Berigt aen onze vrienden en geëerde lezers. PÏLLEKENS. OM DE GEVOELENS VAN GODSDIENST TE VER- SPREYDEN welke de zekerste icaerborg zyn van het behoud der orde en openbare rust Dit is eene goede les die koning Leopold geeft aen 't libe- ralismus in 't algemeen, aen de ministeriele drukpers en üelfs aen eemge ministeriele departementen in 't byzonder. Den koning beeft zeer wel gevoeld dat bet de geestelykheyd en de catholyken zyn die regtzinniglyk aen zyn stamhnys verkleefd zyn. Het is immers het bastaerdliberaiismns, schoonbroer van het orangismus niet, 't welk mag zeggen dat het aen ons koninglyk stamhuys verkleefd is, want men beeft den dollen oorlog nog niet vergeten den koning in de eerste jaren zyner regering aengedaenmen heeft de samenzweeringen van Vandermeeren en andere orangisten nog in 't geheugen men peyst nog nu en dan aen de ïnschryving voor de brandstichters en plui.deraers der Tuileriesmen errinnert zich de inschryvingen voor het bloedmonster Mazzini, voor Garibaldien de geschreeuwen zelve, die men, Ie Gend, gehoord heeft, als den koning zyne intrede deed, vivat's voor dien zeeschuymer, voor dien landdief, die niet anders doet dan volkeren in oproer brengen, moorden, slelen en brandenEn men zal ons komen zeggen dat eene party, die znlk een schandig gespuys voorslaet, toejuycht en in hare gazetten openlyk en zonder schaemte verdedigt, aen het koninglyk stamhuys van Belgiën verkleefd is Allons done, 't ware alle gezond oordeel beschimpen en bitterlyk bespotten. Nogtans, uyt de woorden des konings gevoelen wy dat den vorst wel weel en maer al te wel verstaet wat er hier hoogst noodig en onontbeerlyk is wy hebben aen Z M. geene lessen voor te spellen, geene raedgevingen te doen, daertoe achten wy ons te kleyn en niet wys genoeg, maer als ware vrienden van ons Vaderland, is 't ons toegelaten te wenschcrt en luydop te wenschen dat hel koninglyk gezag daedzakelyk, wezenlyk en krachtiglyk de te Gend uytgesprokene woorden doe gelden tegen de verfoeylyke snoodheden, die gedurig, in naem van en door't Jibera- lismus, tegen onze geestelykheyd en godsdienstige instel lingen straffeloos gepleegd 'worden. Wy gelooven hiermee genoeg gezegd te hebben. In ons voorlaetste N' macklen wy onze geëerde lezers bekend dat er weynig loyale middels gebruykt zyn geworden om den Denierbode, door een ander bladje, by zommige onzer lezers, te doen vervangen. Omdat wy hoopten dat deze enkele waer- schouwing zou vergenoegd hebben om die manoeuvres te doen èyndigen, hadden wy de kieschlieyd noch het bladje te noemen noch de a'engéwendde middels te doen kennen. Doch, daer het bladje in kwestie ons berigt lelteriyk opgenomen en wettigt gedacht heeft ons daerdoor nog bovendien eene pools te spelen, zullet wy hetzelve met naem en stuk noemen en levens een der deloyale'middelen aen den dag leggen. Bedoelde bladje draegt op zyn voorhoofd den naem van HET I AND VAN AELST, nvtgegevei) ter boek- en steendrukkery van M. J. VAN DEN BOSSCHE. Om, ten nadeele van den Dendcrbode, mschryvers te winnen, heeft,'onder andere, eenen bedienden der gemelde drukkery zieli by de uoslfacteurs of brievendragers begeven, ten eynde van dezelve de volledige lvst onzer abonuenten of inschryvers te bekomen en alzoo gezegd bladje te gelyker tyd als den Denderbode aen onze'iezers te konnen doen toekomen Het is juyst alsof eenen koopman naer bet postbureel ging 0111 al do adressen te krygen van kalanten, aen welke eenen anderen koopman leveraneiën'doet. Als dit geene hatelyke middelen zyn, dan kennen wv niet wat er halelyk is. Hel is echter niet dat wy de medediging vreezen van zoo een bladje, neen, verre van daerzoolang deszelfs bestuer zich in de palen 'hield van eene deftige en vrye concurrentie, hebben wy geen enkel woord gerept, maer nu dat liet die palen onbescbaem- delyk is te buyten gegaen, hebben wy noodig geoordeeld te spreken. Of de letterlyke overneming van on3 berigt nu aen laekbare <»evevnsdheyd of aen verregaende doniheyd moet toegeschreven worden, ditWon wy aen 't publiek over te beoordeelen. Desnoods zullen wv hierop terugkeeren. Wv nemen deze gelegenheyd te baet om de drukkery van den Deud'erbode aen onze vrienden, kennissen en geëerde lezers aen te bevelen voor alles wat den drukkerssliel aengaet. Het is van den kant onzer vrienden, van ds conserve tours, van de catholyken dat wy alleen ondersteuning konnen erlangen van de liberalen immers hebben, wy nooyl iels genoten dan vervolging en al wat zy ons bitter konden aendoen, on dit wel 0111 de calhol.vke zaek die wv, in alle omstandigheden, zonder schroom, en zoo veel 't in ons was, verdedigd en voorgostaen hebben. Ovcr'de ver volgingen en verdrukkingen van wege de liberalen ons zoo dikwils ten deele gevallen, hebben wy nooyl geklaegd, wy aenzagen dit als iets dat nog al natuerlvk was. Harder zou 't ons eelit.r vallen, moesten wy de deloyale poogingen van nieuwe lingen, die nooyt iets voor de catliolyko zaek gedaen hebben noch konnen dóen, ten onzen nadeele, zien gelukken. Elkeen zal ons begrypen en daeroin gelooven wy niets meer te moeten zeggen. De maconnieke revolulionnaire kassevkoterie van Brussel beeft een dankadres aen den geldminisler Frère, onder vorm van groote affichen op de muren van Brussel geplakt. In dees dankadres word minister Frèro als eenen tweeden Jupiter in den Olympus bewierookt, omdat hy, door de verhooging der regten op het bier, dezen drank zal doen opslaen of deszelfs hoedamgheyd doen verminderen. Maer gelyk het aen den ezel .onmogelyk 'is zyne ooren te verbergen, is 't even onmogetyk aen 'die kolerie hare intrigue gansch te bedekken. Zy wilt namelvk dal dit adres in alle herbergen van Brussel en der voorsleden neè*r"elegd, gelcekend worde door de gowoone bezoekers of bierdrinkers, en dat dan later dit dankadres met eene groole massa volks naer het hotel van minister Frère gedragen worde, welk hotel staet neven de zittingzael van den Senact. Den dag is nog niet bepaeld, maer zou men 't voornemen niet gehad hebben dien dag te stellen als den Senaet over de afschaffing der oelroyëii .zou stemmen, en die gelegenheyd te baet nemen om, door vaderlandsch gehuyl, door nationael geschreeuw, door brocderlyk getier, den Senaet in zyne stemming te verhinderen, als hy aen de hatelyke dwangwet van Frère zou vyandig zyn Wy willen deze vraeg niet oplossen, maer al de toebureydsels en de belofte, door een liberaterskoterieblad gedaen, van namelyk, by alle groote gelegenheden, 't geweld te gehruyken, antwoorden klaer genoeg op deze vraeg. Doch 't zal dit mael niet noodig zyn, wy gevoelen al dat de meerderheyd van den Senaet niet biergezind is en dus zullen de kasseyën geenen dienst te doen hebben. De liberale kasseypoliliek heeft dan alweêr eene overwinning in hare sehnndannalen aen te tcekenen, maer zy zie wel toe dat zy niet in hare eygene slrikgarens gevangen wórde, w?ant zoo gaet het doorgaens dat geweld en onregt door geweld en onregt vergaen, dit hebben al de bloedhelden der jaren 1790 persoonlyk ondervonden. Die met 'l zweerd slaet zal door't zvveerd neer geveld worden. Den exschoolvos Rogier is in de kamer komen zeggen dat deze die gew oon zyn 12 liters of vier en twintig pinten bier daegs te drinken, geen kwaed zullen doen dezen plas wal te vermin deren als, ten gevolge der verhooging van regten op het bier, dezen drank moet ópslaen. Dezen raed is goed en zeer goed, doch daer hy slechts gegeven is aen verkens met twee beenen, hoeft de algemoenheyd des volks er geen acht op te slaen voor zulke dronkaerds ware het goed dal het bier eenen frank de pint gold, zoo wel als het zou zyn voor zommige champagne- bourgognedrinkers, cognac-en geneversnappers, die maer uyt- scheeën als zy van hunnen stoel vallen en noch deuren noch vensters meer zien. Wy zouden over dergelyke zatlappen veel konnen zeggen, maer het zal vergenoegen aen te slippen dat deze die altyd met den bek in 't nat en in de schaduwe van glazen en kannen woonen, genoeg gekend zyn. Deze zouden aen niets serieus deel dienen te nemen, terwyl hun heyligdom of hunnen God in het tophuys of in den kelder is. Zy zyn immers niet alleen slonden en zinkputten van huysgezinnen, maer ook pesten van den staet. Daerom zegt den wyzen koning zeer wel die den drank le veel lief heeft, zal niet ryk worden, eenen zuyper zal arm worden en andere arm maken. En behalve dat er uyt te veel drinken veel twist en moeyte broeyt, zoo ontmenscht het den mensch en maekt de reden t'zoeken. Te veel drank verbeest 's mensches geest. Men meld uyt Sicilièn de onmenscbelyke moorden door de Garibaldisten op Verscheydene Paters Jesuiten gepleegd. Deze moorden wierden telkens vergezeld met diefstal. Men ontmoet onophoudend in de straten van Palermo ploegen van vrybuyters welke, de zakken opgezwollen door het geld uyt de kloosters geplunderd, in den beestigsten staet van dronkenschap van kroeg tot kroeg rondzwymelen. Wy zyn verwonderd dat onze liberale tegenstrevers zich nog zooveel moeyte geven om den penning ten voordeele der Garibaldislen in te zamelen, die mannen gebruvken immers eenen beteren geldmiddel om voor de vry- heyd van Italiën, de region des ïnensehdoms, den vooruytgang en hel licht te kunnen strydeu dezen middel is den diefstal, de plundering In Toskanen vervolgt men de priesters op eene gruwelyke wyze. In het dorp St. Maur, by Signa heeft het gepeupel den pastor en eenen Franciskaner pater dermate mishandeld, omdat zy ten gunste van den Paus het woord verhieven, dat laetstgenoemden een weynig later aen zyne wonden bezweek. Te Pralo trad dezer dagen eenen der onstuvmigste revolulion- nairen in een kolïyhuys, terwyl hy twee pistolen toonde, zeggen de Met het een wil ik den Paus dooden, en mei het ander den pastor der Domkerk. Om deze woorden klem by te zetten, stiet hy met den kolf van een der pistolen op eene marnieren tafel het schol gaet af en den kogel dringt door zyn hoofd. Men loopt in alleryl om eenen priester by toeval ontmoet men den pastor, het voorwerp der woede van den ongelukkigen toen den priester evenwel by hem kwam was hy reeds een lyk. O vraek Gods Deze pi lie is wel wat serieus, maer zyzal op verstokte ver stopten misschien beter uylweiksel maken. In zyne zitting van Donderdag heeft den Senaet, met eenige wyzigingen, de nieuwe oclroywd met 3/ tegen 15 stemmen en 2 onthoudingen aengenomen. De schande is daD volbragl. De liberale schrikaanjaging hcelï haer uytwerksel gehad, den buyten word aen de steden geslagtofferu, te minsten voor eenige jaren want, binst eenen bepaelden tyd, zal de wet moeten herzien worden. Den buyten zal nu ondervinden wie cr de vvaerheyd gezegd heeft SSmmm HET FUANCO-BELGISGH BATAILLON. Ziehier eenige inlichtingen over dit bataillon, welke wy ont- leenen aen den Tyd Het korps is bestemd tot den tirailleerdiensl. Reeds zyn 150 manschappen er l^y ingclyfd en iedere week brengt den stoom boot uyt Marseille nieuwe belgische vryvvilligers aen. Het staet onder cle bevelen van eenen major M. L. Bec de Liévre, eenen belgischen officier van groote verdiensten, De twee koinpagniëii, welke nog niet volkomen zyn ingerigt, hebben voor kapiteyns de eene M. de Charetle, kleynzoon van den vendeeschen held; de andere, M. Guilleton, van Brussel. Het bataillon is over een tiental dagen vertrokken naerTerni, eene stad gelegen op 6 uren afstands van de napolitaensehe grens. Generael de Lamorieière heeft bevolen dal het langs Hielli zou trekken, zonder de groote baen te vplgen. Hy wilt de •soldaten met de streek bekend maken, welke misschien eerlang hel looneel hunner dapperheyd zal worden. Behalve het balaillon lirailleerders word er nog een korps ruytery ingerigt. Verscheydene Belgen maken er deel van. Andere Belgen vind men nog, doch in kleyn getal, in het duylsch legioen. M. Mastraeten, leerling by de Hoogscliool te Leuven, is te Roomen aengekomen hy zal "als geneesheer in het pauslyk leger dienen. Intrede des Konings en der Koninglykc Familie te Gend. Den Koning kwam zondag om 11 uren en 10 minuten aen. Hy was vergezeld van de prinsen, zyne zonen, en van Mev. de Her togin van Braband. Het koninglyk huysgezin bevond zich in een prachtig nieuw ryluyg dat, voor de eerste mael, op den yzeren weg wierd gebruykt. Het kanon kondigde zyne aenkomst aen, en wanneer Z. M. 'en 1111. KK 1111. uyt hun rytuyg slapten, wierd door de aanwezigen in de statie hel geroep van Leve den Koning aengeheven teveus roell'elden de trommels en het muziek speelde het nationale lied. Den Koning is op de gulhertigsle en luysterrykste wyze ont- liacld geweest en heeft daarover zyne groote tevredenheyd betoond. Den Koning op de stutieplaets komende, wierd door eenen overgrooten vreugdekreet begroet zoo van de burgerwacht die aldaer geschaerd stond, als van de duyzende en duyzende aen- schouwers die zich daer bevonden en die tol op de daken der huyzen geklommen waren. De overheden hielden zich rond de koninglykc koets, maer den vorst stapte in zyn rytuyg niet hy begaf zich te voet tot by de burgerwacht, en toen deze zulks gevvaer wierd, verdubbelde zy hare vreugdekreten elke kompanie, elk balaillon wilde Z. M. om ter best onthalen, men bood de wapens en levens tevens stak men den shako op de bajonnethel volk dat rondom de statie gepiaetsl'was, mengde zyne hourrah's met degene der burger wacht, en aldus wierd er aen Leopold een onlhael gedaen, welk hem alleraengenacmst was, want dikwyls hebben wy den Koning in diergelvke omstandigheden gezien, doch nooyt toonde hy zich zoo gelukkkig en zoo tevreden als zondag. Va'n zyne twee zonen vergezeld, groette hy iedereen, geduriglyk bedankende. De ministers Frère, Rogier en Van der Stichelen hadden hei verstand van in de statie te blyven, en dat was goed, want hadden zy den Koning vergezeld, hunne tegenwoordigheyd zou de hulde verkoeld hebben. Na voor de rangen der burgerwacht gepasseerd te hebben, is. Z- M. de hertogin van Braband gaen halen in de statie, en is met de prinsen gereden naer de Artevelde-plaets, vvaer er eene zeer sehoone tent bereyd was voor de koninglyke familie, De burger wacht en het garnizoen zyn voorby Z. M. getrokken, hem metYi- vals bejegenende. 'T was 12 uren en half toen den vorst, met zyn doorluchtig gezin, in het gouvernementshotel kwam. In al de straten die zy doortrokken, te weten Brahanddam, Braband- sti ael, Vogelmarkt, Kauter, Zonneslraet, Veldstraet, Volderstraet, Kalanderberg en Oranjestraet, weergalmden de duyzendmael her- haelde kreten van Leve den Koning. CORRESPONDENTIE. Besten vriend J. uyt L. ik zal aen uw verzoek met veel liefde voldoen, maer ik moet eene gelegenheyd hebben. Ik verwacht dezelve welhaesl te ontmoeten. M. S. uyt G. Dynsdag ben ik niet t'huys. Maendag morgend en vrydag namiddag kont gy my te Denderinonde sprekeD. Vriend B. uyt A. gelyk gv doet is wel, doch ik verlang acht dagen le voren verwittigd te zyn. Er is ons eenen brief te laet geworden om er in ons NF va» heden te konnen van gewagen, 's Vrydags 's avonds is het altyd te laet. Zondag heeft alhier eene tentoonstelling van huysdieren plaets gehad. Er waren n g al veel peerden, maer weynig verkens ander gedierte. Konynen van buytengewoone grootte hebben de aendacht der liefhebbers opgewekt. M. Victor Sehoone, Baes uyt den Hertog van Lorreyncn, heeft den eersten prys, eene vergulde medalie bekomen. Nog andere pryzen zyn gegeven. Op de Houtmerkt had zondag een populieren of kloeflenbai plaets, 't welk ingcigt was by middel van eene omhaling. Het heeft 80 franks gekost. Daervoor was geene toelating noodig, dit kan men denken, 't was immers een liberael uytvindsel. Var. de Houtmerkt is de volksmassa met brandende fakkels en spelend muziek naer de groote Merkt gekomen-en heeft er tot laet in den nacht gedanst en gesprongen dat het moed gaf. Een der nachten van de kermis hebben walgelyke straet- schenders de dorpels van verscheydene huyzen met vuyligheden belegd. De politie is er van verwittigd geworden, de kerels zyn gekend. Wy wachten af wat er zal van geworden. Doch wy ver wittigen de dorpelsohdat zy moeten oppassen, want ér zou hun konnen iels overkomen dat zoomin aengenaem dan hunn» eygene beestery zou wezen, Een berigt van den minister van justitie meld dat d« traktementen van de priesters voor het tweede kwarlael van -1860 belaelbaer zyn by de agenten der schatkist. By koninglyk besluyt van 7 juiy is de besturende kommis sie der burgerlyke godshuyzon van Lede gemagtigd om le aen- veerden de som van 15,000 franks, gegeven door M. den baron Hyp. Dellafaille, senateur en door zyne echtgenoote, om aldaer een godshuys-hospitael te stichten, met last van alle jaren twee missen te doen lezen voor g ezegde weldoeners en van hun het regl te behouden van twee ouderlingen dier gemeente in gezegde gesticht te plaetsien. Een koninglyk besluyt van 4 dezer meld dat te rekenen van 10 july eerstkomende, het aen de apothekers en al die genees middelen mogen afleveren, verboden is van zich te bedienen van de gewigten welke zy tot nu toe gebruykt hebben en zeil, van ze in hunnen winkel of in zyne aenhoorigheden te hebben. To rekenen van zelfden date zullen zy wegen met tiendeelige metrieke gewigten, welke de geneesheeren in hunne voorschrif len zullen moeten aenduyden Den 6 dezer is het 3jarig dochtertje van J. Den Anwer, schrynwerker te Calloo, achter de wooning harer ouders io eerien gracht gevallen en verdronken. Den zelfden dag is te Wetteren eenen windmolen afgebrand toebchoorende aen den mulder De Buyst. Het verlies word op 5340 fr. begroot. De verkdene week heeft den heer burgemeester van Waes- munsler, vier fransche deserteurs van hel 17® linie-regiment in garnizoen té Duynkerke, in kleynen tenue en gewapend aen- gehoudeii, en hun door de gendarmerie van Hamme ter beschik king van den heer prokurenr des Konings te Dendermonde gesteld. Zy verklaerden zich naer Pruyssen te willen begeven. De vier overloopers hadden 't samen 25 eentimen om van Duyn kerke naer Pruysen te gaen. Dezer dagen heeft op het stadhuys van Dendermonde de aenhesteding plaets gehad voor het bouwen van eene cel-gevan genis in die stad. Het bestek bedroeg 580,750 fr. Daer waren ze» aenbiedingen; MM. Braive en Sinave, van Antwerpen, zyn aen- nemers verklaerd voor de som van 574.800. fr. Den landbouwer Hipp. Van Assche, te St-Gillis by Dender monde, heeft een schoou en groot veulen, slechts 90 dagen oud, verkocht voor den hoogen prys van 515 franks. Wy vernemen dat er te Gend en omliggende gemeenten valsche stukken van 40 fr. in omloop zyn. Zy zyn uytnemend vernuftig naergemaekt en kunnen slechts by den klank herkend worden. Maendag achternoen, den genoemden Frans D'Horidt, tim merman, onlangs door de korrektionnele regtbank van Gend veroordeeld tot 40 jaren gevang, is er in gelukt aen zyne geley- ders te ontsnappen op het oogenblik dat men hem naiT de spoor- vvegstalie bragt. Het is onmogelyk geweest hem le achterhalen ter oorzaek der drommende volksmenigte die de statie op dit oogenblik overvulde en aen de gendarmen die hem geleydden niet toeliet hem in zyne vlugt te volgen. Wat te Gend met de feeste niet. onlbroken heeft, zyn d* beurzesnvderstwee damen zyn in de statie zondag hare geld- tesch ontnomen en eenen lieer is zyn uerwerk gestolen.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2