ST-PIETËRS-PENMNG. PLEGTSGE PROCESSIE. Lafhertigheyd, de Hooverdy, de Grnmsehnp, de Nydigheyd en Zatlappery zich in «enen stact alleen niet willende plae'tsen, hebben liever gehad publieke schendbrokken le zyn en met geheel de wereld te doen te hebben. En wat moet men hieruyt leeren Dat onze eeuw van zooge zegde verlichting in progres is, dat de maetschappy gedurig vooruytgaet naerhar^i ondergang. Hoe meer do godsdienstige gevoelens verdrukt, vervolgd, ge tergd en bevochten worden, boe rasscher de samenleving zal vernield worden, boe hardnekkiger men tegen Kerk, Paus, bisschoppen en priesters uylvalt, schreeuwt en tiert, hoe eerder men de volle heerschappy des kwaeds verwachten mag Maer dan, wee aen hun, die deze schanddaden zullen gepleegd, ondersteund of begunstigd hebben, want hunne verantwoor- delykheyd zal vreeslyk wezen. PROVINTIALE KIEZINGEN VAN BRABAND. SI. Mascart, gewezen Voorzitter des Provintialen Raeds, voorgesteld als een exempel om na te volgen. Sinds lange jaren was den heer Mascart altoos gekozen worden tot de hoogst eerbare bediening van voorzitter des provintialen raeds der provintie Brnhnnd, en dit telkens zonder tegenkanting. Dit jacr wierd hy wederom herkozen maer alleenlyk met eene onbeduydeude meerderheyd. 27 witte brieljes wierdeu in de bus bevonden. M. Mascart deze 27 witte brieljes als eerie protestatie legen zyne herkiezing aenziende en als een bewys van mistrouwen van wegens een groot getal zyner medeleden, verlaet de zael, verklarende dat, in legenvvoordigheyd van eene soortgelyke stemming, hy hel van zyne eer en pligt achtte te weygeren van den provincialen raed voor te zitten. Zyne vrienden reklaineerden tegen deze beslissing van zynen 't wege genomen en deden verloogingen tegen de ieden welke witte'briefjes in de kiesbus nedergelegd hadden. De verwarring was groot, men wist niet wal doen, en eyndelyk de zitting voor eemgo minuten opgeschorst zynde om te beramen, besloot men van tot eene tweede stemming over te gaen. Deze tweede stemming had voor uvtslag dat den heer Mascart op nieuw herkozen wierd, maer dit mael met eene merkelyke meerderheyd. Nietlegenslnende dit bewys van achting en vertrouwen,.het welk den provintialen raed hem op nieuw kwam te geven, den heer Mascart, denkende dal de eer en weerdigheyd der hoogc bediening met de welke hy bekleed was, zich gekwetst bevond, volherdde in zyn eersle besiuyt en weygerde hot voorzitter schap te nenveerden. Het gedrag des heeron Mascart in deze omstandigheyd is allen fof weerdig, dien trek van beiangloosheyd en zeifsaehling vereert Ier zelvur tyde den bezonderen persoon en den openbaren amhtenaer. Hy geeft aen den eenen en den anderen eeDc les van eer en een voorbeeld van onafhanglykheyd en zelfopoffering, want wanneer inen van den oenen kant herkozen word met de enkele meerderheyd van stemmen, liet is te zeggen dat de helft des raeds u zyn vertrouwen ontlrekt, terwyl dat, van oenen anderen kant, men zyne eollegas herkozen ziet roet eene eenpa- righeyd van stemmen, en men geëclipseerd en op verre over troffen is door hunne bekwaemheden en bezondere kennissen, dan zou men den moed en de zedigheyd moeten hebben van voor altyd af ie zien van eene der eerste bedieningen der provintie, te vei vullen en zich besluyten van lot het bczonder leven terug te koeren, waeruyt men nooyt zou moeten treden hebben. Wv stellen dus den gewezen voorzitter des provintialen raeds van Brabant, voor als een exempel van weerdigheyd, van beiang loosheyd en zelfsopofferiug. Dezer dagen verscheen voor de korrektionnele regthank van Bergen, de genaemde Ghislain-Isidore I'iret, Clemen! Lenoir en Germain André, beligt van inzameling van den St-Pieters- Penning. Het gcregtshof zich berustende op de wet van 6 meert 1816, het dekreet van 22 september 1823, art. SS van het strafwetboek •194 van het wetboek van kriminele instrnktie en -41 der wet van 21 rney 1859, heeft de twee eersten verwezen elk tol 22 fr. boet en sölidairlyk tot de kosten by lyve en den derden tot *22 fr'. boet en by lyve tot de kosten. ISy gebrek van betaling zal de boet vei vangen worden door 8 dagen gevang. Den Uien Public maekt ter gclegenheyd van dit vonnis do volgende bemerkingen IC Wy zullen gemeld vonnis niet besinden voor de anti- grond- wellelyke ketleryên welke het bevat. Wy zullen cnkclyk eenige gevolgtrekkingen aemvyzen, die voortvloeyoii uyt liet princiep aengenoinen door het gcregtshor van Bergen, indien liet princiep door do belgisclie regtskunde niogt goedgekeurd worden. Uyt het zelve blykt, dal op het oogenhiik dat de catholieken zouden te doen hebben met eenen hln ralen ol' garibaldischcn burge meester (hetgeen heden hetzelfde is), dim zouden zy helrègl niet meer hebben om inschryvir.gcn of almoezen in le zamelen. (loeh voor de arme scholen die zy hebben opgorigt in.eene menigte steden of dorpen. Noch voor de godshuyzen van ouderlingen of weezen, vv< ermede de vrve lièfdadighoyd onze dorpen begiftigd heeft. Noch voor 'het werk der voortplanting van hei geloof, dal hulpgelden sluert naer de vremde missiën ii Noch voor de uytgehongerdon vru Ierland die onder het stalen juk van Engeland gebukt liggen. ii Noch voor de ongelukkigcn die door de luterschc onver- draeszaeiijireyd gebannen worden. a Noch eyndelyk voor ilio lalryke liofdadigheydswerken, zonder dewelke hol kalhpÜcismus slechts een lyk zyn zou. n {iyt dit vonnis volgt, in een woord, dal de vryheden van onderwys, van associalie en van lièfdadighoyd nog slechts eene dobde letter zyn zoude or bedriegrlvke beloften geschreven e i ecu blad papier.'llelgeen toegelaten is in Engeland, in Holland in Pruvssen, zelf le Konslnnlinopel zou in Belgiën verboden zvn. Il'et regl van inzameling van offeranden zou in ons land niet meer bcstaen ten voordode van dengenen die zieli aenbicd namens een belang of krachtens eene godsdienstige drvfveer ,lii regl zou maer enkelyk meer beslaen voor do kerels die politieke manifestation zonden willen inriglen, zoo als, hy voor beeld de inleekcniug voor de plnndcracrs van 1848 of de e'iribaldischo geldrondhnling voor liet iniiiioen gesveeren. n Hoeven wv het le zeggen De Calholyken zuiien al de mid delen weten uyt le puiten, voor aleer zich aen "zulke lymnnieke regtskunde te "onderwerpen. Men zal ons kannen verwyzen lol dedioet, doch zoolang men ons deVyheyd zal hilcn oin door de straten te gaen, zullen wy niet aerzelen om onze vrienden in liet geloof le gaen vinden en'uyl hunne handen den St-Pietèrs-Pen- iii iig te ontvangen h)E MINISTERS Ei\ I)'AFSCHAFFING VAN T OKTROOY. Boerken3, 't is maer een Icleyn ding, 'T is maer eene beuzeling, Die ge nu zuil meer betalen, 'T gaet niet al toch naer de Walen Want den rykeu Brusselaer, En den slimmen Genlenaer, Zullen 't schoonste geld opstryken, En zy, krygen 't meeste deel,' Als zy zitten aen 't pateèl. En ge mengt daer naer gaen kyken, Als zy pralen, als zy pryken Op de wandeling, op den bal, In concerten, overal Kunnen zy elkaêr vergasten, Mogen zy boeleeren, kwasten, Spotten zy met uw verdriet, Kekent gy dit al voor niet Is 't voor ons geen waer genoegen I)ag en nacht voor hun te zwoegen Frère zegt, en 'k zeg het meé, Dat hy Vlaenderen zal redden, Maer hy zal het doen, lyk kledden, Die ons schier de dood aendeè, 'li wil hier van Rogier niet spreken. Noch van 't advokaetje Tesch. Helpen ze aen den wagen steken, 'T is de fonetie van de zes, Frère spelt hun goed de les D'oude Schekleslad versterken, Komen preéken in onz' kerken, Enkel zorgen voor hun klerken, Al wat Vlaemsch is tegenwerken, En de vryheyd steeds beperken, Schennen voor hun eigen stad Zyn 't geen schooue lessen dat Blyft er niets voor onze boeren Over, die de mestkar voeren, En die zweeten als nen das, 'T is nog maer zoo 't vroeger was Maer, moer hemel toch Wat zeg ik Tel ik al myn geld, en leg ik, Zelfs tot mynen laelslen duyt Dan, ja, word ik nog behandeld Als den jood die a tyj wandelt, Als ne Laquedem, ne guvt. Frère zingt met al ue Walen, 'T Boerkc zal 't gelag betalen, Breken wy of pol of pan 'T Boerke is weer onzen man f Maer wy zullen dal niet langer Blyven dulden. Neen, o neen 'T sehryven zal mv niet verleón. En 'k ga nog van boeken zwanger. En ik vind welzeker hulp By den borger, in de stulp, Van den werkman op dc hoven En als zy ons niet beloven Van de boeren nu voorlaen, Al ecu weynig by te staen En voor d'armen wat te zorgen. En den werkman eens te borgen, Ja, wy zenden ze overmorgen Tol hun schade en tot hun schand, Over zee naer 't Waeste land Waer de tigers en serpenten Nestien.... Maer genoeg ik zwyg, 'K voel dat ik dc koortsen kryg, Als ik spreke van die venten,' Die zoo alle wetten schenden, En ons nog hy 't klare licht, Spuwen in hel aengezigt. Ch. V. B, Den Jubilé der honderdjarige stichting des Broederschaps van 0. L. V. van Hal onder de bescherming der H. Moeder Anna, word thans alhier met veel godsvrucht gevierd. De Sermoenen, byzonderlyk de vlaemsche, worden met veel ingetogenheyd en telkens door eene lalryke menigte volks bygewoond. De eerw. predikanten, leden der Socicteyt Jesu, geven andermacl bewyzen van den deftigs ten en vurigsten apostolyken ieverzy mogen verzekerd zyn dat dê groote wacrheden, welke zy met zoo veel kracht en nadruk, als gevoelen en hertzalving voorhouden, ryke vruchten zullen dragen en eenen overvloedige» oogst van zaligheyd inzamelen. Deze godsdienstige plegligheyd zal Zondag 29 dezer bekroond worden met eene processie, die in Inysteren rvkdom voor niet eene zal 11 0 -ten onderdoen Wy vernemen dat de töebereydsels voor dc processie geheel de stad door met den lolFelyksten geestdrift voortgezet worden en dat het publiek zich aen iets buytengewoon mag verwachten. Wy raden de buytonmensehen deze zoo godvruchtige als godsdienstige plegtigheyd te komen bywooncn, wy verzekeren hun dat zy zich over hunnen gang niet zullen le beklagen hebben. CORRESPONDENTIE. Vriend L. ik verzoek u nog wat te wachten, ik denk wel- haest mededeelingcn te onjvangen waerover wy te saem zullen handelen. M. V. D. E. uyt M. ik bedank u voor uwen aenmoedigenden briefik laet u weten dat gy belaeld hebt lot 1 febry 1861 en groet 11 zeer vriendelyk. Besten vriend uyt S. de kommissie waermeé gy my te Dendermotïde belast heb, is gedaen. Gy moogt over alles gerust zyn. M. E. uyt W. den naesten keer moogt gy zooveel papier niet gebruyken, uwen brief was le zwaer, ik heb er 20 ceulimen moeten voor leggen. Had het voor den armen geweest, 't ware goed, maer nu is '1 voor het scholelken waeracn toch te gretig gelekt word. Ontvangen uyt Lokeren 3 fr. .fofv D. B. te P. uw abonnement kan eyndigen met 30 september naestkomende. Dan zyt gy schuldig 7 fr. 50 ceulimen. M. Ch. Van Vreckem, oud leerling van het bisschoppelyk Kollegie van St-Nikolaes, student der universileyt van Leuven', komt zyn examen als kandid.aet in de regten voor don grooten jury af te leggen. M. Van Daele, oud leerling van het bisschoppelyk kollegie van Geeraerdsbergen, heeft insgelvks zyn examen van kandidaet in de wetenschappen met ondcrscheydiiifi afgelegd. Aen het hoofd van zyn ollicieel gedeelte kondigt den Moiiilcur van eergisteren de wel at'die de oklroyën afschaft. be wet is loepsöselyk van heden af. Men schryft uyt Gyseghem, 15 july Twee gendarmen van de brigade van Dendermondc, dézen nacht eene ronde doende in deze gemeente, hebben tusscben 3 en 4 uren 's morgens dry wildstroopers ontmoet. Deze laelslen de gendarmen ziende, hebben zich een weynig van elkander geschevden. Eenen der gendarmen is toegeschoten op den wild- strooper, die een geweer droeg doi h dezen heeft hem toege roepen. Sla, of ge zvt dood Den gendarm aen dit bevel niet gehoorzaemd hebbende, heeft een schol ontvangen met de tromp de op borst, en het geweer met defhand afkeerende, is er maer weynig door geraekt geweest. Den 'anderen gendarm en rle twee andere schelmen toegeloopen zynde, ving er eene vroede worsteling aen. De gendarmen hebben gebruyk gemaekt van hunne wapens, en eenen der wildstroopers heeft ernstige won den ontvangen, alsook eenen der gendarmen, die dccrlyk is mishandeld geworden door eenen dezer kerels, welken èenen geweerkolf van onder zyne kleederen genomen heeft, cn den gendarm er zoo geweldig mede heeftop het hoofd geslagen, dat hy bewusteloos is nedergezonken. Eyndelyk hebben de"dry schurken de vlugt genomen, zonder herkend te zyn. De» Den gewonden gendarm heeft met veel moeyte het eerste kon- voy van Aelst naer Dendermonde kunnen nemen, om reglstreeks naer het hospitael vervoerd te worden. Eenen 42jarigen, knaep van buyten de Dampoort le Gend, is maendag namiddag, rond 3 uren, in de Schelde achter de Her- nismeerschen versmoord, binst dat hy bezig was met zwemmen te samen met eenige andere jongens van zyne jaren. Ongelooflyke zaek, binst dat men bezig was met bet lyk op te zoeken, bleven de andere bengels voorlzwemmen als of'er niets gebeurd ware allen nogtans waren van dit treurige schouwspel ooggetuygen geweest. Nieltegenstaende al de moevten door den heer Van Ovcrmaete, van Ledeberg, aengewend te samen met verscheydene andere persoonen, had men des avonds het lyk van den oncelukkigen jongen nog niet boven gehaeld. Kond 2 uren des namiddags van denzclfden dag, was in den Zwaenenboek, buyten het Koevpoortje te Gend, ook al zwemmende versmoord den genoemden Camiile Van Biesbroeek, oud 1# jaren, zvn lyk is ook nog niet teruggevonden. Men schryft uyt Geeraerdsbergen Byna al het hooy in onze omstreken is ingeoogst en ligt op don zolder. Het is dit jaer van byzondere goede boednnigheyd en opbrengst, en het voordeelige weder welk het gehad heeft om le droogen, heeft niet weynig bygedragen voor hel bespoe digen van het in te halen. Nieltegenstaende de menigte welke er verkocht wierd, is hetzelve aen hoogere pryzen gegaen dan verleden jaer. Men is ook begonnen met het koolzaed in te oogsten het weyiiige dat van de vorst bevryd bleef, geeft eene goede op brengst en overtreft in kwanliteyt dit van verleden jaer. Hel vlas in onze omstreken staet zeer schoon, en heeft in het algemeen meer dan eenen meter lengte. Deze week zyn er ver scheydene partven publiek verkocht, en wierden tot rond de 4 franken de 25 centiaren verhoogd. Hetzelve is dit jaer va» buytengewoone goede hoedanighevd. Men is eenigzins bevreesd voor den tabak welken men moeye- lyk in groey krvgt, ten gevolge van hel droog weder, denzelvea vraegl een weynig regen, en van eenen anderen kant mag het niet regenen voor de aerdappelen, welke vochtigheyd genoeg bekomen hebben om te kunnen ryp worden. Zonder ongelukken zullen w)^ in vele jaren zulken ryken oogst niet gehad hebben dan dit jaer. Het gebrek aen handen begint zich van nu af te doen gevoelen, en vele landbouwers mogen den hemel danken zulk een gunstig weder te hebben, om de eerste vruchten va» hunnen arbeyd in te oogsten, anders zoudea zy gedwongen zyn hetzelve op het veld te laten. Men schryft uyt Leuven Het onderzoek wegens de schandalige tooneelen die op karnaval te Leuven hebben plaets gehad, is voleyndigd. Dc raedkamer komt twintig beschuldigden voor de korrektionnel»1 regthank onzer stad te verzenden, les zyn van het vervolg vry- gesproken, maer den prokureur des Konings heeft er onmiddelyk wederstand tegen ingebragt. Dus zullen er eerlang 20 oi 26 kerels voor de korrektionnele regthank verschynen. Den uvt- gevervanhet liberael bladje le Progrès is ook inde zaek be trokken om morsige liedekens gedrukt te hebben zonder naem van sehyverof drukker, in welke liedekens de religie door het modder wierd gesleurd en betbyzonder leven en de achl- baerstc persoonen der stad op de snoodste wyze wierden aen- gerand. Het werk der Voortplanting van het Geloof, heeft in het jaer 1859 opgebragt 7 millioen 821 duyzend 781 franks 74 c.r en het heeft uytgegeven, binst hetzelfde jaer, 6 millioen, 3 duv- zend 948 fr. 58 c. Den 13 is den genaemden Joseph Spiesens, knecht te Grammene, van zynen wagen gevallen en hel hoofd onder de wielen verpletterd. Zyne dood was oogenblikkelyk. Men leest in eene briefwisseling uyt Roomen, onder dag- teekening van 7 july Onder de nieuwe benoemingen welke Zyne Heyligheyd gedaen heeft in de panselykc familiegelyk men ze noemt, zyn er twee die reeds moeten gekend zyn in uw land, en die de verknoeht- hèyd aen den Heyligen Stoel van uwe medeburgers vereert, ik duyd zc u aen, om dat het Gioniale di Roma ze ons heden olfrcieellyk te kennen geeft. Zyne Heyligheyd heeft M den abt Amedeus Boone, van het bisdom Brugge geheymen bybenoemdeii kamerheer benoemd en M. den aclvokaet Gustaef Soenen, van bet bisdom Brugge, tot kamerheer met kap en degen. Het Luxemburgsche levert nog al dikwyls gevallen van wonderbare langlevigheyd op de gemeente Frcux heeft ook haren eeuweling, den heer Joseph. geboren den 8 juny 1760. Dezen ouderling, nog kloek en slruyseh, is nog in het volle bezit zyner verstandeiyke vermogens. Een gauseh uylzonderling en voorbceldeloos geval heeft zich ter douanen van Rvssel aengeboden eene verklaring van nytvoer van bier naer Belgiën is in de douaen dier stad gedaen gew\esl. Rvssel heeft ton allen Ivde zyn bier uyt Belgiën getrok ken, maer nooyt loverden de brouwers dier stad hunne voort brengselen in ons land. In het gehoor van vrydag der korreclionnele regtbank vari Brugge, zyn er twee kerels veroordeeld geworden tot de boet en het gevang, om in eenen slaet van dronkenschap gevonden te zyn. Het is de eerste toepassing van hst nieuw polUiereglement.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2