ZONDAG 29 JÜLY 1860. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 726. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER C FRANKS 'S JAFRS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën* AELST, den 28 July 1860. NOG DE BETOOGINGEN. blyven wy hier een weyniy stil. Is 't genoeg gelaekt Wy vragen andermael Vruchten van den oproer. Ooi.derni. 5-20 8-30 11-55 12-20 3-10 6-10 Lokeren 5 20 8-30 12-20 6-ïO -00. Brussel 7-45 0-0 12-15 3-10 5-45 8-30. Kech. Brns. Antw. 5-20 8-30 12-20 3-10 6-10 LeuvT hicn Luyk 5-208-30 12-20 3-10 6-10 Verv LandStTruven,5-20 8-30 12-20 3-10 6-10 Gend 8-25—12-200-003-106-108-20 - 8? Gend, Brugp.e, Ostende 8-25 12-20 O OJ 3-10 6-10 le klas lanjjs Dendermonde. Kortryk, Mouseroen, Hvssel (lanj;s Lede) 8-25 12-20 0-00 3-10 -6-10. Doornvk, Hvssel (langs Ath 7-455-45 0-00 Sin.tieerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30 Quievrnin 7-450 00— 2-35—5-45 te EBDE staen al de konvoys. Te idecem s'taen deic vertrekkende van Ath 6-80 0-00 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te CVSEC.EM stil nl de konvoys uytgenomeu deien vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen to Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10 10 's morg. 4-35 en 0-00 's avonds Van Denderleeuw 0-00 8-10 's morg. 2-50 6-00 en 0-00 des avonds. CL'!QUE SUtJM. VAS LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 12-0 3-00 7-20—»-» Ninove, Geerardsl»er6'en, Ath 6-5Ó 12-0 -3-000-00. VAN ATH NABR Geernerdshergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-104-357-30. Lessen. G'eeraerdsbergcn, Ninove Aelst, 6-30O-tlO10-10—4-35—0-0. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-10 4-35— »-. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-104-350-0. VAN «END NABR Andenaerde. 9-25 2-25 7-45. NAER Aelst, 7-0 11-30 00-» 2-20 5-G0 7-40. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-302-20 5-207-30 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst) 7-15 11-50 2-0 5-10 7-45 1. Mech.) 5-45 9-10 12-45 3-35 6-40 Aelst, 7 15 7-55 -11-50 2 00 5-10 7 45 DEN DENDERBODE Zoo als wy in ons laetste iV zegden, waren de beste, de regtzinnigste betoogingen deze welke uyt 'l lierte kwamen en strekten om eene volmaekte eendragt te voeden. Uit is 't geen Z. 31. den koning plegtiglyk komt te bekrachtigen, in de antwoord, die liy aen de staetskorpsen, welke hem, Ier gelegedlieyd der verjaring van het inliuldigirigsfeest, waren komen gélukwensclien. Den .Souvereyn heeft zich volgender wyze uylgedrukt Verhopen wy dat de VOORZIENIGHEY'D ons hare bescherming zal verleenen, vergelen wy nooyt de zin- spreuk die't land arn zich zelf gegeven heeft namelyk dat DE EENDRAGT 91AEKT 41AGT Deze weynige woorden zeggen veel byzonderlvk als zy uyt den koninglyken mond vloeyën Het is immers niet door die luydruchtige betoogingen, door lawyt in de stralen, door overtollige, gemarkte of opgelegde hoürrahs dal men eene regtzinnige genegenheyd en ware verkleving aen onze natiouuliteyt en aen 't koninglyk slamhuys toont, niaer door de getuygenis eener ware eendragt en met allen party- of uytsluytingsgeest aen den kant te laten. Den koning verbergt hel oneyndig kwaed niet dat den liberalen geest van tweedragt reeds aen Belgiën gedaen beefthy zegt openlyk dat, om den geest van eendragt te herstellen, het noodig is loevlugt te neinent tot de GODDELYKE VOORZIENIGHEYD, ja, hy belyd, door zyne woorden, dat den onvaaerlaecsehen vernielingsgeest van het goddeloos-doctrinarisch-magonniek liberulismus reeds zooveel kwaed aen *t land gedaen heeft, dat de menschelyke magten niet meer in staet zouden zvn dezen rampzaligen toestand te verbeteren en 't overwinnen en dat er, bvgevolg daertoe, eene magt van hoven hoogst noodig, onontbeerlyk geworden isO kostelvke belydenis van eenen koning O deftige geluvgenis voor onzen 11. GodsdienstMaer, Ja, blyven wy hier een weynig stil om eens luydop te peyzen, en, ware liet mogelyk, 0111 die luyde gedachten in vurige letters op de voorgevels van alle liuyzen griffelen Is 't wel al gedurig de snoodste lasteringen uyt te braken tégen God, tegen zyne Kerk, tegen zyn Pansdom, legen zyn Priesterdom, dat men mag hopen de bescherming der GODDELYKE VOORZIENIGHEYD te verwerven? Is 't wel al gedurig den Catholvken Godsdienst te ver volgen en te verdrukken, al gedurig alle godsdienstige instellingen te lasteren, met modder te bezwalken en te schandvlekken, omdat er hier en daer eenen Judas te vinden is, is 't wel aldus dat men zyne hoop stellen mag op de VOORZIENIGHEYD, welke onsdien heylzamen Godsdienst vergund heeft om er ons gelukkig door te maken Is 't wel al de godsdienstige vryheden te verdelgen, al de roekeloosste vyanden van den Godsdienst, kerk- en land- dieven, moordenaers en baenstroopers, versmaders en beledigers van 't goddelyk gezag, verkrachters van alle regtveerdigheyd enz. te pryzen, te verdedigen en hemelhoog te verheffen, is 't aldus dat men op de bescherming van de VOORZIENIGHEYD mag rekenen Is 't31aer 't is al genoeg gevraegd Gv hegrypt, landgenoten, vvaei' wy lieên willen, gy gevoelt dat wy mikken op de liberale gazetten, op dé liberale redevoeringen, op de schriften, leergangen en boekwerken van liberale goddeloozen, van staetsprofessors, openbare redenaers, die in zoogezegde liberale lelterkringen, in publieke conferentiën in dag- en avondvergaderingen hunne rampzalige gal legen den godsdienst en zyne instel lingen uytbraken, die toonen dat zy God niet vreezen en aen de hei niet gelooven, die met de zedelyklieyd, met de cliristelyke leer, met de Voorzieniglieyd schimpen, spotten en leven alsof er geen toekomende ware, die, met een woord, uyt enkele boosheyd, den boozen uythangen, moed- williglvk den hemel uytdagen en vermeten genoeg zyn aen God zelf eenen défi te stellenJa, 't is op dit slach van liberators dat wy doelen en 't is voorzeker niet met zulke kei-els aen 't bestuer, in ambten en openbare bedie ningen dat de Voorzieniglieyd zeer haeslig zal wezen om 's konings bede en verhopingen te aenhooren. Jlogten de goeden, de regtveerdigen, deze, die, om God en zyne wet, gehoond en versmaed worden, de Voorzienig lieyd verbidden en 't land tegen zynen ondergang behoeden! God beloofde eertyds aen Abraham dat Hy de diep be- dorvene steden van Sodoma, Gomorrha, Adania, Sebo'im en Segor zou gespaérd hebben, indien er tien regtveerdigen in te vinden warenIs 't in dien zin dat Z. 31. den Koning gesproken heeft, dan hopen wy met Hem, byzon derlvk omdat wy rekenen dat liet koninglyk gezag zyne Ie Gend uytgesprokene woorden daedzakelyk, wezenlyk en krachtiglyk zal doen gelden tegen de baldadige en ver- ioeyelyke snoodheden, die sinds lang in naem van en door bet rampzalig mucoiiniek liberalismus, tegen godsdienst en geestelykheyd straffeloos gepleegd zyn geworden. Het zou al veel te veel moeten zyn, maer de ongelukkige verbliiidliéyd van eenen magistraet dwingt ons een schait- dael tegen te spreken 't welk alle treflelyk gemoed op de grievendsle wyze moet bedroeven. Er is op dit oogenblik een proces bangig voor eerte regtbank van Gend, wncrin men met eene betfeurlyke hardnekkiglleyd een schelmstuk maekt aen priesters en religieuscn omdat zy zich door al te veel liefdadigheyd hebben laten misleyden.Wy sidderen op het hooren der uyt- vallen tegen den godsdienst zoo en gelyk zy gekomen zyn uyt den mond van het openbaer ministerie en welke den Bien Public wel beoordeeicT heelt in de volgende regels Hadde M. den substituet zich bepaeld met de feyten der zaek te onderzoeken en aen te toonen dat zy onder de toepassing der wet vielen, vvv zouden gezwegen hebben M. De Paepe zou zich slechts gekweten hebben van de pligten die zyn ambt hem oplegt. Ongelukkiglyk is hel zoo niet geweest. Het rekwisitorium houd zieh, wel is vvaer, met de betigten en de wet bezig maer den redenaer heeft er de geweldigste spotlernyen welen tusschen te lasschen tegen het Calholykdom en deszelfs sakramenten, instellingen, heyligen, enz. Voor de weerdigbeyd der magislra- tuer betreuren wy dat een harer leden zoo verre gekomen is, van het geëerbiedigde gestoelte van 't openbaer ministerie in eene tribuen te veranderen, gerigl tegen de Calholyke Kerk. Wy hadden tot hier toe geloofd dal de justitie kalm, streng en onlydelyk was M. den substituet beeft ze ons geloond het aen- gezigt bleek, den mond schuymbekkend en de oogen glocvcnde van gramschap. Wy hadden geloofd dat de justitie, uylvloeying der Couslitu- tionnele magt, even 'als deze den eerbied aen alle de gods diensten verschuldigd was: M. den suls'.ituel b. efl ze ons geloond bare hatelykste aenvalleli rigtende legen den godsdienst der groote meerderheyd van het belgiscli volk, bet gezag baers woords leenende aen de verachtelykslo beschuldigingen welke de goddeloosheyd ooyt tegen de Kerk heeft uytgebragt. Wy hadden geloofd dal de justitie, meer dan iemand, het onscbendbaer heyligdom der christene gewetens moest eerbie digen M. den substituet heeft ze ons geloond de hcyligste uyt- boez ;mingen des gebeds voor geheymzinnige liefde en wulpsch- heden uvtmakende. Volgeerne gelooven \vv, voor de eer van M. De Paepe, dat hyhet geestelyk en kloosterlvk leven niet kent, maer.dat was eene rede te meer voor hem om zich deze groote waerheyd te geheugen welke Mgr. Dupanloup nog maer onlangs aen de vyanden des Pausdoms erinnerde Daer zyn dingen der ziel welke men wel het ongeluk kan hebben niet te gevoelen, maer welke men toch ten minsten zou dienen te eerbiedigen. Wy hadden geloofd dat de strevings processen onmogelyk waren in Belgiën M. den substituet van den prokureur des Ko nings heeft ons het tegenslrydige bewezen. Voor zyne oogeu is bet een schelmstuk van, onder eene Constitutie die alle de godsdiensten beschermt, het Catholykdom van Gregorjus XVI en van Loyola te belyden 't is een schelmstuk van Sl-Alphon- sius de Liguorio te hoogachten en zyne leering te volgen T is eene misdaed, eene onwettigheyd vaii het doopsel le geven aen eene protestante die het in volle vryheyd vraegt't is eene oor- zaek lol achterdocht en mistrouwen van tot een catholyk kloos ter te behooren of alleenlyk van er zvne opvoeding ontvangen te hebben. M. den substituet zal ons misschien zeggen dat hy het Catho- lykom aenschouwt als eene party, dal hy den godsdienst I arscbeid van het priesterdom, do lcerring "van den apostel. Nemen wy voor oen oogenblik dit antwoord aen alsdan nog zou M. den substituet zich dit groote en edele woord moeten i hebben erriuneren welk, slechts weynige dagen geleden, M. den eersten voorzitter Van Innis uvtsprak in zyne redevoering lot den koning De magistratuer is buyten en boven de parlyën. Den eerbied welken wy ten allen Ivde voor dc justitie* betuygd hebben en haer nog betuygen, maekt ons deze opmerkingen allorpynelykst. Maer als wy den hael tegen het catholyk geloof zich onder den toog van den magistraet zien verschuylen als wy de geloolslelselen die ons beslaen, ons geweten, ons leven zyn, oflicieelyk hoorei) loochenen als wy die' Kerk hooren bele digen die onze Moeder is, die godsdienst oefeningen die onzen troost en onze kracht uylmaken, die heyligen die onze roerriryhc voorouders zyn, dien onslerfelyken Grègorius XVI wiens gróöie gëdachtenis wy vereeren oh alsdan is bet ons onmogelyk vïin te zwygen en onze verontweerdiging in het geheym onzer ziël besloten te houden. Ja, Mvnheer den substituet, wy protesteren tegen uwe woor den namens de Constitutie en de wet, welke gy tegen ons ge schonden hebtWy protesteren namens de waerheyd die gy hebt miskend, de vryheyd die gy hebt verraden, de justitie die gy onder dc voelen hebl getrapt Wy protesteren namens onze priesters, onze kloosterlingen en kloosterzusters, welke dy gehoond en beledigd hebt Wy protesteren namens onze gfevve- tens, namens ons geloof, namens onze regten van Belgen én Catholyken, welke gy onweerdiglyk gekwetst hebt I En onze protestatie, wy hebben er de gelukkige verzekering van, zal weerklank vinden in 't hert van alle degenen (en zv zyn talryk in Belgiën) die nog het geloof belyden welk zy van huiine vaderen ontvangen hebben en aen hunne zonen willen aéÜter- lalen. Of het gedrag van dezen magistraet wel de gevoelens uyt- drukt des konmgs9 Hy spreekt, in naent des konings, en men hoort wat hy afgeeftDen Koning zegt aen Z. H. den Bisschop, dat de geestelykheyd regt heeft tot zyne volle genegenheyd, omdat het de leden der geestelykheyd zyn die gedurig werken om de gevoelens van godsdienst te ver- spreyden, welke de zekerste waerborg zyn van het behoud'der orde en openbare rustEn den substituet van dén procureur des konings spreekt eene geheel andere taël, die, om hare verregaende goddeloosheyd, doet huyveren Wy vragen andermael of dergelyke aenran'dingen tegen den godsdienst van de 9/10 der Belgen wel geschikt zyn om de EENDRAGT, welkeden Koning met zooveel aendrang predikt, te handhaven of te herstellen Is dit niet veeleer de tweedragt denblazen en de Catholyken eenen walg voor de justicie, die in naem des Konings, gedaen word, té dóén opvatten Wy zouden hier veel hardere en memgvuldigere vragen konnen doen, maer den diepen afkeer dien wy voor zulke akten gevoelen doet ons dc pen wegwerpen" en de vrees uitdrukken dat de VOORZIENIGHEYD, op welke onzen dóorluchtigen Souverevn zoo zeer schynt le hopen en te berusten, eerder zal goedvinden ons land te beproeven en te straffen, byzonderlvk als er over zoo beweenelyké als schandalige zaken geen goed regt gedaen word. Den Journal de Genève kondigt eene briefwisseling af lyaerin eenen uvtliek van verrsc.lieydene brieven uyt Pa lermo samengebonden is en die bet droevigste gedacht geven over de hoofdstad van Siciliën. Zie bier eenen uittrek uyt die briefwisseling De zaken gaen hoe langer hoe slechter in Siciliën, en te oordeeleu naer een half dozyn brieven uyt Palermo en Napels, die ik onder de oogen gehad heb, is bet onmo gelyk dat den slaet van zaken daer nog lang dure. Eenen myner vrienden die naer Palermo gegaen was als brief wisselaar van een liberael blad, schryft, my uyt deze stad onder dagteekening van 8 july Ik ga onmiddelyk Siciliën verlaten. Ik heb den moed niet myne briefwisseling voort zetten Ik zal naer Vrank- ryk lerugkeereu gelyk ik zal konnen. Op ditoogeub/ik is 't de dievery en de moord te Palermo iugerigt door ellendelingen tegen welke Garibaldi magteloos is. Ik o heb hem gesproken. Ik heb hem eene arme vrouw aen- geduid welke, in myne tegeuivoordïgheyd, door de sol- daten', uytgeplunderd is geweest. Garibaldi heeft my aen- schouwd. Twee dikke tranen rolden, uyt zyne 'oogen en hy heeft my in 't franscli gezevd Ik kan er niets aen o doen .Mynheer, ik ben overmeesterd ik ga noglans trachten daeraen orde te stellen, Zou ik ivel konnen Hy heeft my mynen naem gevraegd en my vervolgens aengeraden naer Turyn terug te keeren. Üwe plae'ts is hier niet, heeft hy mv gezeyd. Den lyd der gazetschrv- vers is nog niet gekomen In een post-scriptum aen dezen brief gevoegd, vind ik bet volgende fevt dat niet min aendaclitweerdig is Den bewaker der schepen van de zeehave komt vreedelyk vermoord te worden. 9len zegde dat hy eenen geregts» of politiediënaer was, en zonder te onderzoeken of het zqp was, heeft men hem letterlyk in stukken gesneden in den winkel van eenen apóteker. Eenen

De Denderbode | 1860 | | pagina 1