PILLEKENS. De Etoilc Beige heeft in den tyd veel gezeevcrd over de zoogezegde catholieke stokslagen van Leuven, stokslagers die echter niemand hoegenaemd geslagen hebben, maer alleen de wacht hielden om de catholyke kiezers tegen de brutale straet- schenders en geweldig gespuys van 't liberalismus te bescher men. Nu komt, over veertien dagen, den hoofdopsteller van de Etoilc Beige, genoemd Maurage, expresselyk uyl Brussel naer Gend, en om wat te doen? Om eenen achtbaren advokact die als deftig man zyne pligten kwyt met namelyk de waerheyd te herstellen, welke door de Etoile Beigeop de schandelykste wyze vervalscht was, gelyk nen onbeschoften vaertkapoen, in 'tgezigt te slagen, by zooverre dat de régtbank dezen kerel voor eene maend heeft doen in 't kot steken en hem veroordeeld tot eene geldboete en proceskosten. Wy zouden eens willen weten wat naem meester Maurage liever zou hebben Maurage den stok- slager. of Maurage den brutalen liberalen gezigtslager kot- zitter Indien hy kiezen mogt, wy weten wel wat hy zou nemen, maer 't spytigste voor hem is dat hy nemen moet 't geen den regter hem heeft opgeleydZoo gaet het dal men dikwyls goern zou hebben 't geen men voortyds fanaliekelyk verfoeyd heeft. Eenen zeer leelyken turkschen Emir kwam met eene dochter te trouwen die hy nooyt gezien had, en welkers gezigt al niet veel aentrekkelyker was dan het zyne. Des anderdags na hun huwelyk, vroeg de vrouw aen haren man, welke zyne vrienden waren, aen wie zy haer aengezigt zonder voile of onoverdekt mogt toonen Toon het aen wie gy wiltantwoordde den onbeleefderik, maer bedelt het in 7 vervolg allyd voor my Ach vriendzey zy,verdroeg toch myne leelykheyd. Ik heb daertoe geene patiëntie genoeg, zey den man. Maer manhernam i.y,gymoct evenwel veel en zeer veel patiëntie hebben, vermits gy sedert gy leeft, den schroomlyken leelyken en grootcn neus verdraegt die op uw gezigt stact Wy zouden den neus van Maurage, die geern de priesters en religieusen zou hebben zien in 't kot steken en die er nu zelf in moet, eens willen zien staen nevens den neus van dezen turk, om te zien welk er den grootstcn en den leelyksten is. Men zal ons misschien zeggen dat dit eene aerdige vergelykenis is maer wy zullen antwoorden dat vieze zaken aerdige vergelykenissen vergen, en ondertusschen aen Maurage doen opmerken dat dezen die in of met gramschap opstaet, met schade of in schande slapen gaet. Wy weten wel dat het verloren geleerd is aen diergelyke mannen, zy gevoelen maer als het te late is dat men den baerd moet opofferen om 't hoofd te behouden, dit is te zeggen zyne woede inloomen om achter de grenders niette geraken Het Verbond van Aelst begint voor zyne party den ongeluks profeet te spelen en vreest dat den artsbisschop van Mechelen van geheel 'l land gaet meester worden Dan, zegt het prulblad, geehe mactschappelyke of politieke hervormingen meer, geenen vooruytgang meer, geene verbeteringen meer enz. enz. Wat zou dien braven, allertreffelyksten en door den Koning hoogst geaehtten eerbiedvveerden ouderling lagchen indien hy moest vernemen dat men zulke liefhebberyën op zyne rekening afgeeft en dit wel met inzigt of met de pretentie van 't volk te verlichten, want dit is geschreven in eenen ernstigen hoofd artikel waerop den gazettier gewoonlyk wel studeert. Is dit nu 't uytwerksel der hondsdagen, of heeft 't Verbond, het beetje gezond oordeel dat hom overbleef geheel en al verkneukeld Wy konncn niet verstaen hoe zulke dwaesheden uyt iemands hersenpan konnen druppen, ten zy wy denken en weten dat men eenen dommerik wel kan vaccinereu doch hem geen ver stand inenten. CORRESPONDENTIE. Besten vriend uyt Z. uwen brief is slechts zaterdag te Dendermonde toegekomen als ik daer niet was, zonder dat ware ik ware ik present geweest. Voortacn bid ik u uwe brieven altyd regtslreeks naer Aelst te sturen. Gelieve de zaek van M. te' vereffenen en dan komen wy af. M. L. uyt A. Herlees wel mynen brief en gy zult bevinden dat gy mis zyt. Ik heb hem met veel vooruytzigt geschreven, en ''t moet zyn gelyk hy inhoud, anders niet. 1 M. V. uyt B. ik ben maenüag te Dendermonde niet. Gelieve vrydag in den namiddag te komen, dan vind gy my allyd zeker. Jgf33 PR YSDEELINGEN. Donderdag 46 ten 9 4/2 ure in de pensionnaten der heeren Xosephielen te Melle en Geeraerdsbergen. Vrydag 47 zelfde uer m het pensionnaet der eerw. Broeders van de chrislelyke scholen, te Aelst. Onze beroemde muzieksocieteyt, la Jeune Gardeheeft verleden zondag een pleziertogtje naer Oostende gedaen en aldaer een luvstervol Concert ten behoeve van den armen gegeven. De opbrengst heeft overvloedig geweest. De overheden van (telende benevens al de inwooners hebben aen onze kundige maetschappy alle eer bewezen en haer doen gevoelen hoe hoog zy de edel- moedigheyd en talenten achten welke dit voortreffelyk muziek genootschap aldaer heeft aen den dag gelegd. De Aelstersche bezoekers zyn ook zeer voldaen, des avonds, onder 't geschal der welluyd'ende instrumenten, alhier teruggekeerd. Wy Verhaesten ons de goede uytslagcn te melden, welke de oud-leerlingen van het kollegie onzer stad, besluerd door de eerw. paters Jesuiten, voor den universiteylsjury komen te behalen. M. Th. Nackers van Moorsel, M. G. Van Assche van Baesrode, M. Emile Van Sehoote van Assenede hebben met VOLDOENING HUN EXAMEN ALS KANDIDATEN IN DE WETENSCHAPPEN afgelegd. M. Th. Van Wichelen van Lokeren, M. Fl. Van Cauwenbergh van Lier hebben gelykelyk met voldoening hun EXAMEN ALS KANDIDATEN IN WYSBEGEERTE EN' LETTEREN Ondergaen. M. J). Joos van Waerschoot, M. Alph. Schepers van Aelst hebben het zelfde examen met onderscheyding gedaen. M. Ed. Mat- tbys van llerzele is kandidaet in de regten uytgeroepen. M. Hon. Limpens van Westrem, heeft de kandidatuer in regten met onderscheyding verworven. M. Alb. Lienart van Aelst, met de grootste onderscheyding het is voor de tweede mael dat den jury hem dezen onderscheydingslelsel als met accla matie toekent. Al deze jongelingen, eenen uylgezonderd, behooren tot de de Catholyke Universiteyt van Leuven. De eene waren, over een jaer, nog leerlingen in ons kollegie, de andere hebben hetzelve nauwelyks sedert twee jaren verlaten eenen alleen is sinds dry jaren in de Uuiversiteyt. In de gemeenteschool van Aelst is er eene plants van onderwyzer open, met eene jaerwedde van 800 fr., en 200 fr. voor huyshuer. De vragen moeten aen het gemeeDlebestuer worden toegezonden voor den 20 augusty. M..Üeodaet Mouton, advokaeten gemeenteraedslid te Luyk, is Woensdag door den liberalen klub dier stad uytgeroepen als kandidaet voor de kiezing van eenen volks-vertegenwoordiger, die maendag aenstaende, 43 augusty, 3ldaer moet plaets hebben, in vervanging van M. Koeler. De plaets van bouwmeester en professor by de Akademie te Lokeren is open. De vragen moeten ten spoedigste mogelyk aen het plaetselyk bestuer worden ingediend. Den 4 dezer is er te Herzele eenen brand uytgeborsten in het huys bewoond door zekeren F. Van Snick, metser. Niette- genstaende alle spoedige hulp is het vuer niet kunnen inge sloten worden en heeft zich voortgezet aen dry aenpalende woo ningen, welke even als de eerste volkomentlyk afgebrand zyn. De schade word begroot op 4400 fr. Men schryft uyt Eecloo, 5 augusty Zaterdag morgènd bragt eenen brief te Eecloo de tyding aen dat de uytspraek der regtbank in de zaek Anna-Bella Kohrsch omtrent den middag zou plaets hebben. - Eene menigte volk stond op de markt om de boden der zoo ongeduldig verwachtte tyding te zien komen aengevlogen. Vvftien minuten na de uytspraek des vonnis, kwamen er twee duvven naer haer hok gerigt. Welhaest was de tyding gekend en alle de huvzen der stad wierden onmid- delyk en'als van zelfs met vaendels en wimpels bevlagd.' Alle de voornaemste ingezetenen begaven zich naer het klooster om de Moeder overste en M. den' Bestuerder geluk te wenschen over de heylvolle uytkomst dier zaek, welke zoo lang de bevolkingen in neèrslagtighcyd had gehouden en zoo gunstig aen hunne een parige wenschen beantwoordde. Des avonds bragten een schoon vuerwerk en eene luysler- lyke serenade alle de inwooners der plaets te been. Onmogelyk kon men de vurigheyd der algemeeno vreugd intoomen de hoven van het klooster wierden letterlyk bestormd. De lucht weergalmde van de geroepen van Leve den BestuerderLeve Moeder Maurice Leve de moedige verdedigers der Christelijke liefde De huyzen der lange Recoliettenstraet, die naer het klooster geleyd, zyn een groot gedeelte van den nacht verlicht gebleven elkeen was gelukkig van aen de goede Zusters van Liefde, in den persoon v n hare Eerweerde Moeder en haren geestelyken Bestuerder de achting en genegenheyd te mogen bewvzen, welke de heylige dochters verworven hebben door de weldaden die zy niet ophouden onder alle de klassen onzer samenleving te verspreyden. Men kan zich geen denkbeeld maken van den algemeenen geestdrift die de uytspraek bejegende door de gendsche regt bank uytgebragtden naem der reglers wierd vermengd by die der verdedigers dier edele zaek, en allen waren het voorwerp der zelfde gevoelens van dankbaei'heyd. By deze byzonderheden kunnen wy nog eenige andere voegen. Zondag, bevond zich M. den advokaet De Paepe, die met zoo veel kunde en zoo groote welsprekendheyd de betigten verde digd had, te Eecloo, en nauwelyks was de tyding zyner aenkomst gekend, of twee muzieksocicteyten zyn hem 'elk met eene schóone senerade gaen vereeren. De vurigste gelukwenschingen zyn den edelmoedigen verdediger toegestuerd geworden,"en elkeen achte het zich tot eene plïgt van M. De Paepe te bedanken. YZEREN WEG VAN HET LAND VAN WAES. Ter gelegenheyd der plegtigo prysdeeling aen de leerlingen van het kleyn seminarie te Sl-Nikolaes, zal er, den 46 augusty, een byzonder konvoy vertrekken, van Gend naer St-Nikolaes, om 7 ure ure 30 m. 's morgends een ander byzonder konvoy zal den zelfden dag, van St-Nikolaes vertrekken naer Gend, om 1 uer 's namiddags. Deze twee konvoyen zullen alleenlyk uyt ryiuygen van 4e en 2e klas samengesteld zyn, en stilhouden aen al de tussehenstaliën. In het verslag der koophandel-kamer van Gend over den toestand van nyverheyd en koophandel in ons arrondissement tydens het jaer 4859^ bemerken wy belangryke beschouwingen nopens de munlkwestio. Het stelsel dezer kamer bestaet hierin dat het goud zou wor den aengenomen als eenigen muntpegel, terwyl het zilver als pasgeld zou gehouden worden en aen zeer lagen titel worden geslagen, om te beletten dat het uyt het land gevoerd worde. De koophandel-kamer van Gend voegt er by, dat den tegen- woordigen stact van zaken onuytstaenbaer geworden is. De hoppeplanten bevinden zich thans in haren gevaerlyk- sten toestand, 't is te zeggen het oogenblik dat zy beginnen uyt- bolten indien de beestjes waermede de bladeren beladen zyn zich op de botten werpen, dan is de kiem der bloem vergiftigd, en diensvolgens geene vrucht. Te Popennghe verkeeren de planten in de beste voorwaerden nogtans'zilten zy ook vol insekten, doch zoo menigvuldig niet als te Aelst. In Beyeren, in Baden en Wurtemburg, staet de plant overal gezond en belooft eenen goeden oogst, maer in Bohemen is zy ook geweldig door het ongedierte aengerand, al zoo fel als te Aelst, en aldaer rekent men slechts op het vierde van eenen gewoonelyken oogst. Sedert de afschaffing der octroven is hel bier byna overal opgeslagen. Het suyker ook, zegt een blad van Leuven is 9 h 10 centimen per kilo opgeslagen Maer daermee is het nog niet al. De suvker- fabrikanten van Thiencn hebben nog den loon hunner werk lieden met 40 cpntiraen per dag of 60 centiinen per week ver minderd Het werkvolk en de buytenlieden zullen wel ondankbaer zyn, als zy M. Frere-Orban uyt ganscher hert niet zegenen en ge'be- nedyden. Behalve de gewoonelyke konvoys die te Melle stilstaen, zal den express treyn die om 8 uren 40 m. des morgends uyt Gend vertrekt, er insgelyks stilhouden, ter gelegenheyd der prysdeeling. De hoppevelden der Kempen, schynen tot hiertoe van het ongedierte bevryd;men verzekert dat de planten sterken ge zond zyn. Eenen enkelen eygenaer zal er dit jaer eenen oogst opdoen die al niet min dan op 12,000 pond mag geschat worden. Met rede en regt boeyt de hoppeteelt tegenwoordig de volle aen- dacht des gouvernements. Een liberael dagblad van Brussel, den Echo sprekende van den uytslag der zaek Anna-Bella Kohrsch, voegt zich by de Catholyke gazetten om de houding in deze zaek van het opeiibaer ministerie in de volgende bewoordingen te blameren Wy zullen niet eyndigen zonder ons leed uyt te drukken over de handelwyze in deze zaek van M. den substituet De Paepe. Aen welke party men ook toebehoorc, heeft men moeten beken nen dot die handelwyze niet overeenkwam met de gezetheyd van magislrae', zoo al hy zyn moet. M. Roman Van Doorne, pastor te Bellem sedert 1830, is aldaer den 4 dezer overleden in den ouderdom van 73 jaren, na eene kortdurige ziekte. Middel ojn de melkvloeying voort te brengen by de merrie, de Koeyde Geyt en het Lam. Het gebeurt meermaels dat de dieren na de verlossing, geene melk voortbrengen. Deze omstandigheyd is schadelyk aen de gezondheyd voor de moeder en zeer nadeelig voor den pas geborenen. In de meeste gevallen, gelukt men er in, de melk in den uyer te brengen, door dezen laetsten met brandewyn te vryven, door drooge vryvingen op de buykaders, door de dieren een meel achtig voedsel aen te schaffen en hen in warme en dnystere stallen te houden. Maer indien deze middelen zonder gevolg blyven, men is verzekerd van te gelukken (als het dier niet ziek is,) eenen liter lauwe melk te geven, waerin 4/2 liter zaed vaü venkelkruyd (fenouil) geweekt is. Dit gewas, door de wetenschap Anetum foeniculum geheeten, is door de huyshoudsters goed ge kend, dewyl het door haer tot het bereyden der komkommers word gebezigd. De dosis is van de helft voor een lam of geyt. Indien, door eene uylzondering, de melk niet gevallen waro na verloop van 48 uren, zou men de werking moeten herbeginnen. Dit middel, in een aental gemeenten van Belgien over 't alge*, meen in gebruyk, is nog onbekend aen de meesten onzer viae®- sche landbouwers. (Akkerbom) Men schryft uyt Brussel, 7 augusty Donderdag avond, omstreeks 9 uren, is er te Brussel een schrikkelyk ongeluk gebeurd. Het graenmagazyn van M. Delvaux, op de Brandhoulkaey, is ingevallen. Meer dan 36,000 hectoliters graen lagen op den zolder. Op de eerste verdieping was het een biermagazyn van de gebroeders Van Volxem. Er lagen rond de 300 tonnen bier in dit magazyn. Al de tonnen zyn verpletterd en den faro loopt langs de stralen in de rivier. Kort voor dat het voorval plaets heeft gehad,*vvaren er 45 werklieden naer huys gegaen eenen enkelen, met naem Hen drik Van de Vrye, oud 46 jaren, gebortig van Aelst, voerman, die nog op zynen post was toen het ongeluk gebeurde, lag onder de puynen. Onmiddelyk was de gansche wyk in opschudding gebragt. Al de geburen, pompiers en jagers-karabiniers kwamen van alle kanten toegesneld om aen de redding van den ongelukkigen voerman mede te werken. Na een aenhoudend werk van vier uren, ontdekte men.'t slagt offer men had nog eenige hoop gekoesterd den voerman in leven te zullen vinden, doch den ongelukkigen was versmacht door de rogge, waer hy onder begraven lag. Hy zat in eene knielende houding en volgens alle waerschynlykheyd heeft zyn doodslryd slechts eenige oogenblikken geduerd. Men siddert by de gedachte dat het oilgeluk veel grootere ge volgen had kunnen hebben als de instorting eenige oogenblikken vroeger had plaets gehad, toen de vverklieden zich nog in het magazyn bevonden. De overlading van de bovenste verdieping is de oorzaek dier ramp. De schade word op een millioen Ir. berekend. Men schryft uyt Antwerpen dat twee der schoonste stoom? booten van ons zeewezen, namelyk do Lisbonnevan 4150 tonnen en de Rio Janeiro van 906 tonnen, door eenen piemonteeschen agent komen gekocht te worden voor den dienst van Garibaldi. Beyde vaertuygen waren gebouwd voor den regelmatigen dienst te 'doen tusschen Antwerpen en Braziliën. De rogge is binnengedaen in vele plaelsen der provintiB Luyk. De landbouwers zyn het eens om te bekennen dat de op brengst beier en grooter is dan die van over jaer. De aerd- appelen beloven ook eenen voortreffelyken en buylengewoonen oogst en staen nog zeer gezond. Den tuchtraed der burgewacht van Kortryk, heeft tot eene boet van 5 en 12 franks veroordeeld, de garden die'op het appel ontbroken hebben by de aenkomst van M. den gouvernenr Yrambont in die stad'. Eenen der garden bragt ten zvneii voor- deele de verpligting by, waerin hy zich dien dag bevond, van het nageregt te moeten bakken voor het banket welk dien dag ter eere van den eersten ambtenaer der provintie moest gegeven worden. Nieltegcnstaende die doorslae'nde rede, is den verweer der ook lot 5 fr. boete verwezen. Men schryft uyt Jemeppe, 3 augusty Dezen morgend rond 6 4/2 ure, heeft eenen nagelmakers- werkman der gemeente Soumagne, woonachtig te Jemeppe, zyüe vrouw doodgeslagen met eenen koffymolen, terwyl zy bezig waren met kyven. Den slag trof de ongelukkige vrouw"zoo onge lukkig op het hoofd, dat zy ter plaets dood neerplofte. Den moor- denaér is aengehouden. Nog een tooneel van baenstoopeiy. In den nacht van 4-o dezer, drongen er dry vermonde kerels met beklimming en inbraek in de wooning van M. Maillen, rem tenier te Villers-el-Gambon, by Philippeville, en dwongen hem met doodsbedrevgingen hun ai het geld af te leveren dat hy bin nen huyze had. M. Maillen, te midden van zynen slaep verrast, en geen wapen onder de hand hebbende, zou vruchteloos ge poogd hebben aen die dry bandieten te wederstaen. Hv zag zich dus genoódzaekt hun naer zynen koffer te geley- den'en hun de som af de geven van 1000 a 1100 fr. in 20-franks- stukken. De boosdoeners die gewapend waren met messen, eenen hamer en eene hyl, verwyderden zich met hunnen buyl, hei slagtoffer latende liggen half dood van schrik. De daders van dit schelmstuk, dat veel gelykenis heeft met dit rond Charleroy gepleegd, zyn nog onbekend, niettegenstaendö al den vlyt welken-de gendarmerie aen den dag legt. Het- politie-hof van Southwark (Londen) heeft zich woens dag met eene uytiiemendc pynelyke zaek moeten bezig houden. Mary Allen, onderwyzeres, was betrokken voor geweldena- ryën, mishandelingen en vroedheden gepleegd op eene harer pensionnniren, met name Carolina Lefèbre, "oud 8 jaren. Het onderzoek heeft aengetoond dat de onderwyzeres de gewoonte had van dit ongelukkig kind, aen hare zorgen toevertrouwd, ic slagen nu met eenen stok, dan met een gloeyend yzer. Het hoofd, den hals, de armen leverden slechts eene" afschuwelvke en bloedige wonde op. Daegs voor dat zy aengehouden wierd, had Mary Allen in de tegenwoordigheyd van geheel de school, de kleyne Carolina met geweld gedwongen menschendrek to elen. Den magistraet van Southwark, met de aenklagt der ouders bemoeyd, heeft dit monster voor de aenstaende assisen ver zonden. De Staats Courant kondigt een verslag af over den toe stand der veldvruchten in Noordelyk Holland. Men mager zich aen eenen allerbesten oogst verwachten voor al de graensoorten en vruchten, uytgenomen nogtans voor de rogge, die veel van het aenhoudend slecht weder te lyden heeft. Eenen ryken man van Florentiën heeft, alvorens te sterven, een echt zonderling gedacht gehad hy heeft door zyn testa ment tot erfgenaem van een groot deel zyner fortuyn ingesteld, den grootsten bultenacr van Toskanen, en hy stelt als voor- waerde sine qua non, dat eene vergadering van twaelf persoonen, ook bultenaers, zal te beslissen hebben wie den gelukkigen erfgenaem dier fortuyn zal wezen. De leden dezer konferenlie

De Denderbode | 1860 | | pagina 2