VAN EENE PAUTY LAND TE LEDE. OVERLEDENEN. PENSIONNAT Meubelaire Venditie te Aelst. VESLliOOPÏAG BERIGT. m>n baron von Bach, gezant van Oostenryk te Roomcn, zou luhbon neantwoord, gelykvormtg zyne ouderrigtmg nyt Weenen, >vn gouvernement, zoo long het niet reglstreeks word aenge- H ueene redens tot tusseheiikomsl zon hebben. Het Weener- i-ihinet zou ter dezer gelegenhezd herinnerd hebben het kou- r behoedzamer gedrag dal alle de italiaensche vorsten zonder uytneming jegens Oostenryk gehouden hebben tydens den lateien oorlog.d^ yaliomUlcyte)^ van jtilanen, geeft het dagorde ,wvrr senerael Cialdini afgekondigd, op het oogenblik dat den 1 lto'Tt "in" aeugevaugen worden. Het is de tael niet van eenen «nldaet niaer wel die van eenen sluypmoordenaer Soldaten yan het 4« korps, lk voer u aen tegen eene bende gelukzoekers welke den dorst naer het goud eu den lust tot plundery in onze lauden heb- ben 8?b™lgljiaegt ^ie ellendige huermoordenaers onmeêdoogend- Ivk overhoop dat zy, door uwe hand, den toorn gevoelen van een volk dat zvne'nalionalileyt en ouafhankelykheyd wilt. Soldaten 1 Peruzza roept om vraek, en, hoewel het laet zy, 7il zv die hekomen. Den bevelhebber van het 4° korps, Cialdini. Hen leest in het Giornak di Roma, van 12 dezer „Tcrwylin eenige deelen der Marschen en van Ombriën do cebeurtenissen placts hadden, ontving Zyne Eminentie den kar- diuacl Slaèls-sekretaris Zyner Heyligheyd, in den avond van macadag laetsl (10) van Jl. graef Cavour, minister van huyten- landseiie zaken Zyner Piemoutosche Majesteyt, eenen brief luvdentle als volgt 1 Turyn, 7 september 1860. iEminentie, het gouvernement Z. M. den Koning van Sar dinië heeft zonder diepe smert de vorming en het bestaen der korpsen van vrentde huerlroepen niet kunnen zien in den dienst van 't pauselyk gouvernement. De inrigting van zulkdanige korp sen geenszins samengesteld, even als in alle dejbeschaefde gouver nementen, uvt burgers des lands, maer uyt lieden van alle tael, van alle natiën, van alle godsdiensten, kwetst groolelyks;het openbacr geweten van Italiën en Europa. De luchteloosheyd die aen zulke slaeh van troepen natuerlyk is, het onvoorzigtig gedrag hunner overheden, de uytdagende bedreygingen die zy in hunne proklamatiën voorbrengen, veroorzaken en onder houden eene uytnemende gevaerlyko gisting. De inwooners der Marschen en van Ombriën bewaren de droevige gedachtenis der inoorderyën en plunderingen van Peruzza. Dezen slaet van zaken, reeds noodlottig van zich zelve, word het nog meer door de gebeurtenissen in Sicilien en het koningryk van Napels opge komen. De logeuwoordigheyd der vremde korpsen die het nationael gevoelen kwetst eii do betuygenis van de wenschen der bevolkingen belet, zal önvermydelyk de uy.tbreyding der revolutie in de naburige provintiën te weeg te brengen. ic De innige betrekkingen die de inwooners van de Marsehen enOmbrien vereenigen met die der aen "s Konings Staten ge hechte provintiën, eu de redens var» orde en veyligheyd zyner eygene Slaten, gebieden aën liet gouvernement Zr. M. van zoo veel als het van hem afhangt eenen önmiddelyken hulpmiddel aen die kwalen toe te brengen. Het geweten van Koning Vietor- Emmaiiuel laet hem niet toe van onlydzamen aenschouwer te blyven der bloedige beteugelingen, door welke de wapens der vremde soldeniers alle betuyging van't nationael gevoelen in bet italiaonsch bloed zouden smachten: Geen een gouvernement heeft bet ragt"óm de goederen, de eer, het leven der inwooners van een besehaefd land aen de grilhghcyd eener bende huersol- dalcn over te laten. Om deze redens, na de bevelen te hebben genomen van 31. tien Koning mynen docrluchtigen vorst, heb ik de eer aen U. Em. Ie beteekenen 'dat 's Konings troepen zullen gelast worden mot namens de reglen des menschdoms te beletten dat de korpsen pauselyke huerlroepen door het geweld de uytdruk- king'bedwingen der gevoelens van de bevolkingen der Marschen en Ombriën. Ik heb bovendien de eer U. Em. om liooger vermelde redens uyt te noedigen dat zy onmiddelyk bevel zou geven tot de ont wapening dier korpsen, vvaervan het bestaen eene gedurige hedreyging is voor de rust van Italiën. In het betrouwen dat Em. ten spoedigste zal gelieven kennis te geven van het besluyt door het gouvernement Zyner llevligheyd diesopzigte genomen heb ik dc eer haer de gevoelens my'ner hoogachting te vernieuwen. Geteekend Cavour. Op dezen brief heeft Z. Em. den kardinaet Slaets-sekretaris het volgende antwoord gedaen Excellentie, zonder rekening te houden van den middel Waervan U. Exc. behoorlyk heeft geoordeeld zich lo bedienen om my haren brief van i dezer te doen geworden, heb ik, met alle mogclyke bedaerdheyd, myne aendacht willen vestigen op hetgeen gy my schryft in' den 'naem van uw-en vorst, en ik kan u niet verbergen dat ik daortoe my een groot geweld heb moe ien aendoen, De nieuwe groodstelselen van openbaer regt die gy vooruyt- slelt in uwen brief, zouden my inderdaed de moeyle mogen sparen van u le antwoorden, vermits zy al te zeer in tegenslry- digheyd zvn met degene die door de algemeenheyd der gouver nementen en volkeren herkend zyn. Nogtans, levendig getroffen door de beschuldigingen aen het gouvernement Zyner Heyiigheyd toegestuerd, kan ik my niet wederhouden eerst en vooral te zeggen hoe hatelyk, valsch en onregtveerdig de beschuldiging is welke komt ingebragt te worden tegen de troepen onlangs door het pauselyk gouvernement gevormd hoe onnoemelyk den hoon is die hem word aongedaen door hem een regt te ont kennen dat gemeen is aen al de anderen, want tot hier toe wisten wy niet dat het aen een gouvernement verboden is vremde troepen in zynen dienst te nemen, wanneer inderdaed verscheydene Staten van Europa er hebben. En ter dezer gele- genheyd schynt het my van pas hier te doen aenmerken dat dank aen het karakter dat den Opperpriester bekleed van alge- meenen Vader aller geióovigen men nog veel min aen hem zou kunnen verbieden van in zyne legers te aenveerden degenen die zich aen hem komen aenliieden uyt de verschillige deelen der entholyke wereld, om den Heyligen Stoel en de lierkelvke Staten te ondersteunen. Overigens kan er niets zoo valsch en beledigend wezen dan aen de pauselyke troepen de wanorders toe te schryven, die ongehikkiglyk in de Slaten van den Heyligen Stoel ontslaen zyn, cn 't is nutteloos dat ik zulks bewyze. Inderdaed; de geschie denis heeft reeds den oorsprong aengeboekt van vvaer te troepen gekomen zyn die geweldadiglyk aen den wil der bevolkingen het slilzwygen hebben opgelegd; zy heeft reeds de middelen aengeboekt die in 't werk zyn gesteld om hei grootste deel van italiën in de wanorde te werpen, en om mot de voeten te trappen al wat voor de oogen des regts en der regtveerdigheyd on - sehendbaerst en beyligst is. Wat aengaet do gevolgen die men zou willen hechten aen de wettige werking dpr troepen van den Heyligen-Stoel om den opstand van Peruzza te dempen, het ware indcrwaerheyd rede- lyker geweest dezelve ten laste te leggen op de genen die den opstand hebben aengemoedigd, en gv, M. Cavour, gy weet maer al le wel van waer by is aengestookl geworden, van vvaer hot geld, de wapens cn de hulpmiddelen van alle slaeh gekomen zyn, en van waer de hevelen cn de onderrigtingen om in op stand te komen afgezonden zyn. Alles dus laet toe te besluyten dat de beschuldigingen eener party, vyandig aen het pauselyk gouvernement, tegen dcszelfs troepen, sleehls löutere lasteringen zyn, en dat de aentygingen tegen hunne overheden ingebragt, al niet min lasterend zyn, dewyl zy dezelve voorstellen als de bewerkers van uytdagende bedreygingen en van proklamatiën bekwaam om eene gevaer lyko gisting te veroorzaken. D". Exc. eyndigde hare eerlooze kennisgeving met my uyt te noodigen, in den naem van zynen vorst, van aenstonds ue ontwapening on wegzending te gebieden der troepen in kwestie, en die nytnoodiging is vergezeld van eene soort van hedreyging aenkondigende dat, in het geval van weygering, Piemont hunne werking zou tegenhouden door tusschenkomst der koninglyke troepen. Hier vertoont zich eene soort van bevel welk ik my zal onthouden le benoemen. Den Heyligen-Sloel zou het slechts met verontweerdiging kunnen verstooten, want hy gevoelt zich sterk door zyn wettige regt en beroept zich op het volkenregt, onder, welks bescherming Europa lot heden toe heeft geleefd, vvelkdanig overigens de gewelddadigheden mogen wezen waer- aen hy zich zou kunnen blootgesteld bevinden zonder dezelve teweeg gebragt te hebbe.n, en tegen dewelke het tot hier toe myne pligt is hoogelyks in den naem Zyner Heyligheyd te pro testoren. lk ben, met onderseheydene hoogachting, Hoornen, 11 september 1860. Geteekend G. kardinael Antonelli. Den Timis onder den tylel van Vraeg aen Suivpakoudigt in groote letters den volgenden brief af Mynheer, K Cavour heeft de Marsehen overweldigd. welken is den prys der medepligligbeyd van Napoleon ls het den aftand van Genua aen Vraukryk Zie hier eene andere vraeg Zal Cavour zich meester maken van het zwitsersch kanton Tessino Zco ja, welk is den prys der medepligtigheyd van Napoleon? Victor-Emmanuel heeft zyne geboorteplaels verkocht. Is hv genegen om de plaets waer zynen naem oorsprong genomen heeft, af te slaen voor de uytpalming eener onzydige provintie van een onzydig land Zwitserland moet gestraft worden om zynen wederstand. Sardinian en heteylandvan Elba maekten een aengenaem hy- voegsel uyt van het liguriaensch grondgebied »an Napoleon. Den meesier van Italiën zou geheel wel die onvruchtbare eylanden kunnen afstaen. Maken zy misschien den prys uyt der toestem- stemming van Vrankryk Dit zyn de kwestiën aen Europa toegestuerd door Een Europeaen. Den Morning-Posl protesteert tegen den inhoud van dezen brief, Zie hier den korten inhoud van zynen arlikel Het dagblad gelooft niet dal er eene samenspanning bestaet tegen Vrankryk doch moest men iets uytvinden onr die samen spanning te hermaken, het ware van Europa te gewennen aen het vooruylzigt van diergelyke vergrootingen des grondgebieds van Vraukryk. De engeische drukpers nroet de gevaren van den toestand niet vermeerderen. Hoe groot zy ook wezen, zy zouden noggrootere uytbreydingen verkrygeu, indien men ernstiglyk poogde dezelve' op te lossen door eenen nieuwen afstand van grondgebied" Marseille, 18 september. Het Giormle di Roma zegt dat Keyzer Napoleon heeft laten weten, per telegraf, aen Victor-Emmanuel, dat indien hy ge volg gaf aen zyne hedreyging van de Roomsche Staten te over weldigen, hy Napoleon "zou verpligt zyn er zicli tegen te ver zetten. Eenen byzondcren brief uyt Roomen verzekert dat den Paus een manifest heeft afgekondigd om de eatholyke mogendheden ter zyner hulp te roepen. Hy voegt er hy dat verscheydene fran- sche kompagniön uyt Civita-Vecchia vertrokken zyn om den op stand van Viterba te'gaen stillen. Parys, 17 september. Men schryft uyt Avignon, dat M. den prefekt van Vaueluse, aen de bevolking die'r stad heeft aengekondigd dat den Keyzer hem had bevolen te doen kennen dal hy besloten had het paleys der Pauzen te doen herstellen, waerin zullen vereenigd zyn de hoofd kerk, het aertsbisschoppolyk paleys en dp muzeums der slau. De stad Avignon zal aen den Slaet den noodigen grand moeten leveren voor het bouwen eener kazerne. Parys, 19 september. Men leest in den Conslilulionnel De lndépendunce beige keert terug op een zonderling gerucht dat men voor goed zoekt in omloop te brengen. Dit blad wilt weten dat de eylanden Sardimën en Elba, dés gevats, Vrankryk zullen vergoeden voor de nieuwe vergrooting die Piemont zo'u bekomen door de aenhecbling van .Napels en Sieiliën. Tegen die aenhoudende beweeringen moeten wy nieuwe en nadrukkelyke logenstraffingen werpen. En vooreerst, de aeuhechling van Sicilien en Napels is geene volbragte zaek. Die aenheclning, wierde zy heden voltrokken, het kevzcrlyk gouvernement zou dezelve niet her kennen. De regtveerdigheyd zou gebieden dat men eyndolyk ophielde met al die ontwerpen van vergroolmgen die men ons tegen regt en rede toeschryl't. Nog eens gezegd, Vrankryk wenscht en vriiegt niets. Het betracht niet te veroveren, slechts betracht het te bevestigen. Men schryft uyt Parys, 19 september Ziehier eenige 'byzouderheden wegens eene gebeurtenis die te Toulon heeft plaets gehad en het welk het openbaer ramoer aenstonds veranderd heeft in eenen moordaanslag op Keyzer Napoleon- Eenen gewezen brievendrager, ['.uric gehoornd, eenen half gekken kerel, had sedert meer dan 10 jaren' eenen dweepzu'ch- ligen drift doen hlyken, eerst voor den Voorzitter der Republiek en vervolgens vooi' den Keyzer. Nieltegenstaende had het post- bestuer hem afgedankt omdal hy zvnen dienst vorzuymi.e cn zich al te veel met politiek bezig hield. Hy kreeg onderstand uyt do byzondere kas van Z. M. die er zelfs had. ingewilligd, na menigvuldige aendringingen en petition, lot peter bv prokuratie te dienen voor een der kinderen van Burlë. Dien zonderlingen kwant wilde op den doortogt des Keyzers hoogst deszelfs aendacht op zicli trekken, en daer hy daerin niet kon gelukken, kreeg hy het gedacht van eene pistool in de lucht af te schieten. Men geloofde eerst aen eenen vorfooyelyken aenslag, maer zoohaest dé politie, die den pligtigen aenstonds had aengebouden, hem bekende, vergenoegde men zich met hem eenige lappen aen de ooren te geven, en alles was daermede gedaen. Ik stond, zegt den schryver, op twee stappen afstand van dien persoon, die door zyne zotligheycl al zyne beschermers is kwylgeraekt. Het ware zelfs de inoeyte niet weerd er van te spreken, ware het niet dat men van dit geval noodzakelyk eenen aenslag op hel leven van den Keyzer zal maken. Wy lezen in de Pulrie n Generael de Goyon is to Roomen aengekomen. Men verze kert dat hy op 19 in byzonder gehoor moest worden ontvangen door den li. Vader. Wy zyn gemagligd de echtheyd te verzekeren der prokla- matie van Garibaldi, waerin hy zegt dat hy op het Quirinael Victor-Emmanuel lot Koning van llalien zal uytroepen. Generael de Lamorieière bezet tusschen Maecrata en Ancona een standput dat als hoogst gunstig word aenzien. Een gevecht is aenstaende. Turyn, 19 september. Een officieel berigt gedagteekend uyt Jesi, den 18, zegt dat generael de Lamorieière met 11,000 mannen het korps van ge nerael Cialdini heeft aengevallen, naby Castelfldardo. Na een kort maer hardnekkigs! gevecht, zyn do uytslagen ge weest als volgt: De vereeniging van het korps van generael de Lamorière met Ancona is belet geworden. Men heeft 600 krysgevangenen ge- maekt. 6 stukken kanon zyn door de koninglyke troepen vero verd alsmede een vaendael. Een groot getal gekwetsten, onder welke den generael Pimodan, zyn in de magt van generael Cialdini. De verliezen van den vyand zyn aenzienlyk. Eene kolom van 4000 mannen uyt Ancona getrokken en die aen het gevocht heeft deel genomen, is moeten terug wyken, zy wierd achtervolgd door de piemontesche troepen. De piemonteesche vloot heeft haer vuergeopend tegen Ancona Generael Pimodam is aen zyne wonden overleden. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 9 Vrouwel. HÜWELYKEN. Victor Michiels, schoenmakar, met M. Seghers, ïonder beroep. F. Coppens, hovenier, met M. Podevyn, hovenierster. C. Sauvage, gepensionneerden soldaet, met M. Dodicr, naeyster. J. Machtelinckx, wed. l.otens, zonder beroep, 73 j., Peprrstraet. L. Van der Jeught, vrouw Van den Bossche, landbouwster, 69 j., Mylbeke. J. Van der Biest, wedr. Van Vnrenbergh, wagenmaker 67 j., Nienwstr, M. Bonner, 4 j., te Isiéres overleden. P. Tack, zonder beroep 71 j.. Leopolds!raet. J. Mertens wedr. Tiron, dagl. 57 j., Schaerboke. Des Sd'urs de l'lmmaculée Conception Apostolinesa Ber- chem, lez Audenarde. Le cours de ^'Instruction comprend le Francais, le Flamand, 1'Anglais, et l'Allemand. Le prix de la pension est de 500 fr. par an, payables par trimestre et d'avance. Une deduction de 50 fr. est accordée pour deux scours, el de 100 fr. pour trois. Les élèves au dessous de 10 arts ne paient que 250 fr. Si les Parents le désirent, I'Elablissement se charge du blanchissage, moyennant 50 fr. par an il fournit aussi la literie, it raison de 18 fr. par an. Le soin spiriluel do l'Etablissemenl est eonflé M. l'abbé VAN WEYMEERSCH directeur de la comraunauté. Pour les plus amples renseignements, voir le Pros pectus qu'on peut se procurer, en s'adressant par lettres affranchies, a la Mère Supérieure dudit pensionnat. La rentree est lixée au raardi 9 octobre prochain. Op Maendag 24 September 1860 van een uer nanoen zal er aen de woon van d'heer Dewindt-Jansens in de Leopoldstraet worden verkogt veel schoone illeubels, en Winkelgerief, door Deunvaerden RINGOIR. Den Notaris J. F. M. VERBRUGGHEN, te Aelst, zal met gewin van Instelpenniugen en Hoogenissen, publiek verkoopen Eene party Zaeyland, gelegen te Lede, in de Bosch- straet, genae.md den Geuzenhoek, groot by meting, 94 aren, palende oost de wed. Don. Van Geert, zuyd de straet, west Engelbertus Niesséns en d'heer Pilatte eu noord de Droogeweyde. In pacht zonder termyn by de wed. Van Geert, Francois Triest, Benoit Schoekaej't en Jacob De Mol, a fr. 162-40 'sjaers boven de lasten. Boomprys fr. 112. Deze party zal in dry deelen, gesplitst in de lengte, opgeroepen worden. Instel Woensdag 26 September Verblyf Woensdag 10 October ,KI:>U Telkens om 5 uren nanoen; ter herberg van d'heer Pieters té Lede op den Driesch. De verkoopings-conditieii berusten telkx inzage ter studie van voornoemden Notaris Verbrugghen, te Aelst, in de Nieuwstraet by wie men ook groote en kleyne Geldsommen kan verkrygeu, aen eenen gematigden intrest maer op goed bezet. IIenri Th. MICHIELS, gezworen Landmeter in de Leopoldstraet N° 51 te Aelst, beeft de eer zich aen liet i publiek aen ie bevelen voor al wal zyn ambt betreft.

De Denderbode | 1860 | | pagina 3