Het barreelregt. u piemonteesscheii officier, wiens naem het my spyt niet te kennen, heeft de grootste poogingen aengewend om den ongelukkigen te redden, maer men heeft hem zynen sabel afgenomen, en, terwyl hy zich verdedigde, kwamen a twintig ponjaerdsteken eenen onschuldigen treffen, want dezen man, bedienden by de ontvangst der regten, heeft o nooyt politie- noch geregtsdienaer geweest Wat dunkt u, landgenoten En zulke gevallen treft men dagelyks in Italiën aen, en de liberaters gazetten roemen dit stelsel van vryheyd, ja van vryheyd om te stelen, te rooven en te moorden Ik zeg er niets meer van een gcwaerschuwd man is er twee weerd, zegt liet spreekwoord. Houd dus een oog in t ztyl, opdat iedereen gereed zy in liet oogeuhlik des gevaers. De Grondwet aenziet bovenstaendc correspondentie als een stuk van Antwerpsche fabrikatic. Wy hebben het voorzien en voorzeyd, de oktroyafschaf- fing zal welhaest gevoeld worden. Zie hier hoe wy in het Vlaemsche Lund den grond onzer artikels letterlyk bewaer- lieyd vinden Wy hebben altyd gezegd, en wy zeggen het nog, dat de afschaffing der octroyën, in de voorwaerden gelyk zy thans gedaen is, uytsluytelyk zal strekken ten nadeele van den landbouw, en cliensvoïgens der landelyke gemeenten. Zulks zal men allengskens gewaer worden en van heden af komt een zwaerwigtig feyt onze gezegdens bewarigen. Alle de landbouwers die hunne spoeling naer Gend komen halen, zyn zaterdag gewaerschuwd geworden dat, te beginnen van maendag, deze voor hun onmisbare stoile, tO^a iS centimen per hektoliter is opgeslagen. Wat zal dezen opslag niet uytmaken voor onze land bouwers als men inziet dat ieder beest dagelyks eenen hektoliter spoeling verbruykt Ook, terwyl men binnen stads vivatsgeroepen aenheft ter gelegenheyd der afschaf fing van het octroy, zitten de boeren buyten reeds mael- regelen te beramen om het nadeel dat zy er door zouden lvden tol de stedelingen te doen wederkeeren. Zy spreken reeds van den opslag der spoeling uyt den verkoopprys hunner beesten te zullen halen dus, geen aenstaenden afslag op het vleesch. Wat eyndelyk den landbouwer meest van al verbittert, is de handhaving der uytvoerregten op het mest en den beir die maer provisoirlyk afgeschaft zyn, en elkeen zal met'ons moeten bekennen dat deze verbittering gegrond is waerorn de eenigste belastingen die uytsluytelyk den landbouwer' treffen m voege houden, als men al de belas tingen die den stedeling treffen, alschaft Wy herhalen hel nog eens, nlles in de nieuwe wet .vun Al. rièie, stiekt f,ot niet anders dan om den boer aen den stedeling te slagl- offeren. Ninove, "3 July 1860. Mynheer De 29stc verjaerdag van 's konings inhulding is hier ook met den meeaten geestdrift gevierd. Vim tnlurdag wapperden allo soorten van vlaggen op de openbare gestigten en hvrondere huiren dat van eenen pnblieken liberalen amhlenaer deed rich opmerken op ryn ballon hing een vnenljc, eene gekroonde N drogende eenigo dachten dnt het zyner ouders wapens waren, en andere dat het een napoleonist was. Welke ook dobeduidenis mogto weien, was hot welhaest verdwenen. Gisteren werd om 11 uren een plegtigon te deum geiongen bygewoond door stnds- bestuer, de administratiën, van 'l hospitael, armbureel en weeienhuis, allo de openbare nmbtenners en hviondere mnelschappyen, vergeleid door ome twee nmiiekgenootschappen. Des avonds was de heele start wel verlicht en men hoorde niet als inuiiek, gexang en vreugdekreten. Immers do geestdrift was groot maer nog hartelyker iou hy geweest hebben, hadden sommige heeleknppen hem niet willen gcdeeltclyk toeschryven aen de afschaffing der oclroywet. Deie afschaffing wordt van eenieder toegejuicht, ongclukkiglvk wordt ly vervangen door maetrcgels die veel hntelykcr lyn dan de wet lelve, omdat IV eeuc schreeuwende onregtveer- uigheid dnerslellen. Om daervnn oen voorbeeld te geven onder duiiend behoef! men sleohls te overwegen dat het rvk Quart.er-heopold, nu vry is van den omslag en dat den ongelukkigen boer van Schaerbeke, Molenbeke, inderlecht en alle andere buitengemeentens dien moet blyven betalen dat het Vekboüd en al de andere mauwvagers vnn 't hberaol ministerie dit wederleggen en wy lullen openkaer bekennen dat Frere een ware broeder is. K. CORRESPONDENTIE. M. 51. uyt P. er zal in het toekomende gezorgd worden voor de meeste nauwkeurigheyd. Dc schuld moet op eene intrigue gelegd worden, deze zal voortaen verydeld wezen. 51. S. uyt A. Ik heb alles gedaen wat mogetyk is, maer ik kan met myne handen geen yzer breken. Vriendje L. uyt D. als de nor, ge weet wel, zich nog voordoet, gelieve het my le lalen weten, den persoon in kwestie zal present zyn. Ily heeft u iets te zeggen wat gy nog met weet. Als "evole der afschaffing van de octroyën word thans de afschaffing der banvelregtcn op .het tapyl gebragt. Waerom, vraegl men, de stadsbarreelen wogsmyten en die der platte landsgemeenten behouden De barreelcn zyn wezenlyke oetroyen. Even als deze laetste pvsi'hen zv tvd en geld van den landman. "liet is ook onmogelyk niet getroffen te zyn door de omegt- veei'di"e verdeeling der lasten welke drukken op dc voortbreng sels van den veldbewooner en op die van den stedeling. Immers wanneer don eersten geen ucr verre kan ryden, op do oroote baen, zonder dat men hem het barreelregt al'eyscht, ziel den stedeling de voortbrengsels zyner nyverheyd langs de vzeren wagen van het eene eynde des lands tot het andere overbrengen, zonder dat hy daervoor eenen centiem regten te ^Ook'is^hef te denken dat het gouvernement den toekomenden wetgevenden zittvd met zal konnen laten doorgaen, zonder de dornclingen te móeten bewyzen dat art. 6 der Grondwet, waerby al de Belgen gelyk voor de wet verklaerd worden, voor hen eeene doode letter is. - De kwestie der barreel-afsehaffing is reeds, in een der laetste zittingen van den provintialen raed van Braband, behandeld geworden door eenen ieverigen voorstaender der laudbouw- nvverhevd, 51. De Cock van 8t-Jans-5Iolenbeek. In het franseh weekblad la Uberté van Antwerpen lezen wy hel volgende onder don tilel van Correspondentie uyt Parys. Het is streng verboden aen de dagbladen van een enkel woord te zeggen over de geheyme beweging der troepen. BELGIEN en ZWITSERLAND worden met eenen mval bedreygd De nabuerschap van twee vryc volken hindert de keyzerlyke dwin "elandy. DEN INVAL IS BESLOTEN n Het to one cl van den 1 december 1 So 1 zal weder opgevoerd worden op zekeren avond, zal den Iteyzor zyno bevolen uyt- ceven aen de gclrouwsle zyner aenluiugers, en, den anderen morsend zal den belgisehen grond overweldigd zyn alles word in stilte gereed gemaekt voor de uylvoering van dit vastgestelde Belsien is het eerste slagtoffer door Napoleon III gekozen zvne dweepzuchtige vrienden herhalen hom, onophoudelyk, dat zvne eer de verwoesting van Waterloo eyscht, en de herziening der traktaten van 1815. Van eenen anderen kant, zyn onze geldmiddelen uylgeput, en de belastingen welke men de overwonnen volken oplegt zouden dc schatkist var. den stact wonderlyk te hulp komen Lodewvk Bonaparte, vertrouwt altyd op zyn gestarnte. Indien de organen van liet besluer het niet moede worden net plan van eenen inval te ontkennen, _..ic~von vprcDot. noovt c Het wword het dan niet moede ér aen te gelooven vergeet nooyt dal den Coup d Etal ontkend word tot op hot oogenblik van deszelfs uytvoering. liet kamp vm St- Omcr is daor, digt by u buytendien, liggen tallooze soldaten, rondom dat kamp, verspreyd, die op een teckcn woldra verzameld zouden zyn. Tot beter verstand van heigeen ik u gezegd heb, zal ik ti 'herrinneren dat inde maend november 1852, den prefekt van lsère (zyneu naem is mv ontsnapt) aen zyne beambten zejde ov alle kent de noodlottige traktraten van 4815: gy weet dat met uw ja in de stembus le werpen, gy er de eerste bladzijde "hccITM. llis, de Batenval, voormalig diplomatiek agent van Lodewvk Bonaparte in Belgién in den 1 yd gezegd Alle uyt- Drevdiiie van Rusland in liet oosten zou door rankryk beschouw d worden als een voldoend voorwendsel do Fransch-Bclgische gren zen le vernietigen. Morgen om drv uren zal de plegtige processie ter bekrooning van den Jubiló uytgaen. De toebereydsels welke door g^ieel de stad gemaekt worden beloven dat zy m luysler de lot nu toe alhier plaets geiiad hebbende processien zal overtreffen. L. H. den Bisschop van Gend zal de processie met zvne tegenwoor- digheyd verderen. Verscheyciene vlaemsche (lag- en weekbladen nemen byna al de hoofdartikels op van den Deuderbode zonder de bron aen te wyzen uyt welke zy dezelve getrokken hebben. Wy laken onze konfraters niet onze gedachten te verspreyden, integendeel wv bedanken er hun over, maer zou de regtveordighoyd met verevsschor. dat zy ten minsten nu en dan eens hunne bron aenwyzen. Een blad van St-ïruyden sehynl eene tweede editie met eemge ligte veranderingen van den Dcnderbodc te maken zonder ooyt de bron aen te wyzen. Wy hopen dat deze ver maning zal vergenoegen om deze soort van onbillijke aenliechtmg te doen ophouden. Eenen vriend uvt Leuven heeft ons, over eenige dagen gezegd dat een liberael blad dier stad, le Progrès, nu ledent eenige weken, eenen donderenden artikel tegen don Dcnderbodc heeft afgegeven en dat hy verwonderd was dal wy daerop met geantwoord hebben. Wy moesten bekennen dat wy le Progrès nooyt gezien hebben en dus op zyne aenrandende artikels niet konden antwoorden. Wv voegden er by dat het eene lafbeyd is voor het leuvenseh blad tegen ons artikels te schryven zonder ons een N' te zenden. Wy vragen dus aen den Progrès dat hy ons bedoeld Nr late geworden en zeggen hem dat liet onze gewoonte niet is achteruyt te devnzen voor een liberalersblad, om het even of het opgesteld zv door advokaten of peêmans. Ons tegenwoordig N' zal aen de redactie van den Progrès toekomen en wy verwach ten het zvne. Wy-hebben nog een fyn kammeken dat maer in by- zondere omstandigheden voor den beetel komt, den Progrès mag verzekerd zyn dat hv er meè zal gediend worden en dat zvnen progróskop welhaest van alle oneygene zelfstandigheden zal gezuyverd zyn. De patriotieke betoogingen die hier zondag lest plaets gehad hebbfen, zvn overschoon geweest. De vaderlandsliefde is by velen zoo zeer ontsteken en vurig geweest, dat hunne boenen zélve er 't uy'twerksel van gevoeld hebben. De revue der burger wacht, den Te Deum, de openbare feesten, de banketten etc. etc. hebben veel belang opgeleverd. Indien wy alles omslandiglyk moesten beschryven, ons blad zou wel lienmael te kleyti zyn Ons knllegie levert al wederom oen allerschoonste aendeel op in het bekomen der akademieke graden. Zes leerlingen zyn ver- leden iner uvt de Rhetorics naer de Universiteyt van Leuven gc"aen. Vier van dezelve hebben reeds voor den groolen onder- zoeksjiiry hun examen afgelegd le weten: 5151. Tbeoph. \an Wichelen van Aclst, Joos Van Waerseboot, Nackers van Moorsel en Van Assche van Baesrode welke als kandinaten in letteren en wetenschappen zyn aengenomen. De twee anderen zullen binnen veertien dagen hun examen ondèrgaen. Onzen jongen stadsgenoot, 51. Albert Liënart, student by de Universiteyt van Leuven, oud leerling van het Koilegic der EE. PP. Jesuiten, dezer stad, heeft vofp den vcreenigdcn jury van Gend en Leuven, zyn examen als kaodidael m de regten met hel grootste onderscheed, afgelegd. M. EdmondA Matthys'van Her-zele, oud-leerling vau het kollegie van Aelst, komt zyn examen van kandidact in de regten voorden jury van Leuveu-Gend op eene zeer voldoende wyze afteleggen. 41. Pieter Joannes De Clippele, vrederegtcr, oud-provinlialen raedshecr en oud-lid der vertegenwoordigers-kamer, is den 22 dezer te Geeraerds'oergen overleden, in den ouderdom van 56 jaren. Het mngislraet verliest in hem een onderschevden lid. Zynen verzoenenden geest, zvne regtseliapenheyd en grondige kennissen in regtskunde, die in alle zyne uylspraken uytschenen, deden hem door al zyne regthoorigen hoogachten zvne dood dompelt zyne achtbare familie en menigvuldige vrienden in den diepsleii rouw. Den 18 dezer is den genoemden P.-J. Van de Waele, land- bouwei te Erembodegem, 'met eene plotselinge dood geslagen op het oogenblik dat hy van het land naer z.vnc hofstede kwam met eenen kordowagen vlas. 5len schryft uyt Criiyshaulem aen den Demierbode Dank aen den onophoudenden iever van onzen achtbaren herder voor de versiering van het buys Gods, zal onze fraeye kerk welhaest verrykt zyn door eene der schoonste en grootste kruyswegen van geheel ons land. De verveerdiging van den zclvcn is toevertrouwd aen den kunstschilder De Clercq, van Ninove. Reeds zyn er dry schilder stukken van den zeiven aengekomen verbeeldende f° de veroor- deeling van den Zaligmaker. 2° Christus zyn Kruvs opnemende en 3" den tweeden val van Christus onder het Krtiys. Dezé dry Statiën dragen de kenteekens van eene gemakkelyke teckcning en een ryk en aengcnaem koloriet. De kenners die de zelve gezien hebben, spreken er over met den meesten lof. In zyne laetsle zitting heeft den provintialen raed van Bra band de ontwikkeling aenhoord van eenen voorstel door 51. Vel dekens gedaen strekkende op dat de vergadering eenen wenseh zou uylbrengen ten gunste van don wettigen gang van het franseh gouden geld in Belgién. Een koninglyk besluyt van 19 july, magligt de kerkfabriek van Sl-Jan-Baptis'ta, le Gend, om van 51. graef Rindsmaul, grondevgenaer in deze stad, eene gift van 50,000 fr. le aen- veerdei) bestemd tot aenkoop van den grond en hot bouwen eener nieuwe kerk in gemelde parochie. Gemelde gift is gedaen op voorwaerde dat de bouwing dezer kerk den 31 October aen- staende zal beginnen. Men schryft uyt Geeraerdsbergen, 20 july De verledene week bevond zich eenen heer, zeer netjes aenge- daen, in de Lessenschestraet alhierhy was eenige uren voor liet vertrek van het konvoy van vyf uren, in eene herberg ge- gaen en had daer eenige verversching genomen toen hy naer zynen zak ging om le betalen, toonde hy zich heel verbaesd en riep uytO ongeluk, ik heb myn porlemonnaie verlorenik bert hier vremd in de stad, ken hier niemand en kan dus niet ver trekken!Bazin zoude my niet tien franks kunnen leenen?. Zeer geerne, Mynheer, gy ziet er my een i'alsoenlyk man uyt, en ik heb veel vertrouwen in u; maer myner. man is niet t'huys, en zonder zyne toestemming leen ik geen geld aen niemand. Maer wat aengevangen en noglans moet ik vertrekken. Is hier geen berghuys, waer men liet een of het ander kan te pande stellen Zeker yiynheer. Eh wel dan zegde den gevvaendea heer, al van zynen vinger twee ringen trekkend hier zyn twee gouden ringen, met ryke stecnen bezet; doe my het plezier van .deze er te dragen en dat men er op geve wat men oordeelt dat zy verdienen. De vrouw loopt de deur uyt naer eene gebuer- vrouw, en vraegt aen deze om voor haer die kommissie eens te doen. De gebuervrouw gaet naer het berghuys, bied de ringen aen, waervoor men haer twintig franks geeftzy komt vol blyd schap terug stelt aen den heer zelve de 20 franks ter hand, die haer wel duyzend mael bedankt vooi hare goedheyd. laet zyne ververschingen verscheydene mael vernieuwen en bied liet ook deze vrouw aen die de kommissie gedaen had, betaelt vervolgens zyn gelag en vertrekt. Den berghouder neemt dc ringen nog eons in handen, beziet ze herhaclde malen, neemt ze eyndelyk op en toont ze aen per- sooncn van den stiel welke verklaren, dat het niets anders zyn dan koperen ringen met glazen steenen daerin. Den man loopt naer de vrouw die ze hem ter pand gebragt hoeft, maer deze zegt dat den lieer mei het konvoy vertrokken is, en getrakteerd heeft vooraleer de stad te verlaten. Den berghouder moet dan deze ringen bewaren voor eene herinnering en zal vooraleer zulke voorwerpen nog te pand te aenveerden, de zelve eens doen onderzoeken of zy verdienen bewaerd le worden. Slev. gravin de Slarignv, zuster van 51. de Chateaubriand, is te Dinan overleden den 17 july, in haer 10-1"jaer. De plaets van gemeente-onderwyzer der geeineentc Steen- huvze W'ynhuyze is open. De vragen moeten ten spoedigste aen het gemeenlebestuer ingezonden worden. Gedurende de verledene maend juny heeft den yzeren weg van het Land Waes (Antwerpen-Gend) opgebragt 62,650 fr. 56 c., dat is fr. 3443-76 meer dan voor juny 1859 en fr. 1918-24 meer dan voor dezelfde maend van -1858. Binst het -1° halfjaer 1860 heeft denzelfden spoorweg 374,155 fr. 11 c, opgebragt, offr. 19,027-24 meer dan voor dezes eerste maenden van 1859 en fr. 31,181 33 meer dan vooi hetzelfde tydruym van 1858. In de dagteokening vind men samentrellingen welke dienen aengemeld te worden 'T was den donderdag 21 july 1803, dat Bonaparte te Brosse! zvne intrede deed, als eersten konsul. 'T was den donderdag 21 july 1831 dat Leopold 1 te Brussel zyne inlrede deed als Koning der Belgen. 'T is den 21 july I860, dat het belgisch volk eenstemmiglyk verklaerd dat, moest het geval zich voordoen, het met al zyn geweld zich verzetten zou tegen de intrede van eenen nieuwen Bonaparte in Belgién. Den provintialen raed van Braband heeft heden de werken van zynen zitiyd voley'ndigd. Na eene redetwisling die aen M. den gouverneur gelegenheyd heeft verschaft om do misrekeningen en zwaerwigtigheden voor oogen te leggen'die iivUlen wettigen koers van het franseh gouden geld in Belgién'zouden kunnen voortspruyten, heeft den raed niettegenstaende, de beslnytselen. aengenomen van het verslag van 51. Oppenhefm, strekkende om den wenseh uyt te brengen dat den wettigen gang van het goud gedekreteerd worde. Een groot deel der racdshoeren hebben zich by de stomming onthouden. Vrydag rond den middag op liet oogenblik dat de zitting der korrektionnele reglbank te Gend ten eynde was, en toen 51. den advokaet van Biervliet alleen het Justitie Paleys verliet, heeft er eenen ellendeling zich op hem geworpen, die, na hem zynen naem gevracgd te' hebben, hem eenen geweldigen vuyslslag toebragt. Het is bevonden geworden dat dien woestaord niemand anders was dan den uylmuntenden en zeer achtbaren kon- frater van den Journal d'e Gand, 51. Maurage. 51en bcgrypt dat 51. Van Biervliet slechts door de verachting dien lafherligen aer.val beantwoord beeft. Wat 51. Maurage betreft, dezen is de gelukwcnscliingen gaen ontvangen der broeders en vrienden die hem op liet oogenblik zyner hcldcndaed omringden. Dien eerloozen acnslag, met voorbedachten raed gepleegd, heeft eene echte vcronlweerdiging onder het publiek verwekt. De leden der balie byzonderlyk vinden geene krachtige uytdruk- kingen genoeg om den slager, die op eenen hunner konfralerp eene snoode hand heeft durven opheffen, te schandvlekken. Daer is onmiddelyk oen vervolg tegen tiaurage ingespannen geworden. In tic zitting des namiddags, heeft het openbaer ministerie met eene regtveerdige strengheyd do woestheyd gelaekt waervan M. Van Biervliet het slagtoffer kwam te wezen. Hy heeft gerekvvi- reerddat Maurage onmiddelyk uyt de zael wierd gijaegd en dat den toegang er van hem verder verboden wierd. 51. den Voor zitter heeft door den deurwaerder den naem van Maurage doen uytroepen. Geen antwoord. Eenen officier roept Ily is al te lafherlig om zich hier aen te bieden Men vraegl of er nie-

De Denderbode | 1860 | | pagina 2