Den Dcnderhode aen de hecrenKiezers der slad Aelst. AELST, den 29 October 1860. Kaiididalcn der Bewarende Dcnkwyzc, HEEREN KIEZERS. HOSPICEN. KIEZERS, ARMRESTÏJER. EYA'DELYK. BELANGRYK ÖERIGT. MM. Victor VAN WAMBEKE, Advokact, Paul BETHUNE-EL1AERT, H. D'HUYGELAERE, Notaris, Eucéne CALEEBAUT, Koopman, Jan MOYERSOEN, Koopman in Hoppe en Wyricn, Frans M0NF1LS, Doctor in dc Medecyneu, Joseph DE GI1EEST, Brouwer, Charles VERBRUCCHEN, Advokact. Den Gemeenlcracd dezer stad lieel't zich, in de afgeloo- pene week, dringendheydshalve, vergaderd om het eerste artikel van ons voorlaetste N' te onderzoekenartikel aen welken onze stadhuysheeren den naeru willen geven van manifest en waertegen hy geloofd heeft te moeten protesteren. Deze protestatie komt te verschynen onder vorm van "kiesreklaem, of liever van doodkaert, waerop, gelyk ge- meenelyk de doodbeeldekens inhouden, alle soorten van schitterende deugden en voortrell'elyke hoedanigheden des overledenen, verdiend ol onverdiend, pryken. Den gevron- gen schryfstyl, de ronddolende en bekrompene gedachten in dil schrift uylgedrukt, benevens de gekunstelde minacli- lin" waermeê het ons behandelt, hebben er ons dadelyk den opsteller doen van raden en ons, uyt medelyden voor hem, doen besluylen dit deel onacugeroerd, voorby te gaen, te meer omdat de schynverachting van zommige menschen eenen eertitel is by alle deftige lieden, die aen de zulken de spreuk toepassen van eene beroemde personuagie Voire mépris n'est pas d la hauteur de mort dédain. Komen wy thans ter zaek. Den Gemeenleraed, door liet orgaeu van zynen verslag gever, toont zich in zyn schrift groolen bewonderaer van volksballen, francmagonslogiën, vremde halvefrankspro- fessors enz. enz. als moetende dit alles dienen lot versprey- din" van licht en kennissen en onze stad tot eere ver- strifkken. Dit beslael in eene gocste ol' manier van zien, die wy aen niemand persoonlyk betwisten en waervan wy ook geen griel' hebben gemaekl aen ons stedelyk bestuer maer1 wel aen hel verbasterd liberalismus, 't welk deze middelen in alle landen gebruykt om 't volk te bederven, te verleyden en van zyne godsdienstige priucipen af te trekken. Dan gaet den verslaggever over tot eene litanie van openbare werken door de stad gemaekt, net alsof het bestuer hierdoor wonderen had verrigt. Wel lieel't de stad onderaerdsche goten gemaekt, zy heeft er twee geldleeningen van rond de TACHENT1G DU\ZEND FRANKS voor gedaen, waervan de burgers jaerlyks de intresten moeten betalen. Heelt de stad een slaglhuys gebouwd, de stadskas zal weten aen wat prvs en de burgers zullen later ondervinden dat zy zonder genade de gebrokene polten zullen betalen. Gelukkig dat den Ümderbode er is lusseheu gekomen, anders zou dit slaglhuys dobbel gekost hebben. Heeft de stad de Slatieplaets gekassyd. daervoor betalen de burgers nog alle jaren VYF DI VZEND FRANKEN aen de'compagnie van Dender en Waes. Heeft de stad eenige straten doen herkasseyden, wel dit kan den domslcn boer doen als hy deze werken uyt de groote borze der burgers mag betalen.'T is nog jammer dat de liberale regenlie geheel de stad met licbbe mogen laten vervallen en al de oordjes op ncn hoop leggen, dan zou zy zeker nen overgroolen spaerpul hebben Den onvoorzigtigen verslaggever komt ons den mond opentrekken met zoo maer onbezonnen weg te zeggen dal tot de kleynste levering by openbare ondernemingen en ten prol'ytigste pryzen gedaen wordenwillende aldus te kennen geven dat alle burgers gelyk behandeld worden. Maer wy zullen aen dien oubekeiidigen verdediger dei- liberale regenlie eens vragen Welken conservaleur heeft er ooyt eenen centimeter laken, lyuwaed enz. geleverd 0111 de policicagentcn te kleeden. Wie levert er al het drukwerk voor de slad Wie levert er de pennen, boeken, registers, papier en verdere bureelbehoeften voor de slad? Wie levert er de zilvereu pryzen, de medaliën enz. aen de stad? Wie levert ermaer 'l is genoeg gevraegd over die KLEYNE acnbesledingeuzou den verslaggever of dc regenlie ons eens willen zeggen waer en wanneer de aen- besleding voor die te leveren voorwerpen aen de prol'ytig ste pryzen gedaen is geworden? Daervan zal men zich wel wachteu, maer de kiezers zullen oordeelen. Eu terwyl er hier over de zoo hooggeroemde ouparly- di"e besluerwyze onzer stadhuysmannen kwestie is, zullen vyy ook eens vragen wat al nullelooze plactsen zv ingerigt hebben en door wie deze plaetseii bekleed worden? Zyn het conservateurs? Dat de kiezers het onderzoeken... Wy zouden willen dat den liglzinnigen verslaggever ons eenen enkelen conservaleur noemde die, sedert de aenkomst dei- liberale regentie, tot eenige plaels is benoemd geweest of eenig voordeel van de stad genoten heeft...., en hoeveel calholykc ambtenaers er in hunne bediening zyn gebleven. Wy konnen in deze stoffen niet dieper treden omdat den tycl on» ontbreekt en wy nog twee andere kwestiën te be handelen hebben. Ja, de hospicen dit brandpunt durft den verslaggever al wederom op de hatelyksle wyze aenroeren en zeggen dat, in pluels eener voorheen ydele kus der commissie der hospicen. men nu die commissie tot 200,000 franks aen de stad ziet aenbieden om de oude schulden ui/l te dooven Van waer komen die 200,000 franks Wel sedert vyftien jaren worden de landen en goederen der hospicen byna dobbel verpacht; de arme pachters moeten zich den laetsteu druppel zweet uylpersen om hunne liooge liuer- en wvngelden ie konnen betalen. Van waer komen die 200,000 franks? Wel van de goederen die de hospicen verkocht hebben aen de compagnie van den yzeren weg en waervoor zy fabelachtige pryzen getrokken hebben. Van waer komen die 200,000 franks? Van dc verhooging der huerwaerde die men aen de beg- gyntjes voor hare huyzen doet betalen en ter zeiver lyde van de nielbetaling zyner jaerwedde, waernaer den acht baren pastor van 't beggynhol' sedert verscheydene jaren vruchteloos zit te wachten Van waer komen die 200,000 franks nog Van de overgroote winst of van het profvt dal armen en hospicen getrokken hebben uyt de iiirigling der apotheek, aen welkers zusters den Denderbnde alleen, zonder iemands medehulpden dienst heeft aengeleerd, zonder dat hem ooyt de daervoor beloofde gratificatie is betaeld geworden. Wy zouden nog al veel meer konnen vragen en onze verwondering verreglveerdigen dat er, ingezien dit alles, niet veel meer in kas is maer wy zullen deze kwestie slaken met te zeggen dat die 200,000 franks voorzeker in kas niet gekomen zyn met aen den secretaris nagenoeg eene dobbele jaerwedde te betalen in vergelyking van zynen voorzaetmet aen dien zeilden secretaris nog eenen hulpschryver te verleenen, die nagenoeg zooveel trekt dan den gewezen secretaris ooyt getrokken heeltneen, daer- meê zyn de 200,000 franks in de kas niet gekomen, en nogtans durft den onbezonnen schryvelaer ons daerop komen aenranden en eene soort van In-dekte verdenking doen wegen op hel gewezen hospicenbesluer, waervan zynen weldoener, zynen naesten bloedverwant altyd deel gemaekl heelt. Wy moeten ons inhouden, wy gevoelen het, want eene reglveerdige verontweerdiging zou ons aenprik- kelen wederom de handschoen op te rapen om dien onbe- dachten schryver te verpletten en om hem te doen gevoelen wat groote reden de Kiezers zouden hebben zyne zoo dom me als pretenlieuse minachting voor een ander met al haer gewigt op zyn eygen hoofd te doen neerdrukken. Maer vergeven wy hem dit, volgens liet liefdadig spreekwoord J\e msultes miseris in den grootsten bloey bestonden als de liberalen op het stadhuys gekomen zyn. Daerop hebben wy geene andere antwoord Ie geven dan dat liet de pretentieusen zonder ver stand alleen eygen is zich met de pluymen van een ander te versieren. Wy willen hem nogtans vragen of het niet waer is, dat een liberael regenlielidMynheer JOANNES- B.VPT1STA DE WINDT, dien de Alliance wederom als kandidaet voordraegt, niet in volle regenlie den voorstel gedaen heelt OM DE STADSSCHOOL DER BROEDERS VAN DE CHR1STELYKE LEEIUNG AF TE SCHAFFEN? Was dit uyt liefde voor 't onderwys der kinderen dei min- begoedde burgers? Was dit uyt genegenheyd voor ver lichting, vooruytgang of beschaving? Antwoord daerop, zoo gv durft en zeg ons regtzinnigiyk of zulken kandidaet nog ooyt verdient gekozen te wordenDe broeder school willen afschalfen Dit oneyndig goed van beschaving, opvoeding en verzedelyking der mindere klassen willen vernietigen Ah dit aenzien wy als eenen akt die nooyt kan verreglveerdigd worden en die de veroordecling ver dient van allen treirelyken kiezer. En dan, wat was hel noodig, hier eene arme meysjcsscliool te stichten en daervoor zoo veel geld jaerlyks uyt te gevenom deze in concurrentie te stellen met de koslelooze school, die eene nooyt genoeg gebenedydde calholykc Aelstenaeres, wylen de achtbare juffrouw COLETA DE BRANDT, hier geslicht heeft om de arme meysjes in de godsdienslpligten op te kweeken en haer tevens liet noodige handwerk aen te leeren ter ondersteuning barer arme ouders en van zich zelve? Was dit noodig, daer er hier eene zoo bloeyende zondagschool beslaet, waer de achlbaerste juffers dei- stad alle zondagen van tien lot twaelf uren zich ten beste geven om de arme meysjes te leeren lezen, schryven, cyferen en de cliristelyke pligten jegens God, jegens hare ouders, jegens de maetseliappy in te boezemen Deze vragen bevatten hare antwoord alsmede de ver oordecling Uer uuttelooze geldverspilling wauof kwestie. Het schrift in kwestie zegt ook dat het arinbestuer 100,000 franks in leening de stad aengeboden lieel't. Dit is mogelyk als dit bestuer afgeloste kapitalen in kas lieeft, als liet goederen verkocht heeft, als het buyten- woone inkomsten gehad heeft, gelyk hel noodzakelyk moet gehad hebben, dan verwondert liet ons geenszins dat het dergelyke som Ier plaelsing aengeboden lieel't. Maer wilt den verslaggever der regentie misschien zeggen dal het armbestuer die som in kas gekregen heeft, door gespaerzaemheden, door afpitsingen op de aelmoesen en onderstanden, die het aen onze arme, ongelukkige en noodlydende medeburgers verschuldigd was te doen Zoo ja. dan nemen wy hem by zyn woord en zeggen dat het armbestuer zvne pligten niet gekweten lieel't; het mag op de noodwendigheden der armen, hel mag op het lyden, op de beroovingen onzer bedrukte natuergenoten geene gespaerzaemheden doen, zoolang de inkomsten van het liefdadigheydsbureel niet uylgepul zyn, moet het armbe stuer altyd gereed wezen de grievende smerlen onzer bekla- gelyke ai-nie medebroeders, door aelmoessen en giften, te lenigen. De inkomsten der goederen van het weldadigheyds bureel zyn de inkomsten der armen, en op die inkomsten speculeren oin geld in kas te hebben en daermee te komen paraderen voor eene Kiezing, ware eene vraekroepende onregtveerdigheyd Wy zyn verre zulks by de hecren armmeesters te onder stellen, "zy hebben of afgeloste kapitalen ontvangen, of goederen 'verkocht, en dan is er niets buytegcwoons dat zy ÏPU.bOO franks of meer in kas hebben. Eyndelyk kouit den stadsverslaggever stoelTen en boffen over 't geen de stad gedaen heeft voor 't onderwys, en hy haelt al de onderwysgestichten te voorschyn die reeds lang Iu ons bovenslaende artikel komeu wy onbelwistelyk te wederleggen de punten waerover de regentie zich zoo hoog durft beroemen wy hebben dit slechts gedaen omdat zy ons blad reglslreeks en onbeschaemdelyk lieel't aengerand. Daer zv ons daerloo zoo veel tyd heeft doeu verspillen, is '1 ons oumogelyk geweest u te spreken over zoo vele slechte wellen en heyllooze maetregels welke de liberale party, die wy, uyt princiep, bevechten, heeft voorgedragen en ondersteund. Uuze regenlicheereu beroemen zich tol die party te belmoren. Zien wy in weyuige regelen welke die wetten eu priucipen zyn 1» De halelyke bloedzuvgerswel, die dc kinderen, by het graf hunner ouders, komt nieuwe tranen eu nieuw geld afpersen. 2" De liefdadigheydsverdrukking zoo schandelyk als lasterend door de liberalen, ten nadcele der armen ge pleegd. 5° De moudsloppingswel legen den prediksioel, waerdoor er aen den slcchlsten galeyboel meer vryheyd verleend word dan aen de bisschoppen en uwe herders. 4° De rampzalige wetten op het onderwys, die de zelfde verdcrllyke uylwerksels voor ons land zullen hebbeu als in l'iemont en andere ongelukkige landen. 5° Al die geldverkwisleude wetten die wy thans niet kunnen ophalen, maer waervan gy de gevolgen zoowel in uwe geldzakken gevoelt. Immers, Kiezers, gy weet het zoowel als wy, gy hebt het gezien wal al geweld, wal al bedreygingen, wat al slechte principen legen godsdienst, zedeleer en maetseliappy het liberalismus kenschetst. Wy willen u eene behulpzame hand leenen om liet liberael element in zyne woelige strekkingen tegen te houden, grypt die hand vast en met de eendragtige magt zullen wy hiér gemakkelyk liet liberael verbond verbryzelen. Overlegt dit wel, gy hebt hel middel by de hand om u te reddeu. Hel Verbond rigt zich lot de herbergiers om hun op te vyzen dat -/.y mei <le pi-incinen van den Itenderbode ver liezen in hun drankdebiel. Mac«- dooc L oaivIuLpd 2üU dit klubsblad ouaengeraekt mogen gelaten hebben. Want waer door verliezen de herbergiers Door het theatergespel '1 welk op de beste dagen voor de herbergiers hunne kalanten uyt hunne herbergen en estaminets trekt om veeltyds vertooningen by te wonnen die een verderflyk zaed in de inbeeldingen werpen, llad, gy dit gezwegen, konfrater, de herbergiers zelve zouden die klagten niet uengeheven hebben. Wy laten aen den verslaggever der stad welen dat wy in ons bureel eenen brief, aen zyn adres gerist, te lezen hebben, waervan hy persoonlyk kan mededeeling krygen. Duerin zal hy zien wie hem veroordeelt en op welke wyze. Wy willen, andermael, uyt meêlyden voor hem, er de afkondiging niet van doen." Maer dat hy kome zien, en hy zal gevoelen voor wie of voor wat hy gehouden word. AELST, TER DRL'RKERY VAN A. BYL.

De Denderbode | 1860 | | pagina 5