OVERLEDENEN. BEKENDMAKING. Vogelschieting met de Bolle. Vogelschieting met de Bolle. Belangryke Bekendmaking. Uyt ter hand te koop. Uyt er hand te koop. TE KOOP. Verkooping van Meubels te Aelst. Openbare Verkooping. Publieke Verkooping Hyus te huren terstond. Grocte vermindering van Prys. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Men scbryft uyt Parys, 26 cpril, aeu den Journal d'Anvers Het voorbeeld van den generael de Lanioricière draegt schoone vruchten onder de menigvuldige vrywilligers die dagelyks naer Roomen inschepen, zal ik u melden M. Sisson, broeder van den hoofdopsteller van den Ami de la Religion. Hy diende by de zouaven der lyfwacht en had dapper gestreden te Paleslro. Men noemt nog eenen der onderscheydenste officieren des legers van Afrika, den generael de Crény dezen generael, die tot de genie behoort, was weynige jaren geleden in onvverk- zaemheyd gesteld, omdat hy een bezoek had afgelegd bv de prinsen* van Orleans. Sedert dien bood men hem aen, of liever dwong men hem om wederom dienst te nemen, dewyl in het leger zyne afwezigheyd diep gevoeld vvierd maer hy weygerde en thans gaet hy zich by generael de Lamoricière vervoegen. Men spreekt ook van den dapperen generael le Fló, die zich gereed maekt om zyn voorbeeld te volgen. Eenigen tyd geleden beweerde een blad van.uw land dat generael Bedeau, verre van er aen te denken het voorbeeld van den generael de Lamoricière te volgen, zich teenemael van hem afscheydde. Deze beweering is volkomentlyk valsch. Generael Bedeau heeft in de warmste bewoordingen de goedkeuring uyt- gedrukt die hy aen het besluyt van zynen ouden wapengezel gaf, en indieü zyne gezondheyd er niet tegen verzette, weest zeker dat hy zich reeds by hem zou bevinden. Wy kondigden u acht dagen geleden aen dat M. de la Roche- foucault hertog van Bisaccio, aen het fransch gouvernement gevraegd had om hem de twaelf kanons te verkoopen die hy aen den Paus wenschte te schenken. Op deze vraeg, welke hy met grootc belangstelling ontvangen had, had den minister van oorlog verklaerd niet te kunnen antwoorden dan binnen verloop van 24 of 48 uren. Het antwoord is eyndelyk afgekomen, en het is weygerend. Den Keyzer geraedpleegd zynde, zou geant woord hebben dat den Staet geene kanonnen aen den Heyligen Stoel mogt afstaen of verkoopen. Deze b'eweenelyke entevens zwaerwigtige besluytneming vernemende, heeft M. de la Roche- foucault den moed niet laten vallen, en heeft onmiddelyk, naer men my verzekert, zyne bestelling by den vremden gedaen. Zie hier hoe de Gazette de France zich uytdrukt wegens de tegenwoordigheyd van M. de Corcelles te Roomen M. de Corcelles oud-gezant van Vrankr-yk te Roomen, bevind zich alhier sedert dry weken en heeft alle zyne kennissen en besluerlyke bekwaemheden ter beschikking van het gouver nement gesteld. Hy bestudeert in den grond alle de romcynsche iuslellingen en is gelast om aen den Heyligen Vader een plan voor te leggen der verschillende hervormingen die men in het inwendig Staetsbestuer zou kunnen invoeren. Hen Heyligen Vader is alzoo bezorgd als iemand om aen zyne vokeren al de nuttige vryheden te verleenen die kunnen overeenkomen met het uytzonderlyk gezag dat tusschen zyne handen rust. De Gazelle de Lyou meld dat den burggraef E. de Puyffera naer Roomen komt te vertrekken, waer hy gaet dienst nemen in het pauselyk leger* M. burggraef de Puyffera telt tien jaren dienst in Vrankryk en Algeriën, en heelt geheel den veldiogt van den Krim gedaen. Onder de betoogingen die in de verschillende deelen der wereld hebben plaets gehad ten gnnste van den Paus en de Heylige Kerk, is er nog geene geweest die zoo hertroerend is dan degene waervan de Epoca van Madrid spreekt. Eenige damen der spaensche hoofdstad, zegt gemelde blad, hebben het denkbeeld opgevat aen den Heyligen Vader eenen brief toe te sturen, om hem hare gevoelens van kinderlyke verknochtheyd uyt te drukken en hem te smeeken dat hy zou gelieven de belofte te aenveerden dat zy, met de juweelen die tot haer persoonlyk gebruyk behooren en met den penning waerover elk van haer'zal kunnen beschikken, zullen medewerken om in de eerste noodwendigheden te bemiddelen welke de schatkist der Kerk zou kunnen gevoelen, ten gevolge der wanorders die haer tegenwoordig plagen. Dezen brief heeft reeds meer dan acht duyzend handteekens bekomen, Men leest in den Giornale di Roma Den Heyligen Vader heeft geweerdigd onder het getal zyner huysprelaten te benoemen Mgr. Francisco Saverio de Mérode minister van oorlog. Wy ontvangen brieven uyt Roomen, in date 24 De bisschoppen van Romaniën hebben verbod ontvangen van deel te nemen aen de ontvangst van Koning Victor-Emmanuel. Den franschen Monileur kondigt dën uytslag af der stem mingen van gansch Savoyën, min vyftig kleyne gemeenten nog eenige stemmingen, en wy tellen meer stemmen ten voordeele der aenhechting dan er kiezers waren. De vredes-onderhandelingen tusschen de spaensche en de marokaensche gevolmagtigden gaen snellyk voort, en naer alle waerschynlykheyd is het traktaet reeds geteekend op het uer dat wy 'deze reken schryven. Een berigt uyt Madrid meld ten minsten dat in eene konferentie maendag laetst gehouden tus schen maerschalk O'Donnell en den broeder des Keyzers, alle moeyelykheden geregeld waren. De oorlogs-schadeloostelling moest binnen het jaer betaeld worden. Siciliën is nog niet bevredigd, zoo als men het geloofde. Dit eyland en welligt Europa ook is op het punt van in nieuwe verwikkelingen te geraken. Uyt Parys en uyt Londen kondigt men aen dat den woelman Garibaldi met zynen staf naer Siciliën getrokken is. De revolutionnairen in dit eyland hebben geen opperhoofd voortaen zullen zy Cr een hebben. Van thans af mag men zeggen dat den opstand nog niet onderdrukt is. Het koningryk Beyëren, dat niet veel grooter is als Belgiën heeft aen den 11. Vader adressen gezonden welke 't verbazend getal van 244,400 handteekens dragen. De andere landen van Duytsch- land wedyveren in godvruchtige befuygingen van verkleefheyd. Een adres* van het hertogdom Napan draegt 26,840 handteekens, dat van Rottenburg in Wurtenbcrg 33,610 dat van Treven 80,000, Padcrborn 80,350, van Osnabruck 26,500, dat van Munster 99,00P, Transvlavanie heeft 40,000 handteekens opgeleverd en Lintz 54,000. Men schryft uyt Verona, 21 april, aen den Presse van Ween en Verschevdene piemontesche uytzendëlingen waren dezer dagen in Verona gedrongen om er een middelpunt van beweging in te rigten, en namelyk om oproer te verwekken tusschen de soldaten van het hongaersch regiment Prins Lichtensteyn. Maer zy zyn allen aengchouden (ton gelalle van zeven) en aen de regtbanken overgeleverd. Aengezien men by hun veel stuks gevonden heeft en byzonderlyk oproerwekkende proklamatiën, is hunne pligtigheyd buyten twyfel en de justitie zal erover oordeelen* Het getal der Pelgrims welke ter gelegenheyd van het Paeschfeest te Roomen zyn gekomen is uytermate groot. Onder deze bevinden zich 6,000. Ieren welke, na men vermeent, wel- haest den pelgrimstok tegen het geweer zullen verwisselen. Parys, 1 mey. Den nacm vandttgr. de Mérode, die door Z. H. Pius IX tot minister tan oorlog komt benoemd te worden, is eenen eertitel voor Belgie. Het fransch blad l'union wydde gisteren aen onzen landgenoot de volgende regelen toe Den Siècle betuygde gisteren niet zonder eenen schyn van boos- eerdigheyd de begeerte om de Staten van dienst te kennen van den nieuwen minister der krygsmagten van Zyne Heyligheyd Pius IX. Mgr. de Mérode heeft in beyde militiën gediend, in die zyns vader lands en in die van God. Zie hier zyne titels Zoon van den doorluchtigen graef de Mérode wiens verknochtheyd aen Belgie en de Kerk zich ten pryze van zoo veel opofferingen heeft doen uytschynen, is den graef Xaverius in het belgisch leger getreden, alwaer hy, na acht jaren Ironwen dienst, den graed van kapiteyn hereykt had dezen graad voerde hy uyt in een voetvolksregiment, gezegd keur-regi- ment. Gehecht aen den staf dezer eipeditie-troepen van Afrika, heeft hy, onder de hevelen van maerschalk Bugeaud, twee veldlogten gedaen, waer hv verdiend heeft zynen naera in de officiële verslagen te zien ver meld worden. Op voorstel van den opperbevelhebber, bekwam hy het kruys van het Eere-Legioen. 'T is in Afrika, 't is onder de tent, 't is tegenover den vyand dat deu jeugdigen en schitterenden officier-de dapperste opperhoofden onzer legers leerde kennen en hunno achting en geneger.heyd verwierf. Den generael Cavaignac waerdeerde hem hoog toen hy binnen Tlemcen geblokkeerd was, en 't is ook van dit tydstip dat de betrekkingen dagteekenen welke hy met de helden van Oran en Constantino heeft gehad. Daer leerde de Mérode dit fiansche leger kennen en bewonderen welk hy later te Roomen moest terug vinden en aen 't welk hy, onder een ander kostuera, eene zelfde genegenlieyd moest toedragen, In 1849 legde graef Xaverius den degen af om in de Heylige Ordens tc treden. Hy studeerde in 1849 de godsgeleerdheyd te Roomen, tydens de geheugelvke en droevige gebeurtenissen die dit jaer kenmerkten. Noch binst de revolutie noch binst het beleg verliet hy de stad niet, maer putte nog meer voedsel voor zynen iever, zyne zelfsverloochening in de zorgen waeimede hy de gekwetsten en de gevangenen omringde, en in de onderwyzingen die hyj na den roemryken inlogt onzer troepen, aen onze soldaten gaf. Pins IX het edel gedrag van den eeiw. priester de Mérode willende beloonen, hechtte hem oen zynen persoon als prelaet zyns huyzes, met den titel van kamerling. Den Siècle mag by de officieren on soldaten des bezettinglegers vernemen naer de volle erkentenis die zy Mgr. de Mérode toedragen. Wilde hy zyn onderzoek vQÜedigen, hy zou hun maer te vragen hebben hoe zeer den noem van dien ievervollen prelaet vermengd is met de zegeningen van den armen der F.euwige Stad, en hoe lief en aengenaem hv is aen de gestichten van gostvryheyd, liefdadighevd en landbouw, welke alle door zyne edelmoedigheyd vermeerderd en ondersteund geweest zyn en nog zyn. Alsdan zou den SiÈCLE zich wat min verwonderen dat den Paus, met regt en rede zyn betrouwen stellende in de verdiensten en getrouwheyd van Mgr. de Mérode, zyne oude krygsdiensten en zyne betrekkingen met onze generaels kennende, hem geroepen heeft tot de bedieningen van minister van oorlog. Ten ware den Siècle geen rekening wist te houden noch van de dapperhevd op de "slagvelden ontvouwd, noch van de verknochtheyd aen het Opperhoofd des Catholykdoms, noch van de achting en erkentenis in de gelederen omes legers verworven iets wat heel we! zou kunnen het geval zyn, doch geenszins ter zyner eer zou strekken. In Rusland is den winter dees jaer ongemeen streng ge weest. Eenen brief uyt Tambofï meld dat den t8 meert het weder zoodanig koud w-as, dat de oudste en kloekste sledevoerders vveygerden de reyzigers te vervoeren. In de omstreken der stad heeft men verschevdene persooncn doodgevrozeii gevonden. Ledige rytuygen heeft men op de wegen aengetrolTen, zynde de voerlieden alleen met hunne peerden vertrokken. Eenige dagen voor gemelden datum had er zich eene eseouade van tien soldaten op weg begeven. Allen zyn onderwege gestorven van koude. Twee boeren die naer eenen bosch waren gaen hout halen zyn door den overvloedigen sneeuw die er viel, verdoold geraekt', zy waren verpligt in het bosch, eene hut van-boom- Ukken to "maken. Baer bleven zy twee volle dagen, doch den sneeuw stoof aenhoudend en in dikke vlokken neder, zoo dat zy gevaer liepen van koude en honger om le komen. Zy begaven zich uytgeput op weg en op het geluy der klokken afgaende kon den zy behouden de stad bcreyken. Eene postkar was niet op tyd aengekomen voor haer lot vreczende, ging men haer te ge- moet en vond het rytnvg onder den sneeuw- bedolven, de peer den bevrozen en de twee postillons van koude gestorven en styf bevrozeu op de doode peerden zittende. Eenen burger, over dry dagen uyt een naburig dorp vertrokken was nog niet opgedaegd, men denkt dat hy op den weg zal dood onder den sneeuw liggen. Eenen inwooner dier stad is ook verdwenen en men denkt dat hy hetzelfde lof heefl ondergaen. In de omstreken 'van Marschaust zyn meer dan twintig men- schen van koude omgekomen en onder den sneeuw verongelukt. RURGERLVKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelvk 6 Yrouwel. 5 HUWELYKEN. J. De Schepper, octroy bedienden, met V. Steleman, zonder beroep. C. Van Essche, bed. aen den yzeren weg, met P. Van Achten, naey9ter. C. De Clippel, daglooner, met M. Vernioesen, kantwerkster. F. Huysman, horlogiemaker, met Fr. Van de Meersche, degloonster. P. Verhulst, daglooner, met C. Van Driessche, kantwerkster. A. Liebant, tabakbewerker, met C. De Smet, dienstmeyd. P. Posse, Iwyndersgast, met C. Franck, kantwerkster, C. Coessens, kaeywerker, met C. Goeman, kantwerkster. F. Van den Steen, daglooner, met M. Fronsaert, kantwerkster. E. De Valkeneer, dienstknecht, met M. Restiau, kantwerkster. P. Meunier, bed. aen den yzeren weg, met A. Lenssens, zonder beroep. 3. Verloren, Ij., Schaerbeke. A. Brunts, 1 mnend, Vrouwestraet. P. Thevenet, 8 maend, Mylbeke. J. Tas, wedr. Van Noel, landb, 62 j., woonende te Nieuwerkerken. F. Backaert 1 j., Molendriesch. P. Van de Maele, man Van Durme, herbergier 47 j Molendriesch. C. De Coninck, schrynwerker, 63 j., Zonuestraet. A. Collin, man Liebaut, zonder beroep, 85 j., Zonnestraet. M. Schutyzer, 18 maend, Mylbeke. Ter drukkery van den Denderbode. belast men zich mei het drukken van afiichen, trouw-eii doodbrieven, dood- beeldekens, registers, facturen, boekwerken en alles wat verderden drukkersstiel betreft. Men beveelt zich aen de gunst van het publiek wiens vertrouwen men zal trachten te blyven behouden door geringe pryzen, schoon werk en spoedige bediening. In den HERTOG VAN LOREYNEN, aen de Molenstraetpoort le Aelst, zal er op Zondag 6 Mey, om 3 uren namiddag eene schoone Vogelschieting met de Rolle plaets hehben naer DRY FRAEYE PENDULEN en TWEE GELDV'OGELS. Inleg 50 eentimen par persoon. Men zal 2ich konnen inschryven van 's morgens af. Op Donderdag 17 Mei I860, (0. H. Hemelvaert) zal er by L. DE SCHEPPER op Eedehergh-Pamel, eene Luisterryke Vogelholling plaets hebben. De pryzen zullen bestaen in dry zilveren Servieccn, vier paer Laerzen, (Botten) en twee paer Schoenen. Degene die prys behaeld hebben zullen onmiddelyk na de Boiling de maet genomen worden. De inschryving zal zyn by gemelden L. Do Schepper van 1 1/2 tot 3 1/2 ure. N- B. Men zal ook vry zyn in plaets van Serviecen Botten of Schoenen geld te eisschen te weten Voor 1° Servies 25 fr. Voor de 2° en 3° 23 fr. Voor do Botten fr. 16,50 Voor de Schoeuen fr. 8,75. F. ROGGEMAN-LUYTGAERENS, koopman in Glas, Porcelyn, Flesschen en Verfwaren, naby de groote Merkt te Aelst, heeft de eer het publiek te berigten dat hy een allerschoonste assortiment komt te ontvaHgen van nieuwe Lieve Vrouwbeelden met en zonder bokalen, zeer fraeye Bloem kransen en Vasen van alle pryzen, voorts alle soorten van schoone Poroe- lyn-werken, nis Tafel- en Theservicen, Kaffestelsels, Cabarets, Roomers, Glazen, alles naer den lesten smaek en aeu zoo voordeelige pryzen, dat hy de ergste mededinging kan doorstaen. Verders laet hy weten dat hy ver koopt alle soorten van gevrevene en ongevrevene Couleuren en Verven. Vernissen, Stopsels en Flesschen, artikels voor de apotheek, Vensterglas aen den prys der fabriek, glazen Dakpannen, Diamanten, immers alles wat den glasartikel aengaet. lly beveelt zich in elks gunst, die hy door zyne gematigde pryzen, goede koopwaren en spoedige bediening, zal trachten te bekomen. Eene zeor schoone en allerbeste PIANO-BUFFET in Palisanderhout, met zeven octaven. Zich te bevragen ten bureele van dees blad. 1° 70 allerschoonste ongebleekte Servetten van zuyver gegarandeerd Handgevpin, geweven A LA Jacquard. 2° Een llnmmelaken van vier en half meters 3° Een van dry en hlaf meters 4» Twee van twee meters en half, in dezelfde hoedanigheyd van bovengenoemde Servetten. Zich te bevragen ten buteele van den Denderbode. 300 Last fstc klasse inlandsche Klep aen "2 franken. Verschillige Geldsommen te bekomen aen gematigden intrest, mits bezet. Te bevragen by J. DESMEDT, Ontvanger, Gouverne- menlstraet N° 16 te Gent. Brieven franco. BV VERANDERING VAN WOONST. Den Notaris Joseph VERBRUGGHEN ter residentie van Aelst. zal ten verzoeke van d'heer J. F. Carreer, en aen zyn woonhuys te Aelst in de Korte Zoutstraet, op Dynsdng 15 Mey 1860 om 9 uren 's morgens open- bnerlyk verkoopen de volgende Meubels als Keukengerief, Koper, Titi en Gleyrewerk, Stoelen, Tafels, Bedkoetsen, Kassens, Commodens, ïïorlogie, Stoof, Yzerwerk, Timmeren Brandhout, Glos en Christael, ledige Fles schen en veel andere Voorwerpen te lang om te melden. Korts na de Venditie zullen de twee aen een hangende Ifuyzen van d'heer Carreer in de Korte Zoutstraet, publiek verkocht worden. De Notaris P. J. A. ARENTS, te Herzele, zal ter tusschenkomst van den Notaris DEVUYST te Borsbeke, op Dvnsdag 15 Mey I860 om 9 uren voormiddag ten aenzoeke van C.amil Devuyst te Borsbeke, ter zyner woon openbaerlyk verkoopen Ai het Meubelair ter zyner woonst bevindende, 3 goede Trekpeerden, 1 Jaerling, 1 Veulen, 6 Koeyen wanof 5 vol kalf, 2 Wagens wanof 1 Vierduymer, 2 Karren, 1 Zeekkarre, 1 Speeikarre, Ploegen, Egden, 2 Rolblokken en al het verdere Boerenhalam en Huis meubels ten Hove te bevinden. De Peelden en het Boerenhalam zal om 12 uren juist verkogt worden. VAN SCHOONE MEUBELEN. De Notaris Joseph F. M. VERBRUGGHEN, te Aelst, zal op Maen dag 7 Mey I860 en des roods de volgende dagen, te beginnen om 9 uren 's morgens, Len slerfhuyze van vvylen Mme weduwe Meersscliaut-De Coen, te Aelst in de korte Zoutstraet, openbaer lyk verkoopen Schoone Meubels van accajou en andere als Stoelen, Commodens, Bulletten, Bedsloelen, speel- nacht- en andere Tafels, Coulisse-Tafel, Lavabos, Kleerkassen, Spiegels schoone Pendule en Gandelabers, Vasen, poreelyne Coflystelsels, Cristael, Kachels, Sloven en Jagtcontooren, Koper en Tin, Matrassen, Vensier- en Bedgordynen en eenige Eyke Planken en Brandhout. Te Aelst in de Korte Zoutstraet. Zich te bevragen by deu Notaris VERBRUGGHEN te Aelst, in de Nieuwstraet, by wie men Geld kan bekomen op voordeelige conditiën mits goed bezet. By VAN PETEGHEM, Apotheker te Aelst aen de groote Kerk. Amcr Stomnchique (Maeghitler). l^Graed den liter fr. 1,50. 2*en gr. 2,00. 3den gr. 3,00. Siroop van Maegbitter, zeer aengenomen likeur, fr. 4,00 den liter en 2,25 den halven liter. Allersterksten extvnkt van Hollandschen Bitter. 8 a van Engelschen Bitter. a van Zwitserscheu Alsem. a van Zweedschen Bitier. waervan den Boonekamp eene nabootsing is. fr. 1.00. Prys der likeuren per liter. Franschen en Anisette fr. 1,00, 1,25, 1,50 en 2,00. Punsch en Punchettc, fr. 1.00, 1,25, 1,00 en 4,00. EÏxfer-Bitle,. 0.®, 0,80, 1.00 e» 1,25. Anvs en Plaisir, °.6o, 0,,5. Schiedam L2S' '-50, er, 1,75. Gene,er aen deD prys van den dag. En oliesoorten ^an fyne dranken aen fr. 1,50 tot 3,00 T ikeur-wvn, 1^* 1,00, l,u0. \iyUl fr- 0'35 en 0,50 enz. enz. enz, N. B. Daer is eene Toerkelyke vermindering van prys wanneer men vyf of meer liters likeuren neemt.

De Denderbode | 1860 | | pagina 3