OVERLEDENEN. BEKENDMAKING. Prysschieting met de Bolle. Vogelschieting met de Bolle. Berigt. Belangryke Bekendmaking. BEBIGT. UYT ER HAND TE KOOP. DEPOT BERIGT. BERIGT. mnnd dien kerel kent. Elkeen zvvygt in de zael de opstellers den Journal de Ganddie zich op de bank dor snelschryvers, hpvonden bleven stom zy hebben dit mael hunnen uytmunlen- don en zeer a eh I baren konfrater verloochend. Hel requisitoir van hut openbaer ministerie is met nlgemeene ineiuvchiiu'eii bejegend geworden. De openbare dénkwyze heeft 7ich hoo" en luvde verklaerd legen de onbenoemelyke gevvelde- narv waerdoor men eenen aenslag heeft poogen te bewerken turen de weenligheyd van den advokaet en de vryheyd der ver dediging. Wy v rhopen dat men dien voorvechter regt zal laten ffcschieden naer verdiensten. Tc Weencn is er voor 500,000 fr. ingeschreven voor de honing van den Paus., te weten, 400,000 fr. in de bureclen van het bankhuys Heinikstein, en 100,000 fr. in het aerlsbisschoppe- lvk konsistoi'ie. 1 De stad Maestricht heeft haren burgemeester verloren, namelvk M. J. Van Aken, den 20 dezer, in den ouderdom van 65 jaren» na eene zeer korte ziekte overleden. Den achtbaren mamstraet had de laelsle genlsche kermis bvgewoond. Uy vrr- vezelde de zangafdeeling der Koninglyke Harmonie van Maes tricht die in den wedstryd van de koninglyke maetschappy der Melomanen den hn prys der vremde kringen behaelde. Den 9 julv bv 't bezoek door den hertog van Braband aön de koning- Ivke Choor-Maetschappy afgelegd, had Z. K. H. den braven gry- saerd de hand gedrukt en hem de hope betuvgd, dat de broe derbanden tusschen Holland en Belgiën steeds nauwer zouden gesloten worden. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Londen, 24 july. In de zitting der Gemeenten-Kamer van dezen nacht, heeft lord Palmerston zvn wetsontwerp neergelegd betrekkelyk de nationale verdedigingen. Den edelen lord heeft ter dezer gelegpnheyd gezegd dal den gezigtseynder met wolken beladen is en dat het tempeest allen oogenblik kan losbersten. Vrankryk, zegde hy, bezit een leger van 600,0u0 mannen, welk meer dan voldoende is voor zyne verdediging. Ik wil niet zeggen, voegde hy er by, dat die over- groote magt bestemd is om ontvvorpene aenvallen te onder steunen, maer eene zoo schroomlvke magt kan de begeerte doen ontstaen om er over voor oorlogsontwerpen te beschikken. De Iransche zeemagt, ten anderen, is merkelyk vermeerderd ge worden, hoewel zy voor Vrankryk's verdediging niet noodig is. De beraedslaging over het wetsontwerp is uylgesteld tot maendag aenstaende. Engeland wend alle mogelyke poogingen om de Iransche tusschenkomst in Syriën te keer te gaen. Reeds lie-oft het de inscheping belet die maendag moest plaets gehad hebben. Het tingelsch gouvernement wilt vooreerst dat het vertrek der Iransche troepen word uylgesteld tot dat Turkyën zyne toestem ming heeft ingezonden aen het besluyt van Napoleon 111. Van eenen anderen kant wilt men dat het te Konstantinopel geweldig werkt om die toestemming, zoo niet te beletten, ten minsten te doen slingeren. Men is thans ten vollen bekend met de voorwaerden op welke den Koning Van Napels hel verbond met Piemont voorstelt en aenveerd. lnderdaed, dacr is hier geene spraek meer, zoo als men bet tot hier toe heeft willen' doen gelooven, van eene aen- val.lcnde samenwerking tegen Oostenryk, noch van de erkenning der volbragte zaken van Romanien, noch van de aenhechting van Siciliën. Neen. den Koning van Napels vraegt heden anders niet dan een koophandelyk verbond, tot grondslag hebbende de gelykvormigheyd der s'lnetkundige instellingen hy verstaet geenszins zich' in tegenstrydigheyd te stellen met den Heyligen Stoel, en maekt van de behouding van Sicilien onder den scepter van zvn koninglyk huys, de voorvvaerde sine qua non van alle onderhandeling. Den Progrès van Lyon meld dat den algemeenen konsul van Piëmontde reyskoslen betaelt, van deze stad naer Genua, aen de piemonteesche, parmesaensche, modeensche, toskaensche en romanische vrywilligers, die willen gaen dienst nemen by Garibaldi. In Uolland ter zitting van den 20, heeft M. Schimmel- penninck den minister van buytenbndsche zaken ondervraegd wegens de gebeurtenissen van Syriën en nameiyk wegens de moord van den hollandschen konsui te Damas. üyl het antwoord van den minister blykt dat het gouverne ment de officiële tyding heeft ontvangen der moord van zynen konsul, en dat het onmiddelyk bevel heeft gegeven van oorlog schepen. der koninglyke zeemagt naer de kusten van Syriën te zenden, om er 's Konings onderdanen te beschermen en er de eer der hollandsche vlag te handhaven. De briefwisselingen, die zich nopens de gebeurtenissen van Syriën vermenigvuldigen, bevestigen ten volle al de af- sehuwelykheden die wy reeds aen onze lezers hebben doen kennen. De lydingen uyt Midden-ltaliën nemen eene beslissende wen ding aen. Den Koning Frans II roept alle zyne troepen uyt Sici liën terug bevelen zvn gegeven voor de volkomene onlruyming van Messina, Svracusa en Melazzo, 't is te zeggen de laetste plaetsen des eylands waer het koninglyk vaendel nog wapperde. Zoo luyd ten minsten een berigl uyt Napels van maendag avond! Den Times van zynen kant zegt dat den Koning Victor-Emma- nuel aen Garibaldi ecneu brief zal schryyen, om hem te verzoeken dat hy zynen krygstogt legen het koningryk Napels niet zou voortzetten. Eene nota van den franschen Moniteur kondigde vrydag aen dat Vrankryk het besluyt had genomen van met de andere mogendheden te samen maetregelen te beramen om aen het ysselyk bloedblad van Syriën een eynde te stellen maer volgens dat men heden uyt Parys meld, zyn er zaterdag zulkdanige beweenclyke tydingen in de fransche hoofdstad toegekomen, dat er onmiddelyk bevel gegeven is om aenslonds te Toulon eene gcheele afdeeling te doen inschepen ter bestemming van Bey routh. 11 cl vertrek zou heden maendag plaets hebben. Den franschen Moniteur van Zondag morgend bevestigt deze tyding en kondigt tevens aen dat Engeland Vrankryk helpen zal met zyne schepen. Oostenryk en Rusland zullen uyt hunne ven sters liggen kyken, om met angstige nienwsgierigheyd de regi menten van Napoleon 111 te zien vertrekken en bezit'nemen van SyriënPruysen zal eersldaegs ook zyne houding afteekenen, want M. von Schleinlz is de bevelen gaen nemen van Prins regent. Den Moniteur wacht nog slechts naer de toestemming van Turkyën. Deze laelsle woorden van het fransch officieel blad dienen ongemerkt te worden in 't byzyn dei' verzekering, door den Morning-Post gegeven, dat Turkyën verklaren zal magtig genoeg- te wezen om zelve voor het toekomende de rust vnn Syriën te verzekeren, zonder noodig te hebben tot eenigen buytcngewoo- «en of afzonderlyken maetregel zynen tocvlugt tc nemen. Ter zelfden tyde dal Vrankryk aen de groolc mogendheden zyne voornemens jegens Turkyën aenkondigde, bespoedigde het de toebereydselen van zynen krygstogt, die heden reeds zeer ver gevorderd zyn. Het is den generael Beaufort d'Hautpoel die het bevelhebber schap nemen zal over de 8 of 9 duyzend mannen die het eerste legerkorps van den krygstogt zullen samenstellen. Indien de expeditie eene grootere uytbreyding kreeg, zou bet opperkom- mando worden toevertrouwd aen macrschalk Mac-Mahon Wy ontvangen uyt Napels, onder teekening van 20 july, berigt van een feyt dal uyterst zvvaerwigtig zou wezen vvierd het bevestigdMedici, door het garnizoen van Milozzo gc- praemd, heeft versterkingen moeten vragen Garibaldi is aen slonds den 18, uyt Palermo vertrokken met 8000 mannen, welke hy, aen boord van engelsche vaertuygen, naer het bedreygde punt heeft gebragt. 'T is dus valschelyk dat men had aengekon- digd dat den diktalor zich met 5000 mannen te Barcellono by Medici, had vervoegd. Het blad le Monde meld, naer aenleyding van byzondere briefwisselingen uyt Roomen, dat de Jesuiten, ten gelalle van 308, uyt Siciliën zyn verdreven, en zich hebben begeven gedeel- telyk naer Spaniën, gedeeltelyk naer Presburg in Hongariën, en naer Leuven in Belgiën. Een gelyk lot is, volgens het zelfde orgaen, beschoren aen dc.Jesuilen die zich, ten gelalle van 496, in hel koningryk Napels bevinden. De conslitutionnele regerin te Napels heeft reeds aen de Jesuiten de kollegiën en instellingen ontnomen die aen hunne zorg waren toevertrouwd. Berigten uyt Hoornen, aen den Uviversel luyden zeer gunstig over het pauslyk leger. Dacrin word erkend dat men in de eerste tyden velen heeft zien deserteren. Deze waren echter niets anders dan spioenen, die op last van het revolutionnaire komiteyt hadden dienst genomen. Toen zy vreesden van ontdekt te zullen worden, mackten zy zich uyt de voeten. Het korps Ieren word daerom gelasterd wyl het door zynen krygshaftigen geest de afgunst en de woede der omwentelingsgezinden het sterkste gaende maekt. De gebeurtenissen in Italiën vliegen met eene buytenge- woone snelheyd. Van het een oogenblik tot het andere mag men zich aen een bloedig gevecht verwachten te Napels, tus schen de koninglyke troepen met de revolulionnairen. Om zich van de uyterste zwaerwigtigheyd des toestands te overluygen, is het genoeg de inscheping te melden van Garibaldi met een aen- zienlvk korps vrywilligers naer eene onbekende beslemming, de volkomer.e en onmiddelyke ontruyming van Messina door de koninglyke troepen, en eyndelyk de gebeurtenissen waervan Napels wederom het tooneel is geweest. Immers een berigt uyt Genua meld dat de zelfde regimenten die de laetste wanorders gesticht hadden, zich den 20 dezer wederom aen nieuwe buy- tenspoorigheden hebben schuldig gemaekt, en dat daegs nadien het volk er op geantwoord heeft door luydruchtige betoogingen ter eere van Garibaldi. Den Courtter de Marseille kondigt het vertrek aén van eenen der grootste stoombooten van de keyzerlyke Messageriën, de Euphraledie zich naer Alexandriën en Beyrouth begeeft. Dit vaerluyg heeft aen boord M. den onder-intendent Mony en acht officieren die in Syriën de diensten van den krygstogt gaen inrigten. De Euphrale heelt eene groote hoeveelheyd vvyn en meel voor rekening van het leger medegevoerd. Men schryft uyt Roomen, 45 july Naer men zegt, is zondag laetsllcden een persoonaedje uyt Parys hier aengekomen, die onmiddelyk generael Lamoricière belangryke tydingen heeft aengebragl. Men vreest, zoo leest men in eene* korrespondentie, dat de revolutie eyndelyk zal zege vieren, maer Lamoricière zal haer krachtdadig bestryden. Zynen yver is grenzeloos nacht en dag laet hy aen de vesting van Perugia werken. Die van Spoleto is door de gevangenen ont- ruymd en men wapent ze. Den generael zorgt voor eene snelle gemeenschap tusschen de provinciën en heeft van hel gouver nement den dadelyken aenleg van dry wegen verkregen. Men hoort hier van geenen enkelen diefstal spreken, terwyl Toskanen en de Romngna ter prooy der roovers zyn. Te Florenciën steelt men op klaerlichlcn dag priesters worden er aengerand. Te Bologna heersoht den zelfden toestand en de landbewooners worden geplunderd. Op 200 schreden buy ten de stad wierd den graef Malvezzi, sardinischen senaleur en generael der nationale wacht le Bologna aengehouden. Hoewel hy gewapend en in zyn rytuyg was met zynen koetsier en twee knechten, liet hy zich berooven met eene. onderwerping die men zonderling by eenen generael vind. Eene kostbare hortogie, welke hy te Londen 53 p. st. betaeld heeft en zeer betreurt is hem ontnomen. De vrywilligers zyn vol vuer, ook de Ieren, die ten stryde willen gevoerd worden wat van eenige daden van insubordi natie dier troepen gezegd is, kan als overdreven worden beschouwd-. Over het geheel zyn zy met den besten geest bezield. Een dagblad, getiteld II mio paese, dat heymelyk in Todi wierd gedrukt en de grofste beledigingen tegen den bisschop en de aenzienclyksle famiiiën uylbraekte, terwyl bet de verregaendste revolutionnaire denkbeelden verspreydde, zou zekerlvk de gemoederen in gisting hebben gebragtmaer generael Lamori cière heeft generael Schmidt gelast zich met vier kompagniën naer Todi te begeven, 't geen de gewenschte uytwerking beeft gedaen. De geheyme pers is ontdekt, de papieren en geheyme korrespondentiën in beslag genomen en de redacteurs gevangen naer Perugia gevoerd. Zv zyn met hun dryen, nameiyk Leoni, Vilali en Coechi. De laetste tydingen uvt Beyrouth melden eenige nieuwe feyten. Den toestand van Kes-Rouan w:s steeds ernstig. Het getal Christenenen, welke in de zuydelyke dorpën gevlugt zyn, beloopt ongeveer 50,000. Doch den doortogt van Hamak, 'die toegang geelt lot de bergente van Djouniaii, wierd bezet door een Calholyk opperhoofd, KihaiTam genaemd; dien man staet in die streek in groot aanzien. Hy bad een kleyn korps van 300 man gevormd, waermeê hy de Druzen in toom hield. Eenige fransche werklieden uyt de fabrie ken hadden zich met hem vereenigd, en hy had uyt Beyruth wapens en munitiën ontvangen. Hei punt dat hy bezet vormt eene zeer voordeelige defensieve stelling. Indien de Druzen, welke veel talryker zvn dan de Christenen, er in gelukten door de bei'gengte le dtingen en in dit gedeelte van hel gebergte tc komen, zouden er verschrikkelyke ongelukken gebeuren. Fuad-pacha wierd den 20 july verwacht, en het turksche eska der, onder bevel van den onder-admiraol Muslapba-pacha, had het bevel ontvangen Kandiën tc verlaten, en zich naer de kusten van Syriën te begeven. Men leest in den Ami de la Religion Den graef van Parys en den hertog van Chartres bevonden zich in Syriën, toen dc eerste voorteekens der beweging plaets hadden 'zy hebben nog in tyds Beyrulh kunnen bereyken, dank aen eene gedwongen marsch van meer dan twee uren in bel gebergte. In de eerste oogenblikken der worstelingen hadden de Druzen het slechts op dc Maronieten gemunt. i Men weet dat M. de Perthuvs, gewezen aide-de-camp van koning Lodewyk Philips, zich in den Libanon heeft gevestigd, waer hy versehillige groote ondernemingen heeft gedaen. Onder anderen deed hy eenen weg leggen van Beyruth naer Damas. Den dag voor de eerste moordery hebbende Druzen zich aen boord van het vaerluyg der ingenieurs begeven en hun aenge- maend zich te vcrwyderen en hun geld en kostbare voorwerpen meê le nemen. Zy zegden hun zich tot eenen Franschman te wenden, die eene spinnery in hel gebergte bad opgerigt.— Wy zyn dan bier niet veylig? zegde den bestuerder der werken.1 Neen, hervatte het opperhoofd der Druzen, want het huys dat gy gehuerd hebt, hoort toe aen eenen Maroniet, en dit zal dezen avond afgebrand wordendit gebeurde ook. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. MANNELYK 4 g Vrouwel. 4 U UW ELY KEN. f.ermanus Levionnois, bedienden ten stadhuyze, met Maria EylenboscJi, winkelierster. Fidelis Van Geit, landbouwer, met Paulina De Wever, noeyster. L. Van C.eem, man De Rrnyn, hovenier, 79 j.. Schoerbeke. M. Van Van der Gucht. wede. Vnn Cauwenbergh, zonder beroep, 79 j., Kapellestr. V. Kicckens 11 mnend, St-Job. Ter drukkery van den Denderbode belast men zich met het drukken van aHichen, trouw-en doodbrieven, dood- beeldekens, registers, facturen, boekwerken en alles wat verderden drukkersstiel betreft. Men beveelt zich aen de gunst van het publiek wiens vertrouwen men zal trachten te blyven behouden door geringe pryzen, schoon werk en spoedige bediening. NAER GELDVOGELS. Op 5 Augustv om 4 uren fix namiddag, ter Estamine! LA RENAISSANCE by C. VAN MOL, te Aelst Molestraelpoort. Inleg fr. 1,10. Naer Geldpryzen. Op Zondag 5 Augusty 1860 om dry uren namiddag, ter herberg genaemd den DOBBELEN AREND, by Egid. DE CRAEKEu] Aelst-Mylbeke. HUYS LIEVENS DE WOLF, gevestigd te Aelst in de Zonnestraet N° 7, maekt bekend dat het verkoopt en levert aen zeer geringe pryzen, al wat de artikels in yzer betreft. F. ROGGF.MAN-LUYTGAERENS, koopman in Glas, Percclyn Flesschen en Verfwaren, naby de groote Merkt te Aelst, heeft de eer" het publiek ie berigten dat hy een allerschoonste assortiment komt te ontvangen van nieuwe Lieve Vrouwbeelden met en zonder bokalen, zeer fraeye "Bloem kransen en Vasen van olie pryzen, voorts alle soorten van schoone Poice- lyn-werken, als Tafel- en Thcservicrn, KafFestelsels, Cabarets, Roomers. Glazen, alles naer den lesten smaek en aen zoo voordeelige pryzen, dat hy de ergste mededinging kan doorstaen. Verders laet hy welen dat hv ver koopt alle soorten vnn gevrevene en ongevrevene Couleuren en Verven Vernissen. Stopsels en Flesschen, artikels voor de apotheek. Vensterglas aen den prys der fabriek, glazen Dakpannen, Diamanten, immers alles wat den glasartikel aengaet. Dy beveelt zich in elks gunst, die hv door zyne gemagtigde pryzen, goede koopwaien en spoedige bediening, zal trachten te bekomen. Antoivius van GYSEGEM, Schilder tot Erpe, maekt bekend dat er by hem te bekomen zyn alle soorten van gemaekfe en ongemaekte Olieverf, aen zeer voordeelige pryzen Groen aen 50 en 75 centimen, 1 fr. 2 fr. en 3 fr den halven kilog. Voorders eerste klas van llollandsche Ceruys, Terre de Cnssel, Terre de Siennr, Omber, gebrand en ongebrand, immers alle koleuren, gevreven of ongevrevcn, aon den prys der factuer' als ook alle soorten van Manden witte en grauwe al aen eenen civielen prys Eenen zeer sclioonen Nieuwgemaekten APOTEKERS- W1NKEE, mei Porcelynen Potten, Kristale Flesschen, Bokalen en al de loebehoortens naer den laetsten smaek gemaekt. Zich te bevragen by M»e W' Liinpens, Galgen- bergstraet te Gend. Van Lakens «n F.lnstieke Stoffen, Satin I.nine etc. by E. DE LOOZE- VAN DER MEEltEN, te Aelst beneden de Stoofstraet. PRYZEN Eerste qualifylen tan 7 fr, tot 9 fr. 60 cent. de 72 centimers. Tweede id- van 4 Ir. lot 7 fr. id. id. SATIN LA INE. Eerste qualiteyten vnn 17 fr. 59 centimen de broek. Tweede id van 12, 14 en l(i fr. de broek. KLEER-STOFFEN, HALSDOEKEN EN SCHALS. Van alle hoedanigheden en pryzen. R. LOCI'S heeft de eer het publiek kenbner te nmken dat hv zich alhie. in de Kerkstraet N" 12. komt te vestigen als Snykerhakker', Confiseur Glacier. IIv verhoopt door zyne goede zorgen en smakelyke bereydins van Taerlen, Gebakken en alle soorten van fyne Bonbons dc guns't va* eenieder te verdienen voor alles wattynen stiel betreft. Loots PETIT, in de HOPPEBEURS, onder de WAEG te Aelst, heeft de eer het publiek te heiig ten dal hy zich aldaer komt te vestigen en dat hy deze ESTAMIN1.T gansoh komt te vernieuwen, to vergrooten en op eenen geheel nieuwen voel herin te rigten. Ily hoopt, door zyne goede dronken en alle wens< h**lyke zorgen, nen de kalanten zeer aongenaem te ruiten zyn. aen welkers gunst hy zich O'-nbnveelt, voorop verrzeke.d dat hv er zich volkomcu weerriig zal van uiakcu.

De Denderbode | 1860 | | pagina 3