dat deze munt naer Holland wierd uytgevoerd, alvvaer men met dezelfde eene winst deed van 5 t. h. Thans keeren de centen uyt Holland naer Belgiën terug en beginnen ze hier weer by den kleynhandel overvloedig in omloop te komen. De rede er van is dat den hollandscheo minister van finantiën deze stukken onlangs heeft afgekeurd. De regtbank van koophandel van Antwerpen heeft het bankroet verklaerd van de socieleyt Outendirek en Ce, voor de uytgaef der dagbladen den Précurseurden Aveuirde Schelde enz. De zoneklips voor 1860 aengekondigd zal plaets hebben den 18 july aenstaende. Niet alleenlyk zal deze verduystering totael zyn en dry lange en kostbare minuten duren, maer ook de voornaemste planeten van ons zonstelsel, Venus, Mercurius, Jupiter en Saturn us, rond de zon gestemd, zullen aen liet feest komen deel nemen. Vele honderde jaren zullen voorbyloopen eer dat de getallen, door welke de hemellichten beheerd worden, nog zulke zeldzame samenschikking zullen voorbybren- gen en aen onze nakomelingen zulk een heerlyk schouwspel in het uytspansel zullen oplev^en. In Belgiën zal het hemelwonder niet heel en gansch onbemeikt voorbygaen doch ongelukkiglyk zal den eklips slechts gedeelte- lyk zyn, en hy zal al niet meer belang opleveren dan degene die wy reeds raeermacls. gezien hebben De regtbank van llooy heeft onlangs eene beslissing geno men in eene allcrbelangrykste zaek, voor de gemeente-besturen en openbare gestichten- De gemeente die, na by koninglyk besluyt aengewezen te zyn geweest als de onderstandsplaets van eenen behoeftigen, zich genoodzaekt gevonden heeft de kosten van onderhoud van dien behoeftingen in een bedelaershuys te betalen, mag zich deze uylgaven doen vergoeden döor degene der bloedverwanten van dien behoeftigen die, volgens bepalingen van artikels 203 en vol gende der Burgewet, hem zynen nooddrufl verschuldigd zyn, en meest byzonderlyk door diengene der kinderen van den be hoeftigen, welke in staet is om in het onderhoud zyns vaders te voorzien, zonder in aenmerking le nemen of den vader over leden zy voor dat de eyschen van hooger gemelde besturen wiefdei} voorgebragt, of dat den zoon zou hebben afgezien van de nalatenschap zyns levens.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2