Knophpvfplvkc'i geestdrift den nieuw gekozenen in hunne 0 f«f onlvang mi, Victor-Emmanuel, die zich tot hiertoe op Tniid heeft gehouden, uyt eerbied voor de vryheyd der stem- na Echter, alvorens binnen Napels te treden, zal den Koning vvinr-Emmanuel zorg hebben om den onttroonden monark zoo als mo^elyk van zyne hoofdstad te verwyderen. Met dit Xlw.lt heeft hv oen generael Cialdini bevel gezonden van de mVmonleesche troepen te vereenigen op den Volturno,. welken ïl'Verlang zullen overtrekken: Tot hier toe is er weynig of mets geweten van hetgeen er te Warschau "ezegd of gedaen word prins Hohenzollern en graef von Rechbcrg hebben onderhandelingen gehad met hunne we- rk-r/vtlsche vorsten, maer eene byzondere byeenkomst der dry minister heeft nog niet plaets gehad, en, volgens een telegram "den den Keyzer van Oosteoryk enden prins-regent maer te Warschau gebleven zyn tot gisteren vrydag. Generael de Lamoricière is te Roomen heerlyk onthaeld» alwaer hymaer een kort verblyf zal houden, het is stellig da1 den generael naer Vrankryk terugkeert. Eenen brief uyt Gaels, van den 13 verzekert dal Menotti en penen zoon van Garibaldi in den laetsteu slag gesneuveld zyn, doch hét feyl is twyfelachlig; maer een anderen zoon van Gari baldi is ontdekt onder de soldaten die door de koninglyke troe pen krygsgevangen zyn gemaekt. Den Keyzer, zegt men, heelt besloten dat men aen de vry willigers van'het pauzelyk leger die den oorlof niet hebben ge vraagd van by een vremd leger te gaén dienen, de schikking niet toepossen zal der wet die hen voor deze enkele daed van hoe- danigheyd van Franschman beroofd. —"De* calholyken van Avignon teekenen een adres aen den H. Vader, om te protesteren tegen de schroomlyke en onge hoorde aenslagen welke goddclooze wapenen eh vad'ermoordende handen tegen zynen geheyligden persoon en zyne vvereldlyke souvereyneteyt komen te bewerken. Eene italiaensclie briefwisseling over den veldslag van Castelfidardo eyndigt als volgt a Ik heb het ifizigt niet u den heldhaftigen stryd te beschry- ven anderen weerdiger dan ik zullen dal doen, maer ik wil u alleenlyk twee daedzaken aenmeldenDe eerste is dat, gedu rende ganséh den tyd dier verdediging, de Piemontezen nooyt eenen aenval met de bayonnel durfden afwachten, hoe gering ook hel getal der aenvallers was, en dat, toen het beruchte hof stedeken maer door een dertigtal mannen meer verdedigd, was, waervan er twee en twintig waren gekwetst, de Piemontezen de worsteling vreezen de welke dgor eenen .aenval mét open geweid noodzakelvk gemaekt, zich vergenoegden met een geweervuer, bv hetwelk zy een ongelooflyk getal mannen verloren, ten ge" vol we van de stelling der Franschen, die schoten als of zy reeds sedert lange met het geweer waren gemeen geweest. Hel tweede feyt is dat, toen de Piemontezen het vuer aen het buys hadden gestoken en de verdedigers, door den rook versmacht, het witte vaendel hadden opgeheschen, de piemon- teesche soldaten, tegen alle de wetten des oorlogs, als dolzinni- gen toesprongen, twee ontwapende mannen, vermoordden en de gekwetsten en gevangenen op de woestende wyze uytslroopten, hunne kleederen scheurende om hunne beurzen, papieren en zelfs hunne medalien te rooven. Veischeydene onzer landgenooten, voorden generael Cialdini gebragt,'beklaegden zich over deze schandelyke behandeling. Daer wierd hun geantwoord dat zulks de wet des oorlogs was. Nu, die zoogezegde wet des oorlogs is in Vrankryk geregeld door de. wet van 21 brumaire jaer V, titel V, art. 6, id de volgende voegen Allen militair overtuygd van binst of na het gevechteenen buy ten stryd gestelden man uylgeslroopt te hebbenzul men tien jaer ijzers gestraft worden. Tydens hun gevang, waren onze gekwetsten dikwyls ten prooy aen de belededigingen niet des gepeupels, maer wel der piemon- tcesche officieren het ware niet onmogelyk de namen dier bele digers op te geven en te zeggen van welke' bewoordingen zy zich bedienen. De kieswyze die men te Napels komt aen de nemen is een wonder van ongedwongenheyd. Men zal in eene zael dry bussen, plaetsen, die van te midden zal ydel zyn en de twee al weerkanten zullen de eene de jrz-brief- kensen de andere de wct'M-briefkens inhouden op deze wyze zal zal den stemmer het briefken kunnen verkiezen dat hy in de bus zal willen werpen. Ja maer, de politie der zael zal gedaen worden door de bersaglieris, de karabyn in de hand. Men noemt dat het regtstreeksch en geheyme algemeene stem- regt. 7 is het stemregt in Vrankryk aengenomen, herzien, ver meerderd en verbeterd. Wy lezen in de Patrie: Uyt Napels vernemen wy dat er 90,000 kiezers voor de aen- heqhting hebben gestemd slechts een oneyndig kleyu getal hebben er tegen gestemd. Do stemming moest den maendag voQrtgaen. Overal reitehde men op eene overgroote meerderheyd. In sommige provinlien zal er eenparigheyd zyn. Marseille, 22 October. Men schryft uyt Roomen, den 18, dat M'. Cavour, alvorens de krygsgevangenen terug te keeren, eyscht dat het pauselyk gou vernement al de vremüelingen wegzendc die nog in zynen leger dienst gebleven zyn. Twee duyzend vrywilligers bevinden zich nog in de provintie van Viterba. De krvgswervingen duren voort, den Paus vestigt groote hoop op het Kongres van Warschau. Men leest in het blad la Guienne van 20 october M. Crispi, den zoo gezegden Staetsekretaris voor de buvten- landsche zaken, in Zuyd-ltaliën, noodig geloofd hebbende eenen omzendbrief te moeten toesturen aen M. Meyer, algemee- nen konsul van Z. M. den Koning van Beyde-Siciliën te Bordeaux, om hem ie verwittigen dat hy hem provisoirlyk in zyne bediening bleef behouden, heeft van dezen ambienaer het volgende ant woord verdiend Bordeaux, 10 october 1860. Tot myne groote verbaesdheyd kom ik eenen omzendbrief te ontvangen toegestnerd aen M. den kommendeur Moyer, 'alge- meenen konsul van Zuyd-ltaliën. lk verhaost my denzelven terug te zenden aen M. Crispi, die zich wel zou gewacht hebben mv denzelven toe te sturen hadde hy myn voorgaeude gekend. Ik vergenoeg my met hem te doen aenmerken, dat ik geen- zins de overweldiging herken van dengenen die zich Koning van llaliën wilt noemen, en dat ik ze aenscbouw, met al wie een eerlyk lierte heeft, als eenen akt van verfocyelyke baenslroopery, zonder voorbeeld in de geschiedenis. Ik ken geenen anderen vorst te Napels dan Z. M. Frans II, Koning van Beyde Siciliën, en ik ontvang maer bevelen van zvne ministers. Den algemeenen konsul van Z. M. den Koning van Beyde-Siciliën. G. F. Meyer. De Wiener-Zeitung van den 21 kondigt het volgende key- zerlyk manifest af Aen myne volkeren 1 Toen ik den troon myner voorvaders beklom, vond ik het ryk aen geweldige schodd'eringen ten prooy. Na eene worsteling die voor myne vaderlandslievende ge voelens hoogst pynelyk was, ontstond in myne domeynen gelyk in alle de sterk ontstelde Staten van het europeesche vasteland de hoofdzakelyke behoefte van eene sterkere samenvoeging der uylvoerende magt te bewerken. De openbare orde en de veylig- lieyd van het grootste deel der vreedzame bewooners des ryks vereyschten dezen maetregcl de opgehitste driften en de droe vige geheugenissen der verledene lyden maekten de vrye bewe ging der onlangs nog zoo vyandige elementen onmogelyk, lk heb willen kennis nemen van de wensehen en behoeften der versehillige landen des ryks, en, ten gevolge va» dien, heb ik, krachtens myn patent van o maert dezes jaers, mynen ver sterkten Raed des Kcyzerryks gesticht en byeengeroepen. ln overweging der voorstellen welke dezen Raed gedaen en my onderworpen heeft, heb ik besloten heden een rescript te verleenen en af te kondigen, regelende den slaetkundigen vorm des ryks, de regten en loestaüd der ryken en verschillende lan den, alsook de nieuwe vvaerborg, de verordening en de verte genwoordiging der staotkundige eenheyd van gansch het ryk. lk volbreng myne pligl van Souvereyn, met op deze wyze de geheugenissen, de wensehen en wettige aenmatigingen myner volkeren en landen in verzoening en evenwigtigheyd te brengen met de wezentlyko behoeften myns ryks en door, met eene volkomene gerustheyd, aen de wysheyd en vaderlandschen iever myner volkeren toe te vertrouwen de voorspoedige ontwikkeling en de vestiging der instellingen die ik hem geef of op nieuw herstel. Derzelver heylvolle gelukking wacht ik af van de be scherming en de genade van den Almogenden in wiens handen de lotbestemmingen der vorsten en volkeren berusten, en die zyne zegening niet weygeren zal aen de diepe en gewetensvolle begeerten van myn vaderlyk hert. Weeucn, 20 october 1860. Frans-Joseph. Op het oogenblik dat de noordsche mogendheden te War schau beraedslagen over de toekomende lotbesehikkingen van Europa, is het gewis van hoog aenbelang, den tekst te doen kennen van eene nieuwe prolestalie door den Koning van Napels aen al de europeaensche regerende Vorsten gezonden. Zie hier dat stuk Op hel oogenblik van zich uyt zyne hoofdstad te verwyderen om langs dc lyn van den Volturno de vremde gelukzoekers te gaen bevechten, die de door hen aengeslookte revolutie voor- sluwden, en zyn grondgebied overmeesterd hadden, verhaëstle den Koning der Beyde-Siciliën zich aen al de Mogendheden van Europa eene stellige prolestatie te zenden tegen dc akten van den gelukzoeker Garibaldi, en legen zynen schandelyken inval, die, het koningrvk met eenen nabyzynden ondergang bedrey- gencle, levens alle beginsels van openbner regt vernietigen, op de welke de veyligheyd en onafhaukelyklieyd der volkeren ge grondvest zvn. Zoo hacst de in Europa regelmatig ingeriglte revolutie een opoerhoofd en een leger vond dat eene naburige mogendheyd haerzyn vaendel deed nemen dat hare havens hem wapens, scliepe'n en soldaten leverden, mogt den wettigen Koning hopen dat. alléén staende ter bevechling van al de magten der euro peaensche revolutie, Europa ook ter zyner hulpe zou komen, ton minsten om te beletten dat het grondgebied van Piemont niet als hoofdkwartier en schnylplaets diende voor die onbegry- pelyke ondernemingen maer de Staten van Europa hebben het niet als hunne pligl geacht, dien overweldigden gang der revo- 1 lutie legen te houden, en het koningrvk der Beyde-Sicilien, aen zyne eygen'e krachten overgelaten, ondermynd door liet binnen- landsclie verraed, dooi' de aenrandingen van den vremde, en verzwakt door eeneir toestand, wacrin Piemont al de voordeden van den oorlog had, zonder in deszelfs gevaren en verliezen te deden, bevind zich in perykel van le bezwyken. Maer bezwykende, word er eenen nieuwen tydkring voor Europa geopend de oude traktaten zyn afgeschaft'; een nieuw openbaer regt is bekrachtigd de wereld kent, door ons voor beeld, dat het aen de fortuynzoekers der revolutie veroorloofd is, niet alleenlyk om de best gevestigde troonen gewapenderhand te komen bevechten, maer ook om met hunne schepen die Middenlandsche zee te doorsnydcu, alwaer al de volkeren van den aerdbol handels- en slaetkund-ige belangen bobben. Sedert vier maenden heeft Èuropa, met verwondering doch lydzaem, gezien dat duyzcnden soldaten der revolutie, te midden van scheepsvloten van alle zeevarende natiën, stevenen met wapens en oorlogsbehoeften. Men heeft gezien, dat de'havens eener met Napels bevriend- de mogendheyd tot scbuyt- en verzamclplnelsen strekken voor degenen, die ons grondgebied kwamen overweldigen, en Öe vlag der koninglyke sardeensche zeemagl stralTeloos de vloot en de balaillons bedekte van het revolutionnaire opperhoofd, wiens akten door hel gouvernement des Konings van Sardiniën oflïcieel afgekeurd waren, en die beschuldigd was van onwetligen aenslag en overweldiging. Dit voorbeeld zal niet verloren gaen, en de bekrachtiging, door de gebeurtenissen aen die verwoesting van het oude vol- kenregt en van hel openbaer regt gegeven, is eene bedreyging voor al de onafhankelvke Staten der wereld. De gevolgen'daer- van zullen niet doen wachten, inderdaed de omverwerping van het wettig stamhuys en regering van 't koningryk der Beyde- Siciliën is nog niet geheel en al voltrokken, of reeds veroveren de piemonleesche legers, zonder schynbare beweegredenen, de Kerkelyke Staten, en dit zonder ander voorwendsel, dan de noodzakelykheyd om de revolutie ter hulp ie komen. üen brief van generael Fanli aen generael dc Lamoricière is het overtuygendste bevvys, dal liet volkenregt en het openbaer regt in Europa niet meer bestaen. Na binnen de polen zyner krachten de hem opgelegde har de laek volbragt le hebben, met gelvklydig de binnenlandsehe revolutie en den buylenlanclschcn aenval le beslrvden, welken eersten door don laetsten wierd aengevuerd, blyftèr den Koning der Beyde-Sicilien niets meer over, dan zieli van nieuw ste wen den lot alle mogendheden van Europa, ton eynde dc weltelyk heyd zyner zaek voor le stellen de klip aen te duyden, teèen de welken hy zich verbryzekl heeft, en vvaerop nog andere troonen schipbreuk zullen lyden. Hy protesteert derhalve nogmaels legen a! de akten en de gevolgen van den vremden inval, van welken hy liet slagtoffer is, en laet aen de onpartydigheyd der openbare denkwyze de wnerdeering over der gebeurtenissen, welke hem wolligt'zullen dwingen het koningdom te verlaten, welke hy hield van God, door zyn regt en de liefde zyner volkeren. Francesco 11, Koning der Beyde-Siciliëu. Men .schryft uyt Parys, 23 october, aen den Uuivcrsel «Te Roomen zyn de' betrekkingen tusschen lief pauzelyk gouvernement en de vertegenwoordigers van Vrankryk hoogst gespannen. Den Paus heeft M. de Goyon doen ontbieden om hem te verklaren dat hy vooriaen geene persoonlyke betrekkingen meer wikle hebben met de agenten des Keyzers, dewelke thans met den kardinael Anlonelli zullen te handelen hebben. Gy weet dat onze troepen Viterba herbezet hebben, Dezen krygstogt is verrigt geworden te midden der morringen en mis noegdheden van den troep. Toen zy opwaerts rukten naer de stad, zongen de soldaten van het 23° in koor een lied dat de volgende woorden tot refreyn had Den schoonen stiel dien men ons doet doenWy gaèn burgers afrossen Ah waren het Piemonteezen hoe zouden wy dejagt doen,dejagt op de ver- kens Uwe lezers zullen het my vergeven hier bet eygen woord te gebruyken daer in ligt er eene byzondere beteekenis die klaerlvk den geest onzer regimenten doet i.ylschynen. Te Roomen is de tael dezelfde in al de kazernen men hoort er van niet anders spreken dan van de begeerte om de jagt op de verkens te maken. Het pauzelyk gouvernement houd zich vlytig bezig met zyn klevn leger herinterigtcn. Den oproer door den major de Becde- lièvre aen zyne wapengezellcn gedaen, is aenhoord geworden, "en reeds hebben een groot getal gedienden den weg naer Roo men hernomen. Nieuwe vrywilligers vertrekken mede, en het komileyt van Parys verzend er alle dagen. M.' de Lamoricière, na ofticieelyk rekening gegeven te heb ben te Roomen van alles wat er gebeurd is, en na zyn verslag te hebben opgemaekt dal door gansch Europa met zulk ongeduld verwacht word, zal voor eenigen weken naer Vrankryk terug keeren. Naer het schynt, verwacht Mev. de Lamoricière hem in de eerste dagen van november. Na deze voldoening gegeven aen de wensehen der zynen, zal den doorluchtigen generael zynen post van eer en ve'rknoclilheyd gaen weernemen te Roomen, werwaerts de bewondering en de wensehen der catholvke we reld hem zullen vergezellen. Eenen byzonderen brief uyt Roomen verzekert dat in do hoogere kringen liet gerucht in omloop was dat den Heyligen Vader, uyt erkentenis voor den moed der geeslelykhey'd van Vrankryk, besloten had lot kardinaels te benoemen, in het aen- staende konsistorie van november, de bisschoppen van Orleans en van Poitiers. Deze benoemingen zouden gedaen worden zon der het keyzerlyk gouvernement te raedplegcn. Men schryft uyt Roomen,. 16 october, aen den Journal de Bru.relles Wy weten heden welke schroomelyke mishandelingen de pauslyke krygsgevangenen te lyden hebben gegad van wege de Piemontezen maer daerover zyn wy geenszins verwonderd den akt waerdoor de troepen van den kon\ng-galanluomo zyne intrede in 't domeyn der Kerk heeft ingehuldigd, moest noodza- kelyk zulke selïandelyke gevolgen medebrengen. Den dapperen kolonel markies Zappi, die den eersten weder stand bood le Pcsaro aen de piemonleesche horden, is beledigd en mishandeld geworden. Men beeft hem alles ontstolenen gedurende al den tyd die zyne aenkomst te Alexandrjën vooraf ging, heeft hy geeue andere slacpstedc gehad dan den blooten grond. Hy, kolonel, ontving twaclf stuyvers soldy per dag. lk zal niet spreken van de smerten en vernederingen die de edele en dappere verdedigers van den H. Stoel uyt te slaen hebben gehad. Nevens dat, hebben de Piemontezen nog dc lafherlighcyd gehad van de schaemteïoossle leugens op hunne rekening uyt te strooyen, en, door beloften en bedreygingen, op onze soldaten te werken op dat zy zouden hunnen eed van getrouwheyd aen den Paus afgaen en dienst nemen in het leger van Piemont. a In den overtogt van Ancona naer Genua, is den stoomboot waerop de Lamoricière was, byna verongelukt. Eenen officier der piemonteesche zeeinagt, die als passagier reysde, deed aen den generael de gevaren opmerken die men liep het sdiip was op het zand gelooi eu en hy duyddc lenzelfden tyde de middelen aen die behoorden genomen le worden. Lamoricière, op eenen loon van oppergezag, zegde tot den bevelhebberGy kent uwen stiel niet. Gael heen. Ik geef het bevelhebberschap aen dien officier. Den bevelhebber boog zich neer en den officier passagier bevool de noodige verrigtingen om het vaertuyg uyt liet zand le lossen en zynen weg zonder verdere hindernis voort te zetten. Te Genua vroeg men aen de Lamoricière of hy wilde de mis hooren Wat voor eenen priester is het die ze zal doen vroeg hy, en daer men hem antwoordde dat bet eenen aelmoesenier zóu zyn van het piemonleescli leger Merci, zegde hy, ik hoor de mis niet van eenen priester die in den ban geslagen is. Den generael is zondag morgencJ te Givita-Vecchia aenge- komen, onder de groetenissen van bel geschut der forten. Al de pauslyke overheden verzochten om hem te mogen hulde bieden. Den plaetsbevelhebber eu zyne officieren allen zyn toegelaten geworden. Ry zyne aenkomst te Roomen met den laetsten treyn van den yzeren weg, wierd den generael ontvangen door eene ont- zaglvke menigte volk die, niellegenstaende hel ver gevorderde uei' van den nacht, hem stond af te wachten om hem hunne ge- negenheydsvolle liefde le betuygen. Den Paus heeft hem aenstouds zenden groeten, en daer men melde dat de Lamoricière Ivdende was, heeft Pius IX aenstonds verklaerd dat hy in persoon zich by zynen geliefden generael ging begeven. Diep bewogen en geraekl door dien blyk van van koninglyke welvvillendbeyd, is den generael zich voor de voeten Zyner ll'eyligheyd loopen werpen, die, hem met volle uylstorting van teederhoyd'opreglende, hem in Hare armen heeft gedrukt. Daegs nadien, heeft M. dc Goyen doen vragen dat Zyne Hey- ligheyd zou gelieven in het Vatikaen de onlangs aengekomene fransche officieren le aen veerden. Den Paus heelt niet gewild dat deze voorstelling in zyne gewoonlvke vcrblyfplaels zou geschie den. Myne vvanden, zegde hy, durven zich beloven van de een heyd en onofhanglykheyd van llaliën in hel Quirinael te komen afkondigen. 'T is in hel Quirinael dat ik de fransche zal ontvangen. Men voegt er by dat Pius IX zich ook aen M. de Goyon beeft willen loonen in de plaets zelve vvaer zich Pius VII beyond toen Radel, van schandige gedachtenis, hem op bevel van Bonaparte kwam aenhouden. Als M. de Goyon dit niet zal verstaen hebben zal bet wel zyne schuld zyn. Overigens heelt de nonbieding plaels gehad met eeue uyler- ste verlegenhevd van wege den franschen generael. Den Paus, gewoonlvk zoo zacht en uiinzaem, zag er nu koud en streng uyt. Zonder èeii woord le spreken zag hy alle die officieren voor by hem trekken, die zich neerbogen en zynen ring kwamen kussen. Daerna zond hy hun met een teeken van zyne hand weg. Des avonds deed M. de Lamoricière zich aankondigen by M. de Goyon die T zynent was in gezelschap van de afdeeling-generaels, den staf enz. De verlegenhevd van al die officieren was groot. Den held die zoo veel roem heeft gegeven aen VraÏÏkryken by welken zy allen maer konscrits zyn, vreesde niet de droefhevd te komen betuygen welke bel franseli-piemontessch verraed hem veroor- zaekt heeft. Meer dan een uer bleven zy onder hët vuer eener rede die niets van de waerheyd spaerde, en die, hooger en edeler dan iemand van hun liet kon gevoelen, het spyt wist uyt te drukken van het fransöh vaendel geslaglofferd te z'ien aen de ontëerendsle en goddeloosste der zaken.

De Denderbode | 1860 | | pagina 3