PILLEKENS. Ilel Verbond van zondag, nydig én aijonstig over de schit terende lyst, welke wy d'eer hebben aen onze Kantonskiezers voor te dragen, poogt eenen schimp op dezelve te werpen met te zeggen dat de lyst der Catholykeu is samengesteld uyt vier kerkmeesters en eenen schoonbroeder van eenen kerkmeester, en met te vragen of het niet eenvoudiger geweest had effenaf M. den Heken van Aelst lot kandidaet te benoemen Dat er twee kerkmeesters onder onze kandidaten zyn, dit weten \vv, vier kennen wy er niet. Maer 't ware nog zoo, wy vragen 1° Of het kerkmeesterschap eenen titel van uytsluyting is 2° Of het kerkmeesterschap niet ten allen tyde eenen' titel van achting en vertrouwen geweest en nog is 3° Of het niet beter is deftige en allerbekwaamste kerkmeesters voor te dragen dan gepatenteerde sullen, hakkelaers, afkokclingen of gasten die hunnen weg in de kerk niet vinden. Dat liet Verbond ons hierop anlwoorde, maer voorzigtig zy, want de liberalers- kandidaten zonden de onbeschofte uytdaging van hunnen tolk wel konnen bezuren. Er is nog tyd genoeg over om aon het Verbo/ulsltaspelken kapitael en intresten zyner onbegrypelyke ligtzinnigheyd ten vollen uyt tc betalen." Wy raden 'dus*de liberale kandidaten aen het 'Verbond aen te zeggen dat het zich te onthouden heeft vari alle spotternyën, slinksche of kvvaed- willige zinspelingen tegen de Conservateurslysl, die wy willen geëerbiedigd hebben, zoo niet zullen wy middels weten te gebruyken om stouterikken op hunne plaets te stellen en hun te doen gevoelen dal deze die gescheurde mouwen hebben, best doen de ermen digt by het lyf te houden. Of liet beter zou geweest hebben effenaf M. den Deken als kandidaet te benoemen, dit weten de patroonen en knoevers van 't Verbond zoo wel of beter dan iemand. Zy hebben immers nog onlangs ondervonden dat M. den Deken alleen, op zyn groot gemak, in staet was oene geheel van te voren bestudeerde en listig beraemde jodenstreek te verydclen en to vernietigen. Had hy alleen niet meer breyn gehad dan twintig kandidaten van den kaliber van 't Verbondmen zou hem onder hot fopmaohien hebben doen passeren. Maer 't was mis, M. den Deken neep de liberale kopstukken de vossen der party, zoodanig dat zy dadolyk en wol gevoelden met wien zy te doen hadden en moesten bekennen dat er met zulke mannen aen geen foppen te denken valt. Wanneer gy dus kandidaten kont voorbrengen, Verband, die zoo veel bekwaemheden en versland bezitten als er M. den Deken alle dagen van zyne schoenen selnid, dan zoud gy misschien aen eenc serieuse worsteling mogen denken maer nu, zal het niet pakken, want men lacht met uwe lyst en men zegt dat er eenen duts op staet, die dwars door den dender wilt non kalsoyweg leggen, waervee! volk zal komen nacr kyken. Den art. 40 der provinciale wet zegt: mogen geen deel maken van den provincialen raed I», 2", 3», 4°, 5» de Bestnerders der schatkist, de ONTVANGERS of de rekenagenlen van den Staet of der provincieWy vragen nu aen 't Verbond wal het met zynen kandidaet JEFKEN VAN DEN BROUCKE, gaet doen, die, volgens de wet, geen deel mag maken van den pro vincialen raed en tevens ontvanger blyven Het Verbond zal zeggen Hy zal zyne demissie geven, als of indien hy gekozen is!Ja, nis of indien hy gekozen is. Maer wanneer zal dit zyn Dat hy het afwachte, maer wy weten voorop dat hy nog al lang zal wachten. Klappen of redeneren op als en indien'» is immers sedert eeuwen van mon oncle en ma tante geweest en het zal zoo blyven. De Kiezers zullen dit aen Jefken wol leeren, want het manneken schynt dit nog niet te weten. Moesten wy met zulke kandidaten afkomen, wy gaven liever de pyp aen Herten of onze demissie geven van gazetsehryver, wani dit is nu toch te vreed, 'tis met de kiezers lagchen..".En zulke mammen durven een armtierig puilmanifest evndigen met deze woorden In de politieke orde is onze leus onafhankehjhheyd va" het Burgerlyk gezag en wy zouden, INDIEN [al wederom ncn indien) liel voorviel, alle. aanranding legen deze beschutting on- u zer ergheden met krachldadighexd weten te wederstooten God van hier boven Staet loeh alle menschen by, want het zal er erg gaen als er zoo vyf mannen, gelyk Jcflien Van den Broueke, mei krachtdadiglieyd beginnen Ie wederstooten Ninove45 Mei, I860. Mynheer don Opsteller, In de vergadering van een groot getal kiezers onzes kantons, daer toe, door het cathojyk genootschap van Ninove, bveen- geroepen, zyn als definitieve kandidaten, voor de aenstiiende kiezing des provincialen raeds, met eenparigheid van stemmen nongewezen MM. VAN STEENBERGHE-DE COEN, aftredend lid. LOUIS EEMAN, Doctor te Iddergem. De reeds bewezene diensten van M. Van Sleenberghe, de uitge strekte kennissen der twee kandidaten, de gélykvormigheid hunner grondstelsels, zyn ons eene waerborg-dat h'et kanton van Ninove, in hun zal twee dappere, deftige en yverige verdedigers hebben. Want't is van oen allergrootste belang, dat onze twee provinciale rnedsleden eensgezind zyn van donkwyze. omdat zv te samen moeien werken want zonder samenwerking kan men niet het minste voordeel bekomen. Daerom ook ware het beter naer de kiczing niet lo gaen, dan voor een libcraoi en een catho- liek te stemmen. Dit ware als of men twee paerden tegen elkander deed trekken. Wy durven dus hopen dat de kiezers van ons volkrvk kanton dit hun persoonlyk belang wel zullen begrypon en dat de twee namen van MM. Van Stcenbergho I)c Coeri, aftredend lid, en Louis Eoman, doctor te Iddergem; te gelyk in groote meerderheid uit de stembus zullen komen. Nedcrhasselt, 1" Mei I860. Mynheer den Dcnderbode, Natiwelyks tien dagen, scheiden ons van do provinciale kie zingen af, van dien dag, die, volgens het Verbond ran Aelst, den zegenpraet der liberalen in heel het arrondissement zult hestatigen. Ongelukkiglvk zal zal zulks in ons kanton onmogelyk zyn, want het liberalismus is er zoo ver gesleten, zoo laeg gedaeld] dat men, niettegenstaende alle ongeloollyke poogingeii hy be kwame en onbekwame, by liberalen en oalholyken geen tweeden kandidaet kan vinden. Het Verbond zal ons waerschynlyk daervan de oorzaek in zyn naeslc nummer te kennen gevcii Önder- tussehen hlyft lil. Van Oudenhovo alleen liberalen kandidaet. Zyne jaglhoiiden sparen noch moeiten, noch middels, om hem stemmen te winnen, doch ik denk liet zal boter aen de galg zyn. De boeren kennen zvne genegenheid voor den buiten te'wel ;"de blvken zyn te klaer on te onlangs gegeven. Ik zal er hier maer een klein stael van mede doelen en geene oude koeijen uil don gracht trekken. 4° Niet te vreden met het (nerktregt op het vee te Ninove weder in voegen te brengen, zou M. Van Oudonhove de boeren liet zelve regt willen doen betalen, op dagen dat er te Ninove geen veemerkt bestaet, en dat de stad zeif niet gemagtigd is een tc houden '2° Ter gelegenheid van het voordragen der wet op de afschaf fing der oclrooiregtcn. heeft M. Van Oudenhove, aen den ge- mcenteraed een adres van dankzegging voorgedragen en ondersteund 1 Dankadres acn den minister Erèrc voor eene wet die eiken imvooner van bityten zal betasten met dry franks ten voordec-le van eenige groote stedenik zeg cenige groote stedenwant men moet niet gelooven datM. Van Oudenhove hier de belangen zyner eygene stad heeft bencerstigd verre zy van daer, tervvvl het uit onbetwistbare eyffers en officiële stukken lilykt, dat Ninove zelf er 38 per honderd moet by verliezen Nioltegenslaende de liberalen bekreunen zich weinig of niet met andere belangen dan die des partygeest, wie acn het orde woord niet gehoorzacmt, word in den ban geslagen De manier op welke, .Meesier Jack en andere rondloopende die de solo kandidatucr van M. Van Oudenhove bewerken, op vele plaetsen onthaeld worden doet hen dikwils ais drupneuzen huiswaerts gaen zou het Verbond ons wel eens willen doen kennen hoe dikwils zy voor antwoord gehad hebben Ja, M. het is waer, ik heb over vier jaer voor M. Van Oudenhove gekozen, maer dan kende ik hem nog zoo wel niet, hy had De Deyn nog niet begraven dat hy nu in vrede ruste R. 1. *P. PROVINCIALE KIEZING TE SOTTEGEM EN TE HERZELE. Tot dusverre hebben wy niet gehoord dat er te Sottegeiri of te Ilerzele cenige verandering aen de oude kandidatenlysteri toegebragt zy. MM. DE COCK, Burgemeester te Hillege'm, en VAN AELBROUCK-SNEL, Schepen te Sotlegem, bevde uytlredende leden, vernieuwen hunne kandidatucr en zullen zonder tegenstand herkozen worden. Te Ilerzele is 't van gelyken. De aftredende leden MM. S. DE VUYST, Burgemeester te Borsbeke, en A. VAN DEN BOSSCHE, Doctor te St-Liev-Esseho, behouden hunne kandidatuer en zullen insgelyks zonder oppositie bun mandaet zien vernieuwen. Beyde deze kantons worden, sedert lange jaren," met veel eer en deftigheyd door Conservateurs in den. provincieraad vertegen woordigd on zullen dus geeue veranderingen aen hunne kandi- datenlysten toebrengen. De kandidaten der bewaaende party van liet kanton St-Nikolaes zyn MM. den advokaet Selletnans, schepenen der stad, uvllre- dende lid don ridder Schouthoete de Tervnfcnt-De Mmick grondcygonaer te St-Nikolaes Aug. Verdunnen, schepen lè S'-Nikolaes. Dry aehthaere mannen die het volle vertrouwen der kiezers weerdig zyn. De nroordeeling ran hel Armbtireel ran Oordegem door de re"t- banken van Dendermonde en Gend, hebben door geheel het land eenen byzomleren indruk verwekt. De onafhankelvke tvd- schrifton spreken er van met min of meer opmerkingen 'en deelen aen hunne lezers de twee merkweerdige vonnissen mede welke wy m onze voorgaende nummers hebben afgekondigd' Hier uyt blykt onder andere voor aller oogen, dat het niefni goud is dat blinkt in de besturen der armgoederen door wereldlijken .- en dat het de liberale seheeuvvers zcu dienen voorzi"tig tc maken om zoo ligt geene stcenen te werpen in een anders ruyten, daer hun eygen dak van glas is. Tyd en plaetsgebrek doen ons tot de volgende zondagen verschuwen het "eer wy over deze zaek nog to zeggen hebben Brief van Charles aen Heester Louis. Ik schryf u, meester, omdat gy nu niet sprokelyk zvt om wille van dc gramschap en droefhevd waermeê u den uytslag van liet proces vervoid. Ik zal in korte woorden schryven," omdat Érv nu te veel werk hebt met uwe KIEZING. ■1» Men zit overal op uwe kappe en men lacht met u, omdat gy, zoo een ivys mail, u eggen zclren aen de boet en kosten gehol pen hebtHet is hard, omdat gy als goeden liberael liever trekt als legt. 2° Ik heb gehoord van felle koppen uyt stad, dat gv het acmleel der vier armmeesters in de boete en de kosten zult moeten instaat omdat gy alleen de oorzaek zytvanhet appel...:... Potje breek, potje belael, zey myn vader zaligeren dal vind ik juyst maer ik zwyge daervan. 3» Dat gy eenen grooten kemel gescholen hebt, met buvten wete en tegen wille der vier armmeesters hel appel te hebben ingeslagen, zelfs zonder deliberatie te maken of autorisatie te vragenOok zegt men is dat reeds aengeklaegd by den proku- reur des Konings te Dendermonde en dit gaet er niet gemakke- lyk meester, gy weet het. .4» Nu, nog een woord over de kiezing. Den eenen zegt springen zyn vyzen los Word hy zot Wat mv aengaet meester' ik zou dit voor geen geloof aenzien, ik die kenne alle uwe kwellingen, rampen en verdriet. Eenen anderen vraegthoe heeft hy dat vergeten hoe hy den lesten keer met zvnen schoonen nieuwen grooten hoed in den kiesketel geworpen wierd en er zoo deertyk wierd afgekookt Eenen derden roept dat hy bever peyze op zynen put, het kan met hem niet lan» meer duren. enz. enz. Veel ander hieuws tot den naetsten keer. Goeden avond meester, siaept wel. (Medegedeeld.) Men sehryft uyt Loo aon den Propagaleur van Yper, 7 mev Gisteren na de Hoogmis had voor het Stadhuys alhier de verkooping plaets der meubelen toebeboorende aen 'de relHeu- zen van 't klooslcr van Loo. Men had gepoogd to doen gelooven dat deze religieuzen overlast zaten met schulden en dat het nas om de schuldeyschers te voldoen dot men tot de verkooping harcr meubelen ging overgacn. Do Hoogmis geeyndigd zynde, Irok elkeen naer de plaets waer de verkooping moest geschieden. De agenten van den fisk waren op hunnen posteenige minuten nadien de overste van het kloosler, vergezeld van M. den pastor en twee iimeze- tcnen der parochie, bood zich voor de deurwaerders non las eene protoslatio wacrvan zy hun akte vroeg, iets wat hae'r gewet-gord wierd. M. den pastor ging eenige opmerkingen doen maer daer wierd hem beleefdelijk geantwoord Mijnheer ik spreek tegen de overste. en een der deurwaerders, om kortte maken met dit gesprek, vroeg aen de overste of zy van zin was ja of neen de verkooping by te woonen voor alle antwoord keerde de overste zich om en vertrok.. Alsdan hragt men eenige meubels voor. men riep ze op doch niemand stelde ze in. Op het eynde wierden zy toegeslagen aèn den kontrainte-drager voor de som, raedt van vyf ccntimén. Het overige der meubelen wierd toegewezen aen M. den pastor, De inwooners van Loo hebben zich in deze golegenhevd weerdiglyk gedragen, n De beloogingen tegen het wetsontwerp dat de octroyên -af schaft, houden niet op, schoon de ministeriele dagbladen dezelve aen hunne lezers blyven verbergen. De algemeene landbouw-maetschappy- van Brussel heeft een adres ontvangen geteekend door meer dan 131) landbouwers van hot Luxeinburgsche, die de maetschappy bedanken omdat zv zich tegen dc octroyën-wet heeft vcrklaerd. Den gemeente raed van Doornyk, na eene levendige redetvvis- ting, heelt vcrklaerd, met 8 stemmen tegen 4 en 3 onthoudingen, dat er geene redenen bestaen om M. Frère overzvn wetsontwerp te bedanken. Opdat de acn do stad vremd zynde persponen, zegt een blad van Doornyk, zich niet misgrypen over het boreyk dier stemming, zuilen wy zeggen dat den gemeenleraed sleehls drv Calbolvke leden bevat. Lie liberale drukpers mag dan de anti-ministeri'ek? misdeed te Doornyk begaen acn het klerikael niet ten laste leggen. CORRESPONDENTIE. Zeer geachten Vriend uyt Z. den dag doortEd. gesteld gaet my. Ik zal ter uwer beschikking zyn. Zeer Beminden P. J. uyt G. ik versta maer een deel van uwen brief. Gy zult my plaisir doen do vischhislorie wat op te klaren. Beminden K. L. uyt G. Ik zal voor mve commissie zorgen Besten Vripnd V. W. uyt B. ik heb de 500 lï. ontvangen. Ik heb ze besteld waer het behoorde en kwiltancie ingetrokken. Tot na de provinciale kiezing zuldo M. B. uyt A. 't is te veel. Ik heb geenen last zoo hoog tc gaen. Het dunkt my dat gy niet lekker zyt maer geern wat goeds hebt, doch zie dat gy het krygt. M. en Vriend 1). D. uyt J. Woensdag, Donderdag en Vrydsg 's morgens zult gy my vinden. Te beginnen van den 4 juny aenstaende zullen de volgende schikkingen genomen worden in den spoorweg-dienst van den Staet 4° Eenen nieuwen treyn, stilhoudende aen de tusschen-statiën zal uyt Geeraerdsbergen vertrekken om G uren des morgends naer Acth in gemeenschap A. Voor de linie van Acth naer Jurbise, Bergen, Quiévrain Braine-lc-Comtc, Brussel, Charleroy, Namen B. Voor de linie van Aeth naer Doornyk, Kortryk, Ryssel. 2° Twee nieuwe treyns zullen worden* ingerigt op de linie van Aeth uaer Denderleeuw. Den eersten zal vertrekken uyt Aeth ten 7 uren 40 m- des avonds, na de aenkomst der treyns van Brussel (Zuyden), Quié vrain, Bergen, Charleroy. Hy zal te Denderleeuw in gemeenschap zyn voor Brussel en Gend. Den tweeden zal vertrekken uyt Denderleeuw rond 9 uren des avonds, na de aenkomst der treyns uyt Brussel, Dendermonde Lokoren, Gend, Ostende en Kortryk (langs Gend). Het zal to Aeth acnkomen rond 10 uren des avonds. Deze twee treyns zullen stilhouden te Lessen, Geeraerdsbergen en te Ninove. 3° Te rekenen van het zelfde tydslip, zal het laetste konvoy van Brussel (Noord) voor de linie van Gend, een half uei ver- traegd worden en ten 8 uren des avonds vertrekken in plaets van ten 7 uren 30 ra. In hare zitting van zaterdag 12 mey, heeft de Notarissen- Kamer van het reglerlyk arrondissement Dendermonde zich in-o- rigt als volgt, voor bet jaer 4860-4861: Voorzitter M. Evit oudsten notaris te Aelstsyndici, MM. Lulens, idem te Dendermonde en Knapen, idem tc Beveren verslaggever M. De Cieene, idem te Zele sekretaris, M. De Pauw, idem tc Wichelen l'resorier M. De Kepper, ideiii te llamme leden MM. Van de Perre idem to Temsche, Dirix, idem te Kemseke en Seghers, idem te St-Nikolaes. Een groot jubelfeest zal in juny aenstaende gevierd worden in de 0. L.-Vrouw-kerk te Lebbeke by Dendermonde, ter ge dachtenis 1° der mirakuleuze stichting dier kerk in 1108 2» der instelling des Broederschaps van den H. Roozenkrans in 1634 en 3» der herinrigting des Broederschaps van 0. I,.-Vrouw van Lebbeke in 4659. Dén jubilé zal beginnen op Sinxendag, om den 40 juny te eyn- digen. •Op zondag 7 juny, zynde den H. Sacramentsdag, en den zondag nadien, zal ten 2 uren eene plegtige en buytengewoone processie uytgaen in welke Mgr. den bisschop van Gend hel Hoogvveerdige. zal dragen. De negen-meymerkt, welke maendag te Gend wierd ge houden, is eene der schoonste en belangrykste, welke men er ooyt gezien heeft. Er waren dit jaer byzonder veel praehtpeerden aengevoerd van alle ras en oorsprong, die veel aftrok hadden. Ook de trek en werkpeerdon waren, legen verwachting, óvervloedi» ter merkt. Onder de boeren-peerden, hebben wy er menigvuldige gezien van echt oud vlaemsch ras kloek en sterk gebouw! welke vooral levendig gezocht wierden door de fransche koop lieden, die ze aen hoogo pryzen betaolden. De laudbomv-peer- den zyn in gering getal verkocht, maer toch acn zeer hoo"e pryzen. De veemerkt bood eenen regt bekoorlyken oogslag aen, op en rond den St-Amnndsberg, bezet met eenen overvloed van'vet vee, melkoeyen, jonge runderen on verkens. Den voortgang in de vlaemsche veekweekery sprong noovt zoo in 't oog, ais lieden. Men zag byna geen misvormd hoornvee meer, maer welgemackte beesten, goed verzorgd, kloek gespierd en malseh gevet. De krnvsing met liet Durhammer-ras heeft ge wis ook veel bygedragen, minstens tot den voortgang der ver betering onzer melkkoeyen en vette beesten. Onder de schoonslen van dit gemengd ras, bemerkte men een paer kocyen waerachtig de puyk van die onmetelyke merkt. Zy behoorden aen en zyn gekweekt door den heer Van Utenhove landbouwer op 't gehucht de Bcke, onder Waerschoot, en ver eenigen al de hoedadigheden van hoornvee van eerste hoeriauig- lieyd. Van 2 tot 3 jaren oud, woog het minste van datprachl- koppel meer dan 500 kilogrammen. Als men weet dat voor eene gewoone vette koey de som van 500 franks wierd gevraegd, zal men. kunnen oordeelen wat de olifanten dos heeren Van Utenhove moeten gekost hebben. Meestal de melkkoeyen ter merkt zyn verkocht geworden. De verkens minder in getal, zyn mede goed verkocht. Voor goede boeren-werkpeerden hoorde men van 800 tot 1200 franks T stuk eyschen. De giften ten gunste der pauzolyke schatkist hebben in het bisdom van Haarlem de aenzienlyke som van 51,240 gulden opgebragt.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2