ZONDAG 20 MEY 1800. VEEETIENDEN JAERGANG. N' 717. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER G FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschil lige Statiën. AELST, den 19 Mev 1860. Eenen herbergier uyt Sottegem. Eenige Voorheelden. Moeten dan de stadsregten aen- blijven PROVINCIALE KIEZINGEN. Kandidaten der bewarende party. Aen de Kiezers van 't kanton Aelst. 1 ifctocWm. 5-20 8-30 11-55 12-20 3-10 6-10 Kkrr'w. 520 8-30 12-20 6-10 -00. 7.46 0-0 12-15 3-10 5-45 8-30. 5«I Bros. Anlw. 5-20 8-30 12-20 3-106-10 Leur T tden Lu,k 5-203-30 12-20 3-10 6-10 ïeiv I „n.lStTru,ën,5-20 8-30 12-20 3-10 6-10 6rn3 8 25—13-200-00 3-10 6-10 8-20 SR Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-10 6-101® klas langs Dendermonde. Kortrvk, Mouscroeu, Hyssel (langs Lede) 8-25 12-20 - 0-00 3-10 - 6-10. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-45—5-45—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45. i Bergeu, Quievrain 7-450-00—2-33—5-45 T ,.i,l stneii ol de Loiivoj». Te lOBBEM steen dete vertrekkende van Alk 6-30 0-00 10-10 4-35 0-00 en deie vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. te CYSBCEH stil al de konvovs tivtgenomen deren vertrekkende van Aelst 0 00 des morgetts en 0-00 's avonds en van Dendértnonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. - te Saotberce» de vertrekken nvt Allt 6-30 10-10's morg. 4-35 en O-OO's avonds vil. Denderleeuw 0-00 8-10 's morg. 2-50 6-00 en 0-00 des avonds. VAN LOKEREN nafr Dendermonde, Aelst 6-50 12-0 3-00 7-20 »-». Ninove, Geerardsberjjen, Atb 6-50 12-0—3-000-00. VAN ATH NABR Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-10— 4-35—»-. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-104-350-0. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-10 4-35»-. Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-104-350-0. VAN CEND NAER Audenoerde, 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-0 11-30 00-» 2-20 5-00 7-40. VAN HROSSEL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-20 5-20—7-30- Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 11-50 2-0 5-10 7-45 I. Mech.) 5-45 9-10 12-45 3-35 6-40. Aelst, 7 13 7-53 -11-50 2 00 5-10 7 45 DEN DENDERBODE 7oo lane den minister Frère simpelen vrymetser was en zynen vider poortier, hoorde men de liberale Walen roepen den budget van oorlog moet op 25 millioenen komen dc landbou wers en klcyne borgers betalen tc veel belastingen de ryke en (Pedelmans te weyuig. Maer sedert dat Frère net) man geworden is, die in dc millioenen zwemt- en met het groot volk omgaet, 'S Onze"legerinannen moeten jaerlyks al 33 millioenen kosten, niet eenen'liberacl zegt nu dat het te veel is meester Frère heeft ons het doodregt, gepraemde leeningen, grootere belas tingen opgelevd, de liberale Vlamingen hebben gezwegen en de Walen bravo geroepen. Men wilt de boerkens met het alschallen der octroyën levendig 't vel afdoen de liberale slaven moeten dat goedkeuren en pryzen en zeggen dat de boerkens zullen beter en gelukkiger zyn. Indien den voorstel van den Luyksclion Wael in de Kamer aengenomer. word, dan zullen dc ryke voor- taen veel min betalen en de borgers veel meer, duyzende en duyzende werklieden en arme dompelaers, die nu vry zyn van narocliielasten, zullen zoo veel moeten betalen als de gepen- sionneerde leeggangets, en toch moeien de liberale brood- schryvers en plaetszockers nog beweeren dat I" re re de kleyne borgers genegen is en de boerkens in zyn hert draegt. Wat schande voor vrye Belgen. 1° Dc familie Orban, kan t'samen te Luyk en elders van 8 tot 9 duvzend franken stadsreglen betalen.. Indien deze afgeschaft -worden, dan zal die ryke en magtige familie, die meer millioenen hoeft als nen klevnen borger vyflranksstukken, in t vervolg er geen 2 duyzcnd betalen. 2° Onzen Koning Leopold betaclt jaerlyks voor stadsregten sen Brussel ten minsten 6000 fr. Indien het wetsontwerp in de Kamers gestemd en door den Koning goedgekeurd word, dan zal hy er geen 1000 meer betalen. Dier noch genever, die meest zullen opslacn, worden by hem weynig of niet gedronken kofly is den drank en troost van den armen en suyker word by al d*e burgers gebruykt. Voor zynen wyn en andere kostelyke dranken zal geheel liet land moeten betalen. Onzen Koning zaï •hierdoor jaerlyks rond de 5000 fr profyt doen. Dit verbeeld een k.apituel van Üd,000 fr. gerekend aen 4°/0. Niet eenen Keyzer noeh Koning en den onzen min als iemand mag eenc wet goed keuren Ier welkers gelegenheyd hunne onderdanen zouden konnen zeggen dat den Koning of Keyzer voor zich zelvcn gezorgd lieel't, met zich gedeeltelyk te willen onttrekken aen reglveerdige en billyke belastingen, om die te leggen op geringe borgers en arme werklieden. 3° De grootste hotels en koffyhuyzen waer d'edelmans en millionaire!! in den wyn zitten, lekkernyën smokkelen en lyne Ijqueureo aen 73 centiinen het glazeke gaen pakken, liet geen groote stadsregten betaelt, zullen er ook veel by winnen, terwyl de horgersherbergen, waer maer bier en genever gedronken worden, zullen verliezen. 4° Eenen werkman die tweomael daegs met zyne vrouw en kinderkous een potje koffy drinkt en 's zondags zyn druppclke .en een literke bier, (dat toch niet te veel is) zal meer betalen als nen ryken quidam, die om zich noch wat in 't leven te hou den, gedurig moet sterken bouillon, fyne wynen en kostelyke spyzen gebruyken. S:ecn Nooyt heeft den koppigen Willem op zoo eene vraek roepende wet durven peyzen. Den Keyzer van Rusland zou zulke wet niet durven voorstellen, zynen knout word min gevreesd dan de kalkoenzweep der liberalen. Dal is eenc zaek die de sleden aengaet. Elkeen moet zyn hnys Restoren en daer meester zyn gelyk elkeen zyne eygene schulden nioel betalen en lasten dragen. Heeft eenen Koning of Keyzer ecne schuld, wel hy moet ze betalen wilt hy treflelyk man zyn. De Gouvernementen, Provin ciën en gemeenten moeten ook hunne schulden betalen. Heeft «en borgerke of boerke, Wanneke of Trezeke eene schuld,'t is te betalen zoo niet, den deurwaerder komt af en nog al veel daer achter. Het hcert zoo altyd geweest, zoo is liet overal en het zal blyven zyn by alle beschaefde volkeren. Het is nooyt goed- gekeurd zelfs niet in tyden van opstand en wanorder, dat de ryke geplunderd on gepluymd zyn geweesl ten -voordeele van d'arroeu nlaer lot schande van ónze eeuw en van ons Vaderland keuren du liberale lyroodschryvers en plaetszoekers en eenige kale Notarissen goed en pryzen dat men de boerkens, de ideyne borgers, en het werkvolk wilt doen betalen voor de fyken. f)p liberalen willen d'octroyün afschaffen, dat het my toege- lalen zy ook eenige afsehafflngen voor tc stellen, ik ben zeker dat zy in den smaek van het volk zullen vallen en met de regt- veerdigheyd, den geest van vryheyd cn van onze grondwet teenemael overeenkomen. 1° Ik stel voor d'afsehafling van liet Gouvernementeel onder- wys, om zoo jaerlyks V'YF .MILLIOENEN tc sparen en alle onder- wyzers gelyk le stellen. 2" D'afscliafllug van alle nultelooze bedieningen en plaetskens, en van de moeyallerv van het Gouvernement. 3» Ik stel voor d'afsehatling van de wet op de pensioenen. Dat iedereen zoo veel en zoo weynig sparen als het hem belieft het Gouvernement hoeft zich daermedc niet te benioeyen. •t° D'afsehafling van de jaerlyksclie huwelyksdoten aen onzen Prins en Princesse. De Uorgers moeten ook hunne kinders onder houden en eeneu uytzcl geven als zy trouwen, my dunkt dat onzen Koning dat ook kan doen, hy dient hier in het voorbeeld te geven aen zvne onderdanen. 5° Dat men den budget van oorlog op 27 millioenen brenge, 25 millioenen voor de soldaten officieren en gebouwen, en 2 millioenen voor het materieel, hetgeen toch in zoo eenen Cllen- digen staet is. Dat de ministers zulke afschaffingen en veranderingen voor stellen, ik ben zeker dat zy van liberalen en catholyken van ryke en arme zullen goedgekeurd worden en dat er eeudragt en vrede in ons land zullen komen. MM. F. DE BACKER, te Lede, uyttredend lid. St. DE BROCQUEVILLE, Groudeygenaer te Ghyse- gem, uyttredend lid. P. BETHUNE-ELIAERT, Grondeygenaer te Aelst. Pu. DE WOLF-VAN DER NOOT, Koopman en Grondeygenaer te Aelst. D. VAN DER HEYDEN, Advokaet en Gemeente- raedslid te Aelst. De lyst der Kandidaten, welke wy aen 't hoofd van dees artikel, plaetsen en welke wy reeds in ons vorig N' afkon digden, heeft door geheel de stad en kanton eene aller grootste voldoening verwekt en is met den levendigste» geestdrift outhaeld .geworden. Slechts den jaloerschen partygeest en de heersehzucht van eenige dungezaeyde uyt baetzucht aen de liheratery verslaefde heetekoppen heeft deze lvst niet een spy tig oog en eenen van nyd opgezwollen boezem aenzicn. En dit is niet te verwonderen, die heete koppen vreezen met reden en voorzien dat zulke voortref- felyke lvst een zeer groot vertrouwen aen het publiek inboezemende, de ealholyke denkwyze voorop van haren volkomen zegeprael mag verzekerd zyn, die oneyndig veel zal bydragen om, niet de gemeentekiezing van October aenstaende, eene tweede victorie te verwezenlykeu. Eninderdaed men wilthier vrywegalle persoonlyke gene genheden, alle vriendschappelyke betrekkingen, allen voor keur van denkwyze ter zydê laten en zich uytsluytelyk bepalen by een onpartydig onderzoek dezer lyst, men zal, hoe vvandig men aen de conservateursparty ook moge wezen, moeten bekennen dat het voor ons kanton onmo- gelyk is op eene deftigere of meer eervolle wyze in den provincieraed vertegenwoordigd te worden. Want in feyte van besluerlyke wetenschappen, kennissen van landbouw, koophandel," nyverheyd immers van alles wat met de attribution van vvezenlyk bevoegde provinciale raedsbeeren in verband staet, vind men vereenigd in de lyst, welke wy 't geluk hebben aen onze geachte kantongendten aen le bieden. By deze schitterende bekwaemheden mogen nog bovendien "gevoegd worden eenen onafhanglyken stand van fortuyn, oprechte trefTelyke principen en eenen onbesproken handel, die voorzeker eene stellige waerborg is van 't vertrouwen dat de Kiezers aen onze Kandidaten zullen schenken. Het is immers met en door onverslaefde en gansch onaf- hanglyke mannen, met en door persoonen, die hun geweten in alle akten, zoo van openbaer bestuer als van byzonder leven, voor rigtsnoer nemen, dat de gevaerloopende samen leving moet gered worden van de onheylen waermede zy bedreygd is. Aenhangers of belyders van bet maponniek liberaiismus bekleeden met eerposten of inagthebbende ambten, is het kwaed voeden, is den kanker, die thans 't herte van Europa afknacgt, aenvuren en hem bet zelve hopeloos en algeheellyk laten verslinden. Het is aen de Kiezers niet alleen van ons kanton, maer van al de kantons waer nu gekozen word, dat de groote pligt is opgelegd bet liberael-mafonniek en goddeloos element te bestryden en te ontwapenen 't is immers dit verderflyk element, 't geen overal, door zyne overweldigde meesterschap, troebels en opstand verwekt en aldus koophandel, nyver heyd en andere voorname levenstakken van volksgeluk doet verdroogen. Neemt dit rampzalig element weg, en gy zult de oorzaek doen verdwvnen van de onheylen en rampen, die zich in bet somber verschiet zoo dreygend opdoen. Men wete het wel dat indien, geheel 't land door, de magt van het bastaerdliberulismus met wettiglyk afge hakt word dan en wanneer het volk er de gelegenheyd toe heeft, het later met vurige tranen zyne onachtzaemheyd en pliglige onversehiiligheyd zal te beweenen hebben. De ondervinding van alle dagen, de hachelvke tydsomstan- digheden vermanen ons gedurig in 't algemeen en eik in 't byzonder; is de magt in de handen der goeden, niemand zal te vreezen hebben maer is zy in 't bereyk der boozen, in 't bereyk van liet dwingelandig magonniek liberaiismus, 't welk niets anders kent dan snoode driften, vnygen partygeest en scliandig geweld, ah, dan zal 't land te be klagen wezen, want bet zal zich eene geesselroede bereyd hebben waermeê het onophoudelyk medoogenloos zal ge troffen worden Deze onrustwekkende tael is voorzeker tol UEd. niet jerigt, Kiezers van dees kanton, gy hebt immers in zooveel omstandigheden de onwedersprekelykste bewyzen gegeven dat gy deze waerbeyd zoo wel verstaet dan wy. N'ogtans gy kont er ook profyt meê doen, in dezen zin, dat gy nu meer dan ooyt doordrongen van dit princiep, rnet ons krachtdadiglyk medewerkt om de deftige meerderheyd, die al onze kiezingen sedert tien jaren gekenmerkt heeft, nog schitterender voor de catholyke denkwyze, en verplet- terender voor de liberatersparty te maken. Als gy wilt, catholyke Kiezers, kont gv door uwe vlytig- heyd, door uwe onderlinge aenmoedigingen, door uwe gekende krachtdadigheyd, de zaken zoo verre brengen, dat de liberatery, die nu in geheel ons arrondissement met volkomene inagteloosbeyd geslagen doch niet dood is, bet nimmer zal durven wagen in liet worstelperk te treden en zal gedwongen zvn u gansch bet kiesterreyn af te staen en gedwee bare schande in bet donker te verkroppen. Nu, dit; zult gy willen, Kiezers, omdat gy overtuygd /vt dat daeruyt een groot goed moet en zal voorlspruyten. Maekt u dus gereed, verwaerloost geene enkele gelegen heyd om malkanderen op te wekken, want de vyanden uwer denkwyze, liet liberatersklieksken van Aelst, komt ook met zyne kandidaten af dit klieksken zal, zoo door zyn prulblad als door zyne uytzendelingen, u met honing zoete woorden, met ydele beloften komen streelen nu zullen zy van tael ten opzigte der buytenkiezers veranderen. Als gy, buytenkiezers, in de laetst afgeloopene kiezingen, het plegtig vonnis van veroordeeling tegen de kandidaten van het klubsliberalismus uytgesproken bad, wierpen de liberaters en hunne gazetten u de scheldnamen van ver- standelooze niensclienboerebcesten, kiesveeen meer andere walgelykheden naer 't hoofd maer nu gaet dien toon veranderen. Het zal nu zvn braveverlichtteverstandige dorpskiezersgy zult uwe oogen openen, gy hebt te edele gevoelens om u nog langer te laten mislevden, gy ziet nu klaer, gy verstaet nu dit en dat, immers, buytenkiezers, let er op, nu zult gy allen verstand, geleerdheyd, ver lichting, vaderlandsliefde en alle schoone hoedanigheden te koop hebben by de liberaters, doch iioe lang zal dit duren Tot dat de kiezing gedaen is en dan wederom moogt gy u aen eene slortvlaeg van beledigingen, ver- wytsels én schandelykc beschimpingen verwachten. Die snoode doenwyze is eygen aen den liberatershaspel en daerom is bet noodig ii zulks op tyd en stond le errinneren. En gy Kiezers van de stad Aelst, gy, die de achtliaer- heyd en verdiensten der Conservateurs-kandidaten kent, raedpleegt ook uw gemoed, stelt de twee lyslen in de schael der rede, onderzoekt ze, vergelykt ze en oordeelt zonder vooringenomenheyd, zonder drift, aen wie gy, by voorkeur, uwe persoonlyke belangen zoud toever- I trouwen, indien de gelegenheyd zich voorgaf. Als gy dit doet, dan zyn wy verzekerd dat de groote meerderheyd onzer stadsgenoten geen oogenblik zal aerzelen geheel, de Conservaleurslyst te stemmen, te meer omdat zy ook j vermoevd is van het verdrukkend jok, 't welk op haer weegt én 'twelk zy, voor de eer onzer stad, voor de rust en twelzyn der bevolking, welhaest zal af te schudden hebben.

De Denderbode | 1860 | | pagina 1