OVERLEDENEN. Guano van Perou, -u n schadeloosstolling hunner moeyle elk eene gouden 1®ÏrJnntraneen met de beeltenis van Esopus, den vermaer- ?n fabêlschryver', wiens leelykheyd, misvonndheyd en afcigte- dcn faheise 'kwoor(i geWorden is, de wereld door. Daer ly Je'ene som vooruytgestoken voor de kosten van gaen en keeren naer F°orentién. Alles staet in behoorlyken vorm in het WSteraBEK MooaasNAER in zyn HEMD. - Op do derdei statie van 1 in He straet, hoorde men dynsdag nacht, om een c® hot (Tpsehreéüw dieven moord ®Od dit geroep-drongen cenige politie-agenten met licht in het vertrek en waren getuygen van een vrcmd schouwspel. De lamer was »eheel m wanorde de meubels waren omgeworpen, twee manspersoonen in hun hemd waren in hevige worsteling, tervvyl eene jonge vronw in ligt nachtgewaed, aen den grootsten '"tien scheyd^dcTtwree stryders. Het waren den echtgenoot B. inacdrongenen. Onvoorziens ontwaekt door dezen krtsten en niet wetende hoe hy binnen geraekl was, konden de hownnners hom voor niets anders dan voor eent?n dief en moor- ZZ beschouwen. Den man was uyt het bed gesprongen en had met den vremden bezoeker eene hevige worsteling aenge- vangen, terwyl de vrouw om liulp riep. Het was moeyelvk om te begrypen waerom eenen moordenaer ,ieh zou hebben ontkleed om zyn schelmstuk te bedryven. Den hnosdoener hierop ondervraegd, antwoordde slechts door onsa- Hienhangende woorden, welke men aen krankzinnigheyd toe schreef =Men deed hemzyne kleederen aentrekken en hy Wierd vervolgens in 't gevang opgesloten. 'S morgens by den pohtie- kommissaris gekomen zynde, gaf den aengehoudene uytleggmgen die den aerd der zaelc geheel en gansch veranderden. Het is den genaemden W.., houtgraveerder. Over eemge dagen had hy het logement verlaten in destraet, waerin daerna de echtgenoten R. zich hadden gevestigd Daegs te voren herinnerde zich W. dat hy by misgreep een der sleutels van zyn oud logement medegenomen had, hy stak hem in zvnen zak en ging uyt om dien weder te geven. Doch op zynen toet ontmoette hv eenige vrolyke gezellen van zyne kennis met welke hy tot diep in den nacht bleef wimpelen. Daer zynen geest door den drank verward was, keerde hy in gedachten naer zyne oude wooning terug, opende de deur en ontkleedde zich zonder licht zooals vroeger. By het bed gekomen, strunkelde hy en plofte zwaer op de echtgenoten R. die in diepen slaep gedompeld '""bezon, hierdoor plotselings ontwaekt en meenende door eenen moordenaer aengevallien te zyn, vielen hem duchtig op het iyf, terwyl hy, in hetzelfde gedacht, zich dapper verweerde. Het onderzoek heeft de echlheyd van de misgreep doen blyken W. heeft aen de echlgenoten R. verschooning gevraegd, een in de worsteling gebroken spiegel betaeld, en hierop is hy op vrye voeten gesteld. Schrikwekkende misdaed. Den 31 july is er te Londen eene ongehoorende misdaed gepleegd. Eenen jongeling met name Edward Youngman, kleermaker van beroep, heeft zyne moeder zyne twee broeders, en een jong meysje van 26 jaren en Beyrouth gelegen, komen de christenen toegestroomd die de slagtbank ontsnapt zyn zy zyn sterk in getal en aengevoerd door Joseph Karram, vernuftig opperhoofd, vol kracht en Het vredes verdrag met de Druzeu is door de turksche overheden opgedrongen geworden. Eenige christenen hebben het geteekend, door geweld gepraemd anderen, omdat zy het als eenen enkelen wapenstilstand aenschonvvden. Het maro- nietsche opperhoofd, den scheik Bechara-lloury heeft het ge- weygerd te teek enen nicttegcnstaende de bedreygingen die men hemdeed. Het uylzigt van Beyrouth is hoogst treurig al wie de stad verlaten kan gaet elders, de eenen naer Maltha, de anderen naer Alexandrien of in den Kesrouan. Den konsul van Vrankryk doet alle dagen 3000 ratioenen uytdeelen aen vrouwen en kinders. By de fransche Zusters en by de Jesuiten komt men op alle mogelyke middelen de ongeluk- kigeu ter hulp. Tvdingen uyt Messina van den 29 july bevestigen dat Gari baldi 300 booten vereenigd te Messina om een leger van 20 duy- zend mannen naer het vasteland over te voeren. Om de insche ping van dit leger te beveyligen doet Garibaldi op het uytsterste punt der zeeengte eene duchtige battery opslaen. Een byvoegsel van den Movimento van Genua, van zaterdag, kondigt aen dat twee napelsche regimenten uyt Kalabrien tot Garibaldi zyn overgeloopen, en dat eenen luytenant van den dikta- tor in dit deel van Napels komt aen te landen met 1500 manuen en met begeestering door het volk onthaeld geworden is. De Gemeenten-Kamer van Engeland heeft vrydag in eene en kele zitting de beraedslaging begonnen en geeyndigd over het wetsontwerp der nationale verdedigings-werken. Men ziet door den algemeenen toon der redetwistingen en door de doorslaende cyier der stemming die dezelve gesloten heeft, dat den brief van Keyzer Napoleon aen M. de Persigny geenen hoegenaemden invloed heeft uytgeoefend op de besluytneming der Kamer. Inder- daed, eene wyziging van M. Lindsay, strekkende om af te zien van alle bestendige versterking te lande, de voornaemste ver dediging van Engeland tegen eenen vremden inval, is verwor pen geworden door 268 stemmen tegen 39. Het ontwerp des gouvernements is ook met eene overgroote meerderheyd in zyn geheele aengenomen. Men schryft uyt Damas, den 17 july, aen den franschen Moniteur. Onze vrees heeft zich raaer al te spoedig verwezentlvkt. Maendag, 9 july, om 2 uren namiddag, is de stad in opstand gekomen, het volk heeft zich in menigte naer de christene wyk begeven en de moordery is begonnen zonder dat de troepen de minste pooging gedaen hebben om er zich tegen te verzetten. De beweging was zoowel geregeld geweest dat, in min dan een half uer, de christene wyk op verseheydene punten te gelyk overrompeld was. Tenzelfden tyde dat men de inwooners dood de stak men hetvuer aen de huyzen, na dezelve eerst uytge- plnnderd te hebben. De slagting heeft geduerd tot den maendag 16 julv maer de dry eerste dagen waren de verschrikkelykste Wat de'n brand betreft, dezen is maer opgehouden toen het vuer niets meer te verslinden vond de christene wyk is heden niet anders meer dan eenen hoop puynen. Alhoewel het onmogelyk zy van thans af het getal slagtotfers van allen ouderdom en voor het magistraet brengen, zouden de twee jongens en het meysje door zyne moeder vermoord zyn, die hy op zyne beurt zou gedood hebben, alleeiilyk om aen hare slagen te ontkomen. Deze°uytlegging word natuerlyk niet aengenomen. Ziehier nog nadere byzonderheden over deze yselyke mooord Den moordenaer, oud 25 a 26 jaren, met nog twee jongere broeders, 12 en 15 jaren oud, woonde by zyne ouders in, terwyl het meysje, met hetwelk hy zou trouwen, zich toevallig ten bezoeke by de familie Youngman bevond. Het schynt dat tus- selien den moordenaer en diens moeder eemg geschil was ont- staen waerover is onbekend. Den vader van den booswicht was 's morgends volgens gewoonte naer zyn werk gegaen; kort daerna hoorde eenen der buren een ongewoon geraes in de woo ning der familie Youngmanhy begaf zich derwaerts, en ont- waerde op den grond, in haer bloed badende, het lyk van des bruydegoms moeder. De politie wierd onmiddelyk verwittigd en begaf zich naer de aangewezene wooning. By onderzoek ontdekte men nu ook de lyken van het gemoed meysje, en van de beyde jeugdige broeders Youngman. Allen waren* op eene gruwelyke wyze doormiddel van messteken van het leven beroofd. Den moordenaer zelve vond men bedaerd te bed liggen, met een groot kapmes, dat met bloed bevlekt was, by zich. Hy be kende dadelyk zyne moedei vermoord te hebben, doch voegde er bv dat hy dit gedaen had om zich te' verdedigenhy be weerde dat hy, toen hy zich met zynen jongsten broeder te bed bevond, wakker wierd door het schreeuwen van dien knaep, en als toen ontwaerde dat zyne moeder bezig was het kind den hals af te snydeu dat voorts- uyt het bed gesprongen en zyne moeder gevolgd zynde, hy ook zyne verloofde in een ander vertrek vermoord op den grond zag liggen. Als nu had hy, zoo hy beweerde, om zyn eygen leven te redden, de hand aen zyne moeder geslagen. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Wy lezen in eene briefwisseling uyt Beyrouth van 23 July Te Damas is er maer een enkel punt gespaerd gebleven, den wyk Magdan, bevattende ongeveer 206 christene huyzen. De christenen hebben aldaer een beleg in regel uyt te staen gehad en zyn er in gelukt de verworgers terug te dryven. Zy wierden geholpen door de muzulmannen van dien wyk, alle ambachts lieden, die met hem in goede verslandhouding leefden. Behalve dit punt, al de christene huyzen, de kerken, de kloosters zyn, zonder uylneming, verwoest of verbrand gewor den te Damas. Het konsulaet van Engeland en de pruyssische kariselary zyn geëerbiedigd geworden, om dat zy aen eenen turkschen evgenaer toebehoorden. Eenen engelscheu geneesheer den kanselier en den drogman van 't konsulaet van Rusland zyn gedood. Een tamelyk groot getal christenen zyn opgenomen in huy zen loebehoorende aen muzulmannen van onderscheyd. Het gedrag van Abd-el-Kader gaet allen lof te hoven hy neeft de christenen gered die tot hem hunnen toevlugt hebben genomen, en een groot getal anderen heeft hy uyt de handen hunner moordenaers gerukt. Verscheyde mael liep hy zelve ge- vaer va'n vermoord te worden. Om hen onderwege te beschermen moest hy de christenen begeleyden die zich allen naer Beyrouth begaven om zich aldaer in veyligheyd te stellen. Daer blyft geenen enkelen christenen meer rond Damas noch teBalbeck. De christenen van den Haaouran, eene streek door Druzenen Bedouynen bewoond, zyn allen vermoord. Daer heb ben ook moorderyën plaels gehad rond Lalakieh en Nassairieh. In den Kesrouan, gedeelte van den Liban tusschen Tripoli spaerde de jongste, die gevangen wierden medegenomen of behandelin gen ondergingen nog afgryselyker dan de dood zelve. Zulkdanig is sedert acht dagen den toestand van Damas, en 't is pynelyk van het te moeten zeggende overheden hebben geenen oogen- blik gepoogd den opstand te dempen, hare houding was veeleer- om denzelven aen te moedigen, en de soldaten zelve namen aen die plunderingen deel. Binst die droevige tooneelen, bleven Abd-el-Kader, en de Algerianen die hem omringen niet werkeloos, de beweging in haren oorsprong niet hebbende kunnen tegenhouden, om dal, met het handvol mannen waerover hy beschikt, hy tegen eene gansche losgelatene bevolking en tegen de troepen zelve zou hebben moeten worstelen, spande den emir al zyne krachten in om zooveel christenen te redden als het hem maer eenigzins mogelyk was. Elf honderd onzer geloofsgenooten zyn hem hun leven verschuldigd en hebben eene schuylplaets gevonden, deels in zyn huys, deels in zyn kwartier, en het grootste getal in het kasteel, alwaer, tegen zynen dank, Ahmet-Pacha hun heeft moe ten aenveerden. De agenten der europesche mogendheden en hunne landgcnooten zyn al niet beter behandeld geweest dan de rayas. Het meeste deel der konsulalen zyn geplunderd en daerna aen de vlamnïen overgèleverd geweest, en ter nauwernood heb ben de konsuls aen de dood kunnen ontsnappen. Het klooster van 't Hcylig-Land is insgelyks geplunderd en in assche gelegd. Nietlegenstaende de poogingen door den besluerder van '1 fransch konsulaet aen den dag gelegd om de franciskaner monikktn die er zich in bevonden te redden, zyn er zes paters en twee broe ders vermoord geworden. Het klooster der Lazaristen en dat der Zusters van Liefde zyn insgelyks verbrand, maer de leden van beyde gemeenschappen zvn by Abd el-Kader kunnen opge nomen >vorden. Het gerucht loopt dat dezer dagen te Hom en te Hanna, de christenen insgelyks vermoord geworden zyn. Men leest in den Constitutioneel De overste van een huys der Zusters van St-\incentius-a- Paulo, te Parys, heeft Woensdag uyt Beyrouth eenen briefont- vangen, van eene zuster van liefde, deze schryft aen de eervv. overste dat, op hel oogenblik der moorderyen van Damas, toen hare gezellinnen en zy zich aen niets anders meer verwachtte- den dan aen de dood*cn reeds hare ziel aen God aenbevolen, Abd-el-Kader haer eene zoo edelmoedige als overwachle hulp is komen brengen en dat, haer allen onder zyne bescherming nemende (zy waren ten gelalle van zeventien), hy haer naer Beyrouth heeft medegenomen, te samen met hare leerlingen. Deze heylige dochters schrikten van vrees toen zy zich aen zulke bescherming overlietenverseheydene vreesden niets an ders of het was een strik of een verraedmaer Abd-el-Kader stelde ze gerust zeggende, met die regtzinnigheyd die op het aengezigt te lezen is als zy uyt de ziel voortkomst: Vreest niets, arme dochtersdaer zal u geen kwaed geschieden, en ik zal u verdedigen al koste het my het leven. Den emir Abd-el-Kader heeft in deze perykelvolle gelegen- heyd, het woord gehouden dat hy eertyds gaf aen Pater Stepha- nus, oversten der Lazaristen, te Parys verblyvende die hem een bezoek was gaen doen en aen wien hy gezegd had, met geeslrift zvne bewondering uytdrukkende over de godsdienstige zelfs- o'poffering der Zusters* van Liefde: Moest er eenen dag komen dat die dienstmaegden van Christus en het menschdom aen eenig gevaer zouden blootgesteld wezen, ik zou ze beschermen, zelfs niet pei vkel van myn leven. Parys, 8 augusty. Men leest in den Moniteur Kamp van Chalons, 7 augusty 1860, 1 u. 25 m. s av. Dezen morgend om 10 uren, heeft den Keyzer in oogenschouw genomen het 5e linie-regiment, kolonel Caubert;het 13° regi ment, kolonel Darricau, en het le skadron van het 1° hoe- zaren, kapiteyn Stockly, allen voor den krygstogt van Syriën bestemd. Deze troepen waren in veldtenue en leverenden het krygshaf- tigste uytzigt op. Voor'den défilé, heeft Zyne Majesleyt eenige eere-kruysen en medalien uytgedeeldde troepen in vierkant gevormd zynde, de vaendels te midden, heeft den Keyzer hun de volgende aen- spraek toegerigt: Soldaten/ Gy vertrekt naer Syriën, en Vrankryk groet met -gelukstel- ling eene expeditie die geen ander doelwit heeft dan de regten der regtveerdigheyd en menschenliefde te doen zegepralen. Op dien verafgelegen bodem, ryk in groote geheugenissen, zult gy uwen pligt volbrengen en gy zult u de weerdige kinde ren toonen dier helden die roemryk in dit land de banier van Christus gedragen hebben. Gy vertrek niet in groot getal, maer uw moed en uw naem zullen dit vergoeden, want overal waermen heden Vronkryk's vlag ziet doortrekken, weten de natiën dat eene groote zaek haer vooruytgaet, dat een groot volk haer volgt. Na deze woorden heeft deu défilé plaets gehad onder de geest- driftigste geroepen van Leve den Keyzer Men schryft uyt Tripoli, aen het journal des déiuts Tripoli, 16 july. In mynen laelsten brief had ik de eer, u te verwittigen, dat men reden had te denken dat de zorgen van Abd-el-Kader en die van den kanselier van het fransche konsulaet te Damaskus zonder goeden uytslag zouden zyn, aengezien de oude muzulmansche dweepzucht sedert langen tyd dorstig naer bloed was. Inderdaed het monster heeft de traliën van zyn hok verbryzéld, het heeft een groot getal Christenen verslonden en hunne huyzen in brand gestoken, de kerken verwoest en ontheyligd, de kanselaryen en konsulaten uytgeplunderd de konsuls zyn-gevlugt of hebbeu eene schuylplaets by Abd-el-Kader gevonden, en de Europeanen vlugten in alle riglingen. Die ramp had in den avond van den 9 plaets. Slechts nog het begin is gekend men kan oordeelen wat er 't eynde van zyn zal. Men mag het thans luydop zeggen, al die rampen zyn liet reglstreeksche gevolg van de dwaling, waerin de europische mogendheden opzigtens Turkyën vei'keeren. De europische mogendheden gelooven, volgens al de val- sche berigten, welke haer toekomen, dat de Turken menschen zyn met welke men kan handelen cn op eene belofte rekenen. Onderhandel met de Roodhuyden en Sious, doe hen zweeren op den calumet der wilden en zy zullen niet meyneedig worden doch den Turk kent niet anders dan leugen en meyneed. Echter als Europa wilt, zal dit verschrikkeïyk drama, dat sehandelyk is voor die, welke er de daders van zyn* en onteerend voor de lydzame aenschouwers, op eene gansch andere wyze eyndigen dan door protokols, konferencien cn kongressen. Vruchteloos zou men Kroonstadt en al de versterkingen der Ballische zee afbreken. Turkyen zal daerom niet minder onge- neesbaerzyn. Het engelsche konsulaet alleen is gespaerd de moorde naers zingen overal: Engeland is met ons. Dagelyks hoor ik aen de Muzulmannen van Tripoli zeggen Wy vreezen noch voor Vrankryk, noch voor Rusland Engeland beschermt ons Het is een een geluk, dat het fransche konsulaet is aengerand, anders zou men hebben moeten hooren, dat Vrankryk de Muzul mannen en Druzen in hunne moorderyën beschermt Brieven uvt Roomen van den 4 kondigen aen dat de inwoo ners van Monteporzeo, by Erascati, aengehitst door naemlooze proklamatien, hadden begonnen de landen van den prins Bor- ghèse onder elkander te verdoelen. Mannen, vrouwen en kinde ren hebben deel genomen aen de verdeeling der partyen. Eene afdeeling gendarmen heeft de rust hersteld. Daer zyn onderrigtingen opgezonden om tegen de aenstokers strengelyk te werk te gaen, Maendag zyn er met den yzeren weg van Parys te Lyon een groot getal Zusters aengekomen, behoorende tot v'erschillige klooster-orders en tot verseheydene bisdommen. Zy zyn, zegt den Courrier de Lyonslechts door onze stad getrokken en bege ven zich naer Marseille, om zich aldaer in te sehepen naer Syricn, en hulp en vertroostingen te gaen dragen aen de chris- te'nen van den Liban, slagtoffers van den haet der Druzen en het fanatismus der mahometanen Men schryft uyt Marseille Den eerw. P. Eslève, oversten der missionnarissen in Svriën is dynsdag met den Mersey alhier aengekomen Hy gaet rekenschap geven aen het gouvernement van al de moorderyen en verwoes tingen in den Liban gepleegd. Hy verzekert dat er te Damas alleen meer dan 8000 persoonen zyn vermoord, en in geheel Syriën van 15 lot 16 duyzend Men schryft uyt Wiesbaden, 3 augusty, aen de Köln. Zei- lung Geloofweerdige inlichtingen laten ons toe aen te kondigen dat den Koning der Belgen alhier den 10 dezer maend zal aenkomen. Persoonen die beweeren goed onderrigt te zyn, verzekeren dat den Koning der Belgen en den Koning van Holland, welken laelsten tegenwoordig reeds te Wiesbaden zich bevind eene byeeukomst zullen hebben op den voet der rondborstigste vriend schap. De politiek die in Vrankryk heerscht voor Belgiën en Hol land noodlotige gevolgen kunnende hebben, zou Engeland deze nieuwe byeeukomst te weeg gebragl hebben, ten eynde aen beyde Vorsten toe te laten zich onderling le verstaan wegens de voorwaerden van een verbond tusschen Belgiën en Holland. BÜRGERLYKEN-STANB. GEBOORTEN. Mannelyk 2 Yrouwel. 5 HÜWELYKEN. E. Dropsbeke, wever, met Pt). Tliybaert, naeyster. R. De Smet, daglooner, met M. De Wever, dagloonster. Frnnsnerl, solbrstekmaker, met Ad. Wanters, dagloonster, E Ghvsbrecht, twvndersgast, met C. Van Darame, kantwerkster. J. Van Balen, verwer, met lt. Mnbildc, dienstmeyd. D. Mortens, vrouw Van de Meersche, zonder beroep, 76 j. P. De Wit, wedr. Van Hecke, zonder beroep, 77 j., Mylbeke. S. Van den Bosiche, 2 maend, Mylbeke. Eerste kwaliteyt goedgekeurd door de landbouwers. Te bekomen op het Zand by M. Eugeen Van der Auwer- meulen, N° 49 te Antwerpen, aen den prys van 28 franks de 100 kilos.

De Denderbode | 1860 | | pagina 3