Kampstryd voor Kanarievogels Woensdag, 40 October. Alle de berigten die ons toekomen wegens den veldslag van Voltiirno bevestigen dat hy al zoo moorddadig is geweest u destrvddagèn van Magenta en Solferino, en dat de verliezen van wederkanten schrooinlyk zyn geweest, Beyde strydpartyën hphben ecne ongehoorde dapperheyd aen den dag gelegd, en is nt voordeel van den dag aen Garibaldi gebleven, zulks mag h moevelvk cene overwinning genoemd worden. Inderdaed te twee strvd part ven waren afgemat,* beyde, maer meest de jloribaldiers, hadden ongeloollyk veel officieren verloren de innuHvke 'troepen zyn in orde kunnen al'togten naer Capua, onder dat de garibafdiers er aen dachten hen on de hielen te volden Oe berigten voegen er by dat Koning Frans 11 in persoon liPt%vecht bywoonde en rekende regl op Napels te trekken waren de oorlogskansen hem medegeslagen. Kortom, de over winning van dien dag strekt aen Garibaldi lot weynig voordeel 7on als zekere berigten het genoegzaem te versta en geven. Donderdag, 41 October. Te Napels is het gevecht van den 1 oclober 's anderendaegs met niéuwe woede herbegonnen. In eenen oogenblik van uyter- ste gevaer, heeft den generael Sirlgri hulp zenden vragen aen M. <ie Vaiilam'arina, piemonteeschen gezant, die hem aenslonds 4800 niemonteesche schutters gezonden heeft, welkers** aenkomst het lot van den veldslag beslist heeft. Zoo luyden ten minsten de brieven uyt Gacta van 3 oclober. De zelfde brieven voegen er bv dat de èngelsche kanonniers van den Renown met de garibal- diers zouden medcgevochlen hebben. Den Generael de Goron, opper-bevelhebbcr van het fransch lc^er te Roomen, heelt door zyne troepen Vjterba, Vellelri Civita, Castellana, Tivoli, Paleslrina, Frascati, Albano en Va- niontone doen bezetten. De Piemontezen die reeds in verschey- dene dezer steden garnizoen hadden gelegd, hebben dezelve ontruvmd. De kamers van Piemont hebben gedecideerd, dat de landen die geerne geannexeerd worden, het maer moeten zeggen. De pak- en gryplust grocyl er aen. Den appetyt komt al etende. Men schryft uyt Parys, 4 oclober, acn den Universe! Na den veldslag van Castelfidardo, is het overschot des pauzelyke legers teruggeweken naer Lorette en 't is daer dat het zich daegs nadien heeft overgegeven. Cialdini toonde zich zeer beleefd hy noodigde de officieren uyt aen zyne tafel en daer, voor gansch zynen staf, zegde hy regtuyt, dat Piemont noovl de overweldiging der Marschen en Ombrien zou onderno men hebben zonder de toestemming van Vrankryk dat hy naer Cliambcry was gegaen om gansch zyn plan open te leggen, en dat den'Keyzer hem had geantwoord Doet; maer spoedig. Intusscben zond het fransch gouvernement aen generael de Lamoricière, door lusschenkomst van den hertog de Gramont, cenén brief, luydende aldusVrankryk, zal, zich zelfs door het geweld der wapenen, tegen de overweldiging der Marschen on Ombrien verzetten. Vrienden van de Lamoricière die dezen brief in kunne handen hebben gehad, hebben zelve het my gezegd, en hunne verzekering gaet alle vermoedens te boven. cc Men verhaelt dat, in eene vergadering van den gehevm- raed, den 29, den macrschalk Pélissier met groole krachtdadig- heyd zou geprotesteerd hebben tegen den strik waerin men Lamoricière doen vallen heeft, vragende dat men hem in Ancona niet zou laten vermoorden en verklarende dat, zoo men aen zyne vraeg niet voldeed, om beter te protesteren tegen de gedrags- wyze die hy schandvlekte, hy de voeten van den franschen held Zou gaen kussen van zoohacst by te Marseille zou ontschepen. OnderUisschen zat de meester zyne knevels te draeyen in placts van te antwoorden, nam hy zynen hoed, stapte in zyn rytuyg en keerde naer St-Cloud terug. Mgr. Morlot is er achter gereden, en ik weet uyt zekere bron datZ. Em. zeer ontsteld was toen hy uyt hetkeyzerlyk kabinet weer kwam. - liet word bevestigd dat bet artikel van M. de Falloux in den Corresponded, in de hoogere kringen veel indruk heeft ge- niaekt. Den Keyzer zou M. de Falloux hebben willen spreken, die zulks geweygerd heeft. Waertoe zou dat dienen zou N. do Falloux geantwoord hebben, cc hy zou my dezelfde dingen herhalen die hy gezegd heeft aen M. de Corcelles (welke zich •naer Roomen heeft begeven met een adres voor den Paus en eene menigte byzondere mededeelingen gelast), en ik zou aen zyne reglzinnighèyd niet kunnen gelooven Te Roomen heeft den Paus bevolen den luysterrykstcn lyk- dienst te vieren voor den edelen generael de Piemodan, en toen men hem oorlof vroeg om provisoirlyk eenen lykdienst te doen, antwoordde Pius IX met eene geestriftige ontroering: cc Ja, zeer geern, en in plaets van zwarte, zal men roode ornamenten nemen gelyk voor de martelaers. Den bevelhebber van het Baïa-fortje, een meer dan 80-jari- gen ouderling, weygert hardnekkiglyk dit kasteel over te leveren 't welk een depot van verschpydene duyzenden cantaja poer be vat. Om het te verdedigen heeft hy maer een garnizoen van 450 veteranen. Op de sommatien die hem gedaen geworden zyn, heeft den bëvelhebber geantwoord dat hy zich niet overgeven zou, en dat byaldien men hem aen randde hy zich eepst zou ver dedigen, en als hy al zyne verdedigingsmiddelen zou uylgeput hebben, hy bet kasteel zou doen in de lucht vliegen. Tweemael hebben er zich garibaldische troepen aengeboden, en tweemael heeft hy ze beschoten, verseheydene hunner doodende. Heden dat men hem vast besloten ziet van zich in de lucht te doen springen en dal de ontploffing van zulke sohroomlvke massa poer, die besloten ligt in ruyme kelders in de rots gehou wen, misschien de stad Pouzzoles zou verdelgen en zelfs een deel van Napels, beeft men besloten van hem gerust te laten. Maer den bevelhebber eyscht dat men hem mondbehoeften be- zorge, en drevgt, in geval van weygering, het vuer aen 't poer te steken. De Armonia van 30 september behelst eenige inlichtingen orer de lialsregting van eenen priester die te Peruzza plaets heeft gehad onder het vieedzaem regiem van Piemont. Dczo inlichtingen zyn hem bezorgd door eenen persoon die uyt deze stad komt. Eenen soldaet wierd gedood door ecne geweerschotden slag kwam eensklaps uyt eene vensier, en men kon dezen niet ontdekken die ze afgeschoten had. Eenen priester bevond zich fn de nabyheyd en eenen man kloeg hem aen als den schuldigen. Den geestelyken logenslrafte krachtdadiglyk do beschuldiging. Zyne gebiireu, geen geloof hechtende aen zyne kleederen en tastten overal om eenig kenmerk te gevoelen, maer het was vruchteloos. Den priester ging voort met protesteren dat, hoewel zeer genegen voor den Paus en gereed zynde om zyn leven voor hem te geven, hy nooyt gedacht had hem te verdedigen met iemand te dooden. Het was blykbacr dat de vyanden van den priester geen voorwendsel hadden om hem te tergen maer zie bier eensklaps twee kerels die bevestigen en zweeren dat zy voor hunne oogen gezien hebben dat hy de geweerscheut afgelost had. Men wilde niet meer om hem le'vcroordeelen, en het vonnis was eene doodstraf die binnen eenige uren bare uytvoering moest hebben. Den priester wierd ter plaets geleyd, en by door liep de straten met een gerust aenzigt, godvruchtiglyk de boet psalmen lezende. Den stoet hield zich stil en de soldaten maekten hun geweer gereed. Den veroordeelde keerde zich tot de om standers en zey hun met geruslheyd dat hy onschuldig stierf en dat hy uyt ganscher herle vergaf aen de daders zyner dood. Hy had met uioeyte deze woorden uytgesproken of hy viel beweeg- loos getroffen door vier kogels. Wy bevelen dit feyt, zegt de Armonia, aen Joachim Pepoli en aen de kommissie die hy be noemd heeft om inliehtigen in te zamelen over de moorden van Peruzza. Turyn, 7 october. De Perscveranza bevat ccn berigt aenkondigende dat Garibaldi den Koning Victor-Emmanuel verzocht hóeft zyne aenkomst te Napels te verhaesten, en hem vraegt van hem ten spoedigste 14,000 mannen af te sturen, Het pausclyk leger gaet heringerigl worden. Men gaet nieuwe koopen sliiylen in Vrankryk en Belgiën voor het leveren van geweeren. Twee persoonen van Roomen komende, bevestigen de byzonderheden die wy reeds gegeven hebben over de vroed heden welke de Paters Jesuilen te lydcn hebben gehad van vvege de piemonleesohe benden te Orviclo. De klooslerlingen zyn door de bandieten op eenen koer gesloten, en dry uren lang zyn zy blootgesteld geweest aen de beschimpingen en spolternyen dier mocdwilligen die vermaek schepten in geweeren over hunne hoofden of te schieten om hen le verschrikken. Na dit tooneel eener ongehoorde vreedheyd, hebben de sol ten van Kouing Victor-Emmanuel met hunne edele en heylige slagtoffers door de straten van Orvieto geslenterd onder de uyt- jouwingen en godslasteringen der piemonleeschc brigands. Deze gebeurtenissen zullen geteld worden onder de afschuwe- lykste welke de geschiedenis van den rooversoorlog van Pie- mon», legen Pius IX in hare bladzyden zal aenstippen. De twee reyzigers die deze byzonderheden van eenen oogge- luygen vernomen hebben, hebben den weg van Civita-Vecehia naer Genua algelcgd in gezelschap van twee garibaldische officiers die van Napels terugkwamen. Deze officiers hebben hun bekend dat zy nooyt een leger van zulke woeste baenstroopers gezien hebben dan degene die onder Garibaldi dienen. Zy welen niet waer Garibaldi dit afschuvvelyk gespuys is gaen oprapen. Een officieel artikel door het Giornale di Roma afgekon digd, vraegt aen alle de geloovigen den St-Pieters-penning, maer geene hulpsom van de mogendheden der andere. Parys, 9 October. Men schryft uyt Parys, 8 oclober, aen de Indépendance Ik ben zeker dat de groote exkommunicatie togen Victor- Emmanuel moest aengeplakt worden in de plaetsen daer toe door de kerkelyke wetten aengewezen, ten gevolge van het kon- sistorio van den 28 september. Stellig zyn het de poogingen en beloften van M. de Gramont die dit alles bobben tegengehouden. Onder andere verbindtenissen, heeft hy jegens Pius IX deze aen- genomen dat den Koning van Piemont geenszins tot in Roomen zou komen. Men weet dat een vremden minister geloofd had den Heyligen Vader te moeten waersehuwen dat Zyne Piemon- teesche Majesteyt van zin was zich voor zyne voeten te komen werpen. Een deelt my het antwoord van den Paus mede. Het is te hard op dat ik het hier zou ophalen. Den generael de Pimodan laet eene fortuyn achter welke men op met min dan honderd duyzend fr. rente schat; ziedaer welke den maelschappelyken toestand was van dien hucrsoldaet in de piemontesche bulletyns aengewezen als eenen verhon gerden naer goud en plundering! Men schryft uyt Marseille, 8 october, aen den Universel Dezen avond vertrekt den paketboot der keyzerlyke Message- rien le Capitole, aen welks boord zich een groot getal pauselykc schutters en zouaven bevinden die, nauwelyks uyt Genua en Turyn aengekomen, aenstonds weer ingescheept zyn om naer Roomen terug te keeren. Gedurende gansch den dag hebben zy niet opgehouden door het volk ondervraegd te worden, dat gretig was om de zoo hertschourende byzonderheden van den veldslag van Castelfidardo te hooren vertellen. Die dappere ver dedigers van den Paus hebben niet opgehouden te herhalen Hadden wy maer eenen tegen tien geweest, de Piemontezen waren in de pan gehakt en vernietigd, maer zy waren honderd tegen eenen. Onder de zouav«n bevind zich M. den burggraef de Becdelièvre, oud franschen kapileyn, die hel Fransch-Belgiseh bataillon aenvoerde M. den baron Fopstuef de Dambnoy, van de familie van eenen generael staetsminister in Holland en bloed verwant van Mgr. de Mérode, M. Crespin, bretanjer, en veel anderen welkers namen ik niet Weet, en die, te Spoleto zich overgegeven hebbende op voorwaerde van gedurende een jaer de wapens tegen Piemont niet meer op te nemen, van dan af vry zyn zich by de overblvfselen hunner korpsen te gaen vervoegen. Vol moed en met het Detrouwen dat catholyke mogendheden hun ter hulp zullen komen, willen zy de worsteling herbeginnen en de moordery hunner wapenbroeders vreken. Met Hen scheepten er verseheydene oostenryksche officieren in, die zich ook naer Roomen begeven, ten eynde er een nieuw leger in rigten. Den paketboot van Genua heeft ons M. de Charrette mede- gebragt, afstammeling van den doorluehtigen vendeeschen gene rael en kapileyn der Franco Belgen. Dien dapperen officier lyd van eene dubbele wonde die hem is tóegebrngt geworden door eenen kogel, die hem door den arm en van daer in de bil is ge vlogen maer alhoewel voornamelyk deze laetsle wonde zeer diep en smertelyk is, levert zy nogtans geen gevaer op. M. Charetle* is naer Nantes kunnen vertrekken, waer hem de wenschen zyner wapenbroeders vergezellen, voor welke hy eerder eenen vader dan eene overheyd was. De pauslykc vrywilligers die dezen avond vertrekken, hebben ons verhaelt dat, terwyl men te Castelfidardo vocht, eene kolom aengevuerd door M. de MopLillier en verseheydene Franco-Belgen Pontc-Cbrvo overmeesterden. Dit handvol dapperen heeft zich by het napelsch leger kunnen voegen zy hebben gevochten als leeuwen tegen dc garibaldische troepen by Capua. Den briefvvisselaer van den Times doet de volgende opmer king Naer mate de wereldlyke souvereyneleyt van den Paus vermindert, vermeerdert Vrankryk zyne troepen le Roomen. Indien zulks voortgaet, als er aen den Paus maer bet Valikaen meer zal overblyven, zullen er 80,000 franscbe soldaten in Ita lian zyn. Waeromlaen anderen laet ik de zorg om zulks te raden. Wy nemen het volgende stuk op door de Opinion nationale afgekondigd en dat wy echt gelooven tc wezen Verklaring van den gezant van Oostenrtk te Roomen. Den Keyzer, onzen zeer genadigen meester, boud in hooge ach ting hetgeen de oostenryksche vrywilligers in dienst Zyner Hey- ligheyd doen, zoo ten gunste der heylige zaek die zy geroepen zyn te verdedigen, als voor de eer des legers in hetwelk zy byna allen hun krygsonderwys ontvangen hebben. Wcikdomg ook den uytslag hunn< r poogingen weze, Z. M. verhoopt dat de vrywilligers zullen volherden in de gelrouwig- heyd aen liet vaendcl en dal, ter dagen des geveohts, zv lot liet eynde toe hunne pligt zullen vervullen, zich acnhoudelyk hunne oude wapengczellen herinnerende wiens oogen steeds op hen gevestigd zyn. t< Overigens vormt den Keyzer de regtzinnigste wenschen op dat de batailjons uyt oostenryksche vrywilligers samengesteld, allen met elkanderen in moed en dapperheyd zouden wedieveren, op dat den zegeprael hunne poogingen moge bekroonen, indien zy door de revolulionnaire benden moesten komen aengerand to worden. Maer, God behoude zulks, moesten de pauzelyke troepen be* zwyken na eene roemvolle worsteling togen de revolutiemoest deze laetste in de Kerkelyke Staten zegepralen, dan zal den Key zer geenszins zyne bezorgdheyd weygeren aen degenen zyner onderdan.en die met eer en moed hunne pligt zullen vervuld lieb- ben in bet leger van den Heyligen Vader. ln zulk geval zal bet keyzerlyk gouvernement aenstonds en in hunnen tegenwoordigen vorm de batailjons vrywilligers in dienst Zyner Apostolykc Majesteyt aennemende officieren be- zonderlyk zullen er hunne graden blyven behouden. Al de oostenryksche vrywilligers, officieren en soldaten, kennen de goede beschiktheden van den Keyzer ten hunnen op- zigte. Zy moeten daeruyt eene magtigc rede ophalen om zich weerdig te loonen van den naem van Ooslenrykers, door met eene onverstoorbare getrouwigheyd en eene grenslooze ver- knochtheyd de edele zaek te dienen aen welke zy zich hebben toegewyd. Zulkdanig is den wensch des Keyzer». Getcekend Baron von Bach. Zie hier den brief waerby M. Pallavicino aen Mazzini gebiedt uyt Napels te vertrekken Aen M. Guiseppe Mazzini, De zelfsverloochening was allyc! dc deugd der edelmoedige mannen, ik geloof u ook edelmoedig, en ik bied u heden eene gelegenheyd aen om u als dusdanig voor de oogen uwer mede burgers te 'oonen. Vertegenwoordiger van het republiekaensch princiep en onvermoeybaren versprevder van dit princiep, wekt gy, met onder ons te verblyven, de achterdocht op van den Koning en zyne ministers. Inderdaed, uwe tegenwoordigheyd in dit land brengt het gouvernement in verlegenheyd en de natie in gevaer, door de eendragt op spel te zetten welke hoofdza- kelyk is voor den vooruytgang en den zegegrael der italiaensehe zaek. Zonder het zelf te willen, verdeelt gy ons. Geeft dus een be- wys van vaderlandsliefde met u uyt deze provintien te verwyde- re*n, By uwe oude opofferingen voegt thans nog deze nieuwe welke het vaderland van u vraegt, en het vaderland zal er u over dankbacr wezen. Ik herhael het u, zelfs zonder het te willen verdeelt gy ons, cn wy hebben noodig al de krachten der natie in eenen enkelen bundel te vereenigen. Ik weet dal uwen mond de eendragt afkon digt, en ik twyfel er niet rfen of uwe werken beantwoorden aen uwe woorden. Maer elkeen gelooft u niet, en zy zyn talryk dege nen die uwen naem misbruyken met het vaderm'oordend inzigt van in ltalien een ander vaendel op te steken. De eerlykheyd gebied u een eynde te stellen aen de vermoedens der anderen. Toon u groot, niet te vertrekken, en elkeen zai u deswege geluk wenschen. lk ben gelukkig my te noemen uwen zeer toegenegen, G. Pallavicino, Napels, 3 october i860. In eenen brief uyt Alep over de raoorderyen op eenige Paters Recoletten, vind men de volgende byzonderheden omtrent de marteldood van pater Emmanuel Rius Men schreeuwt hem toe, dat hy zyn geloof zou verzaken. Hy vraegt eenige minuten tyd. De Muzulmannen, zich ongetwyfeld inbeeldende dat hy aerzelde op bestuyl, dat hem le nemen stond, wachtten eenigen lyd. Pater Emmanuel neemt dien te baet, om dadelyk naer de kerk te Ioopen. Daer vit hy naer de H. Taber nakelen, nut er het II. Brood en al de gewyde Hostiën. a Alsdan, versterkt door dit levendmakend Voedsel, bekleed met misgewaed, en het kruysbeeld in de hoogte houdende, bied hy zich aen zyne beulen aen, die by de deur- wachtten. cc De Muzulmannen huylden van woede en zwierden met hunne dolken. Maer de houding van den heyligen belyder legt hun een gevoel van eerbied op, zoo kalm, vast en mnjestaiisch is hy. Hy nood hun uyt, om in de kerk te treden, en hem daer te ver moorden; hy begeeft zich, gevolgd van eene doldriftige ben de, naer den autaer, buvgt er zich neer, en het gelaet schitteren de van eenen heyligen geestdrift, zegt hy met onbewogene stem: cc Doel thans wat gy wilt.» By dit woord heft eenen Turk zyn zweerd in de hoogte, en eene seconde later rolt hel hoofd des kloosterlings aen den voet yan den autaer. cc Deze moedige en te gelyk glorieryke dood had plaets den 9 July, op den dag zelve dal de Franciscaner-orde de nagedach tenis* viert der H. Martelaren van Gorcum, geslagloflerd in de XVI eeuw, door de woede der Protestanten. BURGERLYKEN-STA1XD. GEBOORTEN. Mannelyr 4 4 j Vrouwkl. 7) HÜWELYKEN. J. Merckx, smid, met G. Tombeur, kontwerkster. OVERLEDENEN. E. Merlens, 11 j., te JoiiHTe overleden. M. De Trocli beggyn 57 jt( Beggynhqf. P. Boone, 2 dagen St-Job. NAER SC1IOONE PRY ZEN IN PURCELYN. Op Zondag '28 Oclober 1860 ter herberg genaemd AFRIKA by Jacobus PRAET, in de Vryheydstrnet te Aelsl. Alle de liefhebbers worden verzogt aen den zeiven deel te nemen en voor de conditiën zich te begeven ter gemelde herberg voor vastgestelden dag Bolmadschappy de EENDRAGT, gevestigd by PETRUS SLAGilULDER te Nieuwerkerken. Mynheeren, Wv hebben de eer u le laten weten dat wy besloten hebben een schie- ling niet de Bolle le geven, op Zondag 21 October I860 om 3 uren namiddag. De pryzen zullen beslnen in Geld. Den inleg is bepaeJd op 1 frank en 10 centimen. leder Schutter zal in elke ronde maer twee scheuten mogen lossen. De verdere conditiën zullen voor den aenvang dei Schieting voorgelezen worden. Ieder afgeschoten Vogel zal boven het Geld regt geven tot een gebraden Bifsieck. In afwachting uwer deelneming aen onze schieting groeten wy u vricndelyk. De Gehevmschryver, De Voorzitter, L. VAN DER ÜUCRT. Ei>. DE KEGEL.

De Denderbode | 1860 | | pagina 3