ZONDAG 9 SEPTEMBER 1860. VEERTIENDEN JAERGANG. - Nr 751 Vertrekuren uyt de Statie Aelst XAKU 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 8 September 1860. De Europasche schokking. Men overwege verder. Ss Belgiën beveyligd Drnderm. 5-20 K-30 11-55 12-20 3-10 6-10 K»n 5 20 8-30 12-20 6-10 -00. i™»"! 7-45 0-0 12-15 3-10 5-45 8-30. Mech Briis. Antw. 5-20 8-30 l'2-20 3-10 6-10 LeuvT hienLuvk 5-203-30 12-20 WWfrW G«nd, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-10 6-101° klas langs Dendernionde Rortrvk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-10 - 6-10. Doornyk, Rvssel (langs Alh 7-455-45- 0-00 andStïnivëu,5-20 8-30 12-20 3-10 6-10 Sin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30 Gend 8-25—12-20—0-00—3-10—6-10—8rZQ Bergen, Quievraln7-45—0 00—2-33—5-45 Te LBDB staen al de konvoys. Te ideceM staen deie vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10-10 4-35 0-00 en deae vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Ctna„ ,p yskgkm stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des rt /li - 2.T\.1 .7 4„n n.lin 'o mnr/r/ino on 0.00 'a n<nn/lr morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. tam te Santberg Van Denderleeuw Kraan te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10-10 's morg. 4-35 en 0-00 's avonds Va„ Denderleeuw U-00 8-10 's mor g. 2-50 6-00 en 0-00 des avonds. VA1V LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 12-0 3-00 7-20>-». Niuove, Geerardsbergen, Ath 6-50 12-03-000-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Niuove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-3010-104-35—7-30. Lessen. Geeraerdsbergen, Niuove Aelst, 6-300-0010-104-35—0-0. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-10 4-35 Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-104-350-0. VAN GEND NAER Audenaerde, 9-25 2-25 7-45. NAER Aelst, 7-0 1130 00-» 2-20 5-00 7-40. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-«5- 11-30—2-20 5-20—7-30 Niuove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 »-. VAN DENDERMONDE NAER Brussel 1. Aelst1) 7-15 11-30 2-0 5-10 7-45 1. Mech.) 5-45 9 10 12-45 3-35 6-40. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 2 00 5-10 7 45 DEN DENDERBODE Wy naderen tot eene crisis die geheel Europa zal kon- nen ontstellen en het in eenen algemeenen oorlog wer- pen. Het fameus instrument der mafonnieke carbonari- secte vliegt van den eenen zegeprael tot den anderen, 1 ahvaer hy zich vertoont, vertoonen zich den opstand en 't verraed, die noodzakelyke gevolgen der bedorven- lieyd waervan geheel Italiën aengedaen is. Misschien zetelt Garibaldi reeds als Meester in het paleys van den napelschen Koning, het gezag verachtende van alle mo gendheden, die voor dien baenstrooperskapiteyn schynen te beven. Zoohaest Napels zal overweldigd zyn, zal Garibaldi niet wachten zyne zending voort te zetten, en ook rekenende op eenen Roomschen oproer, zal hy dadelyk het pauslyk grondgebied aenvallen, want dit is het voornaeroste mikpunt der secte, de Kerk, den Apos- tolyken Stoel van Roomen moeten, volgens haer, in den grond geboord worden of zy zal geene ruste hebben Maer 't kan gemakkelyk gebeuren dat Garibaldi daer zyn meester zal tegenkomen in den Paus zal hy eenen kloekmoedigeu, vastberaden en aen zyne hooge zending verkleefden vorst ontmoeten in Lamoricière eenen vernuften en welgeoefenden veldheer, die aen 't lioofd van een getrouw leger, kleyn wel is waer in getal maer sterk doordeszelfs moed eu getrouwheyd, bereyd is aen het revolutionnairë gespuvs hoofd te bieden. Ofschoon niet eene mogendbeyd scliynt te zullen tusschenkomen in de nieuwe worsteling die op handen is, zou men wel het'tegenstrydige willen voorzien, want de mogendheden moeten toch eens de oogen openen op liet geen er niet verre van hare Staten omgaet. Een bewys dat deze onderstelling zeer gegrond en zelfs op liet punt van verwezenlyking is, is de benauwdheyd die reeds in Piemont lieersclit en den geest en de gerustlieyd vanCavour komt stooren. ïen anderen, de onttrooning van het Napelsch Stamhuys en de bezitneming van dit Koningryk door eene bende baenstroopers konnen de andere Souvereynen niet onverschillig laten, byzonderlyk omdat er eenen ernstigen pretendent komt opdagen dien het fransch keyzerryk voorzeker niet alleen in zyne pre- tentiën zal laten. Ofschoon men atle omstandigheden te baet neme om te doen gelooven dat Vrankryk vooral den vrede wilt en op geene vergrootingen uyt is, ziet men klaerlyk dat het de traktaten van 1815 wilt ver nietigen. Dit biykt byzonderlyk uyt de redevoeringen uytge- sproken door verscheydene voorzitters der algemeene stadsraden van Vrankryk, welke, men weet het, de tol ken zyn des gouvernements en van den Souvereyn. In die redevoeringen vind men politieke manifesten die veel- beduydend zyn. M. Persigny kondigt Europa een nieuw tydstip van vrede en voorspoed aen en liet eynde der oorlogsrol van Vrankryk. Maer liy zegt niet waerop zyne vredesvoor- zegging byzonderlyk gesteund is. Den generael liagnan geeft de zelfde inzigten van M. Persigny te kennen, maer ny heeft zorg te laten gevoelen dat eene worsteling op 't een of ander punt van't vaste land wel mogelyk is. Den Keyzer, zegt dien generael, wilt geheel de wereld verzekeren dat hy geene andere inzigten heeft dan vredelievende, en het zal zyne schuld niet zynindien de goede verstandhoudingen tus- schen de mogendheden moeten verbroken worden Men verstaet wat dit te zeggen is. M. Dupin heeft klaerder gesproken hy heeft gezegd dat, opdat Europa konne gerust gesteld worden, liet noodig is dat Vrankryk zyne natueriyke grenzen bezitte, dit is tie grenzen van den lthyn. Iets wat dees gedacht veel grond komt byzetten, is de verschyning te Parys van twee brochuren, de eene van graef Morny, en de andere van M. Mocquart, secre taris en hertvriend van Keyzer Napoleon. Deze laetste broclmer is getiteld-ENGELSCHE POLITIEK. BRIEF AEN LORD PALMERSTON, waerin men de volgende zinsneden treft Kortom, Mylord, eenen regtzinnigen vrede tusschen a onze beyde natiën, is de voortduring uwer mogend- heyd op zee, 't is het Westen dat nog het islamismus op Asia werptmaer zonder aen eene reeds ontzaglyke mogendheyd eene overwigtigheyd te geven die u moet a verpletteren. De regtveerdigheyd voor Vrankryk, is Vrankryk op den Rliyn, maer ook den Bosphorus vry. Het tegenstrydige Mylord, 't is nog Vrankryk ver- groot, maer ten zelfden lyde den Czar te Konstanti- o nopel, de wegen van Asia voor u gesloten, en uw koningdom ter zee voor immer te leur gesteld, o Dat Engeland kieze en dat het zich herinnere dat het Weener-traktaet een werk van liaet was en der- halve een misdryf dat moet uytgeboet of afgekocht worden. M. De la Roche Jacquelin laet noodkreten hooren tegen de Garibaldische benden, tegen de nieuwe magt, zegt hy, die in alle deelen der wereld veld wint, die hare ministers, hare ariibassadeurs, hare legers, hare vloten heeft en die de andere mogendheden laten begaenVan den anderen kant, ziet men Mazzini weder op liet tooneel verschyuen en zyn woordje willen te zeggen hebben. Een blad, l'Unita Italiana, geeft hiervan liet bewys Men gelooft dat dien woelman al zynen invloed verloren heeft maer men bedriegt zieh. Daer liy den vertegenwoordiger is van alle ongebondene. driften, trekt hy met zich liet revolutionnaire gespuys en alles wat boos en slecht is, 't welk hy zoekt te ontketenen. Voeg daerby de inzigten van Garibaldi en de schynheylige, politiek van Cavour en men zal hegrypen dat de verwarringen eenen uytge- strekten brand* gaen aensteken en dat den droom van de Iialiaeiische Eenheyd een tempeest uytbroeyt 't geen over de staten zal losbersten en derzelver bestaen bedreygen. Verre van daerintegendeel zyne aerdrykskundige ligging stelt het in een zeker gevaer en de gezegdens van M. Dupin aen zynen algemeenen raed moeten ons doen op d'hoede zyn en alle middelen van voorzigtiglieyd aenwenden. Want daer wy met eene sterke magt te doen hebben die ons zou geern annexeren, zoo moeten wy tot de minste schynrede toe zorgvuldiglyk vermyden. Men zal dus erkennen dat onzen toestand moeyelyk is en dat wy goede middelen moeten gebruyken 0111 onze onzydigheyd te verdedigen en te behouden en ons wel wachten dezelve in eeniger voegen te compromet- teren. Het schynt dat de toevlugtsplaets die men te Antwerpen bereyd onzen magten magligen gebuer ten uyterste verbittert, liy ziet er een tweede Gibraltar in voor de Engelschen. Hy schynt niet min verbitterd tegen de nationale verdediging die voorbereyd word, welke hy aenziet als konnende, op een toekomend tydstip, tegen item gerigt worden. Men zal misschien zeggen dat, hoe voorzigtig wy ook wezen, wat wy ook doen of niet om aen onzen gebuer niet te mishagen, dit alles in niets zyne opgevormde plannen zal verhinderen als hy dezelve zal willen" uytvoeren. Maer dit is eene reden te meer om met omzigtigheyd te werk te gaen en byzonderlyk om aen Europa te doen zien dat Belgiën eeiidragtig is, dat er eene volmaekte eensgezindheyd heerscht, dat liet gou vernement de genegenheyd bezit van geheel de natie, dat liet zyn gezag met onpartydigheyd, regtschapenheyd en in 't belang van allen uytoefent, gelyk den souvereyn niet ophoud overal aen te bevelen. Maer mogen wy wel die lieylzame eensgezindheyd ver hopen als men ziet dat de tvveedragl overal gezaeyd word Als men ziet dat den partygeest overal heerscht Als men weet dat men moet van de party of zelfs van de maponnieke secte deel maken 0111 iets te konnen bekomen Is 't wel mogelyk dat de eendragt in Belgiën heersche als men er belastingswetten ziet maken die 't een deel der bevolking, ten nadeele van 't andere, op de gbhanda leusste wyze verpletteren? De ai'men worden den laetsten druppel zweet en bloed uytgeperst om de weelde, de wulpschlieyd, liet gemak, de genoegtens, de plaisieren der ryken te betalen. Wy zeggen rouduyt dat men of wel stekeblind, of wel allerverstandeloost zyn moet 0111 niet te zien of te gevoelen dat met zulke elementen de nationale spreuk EENDRAGT MAEKT MAGT haer uytwerksel niet kan hebben. I11 de landen waer oproer en troebels zulken vrees- verwekkenden voortgang doen, waer de garribaldische revolutie alles verslind, waeraen schryft men die rampen toe Aen den partygeest, aen die akten van troeteling en lieve kinderen, aen die akten welke de gelykheyd der burgers kwetsen, welke aen den eenen alles en aen den anderen niets geven, immers aen die akten van onregt eu verdrukking die 't volk verbitteren en van zyne bè- stuerders afkeerig maken. Dat men wel oplette, deze handelwyze za) niet alleen- lyk eene algemeene tweedragt veroorzaken, maer zy zal zelfs tot eenen Garibaldisclien opstand geleyden, welken door de armen, door de fortuynzoekers, door de waeg- halzen kan en zal ondersteund worden, byzonderlyk ais de gevoelens van godsdienst en zedelykheyd zuilen uyt- gedoofd zyn, als godsdienst en priesterdom hunnen invloed zullen verloren hebben en plaets gemaekt voor het algemeen verderf, 't welk reeds zoo scliroomelyke verwoestingen heeft aengerigt en zoo groote verblind- lieyd veroorzaekt, dat men schier niet meer gevoelt dat, al godsdienst en zedelykheyd te vernietigen, men de eenigste steunpilaren der maetschappelyke samenleving ondermynt en de dreygende instorting van het gebouw niet ontwaert. Dat de Belgen deze waerschouwing wel overwegen en zich haesten liet onkruyd der regerings- looslieyd en ontbinding uyt te rukken, het is meer dan hoogst tyd Het fransch cjpgblad te Monde, alhoewel door treffeiyke «1 geleerde seliryvors opgesteld, behelst somtyds artikels over Belgiën die wy niet kunnen goedkeuren omdat zy bezvden de vvaerheyd zyn. Wy hebben onlangs in dit dagblad eeneii artikel aangetroffen waerin er gezeyd word dat de calholyke denkvvyze altyd aen de fransche politieke gunstig is geweest, en dat de liberale parly, integendeel, de helling naer Vrankryk altyd heeft tegengewerkt. Niels van dit alles is waer. Alwie met onze evcn- tvdige historie bekend is, weet dat het onder de calholyken niet is dat er voorstaenders der fransche polilick gevonden worden. Vind men er eenige onder de liberalen, hun getal ie zeer klevri. Belgiën wilt zyn eygen meester blyven en zyne nationaliteyt schal het zeer hoog. Le Monde bewees beter luilde aen de waerheyd alswanneer dit blad, den 26 july leslleden het volgende neèrschrecfDe revolutie snelt" met rasse schreden voort. Degenen welke in 1792 den voortgang der revolutie gestudeerd hebben weten waeraen zy dien voortgang 11 moeten loeschryven. Er hadden nog geene veldslagen pïaels 11 gehad, en men konde nog geene zegepralen opnoemen als 11 de fransche legers overal doordrongen de ongodsdienstige 11 propaganda en het verraed openden voor hen den we». De logiën der vrjmetselaers hadden sedert lang den zegeprael 11 der fransche legers voorbereyd in Belgiën, in Savoyën in Zwitserland, in de rhynsche provintiën overal ontvingen óns 11 de logiën als hare broeders en vrienden. Gelukkiglvk maken de broeders der vrymetselary do meerder- heyd der bevolking nog niet uyt, niettemin, 't is goed dat wv de oogen gevestigd houden op de plannen en werkingen van' het maponnismus. Wy weten maer al te wel in Belgiën waertoe het bekwaem is. Wy hebben slechts de getuygenissen en officiële schriften der broeders in tc roepen 0111 zënneklaer te bevvvzen dat het maponnismus het krachtigste werktuyg is eener alge meene omwenteling, zoo wel in de politieke orde als in de ó03s- dienstige. Op het oogenblik dat de aenhangers van Garibaldi do revolutie aenlonnen als overal zegepralende, vinden wy in een proles- lanlsch dagblad, de mat'ee Gazette van Pruj/sen, eenen artikel strekkende om dien voorbarigen geestdrift wat te bedwingen. Ziehier liet eynde van dien artikel 1< Den 6 july 1809, den fransehen generael Radet, aen 't hoofd van een piket soldaten, wierp de loegemetselde deuren in van het pauselyk paleys van Roomen. De Zwitsers ontwapend zvnde ging den generael in liet kabinet van den Pans die aen zvnen iessenaer te schryven zal. Door bevel van Napoleon I. wierd' den Paus uytgedaegd om het tydelyk vorstendom zyner Stalen te laten varen. Pius Vil antwoordde Neen. Den Pans, gedwongen door eene ingeworpene venster te krnypen en in een rytuyg te stappen, wierd govveldadiglyk vu», gevoerd, door Florenliën en Savona naer Grenoble en van daer naer Fomainebleau. den de fransche grenzen gekomen zvnde wierd den eerbiedweerdigen gevangenen in de banden der gen'- darmen geleverd, die hem van brigade lot brigade vervoerden By gebrek aen een schrift-model, een der brigade-oversten nam bet gewoonlyk druksel, op 't welk men den naem dor gevan genen inschreef. Zynen ambtgenoot, aen wien den Paus over geleverd wierd, moest er een onlvapgschrift van geven, en hy schreef als volgt 1 Overgeleverd eenen Paus in goede gezondhend 11 Vyf jaren na deze droevige gebeurtenis, den Paus, dien men 7.00 beledigd had, kwam te Itoomen als vorst terug. Zvnen gevanghoeder, op bet eyland gezet, wierd onvrywilbg zvnen gebuer.

De Denderbode | 1860 | | pagina 1