P ILL EKENS. GEMEENTE-KIEZINGEN. iieerschen zy daer boven, en eensdaegs zullen zy zich in hunnen vollen glans vertoonen op de wolken des Hemels. Gy zyt regtveerdigf o Heeren uwe oordeelen zyn vol ge- regtigheyd. a Men leest in het Giornale di lloma van 31 October de volgende nota betrekkelyk den brief van M. de Gruinont aen den kardinael Antonelli M. den gezant van Yrankryk heeft de begeerte be- tuygd dat men eene uytdrukking zou tcregtslellen gebrnykt in het telegrafisch berigt in ons nummer van 2-4 October opgenomen, en waerin er gezegd was dat den Keyzer der Franschen aen den Koning van Pieniont geschreven had om hem te verklaren dat indien liy de Pauselyke Staten aen randde, hy er zich met geweld colla forza) zou legen verzetten. a Ingevolge nemen wy zorg te doen opmerkeu dal hel berigt door M. den gezant medegedeeld, juyst was op gevat in deze bewoordingen, te weten, dat byaldien de piemonteesche troepen op het pauselvk grondgebied ruk ten, den Keyzer zou verpligt zyn er zich tegen te verzetten, en dat er bevel was gegeven geworden om het garnizoen van Roomen te vermeerderen. Deze uytdrukkingen hebben schier by allen het ge dacht eeuer wezentlykere aengelegenheyd gebaerd en voorzeker hebben zy medegeholpen om in de onnauw- kenrigheyd te doen "vallen,, uyt gemelde berigt van 10 september opgehaeld. Nogtans, en in 't grootere belang der waerheyd, voegen wy er by dat dry of vier dagen nadien, er eeae andere mededeeling is ontvangen geweest, waerin er wierd gezegd dat den Keyzer zich tegen gemelden inval zou ver zetten als tegenstrever. De artikels van het laetste N' des Verbmds van Aeht Zyn waerlyk kluchtig om lezen den schryvelaer derzelve moet of wel èenen slag van den molen gehad, of te wel te diep en te dikwils in 't glas gekeken hebben om zulke dwaesheden le Uonnen uytkramen. Volgens dien sul, zyn er geene kuyperyén die de Catholyke party hier niet in 't werk gesteld heeft, geene» invloed dien zy niet gebrnykt heeft, geene kunstgrepen lot welke zy geenen loevlugt genomen heeft, geene laegbedon die zy g'cspaerd hoeft om'stemmen te bedelen, daerby geene lasteringen, geene. beledigingen, geene oinkoopingen, die zy niet bewerk stelligd heeft om hoven le geraken, met een .woord, altyd volgens den sul uyt 't Verbond, heeft de Catholyke parly hier de galg en d'helle verdiend voor dé halelyke kiesmiddelen die zy gebrnykt iieeft, terwijl de liberalen de kiezers volstrekt vry gelaten hebben in kunnen keus- Wv zonden even zoo geestbekrompon zyn als den schryvelaer van zulke liefhebbervën, indien wy dit alles voor cow plant namen en er door een serieus artikel op antwoorden. Nogtans wy zouden eens aen 'l Verbond willen vragen waerin onze geweldig heden, onze bedreygingen, onze invloeden, onze belaften, beslae'n Tegen wie'en aen wicn zy gedaen zyn Den dompelaer weet niet d"at de Catholyken hier poeh bedreygingen, noch invloeden, noeh beloften le doen gelden hadden, zy hadden immers niet een bestuer in handen, zy hadden noch kalandisïe der hospicon, noch' kalandisïe van den armen, noch kalandisie van stad te beloven noeh de bezitters er van met derzelver verlies tebedrevgen. Zy hadden evenmin de polilie, clit zoo inaetig kiesintrumedt, ten hunnen dienste, andere ondankbare amblenacrs die, in vroegere kiezingen, by onze vrienden een oeteekend stembriefje kwamen vragen, waren ons insgelyks vvandig en hebben hel en aerde. bewogen om stemmen voor do liberale lyst te bedelenEn dan durft dien onbezonnen schry velaer een zoo wanluydend airkon legen de Catholyken komen afgeven Wel hadden zy over de maglige en onweerstaanbare invloeden té beschikken gehad waerover de liberale party hier beschikt zy zouden al ware het acht honden met een hoedeken on hebben konnen doen doorgaon. En zoo zeker zyn de liberators daervan dat, in eeno gebevme vergadering, een hunner kop- sUikken 'zelf beleden heeft dat zv met de verdobbeling van hun eevveld loeh veel gewonnen haddenWy raden het Verbond aen dit potje stiUektns gedekt te laten en ten minsten een beetje schaemte le hebben al valschelyk en leugenachtig de ongehoorde drukkinoen zynet' eygene parly op de rekening van een ander te leasen Maer zoo gnet het en zoo is 't altyd geweest dat eenen iilieü'en een ander beoordeelt volgens zyne evgenc pligligheyd, die irfde vuyligheyd en schande vroetelt, denkt dat anderen van 8el?l>Het'vrcr/io»i koopt dal zyne tcgcnslrevés nu gevallen zyn om nimmermeer op le slaen, en dal hel op al de toekomende kiezingen de lelfde qematigheyd als nu zal mogen behouden. Den konfraler beeld zich in dat eene uieerderheyd van 40 stemmen die zyne wirlv aen al de invloeden over welke zy beschikt, te danken heeft de liberale kandidaten zal naer den sonnet, de kamer en den provincialen racd zenden. Wy zullen de kiezing van juny enstaende afwachten en eens zien of liet haspelken zal durven or den beetel komen. Onzen kiesketel slael al gereed om er de nieuwe liberale kandidaten eens duchtig in af te koken en ze hv de zoo menigvuldige andere in den azyntobben te steken. W„ -fjnden uvt den grond van ons herte wenschen dat hoi hl'eksken no" eens afkwame om nogmaels hel plaisir te hebben t zoo grove" mannen in het liberael afkooksel le zien spartelen, w zullen zorgen versehen Buggenhoulscheti azyn te hebben oin \n liberale 'klobskandidaten, wie zy ook zyn mogen, tegen alie vrhimroel keunscl of bederf te bewaren. To Scheldewindeke was eenen liberalen liefhebber van .)0epon opgetreden, om hetaldaer uylgeleerd liberalis- -ken te doen herleven, liet manneken' zou geen) als gemeenie- m" l-!id gekozen zyn geweest, in de verzekerde hoop dat lines ro er hém tot Burgemeester zou benoemd hebben. Ten dien Se had liet klieksken daer al zyne magl byeengernspt en kwam i-ronden dag der kiezing meêaf. De Scheldewindckenaeis len dat het liberalismusken daer toch noch iets beleekende hoe stonden zy verstomd als zy slechts omtre m stemmers zagen afkomen, die een zoo aerd beter, 0111 zich uyt den slag te trekken, dan te protesteren. Dit wiérd gedaen, maer de Sehcldewindekenaers keltrennden zich daermee gelyk met het jaer 1740 en kookten den liberalen kandidaet zoö tnalsch, dat men hem gemakkclyk kon door eene slroopyp trekken. Na de kiezing, was geheel de gemeente in eene onuytsprekelyko vreugd, de inwoonèrs wenschten zich wederzyds geluk en namén het onverbrekelyk besluyt nooyt hot liberalismus, 't zy oud, 't zvjong, T zy groen of rood, in den gemeenteraed meer le late'n nestelen. Te Oostacker, le Ledeberg, te Somergem cn in byna al de rond tiend liggende gomeenleus is 't van gdyken gêgaen en voorziet men dat de aenstaenue kiezing voor de kamer er sterk zal naer smaken. Dat de liberatcry van Gend dan maer hare matten beginne op te rollen, want de meerderheyd der kiezers is haer zoo beu ais kouden verzuerden pap. Hel liberalismus of d'hervorming van Nirwve. Welarn de vryheid gnet herleven, De libernters 7.yn aen 't hoofd, De mannen die naer tryheid streverr, 'T partyken dat too veel belooft. Door hen gaet Ninof gunsten krygen Zoo veel er 't steedje wenschen kun »T geluk gnet er ten loppe stygen, Wat dunkt u, klcrikael, daervan Vooru.it vooruit goen wy nu treden Naer kunst en weelde en oveivloed De gouden eeuw tornt uit 'l verleden. Ons weder lachend te geiuoet. Ja, Ninof zal gaen ommekeeren, Die lang verplette vuige nest Gaot in een welhutoord vrrkeeren, En wordt een try gemeenebest. Nog eens het gaet herboren worden, *T goet opstaen uit de slnveruy Del is van klerikale horden Ep van hun juk en boeijen vry.. *T is weg hetgeen haer kwam t'onleeren, 'T is los, zeg ik, het helsche juk, Nu gaet men 't volk de vryheid leeren, O Hemel 1 Niuof, wat gelyk. Het heil der burgers stadsbelangen, E11 te gelyk den nrmen'9 loon, Gael men bewerken en erlangen, O hemel! dat is grootsch en schoon. Het onkruid gaet men hier verbannen. Te weten, laster en bedrog O God dat zyn toch eedle plannen. Wie kent, wie weet iets schooner nog De godsdient ook die zal gaen bloeijen. Dat heeft men nog vooral beloofd Daer gaen zy zich nog meest meê moeijen, *T is vast, 't is zeker ik joo^S Wolaen als dat alzoo gaet wezen, K11 wacrlVk zoo geschieden zal, Daü is ons heil ten lop gerezen, Dan worden w'allen liberael. 'Een geabonneerde uit Ninove. P 5 hoe "s'töuden zv verstomd nis zy slechts omtrent een ïwooi mmcrg zagen afkomen, die een zoo aerdig zigl e' orden dal zy eerder, aen eene koliectie remde vogels 0 1 i on dan aen kiezers. Dan was liet voor de SchOldewindeke- goleke juydcivk dat liet liberalismusken, daer inner naers auu.i ui ,i„. over de beentjes meer had en dat het dien dag zyn naers 't velleken lae.\\%enlkSTOOlenDU!mralen held dit spelleken afgeloerd had, evoeldehydat zyne kandidatuer om zeep was cn vond niels OosTACKiiit. Onze gemeente-kiezingen zyn levendig betwist geworden. Ganscb de lyst der tegenkanting tegen liet liberael en despotiek bestuer bel'eyd door den burgemeester. U. Buysse, is gekozen geworden. Nevele. Hier ook heeft hot overdreven liberalismus eene pooging willen doen om zyne mannen le doen kiezen maer hoe'deèrlvk is hel er van 't huys gekomen Lang werkte het in liet donker, cn eyndelyk zondag avond voor de kiezing kwam het in liet kraembod van een naemloos schrift, zonder aenwyzing van drukker, waerin de vervanging van MM. Loonljens, Bultynck, Maenhaut cn Bckaert, nyltredende leden, wierd voorgesteld door mannen die het schrift niet noemde. Ben dag der stemming, kwamen die. arenden, ten getaBe van twee, welke zekerlvk voor vier telden, te voorschyn het waren Ch. Serincop, zackvvaernemcr en Ch. 'T Kint, bouwkundigen, die 51. Loontjens, oud burgemeester en 5L Maenhaut, zouden vervangen. t et was nu aen do kiezers van te spreken. En zie hier hunne antwoord. Stemmers 201 volstrekte meerderheyd, 101. M. Loonljens wierd herkozen met 172 en M. Maenhout met 194 stemmen. De andere uytlredende leden wierden ook herkozen. En de liberale kandidaten bekwamen, te weten M. Seriacop, 31 en M. 'T Kint, 26 stemmen Laxdeghem. Alle de catholyke kandidaten zyn gekozen ge worden', en de liberale hecren, doklor Kluyskens en De Ronne zvn mjl don racd gestemd geworden 1 Drongen. MM. Rootnan, burgemeester, Ed. Sehelstraete, Van Baele, Goethals, Be Vreeze, Be Martelaere, Serdobbel-Con- treras en Solvyns-Martens zyn gekozen by eenparigheyd der 180 stemmen op 220 ingeschrevene kiezers. Lede. Daer heeft slechts worsteling geweest tusschen den legenwoordigen burgemeester, M. baron Dellafaille, en den ouden burgemeester M. De Putterden eersten heeft de overhand behaeld door 154 stemmen legen 51. Eeci.oo. Getal stemmers, 332; volstrekte meerderheyd, 167. De gematigde liberalen hadden zifch met de catholyken vcr- cciilgd om de oveidrevcne kolerie van het stadhuys te kuyschen; onze vrienden hebben aldus hunne kandidaten zien doordragen. Calckzn. Stemmers 283. Zyn gekozen; MM. J. Matthys, schepene, 262 B. De 'Lausnny, 262 B. Braeckman, 262 B. Baelen, 252 S. Van Damme, 252 Ch. Van Peteghem, 105, alle catholvke kandidaten. Thibet. In de stemming voor een lid te kiezen buvten stad, is M, Boone, bewarende» kandidaet, gekozen geworden met 217 stemmen tegen 148 gegeven aen den liberalen kandidaet, M. Maillet. Wervicq. De catholyken hhbllen eenen schitteren zegeprael behaeld Zy hebben hcl'liberalismus verpletterd, dat sedert le long deze stad beheerschte. Stemmers, 226. Volstrekte meerderheyd, 114. Zvn gekozen geworden: MM. Verhaeghe-Van Eslande, 123 slciiimen Ostvn-Reynacrt, 121 Casier-Van Damme, 122 Dau- hresse-Masquelior, 118 Lahousse-I.apitre, 121 Van Nesto- Nisse, 119. De liberale kandidaten hebben bekomen, te welen MM. Fo rest, burgemeester, 105 stemmen Nisse-Delfortrie, uyltreaend li(i 104 L li. Van den Bulcke, idem, 102 Six-Parel, schepene, 98 Reyuaort van donBulcke, -101; Noliet-Van Raes, 103. Luvk. Er Waren 1521 stemmers volstrekte meerderheyd, 761 liet ministerieel liberalismus twyfelde geenszins of het ging eene volstrekte meerderheyd behalen maer hoe deeriyk wierd het bedrogen. Dy de eerste stemming, wierden er slechts dry leden gekozen te weten. M. Boyoux, uytlredende lid, tegen welk don klub al zyne magl had gerigt, met 819 stemmen MM. Fick en Fossin, nyltredende leden cn liberale kandidaten, den eersten met 808 en den tweeden met 773 stemmen. De andere kandi daten van den klub len gelalle van 13, moesten in eeneballn- tcring komen met de kandidaten der oppositie cn met zeven andere persooncn die slechts eenige stemmen bekomen hadden. Namen. Stemmers 867. Volstrekte meerderheyd, 434. Zes der kandidaten van de bewarende party zyn gekozen ge worden, te weten MM. Dufcr, 734 stemmen Dollet, 5S2, Douxchamps, 456 Buydens. 465, Lambotle, 455 F. Wasseige, 460; Gomrée, 469, M. de liaré is den eenigen kandidaet dep liberale party die gekozen is geweest. Hy heeft 444 stemmen bekomen. Er is ballotering tusschen MM. Pepin en Rops gewepst. 51. Pepin wierd gekozen. In eene verdere stemming zyn gekozen geworden MM. Quinart en Rops, liberale kandidaten. Somergem. De catholyke party heeft eenen vollen zegepraèl behaeld. Catholyke kandidaten 5IM. De Wispelaere, uytlredende lid, 208 stemmen Van Vlaenderen, 192 De. Kycke, nyltredende lid, 132 Van de Velde, notaris, 130 De Vlieger-Jlartens, 126 I)e Iteir, uyttredend lid, 121. Liberale kandidaten Verlinden, burgemeester, 99 D/ineve, 96 L. De Vliegher, 87 Van Vlaenderen, 84. Oosterzeei.e. Behalve de twee liberale kandidaten die wy gemeld hebben, zyn crook nog twee catholyken gekozen, zoo dat de catholyke meerderheyd in den raed boven blyft. Baecegem en Gavre. De liberalen hébben zich niet durven roeren. Melle. "Gansch de catholyke lyst heeft gezegepraeld. Geeraérdsberges. Gansch de catholyke lyst is met-eene groote meerderheyd doorgegacn. Ziehier de namen aer geko zenen MM. L. Dieriex, C. Spitaels, J Van Coppenholle k. De L'Arbre, A. Do Clippele, J. Paquai en A. De Schrevel. Cornelis-Hoorebeke. De liberale kolerie heeft alhfer eene ontzaggelyke nederlaeg ondergaan. De dry uytlredende leden, MM. V. De Temmerman, J. B. De Vos, M. De Vos, behoorende tol de bewarende parly, zyn met eene overgroot^ meerderheyd herkozen geworden, in weerwil der buytengewoonc poogingen welke hunne liberale tegenstrevers zoo by dage als by uaclite in heiwerk gesteld hebben. Eene ballotering heeft plaels gehad tusschen M. J. Pycke, liberalen kandidaet tegen M. J. Lobert die 46 stemmen betevam tegen den eerslgenoemden welken er maer 14 bekwam. CORRESPONDENTIE. --- 51. F. N. te Adegem het abonnement was betaeld tot fc October van dees jaer. Met nieuwjaer zult gy slechts fr. 1,59 schuldig zvn. Dit is gemakkelyk verzendbaer in postzegels. Vriend S. uyt A. dit werk is ter uwer beschikking. Wilt gy het gezonden hebben, het zal u geworden. Een regelken antwoord als 't u belieft. DE VYF. Eenen onverwachtten slag komt eene der achtbaerstefamih'ên van Dendermonde op de gevoeligste wyze te tretfen. Den heer Notaris Lutens namelyk'is donderdag morgend om 6 1/2 ure schielyk overleden latende zyne welbeminde echtgenote en kinderen in de grootste verslagenheyd en onnytsprekelyksle droefheyd over dit zoo ontzettend verlies. Wylen den heer Latens was een man van groote hekwaembeyd, vriendelykei» omgang en vooral een man van vertrouwen, die, door zynen defligen handel, eene zoo uytgestrekte pratvk verworven had, dal zyne studie eene der hyzonderste .van geheel't kanton Dendermonde geworden was. Wy komen eenen briefte ontvangen van wegens het komiteyt van Brussel ingerigt voor de pauselyke solclatenligtiug en de inschry- ving voor'den degen van den heldhaftige» generael Lamoricière. Wy zullen de giften voor dit catholyk werk van dankbae.rheyd met genoegen inzamelen. Den Monitcur behelst het programma der schikkingen welke genomen zvn voor het openen van den wetgevenden zittvd, bepaeld op dynsdag -13 dezer. Den kouing zal die plegtighpyd voorzitten en' de troonrede aflezen. Den 1 dezer is te Denderhautero de wooning van Ch. De Schryver, herbergier, afgebrand. Hak verlies word op 2038 tanks begroot. Den 20 dezer is zekeren J. Wauters, boereknecht te Nieuw- kerke, in oenen gracht gevallen en versmoord. Eenige dagen geleden is te Cruybeke zekeren Pieter Claus doodgevallen van eenen peerlaer, waerop hy geklommen was om de vruchten af te trekken. —'Hel Licht, een liberael modderbladje van Leuven, hpeft opgehouden te verschynen. Zyn licht is gelyk eene sinookende lamp met stank van zelfs uytgegaen. Den Koning heeft by besluyt van 25 October laetstleden, in acht dagen gevangzitting veranderd do straffe van eene maend uytgesproken door de korreklionnele regtbank van Gend. legen 51*. Mauragc opsteller der Etoite beige, voor geweldenaryen ge pleegd opzigtens M' Van Biervliet, advokaet gelast met de verde diging van eenen or verscheydcne beschuldigden in de zaek van Anna-Bella Kohrseh. Men sehrvft uyt Dixmude Zaterdag'morgend is den ge- naemden Joseph Van den Dromt, oud 37 jaren, van Aelsl, door de gendarmen onzer stad naer Brugge geleyd geworden dezen persoon is als deserteur uyt het belgisch leger aengehouden ge worden. Vanden Bromt heeft gestreden in de rangen van het pauzelyk leger, onder bevel van den generael Lamoricière, en wierd in een samentreffen door de Piemontezen krygsgevangen genomen by is over eenige dagen uyt Italien, te Toulon ont scheept, waer hy als reysgeld 7 franks ontving om naer zyn va derland terug te koeren. Het schynt dat er valsdhe fransche stukken van 10 fr., met het jaereyl'er *1859, zouden uytgegeven zyn in de omstreken van Westcappelle, want op 32 dier stukken welken eenen groudeyge- nacr van eenen koopman vau Eecloo zou ontvangen hebben, bevonden er zich twee valsche. - Eenen anderen persoon van Westcappelle schynt ook heel onlangs een valseh stuk van 41' franks ontvangen te hebben. Laelslgcmelden dynsdag heeft de fransche overheyd aen de belgische polilie overgeleverd M. V. P., aengehouden le Marseille, beschuldigd van den 47 October, to Brussel, de vlug» te hebben genomen met de fondsen der kompagme of der maet schappv van Bank of Krediet, van welke hy den bostuerdcr was. Het gerucht loopt, dot er kwestie is van eene som van 300,000 fr. Den beligtten is naer de gevangenis van Brussel overgevoerd.

De Denderbode | 1860 | | pagina 2