ZONDAG 28 OCTOBER i860. VYFTIENDEN JAERGANG. N' 759. AELST, dex 27 October i860. Kandidaten der Bewarende Denkwyze. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAEH C FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Aen de Kiezers, onze Landgenoten. En hoe kan dit gebeuren. En wanneer zal kg vallen Het nieuw liberael regt. Waer gaen wy naer toe 5-20 8-30 11-55 12-20 3-10 6-10 lieren 5-20 8-30 12-20 6-10 »-00. U-» 12-15 3-10 5-45 8-30. E nrii.A»«.M» 8-30 12-20 3-10 6-10 ^T UicnUnk 5-208-30 12-20 3-10 6-10 Vprv Lan<tStT«'u*'ên,ö-2ü 8-30 12-20 3-10 6-10 6eod 8 25-12-20-0-00-3-10 -6 -10-8-20 £$Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00— 3-10 6-101® klas langs Dendermonde. Rortrvk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-23 12-20 0-00 3-10 -6-10. Dooinyk, Ryssel (langs Ath 7-^55-45-0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-35 5-45 8-30 Quievrain 7-450-00— 2-35 5-45 stnen nl de konvovs. Te idf.cem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. tecVSECEM Stil nl de konvovs uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds, «t. .p SsNTBERr.EN de vertrekken nvt Ath 6-30 10-10 's morg. 4-35 en O-GO 's avonds Van Denderleeuw 0-00 8-10 's mor'g. 2-50 6-00 en 0-00 des avonds. CIJIQLE SUUM. VAX LOREREK ItAKR Dendermonde, Aelst 6-50 12-0 3-00 /-20 »-». Ninove, Geerardsbprgen, Ath 6-50 12-0 3-000-00. VAT* ATH KAETt Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-104-35-—7-30» Lessen. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, 6-30O-UO10-104-350-0. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-10 4-3;>—»-. Gend, Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-10—4-35—0-0. TAN CEND IVAER Audenaerde9-25 2-25 7-45. tvaer Aelst, 7-0 .11-30 00-» 2-20 5-00 7-40. VA!» 8HUSSKL NAER Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-20 5-20—7-30 Ninove, Geeracrdsb, AÜt \langs Denderleeuw) 7-35 -2-20 5-20 »-. VATV DRNDERBfOTVftE NAF.R Brussel 1. Aelst) 7-15 11-50 2-0 5-10 7-451. Mech.) 5-45 9-10 12-45 3-35 6-40. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 2 00 5-10 7 45 DEN DENDERBODE JS1 Victor VAN WAMBEKE, Advokaet, Paul BÉTHUNE-ELIAERT, H. D'HL'YGEI.AEREj Notaris, Eöcène CALEEBAUT, Koopman, Jan MOYERSOEN, Koopman in Hoppe en Wynen, Frans MONFILS, Doctor in de Medecynen, Joseph DE GHEEST, Brouwer, Charles VERBRUGGHEN, Advokaet. Bb maconnieke liberatersparty is in vele plaetsen met eenen hevigen schrik bevangen zy gevoelt de schandvolie roekeloosheden, die in Italiën gepleegd wor den op haer terugkaetsen zy ziel eene algemeene ver- ontweerdiging van alle.treffelyke lieden tegen haer volle lucht krygen immers zy gevoelt dat eenen reglveerdigen volksvlo'ek haer drukt en vervolgt, omdat zy.de heylig- schendende verradery der italiaensche revolutionnairen, als haer princiep, aèngéhangen, verdedigd en goedge keurd heeft. ..Dit alles gevoegd by hare begane gewelde- Saryên bevangt die verderflyke party met schrik, omdat, j,y de aennadering der kiezingen, het haer niet meer inogelyk is de bevolkingen te verblinden en te verleyden door valsche en hypocrietsehe protestatiën van toege- ncenheyd en liefde" voor den Godsdienst en de vryheyd der volkeren. De bevolkingen zien klaer zy begrypen dat alle maconnieke liberaters eensgezind zyn met de Garibaldiers en ander gespuys, die Italiën ten gronde ruineren na deszelfs bodem van den eenen boek tot den anderen met bloed doorweekt te hebben. Het volk ver- staet dat het door 't listig bedrog, door de schynheyïige verklaringen, door de valsche verzekeringen dier ramp zalige secte, op den boord van den afgrond geraekt is en dat nog eënen stap den stap zyns ondergangs zou wezen. Daerom wilt het. terugkeeren en zal het terugkeeren, ondanks al het verdubheid geweld, dat de aenvoerders zullen inspannen. Ook is bet meer dan tyd, want den kanker des kwaeds beeft reeds zulken yslyken voortgang gedaen, dat er menigvuldige jaren zullen noodig zyn om de aengerigtte verwoestingen wat te herstellen. Doch 't is beter laet dan nooyt, de wanhoop immers is den laètsten der misslagen en dan ook den beklage- lyksten. Men denke echter niet dat dezen eersten stap tot terugkeer zal vergenoegen om de ons bedreygende ram pen af te keeren, neen, dezen eersten stap zal niet ver genoegen maer alleenlyk bydragen om deze rampen veel te verzachten of liever min vreed of min langdurig te maken. Er zullen dan nog meer andere stappen moeten gedaen worden, maer deze zullen min hard min moeyelyk wezen, omdat de maconnieke magt. zal geknakt zyfi, omdat het maconniek geweld zich tegen den allesver- mogenden wil des volks zal komen verbryzelen. Schept dan moed, Landgenoten, maer doordringt u van de waerhevd dat twyfél, aerzeling of ongegrondde benauwdheyd üw doel, uwe poogingen konnen doen missen of verydelen. Krachtdadigheyd dan Yastberaden- lieyd Yzeren wil om de ketens te verbryzelen die u, door de maconnieke secte, zyn over den hals geworpen. Eendragt en samenwerking om overal de aenhangers of het uytvloeysel van den nooyt genoeg geschandvlekten liberaters oproer van 1857, met stembriefleens, van en uyt-de stad-en geffieentehuyzen te smyten. Eendragt en samenwerking 0111 het dwingelaridig stelsel van het vermomd liberalismus .te verlammen en magteloos te maken. Dit is uwe taek, Landgenoten, daertoe hebt gy de magt, maer' gy hebt ze slechts alle dry jaren, en daerom moet gy ze nu gebruyken, 'tis nu. het tydstip 0111 't land te ontvoogden en het zelve van zynen arts- vyand te verlossen, Dit kan gebeuren door de gemeentekiezingen én anders niet. Als eertyds de Atheniers, tot er dood toe verschrikt, door de sehandige geweldenaryën, de hatelyke kwelzucht, de onregtveerdigheden en verdrukking die den gewezen j dwingeland Pisistrates hun had doen verduren, den terug- j keer van die rampen vreesden in den persoon van Miltiades, verdreven zv hem, door stembrielj.es uyt hunne stad, niettegenstaande dezen defligen burger hun geene reden gegeven had 0111 zulken vreeden maetregel tegen hem te nemen. Het gedacht, de vrees alleen der volksverdrukking deed hun op voorhand handelen omdat, als eenen dwin geland zich te sterk geankerd had, het bun dan des te moeyelyker scheen die magt neêr te vellen. Thans is er in Belgiën geene kwestie te vreezen voor eene TOEKOMENDE dwingeland)', deze bestaet reeds, deze werkt onbesehaemdelyk in 't openbaer, zy kwelt de Catholyken, zy verdrukt deze welke anders denken dan zy, zy vervolgt, zy lastert, zy benadeeligt al wie niet gedwee de knie buygt voor dien politieken afgod de gelykheyd der burgers is eene bittere beschimping geworden, den onregtveerdigsten partygeest, omhuld met den mantel der wet, pynigt vele onzer Landgenoten, die, verschrikt voor ergpre gevolgen, in 't geheym lyden en de smertelykste verdrukking verkroppen, met een woord de dwingeland)- van Pisistrates bestaet in ganschde volheyd der uytdruk- king, enkelyk wacht zy nog naer gunstigere oogenblikken om den vollen toom aen haer voorbereyd geweld te geven, om Belgiën gelyk Piemont, gelyk Napels, géiyk Siciliën, gelyk Toskanen enz. te behandelen. Én wie is dien dwingeland Wie is hier in Belgiën den grooten Pisistrates Dien dwingeland, dien Belgischen Pisistrates is liet maconniek liberalismus, 't welk, in de schanddagen van Mey 1857, de wetgeving met geweld op s tra et gesmeten heeft, den eerloozen kreetWECII MET DE KLOOSTERS heeft uytgegild, 't welk nadien, in volle letters geschreven heeft, dat het niet qcnoeq wan den Catholyken Godsdienst te ontëeren, MAER' DAT' MEN HEM IN HET SLYK MOEST VERSMACHTEN, 't welk in zyne goddelooze spelonken heeft durven uytbraken dat onze godsdienstige instel lingen eene pest waren waervan men zich met geweld moet ontmaken. Ja, landgenoten, dien dwingeland fs het ma conniek liberalismus, welks vertegenwoordigers zich byna overal in 't gezag hebben gedrongen, die alle prof'y- tën, alle voordeelen, alle gunsten alleen inslokken en de andere burgers doen en laten lyden. Dit is dien Pisistrates dien gy nu, Kiezers, in zyne vertegenwoordigers, kunt neêrvellen. Als den dwingeland zal beroofd zyn van den onderstand zyner medepligtigen, dan moet hy vallen en met hem zyne pligtige ontwerpen van verdrukking. Den dwingeland zal vallen als gy, Landgenoten-Kiezers, zyne veroordeeling zult uytsprekenAls gy wilt zeg gen, nu dat gy nog de magt en liet regt hebt, wy zeggen Xli, omdat gy grootelyks te vreezen hebt dat welhaest ook dit regt 11' zal ontroofd worden, want eenen dwin geland, als hy vast zit, ziet naer geene regten, als gy zeggen wilt't is met u gedaen, wy willen onder uwe schandvlekkende slaverny niet meer bukken, wy zyn tot walgens toe vermoeyd van uwe overheerscliing, "al lang genoeg hebben wy met een verkropt spyt gezien dat alles voor u en voor uwe aenhangers is, dat er voor de burgers die van uwen deessem niet waren, niets anders overbleef dan verdrukking, heymelyke en openbare benadeeliging al te lang hebt gy uwen kwelduyvel kon nen ontketenen tegen weerlooze burgers, die moesten zwygen, omdat zy niet verder konden, en die voor al hun zwoegen, dié voor al hunnen kommer 0111 met hunne in zweet gewonnene penningen de slaets- stads- .en gemeentekassen gedurig aen te vullen en die gy alleen met uwe aenhangers uytzoogt, niet anders ontvingen dan schimp- en verachtingsblikken, harde toesnauwiugen en otibeschaemde uyttaitingenGeeft nu rekening, gy, Pisistrates, gy onmeêdoogenden dwingeland, gy macon niek liberalismus, van de magt die gy, door oproer en schande, overweldigd en aen uwe handlangers medege- I deeld hebt, om uwe tyraimieke heerschzucht te staven en het laetste sap uyt de schatkisten te trekken Als gy aldus wilt spreken en handelen Cathoivke Kiezers-Landgenoten, gy zult den dwingeland doen trillen en beven. Hy zal schoon in bedriegelyke schriften, zynen eygen lof le zingen hebben, by zal schoon door listen en manoeuvres, de openbare denkwyze te ver leyden hebben, hy zal schoon de medewerking zyner met uw geld betaelde gunstelingen in te roepon hebben, den stroom van den volksafkeer zal den dwingeland van zynen zetel slingeren en de kleyne Pisistratessen zullen, met hunnen meestér, onder de algemeene verachting begraven worden. Vereenigt u dan operrbaerlyk, zonder vaer of vrees, Kiezers, spreekt luydop, doet óveral uwe magt- en gezag- stem hooren ten voordeele van de Calholykc Kandidaten, den oogenblik is gekomen om overal de meesterschap te herwinnen die u door bedrog, verleyding en geweld, door baetzuchtigen en goddeloozen is ontrukt geworden. Wy hebben nu onze pligt gekweten, al u zonder vrees de waerheyd te zeggen, al u 't voorbeeld van krachtdadig heyd te geven en de middelen voor te schryven van eenen verzekerden zegeprael. Aen u, Kiezers blyft liet overige te doen. Wat is dat nu Zal iemand vragen. En wy antwoorden door dacdzaken die niemand kan wederleggen. Den koning van Piemont doet eenen gewapenden inval in de Pausiyke Staten zonder oorlogsverklaring; hy levert slag zonder zynen vyand voorop te verwittigen,"zonder dat den Paus weet dal hy met Piemont in oorlog is. Dit. is nieuw mac-oniek liberael regt, maer daerom laet liet niet eene voorbedachtte moordery te wezen. Dien zelfden koning jaegt den Souvereyn van Napels uyt zyn ryk, terwyl dep napelschen ambassadeur nog te Turyn is, waer men hem door bedriegervën in slaep zoekt te wiegen. Dit is wederom nieuw -maconniek libe rael regt, maer niet te min eene vraekroepende verraden- Den napelschen koning verdedigt heldhaltiglyk zyne eer en zyne kroon. Geheel de liberale drukpers van alle landen heeft niets anders dan lqftuytingen voor den brigand Garibaldi en consoorten, en slechts beledigende smaodwoorden voor den bestolen en ongelukkigen koning van Napels. Dit is andermael nieuw maconniek liberael regt, doch het laet niet eene sclielmsche eerlooshèyd te wezen. I11 Siciliën pakken en stelen de soldaten van Garibaldi op bevel huns meesters, al de gemeente-kerk-en klooster goederen het Siciliaensch volk, 't welk onder zynen 'wettigen koning grooten foncieren eygenaer was, bevind zich, ten gevolge zyner zoogezegde verlossing, eénsklaos van al zyne goederen beroofd. Nog al eens hieuw liberael maconniek regtmaer ook de schandaleusste aller dieveryën Dit nieuw liberael regt mogt zich echter niet bepalen de dievery, de verradery en de eerloosheyd in eer 'e stellen, bet bad nog eenen grooteren stap te doen namelyk de koningsmoord, in den persoon eener schend brok, den koningsmoorden Agesilas-Milano, te verhellen en te verheerlyken. Volgens liet nieuw liberael maeoiniiek regt, moet er aen den moordenaer van den koning van Napels eene gedenkzuvl opgeregt worden, alzoo heeft Garibaldi het besloten Het is nog jammer dat den dictator niet een besluyt kan nemen waerdoor dien koningsmoorder wederom tot liet leven kan verwekt wordenE11 gy zond de gevolgen van dit nieuw liberael regt niet zien, gy, Soiivereynen, g-y, Volkeren gy, Kiezers Gy, Soiivereynen, zult aen liet moordstael dier bloed monsters niet ontsnappen, als zv u niet meer zullen noodig hebben. Gy, Volkeren eu Kiezers, zult ti aen de roof- en plunder- zucht dier dieven niet konnen onttrekken, als die sehand- kerels bun nieuw liberael regt overal zullen hebben ingevoerd Wilt gy het weten, Landgenoten 2 De geschiede is zal 't u zeggen. Slaet de jaerboeken open van over tachentig of wat meer jaren, dan ook, gelyk nu, schreef en werkte nenstaende wasde slechte leerstelsels van een ver dervend liberalismus plasten, even ais nu, op Vmitn*- neêr gelyk eenen regen'; God en het ander leven '.vierden

De Denderbode | 1860 | | pagina 1