Voor wat het tweede punt betreft, konfrater Verbond, gy zegt dat alles wat wettig is daerom niet altyd goed is. Dit is eene waerheyd. Al te scherp, zegt het spreekwoord, maekt schaerden, maer wy zouden eens willen weten krachtens welk gezag gy u 't regt aenmótigt te oorcleelen wat er best is dat de priesters doen of laten. Is 't omdat gy vooi uwe schandige leugens en lasteringen in uwe gazette zoo.dikwils veroordeeld zyt? Is 't omdat het trelïelyk publiek eenen diepen .walg heeft van uw prulblad, omdat bei alle vuyligheyd tegen godsdienst en geesteiykheyd opschept Is 't omdat gy de pen op papier niet stellen kont zonder u en uwe gansche party aen de galg te klappen Is 't omdatMaeryvy zullen u niet verder meer ondervragen, yan u immers eene regtzinnige antwoord vergen, is wolle van een zwyn en pluymen van een kalf eyschen. Wy zullen dan ronduyt voor u antwoorden en zeggen dat het aen de geestbe krompenen eygen is, als zy eene dwaesheyd begaen hebben, er eene tweede "en meer andere by te doen om d'eerste te dekken. Men verschoont eene ongerymdheyd door eene andere veel grootere. De dwaesheyd is den stam der leugens, of wel deze zyn van den stam der dwaesheyd om er eene staende te houden, zyn er veel andere noodig. De* verdediging eener kwade zaek is altyd erger geweest dan de zaek zelve. Eenen geleerden schryver zegt dat zulks eene geldontleening is aen hoogen intrest om eene schuld te betalen die zoo hoog niet loopt dan den intrest welven.En wiens werk is dit? Dit is effenaf Tt werk van eenen dommerik, en aen zulken past het aen anderen raed te geven even zoo het aen den ezel paste, gelyk het lief hondje, op den schoot zyner meestersse te springen. Het Verbond schryft tegen de tusschenkomst der geestelyken in de kiezing, zegt het, enkelyk uyt bezorgdheyd voor 't welzyn van den godsdienst!Goeden Hemel! het Verbond en zyne knoeyers bezorgd zyn voor 't welzyn van den godsdienst zy die noovt eene enkele gelegcnheyd hebben laten voorbygacn om hem te*schandvlekken, te honen, te versmaden en hem zelfs verantwoordelyk te maken voor de zeldzame feyten van eenige persoonen die den godsdienst byzonderlyk zyn toegewyd Zou 't Verbond misschien berouw krygen, eenen Thomas-a-Kempis gekocht hebben en willen Vader-Oversten van de Congregatie worden of zich in den derden Regel van den II Franeiseus begeven Wy vreezen dat deze bekeering maer waterverw zal zyn, want hy begint met den bevelbrief van den franschen bisschop van Clermont aen te halen, waerin er aen de geestelyk- heyd van zyn bisdom, in eene byzondere omstandigheyd, word aen^eraden zich in eene kiezing te onthouden. Maerom moet den konfrater naer de bevelbrieven van vremde bisschoppen gaen Hy roept en tiert gedurig dat de klerikalen vremde principen invoeren, en nu zou hy ze zelf willen opdringen. Wv hoeven hier niet te luysteren naer de bevelbrieven der fransehe bisschoppen, deze weten wat zy hunne onderhoorige moeien voorhouden, maer de onze welen ook en dat zoo wel als de fransehe, wat zy ons moeten aanbevelen. Wy zyn hier in Belgiën en geenzins in Yrankryk. Doch wy zullen aen het Verbond eens vragen, als het den hoogweerden bisschop van Clermont goedkeurt en deszelfs principen lot leyddraecl de Belgen aenraed, in materie van kiezing, waerom het de principen van dien achtbaren prelaet niet volgt en aenbeveelt in materie van tydelyk gezag des Pauzen Dezen ge leerden bisschop heeft eenen der schoonste bevelbrieven aen zyne geloovigen toegestuerd, waerin het tydelyk gezag van den Paus als allernoodzakelykst zelfs als onontbeerlyk voor het regelmatig cn voordeelig bestuqr der Kerk word voorgesteld. Waerom volgt liet Verbond dezen bisschop in deze stof niet Waervoor verleyd het gedurig zyne lezers in dit punt Waerom schreeuwt en briescht het onophoudelyk tegen de tydelyke magt van den hevligen Vader? Ahde antwoord is gemakkelyk het een schynt het Verbond meê te gaen, en 't ander gaet hem daedzakelyk tegen. Zoo is 't de gewoonte van dobbelhertigen of tweezakken voor goed te houden en te pryzen 't geen hunne driften streelt, cn te verwerpen en af te keuren 't geen hunne snoode verlangens te^en gaet. Wat doen de boerkens als den vos dc passie preekt Zy°sluyten hunne hoenderkoten en zy doen wek Voor de Janussen hoeft men de zelfde omzigtigheyd te gebmyken, want men weet noovt met welken mond die gasten spreken, hun hert is worm- steki0, en gelykt aen een bedorven muziekinstrument, waeruyt men niets anders krvgt dan valsche toonen. In de bitterbeyd zyner'ziel roept onzen kon frater Verbond, nvt dat het droevig is voor- onze stad in den provincialen raed vertegenwoordigd te zyn door mannen die zoo wevnig genegen- heyd 'betoonen voor onzen welbeminden Koning. Wy gelooveiv zeer wel dat het Verbond en zyn klieksken allerdroevigst zyn dat zy door hunne vriendekens in den provineieraed niet verte genwoordigd zyn. Deze droefheyd en bitter spyt zal men des te gemakkelykei' begrypen, als men zal overwegen wat ai rnoey- ten en arbeyd, wat al onkosten, smeekgebeden en beloften er geciaen zyn om stemmen te winnen, hoe er van deur tot deur, van gebu*erte tot gebuerte, van parochie tot parochie geloopen, geratst en gereden is om de liberale kandidaten by de kiezers als phoetiixen van wysheyd, geleerdheyd, vaderlandsliefde, genegenheyd voor onzen welbeminden Koning enz. enz. enz. enz. af te Schilderen, en dit altemael verlorene moeyte. Elkeen zal gevoelen dat-de droefheyd van 't Verbond tc consOorten gegrond is, maer niettemin mag en zal het waer puyk onzer stad zich ve'rlicu^en dat ons kanton, waervan de stad ook deel maekt, zoo deftig en zoo eervol in den provineieraed vertegenwoordigd is door verdienstelyke burgers, wier gevoelens van ware vader landsliefde en uytstekende treffelykheyd door de 49/50 luydop erkend en toegejuycht worden. Het is wel waer dat hier en da-er eenen afjonstigen* botermelkgast, eenen afkokeling, eenen nydi- gaerd hunne galle niet konnen bedwingen, maer wat geeft dit er aen, onze provinciale raedsheeren mogen zich daerover ver heugen en fier zyn, want elke aanranding van zulke kalibers dl' van lumnen kwynenden tolk, liet Verbond, is eenen titel te meer tot de algemeene achting. Wy wenschen er onze provinciale raedsheeren van hertc geluk over, zv moeten immers weten dat 't Verbond ten hunnen opzigte niet anders kan handelen een door nydigheyd verbitterd gemoed is gelyk den wolf, die maer in zyn huyd stc*i'ft als hy levendig gevild word, on den bedorven ae'rd poogen te ontaarden en uyt te roeyen, is de zee willen uvtbran- branden of sneeuw in den oven bakken Verleden woensdag heeft de prysdeeling plaets gehad in het pensionnaot der eerw. religieusen Apostolinneu le Berchem-by- Audenarde en had er een talryk en uytgelczen gezelschap uyt alle steden des ryks, en omliggende benevens een vyf- té'tal geestelyken heêngelokt. Voorgezeten door Zyne Hoog- weeidigheyd,*den Bisschop van Gend, bygestaen door de bur- gerlyke overheden der gemeente, heeft deze plegtigheyd dit jaer de verwachting van elkeen in luyster, in kunde en gepastheyd overtroffen. Een kleyn knoddig komediestukje allerbest uvlgn- voerd kwam eerst het publiek vergeesligen, 't welk vervolgens tot ernstigere aendacht en de teederste gemoedsaendoeningen bewogen' wierd, door de meesterlyke uytvoering van een ziel treffend cn hoogst zedelyk drama De martelde der II. Agnes, een stuk voorwaer dat, om zyne veelvuldige moeyelykheden, de bestgeoefende groote actricen kan doen nadenken. Daerover echter hebben de verdienstvolle meesterssen heêngestapt, omdat zy, op de leerzaemheyd en grondig ingeboezemde ken nissen harer leerlingen mogten rekenen. Ook heeft dit stuk een zulkdanig succes gehad, dat zulks nog nimmer in een pen- sionnaet gezien is geweest. Er waren immers oogenblikken, op welke gansch dé vergadering, als neergedrukt door de on- weêrstaenbare kracht van het stok, vryen loop aeu hare ziels bewegingen en tranen geven moest. Kortom, zoowelzoo treffend, zoo ratuerlyk konnen de leerlingen nog spelen, beter, nooyt. De ehoorzangen, romancen en pianostukken zyn ook zeer voldoende uytgevoerd geweest en komen bewyzen dat de aen- gename muziekkunst dacr even als de andere takken van weten schap grondig beoefend en aengelcerd word. Op het eynde heeft zyne Hoogw. het woord genomen om aen de ieverige Meesterssen en leerlingen zyne groote tevredenheyd uy- te drukken en haer wederzydsch veel geluk te wenschen over den buylengewoonen bloey van het pensionnaet en over den schitterenden voortgang welken de leerlingen gedaen hebben Deze voortreffelyke getuygenis, gevbegd by de daedzakelyke be- kwaemheden, die de leerlingen, in eene zuyvere en onberispelyke fransehe uylspraek hebben aen den dag gelegd, alsmede de ver- grooting en kostelyke gezondmaking van geheel het gesticht zullen veel bydragen om het pensionnaet van "Berchem zoowel in als buylen 't land vermaerd le maken, lleedshebben tien Engelsehe* familiën en zes of zeven fransehe er hare kinderen geplaetst, en aen nog betere uytslagen, daervan zyn yvy ver zekerd, mag het eerweerdig en verdienstelyk bestier zicli ver wachten. De schoone tentoonstelling van allerhande hrey- naey- borduer- tcekenwerken enz. is de aenschouwers komen overtuygen dat de goede opvoeding voor jonge dochters daer verzekerd is, mits de aenleering van het nuttige, het noodzakelyke en het aen ge- gen ame zich" in dit gesticht zoo volmaektelyk vereenigd vinden, dat de trefielvkste burgersfamilie mets meer zou konnen ver langen. Brief van eenen jongen soldaet uyt het pauslyk leger aen zyne Ouders, Broeders en Zusters te Meire. Terni, den 20 Augustus 1860. Zeer lieve Ouders, Broeders en Zusters. Ik heb UEd. brief van den zesden dezer maend wel ontvangen, en ik heb er in opgemerkt dat UEd. zeer verlegen waerl om mvne lange stiizwygenheyd. Zeer beminde, zulks is alleen aen myn gerust en gelukkig leven toe te schryven, dat ik zoo weynig op 't land nog denke. Zeer beminde, UEd. vraegt my naer de byzonderheden betrekkelyk mvne reys en legenwoordigen toe stand Daer voor zou ik eenen geheelen boek moeten vol schryven om het UEd, te konnen try td rukken omtrent gelyk het is, en hiervan zal ik UEd. maer eenige woorden mededëeelen die my het beïangrykste voorkomen, aengezien den t.yd my niet toelaet my langer bezig te houden. Mvne reys van huys tot Roomen is God zy gedankt zeer wel vergaea, ik heb in Roomen zes weken verbleven, en .alles ten beste mogelyk bezigligd, als de kerken van den II. Petrus cn Paulus. de Perouse, de gevan genis van den H. Petrus, het Pauselyk paleys, in een woord vele dinges te tang om tc melder.'Ik laet UEd. ook weten als dat ik uyt de handen van zyne tleyligheyd den Paus eeue zilvere medalie ontvangen heb. Zeer beminde, ik zal u later nog wat nieuws mededeelen, indien het in rnyne magt is, maer nu laet het my den tyd niet toe-nog nicer te schryvenhet is veel op reys te zyn, van de eene omstreek naer de andere. Van dezen nacht gaen wy ver trekken naer Spolette, het vuer is in brand cn wanneer bet zal uylgann dit weet God. Zeer beminde, ik laet UEd. ook weten den staet onzer levenswyze wy hebben van geld of mondkost niets te kort, wy trekken negen Baïokken per dag, dit maekt omtrent eenen halven frank belgisch geld, en verders wat aen gaet de godsdienstige oefeningen, dit is alles wat wenschelyk is alle zondagen moeten wy allen naer de goddelyke diensten gaen en alle vrydagen liet sermoen bywoonen, alle avonden gebed voor gegaan door onzen eerweerden goeden Aelmoeseniert M. Vyt, gewezen onderpastor leAelst, diedagelyks by ons is en ons veel moed geeft. Ik moet UEd. ook doen opmerken, als dat ik van kanonnier door order van den minister, ben overgegaen by het belgisch balaiilon, omdat de Belgen gekend zyn voor de getrouwste soldalen, het eerste corps van het pauselyk leger. Ik zal UEd. later myn protrait afzenden, omdal men in Belgiën nog nooyt zulke kleeding gezien heeft. Zoo beminde Ouders, Broeders, Zusters, familie en kennissen, ik woiisehefcUEd. alle geluk en zegen. F.STERCK, Soldaet by liet pauselyk leger, Corps P>elge in Tcrni. Wy hebben al wederom schoone uytslagen te bestatigen welke oudleerlingen van het kollegie deze*r stad behaeld hebben voor den grooten exaemjury van Gend. M. Arthur Roels van Dendernionde komt zyn eerste doctoraet in de regten met onderscheyding te passeren. MM. R. De Sadeleer, van Lede, en J. Javaux, van Aelst, hebben msgelyks op eene zeer voldoende wyze hun examen als kandidaten in de weten schappen afgelegd. Men mag als merkweerdig aenstippen dat in onze stad'met eene bevolking van 19,000 zielen en al waer jaerlyks meer dan 500 overlydcns plaets hebben, er gedurende de* mnend van augusty maer 14 persoonen overleden zyn, waeronder men er zes van eenen hoogen ouderdom telt. Men schryft uyt Ninove aen den Denderbode De landman heeft moeite om de vruchten van zyn jaer arbeid in te zamelen, eenige dagen regen doen somtyds dit alles ver- dwynen de leerzame jeugd schynt1 hierin gelukkiger te zyn zy ontvangt nu den eerloon van haren arbeid, in't midden'van een feest, voor de oogen der ouders, onder vrienden handge klap, welliaest gevolgd door de toejuyehingen van al diegene welke belang stellen in 't onderwyzen van 't opkomend geslacht, van al diegene welke weten d*al den geest ook zyn voedsel noodig heeft, non sgIo pane vivit homo. Wv lezen erg*ens dat de kinderen brood vroegen, en dat er niemand was om liet hun uit te deelen alzoo gaet het hier niet twee kostscholen voor jongens, dry gestichten voor meisjens, benevens eene volkrvke gemeenteschool en andere.' kleine scholen, alle in vollen bloei, bewyzen gei^oegzaem dat het verpligtend ondervvys ten minste niet van noode heeft van door onze stad te trc-kken. Met deze gedachten hebben wy alhier dc prysdeelmgon zien aenvang nemen in dc kostschool van M. Vail Hauwermeirèn-Pranger wy haesten ons te zeggen dat dit gesticht aen zyne reeds wel bekende faem, eene nieuwe blyk van-verdienstelykheid gevoegd heeft, het talryk gezelschap dat de plegtigheid b'ywoonde, heeft nog eens de overtuiging medögedragen dat de jeugd daer vaste, grondige kennissen ontvangt, dat zy daer al hetgeen noodig is voor de eerste fransehe studiën op de voldoenste wyze kan aenleeren. De tentoonstelling Van schryf- en teekenkunde leverde fraeye stukjes op. Voor de prysdeeling, hebben twee kleine klucht spelen ons vrolyk verlustigd, het een vervaerdigd door M. Van Ilauwermeiren, deed op eene nuttige en tevens acngename wvze eenige verkeerdheden der jongheid uitschynen en 't antfer Hoe Odard Mynheer wordt, heeft do jonge Oktaef Torrekens van Nederhasselt zich doen bewonderen om dc juistheid, gevoelen en gemak waermede hy zyne geestige rol gespeeld heeft. Het groot stuk Le Retour de la Crimée insgelyks door den hesteer der opgemaekt, verwekte bezonderlyk de algemeene aendacht. Wy wenschen er dezen heer proficiat over. Wy hebben erin bewonderd vele geestryke trekken, goede karakterschetsen, het alles opgehelderd doof dat aentrekkelykc welke men couleur locale noemt. Wat de uitvoering aengaei, de heereri Fr. Borre- mans van St-Quintus-Lennick, Vital Van Cauwelaert van Dender- windeke, Eduardus Kieckens, van Ninove, alook de kleine Blancquart flonoré van St-Lievens-Hautem schynen ons voor goede houding en zuivere .uitspraek eene bezondere melding te verdienen. Zie hier de namen der jongelingen die het eermetael ontvangen hebben in de eerste afdeeïing Vital Van Cauwelaert, van Den- derwindeke, in-de 2de Désiré Fermont van St-Antelinckx, in de 3*re Jan Cobbaert van Aelst, in de 4de Amandus Deprez van Den- derhantem, in de 5,le Désiré Haelterman, van Oultre, in de 6**° Charles Goyers van Meerbeke. Wy gelooven hierop ook t© moeten laten volgen den naem van de jonge Schulz van Ninove, als zeer veel voor het muziek belovende. Wy lezen in het Journal de Bruxclhs Wy vernemen dat Hunne Hoogweerdigheden de bisschoppen van Belgiën, in hunne laetste vergadering te Mechelen, het be- sluyt genomen hebben in de eatholyke Universileyt van Leuven, by de fakulteyt der regten, eene afdeeïing te voegen voor de studiën der jongelingen die zich tot de diplomatische loopbaeo bestemmen. Dit besluyt vervult de wenschen sedert lange door verscheydene aehtbare familien des lands uytgebragt. De ontvangsten op den spoorweg van den Staet beliepen; in juny Iestleden lot de som van fr. 2,346.574-30 in juny 1859 was deze ontvangst maer fr. 2,044,483-59, dus is er voor -1800 een'e vermeerdering van opbrengst van 302,090 fr. 71 c. Maer waS helpt dit allemael De gelkas is toch altyd in den rouw. In zyne la etste byeenkomst, het komiteyt van Brussel gelast met de nationale insehryving ten gunste dei Christenen van het Oosten, heeft besloten dat, by middel zyner eerste ont vangsten, er cnmiddelyk eene eerste opzendiug van 5000 fr. zal plaets hebben, voor die ongelukkige bevolkingen, Zie hier eenige inlichtingen nopens den toestand van don oogst in onze provincie de rogge mag aenschouwd worden als geheel en gansch binnen; daer was maer eenen schoonen zomer-, dag meer noodig voorden vollen rypdom der tarwe. Dezen da.g hebben wy gehad, de tarwe gaet dan gepikt en van den oogen- blikafin schoven gezet worden. Het kwaed door dergelyko doenwyze veroorzaekt is zoo groot niet als het had kunnen wezen omdat wv maer uylnemend zelden warmte en zon na den regen gehad hebben het graen doorschiet maer als het koorn gestuyki ligt, iets wat, by uytzondering, wy dit jaer niet hebhen gehad* Ongelukkiglyk zyn de aerdappelen geweldig van de ziekte aengedaen nogtans moet men nog wat wachten alvorens uyl spraek te doen over de wezentlyke uytgestreklheyd van het kwaed zekere kantons zyn onder dit opzigt veel béter gevaren dan andere. Men meld uyt Rostow, op den Don, middenpunt van den nyt- voer der granen van Rusland, dat de verhopingen op eenen overvloedigen oogst te leur zyn gesteld en dat het weynig waer- schynlyk is dat het koorn zal afslaen, zoo als men het geloofde. Eenen geweldigen brand, aengezet dooreenen feilen wind, is vrydag avond 24 augusty, rond -11 1/2 ure uytgeborsten, buy ten de Halpoort, te St-Gillis Brussel, in het uytgestrekt gesticht der Vlas-Maetschappy. De vlammen, die tot eene schroomlyke hoogte stegen, zetteden zich weldra voort aen het dak van het voornSTne gebouw dat, behalve dit deel, uytsluytelyk uyt vzer en metsel werk gebouwd is. By het eerste alarmgeroep waren de troepen van 1 gafnizoen van Brussel le been, als ook gansch het persooneel der pompiers van Brusselde kompagnie vrvwilligers pompiers van Anderlecht, het werkvolk en het hulpmaterieel van al de groote nVverheyd-s- gestichten des voorgeborgte, kwamen al spoedig op het ramp- tooneel aen en, na ongeloolïyke poogingen en zelfsopolleringen gelukte men er in, rond 2 uren des morgends, zich meester te maken van den brand, toen reeds een groot gedeelte der fabriek, der koopwaren, mekanieken, enz. de prooy der vlammen waren geworden. Verscheydene honderde werklieden, mannen, vrouwen en kinderen, die in deze spinnery hun brood wonnen, zyn de ongelukkigste slagtofl'ers van die ramp, waer van de oorzaek onbekend is. Meer dan 800 werklieden die in de afgebrande spinnery te St St.Gillis werkten, zyn van alle werk beroofd ten gevolge*der afbranding van dit gesticht. Het vuer heeft geduerd tot den 6 uren des morgends. Ten 2 1/2 ure, toen men geloofde het vuer bemeesterd te hebben, is het op nieuw met een wanhopig ge weld uytgeborsten. De akten van zelfsopoffering hebben in dio vreede proef niet ontbroken en gelukkiglyk is er niemand der menigvuldige persoonen die hielpen blusschen, ernstig gekwetst geworden. De droogplaets was verzekerd door de Vereenigde Eygenaers en de Schelde. De verliezen der Maétschappy zullen, naer het schynt, van 40 tot 50,000 fr. bedragen, en vermits maer een groot deel van bet dak vernield is en dat al de batimenten als ook de mekanieken en getouwen ongehinderd zyn gebleven, zal het werk binnen weynige dagen kunnen hernomen worden. Dezen brand, is volgens gedaen onderzoek, aen eene gansch toevallige oorzaek toe te.vvyten. Den bestuerder der fabriek heelt verklaerd dat dry werklieden, gelast met liet forneys te kuyschen dat digt by de droogplaets staet, zich gedurende den nacht daer mede bezig gehouden hadden, op liet oogenblik dat zy wilden heengaen, viel dengenen die bet- licht in de hand droeg, in het vlaswerk, en eer dat hy den tyd had van op te staen, zag hy, benevens zyne twee kameraden, dat het werk had vuer gevat* te vergeefs poogden zy den beginnenden brand uyt te dooveni en wierden genoodzaekt spoedig weg te vlugten wilden zy te midden der vlammen niet omkomen. In eenige oogenblikken deelde het vuer zich mede aen de droogplaeis, welke woldra mede in laeye vlam stond, 't was rond middernacht en liet vuer duerde tot 6 uren des morgens. De verklaringen der dry werklieden in kwestie hebben die van den bestuerder volkomenllyk bevestigd. Eene uytbersting van grauwvuer heeft plaets gehad, zater dag nacht, in eene koolmyn naby Charleroy. Daer zyn ongeluk kiglyk zes dooden en eenen gekwetsten.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2