ZONDAG 21 OCTOBER 1860. VYFTIENDEN JAERGANG. - Nr 758. Vertrekuren uyt de Statie Aelst ]\AER 13^- G FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 20 October 1860. De Kiezing van 50 October. Is 't daermeê al Hoe gaet de maconnieke party te werk Gevo Ig trekking KIEZIKG TE AELST. „„„derm. S-IO K-30 11-55 12-20 3-10 0-10 Uke™™»20 8-30 12-20 0-10 -00. *„<17 7-45 0-0 12-15 3-10 5-45 8-30. Hec Br »- A»»w.MO S-30 12-20 3-10 6-10 ?^T Wen Uvk 5-208-30 12-20 3-10 6 10 LandStTruvën,5-20 8-30 12-20 3-10 6-10 Geod 8-25—12-200-00 3-10 6-10 8-20 Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-10 -6-101* klos langs Dendermonde. Rortryk, Motiscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-20 0-00 3-10 - 6-10. Doornvk, Ryssel (langs Ath 7-455-45 - 0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30 Bergen, Quievrain 7-450-00— 2-35 -5-45 T »fbf staen aide konvovs. Te ideeem staen deae vertrekkende van Ath 6 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. te cysbcem stil al de konvoys uytgenomen deten vertrekkende van Aelst morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 .des teIst(M$- 'savoiittg. iuui- s Ia SiNTBERRFN de vertrekken uyt Ath fi-30 10-10 's morg. 4-35 en 0-00"-s-avonds 1060 o Denderleeuw 0-00 8-10 's morg. 2-50 6-00 en 0-00 des avonds. CLIQUE SLIJM. VAN LOKEREN NAKR Dendermonde, Aelst 6-69 12-0 3-00 7-20»-». Ninove, Gcerardsbergen, Ath G-ÖO 12-0 3-000-00. VAN ATH NAER Geeraerds'nergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-104-35—7-30. Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-300-18010-104-350-0. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-10 4-35»-. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-10— 4-35— 0-0. i VAN «END NAER Audenaerde9-25 2-25 naer Aelst, 7-0 11-30 00-» 2-20 5-00 i-40. t VAN RRtlSSEL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30—2>$0 5-20—7-30 Ninove, Geeraeidsh, Ath ^angsDenderleeuw) 7-35 -2-20 5-20 VAN UETÏDRRMONOE NAER Brussel 1 Aelst) 7 15 11-50 2-0 5-10 7-451. Meeh.) 5-45 9-10 12-45 3-35 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 - 2 00 5-10 - 7 45 - DEN denderbode Den dag nadert, geëerde mêdeburgers, op welken gy het re°t zult hebben een deel uwer vertegenwoordigers te vonnissen. Eenigen van hun hebben uwe uytspraek niet durven afwachten, omdat zy eene veroordeeling van wege hunne lastgevers vreesden; anderen, steunende op de magt, op het geweld, op de listen en inlriguen eener party', die aen stad en land tot ongeluk strekt, gaen an- dermael de kans wagen. Zullen zy gelukken! Deze vraeg moet gy zelve, kiezers, oplossendoch vooraleer gy deze gewigtige oplossing geeft, onderzoekt wat er de gevolgen zullen van wezen en onthoud wel dat gy niet eenige per- soonen gaet aenstellen, maer wel eene denkwyze, eene party, die over uwe duerbaerste belangen zal beschikken. Wy vragen het u ronduyt, kiezers, hebt gy redens om van de liberale party te vreden te wezen? Eenige zullen antwoorden ja. Maer waerom zullen zy aldus antwoorden? Omdat zy door die party begunstigd geweest hebben ten nadeele der overgroote meerderheyd onzer medeburgers, omdat zy, ter uytsluytiug van alle anderen, al de winsten, al de profyten, al de voordeelen waervan eiken burger in 't byzonder regt had zyn aendeel te vergen, genoten hebben. Aen zulke mensehen zedelyke beweegredens voordragen, is aen een dooven mans deur kloppen, want deze kennen maer alleen de eygenbaet en daervoor moet by hun alles wyken. De overgroote meerderheyd zal echter antwoorden: neen, wy hebben geene redens om te vreden te zyn van de liberale party, want wy hebben hier van haer nog niets anders ontmoet dan partygeest, niets anders gezien dan zelfbelang, ikzucht, overheersching en dwkigelandy. Al wie immers deze party niet aenhangt mag nooyt een centiemken Ualandisie noch van de stad, noch van de liospicen, noch van den armen verwachten, die dry vette budgetten worden uytsluytelyk gejond aen liberale vrien dekens, aen deze die zich met lyf en ziel verslaven aen de liberaterspolitiek, die gedwee den nek bukken onder de kalkoenzweep der kopstukken. Nogtans, alle burgers, van den kleynsten tot den grootsten, brengen hunne stadslasten op, zy moeten de stadskas helpen aenvullen, en dus hebben zy 't regt hun paért in de voordeelen te hebben. Maer gaet by liberalen van regt sprekendie gasten verstaen zulke tael nietWy zyn meester, zeggen 'zy, en dus doen wy wat wy willen. Wie daer tegen op komt, verbryzelt zich het hoofd of preekt in de woestyn. Het zyn .de vereenigde kiezers die dees schandstelsel konnen doen ophouden en zullen doen ophouden, want de overgroote meerderheyd is er ten uyterst tegen ver bitterd. Hebt dus goeden moed, burgers van Aelst, dit hatelyk dwangjok zal niet lang meer duren, binnen een paer maenden zult gy verdedigers uwer belangen op bet stadhuys»hebben, die de noodige bekwaemheden bezitten, den moed en 't geweten hunner pligten hebben om dit kwellend stelsel te doen eyndigen. Alof er anders niet ware, 't is al veel te veel, want niets is hatelyker, niets is onverdragelyker dan eeii liuyshouden vvaer lieve kinders gemaekl worden, waer alles dobbel eu dik aen d'eene toegesteken word, terwyl er voor de anderen niets is dan zure gezichten, spytigheden en berooving van alles waertoe zy zoowel regt hebben dan de eerste. Wat is er dan nog Ah, geëerde medeburgers, wy hebben bier hooger nog maer gesproken over de schandelyke verkrenking uwer stoffelyke belangen, wat zullen wy thans zeggen over de schending uwer zedelyke Wat doet de liberale party hier in de stad Wat ziet men hier 'T geen men Uier ziet, strekt tot schandvlek aen de christelyke gevoelens onzer bevolking 't geen men hier ziet, is èene regtstreeksche oorlogsverklaring tegen de catholyke prineipen van de 19/20 onzer medeburgers.; 't geen hier door de liberale party gedaen word, strekt lot ongeluk der jeugd en zal later dienen tot smert en weedom der familiën. En wat. is dat Onder andere de inrigting eener francmaponslogie, die geen ander doel heeft dan de rampzalige prineipen dier secte te verspreyden en aenhangers te werven voor eene militie, die reeds zoo lang tegen God en zyne Kerk den oorlog voert, zoo veel volkeren bedorven en misleyd heeft en thans Italiën in eene zee van de afschuwelykste regeringslooslieyd en wanorde doet zwemmen. Gaet eens zien gy, koophandelaers, gy, winkeliers, gy, neering- doende persoonen, hoe de affairens daer gaen en gy zult bevinden dat handei, nyverlieyd, neering enz. daer ten gronde geruïneerd zyn, gy zult daer bevinden dat de eene oorlogsschatting op de andere volgt, dat de contri- butiën er vervyfdobbekl zyn, dat de geestelyke goederen er alle geroofd' en gestolen zyn, dat de bisschoppen en priesters in de ketens zuchten en dat bovendien de stadskassen geplunderd zyn. Een handvol liberale ma- ponnieke brigandshoofden spyzen de menschen daer met de ydele woorden van VRYHEYI)ONTVOOGDING VOÓRUYTGANG en VERLICHTING, maer op het eynde komt het uyt op volslagene volksruine. Dit zyn de vruchten van bet maeonniek princiep in 't groot, 't welk alhier aenvang neemt in het kleyn. En aen wie hebben de stad Aelst en andere steden de inhuldiging van dit verderflyk princiep te danken? Aen de liberatersparty alleen, die gy nu, kiezers, in hare vertegenwoordigers neêr kont vellen, niet alleen te Aelst, maer in al de steden en ge meenten des lauds. Zult gy deze schoone gelegenlieyd laten voorbygaen Zulks alleenlyk onderstellen, ware u beledigen ën eene schandvlèk werpen op uwe gods dienstige gevoelens, op uw gezond oordeel, op uwe ware vryheydsliefde en genegonheyd voor 't welzyn der be volkingen. Voor de liberale lyst stemmen, is voor het maponuiek princiep stemmen, is voor eene roede stemmen waermeè 't land weieens gelyk bet ongelukkig Raliën ten bloede zal gegeesseld worden. Om de maponieke prineipen te verspreyden, gebruyken de liberalen juyst overal de zelfde middelen als na- melyk Volksballen, zoogezegde letterkundige confe- rentiën, theaterspelen, goddelooze nieuwsbladen, schrif ten enz. enz. Hier te Aelst is sedert eenige jaren eenen theater ingerigt, waer veel van tyd stukken ge-1 speeld zyn geworden die een eerlyk gemoed, zonder walgen en het scliaemrood op het wezen te krygen, niet kan bywoonen. Sedert eenige jaren, worden er nu en dan, door vrem- delingen, zoogezegde letterkundige conferentiën gehou den. Die vremdelingen zyn veelal mannen zonder gods dienst of liever effenaf godsdiensthaters, en die gevolgelyk niets zoozeer ter herte nemen dan hunne verdervende prineipen aen anderen in te boezemen. Aen zulken even als aen andere vremde theatergasten worden de stads- gebouwen verleeud, vuer en licht der burgers kosteloos gegeven, immers deze worden door de liberalen gevraegd getroeteld en voorgestaen, net als bragten zy hier schatten in de stad, maer op 't eynde der rekening vertrekken die rappe jans met 't geld der burgers in den zak en laten, maer voor alle belooning in de herten hunner aenhoor- ders, de kiem der goddeloosheyd, die zich allengskens ontwikkelt en den mensch onvermydelyk moet ongelukkig maken. Kortom, de maponmeke party gebruykt alle middelen om hare leerstelsels te verspreyden Zy spreekt gedurig over vryheyd, over gelykheyd van alle burgers, over vooruytgang, verlichting en meer andere schoone zaken. Maer 't ergste van al is dat, al waer zy meester geraekt, "de bestaende vryheyd seffens veranderd word in dwinge- landy, in geweld, in verdrukkingde gelykheyd der burgers ziet men dadelyk verkëeren in den hatelyksten partygeest, in kwellingen en vervolgingen tegen anders denkenden, in opstryking in inzakking door iiberaters alleen van alle voordeelen en profyten der gemeente- arm- en hospioiebudgetten met een woord, het zoo zoet jok dat zy beloofd hadden, word eene dwingelandy en ondertusschen vetten die gasten zich met alle geld- postjes, en zelfs de ambten die voorheen eer-ofliefda- digheydsambten waren, veranderen in regtstreeks be- taelde of zydelings winstgevende plaetskens. Dit ziet men overal waer die liaspelmannen den baes spelen, En dan zingen hunne tolken gedurig den lof van hunne patroonen zy zeggen dat dit en 't geen zoo wel gedaen is door de liberalen, dat dees en geen misbruyk is uytgroeyd, dat die en gene administratie nu zoo wel gaet, 'immers alles is dan, volgens die bladen, om te best in de beste werefd- denMaer gaet eens iets of wat onderzoeken, zy poeffen u de deur voor den neus en brengen vyf eu twintig moeyelyklieden voor den dag om u van uw onder zoek te doen afzienZy zyn meester, en dit is hun noeg omdat zy daermeê aen 't schotelken konnen yven en op de afuanglyke borgers een despotismus doen wegen dat deze doet zwygenEn dit heeten de liberasters vooruytgang en verlichting Wilt gy dus overal dit hatelyk dwangjok afschudden, kiezers, spant al te samen uwe krachten in, weest moe dig, zyt niet bevreesd en geeft onbeschroomd uwe stem aen kandidaten die aen de klubsparty niet verbonden zyn. De Iiberaters en hunne met uwe penningen betaelde uytzendelingen zullen wederom met zeemzoete woorden afkomen, zy zulleu u allerhande beloften doen en u iii 't verschiet gouden bergen loonen, wel te verstaen als gy gewillig zyt om hun uwe stem te belovenmaer hunne tael zal veranderen, zoo haest gy u wat moeyelyk of vvey- gerend zult loonen. Dan zullen de zeemeitde* woorden bedreygingen worden, dan zullen zy u ruineren, dan zullen zy u kwellen en op honderd verschillige manieren den duyvel aendoen. Maer weest daer voor niet bang, werpt die gasten maer effenaf aen de deur en zegt bun maer vrylyk dat bun spel gespeeld is, dat hunne bol ten eynde geloopen is, dat de burgers vermoeyd zyn dit ontëerend slavenjok te dragen, dat het meer dan tyd is dat die kleyne despoten bun paspoort krygen. Met een woord, kiezers, als die gasten komen stout zyn, toont hun dat gy uwe magt kent en zegt dat gy nu ook uwe beurt eens gaet krygen om al die willekeurigheden, ai dio partyakten, al die kozyntjesfoefelingen, al die bnrgerver- drukkende maetregels naer verdiensten te beloonen. Thans moogt gy aldus spreken, kiezers, de overgroote meerderheyd heelt eenen diepen walg van het maeonniek liberatersstelsel, de menschen zien nu klaer waer het maeonniek-liberalismus naer toe wilt. Wy hebben bet hun van over vyftien jaren gezegd en herzegd, thans zien zy dat wy hun de waerheyd hebben voorgehouden en zelfs nog verre beneden de wezenlykheyd zyn gebleven. Ge heel 't land deelt in de diepe smerten van onzen Heyligen Vader den Paus Pius IX, die door het liberaeDmagonniek- revolutionnaireéchandgebroedzooverraderlyk als inoord- dadiglyk is aengevallen, geheel 't land is verontweerdigd tegen die vraekroepende verradery, en dan ook zal het zich van die veraclitelyke party ontmaken, want de gru welen die zy in Piemont, in Napels, in de pauslyke staten en in 't overige van Italiën gepleegd heeft, zal zv hier ook plegen zoohaest zy magtig genoeg zal wezen. Hare reeds zoo zeer aengegroeyde magt moet dan neergeveld worden in alle steden en dorpen, en daertoe is 't nu den besten tyd, de bekwaemste gelegenlieyd. Maekt zonder vrees, zonder bénauwdheyd gebruyk van uw regt, en gy zult den hoogmoed, de stoutbeyd en snorkery van die gasten zién vallen. In plaets dat gy van hun zult bang wezen, zullen zy, op hunne beurt, kruypend, lafliertig en bevreesd van u worden. Dit is liet doel dat alle ware burgers, alle treffelyke catholyken moeten willen bereyken. Als zy wil len zy konnen, maer zy moeten Urachtdadiglyk willen. iSÏÏT. SHg-g-^wer-- In hare openbare vergadering van zalerdag heeft de conservateursparty de Kandidntenlyst vastgesteld die voor de aenstaende kiezing aen het kiezerskorps dezer stad zal voorgedragen worden. TWEE EN ZEVENTIG Kiezers hadden den oproep van liét komiteyt der be warende' denkwyze beantwoord. Na dat den achtbaren heer Voorzitter het doel der verdaderiug had voorgehouden heelt hy hnn geze"d dat het komiteyt stappen by eenige deftige burgers »e_ daen had om hun eene Kandidatuer aen te bieden, onder voorbehoud van bekrachtiging der te saem geroepene onafhanglyke Kiezers, lien spreker heeft er ingevoegd

De Denderbode | 1860 | | pagina 1