afkomen, die bewyzen dat de catholyke kandidaten by de honderd stemmen mebrderheyd bekomen hebben en solemneellyk provin ciale raedsheeren zyn uytgeroepe» geworden. Het Verbond schynt naer den oogenblik'te wachten op welken het dit zal konnen doen, maer 't is te vreezen voor het bladje dat het nog al lang zal wachten en dat het naer 't piereland zal moeten vertrekken vooraleer dezen uytslagtezien. In alle geval wenschen wy onzen konfrater veel hoop en dat hy wel begrype dat 't gazeUiersleven gelyk is aen een muziekstuk, waerin de zwarte en witte noten ondereengemengd zyn. Moet hy sedert 1851 altyd op de zwarte spelen en dus altyd 'wangeluyd in zyn bladje afgeven, dit zal misschien eens beleren wy zeggen misschien, omdat het te laet is den tobben uytgezet als den regen over is. Met eene met mindere sehranuerheyd schuyft het alliance- bladje een deel der schuld van zvne nederlaeg op de gemeente Hofstade, die by het kiesbureel van de stad gevoegd was. Wy zullen, om zekere reden, daeromtrent in geene uytbreydiug treden, macr wy zeggen rondaf aen den schryvelaer van 't Verbond dat hy'eenen ondankbaren is. I)e mannen zyner party hebben wel geweten waerom zy, by voorkeur op alle andere, die ge- gemeente by het stadsbureel gevoegd hadden. Het is dus niet een beetje schoon noch deftig de kiezers van Hofstade nu met zoo vuyge ondankbaerheyd te komen beloonen. Maer zoo gaet het: doenenezel wel, hyzal u met (ge weet wel) beloonen, en eet krieken met den duyvel, hy zal u de steenen in "t gezigt schieten. Men sehryft ons uyt eene gemeente Als een armbestuer in drv a vier jaer noch winkeliers, noch iemand anders cc betaefd heeft, hoe kan men de jaerlyksche rekening byeen- flodderen? Moeten daer geene aerdige mandaeljes tusschen komen Zoo jn, hoe zouden die fyne pieren gemakkelykst konnen op de duymen geklopt worden. Indien gv armmeester vvaert, zond gy u niet verzetten, als men het geld van op het arm goed gestèken turf zou willen besteder, om vriendekens schuren en huyzen te bouwen? Deze die het aengaet konnen daer zeiven op antwoorden. Wat ons betreft, wy zullen wel eens gaen kyken, en word dit alles waer bevonden, 't zal wel van suim cuique zyn, dit is te zeggen dat men 't binnenste van den ajuyn niet kent of men moet hem opensnyden. Nog ecnen trek van verstand en goede bestiering yan den algekookten Meester Louisdien grooten administrateur volgens he°t klubsbladje van Aelst. Sedert 1848 was er te Öordegem op aendringen van Meester Louis een huvs gekocht om voor meysjcnssehool te dienen ten pryze van 9000 "franks zonder de gekwetste Doch dewyl er tot heden toe nog geene school ingerigt is, heeft het volk dit spel van Meester moede zynde, den gemeenteraed een verzoekschrift toegestuerd, waerin beroepen word 1° De Bcraedslagiitg door den gemeenteraed van Oordegcm genomen den 8 Mey 1848, inhoudende de vraeg om te mogen aenkoopen ten pryze van 9000 frs. een gebouw met grond, bestemd tot de inrigting van een Schoollokael. 2° Den Start van 7 juny 1848 opgemaekt door de permanente Deputatie betrekkelyk de voormelde vraeg. 3° Het koninghjk bcsluyt van 5 july 1848, waerdoor den gemeenteraed gemagtigd word om den aenkoop van bovenge noemd gebouw te doen. 4° Dat ingevolge deze magtiging den gemeenteraed wczcnlyk den aenkoop van het voorschreven gebouw met grond ter somme van 9000 franks heeft gedaen den 8 september 1848. Aenmerkendc dat dit gebouw boven de kapitale koopsom van 1)000 franks, nu sedert omtrent twaelf jaren zoo wegens jaer lyksche intresten aen vier en half ten honderd als oneïerhouds- en verzekeringslasten nog vyf a zes duvzend franks aen de gemeente gekost heeft, en dat hetzelve volgens het eynde des aenkoops tot den huydigen dag toe voor geen Schootlokael gebruvkt word Aenmerkende van eenen anderen kant de noodzakelykhcyd ran eene afzonderlijke meysjcnssehool te hebben voor onze gemeente van 2000 zieien, noodzakelykheyd welke en door UI. zeiven, en floor de permanente deputatie, en door den Koning van in 1848 zoo plegtiglyk erkend is verzoeken wy UI. MM. ten eersten dat het bovengemeld gebouw volgens zijne bestemming eyndelyk tot schoollokael voor meysjens gebruykt worde en ten tweeden dat gyl. in uwe eerstkomende Vergadering eene Gemeente-Onder wijzeres benoemt Den gemeenteraed heeft den goeden zin gehad deze wenschen en begeerten der inwooners in te willigen, den 21 mey eene Gmeente-Qnderwyzeres benoemende, dio al de vereyschte hoe danigheden bezit. Meester Louis was naer de Vergadering niet willen komen. Hy pronkte. (Medegedeeld.) 'T jaer achtieo honderd zestig, den tevenden junins ten vyf ner nanoen. Ten verzoeke van den heer Pieter Joseph De Deyn, eigenaer woonachtig te Ninove, kiezende domicilie, voor zoo vele noodig, by den deurwaerder hierna genoemd. Aengezien er in het weekblad den Den üenderbodb, van den zeven en twintigsten mei laetst, verscheide arlikels zyn opgenomen met betrekking tot de provinciale ktezing in het kanton van Ninove, de welke voor doel hadden van eenen der kandidaten, namenlyk den heer Van Oudenhove, burgemeester der gemelde stad, by de kiezers en by andere persoonen in minachting te brengen, hem hatelyk te maken en het wantrouwen op te wekken, zutkx door valsche aentygingen en erglistigc beweegredens zoo beledigend voor zyn karakter als krenkend voor zyne eer. Aengezien, ofschoon gepo kandidaet zyode, de Daem van den verzoeker zonder noodzakelykbeid, na zydelingsche zinspelingen hem toepasselyk, in een der gemelde artikels, nevens den gene van den heer Van Oudenhove geplaetst was, onbetwistelyk om tevens op hera ook bet algemeen mis noegen te roepen en hem aldaer in de volksachling te verhinderen hera aendui Jende alsof hy, in den gemeenteraed, denzelven heer Van Oudenhove zou ondersteund hebben door onredelykeen partydige bewceringen. Aengezien, gebruik makende van zyn wettig regt, hy den een en dertig sten derzelve innend aen sieur Adolf Byï, drnkker van Den Denderbode tot Aelst, eenen brief gezonden heeft, gechargeerd in het postkantoor te Ninove, als geregtigde antwoord op het gemelde artikel dien hy, wat-r- schvnlyk op het erkennen van het opschrift geweigerd heeft te ontvangen en dewelke aen mvneii verzoeker, tegen afteekening is vvedergebragt. Zoo heb ik ondergeteekende Judocus Cornelins Ringoir, deurwaerder by de regthank van eersten aenleg, zitting houdende te Dendermonde en de re^tbank van vrede des kantons Aelst, woonende te At 1st Zoutstraet N° 8 gepatenteerd my begeven ten woonhuize van genoemden Byl, alwaer sprekende met hem in persoon ik hem den vorengemelden brief heb aenge- boden, ongeschonden en verzegeld gelyk hy verzonden en teruggekomen is, met aenzegging dat de inhoud daervan eene antwoord was zoo als hier voren vermeld is, en hem tevens, namens den verzoeker uitgenoodigd om denzelven brief te aenveerden en, in bet eerstkomende nummer van Den Dendermonde, met deze beteekenis, te veropenbaren, onder alle voorbe- houding als'naer regte. Waeiop is geantwoord, dat hy den brief ontvangt en hem zal inlasschen in het aenstaende nummer van Den Denderbode gesommeerd de antwoord te teekenen heeft geweigert. En, opdat hy daervan genoegzaem onderrigt zv, heb ik hem sprekende als voorzeyd, een dubbel gelaten dezer akte, wanof de kost is zes francs 34 cent. C. RINGOIR. Ninove, 30 Mei I860. ■Aen den Opsteller van Den Denderbode. Mynheer, Als geregtigde antwoord op de schaemfrlooze leugens en droopredens, in uw blad van zondBg laetst, tegen den heer Van Oudenhove nitgebraekt, en waerbv ook mya naem voorkomt, en opdat uwe ezers over uwe gewoonelyke goede trouw zouden oordee.'en, aenzoek ik u dezen brief in uw eerst te verschynen nummer op te nemen. Aldus zal ieder deftig man zich kunnen overtuigen wio er, in ons kanton, het hoogst geacht is en wia er het laegst gevallen is, de beledigde heer Van Oudenhove of zyne snoode beschuldigers 537 aenwezige kiezers, waeronder al de geestelyken, kosters en kerk meesters van het kanton, mannen van 94 jaren en ziekelyken die twee persoonen moeit hadden om te leiden, hebben in de stemming deel genomen. Twee briefkens zyn, als nietig, afgerekend, too dat de meerderheid bestond in 268 stemmen. De uitslag was M. Van Oudenhove 307 stemmen, M. Eernan 266, en Van Steenherghe 248. De heer voorzitter van het bureel verklaerd hebbende dat M. Van Ouden hove gekozen was als lid vnu den proüncialen raed, steeg er in de zael een onbeschryvelyk vreugdegejuich op, het welk zich nog heviger in de straten voortzette onder het geroep van leve de heer Van Oudenhove leve de burgemeester Daerna gaf de voorzitter te kennen dat er moest geballoteerd worden tusschen de twee kntholyke kandidaten, waerop een liberael uitriep: Wy zullen dc gelegenheid icaernemen om Meester Van Steenbcrghe niet pastoors te begraven Slechts 280 stemmers namen deel aen de ballottering. Meerbeke en Deriderwindeke, behalve 3 a 4 kiezers, de geestelyken en andere kamp vechters hadden moedig het strvdperk verlaten. M. Eeman bekwam 261 stemmen, en M. Van Steenberghe 16, en 3 briefkens waren zonder naem. Zonden zulke uitslagen, Mynheer, geen bewvs zyn dot roeu in ons kanton, meer om meer het slechte en het goede leert onderscheiden en dat vele kiezers eenen walg krygen van de Denderboodsche slaepdranken Gelief daerop ééns te denken, in afwachting dat men, overal, langzaem zal verstaen dat de pastoors in de kerk veel goed en dacibuiteo veel kwaed kunnen doen. Ongetwyfeld zult gy den denderbode in den rouw zetten en voorviwen gunsteling doen bidden, want de vermaerde heer Van Steenberghe, in weerwil van de bisschoppelyke bevelen, is, in den uytersten nood, van zyne medestryders verlaten geweest, verlaten zelf van zynen boezemvriend onzen heer Deken, en politiekerwyze, byna schielyk, 2onder geestelyken bystand overleden. De liberalen en de joden hebben hein, onder roisereriegezangen, den 28 mei 1860, luisterlyk begraven. Dat hy in vrede ruste Amen. Uw ootmoedige dienaer, P. J. DE DEYN. Wv moeten den briefschryver doen opmerken dat hy oegelyfc heeft aen ons zeiven het woord toe te sturen, in plaets van aen de schryvers der twee brieven uyt Ninove en Denderwmdeke gedagte'ekend en in ons N' van 27 mey lest opgenomen. Doch dit. doet ons nietsr men moet zoo aï iets in de wereld verdragen byzonderlyk van nen afgeleefden vos, die wel zyn hair, maer gèensziDs zyne streken verliest. Meester De Deyn spreekt zoo nog at schimpend over onze gewoonlyke goede trouw, over pastors, kosters en kerkmeesters, over Denderboodsche slaepdranken, over liberalen en joden enz. al dingen waerover hy best zou doen te zwygen. Wat onze goede trouw betreft, wy zouden die zekerlyk tegen de zyne niet verwisselen, al wilde hy ods nog al veel toegeven, dit weet M. De Deyn welen dat hy de pastors niet allen zoo lief heeft dan hy wyleo den eerw. pastor Lnyekx lief had, dit weet iedereen en dit heeft M. De Deyn meerroaels bewezen. Het is wel geen zonde, voor iemand, van wie» men groote weldaden genoten heeft, meer genegenhcycï te tooncn dan voor andere», van welke men, om- gegronde redens, niet» te verwacl len heeft, maer het misstaet altyd met nen pastor op den neus en nen koster in de keel te zitten. Dat gy verders M. De Deyn, van geene Denderboodsche slaepdranken houd, daermeé bekreunen wy ons zeer vvevnig, wy geven u daerin groot gelyk, voornamelyk als gy gevoelt dat zy op u niet passen, u ontstellen of soms ook den slaep zouden benemen hierin volgt gy 1 voorbeeld van d'ongé- vleesehde naehtuylen, die Tt licht ontvlugten, omdat het hunne ruste stoort. Dezen keer spreekt gy waerheyd als gy zegt dat de pastors in de kerk veel goed en daerbuyten veel kwaed konnen doe». Doch deze waerheyd is aen de pastors alleen niet toepas selyk alle mensehen, tot joden en liberalen toe, konnen binnen; de kerk veel goed en daerbuyle» veel kwaed vemgten. Dit laetste hebben wy nog onlangs by eene ongelukkige begraving gezien.Gelief daerop eens wel te denken, en als gy zult verstaen dat begraven, waerover gy nir zoo spottend spreekt, het laetste is, dan zyn wy verzekert! dat gy de pastors, alhoewel zy alle geene Luyckxen zy», meer liefde zult toedragen en wenschen dat zy u een laetste rust in vrede toezeggen. Amen. BELANGBYKE BEKENDMAKING. Voor de inschryvingen in de Roomsehe Leening mag men zich adresseren by M. ADAM, Bankier te Aelst, die gelast is met het ontvangen van geld, en het afleveren der titels. Den Nummer 42951 wint den Leunstoel van de Hertogin van Braband, in de Tentoonstelling van Denderleeuw, M. Petrus" Verheyden, oud-missionnaris in Amerika, is den 3 juny te Dendermonde overleden in den ouderdem van 54 jaren, na'eene lange en pynelyke ziekte. Men sehryft uyt Berlaer, dat er sedert eenigen lyd aldaer valsche halve franks met dc beeld ten is van Napoleon III, in om loop zyn. Zondag laetst hebben de gendarmen, zekeren Victor Govacrts, 32 jaer oud, ketelslager, aengehouden, om gemelde geldstukken gemaekt en uytgegeven te hebben. Het gereedschap waermede hy dit geld maekte, heeft men in den grond gedolven gevonden, tel* wooning van den betigtten. Zondag laetst is te Laerne den jongen heer Julius Rooman zoon van M.Yheodoren kleynzoon van den oud senaleurRooman- de Block, schielyk aen eene aderbreuk overleden. Men heeft hem op den kant van eénen gracht dood vinden zitten, niets van zyne kleederen of in de ronde van hem was verward. Eenige uren te voren had hy wel gemoed het kasteel verlaten. M. prins de Chimay is te Brussel aengekomen vier-en-twin- lig uren na dat den Koning naer Londen vertrokken was. Den prins de Chimay komt regtstreeks van Roomen, en schynt eenige dagen te Brussel te zullen verblyven. Over eenigen tyd wierd cr te Gend eenen dronken pompier door twee zyner kameraden weggelcyd. Wat z'y-de nu, vroeg eenen der nachteren, nen ezel of een verken Ik bon alzoo een bedje tusschen tweeën, was het antwoord van den dronkaerd. En hy wankelde tusschen zyne gezellen voorwaerts. Men sehryft uyt Antwerpen Eene belangryke beslagneming is woensdag laetst door de douaniers te Westwezel gedaen Twee wagens hooy, waerin er 54 stukken sloffe verborgen lagen, wierden aengehouden. Den ontvanger, die look in den meersch gerook, beval dat beyde wagens zouden gelost worden maer nauwelyks was deze werking begonnen, of de voermans sprongen op bun peerd en ylden in vollen galop de grens over. In uylvoering van het gemeente-reglement van 28 juny 4853 op de* begravenissen, komt het kollegie van burgemeester en schepenen van Luyk een besluvt uyt te veerdigen, waerby geboden word dat, te rekenen van 1 juny, er op al de doodkisten op den bovenkant en ongeveer 40 centimeters van het hoofd, eene looden plaet zal moeten genageld worden, waerop er eenen numero geslagen is. De familie van den overledenen zal daervoor moeten zorgen doch de numeros zullen kostsloos worden afgeleverd in het bureel van den burgerstand op het oogenblik dat men het overlyden komt verklaren den afgeleverden numero zal altycl denzelfden zyn onder dewelke het overgegeven sterf geval in de registers van overlydens zal aengeteekend worden. Ook zal het jaercyfer er bygevocgd worden. De kisten die van gemelden numero niet zouden voorzien zys, zullen in de doodenzael van het kerkhof geplaetst worden'en biyven staen, lot dat de nalateudheyd zal hersteld zyn. Dezen mactregel schynt voornamelyk genomen om de soms noodlge onlgravingen te vergemakkelyken. De Opinion nationale neemt het volgende feyt onder zyne verantwoordelykheyd, en wy zullen er by voegen dat wy ze haer gansch en geheel overlaten Men sehryft uyt Constantinopel 24 mey Den hertog van Braband heeft Constantfnopel verlaten, maer men blyft voorldurig nog veel van hem spreken. Daer is, by zyn vertrek, een sehroomlyk misverstand gepleegd. Zestien tchibouks- en vier narghilés, welke den Sultan naer het paleys van Erzin- ghian had doen dragen voor het gebruyk van den prins en der persoonen die hy er ontving, hebben den weg naer Belgie geno men. Den prins, zegt men, heeft geloofd dat den Sultan hem dien rookers-tros tot geschenk had gegeven. Tchibouks en narghilés kosten 40 millioen piasterswat meer iseen der narghilés heeft toebehoord aen den sultan Sélim, en wierd volgens dezes teekeningen gemaekt. 'T is eene familie-gedenkenis die voor den Sultan Abdul-Medjid van zeer dnerbare weerde is. Toen den groot-hertog Conslantyn naer Constantinopel kwam, gaf den Sultan hem twee kostbare amberhoorns, bezet mefc diamanten. Den belgischen prins moest op denzelfden voet be handeld worden als den russischen prins, en men bestemde hem slechts twee enkele amberhoorns. Wy lezen in een blad van Vervier»: Wy hebben zaterdag laetst kortbondig gezegd dat de politie een onderzoek geopend had wegens de oorzaken der dood van een kind 4 4/2 jaren oud, welk door het openbaer gerucht wierd toegeschreven aen de vreede behandelingen der moeder. Zie hier wegens €lie enmenschelyke zaek eenige verdere by- zonderheden u De dochter E. V. orgeldraeyster, oud 29 jaren, geboren te Bilsen (Limburg), woonde sedert eenige maenden te Verviers, te samen met zekeren P., ook orgeldraeyer, oud 22 jaren; uyt die betrekkingen wierd er een kind' geboren dat thaRs 5 maen- den oud is. De dochter V., had bovendien nog een ander kind, een dochtertje van 4 1/2 jaren oud, vrucht van vroegere betrek kingen met eenen anderen kerel. Sedert cenigen-tyd ïiep het gerucht dat dit vrouwspersoon haer oodste kind onmensehelyk behandeldeverleden winter bad zy het arm schepsclken dagen en nachten opgesloten, byna naekt en zonder voedsel, in eene pïaels, aen alle dc guerigheden des weders blootgesteld, en niettegenstaende zyne zwakheyd en het lydc-B dat het verdnerde, had het nog de vreedste behande lingen van zyne moeder uyt te staen. Door de geboren verwittigd, begaf den poïitie-kommissaris zich vrytlag laetst, 't is tc zeggen daegs voor hel lyden des kinds, naer de wooning der moeder, en daer kou hy zich maer al te wel van de waerheyd der omloopende geruchten overtuy- gen. Iriderdaed, in de tegenwoordigheyd van dien ambtenaer. het ongelukkig dochtertje, zoo uytgemergeld dat hét veel eer aen een levend geraemte geleek, kroop van het handvol stin kende slrooy af, waer het oplag,'en sleepte zieh langzaem en met moeyte tol aen de schotel waer eenige minuten te voren den hond nytgeeten had, en, afgryzelyke en schier ongeloofbare zaek r het ongelukkig kind verslond het overschot dat den hond niet gewild had Het dochtertje daegs nadien overleden zynde, zoo deed de overhevd het lyk aenschouwen, en de wels-doktors bestatigden dat hef ellendig kind van honger bezweken was Men sehryft uyt Penig (Saxen) Den 24 mey waren twee onderwyzeressen met hare leer lingen naer de sehoone dierengaerdo van M. Kallenberg gaen zien, in die stad toegekomen. Reeds was men voorby de leeu- wenhokken toen er eensklaps een schrikkelyk geschreeuw op rees. Al de aenwezigen stonden van angst en schrik bevangen toen zy zagen hoe eenen der leeuwen, die zyne poolen gestoken had door de opening bestemd om zyn hok te kuyschen, een 40 jarig doehterje by den hals had. De wachters snelden ter hulp een derzelven hield het hoofd van het kind.terwyl den anderen in de ooren van het dier weep om het te doen losschieten den leeuw liet echter maer los met eenen poot, waermede hy ook den arm van den wachter vastgreep en vreeslyk wonddedaerna sloeg hy weer zyne twee poolen rond het hoofd van het ongelukkig sfagtoffer, \velk men eeFSt gelukte te verlossen na dat hel wree- de dier gansch de huyd van het hoofd had gescheurd tot tegen de wenkbiauwen tot, 'de schedel zelfs was door de klauwen ge kwetst. De spoedige hulp der geneeskunst wierd het kind toege- dient, dat echter den morgend nadien overleed, na de wreedst®- smerten uytgestaen te hebben. Parys, maendag 4 juny. Het gerucht heeft alhier ge- loopen dat de bombardering van Palermo gisteren herbegonnen is. Brieven in onze hoofdstad ontvangen bestatigen dat het eer ste bombardement schroomlyke schaden aen de stad heeft toe- gebragt. Tnryn, maendag, 4 juny. Volgens tydingen uyt Napels van gisteren avond, zou den Koning geweygerd hebben de voor- waerden der overgaef te bekrachtigen. De -vyandlykheden moesten gisteren te middag hernemen. Palermo is gebarikadeerd. Een deel der koninglyke troepen is door die van Garibaldi inge sloten. Eenen napelsehen generael zou naer den vyand overge- loopen zyn. Men leest in de p3rysche briefwisseling van den Nouvelliste de Rouen Het gerucht is verspreyd dat Mazzini Parys komt te door trekken, zich begevende naer Sicihen, ten eynde aldaer de be dieningen van lid des provisoire gouvernements van Palermo te gaen vervullen. Men deelt ons, zegt den .4?«i de la Religionhel volgende berigt mede dat officieel is Den 4 mey hebben benden van 4000 opstandelingen, met kanonnen voorzien, Catana aengerand zy zyn dapper terugge dreven, door generael Clary, aen het hoofd van het 5° jagers, de lanciers en de artillerie de oproerbenden wierden verslagen en uyt een gedreven, dry kanonnen en twee vaendels wierden hun ontnomen. De stad is in staet van beleg. De kolom van maerschalk Afande-Rivera, te laet gekomen, heeft aen het gevecht niet kunnen deel nemen. Men leest in eene parysche briefwisseling Te Roomen blyft den toestand steeds voldoende, en de by- zondere brieven halen duyzende fraeye trekken aen van den generael de Lamoricière. Zie hier eenen die bet allezins fransch karakter van den doorluchtigen soldaet volkomentlyk afschetst. Zekeren avond, in eene italiaensche herberg aenkomende, afgemat van moej te,-verwittigde men hem dat er hem vergiftigde

De Denderbode | 1860 | | pagina 2