Aen de heeren Kiezers der stad Aelst. Siiezing le Scheldewindeke. Soldaten van den Paus. dat, indien iemand der vergadering andere Kandidaten voor te dragen liad van welkers aenveerding hy zou ver zekerd wezen, een ieder volkomen vry was zulks te doen, dat men dadelyk de verdiensten van de voorge- dragene Kandidaten zou onderzoeken en aen dealgemeene beslissing der vergadering onderwerpen. Nadien heeft een lid van het komiteyt de voorloopige lyst, die wy hier met de verklaring dier heeren laten volgen, afgelezen en de levendigste tóejuychingen hebben deze bekendmaking begroet. De lyst wierd by acclamatie aengenomen. Nog nooyt hebben wy onder de Conser- vateurs zoo veel geestdrift bemerkt, elkeen was ten uyterst voldaen over eene zoo trefielyke lyst, waer het puyk der bekwaemheden en van maetschappelyken stand opprykt. Wyvoor ons deel, zyn hoogstens vergenoegd zulke deftige lyst te konnen voordragen en hebben de volle overtuyging dat zy by alle verstandige Kiezers zon der de minste aerzeling den voorkeur zal verdienen en wegdragen. Ziet hier den omzendbrief dien deze heeren aen de Kiezers van de stad hebben toegestuerd MYNHEEREN, Wy zyn geroepen om den 50 dezer maend over te gaen tot de kiezing ter vernieuwing der helft van onzen gemeenteraad. De uitoefening dezer, ons door de wet toegekende magt, is een der belangrykste oogenblikken op 't welk de mensch een bewys zyner verkleefdheid aen bet openbaer welzyn moet afleggen. Gy zyt te veel van deze waerheid doordrongen op dat het noodig zy verder er op te uit te breiden. 'T is alzoo dat eene talryke ver gadering der tot de conservatieve party behoorende Kiezers, ons, in openbare byeenkomst, heeft aengewezen als Kandidaten om aen uwen keus voorgedragen te worden, en dat wy, dit verlangen inwilligende en de belangen der stad voor onze eigene stellende, als eene pligt 'hebben aenzien deze Kandidatuer aen te nemen. Bezield met den goeden wil van ons, in de maet onzer vermogens, krachtdadiglyk bezig te houden met liet g»ede bestuer van stads huishoudelyke zaken, met de bevordering der belangen van koophandel, nyverbeid en landbouw, zullen al onze poogingen daer beenstrekken om dat doel te bereiken, onze duerbare gemeentelyke vryheden te bewaren en -zoo veel mogelyk de politieke twisten die de samenleving sinds te langen tyd zoo gevoelig drukken, uit den weg te ruimen. Hierin zal eene strenge onpartydigheid ons den regten weg doen volgen. Geene twisten, geene politieke partyzucht zullen ons er van afleiden. Onze leus is en zal blyven De Belgen zyn gelyk voou de wet. Gesterkt door dat vast besluit, bieden wy ons vrylyk aen uwen keus. Victor VAN WAMBEKE, Advokaét, Paul BÉTHUNE-EL1AERT, H. D'HÜYGÈLAERE, Notaris, Eugene CALLEBAUT, Koopman, Jan MOYERSOEN, Koopman in Hoppe en Wynen, Frans MONFILS, Doctor in de Medecynen, Joseph DE GHEEST, Brouwer, Charles VERBRUGGHEN, Advokaét. Aelst, 16 October 1860. Wy vernemen dat de lyst der Conservateurs, die wy hier 'boven meedeelen, den allergrootsten by val ontmoet by de Kiezers der slad. Velen die anders maer wèynig Conservateursgezind zyn, bekennen dat deze lyst verre den voorkeur verdient, zoo voorde bekwaemheden der. Kandidaten, als voor derzelver gesclïiktheyd om de stad op eene weerdige wyze te vertegenwoordigen en de voor onze medeburgers zoo vernederende meesterschap van den vremden stadhuysbureaukraet wat af te snoeyen. Worden deze nieuwmaren, die ons uyt goede bron toekomen, verwezentlykt, dan zal de Couservateursiyst niet alleen de meerderheyd hebben, maer deze meerdèr- heyd zal voor de liberliaters verpletterend wezen en met eenen keer hun despotismus neervellen. Dat de afhanglyke Kiezers dan zeer gerust wezen, dat zy de liberale bedreygers en geweldenaers maer effenaf over 't hoofd zien dat. zy vrylyk hun eygen gedacht doen zy mogen verzekerd zyn dat er hun rekening van hunnen moed en goeden wil zal gehouden worden. "Wy hebben lydingen ontvangen uyt Scheldewindeke, gemeente, die ofschoon zy maer kleyn zy, sedert verseheyde jaren de druk- pcis van geheel 't land heeft bezig gehouden door het regerings- loös despotismus 't welk het ministerie ten haren opzigte gebruykt. De inwo.oners van Scheldewindeke verstaen al dc ernsligheyd van hunnen toestand en gevoelen dat het meer den tyd is een evnde te stellen aen eenen staet van .zaken die, onder alle betrekken, de belangen der gemeente nadeel toebrengt. Zy willen eene strenge rekening van alles hebben, zy willen dat de' rust en orde wederkeeren, dat de instrumenten van liaet en vraek niagteloos gemaekt worden, en dat zv eyndelyk van een jok, 't geen hun ten uyterste mishaegt en verbittert, verlost geraken. Scheldewindeke heeft geen gebrek aen eervolle inwooners het overgroot gedeltc der gemeente is deftig en ireffelvk, het hoeft eenen onzeggelyken afkeer van de bnylensporigheden die daer meermaals door «enige dungezaeyde liberate® gepleegd worden. He inwooners hebben vast besloten slechts le inysteren naer hunne vaderlandsliefde om eens en voor altyd goed'regt ie doen over- de middelen die eene vremdc kliekpartv in 'i werk stelt ten eynde hare vriendekens regt le houden alzöo zullen de Scheldewindekenaers aen Belgiën toonen dat zy hunne regten en hunne magt kennen en dat zy konnen zegevieren als zy maer willen. Met zulke gevoelens bezield, is er geen oogenblik aen te twy- felen of de goede zaek zal aldaer zegevieren en het liberaters- en volksverdrukkend ministerie zal er eene les door krygen, welke aen het zelve zal doen gevoelen dat het niet straffeloos de vurige begeerten der inwooners, den klaeruytgedrukten wil des volks en de onpartydigheyd mag over 't hoofd zien. Kloek aen dan, kiezers van Scheldewindeke, houd u byecn, legt uwe poogingen te samen, gy zyt voorop verzekerd van de victorie, geheel 't land zal u toejuyeben, omdat gy een voorbeeld van krachtdadigheyd en ware trelfelyke gevoelens zult gegeven hebben. Men schryft uyt Roomen aen de Armonia de volgende regelen die ons zullen laten oordeelen over de dapperheycl der soldaten van den Heyligen Vader, die afgryzelyke deugenietengelyk de Indépendance hen noemt Wat denkbeeld moeten heden de Cavouristen hebben van het leger van den Paus Ik tvvyfel er grootelvks aen of zy het nog nemen voor eenen opgeraepten hoop huersoldaten en slnypmoordenaersom my van de trelfelyke uytdrukkingen uwer generaels te bedienen. Alhoewel wy slechts weynig uytgebreyde verslagen hebben over de gevechten waerin onze soldaten deel genomen hebben, weten wy er toch genoeg van om hunne neer lagen oneyndig roemryker te mógen noemen dan de zegepralen van Cayour. Aldus te Pesaro hebben min dan duyzend mannen gedu rende meer dan 24 uren wederstand geboden aen 12 duyzend Picmonlezen. Kantzier, met duyzend mannen, slaet eene geheele afdeeling overhoop die hem den weg van Ancona afsperden by eenen aentogt van 45 mylen door het gebergte, brengt hy zyne kolom in de forteres. Te Peruzzia, den generaél Schmidt met 1G00 mannen bied byna eenen geheelen dag lang hoofd aen 12,000 Piemontezen en wykt maer af na de straten met de lyken des vyands bezaeyd te hebben. - Te Spoleto houden 600 mannen gedurende eenen geheelen.' dag zesmael meerdere strydmagten in ontzag en leggen maer de' wapens neer uyt eerbied voor den bisschop en den gouverneur, die hen dringend smeekten dat zy een eynde aen dit bloedbad zouden stellen. Tc San Leo is den wederstand allerbloecJigst. Wat bewyzen al deze feylen Zy bewyzen dat de soldaten van den Paus weerdig waren van le stryden onder het vaendel dat zy als helden hebben ver dedigd, tot eeuwige schande dergenen c]ie den droevigen moed hebben gehad van hen le beledigen. Den slag van CastelPidardo is iets heel anders geweest dan eenen schitterenden zegeprael voor de Piemontezen. Immers het is thans bewarigd 1° Dat gedurende dry kvvartuers de piemonteesche liniën volkomenllyk uyteen geslagen en overhoop geworpen geweest zyn door onze kolommen, die, door de vurigheyd der overwin ning vervoerd, de batleryën des vyands stormenderhand liepen aenvallen 2° Dat by de vierde bestorming, toen Pimodan doodelyk sneefde, de zouaven op het punt waren zich van eene battery meester te maken. Maei de verwarring door de dood huns opper- hoofds le weeg gebragt, hield hen eenen stond in, en die ver traging was het rampzalig oogenblik. 3° Dat onze troepen hunnen aftogt in goed orde hebben be werkt en zonder achtervolgd te worden 4° Dat ten zelfden tyde den dapperen de Lamoricière aen het hoofd eener sterke kolom, eenen anderen kant der piemon teesche linie doorbrak, den vvand over het lyf trok, hem terug sloeg by den overtogt van al de rivieren "die den weg van Ancona doorsnyden, en zich aldus eenen zegepralenden doorweg opende tol aen de stad o° Dat hel kleyne korps van Pimodan, teruggeweken naer Loretten, zich gereed maekle lotNeenen wanhopigen wederstand liever dan zich over te geven aen de 20,000 mannen die het van alle zyden omringden. Maer den uytmuntenden bisschop van Loretten, Mgr. Magnani, gelukte er in hen door zyne smeekingen en voor de liefde der Moeder Gods, te bewegen dat zv van dien wederstand zouden afzien, welken slroomen bloeds zou gekost hebben zonder voordeel voor de zaek van den Hevligen Vader 6° Dat de Piemontezen ten minste het dubbel soldaten buy- ten gêvecht gehad hebben. 7° Dat de vervoeging van Lamoricière met de sterkte van Ancona hem niet is kunnen belet worden, en dat hy binnen de stad is getrokken, met een aenzienlyk versterkingskorps en de militaire kas. Zulkdanig zyn de feyten. Nu, al wie de zaken aenschouwt, al wie overdenkt dat de Piemontezen ten minsten tienmael menigvuldiger waren, ontzag lijke standplaetsen genomen hadden, voorzien waren van een ge groefd geschut byna tienmael talryker dan het onze, zal kunnen oordeelen of, krygskundig gesproken, den zegeprael al den kant der Piemontezen of der Pauzelyken is geweest. Nauwelyks is den Koning van Piemont meester van de Pnus- lyke Staten, of hy begint er te stelen juyst gelyk Garibaldi in Siciliën en te Napels gestolen heefteen besluyt dat hy te Ancona.uytyeerdigde, slaet alle de goederen aen der Jesuitcu en jaegt hen uyt de Staten van den Paus Zeg my eens welk verschil is er tusschen eenen baenstrooper en het piemonteesch gouvernement De Patric, van Brugge, deelt het volgende artikel mede Persoonen die mogen geloofd worden en in de laetste dagen Vrankryk hebben doorloopen, verzekeren óns dat in de meeste departementen eene bedvvongene verontweerdiging en verbitte ring heei'sclit, waervan men sedert 18.48 geen voorbeeld gezien heeft. Vrankryk voelt zich vernederd over de rol, welke men oen hetzelve doet spelen in Europa. De oude liberalen zeiven weige ren alle verantwoordelykheid aen te nemen in het huychelend politiek, dal onbeschaemd door liet gouvernement gevolgd word. Het fransch leger is diep gekwetst over de proclamation van Cialdini en Fanii en meer nog over de beleedigende en onwore bullétvns. Hel begr.ypt niet boe 't gouvernement de hand heeft kunnen leenen aen eene reeks verraderyen, die het pauselyk leger aen cle kanons der Piemontezen heeft overgeleverd; noch boe men heeft kunnen toelaten dat men zoo veel moedige Fran- schen vermoordde in de schaduw der fransche.vlag. Den Mercurius van Westphalien kondigt eenen oproep af tot de bewarende gezindheyd van Duytschland, geteekeed door zeven namen van edelen al overheden der provintie, om aen generheï de Lamoricière eenen eerendegen op te dragen. 'T is aeQ Duytschland, word er in gezegd, om aen den generaal het zweerd terug te geven 't welk eene trouvvelooze en lafherlige wyze van oorlogvoeren uyt zyne heldhaftige handen gerukt heeft. Indien voor den oogenblik, nu dat den generael krygsgevangen is, het niet mogelyk is hem dien eeresabel aen te bieden, dat de wereld ten minste wete dat men in Duytschland het stael beware, 't welk eens zegevierende, daer hebben wy het betrouwen van, op de aerde de zaek der regtveerclighcyd zal verdedigen. Wy verha-esten ons den volgenden brief van onzen vriend, M. Van der Poorten van Denderleeuw, ons gisteren avond uyt Roomen toegekomen, acn onze landgenoten meê te deelen. Roomen, den 9 October 4860. Mynheer den Opsteller, Ik kondig u met vreugde aen dat den goeden God my onge hinderd bewaerd heeft in 't midden der groot6 gevaren die ik, tydens het beleg van Ancona, geloopen heb. Zie hier eenige nauwkeurige tydingen Eenen veldslag is op 48 September geleverd geweest by Lo* retten den zegeprael is aen de Piemontezen gebleven die,ten getalle waren van 35 a 40 duyzend mannen. De Franco-Belgen, welke byna alleeu gevochten hebben, hebben zich met eer en roem bedekt op dien dag, die zoo noodlottig geweest is voor verscheydene myner wapenbroeders. Ik bevond my te Ancona, waertegen de piemonteesche oor logsschepen, den zelfden dag, omtrent het middaguer, een verdelgend vuer geopend hebben. Zy hebben ons gebombardeerd tot middernacht, wanneer den generael de stad binnentrad mei 27 mannen, die hy uyt den veldslag van Loretten met zich be houden had. Den 24 is het bombardement voor goed herbegonnen. Wy waren langs land ingesloten door 50 a 60 duyzend mannen,, en 46 oorlogsfregatten zonden ons dag en nacht eenen regen van bomben en grenaden van alle slach. Wy hebben een zestigtal dooden gehad en omtrent 550 gekwetsten. Den vyand heeft veel volk verloren. Het bombardement heeft voortgeduerd tot den 29 ten 8 uren des avonds. Wyzyn gedwongen geweest te capituleren ter oorzaek van het weynig troepen die Ancona bezettéden. Allen zyn wy krygsgevangen genomen, ik alleen met eenen franschen wapenbroór hebben, den dynsdag morgend 2 October, konnen ontsnappen, dank aen de medehulp van den franschen consul en der goede Zusters van Liefde uyt het hospitael, die ons burgers- kleederen bezorgd hadden. Aldus hebben wy de eerste lydingea van het beleg van Ancona naer Roomen konnen overbrengen. ik hoop u welhaest de hand le drukken en u alsdan verdere omstandigheden over die glorieryke dagen te verhalen. Gelieve myne gevoelens van vriendschap te ontvangen en myne eerbiedbetuygingen te doen aen den eerweerden heer De Sutter en aen al de vrienden en kennissen dei' goede zaek. Uwen toegenegen, F. VAN DER POORTEN, Vry williger by de Franco-Belgen, bestemd om te Ascoli de italiaehsche vrywilligers te gaen vervoegen, waerby ik my thans nog niet lieb konnen begeven, ter oorzaek der bezetting dier streek door de Piemontezen. CORRESPONDENTIE. M. V. D. te S. W. Ik zal dit welhaest met uwen broeder regelen. Het is mogelyk dat gy gelyk hebk wees verzekerd dat wy niet zullen kyven. Geëerden vriend V. B. uyt Z. De zaek is nu verstaen, gy zult het bevinden in de twee laetste p. die u toegezonden zvn. Wy wachten bier onverduldig naer uwe overkomst. was gedaen als ik uwen brief ontving. M. S. uyt A. Ik kan nu niet. M. V. zal gelieven te wachten tot na de. kiezing, hy zal verstaen dat ik nu geene tweo dagen beschikbaer heb. Gisteren is in onze parochiekerk eenen zeer plegtigen lyk- dienst gezongen voor de overledene helden, die le Castelfklardo, Loretten en Ancona, hun bloed op het altaer des geloofs ten offer gebragt hebben. Eene groote menigte geloovigen woonden deze treurige maer statige plegtigheyd by. Den choor der kerk was allerdeftigst opgepronkt. De lykbaer in 't midden omzet met groote waschkeersen die versierd waren met rood-zwarte zinne beelden op de lykbaer pronkte eenen degen waerop eene lauwerkroon schitterde. Den hoogen autaer was in 't zwart be hangen en droeg in sneeuwitte letters den tekst cler Machabeen - M0R1AMUR IN VIRTUTE PROPTER FRATRES NOSTROS, Laèt ons moedig voor onze broeders stervenVan beyde kanten des autaers en van den Choor stonden menigvuldige" kleyne dood- trophees en zinnebeeldige schilden, welke AnconaCastelfidardo etc. 'voor opschrift hadden en een zeer treffend effekt op de ge moederen maekten. Kortom de versiering was eenvoudig maer bei'troei'end, en de ingekeei'dheyd der geloovigen is komen be wyzen hoe toegenegen onze be"volking aen cle ongelukkige zaek van den H. Vader is. Dit strekt onze stad tot de grootste eer. Men schryft uyt Overpelt Onze kerk kómt verrykt te worden met eene allerschoonste orgel, die de grootste eer aendoet aen M Anneessens, orgelma ker te Ninove. Er be&taen grootere orgels dan deze, maer er zyn er wevnige die ze overtreffen dooi' de zuyverhevd, de zoetluy- denae zwierigheyd, de eygenaercligheycl van elk spel, de gemak» kelykheyd der klawieren, registers enz. Men bemerkt er in de magt en de rondheyd van den Contrebasson dooi' M. Anneessens uytgevonden als ook, van de Dulciana der octaelïluyt en meer andere instrumenten die de zoelluydenste accoorden geven. Alles werkt in dit meesterstuk van M. Anneessens zoo merkweerdig te gaer, dat den kundigen samenstel, door kenners, als onver- betei'lyk is geoordeeld. M. Anneessens mag rekenen dat dees werk hem het volle vertrouwen van alle belanghebbende zal doen verkrygen. Den minister van 's landswerken brengt ter kennis dat er maendag, 5 november, om 11 uren des morgens, in de statie van Gend, zal worden ovei'gegaen tot de aenbesteding der vol gende werken 4° Afbraek van eene yzeren grilje met deuren, staenders, grondmuren en arduynen wachthuyzekens, eenen afsluytingsmuèr een wacht- en baenwachtershuvs en platformen, 2° Het afslaen eener houten" afsluyting en gcdeeltelyk-e ver- plaelsing derzelve En 3° het plaetsen eener provisoire houten afsluyting. üe aenbesteding zal geschieden by geslolene ae"nbiedingen op zegel geschreven, ingevolge liet model gevoegd by het berigt i voor deze onderneming vastgesteld.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2