Belangryk Berigï. foeying toouen, die zy voor zulke walgbladen gevoelen en tevens de eerlooze principen schandvlekken die deze gedurig, tot verleyding des volks en tot ergernis der openbare denkwyze, uytbrengen. Immers de volkereu zullen tooncn hierdoor dat zy klaer zien en de hypo- crietery, de dobbelhertigheyd en veroordeelbare valseh- heyd meer verachten dan 't modder der straet, en dit wel byzonderlyk om de eer en faem van catholyke veld- lieeren en soldaten te vreken. Ziehier eenen brief van M. Ernest Maestraetcn, student in geneeskunde der catholyke Universiteyt van Leuven, heden krygsgevangen te Alexandriën. Wy zyn trotsch te vernemen dat hel eenen onzer landgenoten is die den laetsten snik van den heklhaftigen Pimodan ontvangen heeft Alexandriën, 4 October 1860. Geliefde ouders, lk hen eyndelyk in staet gesteld u van mvne tydingen te zenden en de rcgtveerdige onrust te stllen die u moet bevangen hebben sedert dat gy onze ramp vernomen hebt. Ik was dus te Castelüdardo ik heb er eenige ligle wonden in myn linker been ontvangen, ten gevolge van eenen kanonbal die op eenige stap pen van my viel en eenen hoop steoncn verbryzelde. Overigens dat is niets de kogels en kanonballen hebben ten mynen opzigle heel vriendelyk en beleefd geweest, en ik heb er eene menigte aen mvne ooren hooren fluyten. Onzen dapperen generael Pimodan is dood, gelyk gy weet, inaer wat gy echter niet weet, is dat liet in myne armen is dat hy zyne sehoone en edele ziel aen God gegeven heeft. Gedurende d'eu stryd oefende ik twee stielen uytdengenen van serjant en dien van chirurgyn onze amliulantie was op 300 meiers achter do strydlinie geplaetstlk liep gestadig om en weor van hel balaillon naor do ambulantie, de gekwetsten dragende, schoten lossende, met de bajonnet spelende, wondon heelende, kortom zoo veel als mogelyk en gelyk eenieder myne pligt trachtende te vervullen. cc Men bragt ons Pimodan, gansch bedekt van 't bloed dat met beken uyt zyn liehaem vloeydo. Onzen doktor en ik begon nen zyne wonden te vermaken, toen de onzen voor de ovennagl moesten wyken, verpletterd door de Piomontezen wier stryd- liniën gestadig aengevuld en vernieuwd wierdpn. ben doktor bemerkte de zaek en zegde my cc Maestraeten, het is tyd van te vertrekken. lk zegde hem dat ik nooyt den generael noch de andere gekwetsten zou verlaten. IJy antwoordde geen enkel woord en ging heen. Onnoodig u te zeggen dat het geeuen bel" was. lk bleef dus alleen met myne gekwetste makkers eu mynen zieltogenden generael, ik zelf een bezeerd heen heb bende. c. Daer waren in 't geheel een dertigtal mannen, officieren en soldaten de eenen waren vermaekt, de anderen wachtten om verpleegd le worden overal stroomde het bloed. Onnoodig u te zeggen het droevig gekerm dat de smerten uyt die alleszins zoo dappere borsten ontrukten. cc Ons huys wierd door de Piomontezen omsingeld en, niottc- genstaende het zwarte vaendel dat wy hadden opgeheschon, zon den ouzo overwinnaars ons langs deuren e» vensters een tiental kogels loo die, gelukkiglyk, ons geen groot kwaed deden. Eenen niemonteeschen officier trad binnen en wy lieten ons krygsge vangen nemen. Den generael besefte volkomentlyk zynên toe stand en wachtte met eene bewomloringsweeraige zielrust de dood af. Eenen kogel was hem door de regter zyde gevlogen en links langs de witte streep ter hoogte van den navel uytgevlogen. liv vroeg dringend dat ik hem niet verlaten zou. Den generael Cialdini stemde er in toe..Wy droegen hem alsdan lot in de pie- nionteesche voorposten, waer men ons in een fraey huys logeer de. Pimodan '.eed geweldig en zyue smerten stond hv uyt mot do kalmte en de verduldigheyd van eenen martelaerrond mid dernacht gaf hy zynen geesl. cc 'S andcrendaegs wierd ik naer Osmio geleyd, waer ik hy myne wapengezellen wierd vervoegd die even als ik krygsge vangen waren gemaekttoen ons balaillon ten stryde" trók, warén wy dry honderd eylaes daer bleven er maer oen veer tigtal van over al de anderen waren dood of gekwetst. Wy hadden nog twee officiers die ongehinderd uyt het gevecht gekomen waren. Eyndelyk, myne geliefde ouders, ik geloof u te mo^en zeggen dat wy onze pligt volbragt hebben de Piemon- tezen weten er van te spreken, en degenen van ons die gesneu veld zyn hebben hun leven duer verkocht. Och, ,wat vreeslyk bloedbad was dat nietwat afschuwelyke mensehenslagting Hoe menige sehoone jongelingen zag ik daer levenloos uytgo- strokt liggen, vreeslyk door hot schroot of de kanonballen ver minkt Vertroosten wy ons by de gedachte dat zy gestorven zyn voor do heyligste der zaken God heeft heil reeds gekroond 1 <c Van Osimo zyn wy den 21 september vertrokken naer Alex andriën, waer wy den 3 October zyn «Ingekomen. Men zegt dat wy eerstdaegs naer ouzo haerdsteden zullen terug gezonden worden. Daervan weten wy niets stellig, cc Tot wederziens cc Ernest JlAESTiUEfEN, serjant-major by het franco-belgisch balaillon, krygsge vangen in het kasteel van Afifkandriön. ?7ie hier een uittreksel van eenen brief welken UI. Laigneil- I sevens te Rousselaere, komt te ontvangen van zynen zoon Pii'ter soldaet in bet leger van onzen heiligen Vader den Paus, en die'deze dagen in de dagbladen genaemd is geweest onder de roomryke gekwetsten uyt het Fransch-Belgiahe korps. Dezen jongeling slechts 18 jaren oud, macr van eene sterke lichaemsgesteltonis, was leerling in het kleyn Seminarie van Rousselaere, en is vertrokken den woensdag 8 augusly, niet volle locsfcmming zyiior ouders. Deze brave monsehen ver wachtten met angst sedertverscheydene dagen eenen brief van hunnen beminden zoonhet is ongeloodyk te zeggen wat geest drift dezen brief onder de bevolking van Rousselaere te wege brengt- Ziehier denzelven e Osimo, den 2o september 1860. Zeer lieve Ouders. 'T is reeds voor de derde mael dat ik u schryf. Op mynen eersten brief geen antwoord gehad hebbende denk ik dat mynen of uwen brief verloren ia gegaan. In dien brief beschreef ik myne roys en eenige gebeurtenissen in den tweeden herhaelde ik mynen eersten. Halfgedacn heb bende ontvingen wy het bevel van schielyk te vertrekken, zoo heb ik aen mynen hall'voltrokken brief eenige reken gevoegd en u „ezoi'iden. Nu in dozen mynen derden brief kan ik u wat meer ïe\Vv'hebben acht tappen gedacn; de een van 18, en de anderen van »0 tol 24 mvlen. Twee mylen maken eene goede uer gaeus voor eenen soldaet. Rekent en telt hoe wv vormoeyd waren. Dok bleven er velen achter, de eerste dagen, maer zy wierden allo door den vyand opgenomen, ten getalle van dry-en-vyftig. Men ontlastte ons van onze ransels en niemand bleef meer achter. Den laetsten dag sloegen wy ons kamp een kwartier uers van Loretlen. Wy hoorden dal wy mot den vyand handgemeen gingen worden. Geen eenen van ons was bevreesd. De Belgen zeyden: Wy rullen tooncn dat try Bclyisch bloed in de aderen hebbenen de Franschen zeydenWy zullen laten zien dat wy de Zouaven van ons land weerd zyn. 'S andcrendaegs trokken wy op den vyand aen. Ten 10 uren begon het vuer hevig van beydo kanten velen vielen dood ge kwetst nevens my. Het was wecnen, kermen en klagen, lk ook wierd getroffen aen den reglerarm, geheel van hoven; zoo dat my de wapens ontvielen. Mynen arm is noch af, noch gebroken: alleenlyk eene wyde diepe opening, die al stillekpns moet gene zen. Ik schryf maer liet kost my veel moeylo. De onzen konden het niet uythouden met schieten, en liepen met de bnjonnetlen tegen den vyand op; dat duerde reeds twee uren. Den vyand had 10,000 manwy 4300 Het getal overhaelde de dapperheyd! Ons kleyn korps zouaven, Franco-Belgen, waeronder ik ben, heelt zich 'L meest ouderscheyden door zyne dapperheyd, maer ook van 300 zyn er maer 120 overgebleven de andeien zyn dood of gekwetst. De overblyl'sels weken af naer Lorelter., alwaer zy, door den vyand ingesloten, overeenkomst maeklen om naer hun land weder te koeren. Zoc dat ik welhaest, indien ik mag gene zen, in Bolgiën zal weder zyn. Wy hebben gezegd dat Garibaldi, te Napels een besluyt geno men had 't welk een pensioen verleende aen de moeder van den koningsmoordenaér Agesilaus Milatio. Dit besluyt heeft in do hoofdstad den slechtsten indruk gedaen doch de revolution- nairen hebben daer van geene rekening gehouden, zoo het blykt uyt het volgende foyt, welk wy lezen in de napolitaensche briefwisseling van den Conslilutionnel cc Na twee uren geledon, hoorde men de trommels en de trom petten langs den kani van St Franciscus de Pnulo-plaets. lk verneem dat der. bevelhebber der nationale wacht, na zyne troe pen in oogenschonw genomen te hebben, dezelve geleid heeft naer het oud kerkhof, om eene nieuwe hulde te bewyzen aen do nagedachtenis van Agesilaus Milano. Den generael d'Ayala, te midden der ingetogenheyd van de nationale wacht rond hem gescheerd, heeft op het graf van den martelaer der tyranny eene kroon van strooyhloemen neergelegd. Eiken burgersoldaet heeft het voorbeeld gevolgd van dezen weerdigen bevelhebber, en welhaest een bloemen- en kroonen-berg bedekte het graf van Milano. Wat zullen wy zeggen van eene zoo schandige daed De moord gevierd, de moord verheeriykt door een korps dat bezon- derlvk gelast is mot de handhaving der openbare orde. De nationale wacht met bloemen het graf van eenen koningsmoorder bedekkende Het hert walgt by een zoo aenstootelyk schouwspel. DE BRIEVENTESCH VAN GENERAEL DE LAM0R1CIÉRE. Onder dezen titel lezen wy in den Journal ie Brussellcs cc Indien wy goed ingelicht zyn (en wy gelooven het te wezen). Ziehier de ware oorzaek van al het gerucht dal gemaekt is ge weest wegens de brioventesch van den opperbe'velhebber des pauselyke legers. cc Z. M. den Keyzer der Fransehen geloofde dat deze brioven tesch nog do nota inhield welke M. de Gramont, franschen ge zant te Hoornen, aen 11. den generael de Lamoricière had toe gezonden, in welke nola er gezegd was 1" dat het fransch gou vernement zich volstrektelyk verzette tegen de iurukking des piemontcesche legers binnen do Pauselyke Staten, en dat by gevolg den generael niets le vreezen had van dit leger 2" dat in alle gevallen, een fransch leger van 23,000 mannen den gene rael de Lamoricière Ier hulp kwam, om tegen alle gèbeurlyk- heden hoofd le bieden 3° eene belofte was in die nola gedaen betrekkclyk Ancona maer het geen men ons wegens dit laetsle puilt meld is niet klaer genoeg om er met meerdere zekerheyd van Le gewagen. Het spreekt van zelfs dal het van allergrootst belang was voor Z. 11. den Keyzer der Franschen van dit stuk te doen ver- dwynen. Daer was dus bevel gezonden om de brieventesch van generael de Lamoricière in beslag te nemen. Men heeft die inderdaed aengeslagen, maer de nota van M. do Gramont wierd er niet in gevonden. Deze nota, naer men ons verzekert, is in voylige bewaring men zal zich dus niet meer verwonderen over do woede der revolulionnaire of napoloonsche dagbladpers tegen die vervloekte brieventesch. Deze brioventesch toen zy door Cialdini aen de mannen van vertrouwen van Z. II. Napoleon III behandigd wierd, had bet groot onglyk, niet van stukkon te be vatten die den verdediger van den1 eyligen Stoel 'moesten op het spel zetten, maer wel van M. de Gramont's nota niet meer in le houden. cc De geschiedschryvers zullen kunnen bestatigen, de stuks in de hand, dat de moordery van Castelüdardo een gruwelyk ver- raed was op voorhand door de diplomatie van eenen franschen vorst bereyd legen Franschen zelve. AEN DE HEEREN KIEZERS DER STAD AELST. Wy hebben liet genoegen de heeren Kiezers der stad Aelst le berigten dat de Gonservateurspürty alhier inge- rigt, lmre Kandidatenlyst voor de aenstaende gemeente- kiezing, dezen avond in algemeene vergadering, zal vaststellen. De gedane stappen by de achtbaerSte en bekwaemste persoenen der stad, lot aenveerding eener voorloopige Kandidatuer, zyn met den besten uylslag bekroond ge weest, zoodanig dat wy onze geëerde medeburgers mogen verzekeren dal de lyst, welke wy bun zullen voor te dragen hebben, hunne algeheele goedkeuring zal weg dragen. De taek der heeren gemeentekiezers zal ditmael meer dan ooyt gemakkelyk wezen als zy, voor d'cer der stad en 't weizyn der burgers in 't algemeen, eene onpar- tydige uytspraek willen doen. Wy hebben vast besloten de worsteling op eenen zeer gematigden loon aen te gaen ol' le aenveerden, doelt onder voorvvaerde dat onze tegenstrevende party ons hierin navolge. Wy doen deze voorafgaendelyke waar schouwing, opdat men ons nadien niet korae beschul digen van hardheyd of van te groote strengbeyd, als wy, tegen wil en dank, zouden genoopt zyn onze voorge- nomene gedragslyn te verlaten. Misschien zal de liberale party geene rekening houden van deze doenwyze, dit moet zy weten, maer 't geen wy ook weten, is dat wy de wapens by d'hand hebben en deze kraehtdadiglyk zullen gebruyken om ltaer tot rede te brengen. CORRESPONDENTIE. M. V. V. uyt S. C. W. met de twaelf franks die gy my in postmamlaet gezonden hebt, is uw abonnement betaeld'iol 1 augusty 1861. Ontvangen van M. S. te Hal de som van 12 franks. Onze aloude hoofdgilde van Sint Antonius heeft zich in hel laetst nalionael schietspel op eene schitterende wyze doen ouderscheyden. Zeven harer Gildebroeders hebben in het sehici- -spel deel genomen en daer behaeld zeven pryzen. Vier met de schyfbussen en dry met de oorlogswapens. Hunne pryzen bestaen zoo volgt Eenen prachtvollen zilveren Beker, omringd met fyn gedreven schilden dragende de wapens van het land en van do negen provintiën, en tusschen hun verbonden met omslandigbcyd- Ycreiersels Eenen schoonen zilveren suykerpot, gedeeltelyk verguld Twee prachtige oorlogskarabynen met zweerd, het een vol gens een nieuw engelsch stelsel, het ander volgens het stelsel der Zouaven van Vrankryk. Deze wapens van de week in de gilde geprobeerd, hebben den gunstigsten uylslag gegeven. Vyf zilvere Lepels en Vorken. Hopen wy nti dat ons Busschietersgilde welhaest verschey.de nieuwe leden zal aenwinnen en dat hot zich in september 1861 met talryke gildebroeders le Brussel zal mogen acnbiedon. Gedurende de verledene maend september heeft den spoorweg van Antwerpen naer Gend (land van Waes) opgebragl de somme fr. 70,113-87, dit is fr. 4032-30, meer dan in september 1839, en fr. 1066-30 meer dan voor dezelfde maend van -1838. Voor de negen verledene maenden van 4860 beliepen de ont vangsten tot 384,449-33vergeleken met de dry eerste trimesters van de twee voorgaende jaren, geeft gemelde opbrengst eeno vermeerdering van fr. 39,200-03 op 1839 en van fr. 18,113-67 op 4838. By koniuglyk besluyt van 6 October, M. J. Van Cleempntle, doktor in region en by regter des vrederegts van 't kanton Geeraerdsbergen, is benoemd tol Vrederogter dcszelfde kantons in vervanging van M. de Clippele, overleden. Men schryft uyt Charleroy Een ernstig ongeval is gisteren om 10 1;2 ure des morgends voorgevallen in de statie van Namen, by dcaenkomst Van het reyzigers konvoy uyt Brussel, langs de Luxemburgsche baen. Door de fout van den excentriekdraeyer die op zynen post niet was, is dezen treyn op eene andere baen geloopen dan degene die hy volgen moest, en is zich gaen werpen op koopwaren- wagons die inde statie geladen stonden. Den schok was zeer geweldig en heeft verscheydene rytuygen van het konvoy ver- bryzeld, verscheydene reyzigers zyn gewond, doch niet ernstig. M. de Pas, een der helden die to Castelüdardo vochten voor het Pausdom, is gekwetst geworden, en wy vernemen lieder. dat hy tc Loretten overleden is. M. de Pas was den broeder van M. de Pas-Vcrmculen, die Gend bewoont. Men schryft uyt Doornyk M. graef Albert de Robianois in onze stad terug. Men heeft eyndelyk tydingen van MM. Ernest de Saint-Maie, de Fremeur eu Alfred deLimminghe. Beyde eersten door het piemonteesch leger krygsgevangenen gemaekt hebben ook reeds Italiën verlaten. Den derden is zynen arm mei eenen kogel doorschoten, en zyne wonde, die overigens eeen gevaer aenbied laet hem nog niet toe terug te koeren. Men heeft ook eyndelyk tydingen van M. graef de Résimont, student der Universiteyt van Leuven. Dezen duperen vrywilli«cr van het pauzelyk leger is ook door de Piemontezen krygsge vangen genomen, benevens Mgr. Sacië, aehnoesenicr van het franco-belgisch korps. Wy vernemen nog dat Hl. Fiinn, ierlander en insgelyks student der catholyke Universiteyt, ook krygsge vangen is gemaekt met het overschot van het heldhaftig garni zoen van Spoleto. M. Flir.n behoorde tot den geneesdienst des leger van den Heyligeu-Sloel. Mgr Saci'ó is wederom te Roomen aengekomen. Het piemonteesch gouvernement heeft de belgische rege ring verwittigd dal het honderd krygsgevangenen Ier zyne be schikking houd, welke le Castelüdardo in de gelederen 'van het pauzelyk leger gestreden hebben. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Dynsdag, 9 October. De briefwisselingen uyt Turyu van den Journal des Débats en de Prisse, verzekeren dat het gerucht in die stad loopt dat er eene allerhertelyksto verstandhouding heerscht tusschen Vrank ryk en Piemónt, voor zoolang laetst gemelde mogendhevd in haren overweldigenden krygstogt, toestemmen zal do enkele stad Hoornen le eerbiedigen. Wy hebben reeds dezelfde inlichtingen ontmoet in de paryscho briefwisseling van den Universal, die wv in ons laetste nummer hebben opgenomen. Wat er ook van zy, niemand gelooft dat de versterking van het fransch bezettingkorps te Roomen bestemd is om inderdaed don Paus legen Piemont te verdedigen. Men is overtnygd dat zv meest gerigt is tegen Oostenryk of tegen oen lievlig Verbond van het noorden, en dat Vrankryk onlangs uyt italiën gekomen langs de poort van Genua, er lieden in terugkeert langs die van Civita-Vecchia. Een berigt van Renter's Office bepaelt op 20 October de oen- komst van Keyzer Alexander te Warschau, en op den 22 die van den Keyzer van Oostenryk en van den prins-regent. De vorsten zullen vergezeld zyn van hunne ministers van huytenlaiidschc zaken, MM. Gortchakoff, von Rechberg en von Sohleinlz. De gezanten van Rusland le Berlyn, Turyn en Weeneu zullen insge lyks de byeenkomst bywoouen. Do spaensclie Kamers zyn byeengeroepen voor den 23 dezer maend. Men gelooft te weten dat het gouvernement van zin is haer een wetsontwerp voor te dragen strekkende om ten gunste der wereldlykc inagt van den Paus tusschen te komen.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2