ZONDAG 27 MEY i860. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 718. Kandidaten der bewarende party. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: G FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 26 Mev 1860. DE KIEZINGEN. Wat moet er daervoor gedaen worden Wat moet men over die liberale programma's denken DE KANDIDATEN. Dender in. 5-20 8-30 11-55 12-20 3-10 6-10 Sten 5.20 8-30 12-20 6-10 -00. Bm"el 7-45 0-0 12-15 3-10 5-45 8-30. ÏTc" Br». Antw. 5-20 8-30 12-20 3-10 6-10 UuvT hienLnjk 5-204-3012-20 3-10 6-10 f l tndSlTro.en,5-20 8-30 12-20 3-10 6-10 Gend, Brugge, Osteude 8-25 12-20 0-00— 3-10 6-101® klas langs Denderiuonde. Korlrvk, Mouscroon, Hv.ssel (langs Lede) 8-25 12-20 - 0-00 3 10 - 6-10. Ooornyk, Ryssel (langs Atl» 7-45—5-45—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5 45. Gend 8-25—12-20—0-00—3-10—6-10—8-20 rl Bergen, Quievrain 7-45—0 00- 2-33 5-45 Te LRDB stoen aide konvoys. Te idegem staen deie vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10-10 4-35 0-00 en dexe vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. «laflu te CÏSECBM stil al de konvoys uytgenoiuen deien vertrekkende van Aelst 0 00 des i\ t\ta I- aan Mnn llntt/lu.niniiilfi 4ATl 11.1111 'o m/irirnnc on n.l\n 'c nunnilp morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. CL'IQUE SUIJM. «mpii te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10 10 's morg. 4-35 t Van Denderleeuw 0-00 8-10 's morg. 2-50 6-00 en 0-00 des avonds. 0-00 's avonds VIM LOKEREN NAER Dcndernionde, Aelst 6-5° 12-0 3-00 7-20 »-». Ninove, (.eerardsbergen, Ath 6-50 12-0 3-UOÜ-U0. VAN ATII NAEH Geeraerdshergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-104-35— Lessen. Geeraerdshergen, Ninove Aelst, 6-3Uü-tlO10-104 35— Ó-O. Brussel (langs Denderleeuw; 6-3010-10 4-35—»-. Gend, Rrugge, Ostonde 6-30— (langs Lede.) 10-104-350-0. VAN GEND NAER Audenaerde, 9-25 2-25 7-45. naek Aelst, 7-0 11-30 00-» 2-20 5-60 7-4(>. VA.v ft MUSS EL iVAER Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-20 5-20—7-30. Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 »-. VAN UENDEIlMONDE NA tR Brussel I. Aelst) 7-15 11-50 2-0 5-10 7-45 1. Meeh.)5-45 9-10 12-45 3-35 6-40. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 2 00 5-10 7 45 BEN DENDERBODE HM. F. DE BACKER, te Lede, uyttredend lid. Sr. DE BROCQUEVILLE, Grondeygenaer te Ghyse- gem, uyttredend lid. P. BETHUNE-ELIAERT, Grondeygenaer te Aelst. Pu. DE WOLF-VAN DER NOOT, Koopman en Grondeygenaer te Aelst. D. VAN DER HEYDEN, Advokaet en Gemeente- raedslid te Aelst. Wy hebben het meermaels gezegd, 't is door de goede kiezingen, door de benoeming van deftige vertegenwoor digers des volks, dat men de grieven moet doen opbonden, de ware belangen des vaderlands behertigen en liet onheyl- spellend jok afscbudden van eene verderflyke koterie, die 't land, sedert eenige jaren, verdrukt en ontëert. Den schadelyken invloed der liberaterskolerie heeft zich weten te dringen in alle besturen, in de hoogste zoowel dan in de leegste, in de kamers, in provincie- en gemeente raden, in besturen van liefdadtgheyd, hospicen enz. enz. dit alles met inzigt geheel 't land ónder bare klauwen te krygea en 't zelve volgens haren wensch en willekeur te'doen gaen. Als men een algemeen overzigt wilt doen, men zal be vinden dat de liberaterskolerie er zich byzonderlyk heeft op toegelegd om alle winst of invloedhebbende ambten en plaetsen te stellen in handen barer aenhangers, als zynde dit eencu zekeren middel om bacr rvk te versterken en te doen voortduren, 0111 aen hare aenhangers een magtig gezag over de vreesachtige, afhanglyke en min klaerziende burgers te geven, en aldus altyd de roede van bedrevging en geweld te konnen gebi tiyken. En inderdaed, hoe vele sleden en gemeentens onder vinden niet dagelyks de droevige waerheyd van dees gezegde'? Hier is 't eene regentie die, uytsluvtelyk uyt liberators samengesteldalles inspant' om andersden kende burgers te kwellen, te verdrukken on in alles te benadceligen. Daer is 't eenen burgemeester alleen, die, aen 't hoofd van een een vreesachtig bestuer, de willckeu- rigste akten pleegt, zvne onderhoorigen vervolgt en bun op alle wyzen moeyeiykheden aendoet. Ginter is 't een armbureel, eene hospicen commissie, die troetelkinderen hebben, in den persoon van hunne aeuhangers en deze, ten nadeele van andere burgers, en meermaels ten nadeele van den armen zeiven, begunstigen. Immers gaet rond, zoekt, en byna overal zult gy den nadeeligen invloed der liberaterskolerie ontmoeten, byna overal zult gy de gryp- klauwen van die secte ingeprinï zien, byna overal zult gy de bezwaren liooren die een vry volk volkomen onvveer- dig zyo. Het is dezen droevigen en ontëerenden staet van zaken die moet eyndigen, 't is die schadelyke schande die moet ophouden, wilt Belgiën zyn eergevoel en zelfweerde niet teeneinael verliezen, wilt Belgiën zich ontvoogden en van de slaverny van de liberaférs-mafonnieke dwingelandy verlost worden. Gelvk wy hooger zegden, is den besten, en om zoo te zeggen den eenigen middel goede kiezingen te doen, mannen te benoemen die hert, eer en geweten hebben, mannen te benoemen die konnen, willen en durven het hoofd bieden aen eene vaderlandshatende koterie en haer zeggen deze en gene misbruyken, die en gene willekeurige vyandelyk- lieden tegen de catholyken moeten ophouden zulke en zulke verdrukkingen, onregtveerdigheden en vervolgingen moeten eyndigen dit en dat stelsel van partygeest, uyt- sluyling en kwelling moet verdwynen er moet voor den eenen burger zooveel zyn dan voor tien anderen immers de Belgen zyn gelyk voor de wet en wy willen dat deze bepaling onzer constitutie voor een groot deel der burgers met eene bittere beschimping zy en blyve, dit stelsel van schandalige uytsluyting heeft al te lang geduerd enz. enz. Door het kiezen van zulke vertegenwoordigers voor kamers, provincie- eu gemeenteraden zal uien. lot dien gewenschten uytslag komendocli daertoe zyn neersliglieyd en vlyt, moed en onbeschroomdlieyd noodig daertoe moet men zoinmige persoonlyke afgekeerdheyd aen den kant stellen, het algemeen welzyn voor doel hebben. Het zyn bier geene persoouen die in 't spel konten, t zyn de prin- cipeu van overheersching, dwingelandy, willekeurigheyd, geweld en uytsluyting die moeten tegenwerkt worden, 'l zyu de daden en ueygingeu der liberators, die, in den persoon liunner kandidaten, moeten afgekeurd en veroor deeld worden, '1 zyn de iuzigten en plannen van het klubs- liberulismus die men inoet vendelen, wilt men de rust in t land, den eerbied by den vremden en 't geluk van onze medeburgers verwerven. Het klubsliberulismus komt, by elke kiezing, met ron kende programma's voor den dag, waerin het zyne ver derflyke principen, bemanteld met de walgelykste scliyn- heyligbeyd, voordraegt als waren zy in 't Evangelie zelf geput. lit die programma's stoft en boft het verbasterd liberalismus op zyne verknochtheyd aen de Constitutie, op zyne vaderlandsliefde, op zyne genegenbeyd voor onze vryhedeu, op zyne» vastberaden wil voor 't welzyn des volks, op zyne onpartydiglieyd en verkleefdheyd aen de algënieene belangen; maer het vergeelde schaudige kassey- dagen, liet vergeet de plunderingen en brandstichtingen, het vergeet de moordpooging en de eerlooze overweldiging der nationale wetgeving, het vergeet de verwoestingen en snoode aenvallen van en tegen godshuyzen, die alle, in den nooyt gevloekten oproer der maend mey 1837, zoo roeke loos door het liberatersgespuys gepleegd zyu geworden, en die orde, vryheyd, gelyklteyd, constitutie, wetgevende magt immers geheel liet zenuwstelsel van ons grondwettig bestaen of vernietigd of met volkomene lantheyd geslagen hebben. Het is sedert dien dat 011s land ten prooy geworpen is aen de verachting van alle beschaefde volkeren 't is sedert dien dat de liberatersmafonnieke tyranny met meer opge heven hoofde de groote meerderheyd van 't land schaem- teloos heeft gedrukt't is sedert die dagen van schandalige verbeesting dat men eene wetgevende kamer beeft acneen- gefoefleld, met welke" het impopulaire en volkstergend ministerie al doet wat het wilt en het volk den speelbal maekt zyner vnyge driften van partygeest, baetzuelit, overheersching en dwingelandy. Ha landgenoten, errinnert u die dagen van schande Vóór die eerlooze dagen had het maconniek liberalismus 11 zoo dikwils die sclioone principen voorgelegd, het bad 11 zoo dikwils beloofd dat bet de gouden eeuw zon hebben doen terugkeeren. E11 wat is er van al die beloften ge worden NietsJa, toch iets slaverny, kwellingen, contribution op contributiën, lasten op lasten, met een woord, de droevige gewoonte van te betalen, altyd te betalen en langs om meer te betalen, om de verkwistingen en grillen van een godsdienst-voikhatend en gehaet bestuer te voldoen, tot verplettering der geringe burgers en rykmaking van de klubistenparty Dit is eer.e vraeg die zich zelve oplost. De kopstukken, de vossen, de slimmerikken der liberatersparly beinoeyen zich met die programma's, zy doorzoeken geheel den woor denboek om er alle schelklinkende woorden uyt te nemen, zy visschen naer de zuyverste iuzigten, die aen edel gemoed konnen doen uylblinken, zv verfynendevleylael, metzedoor den alembliek der liypocrietery over te balen, zy bedekken zorgvuldiglyk hunne wezenlyke grondstellingen door't kleed van 't snoodste bedrog, en aldus een gevrocht opgemuekt, gekalefaterd, vernist en verlakt, doen zy liet zelve teekenen door eenige sullen, door eenige goede bloeden, die kontent van kandidaten te mogen zyn, niet gewaer worden dat zy slagtoffers gaen zyn der ellendigste foppery die onnoozele dutsen gevoelen niet dat zy geen breyn genoeg hebben om als ware vertegenwoordigers der libe rale opinie op te treden, zy verstaen niet dat zy als enkele poesjenellen dienen, die ermen en beenen, kop en lyf zullen moeten bewegen als er door de kopstukken dér liberatery by 't koordeken zal getrokken worden, of als biindgercjiekte tnuylezels aen den ministerielen wagen gespannen, met de onbermbertige kalkoenzweep vooruyl- gedreven zullen worden. Maer, zal iemand zeggen, hebben de liberaters dan geene rappere vogels, geene fyuere mannen om die pro. gramma's te teekenen en als kandidaten op te treden? Ja, zy hebben zekerlyk doortraptere gasten, maer deze zva ai te slim, deze blyven achter de gordyn zoolang er niet op te stryken valt, zoolang er geene schyveu van komen, zoolang zy niet mogen hopen aen liet groot schotelken te geraken. Ja, meynt gy dat die vossen op het theater te krygen, gy zyt bedrogen, de sullen vooruyt als er niet te peuzelen is, de melkbaerden vooruyt juyst gelyk eenen vernuften generael eerst zyne slecbtste troepen en avant zet om voor 't eerste kanonvleesch te dienen. Ziet daer de tak tick der maconnieke liberatery. Als men zommige harer programma's of kiesmanifesten leest, men zou zeggen, dat de onderleekenaers of kandidaten mannen zyn die zoo scherp in het toekomende zien als waren zy profeten, mannen van schrander vernuft, immers Phoe- nixen, die door 't publiek verdienen bewonderd te worden. E11 inderdaed, als zy daer in 't gedruksel zoo opgepronkt staen, men zou er zich aen bedriegen, indien men den pauw niet kende Als men diens vogels fraey toupetje, schoone kraeg, schitterende vleugels en majestuensen sleert bekykt, dan is 't waerlyk betooverend en begooche lend, men is aengedreven uvt te roepen 0 wat schoonen vogel O wat fraeye beestMaer als men dan ook eens naer zyne poolen kykt, dan vliegt alle bewondering weg gelyk den wind, den moed zinkt tot in de schoenen en men voegt onmiddelyk by de eerste verwonderings- kreten Maer zie nen keer wat leelyke, wat walgelyke poolen den pauw heeftDit is toch spytig dat zoo neu kostelyk gepluymden vogel zu.ke afgryslyke vuyle poolen heeft. Zoo is 't gelegen met zommige kandidaten als men ze zoo gekleed, opgekamd en uytgepakt met de borst vooruytgesleken ziet, 't is nog al wel, 't kan nog al pas serenMaer zooliaest zy den mond opendoen, cylaes is alles verloren, want uyt de klcynste redenering, die men er meê heeft, gevoelt men seffens dat de bekrom- pehlieyd van hun verstand waerlyk compassie verdient. Docli zoo gaet lietby de kopstukken der liberasters hebben de kandidaten altyd verstand genoeg, als zy maer gedwee en gewillig zvn 0111 altyd te dansen gelyk hun voorgeschuvfl'eld word. De Kiezers moeten hieraen regt doen, dit is hunne zaek, 'tis hun belang, wy konnen bet hun maer zegge» en herhaeldelyk voorhouden. Wy bcgrypen de verregaende liglzinnigheyd niet van het Verbond't welk in zyn laetste V de walgelykste aentygingen naer 'I hoofd van eenige kandidaten der Conservateurs durft werpen om daerdoor de liberale kandidaten, MM. meester Louis van Oordegem, Jefken Van den llroucke van Aelst, Corn, be Pauw van Wichelen, Cliarel Bneten van Nieuvverkcrken en Valery Cumont van Aelst, tot aen dc wolken Ie verheffen en te doen'doorgaen alsof zy verstand en bestuerlyke kennissen ie koop hadden. Wy herhalen liet, die liglzinnigheyd komt ons des te onbe- grypelyker voor, omdat het Verbond wel moet weten dat zyne kandidaten hier te Aelst en omliggende zoodanig gekend zyn, dal dit juyst eene der byzonderste reden zal wezen om welke zy, door de overgroote meerderheyd der kiezers, zonder genade zirllen afgekookt worden. En inderdaed, wy vragen aen 't Verboni w; er zyn de titels van bekwaeinheyd van Meester Louis en Jefken Van den Brouck Waerin bestaen de bestuerlyke kennissen van MM. C. De Pauw Charles Baelen en Valery Cumont Welke zvn de wetenschappen en kundigheden van geheel dit lystje Die heeren zouden alles moeten inwendig hebben gelyk Heymans hond, want voor slad eu kanton zvn die bekwaembeden, die bestuerlyke kennissen, die wetenschappen en kundigheden een geheym, dat zich noyt voropenbaert heeft noch zal veropenbaerd wordenOn voor- zigligen konfrater Onnoozelen konfrater Gy gevoelt niet dat gy die heeren, al ze te willen ten toon stellen aen de openbare hiildebewvzing des volks, gy ze ten prooy werpt aen den spot lach van !t publiek gy gevoelt niet dat gy hun hardere kaek- slagen toebrengt dan de salyriekste pen zou konnen doen. Iemand door ronkende woorden oppronken, iemand door plalte vleyeryën geleerdheyd wetenschappen bestuerlyke kuilde toeeygenen die in hert en ziel van zyne eygene nietigheyd en bekrompen verstand overtuygd is, is hem immers beschimpen 1 en bespolten en is ook maer 't werk van eenen welgecondition- ncerdcu dommerik ol van eenen arglisligen vyand, die zich

De Denderbode | 1860 | | pagina 1