Kiezers oordeelt. Provinciale kiezing te Ninove. KIESMENGELING en. Afhanglyke Kiezers vveest vry. bodektelyk over iemand vreken wilt. Om zulke handelwyze te schandvlekken hebben wy geene woorden hard genoeg. Het is dan uyt medelydeu voor de liberale kandidaten en omdat het verstandeloos Verbond hun zoo ongenadig overzweept, dat wy alle strengere beoordeeling over hunne persoonen aen den kant zullen laten maer hun zeggen Mynheeren HE KEYZER VAN HEN BROÜCKE DE PAUW 1SAETEN en CUMÜNT, mistrouwt van de onvoorzigtige of arg listige vrienden, die u vooruyl steken, die ti op een voetstuk stellen in 't gczigt van 't publiek, 't geen gy niet kont uvtslaen mistrouwt van die vrienden, want zy behandelen u hond'erdmael erger dan wy 't regt zouden hebben te doen. Gv weet immers wel dat gy geene persoonen zyt, niet om den voorrang te ver dienen maer zelfs om van zeer verre in vergtlvkenis gesteld te worden op en met de hoeren DE HACKER, DE BROQUEVILLE, lll.tHI.'N'h, DE WOEF, en VANDERIiEYDEN, 't zy voor bekwaem- lievd, 'l zy voor wetenschappen, 't zy voor bestuerlvke kennissen 't zy zelfs voor maetschappelyken stand enz. enz.Wy gevoelen hel, deze woorden zyn wat hard, maer legt de hand op uw geweten, spreekt regtuyt, en gy zuil ons zeggen Dcnderbode, uwe woorden scliynen maer hard, iuderdaed behelzen zy mets dan de strenge waerKeyd, die altyd mag en moet gezegd, maer die ongelukkiglyk niet altyd wilt' gehoord worden. Enwimus, wy hebben ons laten foppen, maer 't zal den laetslen keer zyn. Wy hebben in ons voorgaendc K' het arrest laten kennen uytgesproken door hot hol' van beroep van Gend den 20 april laotst, in zake van het kerkfabriek van Oordegem legen het arm- bestuer der zelve gemeente, en waer by de leden van gemeld hesluer persoonlijk verwezen zyn in allé de onkosten van het appel. Wy hebben dil arrest gelezen en ziet hier nu de conclusion welke het kerkfabriek in appel genomen heeft zoo zy 111 quali- teyien van het arrest lelterlyk staen, Euyslert wel, lezers, en oordeelt over de handelwyze van den lieer burgemeester van Oordegem, welken zich als kandidaet voor den provincialen raed durft aenbieilen, en welken de liberale coterie durft doen aenzien als eenen verstandigen en bekwamen administrateur. i. Het kerkfabriek vertegenwoordigd doordenavouéDeNaeyere n neemt de volgende conclusion n Aengezien een armbestuer in regte niet mag treden, zelfs niet mag afzien van een ingeslagen beroep, zonder vóorafgaen- delyk tol dies bemagtigd te wezen door de bestendige deputatie van den provincialen raed (art. 1032) c< Aengezien het armbestuer van Oordegem znlkdanige bemag- cc liging niet kan bybrengen, dat het blykt door de bemagtiging aen hot kerkfabiiek gegeven dat deze om in beroep ie gaen <c aen hel armbestuer is gewevgerd. Aengezien deze weygering door de bestendige deputatie «gedaen, voor gevolg heeft, dat de leden van gezegd armbestuer, cc die schuld zyn van dit heroep, persooulyk moeten verwezen cc worden in alle de onkosten Aengezien hel tegenwoordig proces ran den beginne, afAlsmede hel beroep van liet liomoei ten laslc gelegd worden (imputé) worden van den burgemeester alleen van Óordegem dat het tegen den wil cc is van alle de andere leden van hel bureel, en niettegénslaende de ongegrondlieyi der zake, dat hg burgemeester zich in beroep heef c< voorzien, zoo hel blykt uyt de stukken ten processc voorgebragt Om deze redens concludeert M. lie Naeyere van hei k'erk- 'i fabriek hehoorlyk bemagtigd in regie te staen, dat liet aen het cc hoi'zoude heilagen verstek te vcrlcenen legen liet armbestuer; cc voor regie verklaren dat dit besloer niet onlvangelvk noch gegrond is in het beroep, en den hoer burgemeester voorzitter cc van het armbestuer persoonlyk te vervvyzen in alle de onkosten o van het beroep. Ziet daer, inwooners van Oordegem, den vernuften man, welken u met kennis van zaken bestuertZiet daer den kandidaet, welken de vorvvaendheyd heeft de slad en liet kanton Aelst te willen vertegenwoordigen in den provincialen raed. En zulten man noemt het onnoozel prulblad hei Verbond van Aelst, den bekwamen burgemeester, verlieltlen landbouwerEn zulken word aenbevolen aen uwe stem en vergeleken met onbesprokene eu bekwame advokaten, nvveraers en eygenaers. Oordeelt nu zelve, inwooners van Oordegem, laet den man varen, en dat hy liever beginne, met de eerste grondbeginsels van administratie te leeren. Misschien zal by binnen eemge jaren bekwamer worden. Wy zyn overigens nieuwsgierig te weten of de leden van hel armbestuer, welke gezamentlyk met den burgemeester, volgens liet arrest verwezen zyn inde kosten, deze zullen moeten' betalen, zoo ja, verzeggen wv van heden af aen dezen vernuften kandidaet burgemeester van Oordegem dal hy daer over nieuwe vervolgingen te verwachten heeft, want volgens de aengehaelde conclusien, hebben deze zich krachtdadig verzet tegen het heroep en hebben zy 't regt den burgemeester de gebrokene potten te doen betalen aentygen dat zy de plaelsen onder zich willen vcrdeelen. Yan hoofd tot de voeten met schurft beiaden zyn en een ander zonder bewys, zonder redens, zonder grond, die' vuyligheden aentygen, is 't werk van eenen ellendeling. Aen den achtbaren heer Béllmno, komt den zelfden kwant, een schelmstuk te laste leggen en hem van heersclizucht beschuldigen, omdat dezen heer zich als kandidaet heeft laten voordragen, hy die nog maer vier jaren alhier woonachtig is En nota bene vele der liberale gasten, die sedert 10 a 12 jaren de stad exploiteren, de wet geven aen groot en kleyn, alle man durven over de schouders zien, waren nanwelyks" in stad gekomen of zy bcmeesterden alles, foefelden zich i'n alle ambten en plaelsen en hadden het werkwoord opstryken in al hunne gepeyzen, woorden, werken en begeerten altyd voor iuzigt en eenig doel. Wel is M. Béthune hier nog maer vier jaren in de stad, hy is er vermaegschapt met eene ryke, achtbare en weldadige familie, van welke talryke ingezetenen, sedert lange jaren, groole wel daden genoten hebben en nog genietenEn wat meer is, is M. Béthune naer Aeist gekomen, hy is er toch uyt armoede of uyt krot niet gekomen, gelyk zoiïimige liberale papgasten hy heeft eene aenzienlyke fortnyn meêgebragt, welkers revenuen hier ïiytsluytelyk in de st»d besteed worden. Men vergevc ons deze vergelyking en derzelvcr harde toepassing, nydige kerels die aen deftige persoonen een grief maken van datgene waernaer andere steden haken en springen, verdienen niet anders behan deld te worden. Men moet van den redeioossten duyvel bezeten zyn om zulke beesliglieden uyt te kramen en dit nog om stemmen te winnen. Gelyk het te voorzien was, moest cien Dendcrbodc toeb ook iets van het nydig Verbond verwachten. Den KLAERZ1ENDE betitelt schimpswys ons blad als het schitterendste model van de onbaetzuchtigste zclfsopoffcring. Wy zouden hicromtrenl wel wat oytweyden en don man daerover eene goede kamming geven, maer dit ware Cicero pro domo en dit gael ons niet. Kelner zullen wy hem zeggen dat die schimptaei roisslaet in eene verslaafde vodde gelyk het Verbond, welkers pnlrooncn wel wei welen dat wy ia den lyd stellige en onwodersprekelyke bevvyzen van onbaetzuchligheyd gegeven hebben, die men vruchteloos in den liveralen haspel zou zoeken, want daer is niet anders te vinden dan opslrykera, trekkers, zakkers en inkassers. Hel liveralismus is gelyk eene leek of echel, die overal trekt, waer er maer te trekken is, en die haer puntig snuytje afkeert, ais er niet meer te zuygen valt. Als een nieuw teeken van kwaeilwillige lasterzucht, komt hel Verbond de Coiiscrvaleurs party aen'ygen dal zulken of zulkeu Calholykco kandidaet of zyne bloedverwanten gewoon zyn voor zich zeiven of voor kanalleen stemmen Ie Bedelen en zich weynig met liunne medekandidaien te bekreunen. Wy dagen liet Verbond uyt ons daervnu een enkel bewys by te brengen, en voorop protesteren wy tegen dit gezegde "en schandvh kken liet als eene suoode lasterlael. Weel gy, Verbond, wie er alzoo te werk gael Uwe liheralersparly, uwe eygene patroonen, eu dit hebben wy en g'heel '1 kiezerskorps van ons kanton, in de verledéne provinciale kiezing, gezien, daarvan nog bestaen er protestatiën, geschrevene stukken, die getuigenis van de vvaerheyd konuen gevenAls wy by de eerste stemming dry eaibolykc kandidaten hadden doen doorgaen, moest er geballoteerd worden lusschen vier liberatorsEn wat is 'er dan gebeerd? Schandalen van liberale ikzucht, die geheel liet kieskorps van afkeer hebben doen walgenEn dan durft het Verbond, leugenachtig en lasterend de Catholyke denk- wyze de snoodheden van zynen eygen haspel komen aentygen... Aehieruyt, leugenaer, die middels zullen uwe kandidaten maendag toekomende moeten betalen, want hunne afkokiiig zal vreed wezen, reken er maer op kwaed, lusschen de Conservateursdenkwyze en het maconniek liberaiismus moet afdoende en beslissend zyn. De Kiezers zien en verstaon wat den Godsdienst, wat den Paus, wat de Kerk van wege het maconniek liberaiismus al te lyden hebben, ja, dit zien en vcrslaen de Kiezers, en 't is daerom dat zy vastbesloten heb ben, door eene verpletterende meerderheyd, dit rampzalig ge drocht zelfs in de minste omstandigheden néér te hakken. Schept dus moed, afhanglyke, vreesaciitige brave Kiezers, en vveest verzekerd dat dit mael de handen uwer siaverny voor goed zullen gebroken worden, komt dan maer vrylyk volgens uw ge- weten, volgens «we begeerte slommen, bet rvk van dwingeland}- zal hier uyt zyn. Betrouwt dus, vreest niet, én kiest de heeren - F. DE BACKER, St. DE BROQUEVILLE, p. BÉTHUNE-ELIAERT\ Ph. DE WOLF-VAN DER NOOT en D. VAN DER HEYDEN. Wy vernemen dat de liberalen te Ninove, zich nog eens ver- eenigd hebben, om eenen tweeden kandidaet te verkrygen. Maer men is zoo verzekerd van den val des burgemeesters Van Ouden- liove, dat niemand het durft wagen zich met hein voor te dragen zoodanig dat Van Oudenhove moet solo spelen en sote sterven' Men heeft nogtans aen persoonen beloofd, dat zy zullen burgeé meester benoemd worden, indien zv de liberale tondidatuer aenveerdenaen andere dat zy eene" kaiseide in de parochie zullen bekomen aen andere nog dat zv eene subsidie voor hunnen toren zullen verkrygen enz. Maer 'holaliberale beloften gelden er niet. De ondervinding heeft 011» geleerd, dat er een groot verschil is tusschen beloven en geven. Moesten de liberale hunne beloften volbrengen, de goudkelders van den keizer van Rusland waren niet toereikend om alles te betalen. Dat de liberale steedsmannen weten dat de boerkens ook niet dom zyn, dat zy ook hunnen intrest begrypen en kennen, en dal zy volgens dezen zullen kiezen. Stoffen en boffen is niet genoeg, hel" zyn de werken die wy moeten hebben. Wel dal men eens doet zien wat M Van Oudenhove voor ons kanton gedaen heeft Hier is dit onbekend dat hy eenig voordeel zou gedaen hebben, 't en ware de begraving van De Deyn Ie Ninove voordeeiig geweest te zvn 't en ware de oetroiwel, die de boeren nog eens al zal doen bètaten, voordeelii te wezen 't en ware het plaelsgeld dat men te Ninove voor de beesten moet betalen, voordeeiig te zyn want ai deze werken hoeft Meester Van Oudenhove helpen' maken of ondersteund Maer daer deze werken tegen onzen intrest zvn zuilen wv Maendag ie Ninove M. Van Oudenhove eene felle" buis helpen geven. En zullen wy in massa kiezen voor twee deftige persoonen die, door hunne positie, hunne kennis, hunnen handel, en hunne grondstelsels, ganseh geschikt zyn om gezamentlvk het kanton weerdiglyk te vertegenwoordigen en die ons door hunne kracht dadige en yverige samenwerking alle voordeel zuUen bekomen Deze twee mannen zvn MM. VAN STEENBERGHE-DE COEN, aftredend lid. LOUIS EEMAN, Doctor ie lddergem. Aspelaere, 22 Mei T860. Geheel 't Verbond van zondag lesl is opgevuld met artikels die in vcrstandolonsheyd en kwaedwillighcyd elkander den slap betwisten. Deze artikels zyn meest geteekend doorEEN KLAER- Z1ENDE !!!!-. Maer die zoo mvop of byziglig is, dat In de onver- geeflyke dwaasheden niet gezien heeft, die hy heelt aeneenuo- knoeyd eu die allerslechtst hy 't publiek onthaeid zyn geworden. Aen M. Philemon De Wolf, die om zyn regtschapen karakter en andere schitterende hoedanigheden, door geheel de stad hoogst geacht en bemind word, komt den zoogezegden KLAER- ZIENDE ten grieve aentygen dal. hy zieli door eene familie-Coterie en eenige vrienden, die alle ambten en eereposten onder hun willen verdoelen, laet vooruyizetten om er eenen man van te maken die zich met openbare zaken bezig houd Wel gy blinden mol, hoe is '1 mogclyk zoo roekeloos de rnvteu 'uwer eygene aenhangers in te slaen Hoe durft gy van familie Kolerie spreken, daer waer al de kopstukken van uw lilierael kliekskon te samengepakt niets anders dan eene heersch- en baatzuchtige Kolerie uytmaken. En hoe durft gv acu het koordeken raken dat de vrienden van M. De Wolf alle ambten eu eereposten onder zich willen verdeden, daer waer het alge meen gekend is, dat. de liberasters alle winstgevende plaelsen en invloedhebbende posten gelyk jaglhonden najagen, inpalmen en bezetten, daer waer het als spreekwoordelyk is aangenomen dat de liberasters door eene zoo onverzadelyke hebzucht zyn aengedaen, dal zy niet alleenlyk den inhoud van het schotelken maer zelfs het sehotelken zelve zouden inslikken. Als er ergens een enkel plaelsken open is, loopen al de klubs- gaslen gelvk verhongerde honden om bet in te nemen, den éenen zóu den anderen de ooron afscheuren, en met de belofte van dil plaelsken zou men ze aile dwars door de vlammen doen loopen. En dan durft eenen vuygeu knoeyer anderen komen Voor den allesgispendcn en allesafkeurenden kamper van liet Verbond is er niet eenen kandidaet goed ten zy degene van het liberael klieksken. ily durft komen vragen wat MM. De Backer en De Broqueville in den provincicraed gedaen hebben. Will gy 't weten, raedpieegt de verslagen der zittingen, raed- pleegl tie werkingen der Commission, raedpieegt de persoonen die aen deze heeren diensten zyn gaen verzoeken, en daer in en hy zult gy lezen, zien en hooren dat deze heeren byzonderlyk in vlyligheyd, neerstigheyd en kunde voor de belangen van hel algemeen welzyn uytgemuiit hebben, daerin en hy zult gy ver nemen dat onze deftige kandidaten aen de verwachting der Kiezers ten volle beantwoord hebben en op de verdienstelyksie wyze hun mandaet vervuld hebben. Gael ook naer den Provi'neie- raed en onderzoekt by liberale en catbnlyke leden wat mannen tleae heeren zyn, en allen zullen met eerbied, achting en vollen lof ever hun spreken en geluygen dat het kanton Aelsl gedeel lelyk op de deftigste wyze vertegenwoordigd was. Immers regtuyt durven wy zeggen dat geheel 't kanton len uyterst te vréden is geweest van de heeren De Backer en De Broqueville en ons oen grief zou gemaekt hebben, hadden wy niet al onze krachten ingespannen om die achtbare leden op le" wekken een nieuw mandaet le aenveerden. Wy zouden hier wel konnen vragen wat MM. DeGheest.de Witte, Keyzer, De Putter in den provincialen raed gedaen hebben, maer rusl aen de doodc, de kiezers hebben hun vonnis geveld en dit is ons genoeg. R. l' P. Wy achten het eene pligl aen de brave Kiezers, welke sedert lang, onder de drukking van het liberalers gewold gehukt en legen hunne overluyging, uyt dwang voor liberalers gestemd hebben, le zeggen Schept moed, weest vry, schud dit jok van schande en oneer maer stoutelyk af, de victorie is aen de Callio- lykon, de liberaslery. is volslagen magteloos, lam en plat "esla- gon, zy is in oris arrondissement onder den last der openbare verachting bezweken en zal met eenen, geenen enkelen barer kandidaten konnen doen doorgaen, allen zullen deerlyk op 't slagtveld blyven, en dus moogt gy stellig hopen dat met octoher aenstaende hel sladhnys ook zal gekuyscht worden. Aen die vrenide dominalie aen dil hatelyk papgébied zal ook een eynde gesteld worden, en men zal u verlossen van de vrees welke u zoo ilikwils heeft doen terugdeynzen. Maer om dit doel te berevken, afhanglyke Kiezers, moet gy dilmael moed hebben en zonder schoon stemmen voor de Con servalcurs kandidaten welkers victorie wel verzekerd is, maer die moei schitterend en overgroot wezen. En zy zal hel zyn, 'ais gy een beetje durft, een beetje wilt toonen dat gv ware Ae'lste naers zyt. De hèriglen en inlichtingen die wy uyt de stad en den buyten ontvangen zyn hoogs! voldoende, de Kiezers zyn met den bf'sten wil bezield, zy begrypen dat den slryd lussdién hel goed en hel Ninove, 22 Mei I860. Mynheer den Dcnderbode, Het onschuldig briefje uil Nederhasselt, in uw laetste nummer opgenomen, heeft op onze liberalen eenen onbegrypelvken indruk gemaektde waerheid en het regt moeten toch'met sommige gewetens in gedurigen stryd zyn, war.t allen zyn woedend omdat de waerheid htm zoo drukter is een vooral die ontmoedigd is; hy beklaegt bitter den tyd dat menige Pastors zyne dubbelbartighcjrd niet kennende, hem wekelvks aen tafel noodigden Nu, om de waerheid wat te verkrenken, trachten de kies- agenten en namentlyk Jofvrouw Sde kiezers wys te maken dat M. Van Audenhove als burgemeesler, tegen wil en dank de begraving van De Deyn pliglshalve heeft bvgowoond, dat dé wet hem oplegde zulks te doen Denken die"mannen dan toch dat zy alleen in tyde gekomen zyn als het versland aen de men- sehen wierd uitgedeeld Den eenvoudigsten buitenburgemeester van heel ons kanion, weet immers wet dat M. Van Oudenhove agtervolgens de wet zich mogt ol' moest bepalen met eene piaets op het kerkhof aen te wyzen, maergeensins verpligt was daer de rol van dominé te spelen en in vervanging der geestelvke overheid de eersle schup aenie op de doodkist te werpen Men heell immers nog van kerkhofschendingen gehoord in ons land maer niet eene kan men aenhalen waer de burgérlyke overheid, zoo als hier aen 't hoofd des sehandaels stondl. Op maendag aenstaende zullen de kiezers, hier over en over andere zaken ie lang om hier ie melden maer te Ninove en in 't kanton genoogzaem gekend, hun vonnis geven. Het Verbond van Aelst zelf komt de kandidatuur van M. Van Ondenhove bestryden r het laetste nummer van hel liberael blad raed de buitenkiezers aen, niet te stemmen als mannen die hunne belangen kunnen en zullen voorstaen. Hetzelve blad bekent verder dat de octrooiwet ernstige wyzigingen moet ondc-rstaen om de gemeente intresten niet al te zeer to kwetsen, is dit niet kiaer te zeggen dal den keus der gemeente kiezers op M Van Oudenhove niet mag vallen, die de belangen van den huiten miskent Het is immers hy en zyn vriend De Deyn die hier ten stadbnize tydens. het fameus dankadres beweerden dat men daer in geene bemer kingen nrogt maken op de nadeelige dispositien der wet, of geene wyzingen vragen dat stads en 's kantons belangen moesten voor een princiep wyken etc. etc. Thans verkecren wy in de week van beloften, moest M. Van Oudenhove die alle houden die in zynen naem gedaen worden den budget van heel de provincie waer ontoereikend maer decs middel om stemmen te winnen is versleten, de kiezers zulleii mannen nemen wier denkwyze, genegenheden en belangen met die van den builen overeenstemmig zyn en dit is de beste waer- borg dat zy hunnen keus niet zullen beklagen. Denderuindeke, den 23 Mei I860 Mynbcer de Opsteller, Gelyk wy voorzien en voorzeid hadden, is den herbergpiclaer van Appelleiren, als kiesagent dos heeren pastors-burgemeesters onder hel. hoog-oppergezag van Pier Jef, in het kostuem van peperkoekbakker alhier zyne eerste vertooning komen geven. Tot hoe verre hy in deze sehoone fonctie zal gelukken w eten wy nietmaer men sleit vyf franks tegen vyf cents per stemme die, hy door goedo redens, ten voordecle zyncr meesters kan omhalen, met zekerheid dal er dan nog genoeg zal overschieten om den sul alhier eene 2d' representatie te laten komen geven indien hy noglans te Appelleiren of omliggende, kiezers verleidde die, gelyk hy, oogen hebben en niet zien. ooren eu niet hooren met andere woorden gezeid, menschen die naer 't laetste oordeel wachten moeten om.de ware priesters van onder de valsche le konnen onderscheiden, dat den sukkelaer zich hierover toch niet verhooveerdige, want zulken eertitel is maer goed om op dei; ru<- of onder de derde corniche des pilaers gehangen te worden. Alvo rens dan, dat hy zyne kiesmakelaerschoenen, die toch, verre zvn gekomen, nog voorder verslyte, zou hy dienen te weten

De Denderbode | 1860 | | pagina 2