geloochend de deugd wierd gelyk nu, beschouwd als eene ondeugd, en de ondeugd gehouden voor een goed -de liberale aenvoerders zegden openlyk, gelyk zy op onze dagen zeggen, dat zy de droomeryën van de religie niet meer noodig hadden, dat het oude misbruyken waren, dat zy vyandig waren aen den vooruytgang, aen de ver lichting immers die rampzalige wezens zegden gladaf, gelyk de liberalen van heden gedurig zeggen en schryven, dat zy den bystand van boven konden missen, dat de menschelyke rede alleen bekwaem was om de volkeren te bestieren, dat het dwaesheyd was te erkennen dal alle magt van God komt Én wat is er daerop gevolgd De gruwelen van 1793 de afschaffing van God, de vereering van openbare Hop de autaren in Godes tempels, de plundering en verwoesting van kerken en kloosters, de bloedigste vervolging tegen al wat priester of Catholyk was, het schavot, de guillotien en by dit alles eene volslagene volksruine En wie bewerkte al die snoodheden liet zelfde maconniek-liberalismus, 't welk nu al de zelfde prineipen belyd en tot de zelfde uytwerksels zal komen, indien de volkeren het zelve in zynen verwoes tenden gang niét tegenhouden. Dat de volkeren er wel opletten, 't is nog tyd en byzonderlyk nu voor ons land, nu dat de Kiezers den invloed, het gezag van dit onge lukkig maponniek liberalismus konnen knakken of ont zenuwen, met deszells aenhangers uyt de gemeenteraden te sluyten en hun aldus de magt te benemen van kwaed te doen. Het zyn de gemeenteraden die steden en dorpen grootendeels tegen het verderf konnen beveyligen het zyn de gemeenteraden die, door het onderwys, door de waekzaemheyd en eene gewetensvolle pligtvervulling, hunne onderhoorigen konnen in 't goed houden, terug brengen, of ten minste de beklagelyke ergernissen be letten. Indien al de gemeenteraden 'goed waren, 't land zou van de rampzalige maconnieke prineipen zooveel niet te vreezen hebben, want als het goed voorbeeld van om hoog komt, heeft het dobbel goed uytwerksel, terwyl, als de ergernis van daer afdaelt, zy ook niet dobbel maer tiendobbel kwaed aenrigt. Indien de volkeren dan van deze noodzakelykheyd doordrongen waren, den slryd, die tusschen het goed én het kwaed altyd zal bestaen, zou verre wezen zoo nood lottig voor het goed te zyn, maer 't is omdat de goeden altoos te benauwd, te toegevend, te zwak en meermaels te onverschillig zyn dat het kwaed de overhand krygt en op 't laetste de volkeren in den algrond stoot. Wilt men deze regelen wel overleggen, wilt men de daedzaken nagaen, wy zyn verzekerd dat al de kiezingen van 't land tegen het maponniek liberael stelsel zullen uytvallen. Verleden maeudag zyn twee onzer deftige stadsgenoten, Mil. Mayart en Callebaut, die te Castelfidardo en te Spoleto moedig voor de zaek van den heyligen Vader gestreden hebben, onge hinderd alhier aengekoinen. Eene groole menigte volks had zich aen de statie van den yzeren weg geposteerd 0111 die twee dappere en edelmoedige jongelingen welkom te heeten en ze over hunne gelukkige ontsnappingaen de dood geluk te v. enschen. N'oovt zagen wv meer geestdrift der acnvvezige volksmassa, elkeen omringde" onze helden, elkeen greep hun de hand en allen waren ten uy'terst vergenoegd de twee brave Itrygsmans terug te zien, die zich, door hunnen moed, door hunne onversehrokkenheyd en vastberadeno slrydzucht voor de heyligste aller zaken, zoo zeer hebben doen onderscheyden en aldus lot groole eer aen onze stad verstrekken. \Vv ook wy zeggen aen onze voorlreffelyke medeburgers, MM. Mayart en Callebaut, eenen herlelyken welkom, wy ook sturen bun eenen welgeraeenden proficiat toe over hunne gelukkige behoudenis en verzekeren hun dat zy de achting, do liefde en volle loegenegenheyd van al hunne weldenkende mede burgers hebben verworven en wegdragen. Ware den H. Vader zoo gelukkig geweest een enkel regiment zulke mannen gehad te hébben, den uytslag van den slryd zou. wat anders geweest zyn, want gelyk wy vernomen hebben, hebben onze gelukkige Aelstenaers zoo deftig hun stuk gestaen dan de besté zotiaven van Vrankryk. Men schryft 011s uyt Denderleeuw, 23 October c, lil het'veld komende,, bemerk ik eene liuilengewoone be weging in de slraet, van alle kanten loopen vrouwen, kinderen, mans, welke eikanderen eene gelukkige lyding aenkondigen 1 wat mag dit zyn?Ah ik heb liet geboord 1 de roep FRANS VAN DER POORTEN is toegekomen, weêrgalment van het dorp door bet veld en doet myn hert kloppen, van daer dan die wel- komgroetcn, die vreugdekreten, die geluktvenschiugen, die biyde ontroering van het volk 1 Spytig is het, dat men op ..voorhand van die terugkomst niet verwittigd is geweestalsdan zou hel te zien geweest hebben, boe zeer men de moedige verdedigers van den H. Vader hier genegen is, en hoeveel liefde en eerbied men gevoelt voor de 11. zaek van het Pausdom, welke heden door de boosheid bestormd, maer lvdl, om later eenen des te grooteren zegeprael te behalen. Wv zullen het ons hier altyd tot eene eer rekenen, eenen medeburger, eenen gezel, eenen vriend te hebben, welke voor do roenirykste, de regtvcerdigste zaek geleden en gestreden heeft. BRIEF VAN EENEN BELG. De Piilrie van Parys, heeft den volgenden brief ontvangen Mvnheer den Opsteller, Te Spoleto gekwetst en krygsgeyangen genomen zvnde. keer ik langs Parys naer Belgien lenig. Ik zie met sniert en ver- ontweerdiging in zekere vrerade dagbladen, en vooral in do erwelsehe, batelyke aentygmgen legen de 360 dappere leren, welke de gezegde stad verdedigden. i< Men durR hen huersoldaten en lafaerden noemen. Zy, hner- soldalen 1 zy, die in ltaliën aenkwamen mei de eenige gedachte om hunnen" godsdienst Ie verdedigen zy, die zeer wél visten dat hunne-eenige voordeden de gevaren en de dood zouden zvn zv lafaerden! Dit handvol belden, die gedurende 14 uren 'hei hooitl boden aen 22,000 Pieinontezen, tot dat hun voorraed van kardoezen geheel was uylgeput. Wat betreft de eerlooshcyd der engelsche dagbladen tegen over de roemvolle kinderen van Ierland begaen, zv verdient slechts de verachting der eerlyke en brave lieden mvs lands. Toen ik té Spoleto de roemvolle en versohrikkelvke wyze van stryden rnyner dappere wapenbroeders zag, heb ik kunnen begrypen wat het leger en de zeemagt van Engeland onlzaglyk maeklen het zyn de iersclie leeuwen, welke er zich by duyzen* den onder bevinden. Als geluyge van hun edel gedrag verzoek ik u Mynheer, niyne nederige getuygenis ten voordeele hunner dapperheyd, in uw dagblad tc willen opnemen misschien zult gy die voldoening niet vveygerea aen eenen overwonnen en gekwetsten. Parys, 15 October 1660. L. De Levels, Belg. Eene der achtbaerslc ftimiliën van Belgiên, zegt den l'fhiversd deelt ons liet volgende uytlreksei mede van eenen brief welken een der naesto bloederwanten van M. burggraef de Becdelièvre hacr toegezonden heeft Gaspard (M. de Bourbon-Chaltis) kan van M. de Becdelièvre niet zwygen. Hv was overheerlyk, zegt hy, toen by met zyn kleyn bataillon ging post nemen op eene halve pistoolscheut van den vyand. Na de wapens afgeschoten te hebben, bevool hy met eene manhaftige stem .1 la ballonnette aenstonds wierd het gevecht hevig en moorddadig. Twee piemonteesche regimenten wierden doorgebroken, en hadde er alsdan eenige versterking by de hand geweest, den zegeprael was den onzen. Maer geene versterking ltvvam by, en na de veroverde standplaets dry kwartieren lang behouden te nebbon, moest men den aftogt slaen. Ziehier eenen byvoorvai welken Gaspard nog verhaeltDen kapiteyn Cliarclte, den berg opgeklommen en alleen op den top gekomen zvnde, bevind zich aengezigt tegen aengezigt met eenen piemonleeseheu kapiteyn, en aenstonds begon er tusschen hen een tweegevecht voor leven of dood. De beyde legers houden eenen oogenblik stil om dit gevecht lyf aen lyf der beyde leger hoofden, gelyk in de oudere tyden van Homerus te aenschouvven. M. de Cbaretle eyndigt mot zynen vyatid met eenen sabelhouw neer te vellen, vervolgens ontvangt hy zynen degen dien hy aen zyne mannen toevertrouwt, en zet zynen weg voort vooruyt. Kotts nadien, Charetie zelve gekwetst, keert terug langs den kant waer zynen doodelyk getroffen vyand ligt. Dezen hem be ziende, roept eensklaps uytMaer zvt gy het niet, Charette Zy hadden inderdaed kameraden en vrienden geweest in de mili taire school van Turyn. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. V. S. te Genei 6 fr. Idem van M. J. K. te Mcehelen 6 IV. M. K. weest bedankt over uwen welwillenden brief. Besten vriend B. uyt G. Ik vraeg en blyf vragen dat er geene verandering gedaen worde. En, versta het wel, ik vraeg dit voor MYBinnen de veertien dagen kom ik u in persoon be danken en de hand drukken. Gy zuil den dag kennen. Vriend V. L). uyt A. zend iemand naer Oendermonde maendag in den VOORNOEN ik zal daer zyn. Gy weet wat hy moet mee brengen. Onze lezers herinneren zich misschien nog dat het Kleyn Seminarie van St Nikolaes twee professors telde in de rangen der godvruchtige pelgrims die, omtrent deiLlvd der goede week, nvt Lyons vertrokken om voor de voeten van Pius IX de uyt- drukking der zelfsopoiferende en verknochte gevoelens der bel- gische en fransche catholyken te gaen neerleggen. Zyne Heylig- heyd heeft zich niet vergenoegd met aen die' heeren' het herte- lyksle onthael te doen en mondelings en op de welwillendste wyze te antwoorden op het adres dat zy gelast waren Haer na mens het Kleyn Seminarie aen te bieden, maer Zy heeft nog ge- wcerdigd aen M. den Bestuerder, en aen MM. de professors en leerlingen, in date van 6 oetober, eefien hertroerenden brief toe te sturen, die voor het kollegie van St-INikolaes eene duer- bare getuygenis zal zyn der hoogstvveerdige welwillcndheyd. Zie hier eene getrouwe ontleding.van den pauselyken brief Na zyne levendige voldoening uylgedrukl te'hebben over de gevoelens van uytslekende godsvrucht, verkleefdheyd, geloof en eerbied welke het Kleyn Seminarie hem betuygd' heeft in het vroeslyk tempeest door magligc en boosaerdige mannen tegen den Heyligen Stoel van Petrus verwekt, na verklaerd te hebben dal deze beluygenis van medelydendë en allerverknocht- sle herten tot eenig zeker punt zynlyden verzacht, stort den Heyligen Vader aldus zyne gevoelens uyt wegens de laelstc ge beurtenissen Het geen aen 't nakomelingschap ongelooflvk zal schynen, is dat de moedwilligheyd en sloutmoedigheyd dier zelfde vvand'en van Onzen Stoel en Kerk tot zoo verre Zyn gegaen, dal bymr alle de provintien onzer Piuselyke Staten gewapenderhand bezet geworden zyn door den koning van a Sardiniën, en dat zyne troepen nog tegenwoordig, zonder dat daer zich iemand tegen verzet, niet verre van de muren der Heylige stad liggen. By' dit droevig tooneel ontsnapt het gebed zuchtend maer krachtig uyt het diepbewogen hert van Pius IX Dat den Heer Onzen druk en dien zvner heylige Kerk aenzie, dat hy zich over ons ontlërme en zyne magt doe uytschynen. Al li"t zal men begrypen dat deze woorden droevig weergeklonken heb ben in de herten der godvruchtige jeugd van hét Kleyn Semi narie zy zullen den zelfden weerklank hebben, daer iwyfelen wy niet aen, in de ziel van alle de catholyken. Laten wy ons oliën te samen vereenigen by den stadhouder vaYi Jesus-Christus om den Hemel het heylig geweld des algemeene gebecls aen te doen. Den Opperpriester voegt er onmiddelyk by Blyft voorts, tnyne welbeminde zonen, dien zelfden God met s'leeds aen- groevende vurigheyd bidden, opdat hy het hoogst boosaerdi<* verbond verbreke dat magtige mannen gesloten hebben mei Onze doodelyke vyanden, om dc wereldlyke magl van dezen Heyligen Stoel ganscli overhoop te werpen. Ten dien evnde smeekt vooral den bystand af van de Oppervorstin der wereld, van de Koningin dos Hemels, van de Onbevlekte Maegd en Moeder Gods Maria. Zyne Heyligheyd eyndigt dien schoonen brief met in ganscli de uvtstorting des herten, en als een bevvys zyner vaderlvke toe genegenheyd voor het Kleyn Seminarie van St Nikolaes, den Aposlolyken Zegen ie geven, voorbode van alle hemelsche genade. De Eloilc beitje van Brussel had beweert dat versebeydene huysvaders hunne zoons uyt de Universiteyt van Leuven gelrok ken hadden, in de vrees dat zy ook goeste zouden kunnen krv- gen van naer Italien, te gaen dienst nemen in het pauzelyk leger. Öp die leugenachtige aenlyging heeft M. den onder-rok lor der eatholyke instelling die den roem des lands is, door eene klare en doorslaende lereglslelling geantwoord als volgt: 1° Ik weet hoegc-naemd niet welke de huysvaders zyn die hunne zonen uyt de Universiteyt van Leuven gelrokken hebben ten gevolge dor vrees waervan gy spreekt, maer het geen ik opentlyk mag verzekeren, is dat de inachryvingen op verre j na nooyt zoo menigvuldig zyn geweest dan'zy 1 et dit jaer te Leuven zyn. 2° Dat de leerlingen der Universiteyt die in het pauzelyk le^-r hebben dienst genomen zulks maer 'gedaen hebben met'dé wile I toestemming hunner ouders. Dynsdag zyn vele soldaten van het fransch-belgisch legioen in het pauselyk leger krygsgevangeu gemaekt of "gekwetst, te Gend aengekomen, na de hardste gevangenis te hebben moeten uylstaen. De cipiers van Victor-Emmanuel hebben zich Weeftli? getoond van den vreeden Cialdini. Zy sloten onze landgenoten in kazernen op zonder hun anderen onderstand te geven dan lOcenlimenen een stuk brood alle 24 uren. Dank aen de lief. dadigheyd der catholyken, zyn het grootste deel der gevangenen eyndclyk verlost geworden liet bestuep der yzeren wegen heeft besloten, dat er by eiken treyn van reyzigers een .ryluyg van 4C klas zon gevoosd worden, bestemd voor de dame'n die alleen of met kinderen reyzen. Dezen maetregel zal binnen kort worden toegepast. In den loop der verledene week, eenen spinner lc Gend wiens naem het ons spyt niet te kunnen sengeven, grootelvks beproefd door de ziekte zyner vrouw, begaf zich naer den Berg' van Bermherligheyd, om er zyne zakborlogie te verpanden, oen hy op zynen weg eene brievenlesch vind, versehillige papieren en twee bankbriefkens van 20 franks bevattende. Niettegenstaende den nood waerin hy zich bovond, hacst hv zich om dien vond naer het politie-b'ureel te dragen, en vaii daer gaet hy voort naer den Berg, waer hy, in ruyling van zyn uerwerk, de som van vyf franks ontvangt,' wcynig genoefr om hem in zyne noodwendigheden te helpen. De brievenlesch behoorde aen eenen handels-reyziger in sta len pennen, die, 's anderdaegs, aen den eerlyken werkman eenen der teruggevondene briefkens zond, vergezeld van eenen schoo nen brief, waerin hy hem grootelyks prees over zyne eeriyk- heyd en hem verzocht dc helft te aenveerden eener som op de welke hy niet nu er gerekend had en die hy thans verschuldigd was aen de edelmoedige belangloosheyd van eenen on Ge lukkigen. Deze lofTelyke daed vernemende, heeft den fabnekant Êywfen gemelden spinner werkt, op eygene kosten het uerwerk uyt den Berg doen lossen en het aen deszelfs eygenaer besteld," hem ruymen lof loezwaeyende over zyn treffelyk gedrag. Den al te vermaerden Proudhon, die leert dat God het kwaed is, heeft over eenige dagen het noenmael genomen bv M. Karei De Brouckere, te Rouselaere. Hy was vergeztlj van M. Altmeyer, professor in de universiteyt van Brussel, die reeds zich heeft doen kennen door zyne exen'lricke leerstelsels. Men leest in eenen brief geschreven uyt Truxillo, in date 18 september Den generael Walker is den 12 om 8 uren des morgends door den kpp geselioten. Hy heeft de grootste kloekbloedigheyd ge toond toen men hem uyt het gevang naer de geregtsplaels leydde. Twee soldaten, met blooten sabel, gingen voor hem en* dry ande-en volgden hem, de bayonnet vooruyt. In de regter hand hield hy zynen hoed en in de linkere een kruysbeeld. Alvorens zich op de rampzalige bank neer te zetten, daer hy niet luyde genoeg sprak oir. zich te doen hooren, verzocht hy zynen biecht vader om, in zynen naem, vergiffenis te vragen aen al degenen welke hy gedurende zynen krygstogt zou hebben kunnen hinde ren. Daerna zette hy zich neer, tien soldaten traden by en vuer- den. Hy was dood op den slag. De soldaten hieven dry hoeras aen en alles was gedaen. Zyn lyk is met de gewoone kerkelyke plegtigheden hegraven geworden. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Dynsdag, 23 Oetober. Te Parys houd men zich nog altyd druk bezig met da af breuk der diplomatische betrekkingen tusschen Rusland en Piemont. Alhoewel men het nog eenigzins wilde in twyfel trekken, js iiet echter volkomen stellig dat dezen gewigügen maetregel ee,ne volbragte zaek is.'T is zaterdag dat den zaakgelastigden van Rusland aen M. Cavour de nota heeft behandigd die hem gebied zyne paspoorten te nemen. Onmiddelyk is er door het piemoD- teescli kabinet ook bevel gezonden a'en den markies Sauli om met het persooneel van het sardinische gezantschap op zyne beurt ook St-Petersburg te verlaten. Zoo luyd een berigt 'uyt Turyn zeiven. Naer men beweert zal de terugroeping van den minister van Rusland van naby gevolgd worden door de terugroeping van den spaenschen gezant De militaire Gazzetta van Turyn gelooft te weten dat, ter ge- legenheyd der intrede van Victor-Emmanuel te Napels, Garibaldi hem zal" te gemoet Komen, en dal den Koning hem de hand zal toereyken hem groetende met den titel van maerschalk De ge neraels Fanli, de La Marmora, de Sonnaz en Cieldidi zouden insgelyks tot maerschalken benoémd worden. Woensdag 24 oetober 4860. Men beweert dat M. Cavour te Parys zou hebben doen vragen of het fransch kabinet nog geene ondemgtingen ontvangen heeft nopens de geheyme inzigten van Oostenrvk, dat clen Keyzer der Franschen zondag te St-Cloud alle de maerschalken zyns legers in raed zou vergaderd hebben, dat hy lord Palmerston zou heb ben uytgenoodjgd om naer Parys te komen, ten eynde door wederzydsche verbindtenissen het engelsch-fransch verbond te versterken, en eyndelyk dat Napoleon zelve aen Czar Alexander zou geschreven hebben, 't zy óm zich te beklagen over den algemeenen aerd der byeenkómsl van Warschau, 't zy om inlich tingen te vragen over het doelwit en het béreyk dier ontmoeting. De Gazelle van Mun ch en kondigt aèn, volgens melden uyt Turyn van 21, dat de ministers van Pruysen, Spanje en Portu- gacl' by het hof van Piemont, toebereydselen maken voor hun aenstaende vertrek. Oostenryk, heeft eene militaire belooging gedaen tegen Pie mont zyne troepen heeft het gebragt tot op de uyterste grenzen van Venetien, en daer gewapender hand wacht hel de gebeurte nissen af, bereyd om vooruyt te trekken indien de byeenkomst van Warschau de uylslagen oplevert welke den oostenryksehen Keyzer verwacht. O'nbelvvislbaer heeft Erans-Joseph het regt van de'uytvoering des traklaets van Villafranca te vragen, en daer Pruysen en Rusland zich beroepen op den eerbied aen de trak taten verschuldigd, denkt het ons dat de vraeg van Oostenryk zal ingewi iligd worden. Nu, de uylvoeiing van het traktaet van Villafranca is de herstelling van de wettelyke magt in de Pau- zelyke Staten, in de Beyde-Sicilien en in dó hertogdommen van Modena, Toskanen en Parma. Vrydag, 26 oetober. De berigten uyt Turyn kunnen geene. begeestering genoeg toonen voor de merkweerdige uytslagen die het algemeen stem- reüt in Napels en Sicilien komt'op te leveren reeds van den 22 was de stemopneming te Napels gedaen, en alles doet gelooven dat het overige der programma er met dezelfde stiptheyd zal uyt- gevoerd worden. Den 27 zal de aenhechting openbaerlyk worden a gekondigd, en daegs nadien zullen de Napolitanen met eenen

De Denderbode | 1860 | | pagina 2