ZONDAG 22 JULY 1860. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 725. AELST, den 21 July 1860. Vertrekuren uyl de Statie Aelst INAER 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschiilige Statiën. DE BETOOGINGEN. Is 't daermeê alles Wat is er te verwonderen PILLEKENS. Bimderro. 5-20 8-30 11-55 12-20 3-10 6-10 f„T U 5 20 8 30 12-20 6-10 .-00. to„..el 7-46 0-0 12-15 3-10 5-45 8-30. 5 Br An.«.5-20 MO 12-20 3-10 6-10 L, °I t Lnl.«vk 5-201-30 12-20 3 1(1 6-10 Verv LandStTruyën,5-20 8-30 12-20 3-10^6-1° S»j Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0 03- 9 3-10 6-10 le klas langs Dendermonde. Kortryk, Mousoroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-10 - 6-10. Doornvk, Ryssel (langs Ath 7-45—5-45—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30. Z i rimTruvën 5-20 8-30 12-2U ó-lU o-iu 9 iiin.ueeraraso.ain, j-to 4-oo u-<*u o-ou. Gend 8-25—12-20—-0-003-106-108-20 jj- Bergen, Quievrain 7-45—0-00—2-35—5-45 Te ibdb staen al de konvoys. Te idegem staen deie vertrekkende van Ath 6-30—0-00 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. te gysecem stil al de konvovs uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. k. p.. te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10-10 's morg. 4-35 en 0-00 's avonds Van Denderleeuw 0-00 8-10 's morg. 2-50 6-00 en 0-00 des avonds. CL'IQÜE SÜIJM. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 12-0 3-00 7-20 Ninove, Geerardsberjjen, Ath 6 50 12-0 —3-000-00. VAN ATU NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-104-35—7-30. Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-0010-J04-350-0. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-10 4-35»-. Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-104-350-0. VAN GEND NAER Audenaerdo, 9-25 2-25 7-45. naer Aelst, 7-0 11-30 00-» 2-20 5-00 7-40. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-20 5-20—7-30. Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 •-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel tl. Aelst) 7-15 11-50 2-0 5-10 7-45 I. Meoh.)5-45 9-10 12-45 3-35 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 - 2-00 5-10 7 45 NDER Een spreekwoord zegt: Goed goed pryst zich zelf. Dit is de.antwoord die wy geven op de groote betooging, die, volgens de brusselsche bladen, door liet bestuer der hoofdstad voorbereyd is, in geheym komité, om den dag luysterryk te vieren op welken de afschaffing der oc- troyën defmitivelyk door de wetgeving is aengenomen «■eweest. Men spreekt zelf van een groot vuerwerk, van eene algemeene verlichting, van grof kanongebulder en van alle soorten van verlustigingendie, wel te verstaen, alle door den kleynen burger, door den ar- beyder, door den boer, zullen moeten betaeld worden. Als eertyds bet magtige heydensch Roomen zyne zegevierende legers zag terugkeeren, gevolgd door duy- zende wagens geladen met geld, met juweelen, met de kostelykste voorwerpen en schatten aen vremde volkeren ontstolen, dan wierden er ook groote feesten in de hoofd stad gegeven, de liuyzen en publieke gebouwen waren versierd, er hadden geheel Roomen door dansfeesten, volksspelen en alle soorten van aengename verlustigingen plaets, openbare buffetten, voorzien van alderhande spyzen en lekkernyën stonden kosteloos ten dienste des volks, de publieke fonteynen gaven lekkere wynen gedurende verscheydene dagen, elkeen kon de zoetig heden der fortuyn en'de bekoorlykheden des rykdoms smaken, met een woord, Roomen was, voor eenigen tyd, in een aerdsch paradys herschapen, omdat deszelfs bestuer onmetelyke schatten uyt de veroverde koning- ryken ontving en aldus, zonder 't volk te belasten, den vollen zwier aen de grootste uytgaven kon geven. De hoofdstad van Belgiën gaet het voorbeeld volgen van het heydensch Roomen Maer de vraeg is oi de onkosten wel zullen betaeld worden met schatten en rykdommen die haer uyt den vremden zullen aengevoerd worden De vraeg is of er ook honderde en duyzende wagens geld, juweelen en andere kostelykheden uyt andere landen zullen toekomen De antwoord is in deze vragen zelve besloten, en wat er hier zeker is, is dat al de openbare feesten, vermakelykheden en verlustigingen van Brussel zullen moeten betaeld worden, niet door veroverde koningryken, maer door den armen burger, door den gepluymden werkman, door den geschoren boer. De verhooging der belastingen op liet bier, op den genever, op den kaffé zal die verkwistingen bekostigen.... Den ryken zal wvn in overvloed drinken, wild en alle slach van lekker gevogelte eten, en als hy in alle slach van lekkernyën verzadigd zal wezen, zullen zyne oogen door kostelyk vuerwerk voldaen worden en dan zal hy dansen en 'springen tot laet in den nachtMaer den boer zal viool en basse betalen, den werkman zal op zyn glasje bier, op zyn druppelken, op zyn tasken kaffé de kostelyke wynbrasseryën voldoenEn dit heet men in Belgiën liberalismus, vooruytgang en verlichting Er zyn nog andere betoogingen bereyd welke uytsluy- telyk politiek zynde, voor doel hebben aen Europa te bewyzen dat wy aen ons koninglyk stamhuys en aen onzen gouvernementsvorm verknocht zyn, dat wy willen •onafhankelyk blyven en alle gedacht van aenhechting verstooten. Maer de belangrykste betooging die wy zouden konnen en moeten doen voor Europa, ware een bewys geven van onverbrekelijke eendragt in de natieDit is het voomaemste en sterkste bolwerk dat wy door alle mid delen moeten opregten en stellen tegen allen geest van overweldiging die Belgiën zou zoeken in te palmen. Doch is 't wel 't liberalismus, 't welk deze eendragt komt versterken Ah neen, landgenoten integendeel 't is liet liberalismus dat overal de rampzaligste tweedragl zaeyt, het welk gedurig de zedelyke, godsdienstige en politieke gevoelens der Belgen vernietigt en uytrukt. Den liate- lyksten partygeest stoot onbermhertig allen Calholyken buyten alle ambten en plaetsen; de kostelykste vryheden, door de grondwet gewaerborgd, worden verscheurd de schandelyksle verdrukking weegt op het grootste deel des volks al wie godsdienstig of vriend is van het geloof zyner voorouders en zoo wilt blyven, moet boogen of bersten voor liet liberael geweld men ziet openbaer- lyk het goed vervolgen en verpletteren, en 't kwaed, de boosheyd, verheffen, streelen en liefkozen immers men behandelt, het goed als of bet kwaed, en 't kwaed als of het goed ware, zoodanig dat men algemeen begint te zeggen dat men openlyk moet slecht wezen om iets te konnen bekomen. En dan meent men door liberale vuerwerken, door liberale verlichtingen, door kanonschoten, door vlaggen en wimpels, door eet- drink- en danspartyën de vader landsliefde in 't volk te ontvlammen Hoe leelyk bedriegt men zich Koning Leopold zegde over eenige jaren in de diepste overluyging zyns herten, aen eene liberale deputatie, die hem kwam een nieuwjaer wen- schen, dat, met den oogenblik op welken de godsdien- tige gevoelens uyt liet volk zullen verdwynen, de nationa- liteyt en onafhanglykheyd van Belgiën liet grootste ge- vaer zullen loopen. De zelfde gevoelens heelt den Vorst, over veertien dagen, te Gend, geuyt, toen hy aen Z. H. den Bisschop antwoordende, zegde dat de geestelyk- i heyd regl heeft tut zyne welwillendheyd alsook tot die i van zyn gouvernement, omdat het de leden der geestelyk- heyd zyn, die onoplioudelyk werken om de gevoelens van i godsdienst te verspreyden, welke de zekerste waerborg zyn van het behoud der rust en openbare orde Nogtans is er niets wat meer onderdrukt word dan de geestelyklieyd en de gevoelens van godsdienst. Den Koning heelt schoon die gevoelens op te pronken te ver heffen en ze naer weerde te schatten, de liberale kop stukken, de aenvoerders van het maconniek liberalismus denken er geheel anders over en gaen er geheel anders meê te werk. Hunne gazetten, hunne scholen, hunne conferentiëu, hunne genootschappen, hunne volkshallen, hunne feesten, hunne herbergpredikatiën strekken uyt- sluytelyk tot een tegenovergesteld doel, de godsdienstige oefeningen verkwezelen liet volk, zeggen zy, en met een verkwezeld volk konnen wy onze beheergcliing nocli uytbreyden noch staende honden. Maer wat zou er gebeuren, indien een groot deel des volks liier revolutioniiaire gemaekt was in plaets van verkwezeld Wy zullen 't regtuyt aen den Koning en aen geheel 't land zeggen het zou ook zynen wettigen Vorst afvallen, liet zou'tegen hem ook opstaen, bet zou hem ook baten en bereyd zyn om met den eersten den besten annexeur of aenhechter méé te doen, net gelyk liet thans in Italiën gebeurd isWant waer 't volk verleyd en bedorven geraekt, daer zwygen vorstenliefde, ge- trouwlieyd aen instellingen en vaderland. Dat den Ko ning liet dan maer genoeg zegge, gedurig herzegge en niet ophoude te herhalen, als de godsdienstige gevoelens uyt Belgiën verdwynen, dat het met deszells onafhang lykheyd, nationaliteyt en koningdom welliaest zal gedaen zyn, en willen zyne raedgevers, zyne ministers, zyne eerste dignitarissen het niet verstaen en in dien zin te werk gaen, dat hy ze zonder komplimenten afdanke en aldus zal den Vorst aen zich zeiyen, aen zyne doorluchtige familie en aen het vaderland 'den grootsten dienst bewyzen Wat er waerlyk te verwonderen is, is dat in de alge meene opschudding waeraen Europa ten prooy is, dezen die zulks heeft konnen en nog kan beletten, zelf met vrees bevangen is. Men zou zeggen dat de Voorzieniglieyd de Staten aen een ongelukkig lot heeft overgelaten en ze in eene algemeene regeringsloosheyd wilt laten stor ten. Doch al deze bemerking te maken, moeten wy er byvoegen dat liet algemeen wantrouwen waervan be doelden magthebber het onderwerp is en 't geen liem verhindert, ontrust en geneert, zoo zeer niet te verwon deren is, want 't is dezelfde oorzaek die hem zoo onver wachts den vrede van Villafranca heeft doen sluyten hy vreest immers eene samenspanning die liem zou neer vellen gelyk zy deszelfs oom heeft neergeveld. Eu dan, moet men niet bekennen dat alles ingezien wat er in lialiën, in Siciliën gebeurd is en nog gebeurt, slechts wantrouwen kan inboezemen Hy heeft de magt in d'hand, liy wilt alles doen en alles volgens zynen wil doen geschieden maer waerom laet hy een baenstroo- perslioofd gedurig al de Staten waer hy aen of bykomt in oproer brengen, de wettige Souvereynen van Iiunne troonen werpen en overal moord, brand en verwoesting aenrigten Waerom doet liy niets om de volkeren tegen dezen nieuwen Cartouche te beschermen Men zou dienen te vragen waer men al de Staten van Europa, en voornamelyk de kleyne, wilt heenvoeren Wilt de revolutionnaire politiek misschien al de troonen vervangen, de aenhechting in't groot bewerken en eene nieuwe kaert van Europa maken Het is deze vrees die de algemeene opschudding baert, daer tegen is geen ander middel dan eene onvetbrekelyke eendragt in eiken Staet in 't byzonder, eendragt die' gesteund zy op de ware principen van godsdienst, op de ware principen van regtveerdigheyd, die alleen de volkeren sterk en onver- winnelyk konnen maken tegen de aenhechtingzucht, waermede de groote thans behebt zyn. Voor Belgiën echter is die eendragt niet te hopen, zoolang het onder de grypklauwen zucht van het macon niek en goddeloos liberalismus, hier is immers de spreuk waermeliora ductus proboque, deteriora sequor Ik ken liet beste en keur liet goed, maer ik volg bet slechtsteDoeli wat is hiervan te vreezen en te verwachten Dat men ons weieens maer te laet de waerlieyd zal toedouwen l'erditio tua ex te, Israël Belgiën, gy hebt uwen eygen ondergang gewild en bewerkt .-.De Kamer heeft met 60 stemmen tegen 25 de door den Senaet ligtgevvyzigde wet der oklroyafschafiing aengenomen. Het verken is dus door den buyk gesleken en de buytengemeenlons zullen nu voor goed het werkwoord leggen mogen gaen vervoegen. De Brusselaars hebben groote toebereydselen gemaekt omzien dag der definitieve oklroyafschafiing luysterryk te vieren Er worden van daeg te Brussel groote feesten gehouden, bals, concerts, theatervertooningen, eet- drink- en danspartyën, vuerwerk, kanongeschut, hand- kruysboog en schyfseliietingen, bolspelen enz. enz. naer kostelyke pryzen, immers de hoofdstad zal vandaeg in een luvlekkerland veranderd zyn, de weelde en den overvloed zullen op straet liggen, men zal er zich konnen wentelen gelyk in den sneeuwMaer den boer zal het al betalenAls de ryken nu oesters, turbot, kreflen, zalm en andere soorten van kostelyken zeeviseh zullen eten, dan zal er hun daervoor geen duyl belasting gevraegd worden als zy daerop lekkere wynen van 6, 8 en tien franks den fiakon zullen drinken, zullen zy daerop eenen merkelyken afslag van regten betalen.,Maer als den boer, den werkman of den genngen burger eens mosselen, stok- ol' meyvisch kan eten en daerop een glaske gemeen I ier drinken, zullen do region verdobbeld zyn en zal het zyn dol bel leggen of geen bier. van een druppeltje of een tasje kaffé willen wy niet spreken, de liberale represen tanten en senatcurs benyden dit aen den armen arbeyder, het moet al voor hun zyn. Maer wat is 't, op onze dagen meer'dan ooyt is de eygenbaet den toelssletn der menschen. De wetgevers zyn gelyk de ohirurgyns als anderen verliezen dan winnen zy. Men zegt gewoonlyk hoe meer den duyvel heeft, hoe meer hy hebben wilt, maer dit is niet altyd waer, want hy wilt niet allyd al wat men hem gecfl De volgende leerfabel zal deze spreuk uyHeggen Eene .moeder onverduldig geworden over 't gedurig schreeu wen van haer kind, zegde, in eene beweging van haestigheyd SCHREEUWER VAN EEN JONK, 7; wilde dal den duyvel u oppakte.... Daer kwam juyst cencn contributie ontvanger gegaen, die den duyvel vergezelde en dezen zegde hem toe dan, meester pak dit*kind maer opNeen, antwoordde den duyvel, want die vrouw heeft dat niet gemeend. Onderlussehen kwam den man dezer- vrouw t'huys, en ais hy den contributie-ontvanger zag, riep hy eensklaps uytDen duyvel moest tocli dien kerel oppakken, want hy perst, kwelt en yynigl toch de hoeren te veelOh Oh! zey den dvyvelmeester, gy gaet meè, want dien man heeft serieus gemeend wal hy geznjd hee/thy moei daertoe redens hebbenEn dacrmeö greep HA ENTJE PEK den ontvanger vast en op een twee dry was den man de galen uyt. Het zal op te passen zyn voor minister Frère en al z\ne onderhoorige ontvangers- geldkwanten- inenschenplagers van zoo wcynig mogelyk in compagnie met den duyvel uyt te gaen, want zy hebben eene broek van 'L zelfde laken te vreezen Over eenige jaren vonden wv in eene ryke bibliotheek cenen bock, die voor titel droeg De vier Dochters van den Duyvel. Thans echter ondervinden wy dagelvks dat er dezen kerel veel meer heeft en dacrby dat zy nog getrouwd zyn. 1° De Geweldonary met. het goddeloos- maconniek of doctri naire liberalismus 2° De Geldzucht met de betaelde ministe riele broodsohryyers en jaknikkers 3° De 011 regtveerdigheyd met zommige liberale munsters; 4° De Woekery met de joden en zekere bankiers o° De* Bedriegery met zommige koopmans en winkeliers 6" Do Luyheyd en Ongetrouwhcyd met vele knechten 7° De Godslastering met meest al de soldaten 8° De Liglgelppvigheyd met de dommerikken maer 9° De

De Denderbode | 1860 | | pagina 1